DN č. 19 - IAA Hannover 2018, Automobilová technika, InnoTrans Berlín, vychází 13.9., uzávěrka již 23.8.! 

Vnitrozemská plavba

​Modernizace plavební komory v Brandýse stála 88 milionů korun Premium

​Modernizace plavební komory v Brandýse stála 88 milionů korun

15.4. – Povodí Labe představilo modernizovanou plavební komoru v Brandýse nad Labem nedaleko Prahy. Dva roky trvající projekt stál 88 milionů korun a byl financován prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) čistě z národních zdrojů. Jediným investorem bylo Ředitelství vodních cest ČR. Hlavním úkolem bylo zajištění nestabilního podloží ohrožujícího bezpečnost stavby.

​Jez na Labi v Děčíně by podle Ťoka mohl stát v roce 2025 Premium

​Jez na Labi v Děčíně by podle Ťoka mohl stát v roce 2025

4.4. – Plavební stupeň na Labi v Děčíně by mohl stát v roce 2025. Řekl to ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) po prvním představení nové dokumentace vlivu stavby na životní prostředí (EIA) veřejnosti. Debata o splavnění Labe pomocí jezů se vede přes 20 let. Význam jediné vodní cesty k moři je podle ministra nejen pro lodní dopravu, ale i vodohospodářský.

Uvíznutou českou nákladní loď se podařilo po týdnu vyprostit Premium

Uvíznutou českou nákladní loď se podařilo po týdnu vyprostit

22.3. – V Drážďanech se po týdnu podařilo uvolnit českou nákladní loď Albis, která u Albertova mostu blokovala dopravu na Labi. Pomoci musely dva české tanky a český remorkér Beskydy. Vyproštění plavidla, které sledovaly stovky lidí, trvalo jen několik minut. Podle první kontroly je Albis v pořádku, má jen drobné poškození nad hladinou ponoru, které ale plavbě do České republiky nebránily. Labskou plavební dráhu úřady po kontrole koryta pro dopravu znovu otevřely.


Přístavy na dolním Labi posilují spolupráci Premium

Přístavy na dolním Labi posilují spolupráci

15.3. – Konkurenční tlak, nutnost výstavby infrastruktury a hledání nových alternativních energetických řešení pro dopravu i přístavní hospodářství – výzvy, kterým čelí přístavy na dolním toku Labe, jsou různorodé a přesahují hranice spolkových zemí. Možnosti přístavní spolupráce, posilování atraktivity vnitrozemské vodní dopravy a rozvoj společného hospodářského prostoru byly tématem informačního večera labských přístavů v Brunsbüttelu.

Investice do českého přístavu v Hamburku nadále stojí Premium

Investice do českého přístavu v Hamburku nadále stojí

10.3. – Stomilionové investice do českého přístavu v Hamburku se zastavily. Česko se nadále spoléhá na to, že se mu podaří území vyměnit za jiné, i poté, co se obyvatelé města rozhodli nekandidovat na pořadatelství olympijských her v roce 2024. Informoval o tom Jan Bukovský, mluvčí Ředitelství vodních cest (ŘVC), které je za rozvoj jediného českého přístavu v zahraničí odpovědné.

​Sobotka: Zájmem Česka je udržení splavnosti Labe Premium

​Sobotka: Zájmem Česka je udržení splavnosti Labe

29.2. – Zájmem České republiky je udržení splavnosti Labe, které je důležitou alternativou dopravy. Po zasedání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka v reakci na informací, že Evropská komise rozhodla o zahájení řízení s ČR pro porušení evropského práva. Důvodem je, že vláda nezařadila na seznam evropsky chráněných území lokality údolí Labe u Hřenska a Louky u Přelouče, což Brusel několik let po ČR požaduje.

​Čeští a němečtí zákonodárci mají zájem na zajištění splavnosti Labe

24.2. – Čeští a němečtí zákonodárci mají zájem na zajištění splavnosti Labe po 345 dní v roce. Na jednání v Berlíně se na tom shodli zástupci dopravních výborů Sněmovny a Senátu se členy pracovní skupiny Labe německého Spolkového sněmu. Čeští představitelé chtějí do konce června připravit návrh, který by se mohl stát základem mezistátní smlouvy o užívání Labe. Řeka se totiž dlouhodobě potýká s nedostatečnou výškou vodní hladiny.

​Jez v Děčíně se bude posuzovat z hlediska dopadu na životní prostředí Premium

​Jez v Děčíně se bude posuzovat z hlediska dopadu na životní prostředí

9.2. – Ředitelství vodních cest (ŘVC) předloží do 14 dnů materiál k posouzení dopadů vlivu stavby plánovaného děčínského jezu na životní prostředí (proces EIA). Informoval o tom mluvčí státní investorské organizace Jan Bukovský. Materiál k posouzení vlivů dopadu stavby na životní prostředí předkládá ŘVC už potřetí a jde o dokument obsahující více než tisíc stran. Jez by mohl být hotový nejdříve v roce 2021.

​Rejdařům se vzdaluje šance na vyplacení náhrad za povodně Premium

​Rejdařům se vzdaluje šance na vyplacení náhrad za povodně

2.2. – Provozovatelům tuzemských přístavů a nákladních lodí se dále vzdaluje šance dostat náhrady způsobené povodněmi v roce 2013. Ministerstvo dopravy nemá zhruba 70 milionů korun na vyplacení dotací, které rejdařům vloni slíbil ministr dopravy Dan Ťok. Peníze odmítlo uvolnit ministerstvo financí s odůvodněním, že na odškodnění je již pozdě vzhledem k časovému odstupu od povodní.

​Aktuality ze světa 2 Premium

​Aktuality ze světa 2

25.1. – Personální změny vyvolané novou polskou vládou a zaměřené také na podniky kontrolované státem, se nevyhnuly skupině státních drah PKP. V minulých dnech skončili ve funkcích šéf podniku PKP Cargo Adam Purwin, jakož i šéf představenstva drážní infrastrukturní společnosti PKP PLK Andrzej Filip Wojciechovski a člen představenstva koncernu, odpovědný za finance Karol Depczyňski. Všichni tři se v minulých letech podíleli na zlepšení činnosti svých organizací. Důvody odvolání nebyly oficiálně sděleny.

spinner