Železniční doprava

U Berouna bude Swietelsky Rail CZ na kolejích pracovat pouze v noci

15.9. – Mnozí cestující pozoruhodnou sedmidenní opravu 56,6 kilometrů kolejí a 26 výhybek v úseku Beroun – Kařízek ani nezaregistrují. Od 16. do 23. září ji na této vytížené trati bude společnost Swietelsky Rail CZ provádět výhradně při nočních výlukách. Zhruba od půl osmé večer do půl šesté ráno. Dopad na osobní železniční dopravu bude proto minimální.

​RegioJet do pátku zvýší kapacitu spojů na Slovensko

15.9. – Dopravce RegioJet zvýší před pátkem, od kdy bude Česká republika na seznamu rizikových zemí Slovenska a cestující se budou až na výjimky muset prokázat negativním testem na covid-19, kapacitu vlakových spojů do Košic a Bratislavy. Přidat je připraven denně stovky míst podle aktuální poptávky. Předpokládá, že bude vysoká. V provozu ale ani poté neplánuje omezení. Informoval o tom mluvčí společnosti Aleš Ondrůj. Leo Express se podle svého mluvčího Emila Sedlaříka spoje posilovat ani omezovat nechystá.

​Začala fungovat platforma sdružující nabídky kapacit vagónů a lokomotiv

14.9. – RAILVIS.com, inovativní online platforma pro oblast železniční nákladní přepravy, která efektivně propojuje všechny evropské železniční dopravce, spustila ostrý provoz. Česká nezávislá platforma RAILVIS.com nabízí svým uživatelům možnost snadno a rychle najít volné kapacity lokomotiv či vagónů, a díky kompletní digitalizaci přináší revoluční až třicetinásobnou úsporu času oproti tradičním objednávkovým procesům.

Vědci z brněnského VUT vyvinuli tlumič, který zrychlí vlaky

12.9. – Desetkrát rychlejší než ostatní tlumiče je magnetoreologický tlumič vyvinutý výzkumníky z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Ve spolupráci s firmou Škoda Transportation ze skupiny PPF už ho navíc otestovali. Tlumič umožní zvýšit maximální dovolenou rychlost vlaků a je také šetrnější ke kolejím a výhybkám. Díky rychlému náběhu tlumicí síly vědci pomýšlejí na to, že by takzvaný semiaktivní tlumič mohl na základě signálů z různých senzorů okamžitě reagovat na změny na trati nebo na vozovce.

Železniční dopravci pokračují v dezinfikování vozů, provoz se nemění

11.9. – Tuzemští železniční dopravci pokračují ve svých vozech v ochranných opatření proti koronaviru, které provádějí od letošního jara. Vedle povinných roušek ve zvýšené míře dezinfikují a čistí vozy, zároveň ochrannými prostředky vybavují i vlastní personál. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. Růst případů nákazy zatím na rozdíl od jara ale provoz nemění. Roušky jsou ve vlacích a autobusech plošně povinné od 1. září.

​Vlaky nejsou podle německé studie výrazným místem šíření covidu

10.9. – Vlaky nejsou v době pandemie nemoci covid-19 místem výrazného šíření infekce, cestování po železnici je tak pro veřejnost bezpečné. Tvrdí to na svém webu německé dráhy Deutsche Bahn (DB), které se odvolávají na aktuálně zveřejněné dílčí výsledky studie berlínského výzkumného střediska Charité Research Organisation (CRO).

České dráhy v pololetí zaznamenaly kvůli krizi ztrátu 1,98 miliardy Kč

10.9. - České dráhy v letošním prvním pololetí hospodařily se ztrátou 1,98 miliardy korun. Ztráta je výsledkem jarní koronavirové krize a s ní spojeným omezením provozu. Pokles tržeb zaznamenala osobní i nákladní přeprava. Vlaky dopravce tak v pololetí cestovalo 59,8 milionu cestujících, meziročně o třetinu méně. Dráhy o tom informovaly ve své finanční zprávě. V předchozích několika letech společnost hospodařila se ziskem, loni s 1,3 miliardy korun.

Bezpečnostní komise: Navrhujeme lepší výcvik strojvedoucích a nové podmínky pro práci

9.9. – Od posledního jednání se podařilo nalézt shodu s Ministerstvem práce a sociálních věcí v oblasti pracovní doby, odpočinku a přestávek pro strojvedoucí. Připravované změny budou součástí nařízení vlády č. 589/2006 Sb. o pracovní době strojvedoucích, shodla se komise ke zvýšení bezpečnosti železničního provozu na svém dalším jednání. Komise se mimo jiné také shodla na parametrech zkvalitnění výcviku strojvedoucích a tématem jednání byla i stav železničních mostů.

Škoda po srážce osobního a služebního vlaku v Kdyni je 4,75 milionu

9.9. – Na 4,75 milionu korun vyčíslila předběžně Správa železnic škodu po středeční srážce osobního a služebního vlaku v Kdyni na Domažlicku, informoval ČTK mluvčí Správy železnic Marek Illiaš. Plzeňští krajští záchranáři, kteří na místě zasahovali, upřesnili konečný počet lidí převezených do nemocnic na 19, z toho byli čtyři vážně zranění. Mezi ošetřenými cestujícími z osobního vlaku bylo pět dětí, žádné neutrpělo těžká zrnění, řekla ČTK mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová. Provoz na trati byl podle ČD obnoven po 19:00.

Stát dá do roku 2026 na zabezpečení lokálních tratí 7 miliard Kč

9.9. – Stát chce do roku 2026 investovat do zabezpečení regionálních tratí se zjednodušeným řízením provozu sedm miliard korun. Opatření budou odpovídat intenzitě provozu na nich, celkem jde o 1600 kilometrů železnic. K zabezpečení provozu navíc plánuje i legislativní změny, brzy by měl vzniknout sankční program pro problémové strojvůdce. Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) to řekl po jednání bezpečnostní komise, kterou v létě ustavil po nedávné sérii tragických nehod na železnici.

spinner