Železniční doprava

​Česká republika podepsala s EIB Memorandum o financování výstavby železniční infrastruktury

11.11. – Možnost využití finančních prostředků Evropské investiční banky (EIB) na výstavbu dopravní infrastruktury potvrdilo Memorandum o porozumění mezi Českou republikou a Evropskou investiční bankou. Finanční a technická podpora EIB bude zaměřena na financování železničních projektů v letech 2023–2027 až do výše sedmi miliard eur.

​Vláda schválila postup pro využití nákladních mimořádných vlaků v obecném zájmu

9.11. – Vláda na svém zasedání schválila praktický postup pro zajištění přednostního průjezdu nákladních vlaků s energetickými surovinami na tratích v ČR. Je možné jej již využít v konkrétních výjimečných a odůvodněných případech zpoždění dodávek pro energetický průmysl. Má pomoci fungování energetických podniků předcházením případného nedostatku určité komodity a ohrožování jejich nepřetržitého provozu.

​Vláda projedná mimořádnou přednost vlaků převážející energetické suroviny

8.11. – Vláda na středečním zasedání projedná možnou přednost vlaků s energetickými surovinami v mimořádných situacích. Díky změně režimu vyhlášky o dopravním řádu drah by ministerstvo dopravy mohlo na základě požadavků ministra průmyslu a obchodu rozhodnout o rychlejším průjezdu nákladních vlaků třeba s uhlím či pohonnými hmotami na vytížených místech. K úpravě legislativy vede stát situace po invazi Ruska na Ukrajinu a energetická krize, vyplývá z návrhu.

​Divizi Components & Bus Mobility Škoda Group vede od listopadu Petr Novotný

2.11. – Od 1. listopadu posílil tým vrcholového managementu Petr Novotný (50), který nastoupil na pozici President Components & Bus Mobility. Škoda Group tímto krokem zefektivňuje řízení dvou obchodních jednotek, které do této chvíle fungovali odděleně. Jejich činnost je ale vzájemně významně propojená a dohromady mají velký růstový potenciál.

​ČD - Telematika dovybavila všech 78 lokomotiv řad 163 a 363 ČD Cargo systémem ETCS

2.11. – ČD – Telematika dovybavila palubní jednotkou evropského vlakového zabezpečovače ETCS poslední z celkem 78 lokomotiv řad 163 a 363 dopravce ČD Cargo a úspěšně tak dokončila významnou zakázku. Celý projekt realizovalo sdružení dodavatelů ČD – Telematika (vedoucí sdružení) a AŽD. Úplně poslední lokomotivou dovybavenou systémem ETCS v rámci této zakázky se stalo vozidlo 363 256–9. Jeho slavnostního předání dopravci se zúčastnili mimo jiné předseda představenstva ČD Cargo Tomáš Tóth a zástupci ČD – Telematiky a AŽD.

​České dráhy vypsaly tendr na dodávku nových rychlíkových souprav

1.11. – České dráhy plánují nakoupit komfortní bezbariérové elektrické jednotky pro rychlíkové spoje. Jejich maximální rychlost bude 200 km/h. Cestujícím nabídnou Wi-Fi, palubní informačně-zábavní portál nebo občerstvení. Obnova rychlíkových souprav je součástí Strategie 2030.

Praha hostila mezinárodní železniční konferenci IRFC 2022

Ve dnech 5. až 7. října 2022 se v Praze uskutečnil již 7. ročník mezinárodní železniční konference IRTFC, tentokrát pod záštitou ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka, udělenou v rámci předsednictví České republiky v Radě EU v roce 2022.

Dopravci PKP Cargo International loni mírně klesly tržby na 3,29 miliardy korun

28.10. - Mezinárodní železniční dopravce PKP Cargo International dosáhl v roce 2021 tržeb z prodeje výrobků a služeb ve výši 3,29 miliardy korun. Oproti roku 2020 byly tržby zhruba o 94 milionů korun nižší, pokles činil 2,8 procenta. Důvodem byly důsledky pandemie covidu-19. Firma loni snížila svou ztrátu na 5,5 milionu korun, předloni činila ztráta 62,4 milionu. Společnost to uvedla ve výroční zprávě zveřejněné ve Sbírce listin.

ČD: Do provozu se vrátilo páté pendolino, skončil provoz náhradních souprav

27.10. - V sobotu v noci se do provozu vrátilo páté Pendolino, jednotka 680.001, u které došlo na konci září k rozlomení „kardanu“ a poškození spodní části jednoho z vozů. V sobotu 22. října 2022 dopoledne vykonala jednotka zkušební jízdu v Praze z ONJ do Libně a zpět a v noci byla poprvé vypravena na spoji SC Pendolino 519 z Prahy do Bohumína.

V rámci prvních výzev OPD3 je připraveno 85 miliard

Minulý týden byly vyhlášeny první čtyři průběžné nesoutěžní výzvy Programu Doprava 2021 – 2027 (OPD3). Otevřeny jsou pro Správu železnic (SŽ) a Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). Souhrnný příspěvek EU v rámci prvních čtyř výzev je zhruba 85 miliard korun (57,9 miliardy pro ŘSD a 27,1 miliardy pro SŽ). Příjem žádostí začal 10. října. Současně začaly oficiálně fungovat i nové webové stránky OPD3.

spinner