Železniční doprava

Společnost AŽD dokončila první aplikaci systému digitální inteligentní železnice

14.2. - Společnost AŽD dokončila za provozu plnou digitalizaci Švestkové dráhy mezi Obrnicemi a Čížkovicemi. Jedná se o první uplatnění inteligentní železnice s označením 4.0 na české infrastruktuře, která tak drží krok s moderními světovými trendy v oblasti řízení a zabezpečení železnice.

​České dráhy budou na konci letošního roku provozovat kolem 80 nově dodaných vlaků

13.2. – České dráhy budou na konci letošního roku provozovat kolem 80 nově dodaných vlaků. Revoluce v kvalitě cestování čeká občany v Jihomoravském a Olomouckém kraji i na Vysočině. Nové soupravy však zamíří do celkem poloviny všech regionů v České republice.

​Slovenská PSŽ rozšíří lokomotivní park o EffiShuntery 1000

12.2. – Společnost Prvá Slovenská železničná (PSŽ) svůj dopravní park rozšíří o dvě lokomotivy EffiShunter 1000. Kupní smlouvu v jihlavském závodě CZ LOKO, kde se vyrábějí, podepsali zástupci obou firem. Obě budou dodány počátkem roku 2025.

​ČD zahájily provoz pod dohledem ETCS na 3. koridoru z Berouna do Chebu

11.2. – Národní železniční dopravce se připravuje na zahájení výhradního provozu pod dohledem evropského vlakového zabezpečovacího zařízení ETCS i v západních Čechách. V lednu 2023 zahájil provoz pod dohledem ETCS s elektrickými jednotkami RegioPanter řady 650.2 v úseku Beroun – Plzeň – Cheb.

​ČD váhají s opravou pendolina poškozeného v Bohumíně, stála by 200 milionů

10.2. – Zhruba 200 milionů korun by podle předběžného odhadu stála oprava soupravy vlaku pendolino, poškozené loni v červnu v Bohumíně na Karvinsku při srážce s posunovací lokomotivou. Taková cena už je na hranici toho, kolik jsou České dráhy ochotny investovat. Uvedla to mluvčí dopravce Vanda Rajnochová. České dráhy rozhodnou koncem února, zda nechají soupravu opravit. Dopravce má ve vozovém parku sedm souprav pendolino, v provozu jich je nyní pět.

​Firmě Swietelsky Rail stoupl čistý zisk o 40 procent na 120 milionů Kč

9.2. – Firmě Swietelsky Rail stoupl v hospodářském roce duben 2021 až březen 2022 zisk po zdanění o 40 procent na 120,3 milionu korun. Tržby vzrostly o 6,3 procenta na 2,51 miliardy korun. Firma se věnuje hlavně železničnímu stavitelství, staví i trati tramvají či metra. V aktuálním hospodářském roce plánuje tržby 2,7 miliardy. Vyplývá to z výroční zprávy.

​Siemens Mobility dodá bateriové vlaky pro Westerwald

8.2. – Společnost Hessische Landesbahn si pro svůj pilotní inovativní železniční projekt bezemisní mobility vybrala pro tratě v Horním a Dolním Westerwaldu dvouvozové dvouzdrojové elektrické trakční jednotky trolej/akumulátor Mireo Plus B od společnosti Siemens Mobility. Obě tratě ve Westerwaldu s náročným velkým stoupáním a dlouhými neelektrifikovanými úseky vyžadují vysoce výkonná vozidla.

​České dráhy zvažují stavbu nového sídla

7.2. – Vedení Českých drah (ČD) zvažuje stavbu vlastního sídla, kam by se firma přestěhovala z nájmu v budově ministerstva dopravy. V příštích měsících dopravce předloží resortu návrh na vložení svých nevyužívaných pozemků v Praze do společného projektu s developerem. Ten by na nich by postavil sídla pro dráhy i jednu či dvě další budovy, které by prodal. Dráhy by díky tomu získaly nové sídlo levněji, případně zcela bez vložení vlastních peněz. O zvažované transakci s odkazem na ředitele ČD Michala Krapince informoval web E15.cz.

​České dráhy letos převezmou do provozu dalších 12 lokomotiv Siemens Vectron

6.2. – Národní železniční dopravce letos uvede do provozu dalších 12 lokomotiv Siemens Vectron pronajatých od leasingové společnosti RSL. „I letos a příští rok budeme pokračovat v postupném naplňování rámcového kontraktu se společností RSL na pronájem 50 lokomotiv Siemens Vectron. Letos převezmeme do provozu 12 a příští rok dalších 22 lokomotiv. Tím naplníme celý objem rámcové smlouvy. Moderní interoperabilní lokomotivy jsou vybaveny zabezpečovacím systémem ETCS a využijeme je k náhradě neperspektivních řad na koridorech, kde začne od 1. ledna 2025 výhradní provoz pod dohledem ETCS. Půjde hlavně o relace Praha – Brno – Budapešť, Praha – Ostrava nebo Praha – České Budějovice – Rakousko,“ řekl Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu.

​Alstom a ČD - Telematika podepsaly dohody o dodávkách systému ETCS úrovně 2

6.2. – Společnost Alstom získala zakázku od společnosti ČD – Telematika, významného dodavatele a poskytovatele služeb pro železniční dopravu v České republice a na Slovensku, na dodávku systému ETCS (European Train Control System) úrovně 2 pro 7 jednotek Pendolino řady 680 a 66 elektrických jednotek řady 471. Obě smlouvy zavazují společnost Alstom k dodávce systému ETCS, včetně návrhu a implementace řešení. Systém ETCS bude doplněn o národní systémové funkce, které umožní provoz vlaků v České republice a na Slovensku.

spinner