Vnitrozemská plavba

​Úřady se obávají o splavnost Rýna, již nyní je nákladní přeprava omezená

11.8. – Německé úřady včera vyjádřily obavy o splavnost Rýna, který je významnou dopravní a hospodářskou tepnou. Výška hladiny vody v řece je velmi nízká a v příštích dnech se očekává další pokles, uvedla agentura AP. Rýn přitom používají významné německé průmyslové závody a elektrárny pro přepravu surovin a zboží.

Nejstarší loď brněnského dopravního podniku se vrací na hladinu Prýglu

6.8. - Loď Brno se po nucené přestávce znovu vrací na hladinu Brněnské přehrady. V uplynulých měsících prošla kompletní rekonstrukcí elektroinstalace. Loď byla vyrobena v roce 1948, je tak nejstarší z brněnské flotily. Poprvé s cestujícími vypluje dnes.

Nová dohoda usnadní českým rejdařům přístup na německé vodní cesty

20.7. - Česká republika a Německo uzavřely dohodu o možnostech konání zkoušek pro úseky se zvláštními riziky vyhlášenými v Německu, a to v češtině na pobočkách Státní plavební správy v ČR. Novinka se dotkne několika set českých občanů. Zmíněnou dohodu v Hřensku slavnostně podepsali zástupci české Státní plavební správy a německého Gene­rálního ředitelství vodních cest a plavby (Generaldirektion der Wasserstraßen und Schifffahrt).

​Přeprava zboží po Rýnu loni vzrostla téměř o 12 procent

Federální správa vodních cest a lodní dopravy (WSV) zveřejnila klíčové statistické údaje o dopravě na Rýně a dalších vybraných vodních cestách pro rok 2021. Podle nich bylo na Dolním Rýně, úseku Rýna umožňujícím přepravu s největší tonáží, v roce 2021 zaregistrováno 138,1 milionu tun zboží, což je o 11,9 procenta více než v předchozím roce (123,4 milionu tun).

​Podle analýzy TAČR lze při výstavbě plavebního stupně Děčín kompenzovat bahnité náplavy

10.7. – Na základě veškerých dostupných informací, které byly shromážděny a vyhodnoceny v rámci projektu TAČR BETA2 TIROMD041 „Analýza a vyhodnocení možností vytváření a plošného rozšiřování přírodního stanoviště 3270 soustavy Natura 2000 v podmínkách Dolního Labe při respektování stávajícího užívání a rozvoje vodní cesty“, dospěl tým odborníků k závěru, že potenciálně významný negativní vliv Koncepce vodní dopravy ČR na přírodní stanoviště 3270 lze kompenzovat, a to v rozsahu, který umožňuje zaručit dobrou a udržitelnou kvalitu tohoto stanoviště na Dolním Labi na území České republiky i po případné realizaci Plavebního stupně Děčín.

​Zeptali jsme se Ing. Bc. Evžena Vydry, Ph.D., ředitele Odboru vodní dopravy Ministerstva dopravy

Rejdaři již mnoho let volají po zlepšení splavnění Labe. Green Deal počítá mimo jiné s podporou vodní dopravy. Jak na tuto evropskou politiku v oblasti vodní dopravy reaguje Česká republika?

​Děčínská loděnice by v budoucnu chtěla vyrábět ekologická plavidla

20.6. – Z děčínské loděnice by v budoucnu mohla vyplout vodíková plavidla nebo plavidla s elektromotory. Společnost České loděnice čeká na rozhodnutí státu, poté by mohla začít ekologické lodě vyrábět a dovážet do ČR vodík, stlačený plyn a ropné produkty. Za společnost to Jan Skalický. Podle mluvčího ministerstva dopravy Františka Jemelky je nejprve nutné, vyřešit problematický úsek mezi Ústím nad Labem a státní hranicí, kde v uplynulých letech chyběl pro nákladní lodní dopravu dostatek vody.

​Hospodářská komora ČR: Je třeba se zaměřit na financování infrastruktury

Podle předsedy Dopravní sekce Hospodářské komory ČR Emanuela Šípa by se Česká republika měla během nadcházejícího předsednictví v Radě EU zaměřit v dané situaci především na financování dopravní infrastruktury v dalším období.

​Vnitrozemská plavba v České republice slaví 100 let

14.6. – Před 100 lety byla v Děčíně založena vnitrozemská plavební společnost ČSPL. Tato společnost se postupem času stala symbolem pro celou vnitrozemskou plavbu v České republice. Od roku 2018, kdy se společnost stala součástí skupiny Rhenus, provádí investice do svých plavidel a je podle nového majitele připravena se postavit budoucím výzvám.

ČSPL bývala největším středoevropským říčním rejdařstvím

9.6. - Plavidla z válečných reparací byla základem vzniku jedné z nejznámějších českých dopravních firem – Československé plavby labské (ČSPL). Před 100 lety, 13. června 1922, ji založil stát s pomocí bank pod názvem Československá plavební akciová společnost labská. Firma se postupně propracovala mezi deset největších vnitrozemských lodních dopravců v Evropě. Po roce 1989 a následné privatizaci se však propadla do finančních problémů a skončila v konkurzu. Část firmy provozující říční nákladní dopravu ČSPL poté koupila společnost ARGO Bohemia a v roce 2018 se společnost ČSPL stala součástí skupiny Rhenus Group.

spinner