Železniční doprava

​Stát chce investovat do zabezpečení železnice desítky miliard

30.7. – Stát chce v příštích minimálně deseti letech investovat do budování zabezpečovacího systému ETCS na železnici pět miliard korun ročně. Další dvě miliardy korun za rok chce dát na instalaci zabezpečovacího systému do vlaků. Další opatření pro zvýšení bezpečnosti by měly směřovat na zajištění železničních přejezdů, mostů a také úpravy legislativy pro kácení stromů u kolejí. Po středečním jednání komise pro bezpečnost na železnici to uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Komise vznikla před 14 dny v reakci na sérii nehod na železnici.

Stavba části koridoru u Ševětína by měla začít v létě 2022

28.7. - Správa železnic podepsala smlouvu na vznik projektové dokumentace části IV. železničního koridoru Nemanice – Ševětín. Zakázku získalo konsorcium firem Sudop Praha, Sudop EU a Mott MacDonald CZ. Cena bez DPH je 408,3 milionu korun. Stavba, jejíž součástí budou dva tunely, by měla začít v srpnu 2022. Práce skončí v prosinci 2027. Náklady budou 15,5 miliardy korun. Až bude koridor Praha – České Budějovice hotový, jízda na této trase potrvá hodinu a půl. ČTK to dnes řekla mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

Začala výluka na hlavní trati z Hradce Králové na Prahu

28.7. – V úterý začala obousměrná výluka na hlavní železniční trati z Hradce Králové do Prahy v úseku mezi Hradcem Králové a Poděbrady. Místo vlaků budou jezdit autobusy. U některých spojů nebudou zajištěny vlakové přípoje. Výluka potrvá do 9. srpna, řekl ČTK Tomáš Fiala z hradeckého centra Českých drah. Důvodem výluky jsou údržba a opravy trati.


Připravuje se rekonstrukce vinohradských tunelů a výstavba lávky na Smíchově

28.7. - Správa železnic připravuje k realizaci další dvě velké investiční akce na území hlavního města. V současnosti hledá zhotovitele dokumentace pro vydání společného povolení pro výstavbu nové lávky ve stanici Praha-Smíchov a rekonstrukci vinohradských tunelů. Samotné zahájení prací se plánuje v příštím roce, resp. v roce 2022.


Zájem o šumavské lokálky stoupl víc než o pětinu

27.7. – Počet cestujících na takzvaných šumavských lokálkách stoupl letos v létě meziročně o 20 až 30 procent. Zejména o víkendech je zájem velký a firma GW Train Regio posiluje vlaky o autobusy a dodávky na kola. Přibylo i cestujících na nejstarší elektrifikované trati v Čechách Bechyňka, která spojuje Tábor a Bechyni. Jednodenní jihočeská krajská jízdenka nově platí na větším území. ČTK to řekli dopravce a zástupce kraje. 

​Škoda v Plzni investuje téměř miliardu, přijme stovky zaměstnanců

27.7. – Škoda Transportation začala v Plzni v těchto dnech s výstavbou nového výrobního a zkušebního zázemí a díky tomuto rozšíření postupně přijme více než tisíc nových zaměstnanců. Firma letos a v příštím roce investuje do svého hlavního areálu více než 800 milionů korun.

V Ústí končí generální oprava železničního mostu přes Labe

26 7.  – V Ústí nad Labem končí generální oprava železničního mostu přes Labe. Kromě pilířů se dotkla všech částí mostu. Stavbaři museli pracovat i za plného provozu nad hladinou řeky. ČTK to řekla mluvčí Správy železnic (SŽ) Radka Pistoriusová.

ČD: Modernizované vozy řady 811 a 012 procházejí testy na zkušebním okruhu ve Velimi

26.7. – Motorový vůz řady 811 a přívěsný vůz 012, které jsou určené pro Moravskoslezský kraj, nyní procházejí testy ve Zkušebním centru VUZ ve Velimi. Cestující na severu Moravy budou vozit především na lokálních tratích v regionu.

​Leo Expressu i Českým drahám vyměřil Pardubický kraj sankce

25.7. – Pardubický kraj vyměřil železničním dopravcům na regionálních tratích sankce za nevypravené a zpožděné vlaky, nedodržené přípoje a odstavení vozidel. Za období od loňského 15. prosince do konce března letošního roku je společnosti Leo Express vyčíslil na 215 200 korun, Českým drahám na 1 046 140 korun. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí hejtmanství Dominik Barták.


​České dráhy představily vlastní aplikaci pro doplňkové zabezpečení lokálních tratí

23.7. - České dráhy ve čtvrtek společně se zástupci Karlovarského kraje představily novou mobilní aplikaci, která pomůže strojvedoucím na tratích s nejnižším stupněm zabezpečení provozovaným podle předpisu D3 Správy železnic. Řešení funguje na bázi sdílení aktuální polohy. Nejedná se o náhradu zabezpečovacího zařízení, aplikace v tabletech strojvedoucích ale může předejít případným nehodám.

spinner