Železniční doprava

Dopravce PKP Cargo International dosáhl loni tržeb 3,38 miliardy korun

1.11. - Mezinárodní železniční dopravce PKP Cargo International dosáhl v roce 2020 tržeb z prodeje výrobků a služeb ve výši 3,38 miliardy korun. Oproti roku 2019 byly tržby zhruba o 379 milionů korun nižší, důvodem byly negativní dopady související s pandemií covidu-19. Hospodaření firmy loni skončilo ztrátou 62,4 milionu korun. Společnost to uvedla ve výroční zprávě zveřejněné ve Sbírce listin.

Skupina Škoda Transportation má nové webové stránky

31.10. - Skupina Škoda Transportation, přední výrobce vozidel pro veřejnou dopravu v Evropě, spustila nový design web skoda.cz od kreativního studia Brainz Disruptive. Webové stránky jsou dostupné ve čtyřech jazykových mutacích a slouží k prezentaci jak celé skupiny, tak všech dceřiných společností. Škoda Transportation je součástí Skupiny PPF.

ÖBB Rail Cargo Group jezdí nyní i v Česku se 100% zeleným trakčním proudem

29.10. - S okamžitou platností budou všechna spojení TransFER s trakcí skupiny ÖBB Rail Cargo Group (RCG) nyní v České republice provozována výhradně se zeleným trakčním proudem. To platí mj. pro intermodální přepravu z Brna do Budapešti nebo z Mělníka do Hamburku a pro nákladní vozy z Bohumína/Petrovic do rakouského Hohenau.

Senát schválil Zákon o dráhách, pomůže dále zvýšit bezpečnost na železnici

28.10. - Od prvních měsíců roku 2022 bude možné lépe zjišťovat, jak strojvedoucí dodržují pravidla odpočinku mezi směnami. Senát včera schválil Zákon o dráhách, který zavádí tzv. monitoring licence strojvedoucích. Zákon také stanovuje jednotné podmínky na železnici v rámci Evropské unie, neboť do české legislativy začleňuje tzv. 4. železniční balíček. Měl by začít platit v prvních měsících roku 2022.

Ing. Jana Mlkvá (ČD Cargo Logistics): Během prvního roku pandemie jsme posílili

Společnost ČD Cargo Logistics, a.s., dceřiná společnost ČD Cargo, a.s., poskytuje komplexní logistické služby se zaměřením na přepravu po železnici a návazné dopravní módy. Jaký dopad na její činnost měla pandemie a jaké jsou její perspektivy do budoucna, to nám přiblížila předsedkyně představenstva ČD Cargo Logistics Ing. Jana Mlkvá.

Řídící vozy ČD řady 961 dostanou za 577 milionů Kč zabezpečovací systém ETCS

27.10. - Řídící vozy Českých drah řady 961 budou vybaveny zabezpečovacím systémem ETCS. Celkem 34 vozidel vybaví mobilní částí této technologie ČD – Telematika společně s firmami Alstom a Škoda Transportation. Dráhy jim za to zaplatí zhruba 577 milionů korun. Informovala o tom ČD – Telematika.

Jednu jízdenku na jakýkoliv vlak si za necelý rok koupil už milion cestujících

27.10. - Jednu jízdenku na všechny vlaky, OneTicket, spustily v plnohodnotném provozu Ministerstvo dopravy spolu se státním podnikem CENDIS v prosinci loňského roku 2020. Než se rok s rokem sešel, prodal se miliontý kus jízdenky, a to včera v 7:58 hodin na hlavním nádraží v Praze. Za dobu trvání projektu se také podařila navázat řada přínosných spoluprací, které OneTicket propagují a uživatelům tak činí cestování komfortnějším.

Začíná rekonstrukce stanice Vsetín

27.10. - Správa železnic vybrala zhotovitele, který během tří let provede kompletní rekonstrukci stanice Vsetín. Stavbu s celkovými náklady přes 3 miliardy korun provede sdružení tvořené společnostmi OHLA ŽS, a.s., STRABAG Rail a AŽD. Změnou konfigurace kolejiště dojde k náhradě nevyhovujících úrovňových nástupišť v oblouku novými, která budou mít nástupní hranu v normové výšce 550 milimetrů nad kolejí a bezbariérový přístup. K odbavení cestujících poslouží společný terminál pro železniční a autobusovou dopravu.

Brennerská dálnice skupuje železniční společnosti

26.10. - Na první pohled může někoho překvapit, že dálniční společnost vlastní také železniční nákladní společnost. A co víc: dalšími akvizicemi se rozšiřují železniční aktivity. Druhý pohled odhaluje podmanivou logiku. Akvizicí získává skupina Brennerská dálnice nástroj k ovlivňování silničního provozu v zájmu svých akcionářů. Jejich zájmem není maximalizace zisku, ale minimalizace emisí. Je to v povaze majitelů Dálnice Brenner: drtivou většinu z nich tvoří komunity podél intenzivně využívané dálniční komunikace. 

ÚOHS snížil sankci za kartel železničních dopravců z 10 milionů na 675 000 Kč

26.10. - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uzavřel případ kartelu pěti železničních dopravců v projektu Carpathia. Pokutu pro posledního účastníka, firmu Argo Logistics, která původně dosahovala 10 milionů korun, úřad snížil na 675 000 korun. Další tři účastníci dostali letos v lednu pokuty v celkové výši 8,4 milionu korun, jeden vyvázl bez pokuty. Úřad o rozhodnutí informoval v tiskové zprávě. Pokutu pro Argo Logistics první instanci vrátil předseda úřadu Petr Mlsna letos v lednu, její výše podle něj nebyla dostatečně odůvodněná.

spinner