Železniční doprava

Skupina Škoda má nového CEO

15.2. – V pondělí 14. února se stal Didier Pfleger novým CEO Skupiny Škoda a předsedou představenstva společnosti Škoda Transportation. Didier Pfleger (57) je špičkovým manažerem s bohatými zkušenostmi s řízením velkých mezinárodních průmyslových firem, zaměřených na moderní technologie a inovace.

Dozorčí rada vypíše výběrové řízení na předsedu představenstva Českých drah, dosavadní generální ředitel Ivan Bednárik rezignoval

15.2. - Dozorčí rada Českých drah v novém složení vypíše v následujících dnech výběrové řízení na pozici předsedy představenstva této státem vlastněné akciové společnosti. Důvodem je rozhodnutí dosavadního generálního ředitele ČD Ivana Bednárika rezignovat na svou funkci. V představenstvu ČD končí i stávající místopředseda Václav Nebeský a člen Petr Pavelec, oba ze svých pozic také odstoupili.

Strategickou železniční trať na letiště bude projektovat AFRY

15.2. – AFRY vyhrála zakázku na projekt strategické novostavby kolejového napojení na pražské letiště, vč. nového přestupního terminálu Dlouhá Míle. Akce je součástí jednoho z nejrozsáhlejších domácích infrastrukturních záměrů v oblasti železniční dopravy. Zakázky na železniční novostavby se v ČR vypisují zřídka.

Mimořádně dnes bude jednat dozorčí rada ČD, možná bude řešit změny ve vedení

15.2. - Poprvé v pozměněném složení se dnes mimořádně sejde dozorčí rada Českých drah (ČD). Jednat by měla o svém novém předsedovi, který se nejspíš stane ekonom Miroslav Zámečník. Kromě toho by rada mohla řešit případně změny v představenstvu společnosti, v jehož čele by mohl skončit současný šéf společnosti Ivan Bednárik.

Nejvyšší soud znovu otevřel spor o 1,1 miliardy Kč mezi ČEZ a Správou železnic

14.2. - Nejvyšší soud (NS) nařídil Městskému soudu v Praze, aby znovu otevřel letitý a komplikovaný spor o 1,1 miliardy korun mezi společností ČEZ Prodej a Správou železnic. Vyhověl dovolání ČEZ Prodej proti rozsudku odvolacího městského soudu ze září 2019. ČTK to zjistila z úřední desky soudu. Mluvčí ČEZ Roman Gazdík ČTK řekl, že se firma nyní musí s rozsudkem seznámit. Stejně bude postupovat i Správa železnic, do té doby zatím nechce rozhodnutí komentovat.

Zkušební přepravy LNG po železnici

14.2. - Na podzim loňského roku uskutečnila logistická společnost VTG zkušební přepravu po železnici se zkapalněným zemním plynem (LNG). Jedná se hledání alternativních zdrojů energie se v důsledku klimatických změn, když přechodným produktem je kryogenní zkapalněný zemní plyn (LNG). Doposud se tato látka přepravuje po silnici nebo lodí. Společnost VTG za tím účelem představila speciální cisternový vůz pro přepravu zemního plynu již na veletrhu Transport & Logistic v Mnichově v roce 2015.

Zastávka Blansko město získá do konce roku nový podchod

12.2. - Cestující a místní obyvatelé budou moci už na konci letošního roku využívat nový podchod na zastávce Blansko město. Jeho výstavba začala v těchto dnech, stejně jako probíhající stavba přemostění koridorové trati umožní zrušení přejezdu v Rožmitálově ulici. Celkové investiční náklady dosáhnou částky 183,2 milionu korun, stavební práce realizuje společnost FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby. V příštím měsíci zahájí Správa železnic na území Blanska ještě jednu investiční akci, a to rekonstrukci mostu nedaleko zastávky Dolní Lhota.

Do SVOD Bohemia vstoupili další dva významní hráči

11.2. - Od založení Svazu osobních železničních dopravců (SVOD Bohemia) uplynuly pouhé tři týdny a k zakládajícím členům, kterými jsou Arriva vlaky, České dráhy, RegioJet a AŽD, přistoupily společnosti Leo Express a Die Länderbahn. Svaz tím podle statistiky Správy železnic z roku 2021 představuje 99,22 % přepravních výkonů v osobní železniční dopravě. Přistupující dopravci tak vyjádřili důvěru ve vize, poslání a cíle svazu – prosadit změny, které povedou k zatraktivnění železnice a ke zvýšení jejího podílu na přepravním trhu. Ambiciózní plán počítá s tím, že v desetiletém horizontu vzroste podíl železnice na přepravě cestujících z dnešních 9 na 14 %. Česká republika by se tak mohla nejen dostat na úroveň vyspělých evropských zemí, ale začít konečně plnit to, k čemu se zavázala podepsáním Zelené dohody pro Evropu.

Provozovat vlaky na Plzeňsku a v Českém lese chtějí 4 firmy, vítěz bude v březnu

11.2. - Plzeňskému kraji se přihlásili čtyři dopravci, kteří chtějí provozovat vlaky na Plzeňsku a v Českém lese. Do konce března vybere kraj vítěze, který začne vozit cestující od prosince 2023. Je to velmi pozitivní, čtyři přihlášení dopravci, to je v Čechách zcela neuvěřitelné, řekl ČTK náměstek hejtmanky Pavel Čížek.

Novými členy dozorčí rady Českých drah se stali Zámečník, Šlegr a Minka

11.2. - Novými členy dozorčí rady Českých drah (ČD) se včera stali vrchní poradce České bankovní asociace Miroslav Zámečník, ředitel Centra pro efektivní dopravu Petr Šlegr a manažer Jiří Minka, který byl ve vedení PKP Cargo International. V radě skončili její dlouholetý člen Vojtěch Kocourek a Jan Vrátník. Rozhodl o tom dnes řídicí výbor ČD, informovaly České dráhy. Už dříve z rady odstoupil její bývalý šéf Pavel Kysilka. Jeho nástupce budou mezi sebou volit členové rady, favoritem je Miroslav Zámečník.

spinner