Železniční doprava

​Lokomotiva Siemens Vectron prošla jako první v ČR testy kompatibility s ETCS

31.1. – Lokomotiva Siemens Vectron absolvovala úspěšně poslední kompatibilní testy s ETCS loni v listopadu a stala se tak prvním typem v ČR provozovaného železničního vozidla, které prokázalo kompatibilitu jak s ETCS tratí podle základní specifikace 2, tak i s ETCS tratí podle základní specifikace 3. K testování byla využita lokomotiva číslo 193 901 s palubní částí ETCS dle základní specifikace 3 provozovatele Správy železnic a lokomotiva 383 012 s palubní částí ETCS dle základní specifikace 2 provozovatele ČD Cargo. Jak Správa železnic, tak ČD Cargo výrazným způsobem přispěly k úspěšnému provedení testů kompatibility. Informovala o tom společnost Siemens Mobility

​Oprava příjezdové haly budějovického vlakového nádraží skončí ještě letos

31.1. – Oprava příjezdové haly českobudějovického vlakového nádraží bude hotová do konce letošního roku. Všechny práce na opravě nádraží potrvají do července 2023. Nejpozději v prosinci dokončí dělníci také obnovu píseckého nádraží. Letos v květnu bude hotová modernizace nádražní budovy ve Veselí nad Lužnicí. Řekla to mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

​Správa železnic letos zprovozní na jihu Čech dva úseky koridoru

28.1. – Správa železnic (SŽ) letos zprovozní v jižních Čechách dva úseky IV. železničního koridoru. Od července začnou jezdit vlaky v části Sudoměřice – Votice, od září v části Soběslav – Doubí. Mezi Sudoměřicemi a Voticemi bude od dubna tříměsíční výluka. Letos začne SŽ také stavět nový most v Červené nad Vltavou na Písecku. Informovala o tom mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

Správa železnic má zaplatit ČEZ přes 1,5 miliardy korun za neodebranou elektřinu

28.1. – Správa železnic má podle rozhodnutí Městského soudu v Praze zaplatit 858 milionů korun energetické společnosti ČEZ Prodej za neodebranou elektřinu v roce 2011. K tomu musí uhradit úroky za přibližně 700 milionů korun. Správa železnic se může proti verdiktu odvolat. Příští měsíc by měl navíc soud rozhodovat i o obdobné sumě za rok 2010.

​MD: VRT do Brna a Ostravy jsou podle studií ekonomicky obhajitelnou investicí

26.1. – Vysokorychlostní tratě (VRT) do Brna a Ostravy mají větší ekonomický přínos, než je výše plánované investice. Ukázaly to studie proveditelnosti, které schválila Centrální komise Ministerstva dopravy. Konkrétně se to týká VRT Praha-Brno-Břeclav a (Brno)-Přerov-Ostrava. Společně s již schválenou studií proveditelnosti z konce roku 2020 na trať z Prahy do Drážďan je tak k dispozici ekonomické zdůvodní pro základní kostru systému rychlých železničních spojení v České republice. Informovalo o tom Ministerstvo dopravy.

Správa železnic v loňském roce doplnila závorami dalších 70 přejezdů

22.1. - V roce 2021 došlo k dalšímu výraznému zvýšení bezpečnosti na kříženích železničních tratí se silnicemi. Správa železnic na své síti zmodernizovala 186 přejezdů, na 108 z nich při tom došlo ke zvýšení úrovně jejich zabezpečení. Trend zvyšování bezpečnosti je patrný i ze statistik mimořádných událostí. Při střetech na železničních přejezdech loni přišlo o život o 12 lidí méně než v předchozím roce.

​Vzniklo sdružení osobních železničních dopravců SVOD Bohemia

21.1. – V Praze byl založen Svaz osobních železničních dopravců SVOD Bohemia. Zakládajícími členy jsou společnosti Arriva vlaky, České dráhy, RegioJet a AŽD. Společně chtějí prosadit změny, které povedou k zatraktivnění železnice a ke zvýšení jejího podílu na přepravním trhu. Ambiciózní plán počítá s tím, že v desetiletém horizontu vzroste podíl železnice na přepravním trhu z dnešních 9 na 14 %. Tím by se Česká republika mohla dostat na úroveň vyspělých evropských zemí a přiblížit se Švýcarsku, které dosahuje nejvyššího podílu osobní železniční přepravy v Evropě (19 %).

Na jihočeských tratích již brzy v nových RegioPanterech

20.1. – Komfort jako v mezistátních expresech EuroCity najdou brzy cestující v dalších regionálních osobních vlacích na jihočeských tratích díky novým jednotkám RegioPanter. Spoje nabídnou bezbariérové cestování, klimatizovaný interiér, pohodlné sedačky, palubní Wi-Fi síť a zásuvky 230 V i porty USB pro dobíjení cestovní elektroniky, včetně mobilních telefonů, tabletů a notebooků. Včerejší kontrolní den ve společnosti Škoda Transportation v Plzni potvrdil, že první jednotky se zapojí do provozu už tuto zimu.

Z Berlína vyjel na cestu Evropou zkušební vlak s novým systémem spojení vozů

19.1. - Jako revoluci v nákladní železniční dopravě, díky které se Evropa dostane na špičku digitalizace a automatizace v přepravě nákladů po kolejích, dnes německý ministr dopravy Volker Wissing označil nový systém spojování nákladních vagonů. Evropa více než 100 let používá ke spojení nákladních vozů těžké ústrojí, které se neobejde bez ruční práce posunovačů. Příprava soupravy tak může trvat i hodinu.

České dráhy: motorové vozy RS1 se vracejí do provozu

18.1. - Českým drahám se podařilo ve spolupráci se zahraničními partnery obnovit provoz všech čtrnácti bohemizovaných motorových vozů Stadler RS1 zakoupených v Německu a dříve provozovaných u společnosti SWEG. Vozy tak od včerejšího večera začínají postupně zajišťují své plánované výkony na tratích Louny – Lovosice – Litoměřice – Česká Lípa, Louny – Kralupy nad Vltavou a Kralupy nad Vltavou – Velvary. Během dneška bude pokračovat zařazení dalších motorových vozů RS1 do plánovaných oběhů.

spinner