24.8. – Nafta a benzín představují v rámci Evropské unie strategické suroviny, jejichž přepravu je nutné zajistit bezpečně a v odpovídající kvalitě. Ročně se jedná přibližně o 1,5 milionu tun zboží, což není zanedbatelný objem. Spolehlivě zabezpečujeme dovoz pohonných hmot z Německa do skladů společnosti ČEPRO po celé České republice, palivem zásobujeme mimo jiné i pražské letiště. Pro přepravy pohonných hmot máme k dispozici flotilu vlastních nových cisternových vozů řady Zacns, velký podíl však zaujímají přepravy realizované v soukromých vozech.
Železniční doprava
Výběr článků z DN č. 16 – 17 zveřejníme 14. září.
(red)
23.8. – Přestavba úseku železniční trati mezi pražskými Bubny a Výstavištěm by měla být uvedena do provozu v polovině roku 2025. Řekl to včera ministr dopravy Martin Kupka. Stavba je součástí projektu modernizace železniční trati mezi pražským Masarykovým nádražím a Kladnem s odbočkou na Letiště Václava Havla v Praze. Stavbaři pracují také na druhém konci plánované trasy, a to mezi Kladnem a Kladnem-Ostrovcem. Aktuálně se v Bubnech betonují základovou desku nové nádražní budovy, staví také pilíře pro estakádu. Správa železnic to uvedla v tiskové zprávě.
23.8. – Plzeňský závod Škoda Group zahájil přeshraniční spolupráci s Indonésií. Studentům tamních polytechnických škol zajistí ve svých provozech dvouletou praxi. Mladí elektromechanici, svářeči a zámečníci pomohou společnosti zvládnout tempo výroby, které roste díky novým zakázkám. Unikátní projekt umožní obsadit právě ty pracovní pozice, jichž je v regionu kritický nedostatek. V České republice v současné chvílí chybí až 300 000 pracovníků na výrobních pozicích.
21.8. – Skupina Thein Industry posouvá kromě hranic možností v průmyslovém světě také hranice svého působení. Skrze svou společnost Lokorent Services, předního hráče v oblasti dlouhodobého pronájmu lokomotiv a kolejových vozidel, učinila další významný krok ve své expanzi na evropském trhu. Po úspěších v Česku a na Slovensku se zaměřuje na Polsko jako další strategický cíl.
21.8. – V českém železničním průmyslu momentálně chybí asi 5000 pracovníků. Od IT pozic přes svářeče či kováře. Dohromady nyní v oboru pracuje přes 22 000 lidí. Uvedla to Asociace podniků železničního průmyslu (ACRI). V loňském roce i přesto zvýšil český železniční průmysl obrat meziročně o 20 procent. Příležitost pro české železniční firmy vidí asociace ve výstavbě vysokorychlostních tratí v ČR. České firmy jsou schopny dodat koleje, výhybky či převodovky.
20.8. – Skupina GW Jihotrans, kterou tvoří dopravní a servisní firmy, měla loni konsolidovaný obrat 3,46 miliardy korun, meziročně asi o 500 milionů vyšší. Konsolidovaný zisk po zdanění vzrostl zhruba o 60 milionů na více než 200 milionů Kč. Výsledkům pomohly úspory i vyšší produktivita práce. Letos čeká skupina horší výsledky a zisk nejvýš 140 milionů. Z firmy loni odešlo 40 řidičů kamionů, nové se shánět nedaří. Firma koupí příští rok 12 autobusů. Řekl to generální ředitel GW Jihotrans Robert Krigar. Skupina má 900 zaměstnanců.
18.8. – Spoje Českých drah jezdí nejpřesněji za posledních 7 let. V první polovině roku jezdily vlaky národní dopravce s přesností 88,8 %. Pokud bychom přihlédli pouze k příčinám zpoždění vzniklých na straně Českých drah, pak by přesnost byla 98,9 %. Spolehlivost a přesnost českých vlaků je tak srovnatelná se situací v jiných evropských zemích.
16.8. – České dráhy včera zahájily zkušební provoz nových motorových vlakových souprav RegioFox. První cestující se svezli včera dopoledne z Rakovníka do Berouna. V dalších týdnech může být do zkušebního provozu uvedeno až šest souprav RegioFox. České dráhy to dnes v tiskové zprávě.
16.8. – V roce 1893 vstoupila v platnost Mezinárodní úmluva o železniční přepravě nákladů, známá také jako Bernská úmluva, která poprvé předpisově řešila přepravu nebezpečných věcí na železnicí, a to v Příloze 1 úmluvy, která obsahovala mezinárodní předpisy pro přepravu nebezpečných věcí.