Železniční doprava

Hasiči z cisteren u Poříčan přečerpají benzen, trať se má otevřít ve středu

11.10. - Trať na železničním koridoru u Poříčan na Kolínsku zůstane po pondělním vykolejení vlaku uzavřená do středy. Hasiči během dneška ze dvou cisteren přečerpají toxický benzen, situaci budou monitorovat s pomocí chemické laboratoře. Zbylých 14 cisteren v noci správci železnic odpojili a převezli do Kolína. Na místě jsou náhradní cisterny, přečerpávání potrvá větší část dne, teprve poté mohou začít odklízecí práce, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Rychlíky jezdí odklonem přes Lysou nad Labem, regionální přepravu pomáhají zajistit autobusy. Komplikace vznikají i na tratích, po kterých míří odkloněné vlaky. Řada spojů má zpoždění, některé regionální byly zrušeny, například mezi Prahou a Kolínem či Nymburkem, vyplývá z informací na webu Českých drah.

Během rekonstrukce nástupiště ve Velimi se opraví také trakční vedení

11.10. - Modernizace traťového úseku z Velimi do Poříčan postoupila do závěrečné fáze – rekonstrukce ostrovního nástupiště ve stanici Velim. Na něm se nacházejí také stožáry pro brány trakčního vedení, které se nově vybudují mimo toto nástupiště. Součástí prací bude navíc částečná obnova trakčních bran a stožárů na kolejovém rozvětvení ve směru na Kolín. To si vyžádá konání výluk, jež se budou odehrávat zpravidla v nočních hodinách a budou mít minimální dopad na osobní dopravu. V případě konání denních výluk budou některé vlaky využívat odklonové trasy.

​Nové zakázky na elektrické systémy a komponenty Škoda Group

10.10 – Významných úspěchů na poli dodávek elektrických výzbrojí a pohonů dosáhla Škoda Group. Vedle hlavní výroby pro vlastní vozidla totiž pracuje pro řadu významných zákazníků po celém světě: s klíčovými komponenty ze Škodovky staví globální firma Wabtec (dříve GE) flotilu lokomotiv pro Kazachstán, kompletní pohony včetně motorů se stanou součástí lokomotiv pro údržbu tratí italské firmy Tesmec, komponenty trakčních motorů budou sloužit v lokomotivách či ve vozidlech S-Bahn v německém Hamburku, které vyrábí společnost Alstom. Jen od začátku roku tak Škoda Group uzavřela nové externí zakázky za více než 500 milionů korun.

​Sabotáž na německé železnici mohla mít podle kriminalistů politické pozadí

10.10. – Německá kriminální policie zatím nezjistila žádné známky toho, že by za sobotní sabotáží na německé železnici stál terorismus či cizí stát. Nevylučuje však, že čin měl politické pozadí. Uvedl to podle agentury Reuters úřad kriminální policie v Berlíně, který dostal vyšetřování případu na starost.

​Španělsko a Ukrajina zkouší přepravu obilí z Ukrajiny po železnici

9.10. – Do Španělska dorazil vlak s 600 tunami ukrajinského obilí. Jde o první akci tohoto druhu, jejímž cílem bylo vyzkoušet pozemní přepravu obilí z Ukrajiny, kde námořní trasy blokuje válka s Ruskem. Informovala o tom s odvoláním na španělskou vládu agentura AFP.

​Vlaky na severu Německa včera podle železnic zastavila sabotáž na kabelech

9.10. – Technickou závadu, která včera ráno zastavila vlaky na severu Německa, způsobila sabotáž na kabelech. Uvedla to státní železniční společnost Deutsche Bahn (DB). Zatím není jasné, kdo za incident může. Mluvčí DB agentuře DPA řekla, že vyšetřování se ujaly příslušné bezpečnostní orgány.

​Stávka v Británii zastavila většinu vlaků

9.10. – V celé Británii byla včera v provozu pouze zhruba pětina vlakových spojů kvůli stávce zaměstnanců za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky. Vlaky navíc jezdily jen mezi 07:30 a 18:30 místního času a téměř polovina celé železniční sítě byla uzavřena po celý den, upozornila zpravodajská televize BBC.

​České dráhy začaly testovat technologie pro zajištění mobilního signálu ve vlacích

8.10. – České dráhy začaly spolu s ČD Telematikou testovat technologii pro zajištění mobilního signálu ve vlacích během jízdy. Tzv. opakovač bude v šestiměsíčním pilotním provozu umístěný v jednotce railjet. Na instalaci opakovačů získají železniční dopravci zhruba 300 milionů korun z Národního plánu obnovy. Na jednu soupravu je potřeba investice 2,5 milionu Kč.

​Interiéry plzeňského hlavního nádraží prochází rekonstrukcí podle ateliéru A8000

7.10. – Památkově chráněná budova plzeňského hlavního nádraží je nyní přibližně ve třetině kompletní rekonstrukce. Novou podobu interiéru navrhl architektonický ateliér A8000, který má bohaté zkušenosti s dopravními stavbami. Rekonstrukce vrátí nádraží architektonickou kvalitu a život do nevyužívaných prostor. Nejvíce se změní běžný pohyb cestujících. Nově budou moci využít jasný centrální prostor pokladen, nakoupit si v rozšířené obchodní pasáži nebo si zajít před odjezdem na oběd do restaurace na samotném nástupišti. Barevnost se navrátí k původní krémové a šedé. Hlavní halu doplní replika původní historické dlažby.

​Firma Jindřichohradecké místní dráhy je v úpadku, kraj jí vypoví smlouvu

7.10. – Firma Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), která provozuje dopravu na úzkokolejce, je v úpadku. Rozhodl o tom včera Krajský soud v Českých Budějovicích. Jihočeský kraj firmě vypoví smlouvu. Řekl to jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Dopravu tam kraj podle hejtmana zajistí díky autobusům. Soud má pochybnosti o pravdivosti údajů, které společnost uvedla ohledně své finanční situace. JHMD navrhovaly reorganizaci, soud ji ale zamítl. Dospěl k závěru, že návrhem sleduje firma nepoctivý záměr. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

spinner