Železniční doprava

​EIB půjčí ČD Cargo 3,43 miliardy korun na modernizaci a rozšiřování služeb

18.12. – Evropská investiční banka (EIB) podepsala smlouvu o úvěru ve výši 3,43 miliardy Kč (v přepočtu 130 milionů EUR) se společností ČD Cargo, která je největším českým poskytovatelem železniční nákladní dopravy, na podporu pořízení nových elektrických lokomotiv a výměny zastaralých kolejových vozidel. ČD Cargo je dceřinou společností Českých drah, státem vlastněného osobního železničního dopravce.

​Pražští zastupitelé podpořili tunelovou variantu železnice na letiště

18.12. – Pražští zastupitelé podpořili jižní variantu trasy železnice, která má spojit Prahu s Kladnem a s Letištěm Václava Havla. Tato varianta počítá s vedením vlaků z Veleslavína tunelem pod střešovickým masivem až do Dejvic, tedy jižně od stávající železniční trati. Modernizací trati se zabývá město a Správa železnic několik desetiletí. Od původní pozemní varianty nakonec ustoupily a byla vybrána varianta tunelu.

​Firma EPLI z holdingu EPH vstoupí na slovinskou železnici

17.12. – Společnost EP Logistic International (EPLI), která patří do skupiny Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského, vstoupí na balkánskou železnici. Spojí se s dopravním podnikem Slovinské železnice (SŽ) a vytvoří společnou firmu, která se zaměří na dopravní trhy v jihovýchodní Evropě. Informovala o tom společnost EPH.

​Ztráty ČD z letošních tržeb budou zřejmě až pět miliard korun

17.12. – Ztráty Českých drah z letošních tržeb mohou dosáhnout až pěti miliard korun. Hlavní část škod tvoří výpadky příjmů z jízdného. ČTK to řekl mluvčí společnosti Radek Joklík. Odhad ztrát prohloubila podzimní vlna pandemie. Dráhy během ní, stejně jako ostatní dopravci, zrušily desítky spojů, obsazenost fungujících vlaků je navíc nízká. Stamilionové až miliardové škody mají i ostatní dopravci.

​Další krok k vlaku na letiště: Správa železnic a Letiště Praha koordinují společné záměry

16.12. - Správa železnic v rámci přípravy projektu modernizace trati Praha – Kladno s připojením na Letiště Václava Havla Praha úzce spolupracuje a koordinuje své záměry s letištěm. V prosinci za tím účelem společnosti uzavřely dvě důležité smlouvy. Konkrétně byly podepsány Smlouva o společném záměru a Smlouva o sdružení sektorových zadavatelů, které umožní společně připravovat a koordinovat jednotlivé projekty výstavby kolejového napojení na území Letiště Praha s ohledem na specifika infrastruktury letiště.


Dohled nad pracovní dobou strojvedoucích se zřejmě zpřísní

16.12. – Dohled nad dodržováním pracovní doby i odpočinku strojvedoucích na tuzemské železnici se zřejmě zpřísní. Úřady budou moci pomocí monitoringu jejich licencí jednoznačně vysledovat, jestli konkrétní strojvedoucí neřídí v rozporu s předpisy nad rámec směny u jednoho dopravce v době odpočinku například pro jiného dopravce. Počítá s tím vládní novela drážního zákona, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna.

Správa železnic hledá zpracovatele dokumentace pro VRT z Modřic do Šakvic

15.12. - Správa železnic vypsala veřejnou zakázku na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí (DÚR) a dokumentace EIA, řešící vlivy záměru na životní prostředí, pro již čtvrtý úsek vysokorychlostní trati s názvem VRT Jižní Morava. Ta povede z Modřic do Šakvic.

​Správa železnic vybrala zhotovitele studie proveditelnosti pro železniční uzel Praha

14.12. – Studii proveditelnosti rozvoje pražského železničního uzlu včetně plánovaných vysokorychlostních tratí na území metropole vypracuje společnost SP ŽUP: MMD+AFRY+EKOLA+SA­GASTA+SMA. Informovala o tom Správa železnic. Před­pokládaná hodnota veřejné zakázky byla 40 milionů korun v základním plnění, resp. 52 milionů korun i s opční částí. Vítězná společnost podala nabídku pro základní plnění ve výši 34,982 milionu korun.

Skupina Škoda Transportation dodá Českým drahám v příštích čtyřech letech celkem 79 nízkopodlažních vlaků

14.12. – Početná flotila nových vlaků z dílny skupiny Škoda Transportation pomůže v následujících čtyřech letech modernizovat vozový park na železnici v České republice. Škodovka dodá postupně Českým drahám 79 jednotek z dvou uzavřených rámcových kontraktů. Jedná se o 50 dvouvozových jednotek RegioPanter a 29 třívozových vlaků stejného typu. Důležitá obnova vozidel pomáhá vyhovět vyšším požadavkům na komfort cestujících.

​Ing. Oldřich Sládek, výkonný ředitel ŽESNAD.CZ, pro DN: Přístup státu k železniční ekologické dopravě je velmi diskutabilní

Železniční nákladní doprava letos kvůli viru COVID-19 prochází mimořádně náročným obdobím. Pandemie nepřinesla dopravcům nic dobrého, způsobila jim, ostatně jako jiným oborům, velké problémy, potíže a finanční ztráty, zároveň však ukázala svou nenahraditelnost v mnoha směrech. Bezprostřední náraz v poklesu výkonů se v dubnu a květnu pohyboval kolem 24 % a jen velmi zvolna jsme přes léto stoupali vzhůru. Nicméně – přes hranice jsme jezdili a jezdíme až dosud bez omezení a celá situace ukázala, že železniční nákladní doprava je méně choulostivá na lidský faktor (méně přímých kontaktních úkonů mezi lidmi) a může nabídnout pro přepravce v přímé železniční přepravě nebo pro logistické společnosti a silniční dopravce v podobě kombinované dopravy do budoucna podstatně stabilnější řešení přepravy zboží.

spinner