Železniční doprava

Tendr na stavitele Muzea železnice a elektrotechniky v Praze bude v roce 2023

15.5. - Tendr na zhotovitele stavby Muzea železnice a elektrotechniky (MŽE) v areálu Masarykova nádraží v Praze chce Národní technické muzeum (NTM) vypsat v příštím roce. Výstavní prostory MŽE by měly být hotové do roku 2028 a celkem by jejich vybudování mělo stát zhruba 1,68 miliardy Kč. Novinářům to sdělili generální ředitel NTM Karel Ksandr a ředitel Železničního muzea NTM Michal Novotný.

Vodíkový vlak bude na prezentaci v ČR plnit mobilní čerpací stanice

14.5. - Vodík pro vodíkový vlak pro osobní dopravu Coradia iLint, který v příštím týdnu přijede do Česka, dodá společnost Air Products. Pro vlak vyčlení mobilní vodíkovou čerpací stanici. ČTK o tom informovala firma. Vlaky na vodíkový pohon jsou podle expertů jednou z ekologických variant budoucího provozu zejména na regionální železnici.

CENDIS už prodal devět milionů dálničních známek a dva miliony jízdenek OneTicket

13.5. - Dva klíčové dopravní projekty, které provozuje státní podnik CENDIS, si po roce a půl od svého spuštění připsaly milionové prodejní výsledky. Jednotnou jízdenku na železnici neboli  OneTicket, si od počátku ostrého provozu koupily už více než dva miliony cestujících. Elektronických dálničních známek se od zahájení provozu prodalo přes devět milionů.

Sanace nestabilního náspu mezi Březovou a Svitavami si vyžádá v létě nepřetržitou výluku

13.5. - Správa železnic zahájila přípravnými pracemi sanaci nestabilního náspu v části trati Brno – Česká Třebová mezi stanicemi Březová nad Svitavou a Svitavy. V uvedeném úseku dále dojde k výměně železničního svršku a sanaci železničního mostu a propustku. To vše umožní zrušit stávající snížení traťové rychlosti. Největší dopad stavby na provoz vlaků bude mít téměř tříměsíční nepřetržitá výluka, která začne 1. června.

Sdružení dodavatelů ČD - Telematika a AŽD Praha předalo ČD první lokomotivu zpětně vybavenou ETCS

12.5. - Zástupci sdružení dodavatelů pod vedením ČD – Telematiky spolu s AŽD Praha dnes slavnostně předali Českým drahám první vozidlo zpětně dovybavené palubní jednotkou evropského vlakového zabezpečovače ETCS, které může do ostrého komerčního provozu. Prototypové vozidlo řady 362 WTB Českých drah získalo od Drážního úřadu konečné povolení typu vozidla a jeho uvedení na trh. Toto povolení znamená, že vozidlo je plně způsobilé k ostrému komerčnímu provozu pod ETCS na tuzemské železniční síti, tedy v tzv. režimu Switch-On.

Obce poblíž budoucí vysokorychlostní tratě Praha-Brno mají obavy o zdroje vody

12.5. - Řada obcí v okolí budoucí vysokorychlostní tratě mezi Prahou a Brnem má obavy o zdroje pitné vody, část starostů upozorňuje i na velký zábor půdy. Své výhrady přednesli na dnešním veřejném projednání v Uhlířských Janovicích na Kutnohorsku. Jednání, které se týkalo vymezení koridoru v úseku Poříčany-Světlá nad Sázavou, místy provázela vzrušená atmosféra. Podle hejtmančina náměstka pro regionální rozvoj Jiřího Snížka jsou však obavy starostů liché a Správa železnic je už dříve rozptýlila.

Leo Express nově povede z pozice jednatele Martin Bala

11.5. - Železničního a autobusového dopravce Leo Express nově povede z pozice jednatele Martin Bala. Ve funkci vystřídal Jakuba Svobodu, který se rozhodl po více než sedmi letech ve firmě skončit. Bala se zároveň stal členem představenstva Leo Expressu. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí společnosti Emil Sedlařík. V závěru loňského roku se předsedou představenstva Leo Expressu stal zástupce španělského vlastníka Manel Villalante.

Alstom a České dráhy představí v České republice první vodíkový vlak pro osobní dopravu

11.5. - Společnost Alstom, globální lídr v oblasti inteligentní a udržitelné mobility, podepsala historickou dohodu s českým národním železničním dopravcem, společností České dráhy o spolupráci na Coradia iLint Railshow v České republice v druhé polovině května 2022. České dráhy jsou generálním partnerem Alstom Coradia iLint Railshow v České republice.

Výzkumný Ústav Železniční dosáhl v roce 2021 excelentní výsledky hospodaření

10.5. - Společnost Výzkumný Ústav Železniční (VUZ) dnes na svých webových stránkách zveřejnila auditované hospodářské výsledky za rok 2021. Tržby z prodeje výrobků, zboží a služeb dosáhly rekordní výše 692,3 mil. Kč oproti 561,1 mil. Kč v roce 2020. Meziročně se jednalo o nárůst o 23 procent. Zisk před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace (EBITDA) dosáhl za rok 2021 hodnoty 406,6 mil. Kč (311,9 mil. Kč. v roce 2020) a zisk před zdaněním (EBT) hodnoty 346,4 mil. Kč (258,8 mil. Kč v roce 2020). Absolutní výši výnosů a následně hospodářského výsledku příznivě ovlivnila zvýšená poptávka po všech poskytovaných produktech společnosti v důsledku zpoždění projektů způsobených pandemií a opatřeními vůči covid-19.

Správa železnic u soudu neuspěla, nádraží v Martinicích zůstane památkou

9.5. - Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost Správy železnic, která měla výhrady k prohlášení stanice v Martinicích v Krkonoších na Semilsku kulturní památkou. Soudní spor trval od roku 2016. Ministerstvo kultury podle verdiktu Městského soudu v Praze srozumitelně odůvodnilo, proč železniční stanice jako celek zasluhuje památkovou ochranu, přestože to může pro státní organizaci Správa železnic znamenat komplikace. Rozhodnutí NSS je dostupné na úřední desce.

spinner