Na Orlické přehradě skončila rozsáhlá přestavba lodního výtahu za 122 mil. Kč

Na Orlické přehradě skončila rozsáhlá přestavba lodního výtahu za 122 mil. Kč

3.5. - Na Orlické přehradě skončila rozsáhlá přestavba lodního výtahu pro menší sportovní plavidla, jeho provoz začne v pátek. Práce si vyžádaly 122 milionů korun a byly hrazeny z prostředků Státního fondu dopravní infrastruktury, uvedl na dotaz ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

Dělníci v těchto dnech ještě provádějí montážní zkoušky a v pátek od 8:00 bude provoz výtahu zahájen, jak bylo naplánováno. "Modernizovaný lodní výtah není kopie nějakého prototypu nebo kus pocházející z modelové řady, jde o unikátní zařízení navržené a vyrobené na míru," uvedl Hugo Roldán.

Práce začaly na podzim 2019, původní železobetonovou konstrukci stavbaři vybourali a nahradili novou stavbou. Díky rekonstrukci bude možné od letošní sezony převážet delší a těžší plavidla, mohou být dlouhá až 10 metrů a mít výtlak až šest tun. Současně bude možné od června rozšířit provozní dobu výtahu na šest dní, v květnu se počítá s provozem pět dní v týdnu. Výtah umožní i převážení určitého počtu členů posádky plavidla.

Orlická přehrada je největším vodním dílem v Česku. Stavba začala v roce 1954 a hlavní část prací pokračovala až do roku 1961. V minulosti prošla přehrada mnoha zkouškami, těmi nejnáročnějšími byly povodně v letech 2002 a 2006. Tehdy odolala zátěži, se kterou se při jejím budování vůbec nepočítalo. Povodí Vltavy chce na Orlíku vybudovat také bezpečnostní přeliv, který má snížit zatížení vodního díla při extrémních povodních.

(čtk)

Ilustrační foto: Povodí Vltavy

spinner