​Na veletrh LogiMAT je připraveno na sto velkých novinek z oblasti intralogistiky

​Na veletrh LogiMAT je připraveno na sto velkých novinek z oblasti intralogistiky

7..2. - Na veletrh LogiMAT 2024, která se utkusteční od 19. do 21 března ve Stuttgartu, se sjedou mezinárodní vystavovatelé ze všech produktových segmentů, aby odborníkům z oboru umožnili poprvé nahlédnout do široké nabídky nových a vylepšených produktů pro efektivní intralogistiku. Již před akcí bylo oznámeno přibližně 100 nových a dosud nevystavovaných produktů.

LogiMAT na úvod veletržní sezóny 2024 vypouští oslnivou řadu nových produktů a inovací pod heslem "Shaping Change Together: Sustainability - AI - Ergonomics". Již v předstihu před akcí bylo oznámeno přibližně 100 nových a vylepšených produktů napříč všemi skupinami výrobků - včetně mnoha exkluzivních evropských a světových premiér. "Obrovské množství novinek opět podtrhuje kreativitu a vynalézavost průmyslu," poznamenává ředitel výstavy Michael Ruchty z mnichovského pořadatele akce EUROEXPO Messe- und Kongress-GmbH s tím, že "široká škála nových produktů a řešení také zdůrazňuje význam veletrhu LogiMAT jako ústřední prezentační a komunikační platformy pro celosvětový intralogistický průmysl."

Následující přehled začíná u východního vchodu, kde návštěvníky první den přivítá premiéra nového všestranného, inovativního autonomního mobilního kobota, který dokáže pokrýt všechny oblasti jako lidský pracovník, ale má větší nosnost a dosah, což umožňuje širokou škálu případů použití. Výrobci průmyslových strojů a zařízení ohlásili mnoho premiér se zaměřením na robotiku. V hale 1 jsou k vidění produktové novinky od nových robotů pro vertikální skladovací systémy poháněné bateriemi na bázi oxidu lithia a titanu (LTO) a speciálně navržené pro vysokou propustnost velkých e-shopů až po robotická řešení s rozpoznáváním objektů s podporou umělé inteligence pro vychystávání jednotlivých položek. V hale 5 se autonomní roboti samostatně navigují k cíli v kolejovém systému, který zahrnuje křižovatky a podporuje technologii závěsných dopravníků s třídiči sáčků.

V hale 6 bude mít světovou premiéru všesměrový mobilní plošinový robot schopný přepravit až tři metrické tuny a řízený inteligentním softwarem pro správu vozového parku založeným na umělé inteligenci. V hale 7 bude představena nová zvedací stanice pro lehké elektrické závěsné dopravníky, která dopravuje vozidla vertikálně až 18 metrů nahoru nebo dolů pro prostorově úspornou distribuci materiálu v několika úrovních. Svou premiéru zde budou mít také nově navržené produktové řady lanových kladkostrojů, které se mohou pochlubit dalšími rychlostmi zdvihu, vylepšenými řetězovými pohony a nižšími mrtvými hmotnostmi. Uživatelé si také mohou vybrat mezi ocelovým lanem a alternativní syntetickou konstrukcí. Syntetická lana jsou až o 90 % lehčí než běžné ocelové modely. Nevyžadují také žádné mazání, snižují opotřebení bubnu, vedení lana a kladek lana a eliminují možnost poranění o přetržené dráty nebo ostré hrany.

Optimalizovaná ergonomie a bezpečnost práce

V halách 9 a 10 je poprvé v Evropě mezi výrobci vysokozdvižných vozíků k vidění nový ucelený balíček nejmodernějších asistenčních systémů pro řidiče, který kombinuje funkce založené na poloze a událostech a optimalizuje ergonomii a bezpečnost práce. Asistenční systémy pro řidiče zasahují například tehdy, když obsluha zvedá náklad nad doporučenou výšku nebo když se na konci uliček nebo na křižovatkách objeví lidé, překážky nebo jiná nebezpečí.

Vystavovatelé v halách 2, 3 a 4 přivítají návštěvníky dalšími světovými premiérami a novými produkty. Spektrum sahá od nové tiskárny (čárových) kódů s integrovanou čtečkou čárových kódů přes první bezpečnostní polohovací systém s jedním senzorem na světě až po inovativní vnořené stohovací kontejnery s rozměry Euronorma a novou automatickou zatavovačku krabic, která dosud nebyla vystavena nikde jinde na světě.

Kromě evropských a světových premiér si odborníci z oboru mohou na veletrhu LogiMAT 2024 prohlédnout celou řadu dalších nových a vylepšených řešení pro zefektivnění a modernizaci intralogistických pracovních postupů. Návštěvníci haly 5 se mohou seznámit s novým, plně škálovatelným vertikálním skladovým systémem a novým paletovým vozíkem pro automatizovanou technologii skladování palet.

Mobilita skladů je tématem produktů a řešení, které vystavuje mnoho vystavovatelů, od výrobců strojů a zařízení přes vývojáře autonomních mobilních robotů (AMR) až po výrobce průmyslových vozíků. Mezi exponáty v hale 3 bude například elektrický přepravní vozík na skútru pro zvedání boxů s volně konfigurovatelnou nakládací plochou, která je přístupná zepředu nebo z obou stran a vždy poskytuje horní box v individuálně nastavitelné pracovní výšce.

AMR nabízejí nové případy použití

Vystavovatelé automatizovaně řízených vozidel (AGV), raketoplánů, cobotů a AMR budou letos z velké části soustředěni v hale 6, kde představí nejnovější zařízení integrující nejmodernější pokroky v sousedních technologiích, jako jsou senzorové systémy a umělá inteligence. Poprvé v Evropě bude vystaveno nové autonomní podvozkové vozidlo AGV, které dokáže přepravovat užitečné náklady o hmotnosti až 1 500 kg ve stísněných prostorách rychlostí až 1,6 m/s. Představena bude také nová modulární vysokozdvižná platforma AGV pro použití v průmyslové intralogistice vybavená pro užitečné zatížení až 6 tun. Návštěvníci si budou moci prohlédnout také nové optimalizační komponenty, jako je nový typ trakčně-řídicího pohonu pro všesměrové použití AGV.

Výrobci průmyslových vozíků v halách 9 a 10 představí své nejnovější inovace vysokozdvižných vozíků a další technologické optimalizace a aplikace. Nové řady elektrických vysokozdvižných vozíků s lithium-iontovou technologií a nosností od 1,6 do 3,5 metrických tun jsou navrženy tak, aby zajistily maximální efektivitu s řadou ergonomických vylepšení a moderních bezpečnostních funkcí. Návštěvníci se mohou těšit také na premiérové představení nového nůžkového vysokozdvižného vozíku, který je plně elektrický (zdvih i pohon) a nabízí různé varianty délky vidlic až do 2 000 mm. Funkce, jako je vzpřímený režim a automatické boční stabilizátory, podporují široký bezpečnostní profil. V neposlední řadě nový autonomní úklidový robot s technologií umělé inteligence podtrhuje rozmanitost případů použití AMR.

Vystavovatelé z oboru AIDC (hala 2) a výrobci kontejnerových a obalových řešení (haly 4 a 7) přinášejí na veletrh LogiMAT 2024 také řadu novinek. Mezi nová nositelná zařízení kombinující funkce kapesních počítačů a dalších mobilních zařízení patří skenery zadní strany rukou, skenery prstů a chytré brýle. Rozsahy skenování jsou flexibilní, od 10 do 250 cm, a připojený software nabízí možnosti multiskenování a kontinuálního skenování. Exponáty v hale 4 budou zahrnovat stlačené intralogistické kontejnery pro automatizované skladování malých dílů a kyvadlové systémy, které se automaticky staví a kombinují vlastnosti pevných kontejnerů na malé díly s logistickými výhodami skládacích kontejnerů. Objem kontejnerů lze zmenšit o 70 procent a ušetřit tak místo a optimalizovat objem při přepravě. Bude zde také představen nový stroj na recyklaci starých kartonových krabic jako ochranných výplní. Odborníci z oboru se v hale 7 mohou také blíže seznámit s inovativními, udržitelnými obalovými řešeními, která nabízejí alternativu ke konvenčním plastovým obalům s patentovanou směsí materiálů šetrných k životnímu prostředí: vyráběných udržitelným způsobem, rozpustných ve vodě, biologicky rozložitelných, recyklovatelných a vhodných pro širokou škálu případů použití výrobků.

Široký výběr periferních zařízení

Jedním z vrcholů mezi periferiemi v hale 3 jsou nové vertikální lisy, které se na veletrhu LogiMAT 2024 představují poprvé. Automatické balicí systémy v hale 1 představí automatické vztyčovače táců, které z plochého materiálu formují tácy a víka pro optimální prezentaci výrobků. Další premiéra: nový kompaktní jednovýsuvný automatický skladovací a vychystávací systém (AS/RS) pro automatizační řešení v malých a středních podnicích, který lze integrovat do stávajících skladů a regálových konstrukcí s výškou 6 m až do maximální výšky 18 m. V hale 7 bude představen vyhřívaný zásobník palet pro optimalizovanou manipulaci s paletami v chladném skladovém prostředí až do -25 °C a v hale 10 bude poprvé představen paletový výměník schopný manipulovat s naklápěcími i nenaklápěcími produkty.

Klíčem k optimalizované, efektivní a moderní intralogistice je nejen hardware, ale především software. Vývojáři softwaru v hale 8 představí řídicí systémy a systémy pro řízení skladu (WMS) se všemi nejnovějšími funkcemi, aplikacemi a algoritmy umělé inteligence. Mezi premiéry patří nové aplikace integrující WMS a ChatGPT a nové dynamické řízení dopravy, které řídí požadavky na přepravu a připojené automatizační komponenty. V reakci na aktuální poptávku po optimalizaci procesů a řízení zařízení vystavovatelé představí softwarová řešení schopná provádět simulace a virtuální spouštění a generovat digitální dvojčata výrobních a logistických procesů. K vidění budou také nové nástroje umělé inteligence jako funkce WMS pro předvídání objemu objednávek a úzkých míst v materiálovém toku, stejně jako technologie strojového vidění na bázi umělé inteligence, která analyzuje a mapuje pohyby zboží a skladové zásoby v reálném čase.

"Díky celému spektru inovací, které vystavovatelé do Stuttgartu přivezou, odráží LogiMAT 2024 aktuální trendy v celém odvětví intralogistiky," uzavírá ředitel výstavy Michael Ruchty. "LogiMAT dává profesionálům v oboru možnost nahlédnout do nejmodernějších řešení, která budou v následujících letech určovat tento obor."

(PR)

Foto: LogiMAT

spinner