Vnitrozemská plavba

​Lodníci ve vnitrozemské plavbě by mohli mít častější odpočinek Premium

​Lodníci ve vnitrozemské plavbě by mohli mít častější odpočinek

26.9. – Členové lodních posádek ve vnitrozemské plavbě se možná dočkají častějšího odpočinku. Přinést jim ho má novela zákona o vnitrozemské plavbě, kterou vláda předložila poslancům. Ministerstvo dopravy odhaduje, že se změna zákona dotkne řádově stovek lodníků. Novela zavádí do zákona pravidla evropské směrnice. Na některé z příštích schůzí Sněmovny by ji měli projednat poslanci.

​Mělnický přístavní terminál splňuje hlukové limity, město chce omezit dopravu Premium

​Mělnický přístavní terminál splňuje hlukové limity, město chce omezit dopravu

8.9. – Mělnický přístavní terminál, který zároveň funguje jako překladiště kontejnerů vlakové a kamionové dopravy, splňuje limity vlivu na životní prostředí. Potvrdila to studie, kterou si nechalo zpracovat vedení radnice po stížnostech na hluk a emise z výfukových plynů. Právě proto radnice nadále požaduje, aby se množství nákladních aut i kontejnerů nepohybovalo na povoleném maximu.

​Kanál ELK (Labe – Lübeck) má šanci na rozšíření Premium

​Kanál ELK (Labe – Lübeck) má šanci na rozšíření

9.8. – Po dlouhých letech odkládání by se konečně mohl stát vodní kanál ELK (Elbe-Lübeck-Kanal) plnohodnotnou dopravní tepnou. ELK má šanci dostat se mezi „naléhavé“ infrastrukturní projekty v plánu rozvoje spolkových dopravních cest. „Chceme zapojit další iniciativy, zejména se chceme opřít o spolkovou zemi Šlesvicko-Holštýnsko, aby se podařilo dotáhnout projekt rozšíření ELK až do finálního plánu, který bude zveřejněn letos na podzim,“ řekl prezident průmyslové a hospodářské komory IHK v Lübecku Lars Schöning.


Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - červenec 2016

LOGISTIKA

Asociace evropské vozidlové logistiky – ECG

AUTOLOGISTICI HLEDAJÍ UŽŠÍ KONTAKTY K VÝROBCŮM VOZIDEL

ECG má nového prezidenta. Stal se jím Wolfgang Göbel, který sedm let předtím vykonával funkci viceprezidenta a nadále hodlá uplatňovat svazovou politiku, na níž se uplynulých sedm let podílel. Je zde však i několik nových bodů. Nejvíce mu leží na srdci intenzivní spolupráce s klienty, tedy s výrobci automobilů.

V Bruselu se diskutovalo o stavbě Plavebního stupně Děčín

Ve středu 15. června se v Bruselu v sídle Stálého zastoupení České republiky při Evropské unii odehrál work-shop o problematice vnitrozemské vodní dopravy v ČR, věnovaný zejména záměru Plavebního stupně Děčín s důrazem na jeho vlivy na životní prostředí. Jednání uspořádalo Ministerstvo dopravy pod vedením státního tajemníka Tomáše Čočka, spolu se Stálým zastoupením ČR a Ředitelstvím vodních cest ČR. Kromě zástupců Evropské komise (DG MOVE, DG ENV a DG REGIO) se ho účastnil také koordinátor evropského koridoru Orient-East-Mediteranean Mathieu Grosch.


Zeptali jsme se Bohumila Průši, vedoucího reprezentace Hafen Hamburg Marketing v Praze

Přístav Hamburk je nejen námořním přístavem, ale také posledním přístavem na Labi. Jaký význam má pro námořní přístav Hamburk labská vodní cesta, jak mohou říční lodě konkurovat silniční a železniční dopravě?

Co přinesl červen 2016 v dopravě

V posledních dnech jsme zaznamenali několik událostí kolem vnitrozemské plavby. Šlo kupříkladu o to, že v Evropské unii dochází v tomto oboru k harmonizaci technických předpisů, na které se již neformálně dohodli vyjednávači za jednotlivé členské státy a za Evropský parlament. Nahradí se stará ustanovení a stanoví technické předpoklady, jež musí říční lodě splňovat, aby mohly být nasazovány na řekách a kanálech zemí EU.


​Zaměstnanci ve vodní dopravě se bouří a chystají protesty

Až dosud o sobě dávali vědět pouze čeští rejdaři a majitelé přístavů, kteří mnoho let požadují od ministerstva dopravy a vlády ČR řešení krizového stavu ve vodní dopravě. Nyní problém eskaluje sílícími protesty odborů a zaměstnanců v tomto odvětví. Neustálé odsouvání dobudování splavnosti Labe a absence skutečné pomoci státu prý totiž nedává tisícům pracovníků v oboru žádnou budoucnost.

​Aktuality ze světa 17 Premium

​Aktuality ze světa 17

11.7. – Kooperace kusových zásilek v SRN zvažují holding. Tři kooperace kusových zásilek ILN, Star a VTL chtějí nechat prozkoumat, za jakých právních podmínek by bylo možno založit společnou střešní organizaci. Požadavek na přezkum má být zadán v těchto dnech – jak bylo uvedeno na setkání držitelů frančíz ILN ve Schwalbachu u Frankfurtu. Údajně také již po několik týdnů ověřují možnost fůze kooperace 24 plus a Online Systemlogistik.

​Výstavba jezu v Děčíně by mohla začít v roce 2020

Zařazení labského údolí do evropsky významné lokality Porta Bohemica, o kterém nedávno rozhodla vláda na nátlak orgánů Evropské unie, by nemělo přímo ohrozit realizaci plavebního stupně Děčín. Očekává se pouze zdržení v řádu maximálně pár měsíců, protože bude nutné doplnit dokumentaci EIA. V rozhovoru pro DN to řekl ředitel Ředitelství vodních cest ČR Lubomír Fojtů.

spinner