Železniční doprava

ČD dostaly znovu pokutu od ÚOHS, místo 254 jen 16 milionů

29.6. – České dráhy dostaly od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) znovu pokutu za zneužití dominance v nákladní dopravě v letech 2006 a 2007, kdy ještě pod jednou společností fungovala osobní i nákladní doprava. Místo pokuty 254 milionů Kč, kterou ve vleklém řízení zrušily soudy, je to nově pouze 15,6 milionu. Dopravce se bude opět pokutě bránit a podá rozklad, uvedl mluvčí ČD Radek Joklík. Mluvčí ÚOHS Martin Švanda uvedl, že dráhy podle rozhodnutí znevýhodňovaly dvě speditérské společnosti. ČD nesouhlasí s tím, že by se dopustily protizákonného jednání.

Pardubický kraj chce do dvou týdnů vybrat železničního dopravce

26.6. – Vedení Pardubického kraje se chce během dvou týdnů rozhodnout, s kým bude pokračovat v rozhovorech o zajištění budoucí regionální železniční dopravy. Hejtmanství několik měsíců jedná s Českými drahami a společností Leo Express o kontraktu na provozování regionálních spojů na deset let. Kraj si klade ještě různé podmínky a dopravci nabídku stále doplňují, řekl krajský radní pro dopravu Michal Kortyš.

Veletrh Czech Raildays 2018 je dobrou příležitostí k navázání nových kontaktů i prezentaci novinek

Už za pár dní, konkrétně od 19. do 21. června, se v areálu nákladového nádraží železniční stanice Ostrava-hlavní nádraží sejdou nejen odborníci na železniční dopravu, ale také příznivci vlaků a lokomotiv na letošním, už 19. ročníku mezinárodního veletrhu drážní a manipulační techniky, výrobků a služeb pro potřeby kolejové dopravy Czech Raildays. Některé firmy a dopravci se veletrhu účastní každoročně, jiné budou mít letos premiéru. Zástupců vybraných vystavovatelů jsme se mimo jiné zeptali na novinky, které budou v Ostravě prezentovat.

InnoTrans 2018 představí budoucnost železnice

Ve druhé polovině září se odborníci, ale i laická veřejnost sejdou na berlínském výstavišti, aby si prohlédli aktuální novinky z oblasti železničního průmyslu, ale také aby se seznámili s nejnovějšími trendy, jež hýbou oborem železniční dopravy.

Nad implementací železničního balíčku do české legislativy stále visí řada otazníků

Před více než rokem a půl schválil Evropský parlament 4. železniční balíček, který by měl mimo jiné zlepšit konkurenceschopnost a zvýšit výkonnost železničních služeb v Evropské unii. Právní rámec železničního balíčku přináší celou řadu změn, které je třeba implementovat do národních legislativ. Jak se tento nelehký úkol daří plnit, jsme se zeptali nejen na ministerstvu dopravy, ale také na Drážním úřadu, Správě železniční dopravní cesty, ve společnosti AŽD Praha a zástupců sdružení ŽESNAD.cz.

Dřevo kvůli kůrovcové kalamitě přeplňuje dopravu po železnici

20.6. – Nákladním dopravcům na železnici se letos výrazně zvýšily objemy přepravovaného dřeva. Největší nákladní dopravce ČD Cargo za první čtyři měsíce roku přepravil více než 1,1 milionu tun dřeva, což je dvojnásobek proti stejnému období před dvěma lety. Meziroční navýšení objemu o 50 procent zaznamenal další velký dopravce IDS Cargo. Informovali o tom zástupci obou společností. Hlavním důvodem je masivní kácení lesů kvůli kůrovcové kalamitě.

Nejlepším železničním přepravcem v Asii je DB Schenker Premium

Nejlepším železničním přepravcem v Asii je DB Schenker

19.6. – V Šanghaji proběhlo v květnu vyhlášení každoročních cen Asian Freight, Logistics & Supply Chain Awards. Mezinárodní logistická společnost DB Schenker znovu získala ocenění pro nejlepšího železničního přepravce v regionu Asie. Oznámila to včera v tiskové zprávě.

DAKO-CZ dodá brzdy pro 50 vozů na slovenské železnici

19.6. – Společnost DAKO-CZ z Třemošnice na Chrudimsku, která vyrábí brzdné systémy pro kolejová vozidla, se bude podílet na modernizaci 50 osobních vozů pro slovenskou železnici. Díky úpravám budou jezdit rychlostí až 160 kilometrů v hodině. Firma to oznámila v tiskové zprávě.

Jihočeský kraj vypíše tendr na železnici za více než sedm miliard Kč

15.6. – Jihočeský kraj vyhlásí soutěž na zajištění dopravy na osmi frekventovaných železničních tratích. Za patnáctiletý kontrakt, který začne v prosinci příštího roku, zaplatí vítězi soutěže přes sedm miliard Kč. Tendr se týká osmi elektrifikovaných tratí, všechny momentálně obsluhují České dráhy. Novinářům to včera řekli zástupci vedení Jihočeského kraje.

Francouzský parlament schválil reformu státních drah SNCF

14.6. – Francouzský Senát dnes odsouhlasil vládní reformu státních drah SNCF, kvůli které železničáři opakovaně stávkují. Ve středu tak již učinilo Národní shromáždění. Reforma SNCF byla jedním z řady bodů celkové reformy hospodářství, kterou slíbil francouzský prezident Emmanuel Macron.

spinner