Železniční doprava

Provoz na čtvrtém koridoru se řídí z nového sálu v CDP Praha

18.10. - Pražské Centrální dispečerské pracoviště (CDP) Správy železnic zprovoznilo ve své budově na Balabence nový dispečerský sál pro obsluhu části 4. tranzitního železničního koridoru. Momentálně slouží k dálkovému ovládání provozu mezi Prahou-Uhříněvsí a Táborem, postupně se z něj bude řídit celý úsek Praha-Uhříněves – Horní Dvořiště státní hranice.

V Pražské integrované dopravě bude do konce 2024 vyměněno 22 vlakových souprav

17.10. - V Pražské integrované dopravě (PID) bude do konce roku 2024 vyměněno 22 vlakových souprav, které jezdí na příměstských linkách – a to například z Prahy do Kralup, Kolína či Čáslavi. Nové vozy s kapacitou 230 cestujících nahradí ty dosavadní, které se přesunou na jiné tratě. Vlaky nakoupí České dráhy (ČD), které je pro Prahu a Středočeský kraj provozují. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Na kolik obnova vyjde, není z materiálu jasné. PID zahrnuje spojenou veřejnou dopravu v hlavním městě a ve středních Čechách.

Trať u Poříčan by měla být po havárii nákladního vlaku zcela opravená v sobotu

14.10. - Trať u Poříčan na Kolínsku by měla být po pondělní havárii nákladního vlaku zcela opravená v sobotu. V místě do té doby bude platit omezení rychlosti. Zpoždění nevznikají. V úseku jsou v provozu dvě koleje ze tří, vlaky zde musí nadále přibrzdit na 50 kilometrů v hodině. Trať se opravuje, část dílů už byla přivezena, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Trať mezi Brnem a Blanskem je dva měsíce před zprovozněním

14.10. - Modernizace trati mezi Brnem, Adamovem a Blanskem se blíží do finiše. V celém úseku probíhá zejména rekonstrukce železničního svršku a všech souvisejících infrastrukturních prvků. Práce běží podle harmonogramu tak, aby se od 11. prosince mohly na koridor po roční výluce opět vrátit vlaky. Po uvedení trati do provozu bude probíhat dokončování stavby, které ale nebude mít výrazný vliv na drážní dopravu.

České dráhy v příštím roce zrychlí některé spoje a spustí nové linky do ciziny

13.10. - Železniční doprava na koridorech v Česku v příštím roce zrychlí až o desítky minut. České dráhy počítají se zkrácením jízdní doby mezi Prahou a jihem Čech, postupně by měly zrychlit také spoje z metropole na Moravu. Dráhy zároveň v příštím roce spustí nové linky do Vídně, Curychu nebo Rostocku. Včera o tom informovaly České dráhy. Provoz na koridorech urychlí i další dopravci. Nový jízdní řád začne platit od neděle 11. prosince. Národní dopravce k tomu chystá zdražení jízdného, o jeho výši však zatím nerozhodl.

Třináctý ročník železničního veletrhu se nesl ve znamení udržitelné mobility

Po čtyřleté přestávce se otevřel minulý týden v Berlíně již potřinácté mezinárodní veletrh dopravní techniky InnoTrans, letos s důrazem na udržitelnou mobilitu. Evropská dopravní komisařka Adina Vălean, která se spolkovým ministrem dopravy Volkerem Wissingem veletrh otevřela, považuje přechod na nové formy mobility za celoevropský úkol.

MSC a FS Group sázejí na synergie v logistice

Společnosti FS Group A MSC podepsaly v Ženevě memorandum o porozumění s cílem vytvořit synergie v oblasti logistiky. K podepsání došlo za přítomnosti zástupců obou společností – Gianluigiho Aponteho a Luigiho Ferrarise. Jejich cílem je rozvíjet intermodalitu s větší a efektivnější synergií mezi námořní a železniční dopravou ve prospěch stále spolehlivějšího a udržitelnějšího logistického řetězce.

SŽ vydá na posílení komunikační sítě půl miliardy korun

Správa železnic posílí a doplní svou komunikační síť napříč republikou. V rámci přenosové sítě státní organizace vznikne vysokorychlostní propojení centrálních dispečerských pracovišť, regionálních pracovišť a datových center. V tendru za téměř 518 milionů korun uspěly ČD-Telematika a společnost TTC Marconi.

Vlaky u Poříčan na Kolínsku jezdí po pondělní havárii po dvou kolejích ze tří

12.10. - Provoz na železničním koridoru u Poříčan na Kolínsku byl dnes kolem poledne obnoven na dvou kolejích ze tří. V místě oprav trati po pondělním vykolejení mohou jet vlaky rychlostí 50 kilometrů za hodinu. Zprovoznění poslední koleje bude záležet na jejím stavu a stavu trakčního vedení, který nyní pracovníci drah kontrolují. Na koleje se postupně vrací běžný provoz, řekl kolem 12:30 mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Provoz spojů do Nymburka, Kolína, Lysé nad Labem a Čelákovic obnovily České dráhy v poledne.

Martin Kupka: Nákladní doprava by měla být v budoucnosti více převedena na železnici

12.10. – Nákladní doprava v České republice by měla být v budoucnosti víc převedena na železnici. K tomu však bude nutné rozšířit kapacitu české železniční sítě. V současnosti je na svém horním limitu, a pokud se někde stane mimořádná událost, vzniká dramatické zpoždění, řekl novinářům během setkání představenstva Svazu dopravy v Pardubicích ministr dopravy Martin Kupka.

spinner