Železniční doprava

​Nová železniční komise chce zvýšit investice do lokálních tratí

16.7. – Nová stálá komise pro bezpečnost na železnici se včera shodla na zvýšení investic do lokálních tratí. Její členové mluvili také o urychlení zabezpečení přejezdů nebo o urychlení instalace zabezpečovacího systému ETCS. Novinářům to po večerním jednání komise řekl ministr dopravy Karel Havlíček.

České dráhy kvůli nehodám zintenzivní kontroly a výcvik

15.7. – České dráhy zintenzivní kontroly práce strojvůdců, zároveň budou chtít zkvalitnit jejich výcvik a trénink. Dnes se na tom dohodlo představenstvo společnosti. Podobná opatření dráhy kvůli nehodám zavedly loni na jaře. V posledním týdnu se na železnici stalo několik vážných nehod, všechny se týkaly vlaků Českých drah. Společnost vyplatí poškozeným účastníkům nehod odškodnění.

Tratě je podle ministra dopravy nutné zabezpečit dlouhodobě, ne provizorně

14.7. – Stát nebude pro zabezpečení lokálních železničních tratí používat provizorní řešení, řekl novinářům ministr dopravy Karel Havlíček. Chce kombinovat povinné hlášení jízdy před odjezdem ze stanice, instalaci návěstidel a postupné zavádění zabezpečovacího zařízení ETCS. V uplynulém týdnu se na českých tratích stalo několik incidentů. Zabezpečení malých tratí kritizovali strojvůdci i výrobci, podle nich lze tyto tratě zabezpečit už existujícími zařízeními. Stát je však nepovolil.

Evropská komise navrhla, aby se jednotlivé státy vzdaly poplatků za přístup na trať

Evropská komise navrhla nařízení, které členským státům EU umožní vzdát se nebo snížit poplatky za přístup na trať a poplatky za rezervace. Jde o podporu železničních podniků, které čelí náročným časům kvůli klesajícím objemům.

Evropská komise nemá zvýhodňovat lodní společnosti

Evropská organizace pro spedici a logistiku (CLECAT) a Federace soukromých evropských přístavních společností a terminálů (FEPORT) vyzvaly Evropskou komisi, aby se vyhnula narušování trhu v EU a aby oddělila činnosti způsobilé pro zvýhodněné daňové zacházení v rámci režimů daně z tonáže.

Stát letos zmodernizuje 142 přejezdů, investice bude dál zvyšovat

14.7. – Správa železnic bude zvyšovat investice do zabezpečení železničních přejezdů. Letos zmodernizuje 142 křížení za 1,36 miliardy Kč, v příštím roce pak investice zvýší na 1,5 miliardy Kč, za které se zrekonstruuje 170 přejezdů. Správa zároveň v příštích sedmi letech plánuje úplné zrušení 13 přejezdů. Řekl to generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Na českých železnicích je 7789 železničních přejezdů, ročně se na nich v průměru stane kolem 160 střetů.

​České dráhy obnovují provoz vlaků do Budapešti a Mnichova

12.7. – České dráhy v těchto dnech znovu spouští své přímé spoje do Mnichova a Budapešti. Obnovení těchto linek po koronavirové krizi zdržely opravy tratí, ostatní spoje do zahraničí státní dopravce obnovil už dříve. Linky do ciziny v minulých týdnech obnovili i ostatní dopravci.

​České dráhy založily nadační fond pro zaměstnance s úrazem

11.7. – České dráhy a jejich největší dceřiná společnost ČD Cargo založily vlastní nadační fond. Jeho prostřednictvím chtějí podporovat železničáře, kteří utrpěli úraz při službě a dostali se do finanční nouze. Řekl to mluvčí státního dopravce Radek Joklík. Dráhy fond připravovaly už několik měsíců, nejde tak o přímou reakci na úterní nehodu na Karlovarsku, při které se srazily dva vlaky.

Podle Správy železnic jsou všechny celostátní i regionální tratě zabezpečené

9.7. – Všechny celostátní i regionální tratě provozované státem jsou plně zabezpečené, uvedla Správa železnic. Zároveň ovšem upozornila, že pro účinnost zabezpečení je klíčové dodržování platných předpisů, což se týká i tratí se zjednodušeným řízením provozu. Na jedné z nich se v úterý na Karlovarsku čelně srazily dva osobní vlaky. Strojvůdci naopak technické zabezpečení lokálních tratí kritizují, podle nich je nedostatečné.

Projekt trati z Ruzyně do Kladna vypracuje Metroprojekt za 112,3 milionu korun

7.7. – Příprava dalšího úseku železniční trati k pražskému letišti postoupila do další fáze. Správa železnic vybrala pro zpracování projektové dokumentace pro stavební povolení k úseku Praha Ruzyně-Kladno společnost Metroprojekt, která uspěla v tendru s nabídkou 112,3 milionu Kč. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. V současnosti je dokončen jediný úsek trati k letišti, celá trať by měla být zprovozněna do roku 2028.

spinner