DN č. 6 - Finanční služby, Fleet management, Právní a poradenské služby, vychází 15.3., uzávěrka již 22.2.! 

Železniční doprava

​Z Brna pojedou vlaky do Prahy od 10. prosince každou půlhodinu Premium

​Z Brna pojedou vlaky do Prahy od 10. prosince každou půlhodinu

5.12. – Nejvýznamnější změnou v dálkové železniční dopravě, která nastane v neděli 10. prosince s celostátní změnou jízdních řádů, bude na jižní Moravě spojení Brna s Prahou každou půlhodinu. Dosavadní hodinový takt doplní dálkové spoje společnosti RegioJet. V regionální dopravě jsou největší novinkou noční spojení Brna s Hodonínem a Břeclaví vlakem a Znojma a Vyškova autobusem.

​České dráhy zabodovaly v žebříčku CZECH TOP 100

29.11. – Hned několik cen získaly České dráhy v již 24. ročníku soutěže nejlepších výročních zpráv a firemních časopisů, které každoročně pořádá sdružení CZECH TOP 100. V rámci soutěže byly hodnoceny různé oblasti komunikace.

Žluté vlaky se od prosince nově rozjedou do Vídně, Michalovců či Opavy

27.11. – Soukromý dopravce Regiojet spustil prodej jízdenek do vlaků, které budou jezdit od nového jízdního řádu, tedy od 10. prosince. Počet spojů rekordně naroste o více než 40 procent a v nabídce přibydou nové destinace jako například Vídeň, Humenné, Michalovce, Opava, Svitavy, Blansko, Letovice či Adamov.

​Rychlíky z Prahy do Tanvaldu budou od jara jezdit do Harrachova Premium

​Rychlíky z Prahy do Tanvaldu budou od jara jezdit do Harrachova

27.11. – Víkendové rychlíky Českých drah z Prahy do Tanvaldu na Jablonecku budou od jara prodlouženy až do krkonošského střediska Harrachov. O prodloužení linky mají zájem nejen Praha, ale i Středočeský a Liberecký kraj.

​Výzkumný ústav přizve studenty dopravní fakulty k vývoji vlaků Premium

​Výzkumný ústav přizve studenty dopravní fakulty k vývoji vlaků

23.11. – Výzkumný ústav železniční (VUZ) nabídne studentům dopravní fakulty ČVUT možnost podílet se na výzkumných pracích. Umožní to dohoda, kterou uzavřeli ředitel výzkumného ústavu patřícího do skupiny Českých drah František Bureš a děkan dopravní fakulty ČVUT Miroslav Svítek.

​ČD: Nejvíce změn v dálkové dopravě čeká obyvatele severozápadu ČR Premium

​ČD: Nejvíce změn v dálkové dopravě čeká obyvatele severozápadu ČR

23.11. – Nový jízdní řád Český drah, který začne platit 10. prosince, přinese nejvíce změn ve vnitrostátní dálkové dopravě obyvatelům západní a severozápadní části ČR. Nové expresy zrychlí spojení z Prahy do Plzně, Mariánských Lázní, Chebu a Domažlic. V těchto spojích z Prahy přes Ústí nad Labem do Mostu, Karlových Varů a Chebu se navíc objeví modernější a komfortnější vozy. Zrychlí také cesty mezi Hodonínem a Brnem nebo mezi Brnem a Jihlavou.

​Osobní a nákladní vlaky si na českých kolejích stále více překážejí

Bílá kniha EU o dopravě počítá s tím, že by se do roku 2030 mělo přemístit ze silnice na železnici 30 procent přepravovaného zboží. Z hlediska současných podmínek české železnice se zdá být tento požadavek spíše z říše snů, protože pokud by se měl opravdu splnit, musel by se výkon české železnice v segmentu nákladní dopravy zvýšit o 180 procent. Problém je ale hlavně v tom, že už dnes nemají nákladní vlaky po čem jezdit, kapacita dopravní cesty zejména na některých úsecích hlavních železničních koridorů je vyčerpaná.

​Největší železniční nákladní dopravce zvyšuje od ledna ceny

Prezentace cenové a obchodní strategie na rok 2018 byla nejočekávanějším bodem pravidelného podzimního setkání představitelů ČD Cargo se svými zákazníky. Téměř 200 hostů si na muselo počkat až na samý závěr konference, aby se dozvědělo, že největší český nákladní železniční dopravce musí mírně zvýšit ceny poskytovaných služeb. Rostoucí náklady se tak projeví v novém ceníku na rok 2018.

Ing. Oldřich Sládek (ŽESNAD.CZ): Velice rychle je nutné řešit nedostatečnou kapacitu tratí

Jedním ze základních problémů, které momentálně trápí nákladní železniční dopravce, je nedostatečná kapacita zejména některých úseků hlavních železničních koridorů. Podle výkonného ředitele Sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD.CZ Ing. Oldřicha Sládka není možné, aby měla automaticky přednost osobní doprava a nákladní vlaky čekaly často několik hodin v železničních stanicích na volnou trať.

​Od května 2018 se zpřísní ochrana osobních údajů, připravte se na to!

Ještě pár měsíců zbývá do okamžiku, než nabude účinnosti evropská směrnice o ochraně osobních údajů. Konkrétně se tak stane 25. května 2018. Jelikož sankce za porušení směrnice jsou poměrně značné, měl by se každý subjekt na novou směrnici řádně připravit. Obecné informovanosti pomohl i seminář na téma ochrany osobních údajů, který společně uspořádaly Svaz spedice a logistiky ČR a Dopravní noviny.

spinner