Železniční doprava

Stát chce navýšit kapacity na železnici rychlodráhami a terminály

27.9. – Stát se bude snažit navýšit podíl nákladní přepravy na železnici oproti silniční dopravě. K tomu by mělo přispět zvýšení kapacit železnice, a to například výstavbou vysokorychlostních tratí. Další investice státu směřují i na výstavbu terminálů a podporu kombinované přepravy. Na včerejší konferenci Green Train to řekl Jindřich Kušnír z ministerstva dopravy.

Kremlík: Na seznamu kandidátů do představenstva ČD je 14 lidí

23.9. – Seznam kandidátů do představenstva Českých drah má 14 jmen a o jeho případném zúžení rozhodne výběrová komise v tomto týdnu. Na bitteru to v pátek uvedl ministr dopravy Vladimír Kremlík. Popřel tak informace, že komise už vytvořila zkrácený seznam několika kandidátů, ze kterých bude dozorčí rada podniku vybírat dva členy do představenstva.

Státy EU chtějí omezit emise z dopravy, hledají k tomu shodu

23.9. – Žádné členské státy Evropské unie nejsou proti tomu, aby se Evropa snažila dosáhnout klimatické neutrality do poloviny tohoto století. Po pátečním jednání unijních ministrů dopravy to novinářům řekla eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová. Podle ní se zástupci všech zemí shodují na cíli, navrhují ale rozdílné cesty k jeho dosažení. Česko mimo jiné podporuje přechod k autům, která produkují nižší emise, řekl náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.

Představenstvo ČD Cargo bude pokračovat dalších pět let beze změn

20.9. – Vedení nákladního dopravce ČD Cargo bude pokračovat dalších pět let. O prodloužení smluv jeho členům včetně šéfa podniku Ivana Bednárika rozhodlo představenstvo Českých drah, které jsou mateřskou firmou společnosti. Upozornil na to český denní tis, následně to potvrdil i mluvčí Českých drah Radek Joklík. ČD Cargo je v posledních letech nejvýdělečnějším podnikem skupiny státního dopravce.

Předsedou dozorčí rady ČD se stal Pavel Kysilka, do představenstva je šest kandidátů

20.9. – Předsedou dozorčí rady Českých drah se stal bankéř Pavel Kysilka. Do funkce ho včera zvolili ostatní členové rady, informoval mluvčí státního dopravce Radek Joklík. Pavel Kysilka ve funkci nahradil akademika Karla Pospíšila, který kandiduje do představenstva firmy. Jedním z prvních úkolů dozorčí rady pod Kysilkovým vedením bude v příštím týdnu volba členů představenstva skupiny.

ČEZ musí SŽDC vrátit miliardu za proud, rozhodl pravomocně soud

19.9. – Energetická společnost ČEZ Prodej musí Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) vrátit více než 1,1 miliardy Kč, které zadržuje za neodebranou trakční elektřinu. Pravomocně o tom včera rozhodl Městský soud v Praze. ČEZ Prodej také zaplatí téměř 200 milionů Kč za úroky a náklady na právníky, informovaly Hospodářské noviny.

RegioJet navyšuje kapacitu vlaků na trati mezi Bratislavou a Komárnem

16.9. – Železniční dopravce RegioJet ze skupiny Student Agency ode dneška navýšil přepravní kapacitu svých vlaků na regionální železniční trati mezi Bratislavou a Komárnem. Dopravce nasadí na vybrané spoje dvoupatrové vagony. Informoval o tom mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – srpen 2019

SPEDICE

Mezinárodní federace spedičních svazů – FIATA

PŘIPRAVENOST FIATA NA NADCHÁZEJÍCÍ ZMĚNY

FIATA si hodlá osvojit „nový světový řád“ a hodnotí svou žádoucí vůdčí pozici při sjednocování roztříštěného spedičního oboru proti konkurenčním hrozbám.

Společnost ČD Cargo převzala první z padesáti lokomotiv řady 742.71x

Společnost CZ Loko předala nákladnímu dopravci ČD Cargo prototyp modernizované lokomotivy řady 742.71×. Jde o první ze série padesáti objednaných strojů. Kromě nákupu lokomotiv je zásadní modernizace starších vozidel další cestou k postupné obměně lokomotivního parku ČD Cargo.

Nový vlak Leo Express Sirius přijíždí dnes do Evropy Premium

Nový vlak Leo Express Sirius přijíždí dnes do Evropy

11.9. – Nový vlak Leo Express Sirius, jehož jméno vzešlo z návrhů samotných cestujících, doráží dnes do Evropy. Na cestě lodí do přístavu Brémy urazil celkem 20 000 kilometrů a nyní zamíří na schvalovací proces do Velimi. Dopravce očekává rychlý průběh schvalování a nasazení nových jednotek v příštím roce. Leo Express, který vlak vyvinul ve spolupráci s jejich největším světovým výrobcem, je autorem a vlastníkem konceptu i designu jednotek Sirius. 

spinner