Vnitrozemská plavba

​Baťův kanál prodlouží SWIETELSKY stavební za téměř 210 milionů

16.12. - Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) rozhodlo o vítězi zadávacího řízení na výstavbu plavební komory Rohatec, která prodlouží Baťův kanál směrem na jih do Hodonína. Dodavatelem bude společnost SWI­ETELSKY stavební s vítěznou cenou 208,9 milionu korun bez daně. Cena byla nejnižší z předložených pěti nabídek, řekl ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.

Na kapitánské zkoušky čekalo téměř 400 zájemců, nyní opět začaly

25.11. – Téměř 400 zájemců o průkaz vůdce malého či rekreačního plavidla muselo kvůli koronavirovým omezeních počkat na zkoušky. Ty jsou od tohoto týdne opět uvolněny, plavební úřad proto kvůli velkému zájmu navyšuje do konce roku počet termínů zkoušek. Je možné, že na některé už letos nezbude místo. Na dotaz ČTK to uvedla ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová.

​Ostrava nesouhlasí se stavbou kanálu Dunaj-Odra-Labe

12.11. – Ostravští zastupitelé nesouhlasí se stavbou kanálu Dunaj-Odra-Labe. Nesouhlasné stanovisko jednomyslně odhlasovali na středečním jednání zastupitelstva a žádají ukončení příprav výstavby tohoto vodního díla. Předsedovi vlády Andreji Babišovi (ANO) v nejbližších dnech odešlou dopis se svým stanoviskem. Novinářům to řekl primátor Tomáš Macura (ANO).

Pardubický kraj chce spoluúčast Povodí Labe na opravách silnic

10.11. – Pardubický kraj chce po státním podniku Povodí Labe, aby se podílel na nápravě škod způsobených na silnicích těžkou dopravou při stavbě protipovodňových opatřeních u České Třebové. Povodí Labe pracuje na protipovodňových opatřeních na řece Třebovce u České Třebové, s investicí za 440 milionů korun souvisí podle hejtmanství poškození příjezdových krajských komunikací. Kraj bude jednat o spoluúčasti na opravě silnice.

Baťův kanál: ​Plavební komora v Bělově musí mít podrobnou dokumentaci EIA

23.10. – Pro chystanou plavební komoru na řece Moravě v Bělově na Zlínsku bude nutné vypracovat podrobnou dokumentaci EIA, tedy posouzení vlivu stavby na životní prostředí. Na základě podnětů ekologických organizací o tom rozhodl Krajský úřad Zlínského kraje. V tiskové zprávě to ČTK sdělili zástupci občanského sdružení Děti Země. Komora by umožnila prodloužení Baťova kanálu z Otrokovic do Kroměříže. Stavbu připravuje Ře­ditelství vodních cest ČR (ŘVC), zástupce ředitele podniku Jan Bukovský na dotaz ČTK uvedl, že rozhodnutí úřadu odloží výstavbu komory přibližně o dva roky.

​Nabídku na prodloužení Baťova kanálu podalo pět zájemců

16.10. - Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) dostalo v termínu pět nabídek na výstavbu nové plavební komory Rohatec pro prodloužení Baťova kanálu směrem na jih do Hodonína. Podávání nabídek do tendru v předpokládané hodnotě 190 milionů korun skončilo v pátek. ŘVC bude nyní nabídky hodnotit, o zhotoviteli bude jasno snad do měsíce, řekl ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.

​Češi si letos oblíbili rekreační plavbu, provoz se zvýšil o pětinu

14.10. – Češi si letos oblíbili rekreační plavbu na tuzemských řekách. Například na vltavské kaskádě cestovalo během plavební sezony od dubna do konce září téměř 12 000 lodí, což je o zhruba 22 procent více než o rok dříve. Koronavirová krize naopak snížila zájem o kapitánské zkoušky a také registraci nových plavidel. Vyplývá to z analýzy Státní plavební správy, kterou má ČTK k dispozici.

​Desítky vědců odsoudily přípravy kanálu Dunaj-Odra-Labe

8.10. – Desítky českých vědců, včetně děkanů všech přírodovědeckých fakult v Česku, kritizují pondělní rozhodnutí vlády o zahájení příprav první části kanálu Dunaj-Odra-Labe (DOL) mezi Ostravou a polskými hranicemi. Megalomanský projekt podle nich nenávratně poškodí krajinu. Podle jejich prohlášení je nepřijatelné, aby vláda dělala takové kroky bez náležité společenské a odborné diskuse. Plánování takových projektů je hazard, uvedli v prohlášení. Mi­nisterstvo dopravy v reakci uvedlo, že text je zavádějící.

Ostravská univerzita vyzvala vládu, ať znovu zváží usnesení o stavbě kanálu

7.10. – Ostravská univerzita (OU) vyzvala vládu, aby znovu zvážila své usnesení, kterým v pondělí schválila přípravy první části vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe na řece Odře mezi Ostravou a polskými hranicemi. Vedení Moravskoslezského kraje univerzita vyzvala, aby se zasadilo o zrušení tohoto rozhodnutí, které podle školy kraj negativně ovlivní. Uvedla to mluvčí OU Lucie Fremrová.

Vláda odsouhlasila přípravu první části kanálu Dunaj-Odra-Labe

5.10. – Přípravy první části vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe na řece Odře mezi Ostravou a polskými hranicemi schválila vláda. Na twitteru o tom informoval ministr dopravy Karel Havlíček. První etapa by měla stát zhruba 15 miliard Kč. Stát se při analýze projektu zaměřuje především na propojení Dunaje s Odrou, Labe zůstává v rezervě. Stavba koridoru by mohla začít po roce 2030.

spinner