Železniční doprava

​Lotyšský ministr dopravy si prohlédl výrobu vlaků ve Škodovce pro Lotyšsko

24.2. – Včera představila skupina Škoda Transportation výrobu nových elektrických jednotek pro lotyšského zákazníka Pasažieru vilciens. Na výrobu se přijeli podívat i zástupci zákazníka a ministr dopravy Lotyšska. Přední evropských výrobce vozidel pro hromadnou dopravu aktuální vyrábí 32 moderní čtyřvozových vlaků, které vychází z úspěšných vlaků RegioPanter. Ty již úspěšně jezdí na český a slovenských kolejích a Škodovka již brzy začne vyrábět novou sérii i do Estonska. Skupina Škoda Transportation patří do Skupiny PPF.

​České dráhy otevřely v Plzni halu na údržbu a opravy vlaků za 200 milionů Kč

22.2. – České dráhy (ČD) otevřely v Plzni novou opravárenskou halu pro komplexní údržbu vlaků. Depo s kolejemi a dílnami pro údržbu a opravy železničních vozidel přišlo zhruba na 200 milionů korun, více než polovinu stála technologie. Moderní údržbové zázemí reaguje na rostoucí počet nových elektrických a motorových jednotek regionální dopravy. Z 80 až 90 procent bude sloužit pro Plzeňský kraj, ale částečně tu budou udržovat i vozidla pro Jihočeský a Karlovarský kraj, řekl Vladimír Janoušek, ředitel oblastního centra údržby ČD. Podle něj se může v hale, která bude v provozu nonstop, opravovat až 20 hnacích jednotek denně.

Správa železnic vybrala zhotovitele modernizace železnice na Slovensko

19.2. - Optimalizace traťového úseku v délce přibližně 1,5 kilometru od nadjezdu dálnice D2 u Lanžhota po státní hranici se Slovenskem je hlavní náplní stavby Dokončení I. železničního koridoru v traťovém úseku Lanžhot (ČR) – Kúty (SR). Správa železnic už podepsala smlouvu s dodavateli stavby, kterými jsou společnosti Skanska a Elektrizace železnic Praha. Vysoutěžená cena je 595,7 milionu korun bez DPH. Stavební práce začnou během února a potrvají do konce příštího roku. Projekt bude spolufinancovaný EU z programu Nástroj Evropské unie pro propojení Evropy (CEF).

České dráhy vypsaly výběrové řízení na nového šéfa společnosti

18.2. - České dráhy dnes vypsaly výběrové řízení na nového předsedu představenstva a generálního ředitele společnosti. Nového šéfa největšího českého dopravce vybere pětičlenná komise. Dnes o tom informovaly České dráhy. Nový šéf nahradí Ivana Bednárika, který v čele dopravce skončí k 28. únoru. Do dokončení výběrového řízení pak firmu dočasně povede současný místopředseda představenstva Michal Kraus.

České dráhy letos převezmou deset Vectronů

18.2. – České dráhy ve středu v pražském depu ve Vršovicích převzaly první z deseti nových Vectronů, které jim pronajímá leasingová společnost RSL na základě rámcového kontraktu na pronájem až 50 lokomotiv. Nová lokomotiva je vedena v německém registru a má označení 193.683.

České dráhy vypsaly výběrové řízení na pronájem motorových jednotek

17.2. - České dráhy vypsaly výběrové řízení na pronájem až 23 motorových jednotek. V případě získání těchto vozidel plánují jejich nasazení ve Středočeském a Pardubickém kraji. Tyto jednotky nabídnou cestujícím vyšší komfort cestování. Dozorčí rada společnosti již záměr pronajmout motorové vlaky schválila.

​Martin Kupka (MD): V investicích do dopravní infrastruktury nechceme škrtat, tempo hodláme udržet

Vláda v rámci vládního prohlášení představila pro oblast dopravy řadu ambiciózních kroků a některé již i začala provádět. O vyjádření, jak při jejich realizaci hodlá dále postupovat, jsme požádali nového ministra dopravy Martina Kupku.

České dráhy loni přepravily 120,7 milionu cestujících, o 3 % více než v roce 2020

17.2. - Pokračující pandemie a další lockdowny u nás i v zahraničí loni zabránily většímu návratu cestujících na železnici. České dráhy v roce 2021 přepravily 120,7 milionu cestujících, což je o 3 % více než v roce 2020. Přepravní výkon stoupl o 5 % na 5,4 miliardy osobokilometrů.

Skupina Škoda má nového CEO

15.2. – V pondělí 14. února se stal Didier Pfleger novým CEO Skupiny Škoda a předsedou představenstva společnosti Škoda Transportation. Didier Pfleger (57) je špičkovým manažerem s bohatými zkušenostmi s řízením velkých mezinárodních průmyslových firem, zaměřených na moderní technologie a inovace.

Dozorčí rada vypíše výběrové řízení na předsedu představenstva Českých drah, dosavadní generální ředitel Ivan Bednárik rezignoval

15.2. - Dozorčí rada Českých drah v novém složení vypíše v následujících dnech výběrové řízení na pozici předsedy představenstva této státem vlastněné akciové společnosti. Důvodem je rozhodnutí dosavadního generálního ředitele ČD Ivana Bednárika rezignovat na svou funkci. V představenstvu ČD končí i stávající místopředseda Václav Nebeský a člen Petr Pavelec, oba ze svých pozic také odstoupili.

spinner