Železniční doprava

​AŽD Praha vloni zvýšila mírně zisk na 958 milionů Kč, stoupl i obrat společnosti

27.4. – Společnost AŽD Praha od října 2020 do konce září 2021 zvýšila čistý zisk meziročně o téměř dvě procenta na 958,5 milionu korun. Obrat společnosti pak stoupl asi o miliardu na 9,5 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy podniku uveřejněné ve Sbírce listin. AŽD Praha je dodavatelem a výrobcem zabezpečovací, telekomunikační, informační a automatizační techniky především pro dopravní stavby.

​V Brně se v červnu uskuteční Rail Business Days

26.4. – Na mezinárodním železničním veletrhu a konferenci Rail Business Days ve dnech 7. až 9. června na brněnském výstavišti na návštěvníky bude čekat mimo jiné i bohatá expozice kolejových vozidel. Chybět nebude například moderní hvězda flotily národního dopravce České dráhy s názvem InterJet, vozidla Správy železnic, ČD Cargo a mnohá další. Celkem jich bude v areálu k vidění více než desítka.

​Deutsche Bahn se letos vrátí do černých čísel, za loňský rok hlásí rekordní tržby

26.4. – Deutsche Bahn (DB) loni zaznamenaly dvouciferný procentní růst výnosů, který překonal úroveň dosaženou v roce 2019, rok před pandemií. Příjmy skupiny vzrostly ve finančním roce 2021 meziročně o 18,4 % na 47,3 miliardy EUR. DB hodlá od letošního roku opět generovat provozní zisk. Kvůli pandemii uzavřela rok 2021 s další provozní ztrátou: upravená provozní ztráta před úroky a zdaněním činila 1,6 miliardy EUR. Ztráta však byla výrazně nižší než v předchozím roce (-2,9 miliardy EUR v roce 2020). Čistý zisk za rok včetně mimořádných položek, úroků a daní se zlepšil ještě výrazněji, o téměř 5 miliard EUR na –900 milionů EUR (ve srovnání s –5,7 miliardy EUR v roce 2020).

​MD chce rozšířit trať z Plzně do Českých Budějovic, zkrátí se čas jízdy

25.4. – Ministerstvo dopravy plánuje, že v budoucnu rozšíří železniční trať z Plzně do Českých Budějovic. Přibudou další dvoukolejné úseky, čím se i zkrátí čas jízdy. Ministerstvo také plánuje, že jedna linka bez přestupů by spojila města u řeky Otavy – Sušici, Horažďovice, Strakonice a Písek. Téměř hotová je také studie proveditelnosti, jak nově uspořádat železniční uzel České Budějovice. Jde o výhledové investice až za desítky miliard korun, řekl ředitel odboru strategie ministerstva dopravy Luděk Sosna.

​Vlaky na koridoru dál nabírají zpoždění, výluky budou pokračovat ještě rok a půl

23.4. – Vlaky na páteřním železničním koridoru mezi Prahou a Ostravou dál nabírají zpoždění. I přes prodloužení jízdní doby v jízdním řádu se zpoždění jednotlivých spojů pohybuje i v desítkách minut, vyplývá z informací Českých drah. Důvodem zpoždění jsou práce na trati, které jen během letošního roku budou pokračovat na čtyřech úsecích. Výluky by podle plánů Správy železnic měly skončit na konci příštího roku.

​Soud potvrdil pokutu 200 tisíc korun pro Správu železnic od ÚOHS

23.4. – Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 200 000 korun, kterou dostala Správa železnic v roce 2020 od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za chyby v tendru na nákup dvou tahačů s návěsem. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na úřední desce soudu. Správa železnic sdělila, že odůvodnění rozhodnutí analyzuje, poté zváží svůj další postup v kauze. Rozsudek může napadnout kasační stížností u Nejvyššího správního soudu v Brně.

​Ermewa aktivně podniká kroky pro zelenější budoucnost

21.4. – Cirkulární ekonomika je v jádru samotného podnikání společnosti Ermewa SA. Oblast nákladní železniční dopravy má zelenou z pohledu životního prostředí. Není nic nového, že Ermewa prosazuje transformaci celé nákladní přepravy směrem k uhlíkové neutralitě a významně se zapojuje v oběhovém hospodářství již několik let. Teď se Ermewa posouvá na další úroveň – její kanceláře jsou vybaveny nábytkem z materiálů z jejích vlastních recyklovaných nákladních vagonů.

​SCHP ČR a ŽESNAD.CZ reagují na výluky na trasy Děčín - Drážďany

21.4. – Svaz chemického průmyslu ČR a Sdružení železničních nákladních dopravců České republiky se zkratkou ŽESNAD.CZ a vydaly stanovisko k opatřením, jež souvisejí s plánovanými výlukami na trase Děčín – Drážďany v letech 2022 a 2023. Reakci svazů přinášíme v plném znění.

Voice of America: Konflikt na Ukrajině ohrozil železniční spojení Číny s Evropou

17.4. - Ruská invaze na Ukrajinu ohrozila železniční spojení Číny s Evropou, protože většina tras vede přes Rusko. Vyvolala také vážné otázky ohledně osudu čínského celosvětového infrastrukturního projektu nové Hedvábné stezky, napsala na svém webu zpravodajská společnost Voice of America (VOA).

Dopravci budou mít více času na podání nabídky pro provoz rychlíků mezi Prahou a Jihlavou

16.4. - Ministerstvo dopravy prodloužilo dopravcům o pět měsíců termín pro předložení nabídek na provoz rychlíků na lince R9 Praha – Jihlava/Brno. Důvodem jsou dopady doznívající pandemie covidu-19 a ruské agrese na Ukrajině. Současná situace může dopravcům komplikovat tvorbu nabídky pro soutěž. Nový nejzazší termín je stanoven na 15. září 2022.

spinner