​Krajský soud potřetí zrušil rozhodnutí ÚOHS o nákupu autobusů pro Ústecký kraj

​Krajský soud potřetí zrušil rozhodnutí ÚOHS o nákupu autobusů pro Ústecký kraj

29.4. - Krajský soud v Brně potřetí zrušil rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kterým úřad zakázal Dopravní společnosti Ústeckého kraje (DSÚK) nákup 71 autobusů Scania v délce 12 metrů za více než půl miliardy korun. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na úřední desce soudu. Krajský soud se tímto rozhodnutím zabýval potřetí, dvakrát mu jej k posouzení vrátil Nejvyšší správní soud, který vyhověl kasačním stížnostem ÚOHS.

Antimonopolní úřad posuzoval ve dvou řízeních dvě rámcové smlouvy, které DSÚK uzavřela v jednacím řízení bez uveřejnění se společnosti Scania a Zliner na autobusy dlouhé 12 a 10,5 metru. Oběma smlouvami se zabýval na návrh výrobce autobusů SOR.

DSÚK sice dříve tendr na dodávku autobusů vyhlásila, SOR však tendr u antimonopolního úřadu napadl s výtkou, že v něm jsou nezákonně nastavené zadávací podmínky. Konkrétně šlo o stanovení minimální délky autobusu, minimální šířky dveří, minimálního objemu palivových nádrží a minimální kapacity akumulátorových baterií. Kraj pak soutěž zrušil a obrátil se přímo na Zliner a Scanii.

Antimonopolní úřad zakázal plnění obou smluv, Ústecký kraj jeho rozhodnutí potvrzené tehdejším předsedou Petrem Rafajem napadl správní žalobou u Krajského soudu v Brně. Ten obě rozhodnutí ÚOHS v roce 2020 zrušil. Antimonopolní úřad ale uspěl s oběma kasačními stížnostmi u Nejvyššího správního soudu, který oba rozsudky krajského soudu zrušil a věci mu vrátil k opětovnému posouzení.

Krajský soud i při druhém posuzování obě rozhodnutí o zákazu plnění smluv rozhodnutí ÚOHS zrušil, antimonopolní úřad se znovu obrátil na Nejvyšší správní soud. Ten letos v únoru jeho rozhodnutí o smlouvě se Scanií potvrdil, zrušil rozsudek krajského soudu a případ mu vrátil k novému posouzení. Soud nyní rozhodnutí ÚOHS zrušil potřetí. V případě smlouvy se Zlinerem rozsudek krajského soudu potvrdil a případ vrátil k ÚOHS.

ÚOHS za uzavření dvou smluv na autobusy uložil v květnu 2020 DSÚK pokutu 18 milionů korun, ta ale není pravomocná. Řízení je pozastaveno až do skončení soudního projednávání rozhodnutí o zákazu plnění obou smluv.

(čtk)

Ilustrační foto: LAN

spinner