Železniční doprava

Stát dá letos do oprav nádraží 2,1 miliardy Kč

17.7. – Stát letos investuje do oprav nádraží 2,1 miliardy Kč. Nyní opravuje 63 nádražních výpravních budov, začínají rekonstrukce v Plzni i Pardubicích. Loni šlo do oprav nádraží přes 1,5 miliardy Kč. Při slavnostním zahájení oprav českobudějovického nádraží to dnes řekli ministr dopravy Karel Havlíček a generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

​Komise k bezpečnosti na drahách se shodla na ohlašovací povinnosti i nových návěstidlech

17.7. – Šestnáctičlenná komise k bezpečnosti na železnicích se pod vedením ministra Karla Havlíčka sešla včera ve večerních hodinách v budově ministerstva dopravy. Shodla se na nutnosti zavést ohlašovací povinnost na všech tratích provozovaných v režimu D3 i na tom, že na lokálních tratích budou opět instalována návěstidla. Komise se dále bude zabývat možností zavedení zjednodušeného ETCS. Rekordní investice do železniční infrastruktury ve výši 52 miliard Kč tak budou ve zvýšeném množství investovány do bezpečnosti.

Strojvedoucích je Česku 10 264, nejvíce od vzniku České republiky

16.7. – V Česku je v současnosti nejvíce strojvůdců od vzniku ČR. Licenci k řízení vlaků na drahách od Drážního úřadu má 10 264 lidí. Kromě toho je dalších 6452 strojvedou­cích, kteří mohou obsluhovat vlaky na vlečkách. Rekordní je i počet licencovaných dopravců. Uvedl to Drážní úřad. Mírně se tak snížil i nedostatek strojvůdců, který by podle některých hodnocení mohl být jednou z příčin nehod vlaků z uplynulých dní.

​Nová železniční komise chce zvýšit investice do lokálních tratí

16.7. – Nová stálá komise pro bezpečnost na železnici se včera shodla na zvýšení investic do lokálních tratí. Její členové mluvili také o urychlení zabezpečení přejezdů nebo o urychlení instalace zabezpečovacího systému ETCS. Novinářům to po večerním jednání komise řekl ministr dopravy Karel Havlíček.

České dráhy kvůli nehodám zintenzivní kontroly a výcvik

15.7. – České dráhy zintenzivní kontroly práce strojvůdců, zároveň budou chtít zkvalitnit jejich výcvik a trénink. Dnes se na tom dohodlo představenstvo společnosti. Podobná opatření dráhy kvůli nehodám zavedly loni na jaře. V posledním týdnu se na železnici stalo několik vážných nehod, všechny se týkaly vlaků Českých drah. Společnost vyplatí poškozeným účastníkům nehod odškodnění.

Tratě je podle ministra dopravy nutné zabezpečit dlouhodobě, ne provizorně

14.7. – Stát nebude pro zabezpečení lokálních železničních tratí používat provizorní řešení, řekl novinářům ministr dopravy Karel Havlíček. Chce kombinovat povinné hlášení jízdy před odjezdem ze stanice, instalaci návěstidel a postupné zavádění zabezpečovacího zařízení ETCS. V uplynulém týdnu se na českých tratích stalo několik incidentů. Zabezpečení malých tratí kritizovali strojvůdci i výrobci, podle nich lze tyto tratě zabezpečit už existujícími zařízeními. Stát je však nepovolil.

Evropská komise navrhla, aby se jednotlivé státy vzdaly poplatků za přístup na trať

Evropská komise navrhla nařízení, které členským státům EU umožní vzdát se nebo snížit poplatky za přístup na trať a poplatky za rezervace. Jde o podporu železničních podniků, které čelí náročným časům kvůli klesajícím objemům.

Evropská komise nemá zvýhodňovat lodní společnosti

Evropská organizace pro spedici a logistiku (CLECAT) a Federace soukromých evropských přístavních společností a terminálů (FEPORT) vyzvaly Evropskou komisi, aby se vyhnula narušování trhu v EU a aby oddělila činnosti způsobilé pro zvýhodněné daňové zacházení v rámci režimů daně z tonáže.

Stát letos zmodernizuje 142 přejezdů, investice bude dál zvyšovat

14.7. – Správa železnic bude zvyšovat investice do zabezpečení železničních přejezdů. Letos zmodernizuje 142 křížení za 1,36 miliardy Kč, v příštím roce pak investice zvýší na 1,5 miliardy Kč, za které se zrekonstruuje 170 přejezdů. Správa zároveň v příštích sedmi letech plánuje úplné zrušení 13 přejezdů. Řekl to generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Na českých železnicích je 7789 železničních přejezdů, ročně se na nich v průměru stane kolem 160 střetů.

​České dráhy obnovují provoz vlaků do Budapešti a Mnichova

12.7. – České dráhy v těchto dnech znovu spouští své přímé spoje do Mnichova a Budapešti. Obnovení těchto linek po koronavirové krizi zdržely opravy tratí, ostatní spoje do zahraničí státní dopravce obnovil už dříve. Linky do ciziny v minulých týdnech obnovili i ostatní dopravci.

spinner