Železniční doprava

Na jihočeských tratích již brzy v nových RegioPanterech

20.1. – Komfort jako v mezistátních expresech EuroCity najdou brzy cestující v dalších regionálních osobních vlacích na jihočeských tratích díky novým jednotkám RegioPanter. Spoje nabídnou bezbariérové cestování, klimatizovaný interiér, pohodlné sedačky, palubní Wi-Fi síť a zásuvky 230 V i porty USB pro dobíjení cestovní elektroniky, včetně mobilních telefonů, tabletů a notebooků. Včerejší kontrolní den ve společnosti Škoda Transportation v Plzni potvrdil, že první jednotky se zapojí do provozu už tuto zimu.

Z Berlína vyjel na cestu Evropou zkušební vlak s novým systémem spojení vozů

19.1. - Jako revoluci v nákladní železniční dopravě, díky které se Evropa dostane na špičku digitalizace a automatizace v přepravě nákladů po kolejích, dnes německý ministr dopravy Volker Wissing označil nový systém spojování nákladních vagonů. Evropa více než 100 let používá ke spojení nákladních vozů těžké ústrojí, které se neobejde bez ruční práce posunovačů. Příprava soupravy tak může trvat i hodinu.

České dráhy: motorové vozy RS1 se vracejí do provozu

18.1. - Českým drahám se podařilo ve spolupráci se zahraničními partnery obnovit provoz všech čtrnácti bohemizovaných motorových vozů Stadler RS1 zakoupených v Německu a dříve provozovaných u společnosti SWEG. Vozy tak od včerejšího večera začínají postupně zajišťují své plánované výkony na tratích Louny – Lovosice – Litoměřice – Česká Lípa, Louny – Kralupy nad Vltavou a Kralupy nad Vltavou – Velvary. Během dneška bude pokračovat zařazení dalších motorových vozů RS1 do plánovaných oběhů.

Přestavba a modernizace nádraží v Brně-Králově Poli má začít příští rok

16.1. - Přestavba a modernizace královopolského nádraží v Brně by měla začít příští rok. Správa železnic (SŽ) dokončuje dokumentaci pro stavební povolení a na jaře by o ně chtěla žádat, řekla ČTK mluvčí SŽ Nela Friebová. Náklady stavby by se měly pohybovat okolo 2,5 miliardy korun.

Slovenský dopravce ZSSK pro nedostatek strojvůdců odřekl desítky vlaků

16.1. - Slovenský národní železniční dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) tento týden kvůli nedostatku strojvůdců denně odřekl několik desítek regionálních vlaků na západě země. V příštím týdnu bude výpadek spojů pokračovat, ale v menším rozsahu, uvedl na dotaz ČTK mluvčí ZSSK Tomáš Kováč. Ministerstvo dopravy, které je jediným akcionářem ZSSK, si zlepšení situace slibuje od nové kolektivní smlouvy, zlepšení odměňování a vyškolení nových strojvůdců.

Dopravní legislativa 2022: Urychlování výstavby, aktualizace bodového systému a pomoc s přípravou vysokorychlostních tratí

15.1. - Ministerstvo dopravy plánuje tento rok předložit vládě k projednání pět návrhů zákonů. Posuzovat bude rovněž potřebu úpravy právních předpisů pro stavbu vysokorychlostních tratí. Největší změny čekají ve druhé polovině roku zákon o silničním provozu, jehož novela aktualizuje sankční systém pro řidiče. Minis­terstvo předloží také návrh novely liniového zákona k urychlení výstavby vybrané dopravní infrastruktury, změny budou dále v drážním zákoně nebo v zákoně o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Úpravy budou navržené na základě nových předpisů Evropské unie a zkušeností získaných dosavadní praxí v daných oblastech. 

Tuzemští železniční osobní dopravci založí své vlastní sdružení

14.1. - Železniční osobní dopravci založí vlastní sdružení. Půjde o první svaz osobních přepravců na tuzemské železnici s cílem hledat společná řešení ke zvyšování podílu železnice na přepravě lidí, zkvalitnění infrastruktury, tvorbě legislativy nebo minimalizaci dopadů současného stavu tratí na provoz. Zakládajícími členy budou České dráhy, RegioJet, Arriva a společnost AŽD Praha. Vyplývá to z pozvánky na tiskovou konferenci ke vzniku sdružení, která se uskuteční příští týden.

SŽ chce letos v Ústeckém kraji zahájit například opravu teplického nádraží

12.1. - Správa železnic chce letos investovat více než 370 milionů korun do rekonstrukce nástupišť v Lovosicích na Litoměřicku. Začít by měla oprava nádraží v Teplicích. Předpokládané investiční náklady rekonstrukce celé nádražní budovy dosahují téměř jedné miliardy korun. ČTK to řekla mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

České dráhy využijí 3D tisk při údržbě vozidel

11.1. – Snížení nákladů a zkrácení dodací lhůty, to jsou dvě hlavní přednosti zavedení 3D tisku v rámci Českých drah při údržbě železničních vozidel. Moderní technologie se zkouší v Praze a v Karlových Varech, v budoucnosti se rozšíří do dalších lokalit.

Radek Banach se stal viceprezidentem po výrobu skupiny Škoda Transportation

10.1. – Do pozice Viceprezidenta pro Výrobu skupiny Škoda Transportation, člena Skupiny PPF je k dnešnímu dni jmenován Radek Banach. Do jeho působnosti spadají oblasti výroby, technologie, Lean managementu a logistiky. V období silného růstu výrobních kapacit do skupiny přichází manažer s bohatými zkušenostmi s podobnými transformacemi v oblasti produkce kolejových vozidel.

spinner