Železniční doprava

Přestavba a modernizace nádraží v Brně-Králově Poli má začít příští rok

16.1. - Přestavba a modernizace královopolského nádraží v Brně by měla začít příští rok. Správa železnic (SŽ) dokončuje dokumentaci pro stavební povolení a na jaře by o ně chtěla žádat, řekla ČTK mluvčí SŽ Nela Friebová. Náklady stavby by se měly pohybovat okolo 2,5 miliardy korun.

Slovenský dopravce ZSSK pro nedostatek strojvůdců odřekl desítky vlaků

16.1. - Slovenský národní železniční dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) tento týden kvůli nedostatku strojvůdců denně odřekl několik desítek regionálních vlaků na západě země. V příštím týdnu bude výpadek spojů pokračovat, ale v menším rozsahu, uvedl na dotaz ČTK mluvčí ZSSK Tomáš Kováč. Ministerstvo dopravy, které je jediným akcionářem ZSSK, si zlepšení situace slibuje od nové kolektivní smlouvy, zlepšení odměňování a vyškolení nových strojvůdců.

Dopravní legislativa 2022: Urychlování výstavby, aktualizace bodového systému a pomoc s přípravou vysokorychlostních tratí

15.1. - Ministerstvo dopravy plánuje tento rok předložit vládě k projednání pět návrhů zákonů. Posuzovat bude rovněž potřebu úpravy právních předpisů pro stavbu vysokorychlostních tratí. Největší změny čekají ve druhé polovině roku zákon o silničním provozu, jehož novela aktualizuje sankční systém pro řidiče. Minis­terstvo předloží také návrh novely liniového zákona k urychlení výstavby vybrané dopravní infrastruktury, změny budou dále v drážním zákoně nebo v zákoně o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Úpravy budou navržené na základě nových předpisů Evropské unie a zkušeností získaných dosavadní praxí v daných oblastech. 

Tuzemští železniční osobní dopravci založí své vlastní sdružení

14.1. - Železniční osobní dopravci založí vlastní sdružení. Půjde o první svaz osobních přepravců na tuzemské železnici s cílem hledat společná řešení ke zvyšování podílu železnice na přepravě lidí, zkvalitnění infrastruktury, tvorbě legislativy nebo minimalizaci dopadů současného stavu tratí na provoz. Zakládajícími členy budou České dráhy, RegioJet, Arriva a společnost AŽD Praha. Vyplývá to z pozvánky na tiskovou konferenci ke vzniku sdružení, která se uskuteční příští týden.

SŽ chce letos v Ústeckém kraji zahájit například opravu teplického nádraží

12.1. - Správa železnic chce letos investovat více než 370 milionů korun do rekonstrukce nástupišť v Lovosicích na Litoměřicku. Začít by měla oprava nádraží v Teplicích. Předpokládané investiční náklady rekonstrukce celé nádražní budovy dosahují téměř jedné miliardy korun. ČTK to řekla mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

České dráhy využijí 3D tisk při údržbě vozidel

11.1. – Snížení nákladů a zkrácení dodací lhůty, to jsou dvě hlavní přednosti zavedení 3D tisku v rámci Českých drah při údržbě železničních vozidel. Moderní technologie se zkouší v Praze a v Karlových Varech, v budoucnosti se rozšíří do dalších lokalit.

Radek Banach se stal viceprezidentem po výrobu skupiny Škoda Transportation

10.1. – Do pozice Viceprezidenta pro Výrobu skupiny Škoda Transportation, člena Skupiny PPF je k dnešnímu dni jmenován Radek Banach. Do jeho působnosti spadají oblasti výroby, technologie, Lean managementu a logistiky. V období silného růstu výrobních kapacit do skupiny přichází manažer s bohatými zkušenostmi s podobnými transformacemi v oblasti produkce kolejových vozidel.

​Správa železnic chce modernizovat uzel Česká Třebová

9.1. – Správa železnic chce získat územní rozhodnutí na modernizaci železničního uzlu Česká Třebová. Účastníci řízení se nyní mohou seznámit s podklady pro rozhodnutí. Stavět by se pak mělo začít koncem roku 2023 a práce potrvají 68 měsíců. Stavba bude největší ucelenou modernizací železničního uzlu v síti Správy železnic, náklady se odhadují na 10,4 miliardy ko­run.

​ČD mají krizové plány pro případ rychlého šíření varianty koronaviru omikron

7.1. – Železniční dopravci se chystají na další vlnu pandemie. České dráhy mají připraveny plány pro případ rychlého šíření nové varianty koronaviru omikron. K případným omezením přistoupí až v situaci, kdy jim nemoc vyřadí zhruba 1500 provozních zaměstnanců, tedy kolem 15 procent z celkového počtu. Rušení linek je podle dopravce až poslední krizovou možností. V celé společnosti osobního dopravce, včetně mimoprovozních zaměstnanců, nyní kvůli nemocem není v práci zhruba 900 lidí. Scénáře pro řešení krize má připraveny i RegioJet, chce postupovat podobně jako v minulosti.

​SŽ plánuje začít stavět vysokorychlostní trať do Ostravy v roce 2025

6.1. – Správa železnic plánuje zahájit stavbu 65 kilometrů dlouhé vysokorychlostní trati Moravská brána z Prosenic na Přerovsku do Ostravy v roce 2025, její stavba zabere zhruba čtyři roky. Maximální rychlost vlakových souprav po nové trati bude 320 kilometrů za hodinu. Správa železnic už uzavřela smlouvy na zpracování dokumentací pro územní rozhodnutí na dva stavební úseky vysokorychlostní trati Moravská brána, sdělil mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Odhadované náklady na stavbu vysokorychlostní trati Moravská brána nebyly zatím zveřejněny.

spinner