Železniční doprava

Ivan Bednárik, MBA (ČD): Předpokládáme, že ČD budou mít letos 80 procent tržeb obvyklého roku

Společnost České dráhy, a. s., se v loňském roce potýkala s výpadkem tržeb. Na druhou stranu ani za obtížné situace nerezignovala na modernizaci vozového parku. Jak se společnost snaží vyrovnat s loňskou ztrátou a jaké jsou její cíle pro letošní rok, o tom jsme hovořili s předsedou představenstva a generálním ředitelem Českých drah, a. s., Ivanem Bednárikem, MBA.

​Ladislav Pikal (SELP Servis): Těším se, že na Dni otevřených dveří se setkáme s klienty osobně

3.6. – Po více než rok trvající pandemii koronaviru, kdy bylo omezeno setkávání s klienty, otevírá ryze česká společnost SELP Servis znovu nejen virtuální, ale i reálné dveře stávajícím i potenciálním partnerům. Zakladatel a spolumajitel firmy Ladislav Pikal přibližuje, co návštěvníky čeká na Dni otevřených dveří, které společnost pořádá 15. a 16. června v Olomouci.

Siemens Mobility dodává poslední vysokorychlostní jednotku Velaro pro Turecko

2.6. - Společnost Siemens Mobility dokončila dodávku vysokorychlostních jednotek Velaro, které si objednaly Turecké státní dráhy (TCDD) v letech 2013 až 2019. Od června 2021 bude celá flotila Velar k dispozici pro komerční dopravu.

České dráhy obhájily u Moody's přes krizi rating se stabilním výhledem

3.6. - České dráhy obhájily u agentury Moody's rating na úrovni Baa2 se stabilním výhledem. Stupeň Baa2 patří k nižšímu hodnocení v investičním pásmu. Agentura podle dopravce ocenila například opatření přijaté podnikem během koronavirové krize.

Právě vychází v DN č. 10 - 11

Správa železnic: Spuštění první části VRT se plánuje v roce 2028

4.6. – Stát chce vybudováním vysokorychlostních tratí (VRT) zmenšit vzdálenosti mezi tuzemskými i evropskými centry. Tím pomůže ekonomice, zvýší mobilitu obyvatel a podpoří přesun nákladní dopravy na výrazně ekologičtější železnici. Přípravu, výstavbu i následný provoz VRT v Česku má na starosti Správa železnic. Její zástupci se po rozvolnění vládních opatření proti koronaviru znovu rozjeli do regionů, aby místním zastupitelům a veřejnosti projekt představili.

Správa železnic diskutuje o přípravách VRT přímo v regionech

1.6. - Tým odboru přípravy vysokorychlostních tratí Správy železnic vyrazil letos v květnu do dvou desítek měst a obcí po celém Česku. Jeho zástupci diskutovali nejen s představiteli samospráv, ale také se zájmovými spolky a veřejností, aby představili projekt vysokorychlostní železnice přímo v dotčených oblastech.

RegioJet očekává, že vlaky dopraví do Chorvatska přes 90 tisíc lidí

31.5. – Společnost RegioJet očekává, že její vlaky letos do Chorvatska převezou až 90 000 lidí. Řekl to její majitel Radim Jančura. Loni vlaky svezly na dovolenou více než 60 000 lidí. Přímé spojení Prahy s chorvatským Splitem, které je s délkou 1559 kilometrů nejdelším v Evropské unii, zahájil RegioJet v pátek. Cesta trvá 21 hodin.

​České dráhy chtějí koupit čtyři elektrické lokomotivy Taurus

31.5. – České dráhy chtějí od jiných železničních dopravců koupit čtyři elektrické lokomotivy Siemens Taurus. Stroje jsou vybavené pro osobní dopravu v ČR i okolních státech, dráhy je chtějí využívat na lince do Rakouska. Cenu za lokomotivy firma neuvedla, před dvěma lety dráhy za dvě lokomotivy Taurus zaplatily 5,6 milionu EUR (asi 143 milionů korun).

​Siemens Mobility modernizuje největší seřaďovací nádraží v Nizozemsku

29.5. – Společnost Siemens Mobility získala v Nizozemsku zakázku na projekt ve výši 110 milionů EUR. Na základě smlouvy se společností ProRail B.V. zmodernizuje a optimalizuje seřaďovací nádraží Kijfhoek, největší seřaďovací nádraží v zemi a důležité spojení mezi rotterdamskými přístavy a významnými průmyslovými regiony ve vnitrozemské Evropě.

​AŽD Praha zvýšila zisk o pětinu na 939,4 milionu korun, obrat stagnoval

26.5. – Firma AŽD Praha od října 2019 do konce září 2020 zvýšila čistý zisk meziročně o 20,3 procenta na 939,4 milionu korun. Obrat společnosti stagnoval na 8,6 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy podniku uveřejněné ve Sbírce listin. AŽD Praha je dodavatelem a výrobcem zabezpečovací, telekomunikační, informační a automatizační techniky především pro dopravní stavby.

spinner