Železniční doprava

České dráhy koupí až 90 lokomotiv za přibližně devět miliard korun

4.5. - České dráhy koupí až 90 lokomotiv s rychlostí do 200 km/h za přibližně devět miliard korun. Záměr společnosti i přes koronavirovou krizi a ztráty s ní spojené v pondělí odsouhlasil Řídící výbor podniku. Nyní dráhy vypíšou k nákupu veřejnou zakázku. ČTK to řekl mluvčí společnosti Radek Joklík. Jde o jednu z největších investic státního dopravce z posledních let.

​Správa železnic loni zvýšila ztrátu na 1,08 miliardy Kč, tržby vzrostly

1.5. – Správa železnic loni zvýšila ztrátu na 1,08 miliardy Kč, což je o téměř půl miliardy více než o rok dříve. Tržby a výnosy společnosti meziročně vzrostly o skoro čtyři miliardy na 30,4 miliardy Kč. Vyplývá to z výroční zprávy organizace.

​Zájem o cestování vlaky dále roste, dopravci doplňují další spoje

30.4. – Zájem lidí o cestování vlaky dál stoupá, ve srovnání s předchozími týdny až o desítky procent. Dopravci proto postupně obnovují některé dálkové i regionální spoje, případně doplňují vlaky o dodatečné vozy. Před prodlouženým víkendem se poptávka dále zvyšuje a podle dopravců by se provoz měl vrátit do normálu přibližně v polovině června.

​České dráhy využívají menší provoz na preventivní prohlídkou souprav

29.4. – České dráhy využily současnou sníženou poptávku po cestování a omezení dopravy kvůli koronaviru k rozsáhlé mimořádné preventivní prohlídce svých souprav. Preventivní údržba se zaměřila na vady, které sice neohrožují bezpečnost, ale svou povahou omezují funkci či zhoršují použití. Přitom jejich odstranění v běžné přepravní špičce a při intenzivním využití vozidel je omezené.

CER/ERFA/UIP/UIRR/ALLRAIL - Udržení mobility a logistiky v chodu je dnes klíčové

Zástupci odvětví železniční dopravy poslali v březnu otevřený dopis Evropské komisi, v němž uvádějí, že odvětví si je velmi dobře vědomo, že podstatné je nyní udržení evropské mobility a logistiky v chodu. Všichni železniční dopravci, správci infrastruktury a poskytovatelé dalších služeb dělají co mohou, aby v těchto těžkých časech zajistili nezbytnou mobilitu. A zároveň žádají Evropskou komisi, aby je v tomto jejich úsilí podpořila.

Pandemie onemocnění COVID‑19 zasáhla i nákladní dopravu na železnici

Drasticky se snižující objemy nákladní dopravy v souvislosti se šířením koronaviru v Evropě a jinde ve světě pociťují v současnosti železniční dopravci stejně jako dopravci silniční. Na zavádějící, nepřesně interpretované informace v některých médiích o přebírání zboží ze silnice na železnici minulý týden informovalo sdružení ŽESNAD.CZ. Nákladní železniční doprava v těchto dnech naopak pocítila znatelný propad převozu.

Správa železnic dostala od ÚOHS pokutu 45 000 korun

27.4. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil pokutu 45 000 Kč Správě železnic za dodatek ke smlouvě na technický dozor na stavbě železničního tunelu Ejpovice. Správa železnic nepodala proti pokutě rozklad, a rozhodnutí je tak pravomocné. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

​Správa železnic uzavřela se SNCF smlouvu o spolupráci při přípravě VRT

26.4. – Správa železnic podepsala se společností SNCF smlouvu o poskytování služeb při přípravě výstavby vysokorychlostních tratí (VRT) v České republice. Smlouva je dalším logickým a navazujícím krokem, který zajistí průběžnou kontrolu dokumentací pro územní rozhodnutí (DÚR) a pokračování prací na dalších technických předpisech, jež umožní v budoucnu nejen další stupně projektové přípravy VRT, ale i jejich výstavbu, zprovozňování, pravidelný provoz a údržbu.

​Maďarsko dostane od Číny půjčku na železnici z Budapešti do Bělehradu

25.4. – Maďarsko dostane od Číny půjčku na železnici z Budapešti do Bělehradu. Podepsání úvěrové smlouvy včera oznámil maďarský ministr financí Mihály Varga. Projekt za 2,1 miliardy USD (53,1 miliardy Kč) je součástí čínského plánu takzvané Nové Hedvábné stezky, který má otevřít čínským firmám nové obchodní možnosti. Jedná se o první takovou dopravní infrastrukturu v Evropské unii.

​Zájem o cesty vlakem roste, dopravci obnovuji některé spoje

25.4. – České dráhy obnoví od neděle provoz na části dálkových linek. Jde o linky z Prahy do Břeclavi, Chebu, Karlových Varů a na Valašsko. Další linky bude dopravce obnovovat postupně podle poptávky cestujících i objednatelů spojů. Provoz postupně obnovují i ostatní dopravci.

spinner