Železniční doprava

​Skupina DB dosáhla kladného provozního výsledku

Navzdory obtížnějším podmínkám jako je přetrvávající inflace a pokles cen na mezinárodních trzích nákladní dopravy dosáhla skupina DB jako celek v prvním pololetí opět kladného provozního výsledku (očištěného o EBIT) ve výši 331 milionů eur.

​CER: Balíček ekologičtější dopravy přináší příležitosti i rizika

Evropská komise v červenci v rámci balíčku pro ekologizaci nákladní dopravy zveřejnila tři legislativní návrhy, z nichž každý má specifický dopad na železniční odvětví: nařízení o využívání kapacity železniční infrastruktury, nařízení CountEmissions EU o vykazování uhlíkové stopy v souvislosti s dopravou a změnu směrnice o hmotnostech a rozměrech silničních vozidel.

​České dráhy doprodaly pozemky na smíchovském nádraží za dvě miliardy korun

23.9. – České dráhy prodaly zbývající část pozemků na smíchovském nádraží v Praze za necelé dvě miliardy korun. Přes 126 000 metrů čtverečních pozemků odkoupí společnost Sekyra Group. Vyplývá to z informací v registru smluv. České dráhy v tiskové zprávě uvedly, že dohromady tak za pozemky na Smíchově získaly 2,4 miliardy korun. Na pozemcích má vyrůst nová čtvrť Smíchov City.

​Správa železnic vybrala projektanta rychlodráhy z Vršovic do Běchovic

22.9. – Správa železnic vybrala projektanta vysokorychlostní trati (VRT) mezi pražskými Vršovicemi a Běchovicemi. Zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí rychlotrati v pražském uzlu provede sdružení společností Sudop Praha, Egis Rail, Mott MacDonald CZ a Mott Macdonald. Hodnota zakázky je podle mluvčího Správy železnic Jana Nevoly 125,8 milionu korun. Součástí projektu také bude vybudování čtvrté koleje mezi Běchovicemi a Libní. Výstavba by měla začít v roce 2028. Úsek je součástí připravované rychlodráhy z Prahy do Brna.

​Železniční sektor vyjadřuje obavy z uspěchané revize směrnice o hmotnostech a rozměrech

22.9. – Evropský železniční sektor vyjádřil znepokojení nad oddělením revize směrnice o hmotnostech a rozměrech od nadcházející revize směrnice o kombinované dopravě a nad rychlostí, s jakou je revize směrnice o hmotnostech a rozměrech v současné době projednávána. Společenství evropských železničních a infrastrukturních společností (CER) zdůrazňuje, že obě směrnice měly být součástí stejného balíčku, a to právě proto, aby se podpořila jejich vzájemná součinnost a optimalizace celého dopravního systému prostřednictvím účinnější integrace jednotlivých druhů dopravy. Je nezbytné, aby oba návrhy byly projednávány společně a aby se zabránilo „oddělenému“ přístupu, aby se dosáhlo optimalizace celého dopravního systému, tvrdí CER.

​Hospodaření Skupiny ČD se v první polovině roku meziročně zlepšilo o téměř 2 miliardy Kč

21.9. – Skupina České dráhy vykázala v prvním pololetí roku 2023 podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS) zisk před zdaněním ve výši 987 milionů Kč. Hospodaření Skupiny se tak meziročně zlepšilo o více než 1,9 miliardy Kč. K pozitivnímu výsledku přispěl především návrat cestujících do vlaků, zklidnění trhu s energiemi a také silnější koruna. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se tak zlepšil zejména segment osobní dopravy, který se dostal do zisku. Kromě mateřské společnosti se ale dařilo i ostatním společnostem v rámci Skupiny, které rovněž významně přispěly k meziročnímu zlepšení.

​Zkušební provoz RegioFoxů se rozšiřuje o další jednotky, denně ujedou na 1 400 kilometrů

20.9. – Už minulý víkend otestovali odborníci Českých drah provoz dvojice spojených souprav a od úterý se provoz jednotek RegioFox rozšiřuje na středočeských tratích z Rakovníka do Berouna a z Berouna do Prahy přes Rudnou u Prahy. Denně budou jezdit až tři „lišky“ z pěti, které mají České dráhy ke zkušebnímu provozu k dispozici. Denně najedou zhruba 1 400 kilometrů a v pracovní dny obslouží až 38 vlaků. Na zbývajících jednotkách bude probíhat zácvik personálu, provozní údržba a odstraňování nedostatků zjištěných při zkušebním provozu.

​Drážní úřad povolil provoz údržby na úzkokolejce, doprava je ale stále nemožná

19.9. – Drážní úřad vydal povolení pro provozování úzkokolejných drah v jižních Čechách a na Vysočině. Je platné od 3. října. Díky povolení se budou moci po dráze pohybovat stroje určené k údržbě trati. Nebude ale možné provozovat veřejnou dopravu cestujících. K tomu je nutné jiné povolení, o něž dosud nikdo nepožádal. Drážní úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Úřad již koncem srpna avizoval, že povolení vydá. Na úzkokolejce od podzimu vlaky nejezdí, firma Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) je v konkurzu, podle soudu dluží přes 360 milionů korun.

​Duální lokomotiva z CZ LOKO zažije veletržní premiéru v Gdaňsku

18.9. – Inovativní lokomotiva DualShunter 2000, kterou pohání spalovací motor anebo napájení z trakčního vedení, bude mít veletržní premiéru v Gdaňsku na druhém největším evropském železničním veletrhu Trako který se koná od 19. do 22. září.

Budimexu pomáhají v dosahování maximální nezávislosti při realizaci drážních zakázek moderní stroje

16.9. – V minulosti se stavba železnice nesla v duchu využití převážně lidské a zvířecí síly. Dnes je budování nových úseků vysoce sofistikovaným technickým úkonem, který se neobejde bez využití moderních strojů a digitálních technologií. Příkladem mohou být podbíječky, svařovací stroje či vyspělá geodetická měřidla.

spinner