Železniční doprava

​České dráhy obnovují provoz vlaků do Budapešti a Mnichova

12.7. – České dráhy v těchto dnech znovu spouští své přímé spoje do Mnichova a Budapešti. Obnovení těchto linek po koronavirové krizi zdržely opravy tratí, ostatní spoje do zahraničí státní dopravce obnovil už dříve. Linky do ciziny v minulých týdnech obnovili i ostatní dopravci.

​České dráhy založily nadační fond pro zaměstnance s úrazem

11.7. – České dráhy a jejich největší dceřiná společnost ČD Cargo založily vlastní nadační fond. Jeho prostřednictvím chtějí podporovat železničáře, kteří utrpěli úraz při službě a dostali se do finanční nouze. Řekl to mluvčí státního dopravce Radek Joklík. Dráhy fond připravovaly už několik měsíců, nejde tak o přímou reakci na úterní nehodu na Karlovarsku, při které se srazily dva vlaky.

Podle Správy železnic jsou všechny celostátní i regionální tratě zabezpečené

9.7. – Všechny celostátní i regionální tratě provozované státem jsou plně zabezpečené, uvedla Správa železnic. Zároveň ovšem upozornila, že pro účinnost zabezpečení je klíčové dodržování platných předpisů, což se týká i tratí se zjednodušeným řízením provozu. Na jedné z nich se v úterý na Karlovarsku čelně srazily dva osobní vlaky. Strojvůdci naopak technické zabezpečení lokálních tratí kritizují, podle nich je nedostatečné.

Projekt trati z Ruzyně do Kladna vypracuje Metroprojekt za 112,3 milionu korun

7.7. – Příprava dalšího úseku železniční trati k pražskému letišti postoupila do další fáze. Správa železnic vybrala pro zpracování projektové dokumentace pro stavební povolení k úseku Praha Ruzyně-Kladno společnost Metroprojekt, která uspěla v tendru s nabídkou 112,3 milionu Kč. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. V současnosti je dokončen jediný úsek trati k letišti, celá trať by měla být zprovozněna do roku 2028.

​Společnost EP Cargo Invest převzala již osmou lokomotivu Siemens Vectron

7.7. – Společnost EP Cargo Invest převzala poslední ze tří objednaných vícesystémových lokomotiv Siemens Vectron MS. Smlouvu na je jejich dodávku uzavřely obě společnosti loni v dubnu. Vozový park firmy EP Cargo Invest tak byl nyní rozšířen na celkem osm lokomotiv Siemens Vectron MS. První lokomotiva Vectron byla zákazníkovi předána již v únoru roku 2016 a byla vůbec první lokomotivou tohoto typu, která byla dodána společností Siemens Mobility Česká republika (tehdy divize Mobility).

​Anketa DN ke koronakrizi na železnici: Ukázalo se, jak stabilním pilířem je v mimořádné situaci železniční doprava

Krize způsobená pandemií koronaviru COVID-19 většinou silně ovlivnila i dění ve firmách podnikajících na železnici. Lze se z jejího průběhu poučit do budoucna? Na otázky Dopravních novin odpověděli Ing. Rostislav Vašek, ředitel Divize TSL skupiny OLTIS Group, Maciej Walczyk, předseda představenstva PKP CARGO INTERNATIONAL, a. s., Josef Gulyás, generální ředitel CZ LOKO, Michal Gajdoš, předseda představenstva a ředitel společnosti IDS CARGO, Roman Gono, predseda predstavenstva Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a. s. (ZSSK Cargo), Jan Vobora, obchodní ředitel ČD – Telematiky, Tomáš Holomoucký, ředitel společnosti DB Schenker, Ing. Pavel Pechač, jednatel Swietelsky Rail CZ, Roman Kokšal, ředitel společnosti Siemens Mobility Česká republika, a Ing. Daniel Adamka, generální ředitel ARRIVA Transport Česká republika, a. s.

Modernizace motorového vozu řady 811 a přívěsného vozu 012 pro Moravskoslezský kraj je ve finále

6.7. – České dráhy představily v závodě společnosti DPOV ve Veselí nad Moravou zástupcům Moravskoslezského kraje první prototypový modernizovaný vůz, který je nově označený jako řada 811. Motorové vozy, které budou vozit cestující především na lokálních tratích v regionu, budou nadstandardně plně klimatizovány a celá souprava vybavena např. vylepšenými sedačkami i Wi-Fi připojením. Celkově bude modernizováno čtrnáct motorových a deset přípojných vozů. 

České dráhy: Jízdenka na léto nabízí volné cestování po Česku

5.7. – Jízdenka na léto nabízí za paušální cenu na jeden nebo dva týdny volné cestování bez omezení ujetých kilometrů vlaky Českých drah a poznávat celou naši zem. Cestovat lze prakticky bez omezení od Aše po Mosty u Jablunkova a kdekoliv vystoupit, poznat místní kraj, a zase dalším vlakem pokračovat podle svého přání.

​České dráhy představily modernizovaný vůz Bdmtee pro Pardubický kraj

4.7. – České dráhy představily v Pardubicích prototyp sériového provedení modernizace vozu Bdmtee. Stejnou modernizací postupně projde až 52 vagonů tohoto typu, které vozí cestující v regionální dopravě na páteřních tratích. Vůz prošel kompletní proměnou, dostal nový, komfortní interiér, informační systém a prošel technickou revizí.

​Studie k dokončení trati z Německa do Moldavy má být koncem roku

4.7. – Do konce roku by Německo mohlo mít studii proveditelnosti k dostavbě železniční trati ze saského Holzhau do Moldavy na Teplicku. Na německé straně chybí od roku 1945 osm kilometrů. Vlakové propojení zemí na vrcholu Krušných hor má pomoci turismu. Novinářům to řekli účastníci pracovní schůzky v Holzhau.

spinner