Železniční doprava

​Mike Niebling senior viceprezidentem pro obchod a členem představenstava Škody Transportation

2.2. – Mike Niebling (55) se stal novým senior viceprezidentem pro obchod a členem představenstva společnosti Škoda Transportation. Přední evropský výrobce vozidel pro hromadnou dopravu tak nadále posiluje TOP management a vysílá jasný signál, že se chce ještě více zaměřit na prodej svých produktů na další trhy, a to i v západní Evropě. Skupina Škoda Transportation je součástí Skupiny PPF.

Začíná platit novela zákona o drahách, má přinést větší bezpečnost a jednotné podmínky

1.2. – Zlepšení v oblasti bezpečnosti na železnici nebo jednotné podmínky na dráze v rámci Evropské unie. To má přinést novela zákona o dráhách, která začíná platit od prvního února. Drážní úřad nově získá přehled o tom, pro jaké dopravce a kdy strojvedoucí řídil vlaky i jak strojvedoucí dodržují pravidla odpočinku mezi směnami.

​Antoním Felber výkonným ředitelem spolku Zelená železnice

1.2. – Dne 28. ledna 2022 byl valnou hromadou potvrzen Antonín Felber výkonným ředitelem spolku Zelená železnice. Jeho nominaci předložilo a schválilo předsednictvo spolku. Zkušený manažer se do České republiky vrátil po tříletém angažmá ve společnosti HaslerRail ve Švýcarsku. Hlavním úkolem výkonného ředitele bude naplňovat definované cíle spolku, kterými je koordinovaný rozvoj bezemisní železniční dopravy tak, aby zajistila obyvatelstvu i hospodářství České republiky kvalitní mobilitu a zároveň, aby investice do vývoje, výroby vozidel, ale také do budování související infrastruktury byly efektivní a pro dopravce i objednatele finančně dostupné.

​Lokomotiva Siemens Vectron prošla jako první v ČR testy kompatibility s ETCS

31.1. – Lokomotiva Siemens Vectron absolvovala úspěšně poslední kompatibilní testy s ETCS loni v listopadu a stala se tak prvním typem v ČR provozovaného železničního vozidla, které prokázalo kompatibilitu jak s ETCS tratí podle základní specifikace 2, tak i s ETCS tratí podle základní specifikace 3. K testování byla využita lokomotiva číslo 193 901 s palubní částí ETCS dle základní specifikace 3 provozovatele Správy železnic a lokomotiva 383 012 s palubní částí ETCS dle základní specifikace 2 provozovatele ČD Cargo. Jak Správa železnic, tak ČD Cargo výrazným způsobem přispěly k úspěšnému provedení testů kompatibility. Informovala o tom společnost Siemens Mobility

​Oprava příjezdové haly budějovického vlakového nádraží skončí ještě letos

31.1. – Oprava příjezdové haly českobudějovického vlakového nádraží bude hotová do konce letošního roku. Všechny práce na opravě nádraží potrvají do července 2023. Nejpozději v prosinci dokončí dělníci také obnovu píseckého nádraží. Letos v květnu bude hotová modernizace nádražní budovy ve Veselí nad Lužnicí. Řekla to mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

​Správa železnic letos zprovozní na jihu Čech dva úseky koridoru

28.1. – Správa železnic (SŽ) letos zprovozní v jižních Čechách dva úseky IV. železničního koridoru. Od července začnou jezdit vlaky v části Sudoměřice – Votice, od září v části Soběslav – Doubí. Mezi Sudoměřicemi a Voticemi bude od dubna tříměsíční výluka. Letos začne SŽ také stavět nový most v Červené nad Vltavou na Písecku. Informovala o tom mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

Správa železnic má zaplatit ČEZ přes 1,5 miliardy korun za neodebranou elektřinu

28.1. – Správa železnic má podle rozhodnutí Městského soudu v Praze zaplatit 858 milionů korun energetické společnosti ČEZ Prodej za neodebranou elektřinu v roce 2011. K tomu musí uhradit úroky za přibližně 700 milionů korun. Správa železnic se může proti verdiktu odvolat. Příští měsíc by měl navíc soud rozhodovat i o obdobné sumě za rok 2010.

​MD: VRT do Brna a Ostravy jsou podle studií ekonomicky obhajitelnou investicí

26.1. – Vysokorychlostní tratě (VRT) do Brna a Ostravy mají větší ekonomický přínos, než je výše plánované investice. Ukázaly to studie proveditelnosti, které schválila Centrální komise Ministerstva dopravy. Konkrétně se to týká VRT Praha-Brno-Břeclav a (Brno)-Přerov-Ostrava. Společně s již schválenou studií proveditelnosti z konce roku 2020 na trať z Prahy do Drážďan je tak k dispozici ekonomické zdůvodní pro základní kostru systému rychlých železničních spojení v České republice. Informovalo o tom Ministerstvo dopravy.

Správa železnic v loňském roce doplnila závorami dalších 70 přejezdů

22.1. - V roce 2021 došlo k dalšímu výraznému zvýšení bezpečnosti na kříženích železničních tratí se silnicemi. Správa železnic na své síti zmodernizovala 186 přejezdů, na 108 z nich při tom došlo ke zvýšení úrovně jejich zabezpečení. Trend zvyšování bezpečnosti je patrný i ze statistik mimořádných událostí. Při střetech na železničních přejezdech loni přišlo o život o 12 lidí méně než v předchozím roce.

​Vzniklo sdružení osobních železničních dopravců SVOD Bohemia

21.1. – V Praze byl založen Svaz osobních železničních dopravců SVOD Bohemia. Zakládajícími členy jsou společnosti Arriva vlaky, České dráhy, RegioJet a AŽD. Společně chtějí prosadit změny, které povedou k zatraktivnění železnice a ke zvýšení jejího podílu na přepravním trhu. Ambiciózní plán počítá s tím, že v desetiletém horizontu vzroste podíl železnice na přepravním trhu z dnešních 9 na 14 %. Tím by se Česká republika mohla dostat na úroveň vyspělých evropských zemí a přiblížit se Švýcarsku, které dosahuje nejvyššího podílu osobní železniční přepravy v Evropě (19 %).

spinner