Železniční doprava

Na jižní Moravě skončí příští rok opravy čtyř nádražních budov

30.12. - Na jižní Moravě skončí v příštím roce oprava čtyř nádražních budov a další dvě se opravovat začnou. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) tak pokračuje po převzetí budov od Českých drah s investicemi za desítky milionů korun, které pomáhají zlepšit komfort cestování vlakem, řekla ČTK mluvčí SŽDC Nela Friebová. Budovy byly často desítky let neopravované a řešily se mnohdy jen havarijní stavy.

Arriva Express z Nitry do Prahy si dává pauzu, vyjede opět na jaře Premium

Arriva Express z Nitry do Prahy si dává pauzu, vyjede opět na jaře

30.12. - Expresní vlak Arrivy na trase z Nitry přes Slovácko do Prahy mohou cestující využívat jen do dnešního dne. V současnosti však jedou z provozních důvodů místo vlaku autobusy. Z Prahy odjela linka naposledy v neděli 29. prosince ve 14.14. Prozatím poslední spoj, který už zajistily náhradní autobusy, měl dnes ráno odjezd v 6.36 z Nitry. Od Nového roku Arriva provoz na této lince dočasně na několik týdnů zastaví.

Projetí červené na železnici bylo do listopadu 140, méně než loni

27.12. - Případů, kdy strojvůdce nedovoleně projede návěstidlo, se letos do konce listopadu stalo na železnici v Česku 140. Loni jich za stejné období bylo 146. Vyplývá to ze statistik Drážní inspekce. Tento týden ve čtvrtek ovšem porušili zákaz jízdy dva strojvedoucí, loni byly dva případy za celý prosinec.

Před 15 lety svezlo české pendolino první cestující

23.12. - Rychlovlak pendolino, kterým České dráhy svezly první cestující 23. prosince 2004, se pro někoho stal symbolem rychlého a pohodlného cestování, pro jiné je ovšem zbytečným luxusem nevhodným pro české tratě. Běžný provoz zahájilo pendolino v prosinci 2005 a dnes je nejaktivnější mezi Prahou a severní Moravou. Nikde ovšem nevyužívá maximální rychlost 230 kilometrů za hodinu, na českých kolejích se totiž smí maximálně „stošedesátkou“.

​Dopravci plánují v příštích letech miliardové investice do vlaků

23.12. – Železniční dopravci plánují v příštích letech investovat miliardy korun do obnovy svého železničního parku. Největší z nich České dráhy v současnosti pořádají několik soutěží na nákup desítek nových vozů a lokomotiv, v příštích pěti letech chtějí na vlaky vynaložit až 40 miliard Kč. Několik miliard korun chce v příštích třech letech investovat i RegioJet a další dopravci. Vyplývá to z informací dopravců.

​PKP CARGO INTERNATIONAL převzala první lokomotivu 753 s novým brandingem Premium

​PKP CARGO INTERNATIONAL převzala první lokomotivu 753 s novým brandingem

23.12. – Společnost PKP CARGO INTERNATIONAL (dříve AWT), člen skupiny PKP CARGO, převzala minulý týden v České Třebové první lokomotivu řady 753 s novým vizuálem. Pravidelnou opravu a nový nátěr lokomotivy provedla společnost CZ LOKO.

​SŽDC vypsala tendr za 540 milionů na opravu budějovického nádraží

23.12. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vypsala tendr na modernizaci vlakového nádraží v Českých Budějovicích. Práce začnou v polovině roku 2020, nová bude střecha i fasáda. Uvedl to generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda. Předpokládaná hodnota zakázky je podle mluvčího SŽDC Marka Illiaše 540 milionů Kč.

Jihomoravský kraj dnes uzavřel smlouvu se Škodou na 37 vlaků

20.12. - Jihomoravský kraj dnes uzavřel smlouvu se Škodou Transportation na dodávku 37 elektrických vlaků za 6,65 miliardy Kč. Jde o typ, kterému se přezdívá Panter a České dráhy ho již provozují jak ve verzi pro osobní vlaky, tak pro rychlíky. Výrobce předpokládá, že všechny vlaky dodá v roce 2022 a od roku 2023 mají jezdit na linkách z Brna do Tišnova, Břeclavi, Letovic a Křenovic. Podle náměstka hejtmana Romana Hanáka se podařilo uzavřít pětiletý proces.

Aktuality ze světa 51/2019 Premium

Aktuality ze světa 51/2019

20.12. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – Od změny jízdních řádů 2019/2020 provozují švýcarské dráhy SBB Cargo International dopravu mezi Nizozemskem a Itálií ve vlastní režii. Stalo se tak po založení dceřiné společnosti SBB Cargo Nederland se sídlem v Rotterdamu. Švýcarské nákladní dráhy si od tohoto opatření slibují zlepšení kvality na celé ose Nizozemsko–Itálie, protože přejímají plánování a provoz vlaků a jsou méně závislé na třetích stranách. Zpočátku jsou nasazeni strojvůdci od SBB Cargo Deutschland, ale později nizozemská dceřiná společnost počítá s tím, že zaměstná vlastní strojvůdce na místě. Vedením SBB Cargo Nederland byl pověřen Freek Hilkemeijer, který má v řízení železnice 20 let zkušeností. Do roku 2013 byl mimo jiné manažerem provozu a kvality u HTRS Nederland a od roku 2014 řídí vlastní firmu Rail Competence.

SŽDC získala další územní rozhodnutí k výstavbě železnice na letiště Premium

SŽDC získala další územní rozhodnutí k výstavbě železnice na letiště

19.12. – Stavební úřady udělily Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) územní rozhodnutí k dalšímu úseku, který je součástí projektu Modernizace trati Praha – Kladno s připojením Letiště Václava Havla, konkrétně mezi novou zastávkou Praha-Výstaviště a stanicí Praha-Bubny.

spinner