Železniční doprava

Aktuality ze světa 15/2019 Premium

Aktuality ze světa 15/2019

15.4. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Francie a Čína uzavírají námořní a leteckou obchodní dohodu. Rejdařství CMA CGM objednalo 10 kontejnerových lodí o 15 000 TEU, pět poháněných zkapalněným plynem a pět vybavených hybridními čističkami plynu; dodávky od roku 2021 nahradí současnou kapacitu na trasách mezi Asií a Středomořím. K tomuto ohlášení došlo v minulých dnech během státní návštěvy čínského prezidenta Xi Jinpinga ve Francii a následovala informace, že Airbus podepsal dohodu s Čínským leteckým dodavatelským holdingem o nákupu 300 Airbusů A320 a A350 pro čínské aerolinie. Čínští operátoři v současnosti provozují přes 1 700 Airbusů; výrobcova poslední předpověď o čínském trhu uvádí, že země bude potřebovat 7 400 nových osobních a nákladních letadel v příštích 20 letech. G. Faury, budoucí prezident Airbusu, řekl: „Naše expanzní stopa v Číně demonstruje naši trvalou důvěru v čínský trh a náš dlouhodobý závazek vůči Číně a našim partnerům“. Gen. ředitel CMA CGM R. Saadé takto komentoval podnikovou zakázku: „Cestou strategického partnerství s Čínskou státní korporací pro stavbu lodí se opět rozhodujeme pro plynový pohon a posilujeme naše úsilí pořizovat efektivnější a prostředí přátelštější lodě. Potvrzujeme tím naši vedoucí roli ve změně energie v námořní plavbě“. V listopadu 2017 CMA CGM oznámila objednávku devíti lodí o 22 000 TEU, poháněných LNG a stala se prvním námořním podnikem na světě, jenž zvolil nový zdroj energie pro lodě této velikosti.

​Stát memorandem přislíbil podporu rozvoje železničního průmyslu

12.4. – Memorandum o rozvoji železničního průmyslu ČR, které včera podepsali zástupci Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace a Asociace podniků českého železničního průmyslu, by mělo podpořit k přírodě šetrnější, pohodlnou a efektivní dopravu po dráze. Profitovat by z toho měli lidé, instituce i podniky. Řešit je to nutné na úrovni státu, snaha by neměla skončit jen v deklaracích Evropské unie, řekl včera novinářům místopředseda rady Karel Havlíček.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - březen 2019

SPEDICE

AFI – PŮL STOLETÍ ZASTUPOVÁNÍ ZÁJMŮ LETECKÉ SPEDICE

The Airfreight Institute (AFI) – pracovní orgán letecké spedice FIATA – dosáhl významného milníku, 50 let zastupování zájmů leteckých speditérů celého světa. FIATA vzpomene toto výročí na svém stém zasedání v Curychu 29. března. AFI urazil dlouhou cestu od svého založení v roce 1969 stejně jako spediční obor. AFI měl své první zasedání 17. července 1970. Ve stejném roce letadlo Boeing 747, populárně zvané Jumbo, absolvovalo svůj první komerční let. Zatímco již jen 540 těchto letadel zůstává nasazováno i v současnosti, AFI stále letí velmi vysoko při naplňování své mise zastupovat zájmy členů.

​ČD Cargo zvýší zabezpečení svých lokomotiv pomocí ETCS

ČD-Telematika vybaví flotilu lokomotiv nákladního železničního dopravce ČD Cargo mobilní částí evropského vlakového zabezpečovače ETCS (European Train Control System) Level 2 od společnosti Alstom. Jedná se o první velkou sérii modernizace existujících vozidel tímto zařízením v České republice. ČD-Telematika pro tuto zakázku uzavřela konsorcium se společností AŽD, partnerem pro národní zabezpečovací technologie a měření rychlosti.

​Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - únor 2019

SPEDICE

Mezinárodní federace spedičních svazů – FIATA

JARNÍ SVĚTOVÉ ZASEDÁNÍ FIATA BUDE 28. A 29. BŘEZNA 2019 V CURYCHU

Zasedání bude zaměřeno především na sektorovou politiku a nelze je srovnávat se světovým kongresem či regionálními konferencemi. V první den je na programu jednání o situaci v regionech – v Africe a na Středním východě, v Americe, Asii a Pacifiku a v Evropě. Zasednou rovněž pracovní skupiny pro právní záležitosti, bezpečnost, odbornou výchovu a multimodální dopravu.

​Pět nových lokomotiv Vectron pro PKP CARG

Společnost PKP CARGO pořídí celkem pět vícesystémových lokomotiv Vectron. Smlouvu v hodnotě téměř 112 milionů PLN (asi 670 milionů Kč) zahrnující i údržbu lokomotiv podepsali zástupci skupiny PKP CARGO a Siemens Mobility na konci ledna.

​V Brně-Maloměřicích vyroste nová opravárenská hala

Ještě v únoru začnou České dráhy stavět novou opravárenskou halu v Brně-Maloměřicích. Halu postaví sdružení společností TSS Grade a Doprastav.

​Hlavním železničním dopravcem na Vysočině zůstanou České dráhy

3.4. – Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek a generální ředitel Českých drah Miroslav Kupec včera v Jihlavě podepsali smlouvu o zajištění drážní základní dopravní obslužnosti na Vysočině na dalších 10 let.

​České dráhy začaly prodávat přímé jízdenky na pražské letiště

3.4. – České dráhy začaly prodávat přímé jízdenky z různých míst České republiky na pražské letiště. Tam dráhy zajišťují dopravu v Praze prostřednictví expresních autobusů. Dráhy současně zintenzivní provoz těchto autobusů, od května budou jezdit každých deset minut. Včera o tom informovaly České dráhy.

​Loko Trans postaví železniční terminál ve Skopje za půl miliardy Kč

2.4. – Brněnská firma Loko Trans postaví v hlavním městě Severní Makedonie Skopje železniční kontejnerový terminál za 20 milionů EUR (515 milionů Kč). Vyhrála tendr na dlouhodobý pronájem pozemku, který vypsala tamější vláda. Součástí terminálu bude celní sklad, opravna vagonů a čerpací stanice, řekl obchodní ředitel Loko Trans Vít Ryšavý. Stavět by se mělo začít ještě letos a hotovo má být za rok a půl.

spinner