DN č. 17 - Mezinárodní kamionová doprava, Autobusy, Veřejná doprava, vychází 16.8., uzávěrka již 26.7.! 

Železniční doprava

Majitel Švestkové dráhy na ni chce vrátit denní provoz

26.3. – Na Švestkovou dráhu mezi Lovosicemi a Mostem by se v budoucnu mohla vrátit pravidelná doprava. O návrat denního provozu usiluje její majitel, společnost AŽD Praha. Uvedl to ředitel firmy Zdeněk Chrdle. Na trati zatím jezdí turistické spoje, letos poprvé vyjedou o Velikonocích.

Francii zasáhla rozsáhlá stávka kvůli reformám

23.3. – Železničáři, ale i učitelé a zástupci dalších profesí včera stávkovali po celé Francii na protest proti vládním reformám veřejného sektoru. Francouzská média to označila za první opravdový test pro prezidenta Emmanuela Macrona a jeho úsilí o transformaci místní společnosti a ekonomiky. Stávka ochromila hlavně provoz vlaků, pařížská letiště musela zrušit 30 procent spojů. Protestních demonstrací se po celé zemi podle policie zúčastnilo přes 200 tisíc lidí, podle odborů jich bylo půl milionu.

Lokomotivy EffiShunter 500 jezdí v barvách Škody Auto Premium

Lokomotivy EffiShunter 500 jezdí v barvách Škody Auto

23.3. – Největší česká automobilka Škoda Auto začala k seřazování nákladních vlaků s novými vozy na své vlečce využívat dvě lokomotivy EffiShunter 500 z produkce společnosti CZ LOKO. Součástí kontraktu jsou i desetileté komplexní služby na jejich údržbu a servis.

Novým generálním ředitelem SŽDC se stal Jiří Svoboda

22.3. – Generálním ředitelem Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) jmenovala dnes správní rada dosavadního náměstka pro provozuschopnost dráhy Jiřího Svobodu (1970). Nahradil Pavla Surého, který ke konci února rezignoval. Po jednání správní rady o tom informoval její předseda Vladimír Novotný. Do konce září má nový šéf předložit plán na snížení celkového počtu vedoucích zaměstnanců SŽDC o tři procenta.

Vrchní soud vrátil k novému projednání žalobu Leo Expressu na ČD

21.3. – Pražský městský soud znovu projedná žalobu soukromého dopravce Leo Express na státní České dráhy kvůli zavedení údajně podnákladových cen jízdného na trase mezi Prahou a Ostravou. Soukromý dopravce se domáhá náhrady škody. Městský soud žalobu kvůli nedostatku důkazů v prosinci 2015 zamítl, odvolací Vrchní soud v Praze včera toto rozhodnutí zrušil. Informoval o tom mluvčí Leo Expressu Emil Sedlařík.

Zaměstnancům Škody Vagonky vzrostou mzdy o osm procent

20.3. – Zaměstnancům ostravské společnosti Škoda Vagonka ze skupiny Škoda Transportation vzrostou v letošním roce mzdy o osm procent. Novou kolektivní smlouvu, která platí od 1. března a je uzavřena na dva roky, podepsali zástupci vedení firmy a odborů. Oznámil to mluvčí firmy Michal Tobrman. Průměrná hrubá mzda ve firmě s 500 zaměstnanci činila v loňském roce 27 256 Kč, v celém Moravskoslezském kraji to bylo 26 735 Kč.

Na opravy nádražních budov půjde letos více než miliarda Kč

16.3. – S postupem projektových prací a objemem vyčleněných finančních prostředků aktualizovala Správa železniční dopravní cesty střednědobý plán oprav nádražních budov, který poprvé představila loni v srpnu. Na opravy a zahájené rekonstrukce nádražních budov bylo dosud vynaloženo přes 800 milionů Kč, v letošním roce firma počítá s investicemi přesahujícími miliardu Kč.

Podpisu smlouvy na výstavbu části čtvrtého železničního koridoru už nic nebrání

15.3. – Čtvrtý železniční koridor v úseku Sudoměřice – Votice postaví společnost OHL ŽS. Správě železniční dopravní cesty teď už nic nebrání, aby s vítězem čtyřmiliardové zakázky podepsala smlouvu. Společnost Strabag, která tendr napadla, svůj návrh na zkoumání případu stáhla. Potvrdil to mluvčí úřadu Martin Švanda.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – březen 2018

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

LETOŠNÍ VĚDECKÁ SYMPOZIA

ELA upozorňuje členy na dvě letošní vědecké akce, které se již ozvaly se žádostmi o příspěvky. Tou první je 9. mezinárodní vědecké sympozium o logistice, které proběhne v Magdeburku ve dnech 13. a 14. června. Pořadatelem je vědecká poradní rada německého Spolkového společenstva Logistika (BVL) – hlavními tématy pak Porozumění budoucí logistice – modely a aplikace. Snahou akce je především podpořit přeshraniční výměnu názorů. Účastníci představí a budou diskutovat o nových modelech a definovat rozvojové elementy.

Modernizaci trati Bělehrad - Záhřeb by mohla zafinancovat i EU

12.3. – Srbsko a Chorvatsko se dohodly na modernizaci zastaralé železniční trati Bělehrad – Záhřeb. V Bělehradě to při podpisu společného memoranda v pátek uvedla srbská ministryně dopravy Zorana Mihajlovičová. Čas jízdy na 412 kilometrů dlouhé trati by měla modernizace zkrátit ze sedmi na čtyři hodiny. Obě země se pro tento projekt pokusí získat finance od Evropské unie, citovala političku agentura APA.

spinner