Železniční doprava

Evropská komise schválila podporu devět miliard korun pro českou železnici

3.8. - Evropská komise v pondělí schválila program na podporu české železnice ve výši devět miliard korun. Peníze mají pomoci české železnici k interoperabilitě, tedy bezpečnému a nepřerušovanému provozu. Podporu budou moci čerpat železniční dopravci a Správa železnic do konce července roku 2028. V tiskové zprávě to oznámil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Společnosti Arriva vlaky loni klesl zisk o 30 procent na 43,9 milionu korun

2.8. - Společnost Arriva vlaky vykázala za loňský rok čistý zisk 43,9 milionu korun, meziročně asi o 30 procent méně. Obrat společnosti vzrostl o deset procent na 1,4 miliardy korun. Vyplývá to z účetní závěrky zveřejněné ve Sbírce listin. Arriva vlaky jsou třetím největším osobním dopravcem na železnici v ČR se zhruba pětiprocentním podílem na trhu.

Díky nové objednávce bude ve flotile společnosti Akiem již sto Vectronů

1.8. - Evropská leasingová společnost v oblasti kolejových vozidel, Akiem, si u Siemens Mobility objednala dalších 15 lokomotiv Vectron AC a Vectron MS. Tato objednávka byla učiněna na základě rámcové smlouvy na nákup lokomotiv, která byla podepsána v prosinci 2021. Nově objednané lokomotivy budou dodány v letech 2025 až 2027. Společnost Akiem už objednala 20 lokomotiv Vectron v prosinci 2021 a 65 lokomotiv Vectron loni v srpnu. S těmito dalšími 15 lokomotivami to bude rovných sto lokomotiv Vectron ve flotile společnosti Akiem.

Sdružení nákladních železničních dopravců vítá vyšší spotřební daň z nafty

1.8. - Nákladní železniční dopravci v Česku vítají zvýšení spotřební daně z nafty. ČTK to včera řekl prezident sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD.CZ Martin Hořínek. Podle něj tato změna může zlepšit podmínky k převodu zboží ze silnice na ekologické druhy dopravy. Osobní železniční dopravci budou mít v souvislosti s vyšší spotřební daní z nafty výdaje vyšší o desítky milionů korun.

Nová zakázka pro společnost MEDWAY zahrnuje 15 lokomotiv Vectron MS

28.7. - Lokomotivy Vectron se opět rozrůstají. Nové stroje tentokrát obohatí flotilu společnosti MEDWAY v Belgii v počtu 15 kusů ve vícesystémové variantě. S cílem rozšířit zapojení do vnitrozemské železniční dopravy a přispět k jejímu dalšímu růstu na trzích severozápadního kontinentu založila přepravní a logistická společnost MSC v roce 2022 belgickou dceřinou společnost MEDWAY Belgium. Lokomotivy Vectron MS plánuje společnost MEDWAY využívat pro přeshraniční nákladní dopravu po Evropě směrem na východ od Antverp, a to jako návaznost na kontejnerovou lodní dopravu. 

Alstom a ČD Cargo podepsaly dohodu o dodávce 12 lokomotiv TRAXX 3 MS s palubním systémem Atlas

27.7. - Společnost Alstom, světový lídr v oblasti inteligentní a udržitelné mobility, uzavřela smlouvu v hodnotě 45 milionů EUR se společností ČD Cargo, významným evropským železničním nákladním dopravcem, na dodávku 12 lokomotiv TRAXX 3 MS vybavených moderním zabezpečovacím systémem Atlas. Nové lokomotivy budou vyrobeny v Kasselu (Německo) a podle plánu by měly být dodány v první polovině roku 2026.

Letošní obnova vlaků je v polovině, ČD provozují už čtyřicet nových jednotek

26.7. – Obnova vlaků na české železnici běží naplno a nezastavila se ani během letních prázdnin a dovolených, kdy České dráhy přebírají RegioPantery pro provoz na Vysočině a v Olomouckém kraji. Za první polovinu roku uvedly České dráhy do provozu čtyři desítky nových elektrických jednotek. Moderní soupravy byly nasazeny na tratě v Jihomoravském kraji, na Vysočině, v Olomouckém a v Moravskoslezském kraji. Obnova vlaků na české železnici běží naplno a nezastavila se ani během letních prázdnin a dovolených, kdy České dráhy přebírají RegioPantery pro provoz na Vysočině a v Olomouckém kraji. Za první polovinu roku uvedly České dráhy do povozu čtyři desítky nových elektrických jednotek. Moderní soupravy byly nasazeny na tratě v Jihomoravském kraji, na Vysočině, v Olomouckém a v Moravskoslezském kraji. Ve druhé polovině roku budou pokračovat dodávky RegioPanterů a plánuje se nasazení nových motorových jednotek RegioFox.

ČD získaly příspěvek od ministerstva dopravy na opravu parní lokomotivy

25.7. - Centrum historických vozidel Českých drah uspělo se svou žádostí o dotaci na opravu parní lokomotivy 464.008. Konkrétně na středovou a dvě boční vany. Výše dotace činí 759 000 Kč.

ČD dál intenzivně čistí příměstské vlaky od graffiti

25.7. - České dráhy a objednavatelé dopravy si dál stojí za svým a chtějí čisté vlaky, které nebudou zašpiněné čmáranicemi. Dál intenzivně probíhá čištění příměstských jednotek CityElefant. Na první z nich byl také aplikován ochranný antigraffiti lak nebo polepy, které usnadní odstranění vandalských výtvorů.

Výrobce železničních kol Bonatrans Group zvýšil loni tržby více než o čtvrtinu

24.7. - Společnost Bonatrans Group z Bohumína na Karvinsku, která je jedním z největších evropských výrobců železničních kol, zvýšila loni své tržby o 1,54 miliardy, tedy více než o čtvrtinu, na 7,52 miliardy korun. Její čistý zisk činil 710,3 milionu korun, což znamenalo meziroční nárůst o 193,8 milionu korun (37,5 procenta). Společnost to uvedla ve výroční zprávě zveřejněné ve Sbírce listin. Dosažení solidních finančních výsledků podle ní souviselo s výrazným nárůstem objemu prodaných výrobků, a je tak i odrazem dlouhodobého investičního rozvoje.

spinner