Železniční doprava

Vlaky FlixTrain začnou jezdit v dalších evropských zemích Premium

Vlaky FlixTrain začnou jezdit v dalších evropských zemích

16.10. – Dva roky po spuštění vlaků v Německu plánuje společnost FlixTrain, která spadá pod stejnou mateřskou společnost jako autobusy FlixBus, expanzi do zahraničí. Od první poloviny příštího roku budou zelené vlaky jezdit ve Švédsku na trasách Stockholm-Malmö a Stockholm- Göteborg.

RegioJet vydá dluhopisy za půl miliardy, chystá další expanzi

16.10. – Železniční dopravce RegioJet, který patří podnikateli Radimu Jančurovi, chystá na první pololetí příštího roku druhou emisi zajištěných dluhopisů, tentokrát ve výši zhruba půl miliardy Kč, uvedl včera v tiskové zprávě mluvčí Aleš Ondrůj. První vydal letos v červnu v hodnotě 921 milionů Kč. Pro dopravce jde o součást financování další expanze na železničním trhu.

Drážní úřad: Železnice loni patřila k bezpečným druhům dopravy

15.10. – Koncem září vydal Drážní úřad výroční zprávu o bezpečnosti za rok 2018, která pojednává o stavu a vývoji bezpečnosti na českých železnicích. I přesto, že provoz houstl a mnohde byl na hranici samé kapacity, lze konstatovat, že železniční provoz se v roce 2018 v České republice řadil nadále mezi bezpečné druhy dopravy, informoval minulý týden Drážní úřad.

Český měřicí vůz ETCS se představil na německé trati

Schopnosti a možnosti měřicího vozu ETCS, který vlastní AŽD Praha, ověřili odborníci koncem září na testovací železniční trati Living Lab: Annaberg – Buchholtz společnosti DB Netz v rámci konference RAIL & DIGITAL MOBILITY. Odborníci AŽD Praha ve voze prezentovali systémy pro měření a zpracování dat a německým kolegům předali zkušenosti s prováděním testů funkčnosti a kompatibility komponent Jednotného evropského vlakového zabezpečovacího systému (ETCS).

ČD Cargo má novou halu pro opravy a čištění nákladních vozů Premium

ČD Cargo má novou halu pro opravy a čištění nákladních vozů

10.10. – Novou halu pro opravy nákladní vozů v areálu SOKV Ústí nad Labem včera slavnostně otevřeli ministr dopravy Vladimír Kremlík, předseda představenstva ČD Cargo Ivan Bednárik, člen dozorčí rady ČD Cargo Radek Nekola a oblastní ředitel Ústeckého kraje divize 8 Petr Ort ze společnosti Metrostav, která stavbu prováděla.

Z Brna by měly od roku 2027 jezdit rychleji vlaky na jih

9.10. – Vlaky z Brna směrem na jih k hranicím s Rakouskem a Slovenskem by měly od roku 2027 jezdit výrazně rychleji. Umožní to chystaná vysokorychlostní trať (VRT) z Brna do Vranovic asi za 20 miliard Kč, která dovolí rychlost až 320 km/h, a také úprava současné trati z Vranovic k hranicím za jednotky miliard s rychlostí až 200 km/h. Novinářům to včera řekl ředitel Odboru strategie Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Radek Čech. V Brně železnice naváže na plánovanou VRT směrem do Prahy odhadem za 150 miliard korun, díky níž cesta mezi oběma městy potrvá necelou hodinu.

Japonské firmy se zajímají o užší spolupráci s ČD - Telematikou Premium

Japonské firmy se zajímají o užší spolupráci s ČD - Telematikou

8.10. – ČD – Telematika jednala s vedoucími představiteli japonských firem zaměřených na IT infrastrukturu a drážní systémy o možnostech užší spolupráce v oblasti testování nových technologií a jejich implementace. Setkání s téměř dvacetičlennou delegací pod hlavičkou Japonského IT institutu proběhlo na půdě CzechInvestu. Obě strany deklarovaly připravenost na budoucí spolupráci jak v oblasti IT infrastruktury, tak v oblasti dopravních systémů.

Soud zamítl dovolání Grandi Stazioni kvůli převodu Fantovy budovy

7.10. – Nejvyšší soud zamítl dovolání italské firmy Grandi Stazioni, která zpochybňovala převod Fantovy budovy na pražském hlavním nádraží na Správu železniční dopravní cesty (SŽDC). Žalobou se firma domáhala určení, že vlastníkem jsou nadále České dráhy, respektive stát, od kterých měla budovu dříve pronajatou. Správa železnic rozhodnutí uvítala, komentovat ho nechtěla, protože rozsudek zatím nemá písemně.

Česká společnost AWT se přejmenovala na PKP CARGO INTERNATIONAL Premium

Česká společnost AWT se přejmenovala na PKP CARGO INTERNATIONAL

4.10. – Česká společnost Advanced World Transport, a. s., (AWT) patřící do skupiny PKP CARGO se přejmenovala na PKP CARGO INTERNATIONAL, a. s. Rebranding společnosti AWT, jehož podstatu tvoří zejména nový název, logo a korporátní barvy, mají silněji vyjadřovat vazbu společnosti AWT na skupinu PKP CARGO a lépe odrážet její působení na mezinárodních trzích.

Cestování po železnici v ČR s celodenní jízdenkou skončí

4.10. – Možnost cestovat prakticky po celé české železniční síti s jednodenní jízdenkou pro jednotlivce i pro skupiny skončí s platností nového jízdního řádu v polovině prosince. I když České dráhy svoji jízdenku zachovají, nástup soukromých dopravců na regionální i rychlíkové linky její rozsah výrazně omezí. Situace se nemá zlepšit ani za rok, kdy má začít platit národní tarif. Podle mluvčí ministerstva dopravy Lenky Rezkové není tarif primárně určen pro turistické účely, ale pro pravidelné denní dojíždění. Síťovou jízdenku má být možné si koupit minimálně na sedm dní.

spinner