Železniční doprava

Škoda Transportation na okruhu ve Velimi představila nové vlakové soupravy pro České dráhy

1.7. - Skupina Škoda Transportation představila na okruhu VUZ ve Velimi nové dvoupatrové soupravy typu Push-Pull pro České dráhy. Celkem pět těchto souprav si objednal národní dopravce pro spoje v Moravskoslezském kraji. Ještě do konce roku začnou jezdit ve zkušebním provozu na trati mezi Ostravou, Frýdkem-Místkem, Frýdlantem nad Ostravicí a Frenštátem pod Radhoštěm.

Jednání o větší zaměstnanosti žen v železniční dopravě úspěšně pokračují

29.6. – Společenství evropských železničních a infrastrukturních společností (CER), které zastupuje zaměstnavatele v železničním odvětví, a Evropská federace pracovníků v dopravě (ETF), která zastupuje zaměstnance, dokončily tento měsíc 3. kolo jednání na úrovni EU o závazné dohodě zaměřené na podporu zaměstnanosti žen v tomto odvětví.

ČD obhájily rating se stabilním výhledem

České dráhy obhájily u agentury Moody´s rating na úrovni Baa2 se stabilním výhledem. Stupeň Baa2 patří k nižšímu hodnocení v investičním pásmu. Agentura podle dopravce ocenila například opatření přijaté podnikem během koronavirové krize.

​ČD na konci léta nasadí ve Středočeském kraji čtyři vlaky RegioSpider

24.6. – České dráhy nasadí na přelomu srpna a září ve Středočeském kraji čtyři nízkopodlažní motorová vozidla RegioSpider. Jezdit budou na linkách z Kralup nad Vlavou do Loun a Velvar, na kterých nahradí současné motorové vlaky řady 810. Dnes o tom informovaly České dráhy. Dopravce zánovní vlaky koupil loni v Německu.

​České dráhy odkoupily od PPF zbývající podíl v ČD-Telematika

24.6. – České dráhy odkoupily od investiční skupiny PPF zbývající 29procentní podíl v telekomunikační firmě ČD-Telematika. Obě společnosti ve středu transakci definitivně stvrdily podpisem kupní smlouvy. Dráhy se tak staly jediným akcionářem firmy, uvedl státní dopravce. Hodnotu transakce společnost neuvedla, podle ní vychází ze znaleckých posudků.

Propojení In Karty ČD a moravskoslezské ODISky vstoupilo do další fáze

22.6. – Spolupráce mezi Českými drahami a Koordinátorem ODIS, který spravuje Integrovaný dopravní systém Moravskoslezského kraje ODIS, úspěšně pokračuje. Novinkou je nyní umístění aplikací a produktů Českých drah na dopravní čipovou kartu ODISka. Ta se tak stává plnohodnotnou alternativou k In Kartě Českých drah. První etapa společného projektu odstartovala už letos v lednu, od kdy je možné při nákupu elektronické jízdenky ČD využít ODISku jako nosič eTiketů.

​Vysokorychlostní tratě přiblíží Brno nejen Praze, ale i Vídni nebo Varšavě

21.6. – Vysokorychlostní tratě (VRT), jejichž výstavbu od roku 2014 připravuje Správa železnic (SŽ), urychlí cestování z Brna nejen do Prahy nebo Ostravy, ale také do Berlína, Vídně, Bratislavy, Budapešti nebo Varšavy. Práce na první části trati na území kraje by měly začít v roce 2026. Řekli to Martin Švehlík a Marek Pinkava z odboru přípravy vysokorychlostních tratí SŽ.

​Poslanci rozhodnou, za jakých podmínek úřad povolí konzervaci tratí

17.6. – Poslanci při závěrečném hlasování o vládní novele drážního zákona rozhodnou mimo jiné o tom, za jakých podmínek bude moci Správa železnic povolit konzervaci železniční trati. Novelu včera Sněmovna projednala ve druhém čtení, kdy poslanci mohli přednášet své pozměňovací návrhy. Hospodářský výbor původně doporučil, aby trať bylo možné zakonzervovat, pokud po dva po sobě následující roky klesne počet jízd ročně pod 1500 u přepravy cestujících a pod 12 jízd ročně u přepravy nákladu. Vyvolalo to ale nesouhlas svazu obcí. Novější návrh poslance ANO Martina Kolovratníka proto snižuje limit počtu jízd na 300.

Leo Express v pátek vyráží zpět do Polska

16.6. – Společnost Leo Express obnovuje od pátku 18. června spojení do polského Krakova, které byla nucena přerušit kvůli pandemii koronaviru a omezenému cestování přes hranice. Vlaky budou z Česka do Polska jezdit každý pátek a neděli a v sobotu a v pondělí se budou vracet zpět do Česka. Spoje jsou ideální především na takzvané eurovíkendy.

Na Vysočině navrhne Správa železnic vysokorychlostní trať s terminálem u Jihlavy

16.6. - Na Vysočině navrhne Správa železnic vedení vysokorychlostní tratě (VRT) s terminálem u Jihlavy. Studii proveditelnosti s tímto doporučením této trasy měla v létě předložit ke schválení centrální komisi ministerstva dopravy. Novinářům to v Jihlavě řekl Martin Švehlík, ředitel odboru přípravy vysokorychlostních tratí. Kraj Vysočina má zatím v zásadách územního rozvoje zanesené jiné vedení nové železnice, které Jihlavu míjí. Terminál v Jihlavě požaduje kraj i krajské město.

spinner