Železniční doprava

​Poplatky na obnovitelné zdroje energie pro elektrickou trakci zrušeny

16.7. – Poslaneckou sněmovnou včera prošel pozměňovací návrh poslance Martina Kolovratníka, ve kterém byla kolejová doprava v elektrické trakci vyjmuta z povinnosti odvádět poplatek na OZE (poplatek na obnovitelné zdroje energie). Podle sdružení ŽESNAD.CZ se jedná o velký úspěch tohoto sdružení a vítězství celé kolejové dopravy, včetně MHD. Bezemisní dopravní prostředek tak nebude zatížen diskriminujícím poplatkem.

Bývalá vagonka Legios se odvolala proti konkursu

13.7. – Firma Heavy Machinery Services (HMS) podala odvolání proti tomu, že Krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil na její majetek konkurs. Domáhá se toho, aby odvolací soud usnesení zrušil a aby věc znovu projednal jiný soudce. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. O odvolání rozhodne Vrchní soud v Praze.

DB urychlí přechod ke klimatické neutralitě

Německý koncern Deutsche Bahn je připraven dosáhnout klimatické neutrality dříve, než původně plánoval. Předseda představenstva DB Richard Lutz informoval dozorčí radu na pravidelném setkání o nových ekologických cílech společnosti: Deutsche Bahn posune svůj původní cíl – tedy rok 2050 – o deset let dopředu. V roce 2040 by tak měly dosáhnout klimatické neutrality všechny složky koncernu v Německu včetně dceřiné společnosti pro globální logistiku DB Schenker. Spolková vláda počítá s tím, že klimatické neutrality bude možné v Německu dosáhnout nejdříve po roce 2045.

Správa železnic v pololetí zrekonstruovala 65 přejezdů

8.7. - Správa železnic v prvním pololetí zrekonstruovala 65 přejezdů a na dalších 67 pokračují stavební práce. Celkově chce letos zmodernizovat 200 tzv. úrovňových křížení, což je o 45 více než loni. Firma to uvedla v dnešní tiskové zprávě. V loňském roce Správa železnic do rekonstrukce přejezdů investovala více než 1,5 miliardy korun, letos by to měly být dvě miliardy.

Siemens Mobility získává zakázku v hodnotě 3,4 miliardy dolarů od Amtraku

8.7. - Společnost Siemens Mobility získala ve Spojených státech zakázku v hodnotě 3,4 miliardy USD. Smlouva se vztahuje na návrh, výrobu a technickou údržbu 73 netrakčních jednotek s lokomotivami s různými typy pohonu pro společnost Amtrak, National Railroad Passenger Corporation, která modernizací vlaků za posledních 50 let proměnila železniční dopravu v USA. Podle potřeby lze objednávku rozšířit až o 140 dalších netrakčních jednotek s lokomotivami a servisní smlouvy. Zakázka je nejnovější snahou železnice získat nejudržitelnější a nejefektivnější vlaky na trhu, mezi něž patří vozidla s duálním pohonem a s hybridním pohonem využívajícím akumulátorové baterie.

Studie společnosti Getberg: Praha je na 137. místě v žebříčku nejzacpanějších měst

7.7. - Příměstské vlaky a dobrá dopravní infrastruktura s propojením na městskou hromadnou dopravu, jsou základem moderního města. Praha, která se dopravními problémy ve špičkách potýká, jako každé jiné velkoměsto, je na tom však ve srovnání dobře. Dle údajů TomTom je Praha na 137. místě v žebříčku nejzacpanějších měst. To jednoznačně ukazuje, že fungující příměstská doprava umí dopravním špičkám metropole ulehčit. Přitom více než 30 % ekonomicky aktivních lidí pracujících v Praze do hlavního města dojíždí.

Na Volarsko se vrací parní vlaky Českých drah

3.7. - Pravidelně každou neděli a pondělí od 4. do 19. července se malebnou šumavskou krajinou rozjedou nostalgické vlaky v čele s parní lokomotivou „Kafemlejnek“. Výletníci se můžou svézt mezi Volary a Lenorou, mezi Volary a Novým Údolím se zajížďkou do Nové Pece a navíc v sobotu 3. července z Polné na Šumavě do Volar nebo v úterý 20. července z Volar do Černé v Pošumaví.

Nová pravidelná intermodální linka mezi tureckým Halkali a českým Kolínem

2.7. - Mezinárodní železniční a intermodální dopravce PKP CARGO INTERNATIONAL ze skupiny PKP CARGO, předního logistického operátora v Evropě, se podílí na nové přímé železniční lince, která spojuje turecký přístav Halkali na evropském břehu Instanbulu a nedávno otevřený terminál v Kolíně. Společnosti skupiny PKP CARGO INTERNATIONAL realizují pro tureckého poskytovatele logistických služeb na bázi intermodálních řešení MARS Logistics přepravu na maďarském, slovenském a českém úseku. Vlaky budou převážet především díly pro automobilový průmysl.

Firma ze skupiny EP Industries bude elektrifikovat železnici na Slovensku

2.7. - Slovenská firma Eltra ze skupiny EP Industries získala v konsorciu s další slovenskou firmou zakázku za 58,8 milionu EUR (1,5 miliardy Kč) bez DPH na elektrifikaci železniční tratě na východním Slovensku. Smlouva byla podepsána ve středu, informoval ČTK správce slovenské železniční infrastruktury ŽSR. Eltra je vedoucím členem zmíněného konsorcia, do kterého patří ještě slovenská firma TSS Grade.

S OneTicket se nově cestující svezou v komerčních vlacích a s místenkou

2.7. - Po zhruba půl roce svého fungování vstoupila jednotná jízdenka na železnici do další etapy svého rozvoje. Od června začala fungovat možnost objednání místenek a od července se připojují se svými komerčními vlaky první dopravci. OneTicket tak nově pokrývá více než 99 % všech spojů v Česku.

spinner