Železniční doprava

Polský dopravce PKP Intercity převzal šest EffiShunterů 300

27.10. - Prvních šest lokomotiv EffiShunter 300 z desetikusové série včera převzal státní polský dopravce PKP Intercity. Zbylé čtyři jejich výrobce společnost CZ LOKO dodá do konce prvního čtvrtletí příštího roku.

České dráhy pošlou do roku 2026 na revizní opravy přes 2 000 vozidel

26.10. – Národní dopravce pošle během příštích čtyř let na výrobci předepsané periodické prohlídky a opravy přes 2000 drážních vozidel. Ročně vyčlení na tuto údržbu kolem 3,5 miliardy korun. Zároveň s tím žádají České dráhy vysokou kvalitu odvedené práce a plnění termínů.

První Česko-slovenská železniční konference propojí experty z Česka a Slovenska v Bratislavě

26.10. - Budoucnost Česko-slovenské železnice, moderní technologie i trendy ve vývoji kolejových vozidel a vlakového zabezpečení. To jsou hlavní témata první Česko-slovenské železniční konference, kterou pořádá 3. a 4. listopadu v Bratislavě VUZ Slovakia a Výzkumný Ústav Železniční ze skupiny Českých drah.

České dráhy představují ČD Night a nové noční spojení Praha – Curych

24.10. – Noční doprava v Evropě zažívá renesanci. Na evropských tratích se objevují nové noční spoje, vyrábí se nebo modernizují spací vozy a stále více států financuje provoz nočních linek jako závazkovou veřejnou službu. Dálkové noční spoje jsou vnímané jako ekologická alternativa k letecké dopravě i jako pohodlný dopravní prostředek na velké vzdálenosti. České dráhy jsou do tohoto vývoje aktivně zapojené. Modernizují své vozy, zlepšují služby a rozšiřují nabídku spojení.

Ministři dopravy se sešli na neformální schůzi, probrali ceny energií i rozvoj železnice

22.10. - Rozvoj železniční dopravy, budoucí podoba sítě TEN-T nebo ceny energií. To byla hlavní témata neformální schůzky Rady ministrů pro dopravu, která včera proběhla v Praze. Šéfové resortů také řešili, jakým způsobem udělat železniční dopravu atraktivnější a spolehlivější.

Martin Kupka: Pro ČR je prioritou vysokorychlostní železnice do Berlína a Vídně

21.10. - Dopravní prioritou pro Českou republiku pro následující období je vybudování vysokorychlostního železničního spojení z Berlína přes Prahu a Brno do Vídně a propojení Vídně a Varšavy přes Česko. Před dnešním neformálním jednání ministrů dopravy EU v Praze to uvedl český ministr Martin Kupka.

České dráhy převzaly poslední letošní Vectrony

20.10. - Celkem 27 lokomotiv Vectron budou mít České dráhy k dispozici k zahájení jízdního řádu 2023. Poslední dvě lokomotivy Siemens Vectron z plánovaného počtu deseti kusů dnes převzal národní dopravce od pronajímatele společnosti RSL v pražském depu.

České dráhy neuspěly s žalobou ve sporu se Škodou Transportation

19.10. - České dráhy neuspěly u Městského soudu v Praze s žalobou, kterou se snažily dosáhnout zrušení rozhodčího nálezu. Soud se po rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) vrátil ke sporu o platnost arbitráže, na jejímž základě České dráhy doplatily strojírenské firmě Škoda Transportation 1,2 miliardy korun za dodávku lokomotiv. Všechny námitky Českých drah, včetně té na podjatost jednoho z rozhodců, zamítl. Proti rozhodnutí je možno do 15 dnů podat odvolání. Dráhy v reakci pro ČTK uvedly, že další postup zváží až po obdržení písemného vyhotovení rozsudku.

Jízdenky na železnici zdraží od 11. prosince o 15 procent

19.10. - Jízdenky na železnici zdraží od 11. prosince o 15 procent. Takové zdražení chystají státní dopravce České dráhy u kilometrických tarifů i ministerstvo dopravy pro systém jednotného tarifu (SJT) One Ticket. Jednotné jízdenky lze využívat téměř ve všech vlacích v Česku bez ohledu na dopravce. Včera to oznámili mluvčí drah a ministerstva. U některých speciálních jízdenek ale cena stoupne výrazněji. Třeba tzv. Jízdenka na léto Českých drah ve variantách na jeden až dva týdny podraží zhruba o polovinu.

Opravená výpravní budova v Přešticích už slouží veřejnosti

18.10. - Správa železnic opravila další výpravní budovu v Plzeňském kraji, včera slavnostně předala veřejnosti dokončenou stavbu ve stanici Přeštice v okrese Plzeň-jih. Práce začaly loni v červenci, jejich zhotovitelem byla společnost Antony Company. Celkové náklady akce dosahují téměř 21 milionů korun. Cestující ocení nejen novou fasádu, ale také bezbariérový přístup do budovy a na toalety. Renovací prošla rovněž čekárna a prostor pod peronním přístřeškem, které jsou vybaveny moderním mobiliářem.

spinner