Železniční doprava

Všechny vlaky do Brna se vrátí 15. prosince na hlavní nádraží

27.11. – Největší změnou ve veřejné dopravě na jižní Moravě bude od 15. prosince, kdy se mění jízdní řády, obnova plného provozu na hlavním nádraží v Brně. Vrátí se na něj všechny vlakové spoje a přestane se využívat dolní nádraží. Od 30. listopadu ale cestující čeká dvoutýdenní výluka úseku mezi hlavním a židenickým nádražím, vlaky nahradí tramvaje. Oznámil to včera ředitel společnosti Kordis JMK Jiří Horský. Mimo Brno bude největší změnou zavedení nových přímých vlaků do Židlochovic a s tím související změny v trasách autobusových linek.

Polský veletrh byl pro české vystavovatele atraktivní

Město Gdaňsk na severu Polska hostilo na konci září 13. ročník mezinárodního železničního veletrhu TRAKO 2019. Prestižní akce se zúčastnilo více než 700 vystavovatelů z 30 zemí celého světa a silné zastoupení na veletrhu měly i české firmy. Za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu ČR se v rámci oficiální účasti České republiky na společném stánku představilo devět firem sdružených v Asociaci podniků českého železničního průmyslu – ACRI.

CZ LOKO bude servisovat lokomotivy společnosti ČEPRO

O tucet lokomotiv společnosti ČEPRO, patřící mezi významné hráče na tuzemském trhu s ropnými produkty, se nově postará CZ LOKO. Firma vyhrála výběrové řízení na jejich údržbu a servis. Smlouva byla uzavřena na čtyři roky, informoval mediální zástupce Zdeněk Zuntych.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – říjen 2019

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

8. MEZINÁRODNÍ LOGISTICKÁ VĚDECKÁ KONFERENCE V POZNANI

Konference se uskuteční 18. až 19. listopadu jakožto WSL FORUM 2019 v Poznaňské škole logistiky v Polsku, Estkowskiego ul. 6. Její hlavní téma je zaměřeno na současné problémy logistiky ve vědeckém výzkumu. Jednacími body jsou například digitální dodavatelské řetězce, digitalizace logistických procesů, doprava a spedice, dodavatelská a distribuční logistika, výrobní logistika, logistika infrastruktury, náklady a kontrola v logistice, balení v logistických systémech, bezpečnost logistických procesů a logistická výchova. Jazyky konference jsou polština a angličtina.

Zeptali jsme se Vladimíra Kremlíka

ministra dopravy, při příležitosti otevření nové haly pro opravy nákladních vozů ČD Cargo v Ústí nad Labem (viz str. 12).

Jihomoravský kraj nakoupí 37 vlaků od Škody Transportation

22.11. – Zastupitelé Jihomoravského kraje včera schválili nákup 37 vlaků od Škody Transportation. Náměstek hejtmana Roman Hanák po jednání novinářům sdělil, že cenová nabídka výrobce je 6,651 miliardy Kč a zahrnuje i servis vlaků v dalších 30 letech. Kraj na nákup získá evropskou dotaci zhruba 5,5 miliardy. Na svůj podíl si kraj vezme úvěr. Nové elektrické vlaky budou jezdit od roku 2023 na tratích z Brna směrem do Tišnova, Blanska, Břeclavi a Křenovic. Provozovat je bude dopravce, který vzejde ze soutěže.

Českým drahám roste počet zákazníků, díky slevám i novým vlakům

21.11. – České dráhy přepravily za tři čtvrtletí letošního roku 137,5 milionu cestujících, téměř o čtyři miliony meziročně víc. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí státní společnosti Radek Joklík. K nárůstu počtu zákazníků podle něj přispěly slevy pro studenty a seniory ve výši 75 procent jízdného i investice do nových vozidel a rozšiřování služeb. O téměř deset procent více pasažérů přepravil i soukromý RegioJet, a to 4,6 milionu.

Slovenský dopravce ZSSK Cargo dostal v novém řízení nižší pokutu

20.11. – Slovenský antimonopolní úřad (PMÚ) v novém řízení snížil na 2,99 milionu EUR (76,5 milionu Kč) pokutu pro nákladního železničního přepravce Železničná spoločnosť Cargo Slovakia (ZSSK Cargo) za zneužití dominantního postavení na trhu. Vyplývá to ze včerejšího oznámení PMÚ, jehož rozhodnutí je už pravomocné. Původní rozhodnutí úřadu o pokutě 10,25 milionu EUR (262 milionů Kč) zrušily slovenské soudy. Nad ZSSK Cargo má kontrolu stát.

Martin Sněhota novým obchodním ředitelem PKP CARGO INTERNATIONAL Premium

Martin Sněhota novým obchodním ředitelem PKP CARGO INTERNATIONAL

13.11. – Včera byl novým obchodním ředitelem společnosti PKP CARGO INTERNATIONAL jmenován Martin Sněhota. Ve funkci nahradí Viktora Bystriana, který bude s novými cíli pokračovat v práci pro skupinu PKP CARGO INTERNATIONAL. Informoval o tom mluvčí firmy Lukáš Kresač.

Ministři dopravy ČR jednali o společných dopravních projektech

12.11. – Ministři dopravy České republiky a Slovenska jednali včera na separátním setkání v rámci společného zasedání obou vlád o společných cílech v oblasti dopravy. Podle Vladimíra Kremlíka a Arpáda Érseka vlády obou států podporují rozvoj vysokorychlostního i konvenčního železničního spojení v regionu střední Evropy. Klíčovým tématem je také rozvoj spolupráce v oblasti autonomní mobility.

spinner