Mnoho dlouhých let, a vlastně ještě před několika měsíci panoval v laické veřejnosti pocit, že se Labe ztrácí někde v kaňonu pod Děčínem. Řeka, za našich předků po většinu roku jediná cesta k našim sousedům (již do 10. století umisťuje Kosmas strážní a celní hradiště na hranicích se Saskem) jak obchodního, tak i cestovatelského významu, byla ale
Vnitrozemská plavba
17.3. – Ministerstvo dopravy eviduje rostoucí počet žádostí o oprávnění vůdců malých plavidel. Na výstavě For Boat v pražských Letňanech to řekl ministr dopravy Martin Kupka. Je proto podle něj nutné zvýšit kapacity vodních cest, tedy například počet přístavišť nebo mol. Do letní sezony Ředitelství vodních cest (ŘVC) plánuje otevřít nová přístaviště na Vltavě v Davli a Labi v Ústí nad Labem-Brné, Brandýse nad Labem a v Kolíně. Pokračuje prodlužování Baťova kanálu na Moravě. Celkem se letos otevře 18 nových stání.
13.3. - Plavební komora na Baťově kanálu ve Spytihněvi na Zlínsku bude mít nová vrata. Práce skončí v dubnu tak, aby 1. května mohla bez omezení začít hlavní plavební sezona na Baťově kanálu, sdělil dnes mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Povodí Moravy je správcem Baťova kanálu. Oprava téměř 90 let staré plavební komory ve Spytihněvi začala loni v říjnu.
8.3. – Sněmovna podpořila ve včerejším úvodním kole česko-německou dohodu o údržbě a rozvoji labské vodní cesty. Smlouva stanoví základní parametry pro fungování vodní cesty z Pardubic do Hamburku, má usnadnit její využívání pro nákladní lodě při kombinaci s vodohospodářskými a ekologickými potřebami. Podle některých poslanců není smlouva vyvážená. Nyní ji posoudí zahraniční výbor. Dolní komora zamítla pirátskou snahu o projednání dohody také ve výboru pro životní prostředí.
16.2. - Krajský soud v Ústí nad Labem prohlásil úpadek společnosti České loděnice. Děčínská firma dluží na mzdách přes milion korun. Věřitelé mohou své pohledávky přihlásit do dvou měsíců. Vyplývá to z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Návrh podalo 23 zaměstnanců společnosti, která staví a opravuje nákladní lodě.
6.2. – Firma Metrostav dokončila modernizaci plavebních komor slovenské přehrady Gabčíkovo za 3,99 miliardy korun. Vyměnily se při ní všechny ocelové konstrukce na obou komorách a horní a dolní vrata. Práce na přehradě trvaly pět let. Stavební společnost o tom dnes informovala v tiskové zprávě, kterou má ČTK k dispozici. Přehrada Gabčíkovo je nejrozlehlejší přehradou na Slovensku s jedním z největších zdymadel v Evropě. Vlévá se do ní řeka Dunaj a je na ní umístěna největší slovenská vodní elektrárna.
25.11. - Čtyři měsíce musely lodě s nadměrnými náklady v tuzemských přístavech čekat na to, až bude dostatečně splavné Labe, aby se mohly dopravit do zahraničí. Stejné komplikaci musely čelit také lodě směřující do Česka. Podle Ředitelství vodních cest ČR tato prodleva výrobcům dodatečně způsobuje vysoké náklady a snižuje konkurenceschopnost ČR v zahraničí. Situaci by vyřešila stavba plavebního stupně Děčín, o které se debatuje téměř 30 let. Ředitelství vodních cest o tom informovalo v tiskové zprávě.
27.9. - Ředitelství vodních cest (ŘVC) postavilo u plavebních komor ve Vraném nad Vltavou u Prahy nová čekací stání. Rekreační lodě překonávající vytížené zdymadlo tak mohou na proplavení vyčkat bezpečně vyvázaná před komorami. Dosud tam byly možnosti vyvázání malých plavidel při čekání na proplutí omezené. Náklady na stavbu dosáhly 35,2 milionu korun bez DPH, informoval mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
10.9. – Doprava, vodní turistika, ochrana přírody a ochrana klimatu jsou promýšleny společně. S tímto závazkem ve středu spolkový ministr dopravy Volker Wissing a spolková ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová společně zahájili v berlínském Umweltforu čtvrtou stavovskou konferenci k programu „Modrá stuha Německa“ („Blaues Band Deutschland“).
2.9. - Povodí Vltavy dnes otevřelo plavební komoru Kořensko poblíž Týna nad Vltavou na Českobudějovicku. Kvůli suchu byla zavřena od 20. července. S ohledem na příznivější počasí Povodí Vltavy obnovilo provoz od 8:00. V tiskové zprávě o tom informovalo Povodí Vltavy.