Železniční doprava

​Polský dopravce PKP Intercity získal poslední EffiShuntery 300

31.1. – Společnost CZ LOKO dodala poslední dvě lokomotivy EffiShunter 300 polskému státnímu dopravci PKP Intercity. Završil se tak kontrakt z roku 2020 na desetikusovou sérii těchto vozidel. „Jejich výroba připadla na loňský rok poznamenaný globální krizí, rozpadem dodavatelských řetězců, růstem cen energií a vstupů což tento projekt velmi negativně ovlivnilo. I přesto jsme smluvní termíny dokázali dodržet, byť to bylo pro celý projektový tým velmi náročné. Věřím, že si vozidla nový majitel oblíbí a v provozu budou úspěšná,“ řekl Jan Kutálek, obchodní ředitel CZ LOKO.

ČD budou podle ředitele investovat kvůli zabezpečení ETCS do vozů asi 10 mld. Kč

30.1. - České dráhy (ČD) budou kvůli zavedení evropského zabezpečovacího systému ETCS investovat do svých vozů přibližně deset miliard korun. V rozhovoru s ČTK to řekl generální ředitel ČD Michal Krapinec. Mobilní část ETCS se podle něj bude instalovat do více než 400 vozidel a na nový systém se zároveň bude školit personál.

Jindřichohradecké úzkokolejky jsou technickou památkou i atrakcí

30.1. - Jindřichohradecké úzkokolejky v dnešní době patří především k technickým památkám a hojně navštěvovaným turistickým zajímavostem jižních Čech. Zážitkovou jízdu historickou lokálkou po trati s rozchodem kolejnic 76 centimetrů nabízely na dvou trasách vedoucích z Jindřichova Hradce. Loni však firmě Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), která úzkokolejky provozuje, vypršela platnost osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy a provoz vlaků v říjnu zastavila. Firma, která na sebe podala insolvenční návrh, nasadila od 3. října na trase místo vlaků autobusy. Krajský soud v Českých Budějovicích poté rozhodl o úpadku společnosti JHMD. Drážní úřad nyní odebral firmě licenci k provozování drážní dopravy. JHMD podle přehledu pohledávek dluží kolem 300 milionů korun.

Česká republika má první nádraží ovládané plně na dálku

29.1. - Budovy vybavené časovým zámkem a vzdáleným monitoringem vnitřních prostor představují budoucnost nádraží bez výpravčích a pokladních. Pilotním projektem v České republice je nádraží ve Stráži nad Ohří v Karlovarském kra­ji.

Inženýrskogeologický průzkum pro Berounský tunel

28.1. - Správa železnic pokračuje v přípravě novostavby trati Praha-Smíchov – Beroun. Pro získání potřebných informací o geologické stavbě a geotechnických vlastnostech horninového prostředí v místech budoucího Berounského tunelu vyhlásila výběrové řízení na zhotovení inženýrskogeo­logického průzkumu. Tento krok přispěje ke snížení geotechnických rizik při samotné výstavbě tunelu.

Cestující už mohou využívat všechna nástupiště ve stanici Praha-Radotín

27.1. - Postup rekonstrukčních prací ve stanici Praha-Radotín umožnil Správě železnic otevřít pro cestující její další část. Ode dneška mohou využívat dvě nová nástupiště, stavbařům na nich zbývá dokončit podhledy na zastřešení a nainstalovat elektronické informační tabule. Do poloviny února bude v Radotíně probíhat aktivace staničního zabezpečovacího zařízení, která si vyžaduje částečná omezení provozu.

DAKO-CZ poprvé v historii překonalo dvoumiliardové tržby

27.1. - Společnost DAKO-CZ, výrobce brzdových systémů a komponent pro kolejová vozidla z východočeské Třemošnice, pokračuje ve strmém růstu. V roce 2019 poprvé překonala miliardový obrat a za pouhé čtyři roky jej dokázala zdvojnásobit. V roce 2022 firma poprvé v historii překonala dvoumiliardové tržby. Za uplynulé čtyři roky také společnost přerostla přes hranice regionu i celé České republiky, když v loňském roce založila dva společné podniky s tamními předními výrobci v Indii a letos na tamním trhu plánuje založit dceřinou společnost.

ČD: Z Prahy do Českých Budějovic v rekordních časech a s vysokou přesností spojů

27.1. – Expresy a rychlíky mezi Prahou a Českými Budějovicemi jezdí od 11. prosince 2022 v rekordně krátkých cestovních časech. Po roce s výlukami a přestupy na náhradní dopravu došlo také k zásadnímu zvýšení přesnosti. Výrazně se zrychlilo i cestování mezi Prahou a mnoha menšími regionálními centry v celém Jihočeském kraji nebo na Vysočině.

Sedm lidí a dvě firmy čelí obžalobě za ovlivňování zakázek Českých drah

26.1. - Státní zástupce podal obžalobu na sedm lidí a dvě firmy v kauze, která se týká podezření na ovlivňování zakázek Českých drah. Na webu to dnes uvedlo pražské vrchní státní zastupitelství. Obžaloba tvrdí, že organizovaná skupina využívala neveřejné informace u poptávkových řízení na zajištění náhradní autobusové dopravy při drážních výlukách. Podle dřívějších informací médií je mezi obviněnými fotbalový manažer Roman Rogoz.

SŽ vybrala projektanta přestavby úseku z Litoměřic do Ústí nad Labem-Střekova

26.1. - Už za dva roky by měla začít přestavba významné nákladní tepny vedoucí po pravém břehu řeky Labe. Důležitým krokem k zahájení samotné realizace prací v úseku mezi Litoměřicemi a Ústím nad Labem bude zhotovení dokumentace pro společné územní a stavební řízení, Správa železnic (SŽ) nyní vybrala jejího zhotovitele. Stala se jím firma SUDOP Praha se společníkem STRABAG Rail. Přestavbou projde úsek o délce přibližně 25 km, přínosem pro cestující bude výstavba nových nástupišť a bezbariérových přístupů ve všech stanicích a zastávkách. Předpokládané celkové náklady stavby dosahují 7,6 miliardy korun, realizace prací by měla proběhnout v letech 2025 až 2028.

spinner