Železniční doprava

Správa železnic získala kladné stanovisko EIA pro optimalizaci trati z Ústí do Děčína

17.4. – Příprava očekávané rekonstrukce dvoukolejné pravobřežní trati z Ústí nad Labem-Střekova do Děčína úspěšně pokračuje. Správa železnic nyní získala od Ministerstva životního prostředí závazné stanovisko EIA, které posuzuje ekologické dopady stavby, a připravuje podání žádosti o územní rozhodnutí. Chystaná investiční akce povede ke zlepšení parametrů hlavně pro nákladní dopravu. Jedná se zejména o dostatečnou délku staničních kolejí tak, aby byl umožněn průjezd nákladních vlaků dlouhých 740 metrů.

Dopravci na silnici i železnici postupně posílí provoz, v normálu by mohl být v červnu

16.4. - Provoz vnitrostátních vlaků i autobusů by se mohl vrátit do normálu zhruba od poloviny června. Dříve přerušené linky by se měly vracet do provozu postupně společně s rozvolňováním vládních opatření. Vyplývá to z odpovědí dopravců na dotazy ČTK. Zájem cestujících o vlaky v minulých týdnech kvůli koronaviru klesl až na desetinu běžného stavu, dopravci proto dočasně zrušili několik desítek pravidelných linek. Nyní zájem sice stoupá, ale zatím jen velmi mírně.

Správa železnic: Cestující budou moci brzy využívat desítku nových zastávek a jednu stanici

13.4. - Dopravní obslužnost řady míst na síti Správy železnic zlepší v nejbližší době desítka nových zastávek a jedna stanice. Cestující začnou už v květnu využívat zastávku Neratovice sídliště, vlaky začnou ještě letos zastavovat také u sídliště v Příbrami a na dalších dvou místech. Výsledkem probíhajících nebo v blízké budoucnosti zahajovaných investičních akcí Správy železnic bude výstavba dalších nových zastávek.

Správa železnic: Rekonstrukce nádraží ve Strakonicích je v poslední fázi

12.4. – Ve Strakonicích nyní probíhají práce na poslední části dopravního terminálu. Tou částí je výpravní budova. Už dříve Správa železnic zrekonstruovala stanici a město postavilo autobusový terminál. Poté, co bude opravena výpravní budova, bude plnohodnotný dopravní uzel hotový. Správa železnic nyní zveřejnila fotoreportáž z rekonstrukce.

Správa železnic: Modernizaci trati mezi Berounem a Královým Dvorem zatím nebrzdí ani koronavirus

10.4. – Už na podzim letošního roku skončí rozsáhlá modernizace železniční infrastruktury mezi stanicí Beroun a zastávkou Králův Dvůr ve Středočeském kraji. Ta obsahovala i kompletní přestavbu samotné stanice. Zbývá poslední etapa, rekonstrukce přibližně jednoho kilometru traťových kolejí mezi zmíněnou zastávkou a berounským seřaďovacím nádražím. Termín dokončení projektu by podle informací Správy železnic neměla ohrozit ani současná opatření proti šíření koronaviru.

V květnu začnou práce na prodloužení podchodu pražského nádraží

10.4. – V květnu začnou práce na prodloužení podchodu na pražském hlavním nádraží. Práce za 219,55 milionu korun provede sdružení firem MetrostavHochtief. Informovala o tom Správa železnic. Podchody z centra směrem na Vinohrady a Žižkov by měly být otevřeny v srpnu příštího roku.

Společnost cargo-partner rozšiřuje týdenní objemy železniční přepravy LCL z Evropy do Číny

10.4. - Dopady pandemie koronaviru vedly k nedostatečné kapacitě v dopravě mezi Evropou a Čínou. Poskytovatel logistických služeb cargo-partner nedávno představil dva nové přímé spoje LCL přepravy týdně, a to mezi Duisburgem a Hefei a mezi Lincem a Xi'anem. Vzhledem k tomu, že se doba přepravy pohybuje kolem 16 dní, využívá mnoho zákazníků jako řešení právě železniční dopravu.

České dráhy po Velikonocích obnoví prodej jízdenek ve vlacích

9.4. – Od 14. dubna 2020 obnoví České dráhy prodej jízdních dokladů u vlakového personálu. Prodej jízdenek ve vlacích je pozastaven od 16. března. České dráhy v tiskové zprávě zdůraznily, že její zaměstnanci jsou nyní již plně vybaveni všemi potřebnými ochrannými pomůckami – rouškami, rukavicemi, brýlemi i dezinfekčními prostředky.

České dráhy uvedly do provozu druhou lokomotivu řady 1216 - Taurus

8.4. - České dráhy uvedly do provozu druhou elektrickou lokomotivu řady 1216. Premiérovým výkonem moderní třísystémové elektrické lokomotivy 1216.902 bude vlak EC 105 Porta Moravica na trase mezi Břeclaví a Bohumínem. Po obnovení mezistátní dopravy bude jezdit z Bohumína až do Vídně, a to společně se sesterským strojem 1216.903, který vyjel do provozu na stejné trati již 1. dubna.

Správa železnic vypsala výběrové řízení na projekt modernizace úseku Nemanice – Ševětín

7.4. - Příprava modernizace posledního úseku jižní větve čtvrtého tranzitního koridoru z Nemanic do Ševětína postupuje do další fáze. Správa železnic vyhlásila výběrové řízení na zpracování projektové dokumentace stavby pro vydání stavebního povolení. Předpokládaná hodnota zakázky je 437,7 milionu korun, termín pro podávání nabídek je 7. května.

spinner