Železniční doprava

Jihomoravský kraj dnes uzavřel smlouvu se Škodou na 37 vlaků

20.12. - Jihomoravský kraj dnes uzavřel smlouvu se Škodou Transportation na dodávku 37 elektrických vlaků za 6,65 miliardy Kč. Jde o typ, kterému se přezdívá Panter a České dráhy ho již provozují jak ve verzi pro osobní vlaky, tak pro rychlíky. Výrobce předpokládá, že všechny vlaky dodá v roce 2022 a od roku 2023 mají jezdit na linkách z Brna do Tišnova, Břeclavi, Letovic a Křenovic. Podle náměstka hejtmana Romana Hanáka se podařilo uzavřít pětiletý proces.

Aktuality ze světa 51/2019 Premium

Aktuality ze světa 51/2019

20.12. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – Od změny jízdních řádů 2019/2020 provozují švýcarské dráhy SBB Cargo International dopravu mezi Nizozemskem a Itálií ve vlastní režii. Stalo se tak po založení dceřiné společnosti SBB Cargo Nederland se sídlem v Rotterdamu. Švýcarské nákladní dráhy si od tohoto opatření slibují zlepšení kvality na celé ose Nizozemsko–Itálie, protože přejímají plánování a provoz vlaků a jsou méně závislé na třetích stranách. Zpočátku jsou nasazeni strojvůdci od SBB Cargo Deutschland, ale později nizozemská dceřiná společnost počítá s tím, že zaměstná vlastní strojvůdce na místě. Vedením SBB Cargo Nederland byl pověřen Freek Hilkemeijer, který má v řízení železnice 20 let zkušeností. Do roku 2013 byl mimo jiné manažerem provozu a kvality u HTRS Nederland a od roku 2014 řídí vlastní firmu Rail Competence.

SŽDC získala další územní rozhodnutí k výstavbě železnice na letiště Premium

SŽDC získala další územní rozhodnutí k výstavbě železnice na letiště

19.12. – Stavební úřady udělily Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) územní rozhodnutí k dalšímu úseku, který je součástí projektu Modernizace trati Praha – Kladno s připojením Letiště Václava Havla, konkrétně mezi novou zastávkou Praha-Výstaviště a stanicí Praha-Bubny.

České dráhy podepsaly smlouvu s Prahou na dalších 10 let Premium

České dráhy podepsaly smlouvu s Prahou na dalších 10 let

19.12. – Zástupci vedení Českých drah a hlavního města Prahy včera podepsali smlouvu o zajištění provozu regionálních vlaků v metropoli po dobu následujících deseti let. Dopravce podle smlouvy zajistí v metropoli 5,14 milionu vlakokilometrů ročně. Zároveň se v ní zavázal k postupné obnově vozidlového parku a dodržování nově nastavených standardů kvality. Kontrakt navazuje na nedávno podepsanou smlouvu se Středočeským krajem. Nová smlouva s Prahou začne platit od 1. ledna 2020.

Železnice z Berouna do Plzně dostane evropský zabezpečovací systém

18.12. – Železniční trať mezi Plzní a Berounem bude vybavena evropským vlakovým zabezpečovacím systémem ETCS, který umožňuje převzít kontrolu nad vlakem ze vzdáleného pracoviště, například výpravčím. Instalace by podle odhadů měla stát kolem 364 milionů Kč. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) nyní vyhlásila zakázku na vytvoření projektové dokumentace ke stavbě. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. SŽDC zároveň vybaví několik dalších železničních úseků mobilním signálem, který je pro fungování systému klíčový.

Sněmovna stvrdila zavedení jednotné jízdenky na dráze

18.12. – Cestující budou moci na železnici využívat jednotnou jízdenku, i když pojedou vlaky různých dopravců. Umožní jim to systém jednotných jízdenek na dráze, který opět schválila Sněmovna. Poslanci včera přehlasovali Senát, který chtěl v předloze zachovat přísnější podmínky pro kácení stromů podél tratí. Senátoři také nechtěli, aby byly v informačním systému jednotných jízdenek vedeny údaje o kupujících. Ministr dopravy Vladimír Kremlík s pozměňovacími návrhy Senátu nesouhlasil.

Stát zjistil v novém jízdním řádu několik problémů, největší u Arrivy

17.12. – Státní kontroly zjistily po spuštění nového jízdního řádu na železnici několik problémů. Největší jsou u firmy Arriva, která odřekla vlak na trati Čížová-Praha. Další větší zaznamenané problémy se týkaly stejného dopravce, šlo o potíže s odbavením ve stanicích nebo netopení ve vlaku. Včera to uvedlo Ministerstvo dopravy. Arriva se za problémy cestujícím omluvila a většinu z nich už podle svého mluvčího Martina Faráře vyřešila. Potíže jsou zatím stále s prodejem jízdenek ve stanicích. V neděli 15. prosince začal platit nový jízdní řád a na řadě tratí začali nově jezdit soukromí dopravci.

Evropská komise podpoří nákup 36 elektrických vlaků na jižní Moravě

17.12. – Evropská komise (EK) schválila podporu 223 milionů EUR (téměř 5,7 miliardy Kč) na nákup vlaků pro rychlostní železnici na jižní Moravě. Za dotaci z Fondu soudržnosti pořídí kraj 36 elektrických souprav o celkové kapacitě přes 10 000 míst. Komise o tom včera informovala v tiskové zprávě. Náměstek jihomoravského hejtmana Roman Hanák řekl, že schválení je důležitá informace. S penězi lze počítat a projekt už tak podle něj nemůže nikdo zhatit.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – prosinec 2019 Premium

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – prosinec 2019

17.12. – LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

10. MEZINÁRODNÍ VĚDECKÉ SYMPOSIUM O LOGISTICE

Tématem symposia, které se uskuteční 16. a 17. června příštího roku v Drážďanech, bude „Logistika pro udržitelnou budoucnost – přispění vědy“.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – listopad 2019

SPEDICE

Mezinárodní federace spedičních svazů – FIATA

ÚSPĚŠNÝ SVĚTOVÝ KONGRES PROBĚHL V ŘÍJNU V KAPSKÉM MĚSTĚ

Kongres, kterého se zúčastnilo 800 delegátů a 60 vystavovatelů, pokryl aktuální témata jako brexit, digitalizace, moderní otroctví, výchova, zbožová bezpečnost, zajímavost pro mladé talenty a mnohé další. Na plenárním zasedání byl zvolen nový prezident Basil Pietersen z Jižní Afriky a dále se delegáti usnesli, že příští kongres v roce 2022 se uskuteční v Panamě. Kongres také rozhodl o přesunu místa sídla vedení FIATA z Curychu do Ženevy, do větší blízkosti mezinárodních organizací. Z pracovních orgánů byly spojeny poradní skupiny pro odbornou přípravu a Logistická akademie FIATA a byl ustaven Logistický institut FIATA.

spinner