Železniční doprava

Výkonným ředitelem společnosti Alstom pro Českou republiku a Slovensko je Dan Kurucz

24.11. - Novým výkonným ředitelem společnosti Alstom v České republice a na Slovensku se stal Dan Kurucz. Dan bude zodpovědný za novou organizaci Alstomu v České republice s týmem 1300 zaměstnanců ve výrobním závodě v České Lípě a za obchodní úsek sídlící v Praze. Alstom chce na českém a slovenském trhu dále růst a rozvíjet své zdejší provozy a podnikatelské aktivity, proto posiluje místní manažerský tým.

Firma CZ LOKO začala pracovat na vývoji lokomotivy na vodíkový pohon

22.11. - Výrobce lokomotiv CZ Loko z České Třebové začal pracovat na vývoji lokomotivy na vodíkový pohon pracovně označené HydrogenShunter 1000. Projekt je zatím ve fází studie proveditelnosti, která ukáže, zda se bude stavět prototyp, uvedla dnes společnost v tiskové zprávě. Lokomotiva s maximálním výkonem až 800 kW by měla k dobíjení trakčních baterií využívat vodíkové články.

Siemens Mobility dodá 57 nových jednotek pro železniční sítě Franky-jižní Durynsko a Dunaj-Isar

22.11. – DB Regio Bayern a výrobce kolejových vozidel Siemens Mobility nasadí od prosince 2023 na bavorské koleje 57 nových jednotek. Pro síť Franky-jižní Durynsko se v tuto chvílí vyrábí 26 nových jednotek Desiro HC, pro síť Dunaj-Isar pak 25 dvoupodlažních jednotek Desiro HC a šest jednotek Mireo. Vozidla pro síť Franky-jižní Durynsko budou dodána ve dvou etapách. Prvních 18 čtyřvozových jednotek Desiro HC bude v provozu od roku 2023, dalších osm šestivozových vozidel od června 2024. Provozní rychlost vozidel je téměř srovnatelná s ICE, například mezi Coburgem a Erfurtem budou jezdit rychlostí 190 km/h. V síti Dunaj-Isar bude všech 31 nových vozidel nasazeno do provozu od prosince 2024.

Společnost AŽD získala v Polsku už pátou zakázku

22.11. - Společnost AŽD uzavřela kontrakt na dodávku zabezpečovacího a sdělovacího zařízení na železniční trati Glincz – Kartuzy v Polsku se stavební společností Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno -Torowe (PPMT). Hodnota kontraktu činí 46,5 mil zł (cca 256 mil. Kč).

Francie hodlá zdvojnásobit výkon nákladní železnice již do roku 2030

18.11. - Francie hodlá do roku 2030 zdvojnásobit tržní podíl železnice na celkové nákladní dopravě prostřednictvím národní strategie rozvoje železniční nákladní dopravy, jakož i odpovídajících investic a dotací. Za tímto účelem bude uvolněna 1 miliarda EUR na investice z programu na stimulaci ekonomiky po korona krizi ve výši 100 miliard EUR. Vláda navíc podpoří konvenční a kombinovanou dopravu do roku 2024 včetně ročních dotací na ceny tras částkou 170 milionů EUR. Spolu s dlouhodobě rozpočtovanými prostředky činí podpora ročně 300 milionů EUR, šestkrát více než v roce 2015, uvedl koncem října v Paříži ministr dopravy Jean-Baptiste Djebbari.

Druhé největší seřaďovací nádraží v České Třebové zůstane zachované

18.11. - Seřaďovací nádraží v České Třebové na Orlickoústecku zůstane zachované, zůstanou tedy i pracovní místa pro stovku lidí. Správa železnic původně počítala s jeho útlumem, uvedlo pardubické hejtmanství v tiskové zprávě.

GEFCO vypravilo první uhlíkově neutrální ucelený vlak po Hedvábné stezce

17.11. - Logistická společnost GEFCO vypravila 15. listopadu 2021 z Dunajské Stredy první, 41-vagonový, uhlíkově neutrální ucelený vlak. Vydal se na třítýdenní cestu po nové Hedvábné stezce, cílovou destinací je čínský Si-an. Jde o první klimaticky neutrální železniční tok, který Skupina GEFCO zajistila pro klienta poptávajícího nízkouhlíkové ekologické řešení přepravy spotřebního zboží. GEFCO vykompenzuje 250 tun oxidu uhličitého ge­nerovaného železniční dopravou v režimu door-to-door investicí do projektů certifikovaných podle Gold Standards. Vypravený vlak je vybaven prvky IoT (Internet of Things), které umožňují monitoring po celou dobu přepravy, kontrolu teploty v průběhu transportu a zajišťují stabilitu podmínek pro zboží během přepravy.

Společnost AŽD získala další významnou zakázku v Bulharsku

16.11. - Společnost AŽD uzavřela smlouvu s řeckou stavební společností TERNA SA na dodávku zabezpečovacího zařízení pro projekt „Modernizace železniční tratě Sofie – Dragoman – srbská hranice, úsek Volujak – Dragoman“ vyhlášený na základě veřejné soutěže státní společností „Национална компания Железопътна инфраструктура“ (Národní železniční infrastruktura) v Bulharsku. Hodnota kontraktu činí 31,7 mil. BGN (cca 415 mil. Kč).

Stát získá větší přehled o práci strojvedoucích, zákon podepsal prezident

16.11. - Stát získá přehled o dodržování pracovní doby a doby odpočinku strojvedoucích na dráze. Mělo by to přispět k větší bezpečnosti na dráze. Umožní mu to novela drážního zákona, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. Jde o jeden z posledních zákonů, který schválila Sněmovna těsně před volbami. Dopravci na celostátních i místních dráhách budou mít povinnost oznamovat provozovateli dráhy údaje o tom, že strojvedoucí zahájil jízdu, i to, že ji ukončil. Budou muset oznámit mimo jiné číslo licence strojvůdce i evropské číslo drážního vozidla.

Správa železnic získala územní rozhodnutí pro modernizaci Masarykova nádraží

16.11. - Projekt zásadní modernizace stanice Praha Masarykovo nádraží je zase blíže k realizaci, protože Správa železnic má pravomocné územní rozhodnutí. Samotné stavební práce začnou v roce 2023 a v jejich rámci se mimo jiné rozšíří stávající počet kolejí ze sedmi na devět, vybuduje nový vestibul ve formě zastřešení propojující prostor ulic Na Florenci, Hybernská a Opletalova s přístupy na jednotlivá nástupiště, zvýší rychlost vlaků a vybudují koleje pro provozní ošetření souprav v lokalitě Hrabovka.

spinner