Železniční doprava

​Spolková vláda zvýší podporu nákladní železnice

Spolkový ministr dopravy a infrastruktury Alexander Dobrindt chce, aby vláda v následujících letech výrazně snížila poplatky za užívání infrastruktury pro železniční nákladní dopravu. Nový státní rozpočet na rok 2018 má pro tento záměr připraveno 350 milionů €. Nákladní provoz na železnici by díky tomu měl být levnější, navíc se má otevřít více prostoru pro investice do inovativních řešení.

​Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - červenec 2017

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

LOGISTICKÁ CENA ELA 2017 – ELA AWARD 2017

Byla udělena v Bruselu společnosti AGCO Smart Logistics za projekt roku 2017. Její iniciativa spočívá v procesech inovací a spolupráce v managementu integrovaných dodavatelských řetězců. 

Ivan Bednárik (ČD Cargo): Jedním ze strategických cílů ČD Cargo je obnova vozového parku

Největší český nákladní železniční dopravce, společnost ČD Cargo, si v loňském roce pořídila pětici nejmodernějších elektrických lokomotiv Vectron, letos přibydou další tři. Podle předsedy představenstva této společnosti Ivana Bednárika se připravuje také obnova parku motorových lokomotiv, probíhá rovněž nákup nových intermodálních univerzálních vozů s různými výměnnými nástavbami.

Ing. Martin Vozár, MBA (ZSSK CARGO): Restrukturalizace nám výrazně pomohla oddlužit společnost

Slovenský železniční dopravce ZSSK CARGO prošel v minulých letech výraznými změnami, jejichž cílem bylo zefektivnit fungování společnosti a především ji zbavit výrazných dluhů. Nejen na to, jak restrukturalizace probíhala a s jakým výsledkem, ale zejména na plány do budoucna jsme se zeptali předsedy představenstva a generálního ředitele ZSSK CARGO Martina Vozára.


Ing. Zdeněk Chrdle (AŽD Praha): Zabezpečení přejezdů nesmí narušit plynulost železniční dopravy

Před několika dny uplynuly dva roky od tragické srážky pendolina a polského kamionu na železničním přejezdu ve Studénce, po které se začalo masivně mluvit o větším zabezpečení železničních přejezdů. Ředitel společnosti AŽD Praha, která se v této oblasti hodně angažuje, Zdeněk Chrdle ale upozorňuje na to, že další čidla či jiná zařízení nesmí mít vliv na plynulost železniční dopravy, musí se například maximálně eliminovat falešné poplachy. V opačném případě by prý vlaky více stály, než jely.


​Českým drahám v pololetí vzrostl počet cestujících o 1,3 milionu

28.7. – České dráhy za letošní první pololetí přepravily o 1,3 milionu meziročně více cestujících. Celkem vlaky Českých drah jelo 86,9 milionu zákazníků. Potvrdil to generální ředitel Českých drah Pavel Krtek. Počet cestujících stoupal jak ve vnitrostátní, tak i v mezinárodní přepravě.

​CZ LOKO vstoupilo na maďarský trh

24.7. – Maďarsko se stalo další členskou zemí Evropské unie, v níž se prosadil český výrobce lokomotiv, společnost CZ LOKO. Prvním zákazníkem se zde stal CER Hungary Central-European Railway Transport, Trading and Service Co. Významný středoevropský nákladní železniční dopravce si pořídil lokomotivu EffiShunter 1600 pro těžkou posunovací službu.

​Moravskoslezský kraj chce jednat s Českými drahami o nákupu vlaků Premium

​Moravskoslezský kraj chce jednat s Českými drahami o nákupu vlaků

17.7. – Moravskoslezský kraj chce jednat s Českými drahami o nákupu nových vlakových souprav. Dopravce by měl investovat nejméně 1,7 miliardy korun z peněz přislíbených na tyto účely krajům z Evropské unie ministerstvem dopravy. Kraj by chtěl, aby ČD nakoupily vlaky i za své prostředky. Potvrdil to náměstek hejtmana Jakub Unucka. Mluvčí drah Monika Bezuchová řekla, že nákup nových vlaků je pro ČD v regionu již několik let prioritou.

Červen patří tradičně veletrhu Czech Raildays

Každoročně v polovině června se český železniční svět sjíždí do Ostravy, kde se pravidelně koná mezinárodní veletrh drážní a manipulační techniky Czech Raildays. Letos se zde prezentovalo přibližně 200 firem ze všech sektorů železničního průmyslu, mezi lákadla patřila samozřejmě nová kolejová vozidla a mechanismy na údržbu železniční infrastruktury v rámci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).


​Železniční koridor Betuwe slaví deset let

Železniční trať Betuwe je deset let po svém otevření životně důležitým spojením přístavu Rotterdam s vnitrozemím. V současné době přispívá významně k růstu objemu překladu zboží v Rotterdamu a přímo i nepřímo podporuje nizozemskou ekonomiku. Úspěšný infrastrukturní projekt však potřebuje kontinuální podporu železnice jako dopravního systému, a to v domácím i celoevropském měřítku.

spinner