Železniční doprava

​Deutsche Bahn prozkoumá možnosti prodeje dceřiné firmy Arriva

28.3. – Dozorčí rada německé železniční společnosti Deutsche Bahn pověřila vedení firmy, aby prozkoumalo různé možnosti prodeje, včetně nabídky akcií, britské dceřiné společnosti Arriva, která působí i v České republice. Prodej by umožnil německé skupině snížit dluh a získat peníze na investice do dalšího růstu, vyplývá z prohlášení Deutsche Bahn.

Aktuality ze světa 12/2019 Premium

Aktuality ze světa 12/2019

25.3. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Ratifikace protokolu e-CMR Běloruskem. Bělorusko je nyní oficiálně 19. zemí, která ratifikovala protokol e-CMR OSN následně po Finsku, které protokol podepsalo v lednu. Ratifikace protokolu e-CMR dovoluje dopravnímu oboru přepravovat bezpapírově a podporuje bezpapírové hraniční operace při užití digitálního přemístění. V mezidobí Španělsko schválilo legislativu dovolující digitální nákladní listy z certifikované platformy pro domácí silniční dopravu. Dále Rumunsko podepsalo v lednu dekret schvalující právo pro dodatkový protokol e-CMR. E-Protokol CMR vstoupil v platnost 5. června 2011. Země, jež protokol ratifikovaly jsou Bělorusko, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irán, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Nizozemsko, Moldavsko, Ruská federace, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švýcarsko a Turecko.

​České dráhy vytvoří nový odbor, chtějí zlepší firemní komunikaci

21.3. – České dráhy od 1. dubna rozšíří svou strukturu v rámci generálního ředitelství o nový odbor vnějších vztahů a komunikace. Podnik si od něj slibuje zefektivnění firemní komunikace. Na zaměstnanost ve společnosti však změny mít velký vliv nebudou. Řekl to mluvčí státního dopravce Radek Joklík. Dráhy tak pokračují v reorganizaci z loňského roku.

​ČD doplní představenstvo, do vedení míří Horný

13.3. – Představenstvo Českých drah bude dnes nejspíš opět kompletní. Dozorčí rada podniku by totiž na svém dnešním jednání měla zvolit nového člena představenstva, který bude zodpovědný za ekonomiku. Podle informací serveru lidovky.cz by se novým členem představenstva měl stát Patrik Horný ze Železniční společnosti Slovensko (ZSSK). Dozorčí rada se bude věnovat také růstu počtu incidentů na železnici.

​ČD-Telematika vybaví 78 lokomotiv ČD Cargo zabezpečovačem ETCS

12.3. – Společnost ČD-Telematika vybaví 78 lokomotiv nákladního dopravce ČD Cargo vlakovým zabezpečovacím zařízením ETCS od firmy Alstom. Zakázka za desítky milionů EUR by měla být dokončena do roku 2022. Včera o tom informovala ČD-Telematika. ETCS je zabezpečovací systém, který umožňuje například převzít kontrolu nad vlakem výpravčím. Jeho zavádění na české železnici má zpoždění, dosud není nikde v provozu.

​V Česku chybí podle ministra Ťoka zhruba 300 strojvůdců

8.3. – Na českých železnicích chybí podle ministra dopravy Dana Ťoka zhruba 300 strojvůdců, polovina z nich pak státnímu podniku České dráhy. Jejich přetíženost či nedostatek odpočinku příčinou nedávných železničních nehod nebyly. Ťok to včera řekl na interpelaci poslankyně STAN Věry Kovářové, která se dotazovala mimo jiné na příčiny devíti nehod na železnici během posledního měsíce.

​Bodový systém by mohl strojvůdce připravit o licenci

7.3. – Bodový systém by mohl připravit problémové strojvůdce o licenci. Dosud může Drážní úřad odebrat licenci pouze v případech, kdy strojvůdce ztratí zdravotní způsobilost nebo je odsouzen za trestný čin, který spáchal při výkonu služby. Řekl to ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář. Na železnici se v poslední době stalo několik nehod, často jsou za nimi chyby strojvůdců. V Česku jich je téměř 10 000.

​ČD budou doplňovat vlaky zabezpečovacími systémy, řekl Petr Moos

7.3. – České dráhy budou v příštích měsících a letech doplňovat zabezpečovací zařízení do vlaků. Včera to řekl předseda dozorčí rady státního dopravce Petr Moos. Podle něj předchozí vedení tuto činnost zanedbalo, dozorčí rada podniku proto zadala novému představenstvu v čele s Miroslavem Kupcem úkol se na zabezpečení provozu vlaků zaměřit. Dozorčí rada podniku bude současnou situaci řešit příští týden, bude chtít znát provedená opatření, která by měla nehodám zabránit. Na železnici se v poslední době stalo několik nehod.

​Dopravci bojují o strojvůdce, přetahují je i od konkurence

6.3. – Železniční dopravci svádí konkurenční boj o strojvůdce. Jejich dlouhodobý nedostatek se mnohdy snaží řešit „lanařením“ strojvedoucích i dalších drážních zaměstnanců od konkurence. České dráhy, které zaměstnávají přes 3500 strojvůdců, takto ročně opustí několik desítek zaměstnanců, přibližně stejný počet do firmy přijde. Včera to řekl místopředseda Odborového sdružení železničářů (OSŽ) Vladislav Vokoun. Někteří strojvůdci mohou jezdit i pro více dopravců najednou, ČD to chtějí kontrolovat.

​CZ Loko dodal 12 lokomotiv pro České dráhy

5.3. – Českotřebovská společnost CZ Loko dokončila zakázku 12 lokomotiv pro České dráhy. Vozidla dodávala od září předloňského roku. Posunují vlaky například v Praze nebo v Pardubicích, uvedla firma v tiskové zprávě. Cenu kontraktu neuvedla.

spinner