Železniční doprava

​České dráhy využívají menší provoz na preventivní prohlídkou souprav

29.4. – České dráhy využily současnou sníženou poptávku po cestování a omezení dopravy kvůli koronaviru k rozsáhlé mimořádné preventivní prohlídce svých souprav. Preventivní údržba se zaměřila na vady, které sice neohrožují bezpečnost, ale svou povahou omezují funkci či zhoršují použití. Přitom jejich odstranění v běžné přepravní špičce a při intenzivním využití vozidel je omezené.

CER/ERFA/UIP/UIRR/ALLRAIL - Udržení mobility a logistiky v chodu je dnes klíčové

Zástupci odvětví železniční dopravy poslali v březnu otevřený dopis Evropské komisi, v němž uvádějí, že odvětví si je velmi dobře vědomo, že podstatné je nyní udržení evropské mobility a logistiky v chodu. Všichni železniční dopravci, správci infrastruktury a poskytovatelé dalších služeb dělají co mohou, aby v těchto těžkých časech zajistili nezbytnou mobilitu. A zároveň žádají Evropskou komisi, aby je v tomto jejich úsilí podpořila.

Pandemie onemocnění COVID‑19 zasáhla i nákladní dopravu na železnici

Drasticky se snižující objemy nákladní dopravy v souvislosti se šířením koronaviru v Evropě a jinde ve světě pociťují v současnosti železniční dopravci stejně jako dopravci silniční. Na zavádějící, nepřesně interpretované informace v některých médiích o přebírání zboží ze silnice na železnici minulý týden informovalo sdružení ŽESNAD.CZ. Nákladní železniční doprava v těchto dnech naopak pocítila znatelný propad převozu.

Správa železnic dostala od ÚOHS pokutu 45 000 korun

27.4. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil pokutu 45 000 Kč Správě železnic za dodatek ke smlouvě na technický dozor na stavbě železničního tunelu Ejpovice. Správa železnic nepodala proti pokutě rozklad, a rozhodnutí je tak pravomocné. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

​Správa železnic uzavřela se SNCF smlouvu o spolupráci při přípravě VRT

26.4. – Správa železnic podepsala se společností SNCF smlouvu o poskytování služeb při přípravě výstavby vysokorychlostních tratí (VRT) v České republice. Smlouva je dalším logickým a navazujícím krokem, který zajistí průběžnou kontrolu dokumentací pro územní rozhodnutí (DÚR) a pokračování prací na dalších technických předpisech, jež umožní v budoucnu nejen další stupně projektové přípravy VRT, ale i jejich výstavbu, zprovozňování, pravidelný provoz a údržbu.

​Maďarsko dostane od Číny půjčku na železnici z Budapešti do Bělehradu

25.4. – Maďarsko dostane od Číny půjčku na železnici z Budapešti do Bělehradu. Podepsání úvěrové smlouvy včera oznámil maďarský ministr financí Mihály Varga. Projekt za 2,1 miliardy USD (53,1 miliardy Kč) je součástí čínského plánu takzvané Nové Hedvábné stezky, který má otevřít čínským firmám nové obchodní možnosti. Jedná se o první takovou dopravní infrastrukturu v Evropské unii.

​Zájem o cesty vlakem roste, dopravci obnovuji některé spoje

25.4. – České dráhy obnoví od neděle provoz na části dálkových linek. Jde o linky z Prahy do Břeclavi, Chebu, Karlových Varů a na Valašsko. Další linky bude dopravce obnovovat postupně podle poptávky cestujících i objednatelů spojů. Provoz postupně obnovují i ostatní dopravci.

​Uvolnění cest do zahraničí se zatím osobních dopravců nedotkne

24.4. – Uvolnění cest do zahraničí, o kterém ve čtvrtek rozhodla vláda, se veřejné dopravy zatím nijak nedotkne. Mezinárodní autobusové i vlakové linky pro převoz cestujících jsou totiž nadále kvůli šíření koronaviru zakázány. Řekl to řekl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Připustil, že při dalším vývoji epidemiologické situace může být zákaz zrušen. Dopravci tak zatím nemohou obnovit své mezistátní linky, pro jejich případné znovuzavedení žádají harmonogram.

​Správa železnic dokončila Manuál pro projektování vysokorychlostních tratí

24.4. – Správa železnic učinila další významný krok v přípravě vysokorychlostních tratí (VRT). Po roce intenzivních prací dokončila Manuál pro projektování VRT ve stupni DÚR. Jedná se o důležitý milník, neboť umožní zpřesnění podoby vysokorychlostních tratí. Příprava se díky tomu posune od stovky metrů širokého koridoru do podrobnosti konkrétních dotčených pozemků.

Leo Express žádá stát o tendr komerční trati mezi Prahou a Ostravou pro všechny dopravce

24.4. – Společnost Leo Express vyzvala stát, aby vypsal veřejnou zakázku na provoz nejvytíženější tuzemské komerční trati mezi Prahou a Ostravou. Zakázka, která by se vztahovala na všechny stávající dopravce působící na trati, by podle firmy pomohla při řešení ekonomických dopadů současné krize. Uvedl to sdělil mluvčí společnosti Emil Sedlařík. Ministerstvo dopravy chce režim na trati řešit spíše dlouhodobě, ministr dopravy Karel Havlíček však tuto možnost nezavrhuje. Na trati jezdí vedle Leo Expressu také České dráhy a RegioJet. Dráhy by opatření uvítaly.

spinner