Železniční doprava

Správa železnic loni zrenovovala další desítky nádražních budov

25.1. - Stav nádražních budov po celém Česku se postupně lepší. Správa železnic je má na starosti od roku 2016, v následujících pěti letech zrekonstruovala 284 objektů. Loni k nim přibylo dalších 36 míst. Výsledkem prací byly zpravidla nové odbavovací prostory, bezbariérový přístup, toalety i nabídka služeb. Do stavebních úprav přitom směřovalo přibližně 2,3 miliardy korun. Letos bude částka určená na tyto účely ještě o 200 milionů vyšší. Rekonstrukce se přitom dočkají další desítky nádraží.

Varianta rychlodráhy severně od Roudnice podle projektantů nejméně ovlivní okolí

25.1. - Ze tří navržených variant vedení rychlodráhy přes Ústecký kraj má podle projektantů nejmenší vliv na okolí trasa od Roudnice nad Labem severním směrem. Výsledky posouzení tras navržených Správou železnic (SŽ) představili dnes při veřejném projednání návrhu aktualizace zásad územního rozvoje Ústeckého kraje. V zaplněném sálu krajského úřadu na projednání přišli i zástupci obcí, které mají výhrady k vedení trati. Konečnou variantu budou schvalovat zastupitelé Ústeckého kraje.

Škoda Group dodá estonským drahám dalších deset elektrických třívozových vlaků

24.1. - Plzeňská skupina Škoda Group, dříve Škoda Transportation, dodá estonským drahám Elron dalších deset elektrických třívozových vlaků. Před dvěma lety podepsala kontrakt na prvních šest souprav, které dostane zákazník do konce příštího roku. Smlouva s Elronem je tak v celkové výši přes 3,5 miliardy korun, tedy téměř 147 milionů EUR, řekl dnes mluvčí strojírenské skupiny Jan Švehla.

SVOD Bohemia může být po prvním roce své existence spokojen

24.1. - Před rokem, 21. ledna 2022, vznikl Svaz osobních železničních dopravců (SVOD Bohemia). Založili jej čtyři významní hráči v tomto segmentu – společnosti Arriva vlaky, České dráhy, RegioJet a AŽD Praha. Tři týdny po jeho založení, 10. února 2022, do něj vstoupili dva další členové – společnosti Leo Express a Die Länderbahn. Svaz tak podle statistiky Správy železnic za leden až prosinec 2022 zastupuje 99,23 % přepravních výkonů v osobní železniční dopravě. Sdružení od svého založení prosazuje změny, které vedou k zatraktivnění železnice a ke zvýšení jejího podílu na přepravním trhu. V desetiletém horizontu by tak měl vzrůst podíl železniční dopravy na přepravě cestujících o 5 %. I přes propad způsobený covidovým obdobím, těžkostmi způsobenými válkou na Ukrajině a energetickou krizí, se plán SVOD Bohemia začíná pozvolna naplňovat.

​Rekordní rozpočet umožní vroce 2023 start zásadních staveb

Polovina roku 2023 přinese zásadní úlevu pro cestující na prvním koridoru, kam se vrátí dálkové vlaky. Financování staveb by se mělo opírat o rekordní rozpočet v historii Správy železnic v předpokládané výši 61,9 miliardy Kč, s možností navýšení až na 70,4 miliardy Kč díky předpokládanému úvěru EIB.

Snižování hlukové zátěže od liniových dopravních staveb pomocí aktivních a pasivních prvků

23.1. - Správa železnic hledá možnosti, jak snižovat hluk v okolí železničních tratí. Proto se aktivně zapojila do realizace projektu s názvem Snižování hlukové zátěže od liniových dopravních staveb pomocí aktivních a pasivních prvků.

Správa železnic vyhlásila tendr na Branický most

21.1. - V průběhu letošního roku by měly začít práce na zdvoukolejnění Branického mostu, který se nachází mezi stanicemi Praha-Radotín a Praha-Krč. Aktuálně proto Správa železnic vyhlásila tendr na zhotovitele stavby, předpokládané celkové náklady dosahují 2,25 miliardy korun. Realizace projektu umožní odklon vlaků během plánované rekonstrukce železničních mostů pod Vyšehradem.

Vlakovou dopravu na Šluknovsku by i nadále mohly zajišťovat České dráhy

20.1. - Vlakovou dopravu ve Šluknovském výběžku by i nadále mohly zajišťovat České dráhy. Nabídly Ústeckému kraji nejnižší cenu z celkem pěti provozovatelů železniční přepravy, které oslovil dopravní odbor ústeckého krajského úřadu. O nabídce bude jednat se státním dopravcem radní Marek Hrabáč, který to oznámil médiím.

První čtyřvozový vlak Moravia od Škoda Group vyrazil do zkušebního provozu

20.1. - Nová čtyřvozová elektrická jednotka Moravia zahájila zkušební provoz s cestujícími. Jedná se o první z 31 čtyřvozových vlaků, které si u českého výrobce prostředků hromadné dopravy Škoda Group objednal Jihomoravský kraj. Vlak poprvé vyrazil na pravidelné lince S2 včera v 11.00 z Brna do Letovic jako spoj OS 4714. Tento týden navíc výrobce předal do majetku kraje všech šest krátkých dvouvozových jednotek, které tak mohou být nasazeny již do trvalého provozu.

Počet platných licencí strojvůdců se v posledním roce výrazně snížil

19.1. - Počet platných licencí strojvedoucích se snižuje. Zatímco před rokem Drážní úřad evidoval více než 10 500 licencí, ke konci roku 2022 už jich bylo jen 9 732. Pokles je způsoben tím, že od září 2021, kdy končila platnost prvním desetiletým licencím, o prodloužení nepožádali všichni jejich majitelé. Část licencí je tak pravděpodobně neaktivních a patří těm, kteří odešli do důchodu či změnili zaměstnání.

spinner