Železniční doprava

Železniční nákladní dopravci podporují zavádění ETCS

22.7. – Po sérii mimořádných událostí na železnici v poslední době se ukazuje, že i přes veškerou zátěž vede cesta k vyšší bezpečnosti na železnici přes evropský zabezpečovací systém ETCS, konstatuje ve své zprávě k nehodám sdružení ŽESNAD­.CZ . „Je nám moc líto ztracených životů a zraněných osob při sérii vlakových nehod z poslední doby. Je těžké dohadovat příčiny těchto nešťastných událostí, dokud nebudou zveřejněny závěry Drážní inspekce a výsledky vyšetřování policie. Sdružení ŽESNAD.CZ v návaznosti na současné dění poukazuje na svou více než čtyřletou snahu o urychlení implementace jednotného evropského zabezpečovacího systému ETCS,“ uvedl výkonný ředitel ŽESNAD.CZ Oldřich Sládek o slabinách zabezpečení tratí.

Na Orlickoústecku jely dva vlaky proti sobě, zastavily včas. V Lázních Kynžvart vykolejil vlak

22.7. – Vlak společnosti Leo Express u Jablonného nad Orlicí na Orlickoústecku ve středu ráno projel na červenou a vjel do cesty jiné soupravě stejného dopravce. Oba vlaky zastavily 500 metrů od sebe. ČTK to řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Při nehodě nebyl nikdo zraněn a zřejmě nevznikla ani hmotná škoda.  V Lázních Kynžvart pak ve středu odpoledne vykolejil vlak RegioNova.

​Správa železnic vyhlásila zakázku ke stavbě koridoru z Prahy do Berouna

20.7. - Správa železnic připravuje výstavbu nové dvoukolejné trati mezi pražským Smíchovem a Berounem, jejíž součástí bude 24,7 kilometru dlouhý tunel. Organizace kvůli tomu nyní vyhlásila zakázku na aktualizaci dokumentace pro územní řízení stavby za přibližně 160,5 milionu korun. Dnes o tom informovala Správa železnic. Stavba by měla začít v roce 2028 a skončit 2042. Odhadované náklady na výstavbu správa neoznámila, v minulosti se hovořilo o nákladech přes 50 miliard korun.

Přípravu projektu podjezdu ve Studénce komplikuje výkup pozemků

20.7. - Stavba podjezdu pod nebezpečným železničním přejezdem, na němž se v roce 2015 srazil vlak s kamionem a tři lidé zemřeli, by mohla začít v roce 2022. Komplikují ji ale výkupy pozemků. Se dvěma vlastníky se Správa železnic (SŽ) zatím nedohodla. Jednání uvízla na výkupní ceně. Nedohodnou-li se strany, může přijít na řadu vyvlastnění, informoval ČTK mluvčí SŽ Marek Illiaš.

​Čerpání peněz na opravy nádražních prostor bylo podle NKÚ pomalejší

20.7. – Státní organizace Správa železnic (dříve Správa železniční dopravní cesty, SŽDC) čerpala peníze na opravu nádraží v letech 2017 až 2019 pomaleji, než předpokládala, upozornil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Důvodem byla podle kontrolorů nepřipravenost projektů i průtahy ve stavebních a zadávacích řízeních. Stav nádraží se ale podařilo zlepšit, konstatuje NKÚ, zároveň však kritizuje Správu železnic za to, že si nestanovila konkrétní kritéria pro hodnocení ukončených projektů. Závěry z kontroly NKÚ zveřejnil na svém webu. Správa železnic v reakci ČTK sdělila, že v posledních letech investuje do oprav budov výrazně více. Loni to bylo 1,6 miliardy korun.

RegioJet začne jezdit svými vlaky od 31. července do Budapešti

20.7. – Soukromý dopravce RegioJet začne od 31. července jezdit se svými vlaky do Budapešti. Prodlouží trasu dvou párů vlaků, které jezdí dosud z Prahy přes Brno do Vídně. Do hlavního města Maďarska zatím společnost Radima Jančury jezdí autobusy z Prahy a z Vídně, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Aleš Ondrůj.

​Bombardier a ČD Cargo testují v Česku první lokomotivy TRAXX MS3 v komerčním provozu

19.7. – Globální poskytovatel mobilních řešení společnost Bombardier Transportation a ČD Cargo, český národní dopravce, učinili důležitý krok k uvedení lokomotiv Bombardier TRAXX MS3 do provozu v České republice. První dvě tyto lokomotivy, které táhnou nákladní vlaky, zahájily zkušební provoz 3. července.


Stát dá letos do oprav nádraží 2,1 miliardy Kč

17.7. – Stát letos investuje do oprav nádraží 2,1 miliardy Kč. Nyní opravuje 63 nádražních výpravních budov, začínají rekonstrukce v Plzni i Pardubicích. Loni šlo do oprav nádraží přes 1,5 miliardy Kč. Při slavnostním zahájení oprav českobudějovického nádraží to dnes řekli ministr dopravy Karel Havlíček a generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

​Komise k bezpečnosti na drahách se shodla na ohlašovací povinnosti i nových návěstidlech

17.7. – Šestnáctičlenná komise k bezpečnosti na železnicích se pod vedením ministra Karla Havlíčka sešla včera ve večerních hodinách v budově ministerstva dopravy. Shodla se na nutnosti zavést ohlašovací povinnost na všech tratích provozovaných v režimu D3 i na tom, že na lokálních tratích budou opět instalována návěstidla. Komise se dále bude zabývat možností zavedení zjednodušeného ETCS. Rekordní investice do železniční infrastruktury ve výši 52 miliard Kč tak budou ve zvýšeném množství investovány do bezpečnosti.

Strojvedoucích je Česku 10 264, nejvíce od vzniku České republiky

16.7. – V Česku je v současnosti nejvíce strojvůdců od vzniku ČR. Licenci k řízení vlaků na drahách od Drážního úřadu má 10 264 lidí. Kromě toho je dalších 6452 strojvedou­cích, kteří mohou obsluhovat vlaky na vlečkách. Rekordní je i počet licencovaných dopravců. Uvedl to Drážní úřad. Mírně se tak snížil i nedostatek strojvůdců, který by podle některých hodnocení mohl být jednou z příčin nehod vlaků z uplynulých dní.

spinner