Železniční doprava

Vlaky z Karlovarských minerálních vod nahradily už 11 500 kamionů

17.9. – Vlaky vypravené po železniční vlečce ze stáčírny Karlovarských minerálních vod (KMV) v Kyselce na Karlovarsku nahradily za šest let už 11 500 kamionů. Dnes vyjel na 470 kilometrů dlouhou cestu na Moravu už 500. vlak. Výrobce minerálních vod díky obnově vlečky výrazně snížil dopravu po silnici, řekl novinářům mediální zástupce KMV Pavel Novák.

Novým generálním ředitelem Českých drah byl zvolen Miroslav Kupec

12.9. – Dozorčí rada Českých drah včera obměnila vedení státního dopravce. Pavel Krtek skončil v čele představenstva, nahradil ho Miroslav Kupec, který se zároveň stal generálním ředitelem firmy. Pavel Krtek byl následně zvolen místopředsedou představenstva. Z pětičlenného představenstva podniku dozorčí rada odvolala Martina Bělčíka a Ludvíka Urbana, které tam v minulosti nominovala ČSSD. Na dvě neobsazená místa v představenstvu bude vypsáno výběrové řízení, sdělil mluvčí Českých drah Radek Joklík. Odbory se změnami nesouhlasí.

RegioJet loni prohloubil ztrátu na 36 milionů Kč

10.9. – Ztráta železničního dopravce RegioJet se loni meziročně téměř ztrojnásobila. Z 13,3 milionu Kč v roce 2016 vzrostla v roce 2017 na 35,8 milionu. Vyplývá to z výroční zprávy a tiskové zprávy firmy. Výsledky byly ovlivněny investicemi do nové linky a nákupu vozů, sdělil mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. Počet lidí, které vlaky RegioJetu loni přepravily na českých a mezinárodních linkách, stoupl meziročně zhruba o čtvrtinu na 4,67 milionu. K nárůstu podle firmy pomohlo zavedení tří párů spojů mezi Prahou, Brnem a Bratislavou od prosince 2016.

Státy Visegrádu se dohodly, že je propojí rychlostní železnice

6.9. – Státy visegrádské skupiny (V4) se dohodly, že je propojí rychlostní železnice. Povede z Budapešti přes Bratislavu a Brno do Varšavy a mělo by být možné po ní jezdit rychlostí až 250 km za hodinu. Ministerstva dopravy Maďarska, Polska, Slovenska a České republiky zadají studii proveditelnosti stavby, řekl včera na jednání v polské Krynici maďarský ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó.

AWT se stala součástí Organizace provozovatelů překládkových terminálů a logistických center Premium

AWT se stala součástí Organizace provozovatelů překládkových terminálů a logistických center

5.9. – Společnost Advanced World Transport (AWT) se na konci srpna stala spolu s dalšími šesti subjekty součástí Organizace provozovatelů terminálů a logistických center ve střední a východní Evropě, která vznikla letos v květnu podpisem dohody ve Varšavě.

AŽD Praha dokončila další projekt v Bosně a Hercegovině Premium

AŽD Praha dokončila další projekt v Bosně a Hercegovině

5.9. – Společnost AŽD Praha úspěšně dokončila další projekt modernizace zabezpečovacího a sdělovacího zařízení. Šlo o 41 kilometrů dlouhý úsek na trati Sarajevo – Bradina v Bosně a Hercegovině. Projekt v hodnotě 8,9 milionu € byl předán zákazníkovi ŽFBH – Železnici Federace Bosny a Hercegoviny do zkušebního provozu.

Praha chce v budoucnu víc železničních zastávek i tratí

4.9. – Na území Prahy vzniknou nové železniční zastávky, rozšířeny budou některé tratě, zlepší se vybavení zastávek a intervaly příměstských vlaků budou deset až 15 minut. Vzniknou také vysokorychlostní spojení pro dálkovou dopravu. Vyplývá to ze Strategie rozvoje metropolitní železnice, kterou vypracoval Institut plánování a rozvoje (IPR) a organizace Ropid, která organizuje pražskou integrovanou dopravu (PID). Materiál dnes projednají pražští radní. Termíny změn nebo jejich cena v materiálu nejsou uvedeny.

SŽDC připravuje modernizaci železniční trati mezi Plzní a Českými Budějovicemi

30.8. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) připravuje modernizaci železniční trati Plzeň – České Budějovice za miliardy korun. Jde o jednu z nejfrekvento­vanějších železničních tepen vedoucích z Plzně. Hlavní stavbou bude zdvojkolejnění 31 kilometrů dlouhého úseku mezi Plzní-Koterovem a Nepomukem. Cílem je posílit roli železnice jako rychlé páteřní dálkové i regionální dopravy, řekla mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová.

Speciální vozidla CZ LOKO budou pomáhat s údržbou v sofijském metru Premium

Speciální vozidla CZ LOKO budou pomáhat s údržbou v sofijském metru

28.8. – V těchto dnech míří do Sofie dvě speciální vozidla s označením MUV 74 M-S vyrobená v českotřebovské společnosti CZ LOKO. V bulharském hlavním městě je dopravní firma Metropolitan Sofia nasadí v metru při údržbě tratí. První vozidlo je vybaveno pracovní plošinou pro přístup k trolejovému vedení, druhé pak standardní hydraulickou rukou a také pluhem pro odklízení sněhu, neboť zde podzemní dráha vede z části i po povrchu. Během září bude v Bulharsku proškolen personál a obě vozidla uvedena do provozu.

RCG a DHL Global Forwarding prohloubily spolupráci

Projekt Nové hedvábné stezky má pro rakouské spolkové dráhy ÖBB mimořádnou prioritu. První přímý nákladní vlak z Číny do Vídně představoval letos na jaře pro nákladní složku ÖBB Rail Cargo Group (RCG) skutečný milník. Představitelé RCG a DHL Global Forwarding však šli ještě dál a podepsali memorandum o porozumění, na jehož základě budou společně nabízet železniční spojení na euroasijském koridoru pravidelně.

spinner