Železniční doprava

Sedm lidí a dvě firmy čelí obžalobě za ovlivňování zakázek Českých drah

26.1. - Státní zástupce podal obžalobu na sedm lidí a dvě firmy v kauze, která se týká podezření na ovlivňování zakázek Českých drah. Na webu to dnes uvedlo pražské vrchní státní zastupitelství. Obžaloba tvrdí, že organizovaná skupina využívala neveřejné informace u poptávkových řízení na zajištění náhradní autobusové dopravy při drážních výlukách. Podle dřívějších informací médií je mezi obviněnými fotbalový manažer Roman Rogoz.

SŽ vybrala projektanta přestavby úseku z Litoměřic do Ústí nad Labem-Střekova

26.1. - Už za dva roky by měla začít přestavba významné nákladní tepny vedoucí po pravém břehu řeky Labe. Důležitým krokem k zahájení samotné realizace prací v úseku mezi Litoměřicemi a Ústím nad Labem bude zhotovení dokumentace pro společné územní a stavební řízení, Správa železnic (SŽ) nyní vybrala jejího zhotovitele. Stala se jím firma SUDOP Praha se společníkem STRABAG Rail. Přestavbou projde úsek o délce přibližně 25 km, přínosem pro cestující bude výstavba nových nástupišť a bezbariérových přístupů ve všech stanicích a zastávkách. Předpokládané celkové náklady stavby dosahují 7,6 miliardy korun, realizace prací by měla proběhnout v letech 2025 až 2028.

Správa železnic loni zrenovovala další desítky nádražních budov

25.1. - Stav nádražních budov po celém Česku se postupně lepší. Správa železnic je má na starosti od roku 2016, v následujících pěti letech zrekonstruovala 284 objektů. Loni k nim přibylo dalších 36 míst. Výsledkem prací byly zpravidla nové odbavovací prostory, bezbariérový přístup, toalety i nabídka služeb. Do stavebních úprav přitom směřovalo přibližně 2,3 miliardy korun. Letos bude částka určená na tyto účely ještě o 200 milionů vyšší. Rekonstrukce se přitom dočkají další desítky nádraží.

Varianta rychlodráhy severně od Roudnice podle projektantů nejméně ovlivní okolí

25.1. - Ze tří navržených variant vedení rychlodráhy přes Ústecký kraj má podle projektantů nejmenší vliv na okolí trasa od Roudnice nad Labem severním směrem. Výsledky posouzení tras navržených Správou železnic (SŽ) představili dnes při veřejném projednání návrhu aktualizace zásad územního rozvoje Ústeckého kraje. V zaplněném sálu krajského úřadu na projednání přišli i zástupci obcí, které mají výhrady k vedení trati. Konečnou variantu budou schvalovat zastupitelé Ústeckého kraje.

Škoda Group dodá estonským drahám dalších deset elektrických třívozových vlaků

24.1. - Plzeňská skupina Škoda Group, dříve Škoda Transportation, dodá estonským drahám Elron dalších deset elektrických třívozových vlaků. Před dvěma lety podepsala kontrakt na prvních šest souprav, které dostane zákazník do konce příštího roku. Smlouva s Elronem je tak v celkové výši přes 3,5 miliardy korun, tedy téměř 147 milionů EUR, řekl dnes mluvčí strojírenské skupiny Jan Švehla.

SVOD Bohemia může být po prvním roce své existence spokojen

24.1. - Před rokem, 21. ledna 2022, vznikl Svaz osobních železničních dopravců (SVOD Bohemia). Založili jej čtyři významní hráči v tomto segmentu – společnosti Arriva vlaky, České dráhy, RegioJet a AŽD Praha. Tři týdny po jeho založení, 10. února 2022, do něj vstoupili dva další členové – společnosti Leo Express a Die Länderbahn. Svaz tak podle statistiky Správy železnic za leden až prosinec 2022 zastupuje 99,23 % přepravních výkonů v osobní železniční dopravě. Sdružení od svého založení prosazuje změny, které vedou k zatraktivnění železnice a ke zvýšení jejího podílu na přepravním trhu. V desetiletém horizontu by tak měl vzrůst podíl železniční dopravy na přepravě cestujících o 5 %. I přes propad způsobený covidovým obdobím, těžkostmi způsobenými válkou na Ukrajině a energetickou krizí, se plán SVOD Bohemia začíná pozvolna naplňovat.

​Rekordní rozpočet umožní vroce 2023 start zásadních staveb

Polovina roku 2023 přinese zásadní úlevu pro cestující na prvním koridoru, kam se vrátí dálkové vlaky. Financování staveb by se mělo opírat o rekordní rozpočet v historii Správy železnic v předpokládané výši 61,9 miliardy Kč, s možností navýšení až na 70,4 miliardy Kč díky předpokládanému úvěru EIB.

Snižování hlukové zátěže od liniových dopravních staveb pomocí aktivních a pasivních prvků

23.1. - Správa železnic hledá možnosti, jak snižovat hluk v okolí železničních tratí. Proto se aktivně zapojila do realizace projektu s názvem Snižování hlukové zátěže od liniových dopravních staveb pomocí aktivních a pasivních prvků.

Správa železnic vyhlásila tendr na Branický most

21.1. - V průběhu letošního roku by měly začít práce na zdvoukolejnění Branického mostu, který se nachází mezi stanicemi Praha-Radotín a Praha-Krč. Aktuálně proto Správa železnic vyhlásila tendr na zhotovitele stavby, předpokládané celkové náklady dosahují 2,25 miliardy korun. Realizace projektu umožní odklon vlaků během plánované rekonstrukce železničních mostů pod Vyšehradem.

Vlakovou dopravu na Šluknovsku by i nadále mohly zajišťovat České dráhy

20.1. - Vlakovou dopravu ve Šluknovském výběžku by i nadále mohly zajišťovat České dráhy. Nabídly Ústeckému kraji nejnižší cenu z celkem pěti provozovatelů železniční přepravy, které oslovil dopravní odbor ústeckého krajského úřadu. O nabídce bude jednat se státním dopravcem radní Marek Hrabáč, který to oznámil médiím.

spinner