Železniční doprava

Novým generálním ředitelem Českých drah byl zvolen Miroslav Kupec

12.9. – Dozorčí rada Českých drah včera obměnila vedení státního dopravce. Pavel Krtek skončil v čele představenstva, nahradil ho Miroslav Kupec, který se zároveň stal generálním ředitelem firmy. Pavel Krtek byl následně zvolen místopředsedou představenstva. Z pětičlenného představenstva podniku dozorčí rada odvolala Martina Bělčíka a Ludvíka Urbana, které tam v minulosti nominovala ČSSD. Na dvě neobsazená místa v představenstvu bude vypsáno výběrové řízení, sdělil mluvčí Českých drah Radek Joklík. Odbory se změnami nesouhlasí.

RegioJet loni prohloubil ztrátu na 36 milionů Kč

10.9. – Ztráta železničního dopravce RegioJet se loni meziročně téměř ztrojnásobila. Z 13,3 milionu Kč v roce 2016 vzrostla v roce 2017 na 35,8 milionu. Vyplývá to z výroční zprávy a tiskové zprávy firmy. Výsledky byly ovlivněny investicemi do nové linky a nákupu vozů, sdělil mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. Počet lidí, které vlaky RegioJetu loni přepravily na českých a mezinárodních linkách, stoupl meziročně zhruba o čtvrtinu na 4,67 milionu. K nárůstu podle firmy pomohlo zavedení tří párů spojů mezi Prahou, Brnem a Bratislavou od prosince 2016.

Státy Visegrádu se dohodly, že je propojí rychlostní železnice

6.9. – Státy visegrádské skupiny (V4) se dohodly, že je propojí rychlostní železnice. Povede z Budapešti přes Bratislavu a Brno do Varšavy a mělo by být možné po ní jezdit rychlostí až 250 km za hodinu. Ministerstva dopravy Maďarska, Polska, Slovenska a České republiky zadají studii proveditelnosti stavby, řekl včera na jednání v polské Krynici maďarský ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó.

AWT se stala součástí Organizace provozovatelů překládkových terminálů a logistických center Premium

AWT se stala součástí Organizace provozovatelů překládkových terminálů a logistických center

5.9. – Společnost Advanced World Transport (AWT) se na konci srpna stala spolu s dalšími šesti subjekty součástí Organizace provozovatelů terminálů a logistických center ve střední a východní Evropě, která vznikla letos v květnu podpisem dohody ve Varšavě.

AŽD Praha dokončila další projekt v Bosně a Hercegovině Premium

AŽD Praha dokončila další projekt v Bosně a Hercegovině

5.9. – Společnost AŽD Praha úspěšně dokončila další projekt modernizace zabezpečovacího a sdělovacího zařízení. Šlo o 41 kilometrů dlouhý úsek na trati Sarajevo – Bradina v Bosně a Hercegovině. Projekt v hodnotě 8,9 milionu € byl předán zákazníkovi ŽFBH – Železnici Federace Bosny a Hercegoviny do zkušebního provozu.

Praha chce v budoucnu víc železničních zastávek i tratí

4.9. – Na území Prahy vzniknou nové železniční zastávky, rozšířeny budou některé tratě, zlepší se vybavení zastávek a intervaly příměstských vlaků budou deset až 15 minut. Vzniknou také vysokorychlostní spojení pro dálkovou dopravu. Vyplývá to ze Strategie rozvoje metropolitní železnice, kterou vypracoval Institut plánování a rozvoje (IPR) a organizace Ropid, která organizuje pražskou integrovanou dopravu (PID). Materiál dnes projednají pražští radní. Termíny změn nebo jejich cena v materiálu nejsou uvedeny.

SŽDC připravuje modernizaci železniční trati mezi Plzní a Českými Budějovicemi

30.8. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) připravuje modernizaci železniční trati Plzeň – České Budějovice za miliardy korun. Jde o jednu z nejfrekvento­vanějších železničních tepen vedoucích z Plzně. Hlavní stavbou bude zdvojkolejnění 31 kilometrů dlouhého úseku mezi Plzní-Koterovem a Nepomukem. Cílem je posílit roli železnice jako rychlé páteřní dálkové i regionální dopravy, řekla mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová.

Speciální vozidla CZ LOKO budou pomáhat s údržbou v sofijském metru Premium

Speciální vozidla CZ LOKO budou pomáhat s údržbou v sofijském metru

28.8. – V těchto dnech míří do Sofie dvě speciální vozidla s označením MUV 74 M-S vyrobená v českotřebovské společnosti CZ LOKO. V bulharském hlavním městě je dopravní firma Metropolitan Sofia nasadí v metru při údržbě tratí. První vozidlo je vybaveno pracovní plošinou pro přístup k trolejovému vedení, druhé pak standardní hydraulickou rukou a také pluhem pro odklízení sněhu, neboť zde podzemní dráha vede z části i po povrchu. Během září bude v Bulharsku proškolen personál a obě vozidla uvedena do provozu.

RCG a DHL Global Forwarding prohloubily spolupráci

Projekt Nové hedvábné stezky má pro rakouské spolkové dráhy ÖBB mimořádnou prioritu. První přímý nákladní vlak z Číny do Vídně představoval letos na jaře pro nákladní složku ÖBB Rail Cargo Group (RCG) skutečný milník. Představitelé RCG a DHL Global Forwarding však šli ještě dál a podepsali memorandum o porozumění, na jehož základě budou společně nabízet železniční spojení na euroasijském koridoru pravidelně.

Ekologickým premiantem v dopravě je stále železnice

Na začátku letních prázdnin zveřejnilo sdružení na podporu železnice Allianz pro Schiene přímé srovnání ekologických dopadů mezi různými druhy dopravy (leteckou, osobní automobilovou, nákladní silniční, autobusovou a železniční). Cestující, zasilatelé, politici i obyvatelé tak mají možnost seznámit se s žebříčkem vlivu na životní prostředí v Německu, a to v kategoriích „emise skleníkových plynů“, „spotřeba energií“ a „emise NOx“.

spinner