Železniční doprava

​E15: Škoda Vagonka může přijít o zakázku pro Lotyšské dráhy

4.3. – Ostravská společnost Škoda Vagonka ze skupiny Škoda Transportation může přijít o zakázku pro Lotyšské dráhy, kterou získala v polovině února. Proti výsledku tendru v hodnotě zhruba 242 milionů EUR (asi 6,2 miliardy Kč) se totiž odvolala španělská firma Talgo. Na svých webových stránkách to uvedl lotyšský Úřad pro dohled nad veřejnými zakázkami. Upozornil na to v sobotu server E15. Škoda Vagonka odvolání Talga zpochybnila.

​Británie zaplatila Eurotunnelu za urovnání sporu 33 milionů GBP

4.3. – Britská vláda zaplatila Eurotunnelu za urovnání sporu 33 milionů GBP (asi 984 milionů Kč). Firma, která provozuje železniční tunel spojující pod Lamanšským průlivem Británii s Francií, kabinet obvinila, že kvůli přípravám na brexit bez dohody tajně sjednává trajektové smlouvy s jinými společnostmi, aniž by ji oslovila. Napsal to zpravodajský server BBC.

​Modernizace amerických lokomotiv v Estonsku bude pokračovat

Společnost CZ LOKO v lednu podepsala s estonským národním dopravcem Operail (dříve EVR Cargo) smlouvu na dodávku paketů pro komplexní modernizaci dalších čtyř lokomotiv C30 na řadu C30-M. Tím se rozšíří počet zmodernizovaných lokomotiv této řady ze tří na sedm.

​Skupina PKP CARGO představila nové strategické cíle

Nejpozději za pět let se skupina PKP CARGO chce stát lídrem trhu ve střední a východní Evropě. To je jeden z cílů nové strategie, jež skupina představila koncem ledna.

​ČD po incidentech zintenzivní kontroly práce strojvedoucích

1.3. – České dráhy v souvislosti s incidenty na železnici z minulého týdne zvýší kontrolu práce strojvedoucích. Podnik zároveň chce zavést kontroly, které by ověřovaly, zda strojvedoucí ve volném čase místo odpočinku nejezdí pro jiné dopravce. Včera to řekl generální ředitel společnosti Miroslav Kupec. Za mimořádnými událostmi z posledních dnů jsou podle podniku převážně individuální chyby a nejde o systémová selhání.

​Stavbu bezpečnějšího podjezdu ve Studénce brzdí územní plán

27.2. – Stavbu mimoúrovňového železničního podjezdu ve Studénce na Novojičínsku, kde se v roce 2015 srazil vlak s kamionem a tři lidé zemřeli, zatím brzdí neschválený územní plán. Zastupitelé města se museli vypořádat s připomínkami kraje. Hlasovat o něm budou až v červnu. Včera to řekl starosta Studénky Libor Slavík. Termín zahájení stavby za 700 milionů Kč je tak zatím nejasný. Podle původních plánů Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) měl být projekt dokončen v příštím roce. Nyní je v místě přejezd se závorami a světelnou signalizací.

Aktuality ze světa 8/2019 Premium

Aktuality ze světa 8/2019

25.2. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – Insolvenční řízení vůči Railrunner Europe. Úřední soud Hamburk zahájil hlavní insolvenční řízení o majetku podniku Railrunner Europe GmbH. Insolvenční správkyní byla jmenována právní zástupkyně Susanne Riedemannová z Hamburku. Požadavky se mají předkládat do 28. března. Shromáždění věřitelů má proběhnout 30. dubna. Railrunner požádal 18. ledna o vyhlášení platební neschopnosti. Gerhard Oswald se bezprostředně potom stáhl z vedení firmy, když se obával konfliktu zájmů ve spojitosti s jeho poradenskou společností Gomultimodal GmbH. Právní zástupkyně Riedemannová podle zprávy v odborném tisku nechala prověřit, zda poskytovatel bimodálního systému, který naposledy fungoval mezi Braunschweigem a Bratislavou v konvenční kombinované dopravě, může znovu pokračovat v provozu. Následná jednání insolvenční správkyně se zúčastněnými stranami však zůstala bez výsledku. Podle toho by se měla rentabilita nabídky výrazně zlepšit. ČD Cargo a Drážní společnost Potsdam (EGP) odmítly slevy z cen v požadovaném rozsahu.

Michal ​Štěpán končí v ČD, vedení by mělo být kompletní v březnu

21.2. – Představenstvo Českých drah bude ode dneška opět nekompletní. Ve funkci včera skončil dosavadní náměstek pro obchod Michal Štěpán, jemuž vypršel pětiletý mandát. Štěpán se rozhodl ve vedení firmy již dále nepokračovat. Za obchod bude nově zodpovídat člen představenstva Radek Dvořák, který bude mít dočasně na starost také ekonomiku. Nového člena představenstva vybere dozorčí rada nejspíše v březnu.

​Nové zabezpečení přejezdu se ve Studénce objeví v červenci

19.2. – Nově vyvinuté světelné bezpečnostní zařízení se u nebezpečného železničního přejezdu ve Studénce na Novojičínsku objeví v červenci. Nainstaluje ho na své náklady pražská společnost Future Product Design (FPD), která zařízení na místě tragické srážky vlaku a nákladního auta, při níž v roce 2015 zemřeli tři cestující, testovala. Řekl to ředitel firmy Vladimír Kranz. Systém tam zůstane, než vznikne mimoúrovňové křížení silnice a železnice. V roce 2020 jej má začít za 700 milionů Kč budovat Správa železniční dopravní cesty.

​EK chce po brexitu zachovat hladký provoz v tunelu pod La Manche

15.2. – Evropská komise (EK) v úterý nabídla krátkodobá pravidla týkající se dočasného uznání platnosti bezpečnostních autorizací pro určité prvky železniční infrastruktury po vystoupení Británie z Evropské unie. Novinářům to po úterním jednání komise ve Štrasburku řekl její místopředseda pro pracovní místa, růst a investice Jyrki Katainen.

spinner