DN č. 13 - Silniční nákladní doprava, Autobusová doprava, vychází 21.6., uzávěrka již 31.5.! 

Železniční doprava

Kraj chce, aby GW Train Regio posílil v létě vlaky na Šumavu

18.1. – Jihočeský kraj chce, aby společnost GW Train Regio, která nově provozuje takzvané šumavské lokálky, posílila v létě vlaky na Šumavu o dvě soupravy. Kraj i firma zpracovávají právní rozbor, zda to smlouva umožňuje. Včera to řekl Ivan Študlar za jihočeského koordinátora dopravy, společnost Jikord. Pro firmu by koupě dvou dalších souprav znamenala investici v desítkách milionů korun, uvedl generální ředitel GW Jihotrans Robert Krigar.

Ministři dopravy Polska a SR chtějí spolupracovat v oblasti dopravních investic Premium

Ministři dopravy Polska a SR chtějí spolupracovat v oblasti dopravních investic

18.1. – Podpis společného prohlášení v oblasti nejdůležitějších dopravních investic na slovensko-polském pohraničí završil setkání ministra dopravy a výstavby Slovenska Arpáda Érseka a polského ministra infrastruktury Andrzeje Adamczyka tento týden v polském Živci. Ministři v prohlášení potvrdili potřebu pokračovat v přípravě výstavby dálnice D3 na slovenské straně a rychlostní silnice S1 v Polsku v rámci baltsko – jaderského koridoru. Obě strany tyto silniční propojení považují za klíčové tranzitní spojnice, jakož i rychlostní silnici R4 na východě Slovenska, která navazuje na polskou S19.

Intermodální doprava potřebuje spolehlivou dráhu

Evropská intermodální komunita se v prosinci sešla v Düsseldorfu k otevřené diskusi o budoucnosti železnice. Důraz byl položen zejména na stabilitu systému a jeho trvale udržitelný rozvoj. Velká pozornost byla věnována „případu Rastatt“, na kterém přednášející opakovaně demonstrovali nutnost vyřešit slabiny evropské železniční nákladní sítě.

Soutěže jsou nejlepší cestou ke kvalitnějším a levnějším službám

Během roku 2018 se chystá řada krajů vypsat výběrová řízení na dopravce, kteří by měli provozovat regionální železniční dopravu po roce 2019, kdy skončí smlouvy s Českými drahami. Jedním z dopravců chystajících se na účast v soutěžích je i společnost ARRIVA TRANSPORT ČR, která zatím provozuje vlaky na své podnikatelské riziko. Podle jejího ředitele Daniela Adamky přinesou soutěže pro kraje lepší služby za nižší cenu.

ČD otevřely novou halu pro opravu a údržbu kolejových vozidel Premium

ČD otevřely novou halu pro opravu a údržbu kolejových vozidel

16.1. – Dvoukolejnou halu pro opravy a údržbu motorových jednotek, dieselových lokomotiv, a dalších kolejových vozidel určených pro osobní dopravu včera v Rakovníku otevřely České dráhy. Stavbu za 57 milionů Kč, jejíž součástí je i sklad a zázemí pro zaměstnance, postavila společnost Swietelsky stavební od února do prosince loňského roku. V současné době probíhá v hale tříměsíční zkušební provoz. Oznámil to mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Co přinesl prosinec 2017 v dopravě

Při pohledu na závěr roku 2017 se záměrně nevěnuji námořním lodím, které dokáží přepravovat najednou přes 20 tisíc velkých kontejnerů, ani novým typům elektrických nákladních automobilů, které jsou poháněny na zkušebních úsecích dálnic střešními sběrači jako tramvaje. Nevěnuji se ale ani posledním typům vlaků na pneumatikách nevyžadujícím koleje či prvním automatizovaným autobusům bez řidičů.

Stadler má zaplatit pokutu 13 milionů za pozdní dodání vozů

12.1. – Výrobce železničních souprav Stadler musí Českým drahám zaplatit smluvní pokutu přes 13 milionů Kč plus úroky z prodlení za pozdní dodání motorových vozů na Vysočinu. Městský soud v Praze včera zamítl odvolání Stadleru a uložil mu, že má pokutu zaplatit. Informoval o tom mluvčí ČD Radek Joklík.

Aktuality ze světa 3/2018 Premium

Aktuality ze světa 3/2018

11.1. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Šanghajský námořní přístav dosáhl nového rekordu ve zbožovém překladu. Přes mola největšího námořního přístavu světa se loni podle místního tisku překládalo více než 40 milionů TEU. Tím překonala Šanghaj svou dosud největší dosaženou hodnotu 37,1 milionu TEU za rok 2016 téměř o osm procent. Čtvrtletní výsledky čínského přístavu již dříve tento výsledek naznačovaly. Jen mezi lednem a listopadem se překládalo 36,8 milionů TEU – téměř tolik, jako za celý rok 2016. Pozitivní vývoj pak pokračoval až do konce roku 2017.

Východní trhy má v ČD Cargo nově na starosti Liliana Krutonog

11.1. – Na pozici General Manager East v ČD Cargo nastupuje Liliana Krutonog, která má bohaté zkušenosti v oblasti nákladní železniční dopravy. Do společnosti přichází z pozice v dceřiné firmě CD Cargo Poland (dříve Koleje Czeskie), kde se významným způsobem podílela na růstu firmy na východních trzích. Právě tomuto teritoriu se bude věnovat i v ČD Cargo.

spinner