Železniční doprava

Novou obchodní ředitelkou ČD Cargo se stává Věra Riederová

27.12. - Od 1. ledna 2024 dochází k personálním změnám na úseku obchodu ČD Cargo. Novou obchodní ředitelkou se stává Věra Riederová, zastávající doposud funkci vedoucí oddělení hospodaření s nákladními vozy, která zde střídá Vlastu Slavíkovou.

V Německu ožívají plány na výstavbu magnetických tratí

27.12. - V Německu po letech opět ožívají plány na výstavbu tratí pro vlaky levitující na magnetickém polštáři. Oproti kdysi zvažovaným vysokorychlostním trasám propojujících Německo se sousedními státy se nynější úvahy omezují na městský provoz. O magnetické dráze jako dalším typu městské hromadné dopravy uvažují Berlín, Norimberk či Hamburk. Zda takzvané maglevy v německých městech skutečně vyjedou, bude záviset především na penězích.

Nádražní budovu v Jaroměři čeká celková proměna

27.12. - Další památkově chráněné nádraží se dočká kompletní rekonstrukce. Správa železnic vypsala soutěž na obnovu budovy v Jaroměři, která by měla začít na jaře příštího roku. V rámci stavby se opraví fasáda, střecha budovy a dojde také k úpravám vnitřních dispozic.

Kvůli útokům na lodě rostou ceny i přepravní časy, řešením je železniční kontejnerová přeprava

26.12. - Vzhledem k aktuální eskalaci problémů v Rudém moři rejdaři zastavili využívání Suezského průplavu. Množí se totiž útoky na lodě. Někteří rejdaři lodě proto pozastavili a vyčkávají, většina ale oznámila, že lodě budou dočasně obeplouvat Afriku při cestě mezi Evropou a Asií. To má zásadní důsledek: vedle předpokládaného zvyšování ceny se velmi razantně prodlužuje tranzitní čas. Konkrétně o cca dva týdny, což představuje navýšení o zhruba 50 procent. Proto se teď očekává vyšší využití železničního spojení. Společnost PST CLC Mitsui-Soko zajišťuje sběrné kontejnery s pravidelnými odjezdy a servis je schopna okamžitě zajistit i pro celé kontejnery jak z, tak do Číny.

ČD a ORLEN Unipetrol budou testovat bionaftu z odpadních tuků a rostlinných olejů

25.12. – České dráhy začnou v nových motorových jednotkách řady 847 dodávaných společností PESA testovat motorovou naftu se zvýšeným obsahem udržitelné biosložky na bázi hydrogeneračně upraveného rostlinného oleje (HVO). Partnerem tohoto projektu pro oblast výzkumu a dodávky paliv je společnost ORLEN Unipetrol. Cílem společného výzkumného projektu, rozvrženého do let 2024 až 2025, je ověřit použitelnost této bionafty v osobních motorových jednotkách a její následné nasazení v běžném provozu. Na projektu se vedle zmíněných společností podílí také Centrum vozidel udržitelné mobility Fakulty strojní ČVUT, Výzkumný ústav železniční, společnost PESA a ORLEN Unipetrol výzkumně-vzdělávací centrum.

Novinky v dopravě pro rok 2024

25.12. - Rok 2024 bude pro všechny uživatele dopravy rokem mnoha změn, které mnohdy výrazně ulehčí život nebo zjednoduší a zpřehlední danou oblast. Jaké novinky nás čekají v oblasti zákonů a předpisů, výstavby, digitalizace nebo snižování administrativní zátěže?

Správa železnic vypsala tendr na modernizaci nádraží v Ostravě-Vítkovicích

24.12. - Správa železnic vypsala další tendr na celkovou rekonstrukci rozsáhlé památkově chráněné budovy, tentokrát se jedná o vrcholné dílo architekta Josefa Dandy z roku 1967 v Ostravě-Vítkovicích. Cílem stavby je její komplexní obnova a nové uspořádání vnitřních dispozic s důrazem na komerční využití. Součástí prací bude také rozsáhlá renovace obvodového pláště, skládajícího se z tzv. boletických panelů. Plánuje se i vylepšení přednádražního prostoru.

Modernizace stanice Vlkov u Tišnova a úseku do Křižanova začíná

23.12. - Po královopolském nádraží začíná další fáze rekonstrukce havlíčkobrodské trati. Dalším krokem je komplexní obnova stanice Vlkov u Tišnova následovaná úpravami na navazujícím traťovém úseku směrem do Křižanova. Přípravné práce ve Vlkově začnou ještě letos, nejintenzivnější stavební činnost je na obou místech naplánovaná od jara do podzimu příštího roku, hotovo bude v prosinci. Stavbaři nabídli nižší částky, než předpokládaly soutěže.

Z jednokolejky mezi Ruzyní a Kladnem bude kapacitní a rychlá příměstská železnice

22.12. - Modernizace trati z Prahy do Kladna s připojením na Letiště Václava Havla se rozběhla naplno, už brzy přijde na řadu další úsek. Správa železnic nyní hledá zhotovitele stavby pro úsek mezi Prahou-Ruzyní a Kladnem. Přestavbou a zdvoukolejněním projde přibližně 15 kilometrů trati. Celkové náklady stavby dosahují téměř 8,6 miliardy korun, její realizace je rozvržena do čtyř let.

IVECO BUS dodal 10 nových autobusů Crossway Low Entry pro ČD Bus

21.12. - Deset nových autobusů IVECO si zástupci společnosti ČD Bus, dceřiné firmy Českých drah, převzali v tomto týdnu. Vozidla už dostala firemní vizuál a hned po Novém roce začnou vozit cestující v rámci náhradní autobusové dopravy.

spinner