DN č. 22 - Kurýrní, expresní a balíkové služby, Logistika pro e-commerce, LUV, Manažerské vozy - vychází 26. 10., uzávěrka již 5. 10. !!! 

Železniční doprava

​České EffiShuntery z CZ LOKO si razí cestu Evropou

2.4. – Největší turecké železárny a ocelárny Erdemir v Ereğli doplnily svá kolejová vozidla o dvě lokomotivy 744.704 a 744.705 z produkce českotřebovské společnosti CZ LOKO. „Turecko je pro nás stále novým trhem, i když jsme sem předloni dodali dvě lokomotivy 741.708 a 741.709 pro státní dráhy TCDD. Nasazeny jsou jako „rescue“ v podmořském železničním tunelu Marmaray pro případ mimořádných událostí,“ říká Jaroslav Plhák, obchodní ředitel CZ LOKO.

​Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - březen 2017

LOGISTIKA

Evropská asociace vozidlové logistiky – ECG

PREZIDENT ECG: ŘIDIČI POTŘEBUJÍ LEPŠÍ PODPORU

Wolfgang Göbel, prezident ECG, se v únoru při příležitosti dvaceti let existence této organizace zaměřené na distribuci a dopravu nových vozidel obrátil na členskou základnu. „Je stále více zřejmé, že technika se pohybuje rychleji než my nebo než trh. Ještě dále za těmito inovacemi jsou tvůrci legislativy. V Evropě vidíme mnoho příkladů – stále raději vyplňujeme papírové dodací podklady, než abychom využívali digitální procesy, jež jsou k dispozici. Dalším příkladem je přání Evropské komise vyvinout pro řidiče nástroje k dálkové rezervaci parkovacích míst. Přestože to může přinést větší efektivnost, naprosto se přehlíží skutečná situace, že po celé Evropě je naprostý nedostatek míst pro parkování a k vykonání odpočinku,“ řekl mimo jiné. 

​Vybavování železnice systémem GSM-R jde podle plánu, ETCS vázne

V letošním roce bude již přibližně 1800 kilometrů českých železničních tratí vybaveno komunikačním systémem GSM-R, který sjednocuje rádiové komunikace používané v Evropě pro řízení železničního provozu do jednoho systému. Výrazně horší je situace s výstavbou evropského zabezpečovacího systému ETCS, který byl v loňském roce k dispozici na pouhých 22 kilometrech českých železničních tratí.

​Společnost LAPP KABEL posiluje svou pozici na českém trhu kolejových vozidel

29.3. – Ani ne rok od chvíle, kdy skupina Lapp na veletrhu InnoTrans v Berlíně poprvé představila portfolio kabelů pro železniční techniku, se společnost LAPP KABEL s.r.o., české a slovenské zastoupení skupiny Lapp, stala členem Asociace podniků českého železničního průmyslu (ACRI).

​Cestujících na železnici přibylo o 1,5 procenta na 179 milionů Premium

​Cestujících na železnici přibylo o 1,5 procenta na 179 milionů

29.3. – Počet cestujících na české železnici loni meziročně stoupl o zhruba 1,5 procenta na 179 milionů cestujících. Vyplývá to z předběžných statistik, které na svých internetových stránkách zveřejnilo ministerstvo dopravy. Významněji, o 6,5 procenta, vzrostl ukazatel přepravního výkonu, který se meziročně zvýšil na 8,8 miliardy takzvaných osobokilometrů. Jde o součin počtu cestujících a ujeté vzdálenosti.

​Opravy souprav railjet zajistí ÖBB – Technische services Premium

​Opravy souprav railjet zajistí ÖBB – Technische services

29.3. – Pravidelné opravy souprav railjet Českých drah zajistí rakouská společnost ÖBB – Technische Services, která patří do skupiny rakouských drah. Za desetiletý kontrakt na zajištění takzvaných vyvazovacích a hlavních oprav získá zhruba 547 milionů korun. Vyplývá to z Věstníku veřejných zakázek.

​Vlaky v ČR by v roce 2030 mohly přepravit kolem 500 milionů cestujících

23.3. – Vlaky v České republice přepraví ročně přes 175 milionů cestujících. Výrazný potenciál růstu má regionální železniční doprava a příklady ze zahraniční i z České republiky ukazují, že je možné zvýšit počet přepravených cestujících během několika let na několikanásobek. „Když srovnáme, kolik cestujících dnes dojíždí z regionů do měst autem a kolik vlakem, pak je zřejmé, že železnice má několikanásobný přepravní potenciál a pokud jej využije, mohla by v roce 2030 přepravit až 500 milionů osob,“ říká prezident Svazu cestujících ve veřejné dopravě Miroslav Vyka.

​Ministerstvo dopravy chce pokračovat v otevírání trhu na železnici Premium

​Ministerstvo dopravy chce pokračovat v otevírání trhu na železnici

22.3. – Vláda premiéra Bohuslava Sobotky schválila nový materiál Ministerstva dopravy vztahující se k otevírání trhu v dálkové železniční dopravě. Obsahuje konkrétní informace o postupu ministerstva při zadání veřejných služeb, a to včetně aktualizovaného harmonogramu otevírání trhu. V první vlně se soutěže připraví pro až šest státem dotovaných rychlíkových linek.

​Zdeněk Chrdle byl pošesté zvolen generálním ředitelem AŽD Praha

20.3. – Na valné hromadě společnosti AŽD Praha, která se uskutečnila v pátek 17. března, proběhla volba statutárních orgánů a generálního ředitele. Tím byl znovu zvolen stávající ředitel Ing. Zdeněk Chrdle. Do dozorčí rady byli zvoleni: Miroslav Kozák, František Formánek a Petr Rott. Jednateli firmy se stali: Zdeněk Chrdle, Roman Juřík a Daniela Veselá.

​Rail Cargo Logistics je většinovým vlastníkem Intereuropa-FLG

13.3. – Rakouská železniční skupina Rail Cargo Group rozšiřuje své aktivity na slovinském trhu. Poté, co složka Rail Cargo Logistics – Austria navýšila podíl ve slovinské společnosti Intereuropa-FLG z 50 na 74 procent a stala se většinovým vlastníkem, následoval další krok: přejmenování. Nově podnik vystupuje pod hlavičkou Rail Cargo Logistics d.o.o.

spinner