Železniční doprava

​Masarykovo nádraží přestane být bariérou, díky modernizaci získá unikátní platformu

11.1. – Stavebním ruchem ožije v následujících třech letech pražské Masarykovo nádraží. Železniční dopravě slouží už více než 175 let, nyní projde největší proměnou ve své historii. Jeho kolejiště překlene unikátní platforma, která zkrátí přístup na nástupiště z okolních čtvrtí a současně nabídne novou odpočinkovou zónu přímo v centru metropole. Moderní podobu stanice ocení jak cestující v příměstské dopravě, tak brzy i ti, kteří se vydají vlakem na letiště. Dnes se uskutečnilo slavnostní zahájení prací, hotovo bude v roce 2027. Náklady dosáhnou 3,4 miliardy korun, významnou část pokryjí finance z EU.

​Soud odmítl dovolání ČD ve sporu o 1,2 miliardy se Škodou Transportation

10.1. – Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání Českých drah (ČD), které se snažily zvrátit výsledek arbitráže se strojírenskou firmou Škoda Transportation. Arbitráž stanovila, že dráhy musí doplatit firmě 1,2 miliardy korun za dodávku lokomotiv. Do následného vleklého soudního sporu už nejvyšší instance jednou zasáhla, tehdy vyslyšela jeden z argumentů Českých drah. Napodruhé ale NS státnímu podniku nevyhověl.

​SŽ objednala studii proveditelnosti projektu prvních vysokorychlostních tratí formou PPP

10.1. – Správa železnic (SŽ) uzavřela smlouvu se společností Pricewaterhou­seCoopers (PwC) na vypracování studie proveditelnosti projektu prvních vysokorychlostních tratí (VRT) formou PPP, tedy financováním ve spolupráci veřejného a soukromého sektoru. Vláda pověřila SŽ k vyhodnocení takového financování pro nejvíce rozpracované úseky VRT z Brna do Ostravy a z Brna do Břeclavi.

​ACRI: Český železniční průmysl očekává za rok 2023 růst

10. 9. – „Na rozdíl od vývoje za celou ekonomiku očekává Asociace podniků českého železničního průmyslu (ACRI) za rok 2023 opět růst průmyslové produkce. Předpokládáme, že celkový obrat dosažený v tomto sektoru převýší současných 121 miliard Kč. Podíl exportu, který v roce 2023 směřoval do více než 20 zemí, bude tvořit kolem 60 %,“ uvedla Marie Vopálenská, generální ředitelka ACRI.

​V roce 2023 ubylo nehod na železnicích, méně chybovali také strojvedoucí

9.1. – V roce 2023 se na české železnici stalo méně mimořádných událostí než v roce 2022. Jejich počet loni klesl z 1254 na 1161. Vyplývá to ze statistiky Drážní inspekce zveřejněné na jejím webu. Téměř čtvrtinový úbytek zaznamenala inspekce u chyb strojvedoucích, kteří projeli návěstidlo se zákazem jízdy s následkem srážky nebo vykolejení. Mírně ubylo střetů na železničních přejezdech a střetů s osobami. V loňském roce se naopak stalo více nehod na neželezničních drahách a v metru.

​Německé dráhy DB u soudu se zákazem stávky strojvedoucích neuspěly

9.1. – Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) se včera na poslední chvíli pokusila zabránit stávce strojvedoucích sdružených v odborech GDL, s žádostí o zákaz ale u pracovního soudu ve Frankfurtu nad Mohanem neuspěla. Dráhy již oznámily, že se odvolají k zemskému pracovnímu soudu, který ale o věci může rozhodnout nejdříve v úterý. Stávka za vyšší mzdy, která v nákladní dopravě začne v úterý večer a v osobní ve středu, ochromí dopravu nejen v Německu, ale naruší spojení také s Českem.

​Němečtí strojvedoucí budou stávkovat, v osobní dopravě od středy do pátku

8.1. – Odbory německých strojvedoucích GDL vyhlásily stávku, která má v osobní dopravě trvat od středy do pátku příštího týdne. Členové GDL v nákladní dopravě mají přerušit práci už v úterý večer, informovala agentura DPA. Jde o další eskalaci sporu o mzdy s hlavním německým železničním dopravcem, společností Deutsche Bahn (DB), a dalšími drážními společnostmi. Podobně jako předchozí protesty GDL bude mít i tento dopad také na spojení s Českem, vyplývá z informací Českých drah.

​Správa železnic chce v roce 2028 vypsat soutěž na přestavbu železničního uzlu v Brně

6.1. – Státní Správa železnic chce v roce 2028 vypsat výběrové řízení na firmu či sdružení firem, které budou pracovat na přestavbě brněnského železničního uzlu, jejíž součástí je i přesun hlavního nádraží. Jedná se však o termín optimistický, řekl mluvčí správy Dušan Gavenda. Dosud ministerstvo dopravy hovořilo o roce 2028 jako o termínu, kdy přestavba již začne.

​Opravené nádraží v Českých Budějovicích otevře Správa železnic začátkem února

5.1. – Hlavní část oprav budovy vlakového nádraží v Českých Budějovicích bude hotová na konci ledna. Správa železnic (SŽ) otevře opravené prostory 2. února, řekla mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová. SŽ také dál připravuje podchod pod nádražím, který povede do Suchého Vrbného, chce ho začít stavět kolem roku 2026. Náklady na opravu nádraží, jež začala v létě 2020, budou téměř 900 milionů Kč, řekl již dříve ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Je to první kompletní oprava budovy, jejíž historie sahá do roku 1868.

​České dráhy by letos měly obdržet téměř 140 nových jednotek a lokomotiv

4.1. – Výrobci železničních vozidel by měli v roce 2024 dodat Českým drahám skoro 140 nových jednotek a lokomotiv. Pokud by se všechna nová vozidla spojila do jediné soupravy, měřil by takový vlak skoro 8,5 kilometru. To je například vzdálenost z Bohumína do Ostravy nebo z Kolína do Velkého Oseku.

spinner