Železniční doprava

​Ministerstvo financí vydalo pravidla pro stanovení cen jednotné jízdenky

10.12.Ministerstvo financí vydalo pravidla pro stanovení cen v dopravě, tedy i v případě nově zaváděné jednotné jízdenky pro všechny dopravce na železnici. MF o tom informovalo na internetu. Cenový výměr vydává ministerstvo financí každoročně k 1. lednu příslušného roku. Opatření k jednotné jízdence budou platit od 13. prosince, kdy by měl začít společně s novým jízdním řádem ostrý start celého systému.

Síť západoevropských spacích vozů se rozšíří, propojí se 13 měst

9.12. – Státní železnice čtyř evropských států slíbily rozšíření sítě spacích vozů, mají v plánu propojit 13 měst. Jedná se o nejrozsáhlejší rozšíření této sítě za řadu let, zhodnotila agentura Reuters. Investici 500 milionů eur (13,3 miliardy Kč) oznámilo Německo, Rakousko, Francie a Švýcarsko. Berlín minulý rok oznámil, že zásadní roli v jeho plánu snížit emise uhlíku z dopravy hraje na úkor letectví právě osobní železniční doprava.

​RegioJet se chce stát tahounem v digitalizaci dopravy

9.12. – Brněnský dopravce RegioJet chce koronavirovou pandemii využít k tomu, jak se stát tahounem v digitalizaci dopravy a cestovního ruchu. Vedení společnosti k tomu inspiroval letní spoj do Chorvatska, který reagoval na omezené možnosti cestování do zahraničí a skončil v zisku v řádech milionů korun. Ukázal také, že zákazníci chtějí komplexní služby a s cestou si dopředu koupit třeba i ubytování. Tým vývojářů proto pracuje na aplikaci, která to umožní, řekl ČTK obchodní ředitel holdingu Student Agency a RegioJet Petr Pěcha. 

Stát chce do 20 let investovat do zabezpečení tratí 90 miliard Kč

10.12. – Stát chce do roku 2040 investovat do zabezpečení tuzemských železničních tratí 90 miliard Kč, z toho téměř polovinu na lokální úseky. Jednotlivé tratě a rozsah jejich zajištění přitom rozdělí do dvou skupin podle vytížení. Na plánu realizace se shodla bezpečnostní komise, oznámilo minis­terstvo dopravy. Hlavním nástrojem zabezpečení tratí bude automatický systém ETCS, který umožňuje sledování a zastavení vlaku na dálku. Nutnost zabezpečení železnic zdůraznila letní série nehod.

​Ve Vlastějovicích vznikl nový železniční most za 70 milionů korun

5.12. – Ve Vlastějovicích na Kutnohorsku překlenul řeku Sázavu nový železniční most. Stavba za 70 milionů korun včera prošla zátěžovým testem, informovala Nela Friebová ze Správy železnic.

​PKP Cargo International má nové spojení mezi Slovinskem a Českem

4.12. – Mezinárodní železniční dopravce PKP Cargo International (dříve AWT) zahájil nové pravidelné železniční spojení mezi slovinským přístavem Koper a terminálem v Mělníku. Pro přední světovou logistickou společnost tak bude celý příští rok přepravovat kontejnery. Uvedl to mluvčí firmy Lukáš Kresač.

​Ivan Bednárik je novým šéfem Českých drah, nahradil Václava Nebeského

4.12. – Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem Českých drah se stal Ivan Bednárik, který dosud vedl dceřiné ČD Cargo. Ve funkcích nahradí Václava Nebeského, jenž se přesune na pozici místopředsedy představenstva. Ve vedení podniku pak úplně končí dosavadní náměstek generálního ředitele ČD Patrik Horný. Rozhodla o tom dozorčí rada podniku. Změny by podle ministra dopravy Karla Havlíčka měly podnik posílit v době krize a jeho finanční řízení.

​Zájem o vlaky opět roste, dopravci před Vánocemi posílí spoje

3.12. – Zájem o cesty vlakem znovu roste, v současnosti je poptávka u Českých drah kolem 40 procent oproti normálu, růst cestujících hlásí i RegioJet. V listopadu přitom jezdila vlaky skoro pětina obvyklého počtu cestujících. Dopravci proto začnou před Vánocemi postupně posilovat dopravu. Velký zájem cestujících je zejména o vlaky z Prahy na Slovensko. Vyplývá to z informací dopravců. Od 13. prosince začne platit nový jízdní řád, kromě ještě platných koronavirových omezení ovšem velké změny v provozu nenabídne. České dráhy přidají spoj do Polska.

​Slovenský dopravce zařadil do provozu první vlak z obřího tendru

2.12. – Slovenským státem ovládaný železniční dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) včera zařadil do provozu první novou elektrickou vlakovou jednotku Panter z velkého tendru v hodnotě bezmála 160 milionů EUR (4,2 miliardy Kč). V něm v roce 2016 uspěla plzeňská Škoda Transportation v konsorciu se slovenskou firmou ŽOS Trnava.

​Začaly testy nových nízkopodlažních vlaků z rodiny RegioPanter

2.12. – Před pár dny byly ve Zkušebním centru VUZ zahájeny potřebné testy prvních nově dokončených dvouvozových jednotek typu RegioPanter, které pro České dráhy vyrábí konsorcium společností Škoda Transportation a Škoda Vagonka. V rámci těchto zkoušek proběhl v úterý 1. prosince ve Velimi i speciální kontrolní den za přítomnosti zástupců vedení Českých drah a Národní rady osob se zdravotním postižením ČR.

spinner