Železniční doprava

V Kladně se uskutečnila prezentace modernizace traťového úseku do Ostrovce

20.9. - Ve stanici Kladno se včera za účasti ministra dopravy Martina Kupky uskutečnila prezentace modernizace traťového úseku z Kladna do Kladna-Ostrovce. Byla podepsána smlouva se zhotovitelem a letos začne přípravnými pracemi realizace stavby. Zhotovitelem prací bude Společnost Kladno, kterou tvoří EUROVIA CS jako správce a STRABAG Rail a Elektrizace železnic Praha jako společníci. Vysoutěžená cena je 3 691 998 007 korun bez DPH, hotovo bude na konci roku 2024. Stavba bude navržena ke spolufinancování Evropskou unií z Fondu soudržnosti v rámci Operačního programu Doprava na období 2021–2027.

​Premiérové představení dvou nových vagónů WALBO na InnoTrans 2022

Česká výrobní společnost WALBO GROUP působící v oblasti železničního průmyslu, automatizace výroby a těžkého strojírenství, bude na výstavě InnoTrans 2022 zastoupena dvěma ze svých čtyř divizí, společnostmi WALBO WAGONS a WALBO RAILWAY.

Martin Kupka: ČD nezdraží jízdné ve výši inflace, zvýšení cen bude nižší

19.9. - České dráhy v příštím roce určitě nezdraží jízdné ve výši současné inflace, zvýšení cen bude nižší. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr dopravy Martin Kupka. Průměrná míra inflace v Česku se nyní pohybuje kolem 17 procent. ČD se chystají zdražovat kvůli nárůstu nákladů na energie a materiál. Zdražení podle Martina Kupky nepřesáhne 15 procent. Ministr chce hledat v dopravě úspory.

Vodíkový vlak Coradia iLint společnosti Alstom zdolal světový rekord

17.9. - Společnost Alstom, světový lídr v oblasti inteligentní a udržitelné mobility, prokázala efektivitu svých řešení na vodíkový pohon pro dálkovou dopravu a vytvořila nový světový rekord. Během dálkové jízdy nemodifikovaný sériově vyráběný vlak Coradia iLint ujel 1175 kilometrů na jednu nádrž vodíku, přičemž vypouštěl pouze vodu a pracoval s velmi nízkou hladinou hluku. Vlak využitý pro tuto cestu patří LNVG (Landesnahver­kehrsgesellschaft Niedersachsen), objednateli dopravy z Dolního Saska, a od poloviny srpna je v pravidelném provozu s cestujícími v síti evb (Eisenbahnen und Verkehrsbetriebe Elbe-Weser). Na projektu spolupracovala společnost Alstom také s plynárenskou a strojírenskou společností Linde.

​„Strojírenský startup“ Nymwag rozjel v Nymburce výrobu vagonů, veškerou produkci vyváží

Firma se musela po rozjezdu vypořádat s dlouhodobými problémy na trhu, jako je především nedostatek technicky vzdělaných zaměstnanců v Česku. Do toho musela překonat aktuální výzvy, jako byla pandemie koronaviru nebo současná válka na Ukrajině a vysoká inflace.

ČD - Telematika dovybaví pro ČD Cargo lokomotivy řady 363.5 zabezpečovačem ETCS

15.9. - Vícesystémové elektrické lokomotivy řady 363.5 nákladního dopravce ČD Cargo budou vybaveny evropským zabezpečovacím systémem ETCS. Zpětné vybavení 30 lokomotiv mobilní částí systému ETCS zajistí kompletně na klíč ČD – Telematika ve spolupráci se společnostmi Siemens, Škoda Transportation a AŽD Praha. Instalace proběhne v závodě Škoda Pars v Šumperku. Lokomotivy řady 363.5 vznikly přestavbou jednotek původní řady 163 v letech 2010–2013.

​Ing. Jan Hobza (ČD - Telematika): V budoucnu se chceme výrazněji zaměřit na kyberbezpečnost a poskytování nových služeb

ČD – Telematika, a.s., dosáhla loni rekordních tržeb 2,033 miliardy Kč. Další plány společnosti, a to nejen pro letošní a příští rok, ale také orientaci na nové segmenty trhu, nám přiblížil předseda představenstva ČD – Telematiky Ing. Jan Hobza.

Dopravci doplňují do vlaků zabezpečovač ETCS, úřad jich letos schválí kolem 170

14.9. - Čeští dopravci postupně doplňují do svých vozů zabezpečovací systém ETCS, který umožňuje zastavit vlak na dálku. Drážní úřad dosud schválil dovybavení více než dvou desítek vozů, dalších 150 by jich měl schválit do konce letošního roku. Dnes to uvedla mluvčí úřadu Pavlína Straková. České dráhy a další dopravci plánují postupně vybavit tímto zařízením stovky dalších vozů, náklady budou v miliardách korun.

Začíná první fáze rekonstrukce výpravní budovy ve stanici Teplice v Čechách

14.9. - Správa železnic slavnostně zahájila rekonstrukci památkově chráněné budovy teplického nádraží. První etapa, která skončí v prosinci příštího roku, zahrnuje kompletní obnovu střech včetně krovů, celé fasády a přilehlého nástupiště. Akci zrealizuje společnost Chládek & Tintěra za 236,1 milionu korun. Stavba bude navržena ke spolufinancování z Nástroje pro oživení a odolnost (RRF) Evropské unie v rámci Národního plánu obnovy (NPO).

​Na úseku mezi Doubím a Soběslaví na IV. železničním koridoru již jezdí vlaky

12.9. – V neděli 11. září vyjely vprvní vlaky na novou přeložku trati mezi Soběslaví a Doubím u Tábora. Končí tak modernizace předposledního úseku železničního koridoru z Prahy do Českých Budějovic. Plnohodnotný dvoukolejný provoz bude spuštěn v polovině prosince. Realizace 8,8 kilometrů dlouhého úseku nové železnice začala v září 2019, zhotovitelem je sdružení firem Strabag Rail, Eurovia CS a Metrostav. Předpokládané náklady dosáhly částky 4,8 miliardy Kč. Projekt je spolufinancován Evropskou unií z Fondu soudržnosti v rámci Operačního programu Doprava 2014–2020.

spinner