Mělnický přístav očekává úbytek přepravy

Mělnický přístav očekává úbytek přepravy

13.3. - Mělnický přístav očekává podle ředitelky Lucie Petržílkové úbytek exportní přepravy, vnitrostátního provozu se opatření proti šíření nového koronaviru zatím nedotklo, řekla ČTK. Komplikace musí řešit i firmy přepravující letecké zásilky.

Zatímco situace v letectví je především důsledkem opatření vydaných v různých státech, objem přepravy v přístavu záleží i na aktuálních poměrech ve firmách, kdy jsou například někteří zaměstnanci v karanténě a firmy mohou mít problémy s dodávkami. Podle šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR potíže kvůli šířící se nákaze nového typu koronaviru pociťuje víc než třetina českých průmyslových firem.

Přístav v Mělníku je určen hlavně pro překládku zboží mezi vodní, silniční a železniční dopravou. Jeho součástí jsou dva kontejnerové terminály. „Požadavek zákazníků je teď slabší,“ uvedla Lucie Petržílková. Konkrétní dopady bude podle ní možné vyhodnotit až zpětně, po skončení opatření.

Se zavedenými opatřeními proti šíření koronaviru se musí při organizaci zásilek vyrovnat i logistická společnosti Eurogate Logistics, jejíž kancelář pro leteckou přepravu je v Tuchoměřicích u Prahy. Podle manažera Tomáše Halbicha například třicetidenní zákaz letů z Evropy do Spojených států znamená prodloužení doby doručení zásilek a plošné prodražení. „Často i řádově, to znamená i desetinásobně vyšší ceny,“ uvedl Tomáš Halbich.

Velmi vytížené jsou i alternativy, například letecké doručení do Mexika nebo do Kanady a poté pozemní přeprava do USA.

Dopad na logistiku zásilek má též úbytek pasažérských letů, například do Izraele, což je důsledek vyhlášeného zákazu vstupu do země občanům některých států, kde se koronavirus rozšířil. S menším počtem letů také stoupají ceny. Po dnes ohlášeném a od noci na neděli platném zákazu vycestování z České republiky a zákazu vstupu všech cizinců na území České republiky zřejmě počet letů ještě výrazně klesne.

(čtk)

Foto: PAV

spinner