Železniční doprava

​Brno má připomínky k vysokorychlostní trati Praha-Břeclav

1.10. – Brněnští radní se včera shodli na připomínkách, které město zašle Správě železnic ke studii proveditelnosti vysokorychlostní tratě z Prahy do Břeclavi. Rada města o tom informovala v tiskové zprávě.

​Stát dá na kompenzace ztrát dopravců přes 400 milionů korun

30.9. – Stát rozdělí mezi železniční dopravce přes 400 milionů Kč. Kompenzace by měly pokrýt ztráty z tržeb, které dopravci utrpěli během jarního nouzového stavu. Budou se však týkat pouze dopravy objednávané státem, mimo zůstane regionální i komerční doprava. Uvedl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Ministerstvo připravuje také podporu pro zájezdové dopravce.

​Dako CZ chce přijmout desítky nových zaměstnanců

29.9 – Výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla Dako CZ z Třemošnice na Chrudimsku chce přijmout několik desítek nových zaměstnanců. Měli by pracovat na montáži a v novém servisním centru, které bylo otevřeno v červnu. Spolu s nimi plánuje přijetí dalších technicko-hospodářských pracovníků.

Do Polska se pojede už za dva roky rychleji a pohodlněji

29.9. – Rychlejší a pohodlnější cestování vlakem k našim severním sousedům přinese už za dva roky rekonstrukce traťového úseku z Dětmarovic přes Petrovice u Karviné na státní hranici s Polskem. Stavbu na konci září zahájila Správa železnic. Jde o jeden z prvních projektů spolufinancovaných z nástroje CEF Blending, který kombinuje finanční prostředky z unijního Nástroje pro propojení Evropy (CEF) a úvěr od Evropské investiční banky (EIB). Celkové investiční náklady stavební akce se blíží třem miliardám korun.

​Stavbaři usadili u Prosenic novou konstrukci železničního mostu

28.9. – Stavbaři v pondělí usadili u Prosenic u Přerova na koridoru mezi Přerovem a Bohumínem novou ocelovou konstrukci železničního mostu o váze 264 tun. Původní most vážící o čtyři tuny více odstranili v sobotu. Vše se uskutečnilo podle plánu, žádné problémy nebyly, řekl Josef Sukup ze Správy železnic ().

Stavbaři odstranili mohutný železniční most u Prosenic

27.9. – Stavbaři o víkendu odstranili mohutný ocelový most vážící 268 tun u Prosenic na Přerovsku. Železniční most je na koridoru mezi Přerovem a Bohumínem. Nový most vloží stavbaři na pilíře v pondělí. Starý most byl postavený v 70. letech minulého století, objevily se však na něm trhliny a nebylo zde možné jezdit vyšší traťovou rychlostí, na kterou se staví trať, řekl novinářům Josef Sukup ze Správy železnic.

​Test jednotné jízdenky na železnici funguje, koupilo ji 6710 lidí

26.9. – Jednotnou jízdenku, se kterou budou moci cestující na železnici absolvovat svou cestu bez ohledu na dopravce, si v testovacím provozu od poloviny června koupilo na dvou vybraných tratích 6710 cestujících. Zpočátku se prodávaly jen jízdenky u pokladen, nedávno přibyla také možnost elektronického nákupu přes e-shop a aplikaci. V sobotu si ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) projekt OneTicket vyzkoušel na cestě z Plzně do Plas. Na jednu jízdenku jel z Plzně do Kaznějova vlakem GW Train Regio a z Kaznějova do Plas pokračoval spojem Českých drah.

​Nedaleko Teplic vykolejil vlak, škoda je asi za 25 milionů

26.9. – Nedaleko Teplic ve stanici Úpořiny v sobotu ráno vykolejil nákladní vlak naložený uhlím. Nikomu se nic nestalo. Škoda podle odhadu činí 30 milionů korun, z toho 25 milionů Kč je na trati a pět milionů korun na vlaku. ČTK o tom informoval mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Příčinu vykolejení inspekce vyšetřuje. Pro vlaky je regionální trať v tomto úseku nadále neprůjezdná, odpoledne začaly odklízecí práce. Předpokládané obnovení provozu je v pondělí 28. září, dodala mluvčí Správy železnic  Radka Pistoriusová. Podle webu Českých drah jezdí náhradní autobusy mezi Teplicemi a obcí Radejčín. 

​Začíná modernizace železničního uzlu v Pardubicích

24.9. - Správa železnic zahajuje modernizaci železničního uzlu Pardubice. S předpokládanými náklady ve výši 5,5 miliardy korun představuje jednu z nejvýznamnějších investic organizace v posledních letech. Práce by měly skončit v říjnu 2024. Po modernizaci se sníží hluk a zvýší se maximální rychlost projíždějících vlaků po hlavních kolejích na 160 kilometrů za hodinu. Aktuálně je to 100 kilometrů v hodině, na trati na Rosice nad Labem platí jen čtyřicítka.

​Do Chorvatska v létě s RegioJetem jelo vlakem víc než 60 000 lidí

22.9. – Více než 60 000 cestujících z České a Slovenské republiky využilo v létě pro dopravu do Chorvatska a zpět vlaky společnosti Re­gioJet. V čer­venci a srpnu jezdily vlaky denně v každém směru, v září třikrát týdně. Průměrná obsazenost byla více než 90 procent při kapacitě 500 až 560 cestujících na spoj. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

spinner