Železniční doprava

Nová nádraží, nadjezdy nebo bezpečnější železnice. Miliardové dopravní investice v Olomouckém kraji

31.7. – V Olomouckém kraji dělníci pracují na 30 kilometrů dlouhém úseku tratě z Uničova do Olomouce nebo v úsecích Přerov – Prosenice – Dluhonice. Na nově zrekonstruovaných tratích budou jezdit vlaky až 160 km/h, vyšší bezpečnost provozu zajistí instalace evropského zabezpečovače ETCS. Informovalo o tom ministerstvo dopravy.

České dráhy zřídily vlastní radu pro zvýšení bezpečnosti provozu

31.7. - České dráhy po sérii nehod sestavily vlastní radu pro zvýšení bezpečnosti provozu. Jejími členy jsou zástupci osobního i nákladního dopravce, odborů, strojvůdců, akademiků či dopravních psychologů. Cílem rady je zlepšení podmínek pro výkon služby zaměstnanců a zvýšení bezpečnosti na dráze. ČTK to po prvním jednání rady řekl mluvčí státního dopravce Radek Joklík. Dráhy už dříve kvůli přibývajícím nehodám zintenzivnily kontroly práce strojvůdců a začaly zavádět aplikaci, která bude strojvedoucí varovat před protijedoucím vlakem.

Maďarský CER Cargo Holding se stal prvním zahraničním provozovatelem české lokomotivy EffiShunter 1000M

30.7. – Maďarský nákladní dopravce CER Cargo Holding, člen holdingu L.A.C., rozšířil svou flotilu lokomotiv o český EffiShunter 1000M. První ze dvou objednaných vozidel jeho představitelé převzali v jihlavském závodě CZ LOKO. Druhé bude následovat v září.

Leo Express dostal svolení UTK pro vlaky z Prahy do Vratislavi

29.7. – Český soukromý dopravce Leo Express dostal od polského drážního úřadu (UTK) povolení provozovat komerční spojení na trati Praha-Vratislav (polsky Wroclaw), uvedl server Rynek Kolejowy. Připomněl, že dopravce na souhlas čekal od loňského dubna a mezitím stačil na trasu vyjet se spoji, objednanými místními samosprávami.

​Stát chce investovat do zabezpečení železnice desítky miliard

30.7. – Stát chce v příštích minimálně deseti letech investovat do budování zabezpečovacího systému ETCS na železnici pět miliard korun ročně. Další dvě miliardy korun za rok chce dát na instalaci zabezpečovacího systému do vlaků. Další opatření pro zvýšení bezpečnosti by měly směřovat na zajištění železničních přejezdů, mostů a také úpravy legislativy pro kácení stromů u kolejí. Po středečním jednání komise pro bezpečnost na železnici to uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Komise vznikla před 14 dny v reakci na sérii nehod na železnici.

Stavba části koridoru u Ševětína by měla začít v létě 2022

28.7. - Správa železnic podepsala smlouvu na vznik projektové dokumentace části IV. železničního koridoru Nemanice – Ševětín. Zakázku získalo konsorcium firem Sudop Praha, Sudop EU a Mott MacDonald CZ. Cena bez DPH je 408,3 milionu korun. Stavba, jejíž součástí budou dva tunely, by měla začít v srpnu 2022. Práce skončí v prosinci 2027. Náklady budou 15,5 miliardy korun. Až bude koridor Praha – České Budějovice hotový, jízda na této trase potrvá hodinu a půl. ČTK to dnes řekla mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

Začala výluka na hlavní trati z Hradce Králové na Prahu

28.7. – V úterý začala obousměrná výluka na hlavní železniční trati z Hradce Králové do Prahy v úseku mezi Hradcem Králové a Poděbrady. Místo vlaků budou jezdit autobusy. U některých spojů nebudou zajištěny vlakové přípoje. Výluka potrvá do 9. srpna, řekl ČTK Tomáš Fiala z hradeckého centra Českých drah. Důvodem výluky jsou údržba a opravy trati.


Připravuje se rekonstrukce vinohradských tunelů a výstavba lávky na Smíchově

28.7. - Správa železnic připravuje k realizaci další dvě velké investiční akce na území hlavního města. V současnosti hledá zhotovitele dokumentace pro vydání společného povolení pro výstavbu nové lávky ve stanici Praha-Smíchov a rekonstrukci vinohradských tunelů. Samotné zahájení prací se plánuje v příštím roce, resp. v roce 2022.


Zájem o šumavské lokálky stoupl víc než o pětinu

27.7. – Počet cestujících na takzvaných šumavských lokálkách stoupl letos v létě meziročně o 20 až 30 procent. Zejména o víkendech je zájem velký a firma GW Train Regio posiluje vlaky o autobusy a dodávky na kola. Přibylo i cestujících na nejstarší elektrifikované trati v Čechách Bechyňka, která spojuje Tábor a Bechyni. Jednodenní jihočeská krajská jízdenka nově platí na větším území. ČTK to řekli dopravce a zástupce kraje. 

​Škoda v Plzni investuje téměř miliardu, přijme stovky zaměstnanců

27.7. – Škoda Transportation začala v Plzni v těchto dnech s výstavbou nového výrobního a zkušebního zázemí a díky tomuto rozšíření postupně přijme více než tisíc nových zaměstnanců. Firma letos a v příštím roce investuje do svého hlavního areálu více než 800 milionů korun.

spinner