Železniční doprava

​Zeptali jsme se Ing. Marie Vopálenské, generální ředitelky Asociace podniků českého železničního průmyslu (ACRI)

V Berlíně se po čtyřech letech opět koná železniční veletrh InnoTrans, kterého se zúčastní i členové ACRI. Co od letošního ročníku očekáváte?

​ČD vyzvaly dodavatele a opravce vlaků k plnění závazků

Až roční zdržení v plnění dodávek, vysoká poruchovost nových a modernizovaných vozidel nebo zpoždění oprav snižují kvalitu cestování na železnici. České dráhy proto opakovaně vyzvaly své dodavatele, aby přijali opatření k plnění svých závazků.

​V Berlíně bude k vidění na 250 železničních světových premiér

Špičky železničního průmyslu zamíří v září po čtyřech letech opět do Berlína na veletrh InnoTrans, aby zde představily své novinky a na 250 světových premiér. Svou účast na již 13. ročníku předního světového železničního veletrhu, který se uskuteční ve dnech 20. až 23. září, ohlásilo více než 2 770 vystavovatelů z 56 zemí (bližší informace o českých vystavovatelích viz www.acri.cz). Celou akci by měl zahájit federální ministr dopravy Volker Wissing a pravděpodobně i evropská komisařka pro dopravu Adina Vălean.

​Kontroly na slovensko-české hranici zřejmě zpozdí některé mezistátní vlakové spoje

28.9. – „V souvislosti s nařízením vlády a zavedením dočasných kontrol na hranicích se Slovenskem se budou České dráhy řídit v pohraničních přechodových stanicích pokyny Policie ČR. Vlaky do vnitrozemí odjedou po souhlasu Policie ČR po provedení kontroly,“ uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Nové opatření začne platit od půlnoci ze středy na čtvrtek.

Velké dopravní firmy šetří energie omezením spotřeby a také investicemi

26.9. - K šetření s energiemi se začaly přidávat také velké dopravní společnosti v Česku. Jejich opatření se kromě omezení provozních výdajů při spotřebě energií a paliv zaměřují také na investice do jejich vozového parku či budov. Vyplývá to z informací firem. Spotřebu chtějí snižovat i ministerstvo dopravy a jeho podřízené organizace.

Plzeňská aglomerace má seznam investic do dopravy s podporou EU za 2 mld. Kč

26.9. - Plzeňská aglomerace sestavila seznam investic do dopravy, které chce do roku 2030 podpořit z fondů Evropské unie. Více než 1,5 miliardy Kč by mělo jít z programů IROP a operačního programu Doprava do Plzně a další stovky milionů do prstence částí okresů Plzeň-sever, jih a Rokycany. Řekl to náměstek plzeňského primátora Michal Vozobule.

Správa železnic představila na veletrhu InnoTrans práce na vysokorychlostní trati z Prahy do Drážďan

25.9. - Společný česko-německý projekt vysokorychlostní trati (VRT) z hlavního města do Ústí nad Labem a Drážďan představila Správa železnic na tradičním železničním veletrhu InnoTrans, který skončil v pátek v Berlíně. Informační stánek byl součástí expozice Svobodného státu Sasko a Evropského seskupení pro územní spolupráci (ESÚS). Největším lákadlem byla příprava Krušnohorského tunelu, který bude s délkou až 30 kilometrů nejdelší ve střední Evropě.

Správa železnic posílí svou komunikační síť na železnici za půl miliardu Kč

24.9. - Správa železnic posílí a doplní svou komunikační síť napříč republikou. V rámci přenosové sítě státní organizace vznikne vysokorychlostní propojení centrálních dispečerských pracovišť, regionálních pracovišť a datových center. V tendru za téměř 518 milionů korun uspěly ČD – Telematika a společnost TTC Marconi. Informoval o tom server E15.cz.

České dráhy začaly vydávat tzv. zelené dluhopisy za více než 12 miliard korun

23.9. - České dráhy dnes vydávají firemní dluhopisy za půl miliardy eur (více než 12 miliard Kč). Peníze chce společnost využít na splátku svých předchozích dluhopisů a také na investice do svého vozového parku. Informoval o tom dnes server E15.cz. Roste zadlužení firmy.

Památkově chráněné letní čekárně v Roztokách se vrátila původní podoba

22.9. - Správa železnic dokončila rekonstrukční práce ve stanici Roztoky u Prahy. Zatímco kolejiště disponuje moderními bezbariérovými nástupišti, výtahy a prodlouženým podchodem, památkově chráněné letní čekárně se vrátil původní historický vzhled z doby jejího vzniku v roce 1911. Celkové investiční náklady stavby dosáhly 408 milionů korun.

spinner