Železniční doprava

​Kvůli zdražení vstupů ukončila Skupina ČD pololetí se ztrátou, ČD Cargo zůstalo ziskové

9.9. - Skupina České dráhy vykázala v prvním pololetí 2022 podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS) ztrátu ve výši 0,9 miliardy korun. Na vině je především enormní růst cen. Meziročně došlo k navýšení výdajů za služby, energie a materiál u osobní a nákladní dopravy o více jak 2,3 miliardy korun.

​Česká dráhy v hradeckém kraji nasazují vlaky s malou kapacitou, čelí pokutám

8.9. – České dráhy v Královéhradeckém kraji podle hejtmanství nasazují vlaky s menší kapacitou, než si kraj objednal. Vlaky často jezdí přeplněné. Za nedodržování smluvních podmínek kraj Českých drahám zatím vyčíslil pokuty za 25 milionů korun, uvedlo hejtmanství v tiskové zprávě. České dráhy to zdůvodňují zpožďováním oprav a revizí vozů u svých externích dodavatelů a zpožďováním dodávek nových souprav.

​Skupině GW Jihotrans letos klesne zisk, důvodem jsou rostoucí mzdy i ceny nafty

8.9. – Skupina GW Jihotrans, kterou tvoří dopravní a servisní firmy, měla loni konsolidovaný obrat 2,98 miliardy korun, meziročně asi o 150 milionů vyšší. Konsolidovaný zisk po zdanění vzrostl o 11 milionů na 140 milionů. Letos skupina čeká, že zisk klesne, protože rostou personální náklady, ceny nafty i techniky. Za nová vozidla skupina zaplatí meziročně o milion eur, tedy asi 24 milionů korun víc. Řekl to generální ředitel GW Jihotrans Robert Krigar.

​Nákladní železniční dopravci dostanou během září kompenzace 220 milionů Kč

7.9. – Stát během září vyplatí železničním nákladním dopravcům 220 milionů korun jako kompenzaci plateb za obnovitelné zdroje energie z minulého roku. Dotace by podle ministerstva dopravy měly přispět k většímu zapojení železniční dopravy do přepravy zboží. Uvedl to uvedl mluvčí resortu František Jemelka. Na kompenzace by mělo navázat trvalé osvobození vlakových dopravců jezdících na elektrickou trakci za obnovitelné zdroje elektřiny, musí to však schválit Evropská komise.

​První EffiShunter 1000 zamířil do Švédska a jsou objednávky další desítku

7.9. – Historický okamžik zažili včera krátce po půlnoci v jihlavské provozovně CZ LOKO, když odsud do Švédska vypravili první z pěti lokomotiv EffiShunter 1000, objednaných firmou Trainpoint Norway. S jejím uvedením do provozu se počítá v prvních měsících 2023. „Ve Švédsku a Norsku vidíme velký tržní potenciál. Železniční doprava se zde vnímá jako šetrná alternativa při ochraně životního prostředí, a proto prochází ekologizací. A ta je samozřejmě provázená modernizací a obnovou vozového parku. A u toho chceme být,“ řekl Michal Schaffer, manažer obchodního oddělení CZ LOKO.

​Drážní úřad: Počet železničních přejezdů se snižuje

Drážní úřad za první pololetí letošního roku rozhodl o odstranění 35 železničních přejezdů. To je stejné množství, jako za celý rok 2019 a několikanásobek roku 2020 a 2021.

​CER vyzývá Evropskou unii k podpoře železnice na Ukrajině

Vedoucím představitelům Rady EU, Evropského parlamentu a Evropské komise byla zaslána deklarace, v níž se Společenství evropských železničních a infrastrukturních společností (CER) zavazuje k pomoci ukrajinským železnicím.

​České dráhy přepravily o 25 milionů cestujících více

České dráhy přepravily v prvním pololetí letošního roku celkem 75 milionů cestujících, kteří ve vlacích ujeli 3,6 miliardy kilometrů. Rychle roste zájem o cestování na větší vzdálenost. Průměrná přepravní vzdálenost meziročně poskočila skoro o 10 kilometrů.

​Nové možnosti sledování přeprav pro zákazníky ČD Cargo

Digitalizaci a elektronizaci věnuje akciová společnost ČD Cargo značnou pozornost. Jednou z oblastí, na kterou se zaměřujeme, je zkvalitňování komunikace se zákazníky a zlepšování jejich informovanosti. V letošním roce jsme tak pro naše zákazníky připravili několik novinek, které jak doufáme, přinesou kvalitnější informace v oblasti sledování přeprav a objednávek prázdných vozů.

​Ing. Tomáš Tóth: Společnost ČD Cargo zvýšila v první pololetí objem přepraveného zboží

První polovina letošního roku byla ovlivněna řadou faktorů, s nimiž firmy předem nemohly počítat. Jak za této náročné situace obstál největší tuzemský železniční nákladní dopravce, společnost ČD Cargo, a jaké jsou jeho další plány, to nám přiblížil předseda představenstva ČD Cargo Ing. Tomáš Tóth.

spinner