Železniční doprava

Správa železnic a DB Netz vybraly projektanta Krušnohorského tunelu

29.7. - Správa železnic a DB Netz uzavřely smlouvu s dodavatelem na zajištění projektové přípravy přeshraničního úseku vysokorychlostní tratě (VRT) z Prahy do Drážďan. Projektanti tak v nejbližší době zahájí práce na dokumentaci pro připravovaný Krušnohorský tunel.

Nádraží v Adamově zrekonstruuje za 834 milionů korun Swietelsky Rail CZ

28.7. - Vlakové nádraží v Adamově na Blanensku zrekonstruuje společnost Swietelsky Rail CZ za 834 milionů korun. Firma uspěla ve výběrovém řízení vypsaném Správou železnic v dubnu, tehdy byla předpokládaná hodnota zakázky 688 milionů. Práce začnou letos v říjnu a potrvají necelý rok a půl, uvedl v tiskové zprávě Jan Parchanski, projektový manažer společnosti.

CZ LOKO finišuje s přípravami na získání certifikátu ECM

27.7. - Společnost CZ LOKO intenzivně pracuje na získání certifikátu ECM (Entity in Charge of Maintenance), který opravňuje stát se tzv. „subjektem odpovědným za údržbu kolejových vozidel“. To v praxi znamená, že tyto firmy odpovídají za řádnou a včasně provedenou údržbu jednotlivých vozidel ve sféře jejich působnosti.

Byl spuštěn Evropský průzkum klimatu bezpečnosti železnic

26.7.- Evropská železniční agentura (ERA) zahájila čtyřměsíční online průzkum vnímání bezpečnosti na železnici. Je otevřen všem pracovníkům Evropské unie zaměstnaným v kterékoli organizaci, která se podílí na evropském železničním systému. Cílem projektu s názvem „Evropský průzkum klimatu bezpečnosti železnic (ERA-SCS)“ je další zlepšení bezpečnosti v evropském železničním systému. Možnost vyplnit dotazník mají respondenti až do 7. října 2021.

Společné komuniké Správy železnic a města Louny

26.7. - Správa železnic představila projekt vysokorychlostní tratě (VRT) na jednání se zástupci města Louny. Právě do Loun totiž bude odbočovat nová trať z vysokorychlos­tního koridoru mezi Prahou a Drážďany.

Přibylo žádostí o změnu zabezpečení železničních přejezdů

24.7. - Drážní úřad za první pololetí eviduje značný nárůst počtu žádostí o změnu zabezpečení železničních přejezdů. Jedná se o důsledek intenzivní snahy o zvýšení bezpečnosti na přejezdech a zároveň investiční činnosti Správy železnic, která si za svůj cíl letos vytyčila modernizaci 200 železničních přejezdů. Každá žádost o zvýšení zabezpečení přejezdu podléhá rozhodnutí Drážního úřadu. Za leden až červen 2021 vydal Drážní úřad 109 rozhodnutí o zvýšení zabezpečení. Ve srovnání s rokem 2020, kdy bylo za stejné období vydáno 52 rozhodnutí, se jedná o více než stoprocentní nárůst.

Deutsche Bahn odhaduje povodňové škody na své síti na 1,3 miliardy EUR

24.7. - Německá státní železniční společnost Deutsche Bahn odhaduje, že nedávné záplavy způsobily na jejích tratích a stanicích škody v hodnotě 1,3 miliardy EUR (přes 33 miliard Kč). Oznámila to včera podle agentury Reuters firma. Upozornila, že velkou část těchto škod nekryje pojištění.

Služba ČD Parking usnadní cestování

23.7. - České dráhy nabízejí svým zákazníkům možnost kombinování cest vlakem a vlastním automobilem. Díky službě ČD Parking řidiči výhodně zaparkují u jednoho ze čtyřiceti nádraží po celé republice a dál už můžou pohodlně pokračovat vlakem národního dopravce. U 32 železničních stanic je takto možné zaparkovat zcela bezplatně na vyhrazených místech, u dalších šesti nádraží nabízí ČD ve svém e-shopu rezervaci parkovacích míst a v Praze a Plzni jsou k dispozici místa ve velkokapacitních parkovacích domech poblíž hlavních nádraží.

Správa železnic přišla s variantou trasy rychlodráhy Praha-Drážďany přes Ústí nad Labem

23.7. - Správa železnic (SŽ) přišla s novou variantou trasy vysokorychlostní trati z Prahy do Drážďan se zastávkou v Ústí nad Labem, vyhnula by se části obydlené oblasti na Litoměřicku. Nyní pracují dotčené orgány se třemi variantami, pokud nebude možné uskutečnit ani jednu z nich, plánuje se SŽ vrátit k původní variantě, která se zastávkou v Ústí nad Labem nepočítá. Po schůzce pracovní skupiny, která o trase rychlodráhy jedná, to ČTK a České televizi řekli hejtman kraje Jan Schiller a za SŽ ředitel odboru přípravy vysokorychlostní trati Martin Švehlík.

Jízdenku OneTicket využilo za půl roku více než půl milionu cestujících

20.7. - Jednotná jízdenka na železnici je v prodeji od prosince loňského roku. Od té doby si ji pořídilo 505 tisíc lidí. Celkově se jedná o prodeje za téměř 50 milionů korun. Zájem o OneTicket vzrostl zejména s ohledem na letní prázdniny.

spinner