Železniční doprava

​Vlaky v hradeckém kraji by mohly provozovat České dráhy a GW Train

2.12. – Dotovanou železniční dopravu v Královéhradeckém kraji by mohly dál provozovat České dráhy a společnost GW Train Regio. Kraj s nimi nyní bude vyjednávat o konečné podobě desetileté smlouvy. Pokud kraj při jednáních dospěje k očekávanému výsledku, mohly by výběr dopravců schvalovat na začátku roku 2021 orgány kraje. Řekl to hejtman Martin Červíček. Do výběru železničního dopravce v pěti oblastech Královéhradeckého kraje se přihlásilo šest dopravců.

​ERA už může certifikovat železniční vozidla v celé unii

Sobota 31. října byla konečným termínem pro členské státy k provedení technického pilíře čtvrtého železničního balíčku. Tím se agentuře Evropské unie pro železnice (ERA) uvolnily pravomoci potřebné k tomu, aby se stal jednotným evropským certifikačním orgánem pro železniční vozidla a provozovatele železniční dopravy. „Vypršení lhůty pro provedení směr-

Holding Daniela Křetínského kupuje 49 % carga slovinských železnic

Dozorčí rada slovinského státního železničního holdingu (SŽ) schválila strategické partnerství mezi nákladní divizí SŽ‑Tovorni Promet a skupinou Energetický a průmyslový holding (EPH), který většinově ovládá český miliardář Daniel Křetínský. EP Holding by tak získal 49% podíl.

​Správa železnic začala zabezpečovat regionální tratě za 7,4 miliard korun

1.12. – Správa železnic začala upravovat regionální železniční tratě. Většinu úseků na nich vybaví novými bezpečnostními zařízeními, na dalších upraví řízení provozu. Investice vyjdou na přibližně 7,4 miliardy Kč. Hlavní část prací začne v příštím roce. Změny vycházejí z koncepce, kterou chce správa zvýšit bezpečnost na lokálních železnicích. Správa koncepci vytvořila po nehodách, které si vyžádaly i lidské životy.

​Řídící výbor ČD místo Tomáše Čočka povede náměstek MD Jakub Kopřiva

1.12. – Novým předsedou Řídícího výboru Českých drah se stane náměstek ministra dopravy Jakub Kopřiva. Ve funkci nahradí Tomáše Čočka, který v pozici náměstka na jaře skončil. Změnu včera schválila vláda, vyplývá z informací na internetových stránkách vlády. Řídící výbor Českých drah zastupuje akcionáře, kterým je stát.

​Karel Havlíček: Šéf ČD Václav Nebeský není typický krizový manažer

30.11. – Generální ředitel Českých drah Václav Nebeský není typický krizový manažer, proto ve funkci končí. Navíc měl i určitý osobní problém. Svoji roli však sehrál poměrně dobře, proto ve firmě zůstává v představenstvu. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl ministr dopravy Karel Havlíček. Nabídku na místo předsedy představenstva Českých drah dostal šéf dceřiné společnosti ČD Cargo Ivan Bednárik.

​Pendolina Českých drah fungují v běžném provozu už 15 let

29.11. – Rychlovlak pendolino, který České dráhy zařadily do běžného provozu 28. listopadu 2005, se pro někoho stal symbolem rychlého a pohodlného cestování, pro jiné je ovšem zbytečným luxusem nevhodným pro české tratě. Pendolino, jež začalo zkušebně vozit zákazníky ČD už v prosinci 2004, je nejaktivnější mezi Prahou a severní Moravou. Nikde ovšem nevyužívá maximální rychlost 230 kilometrů za hodinu, na českých kolejích se totiž smí maximálně „stošedesátkou“.

​Ivan Bednárik dostal nabídku na post šéfa ČD, Václav Nebeský by měl u drah zůstat

28.11. – Šéf ČD Cargo Ivan Bednárik dostal nabídku na post předsedy představenstva Českých drah, oslovil jej šéf dozorčí rady společnosti Pavel Kysilka. V čele státního dopravce by Ivan Bednárik mohl nahradit Václava Nebeského, kterému chce Pavel Kysilka nabídnout v představenstvu post místopředsedy. Pavel Kysilka to včera uvedl ve svém stanovisku k aktuálnímu dění ve společnosti. O změnách ve vedení podniku bude rozhodovat dozorčí rada v příštím týdnu.

​Elektrizace železnic Praha zvýšila zisk o 27 procent na 342,5 milionu Kč

28.11. – Stavební firmě Elektrizace železnic Praha loni vzrostl čistý zisk meziročně o 27,4 procenta na 342,5 milionu Kč. Obrat se zvýšil o 5,4 procenta na 3,74 miliardy Kč, 16 procent firma vytvořila v zahraničí. Společnost to uvedla ve výroční zprávě ve Sbírce listin.

​Slovenská firma ŽOS Zvolen opraví pro ČD vlaky a lokomotivy

27.11. – Slovenská společnost Železničné opravovne a strojárne Zvolen (ŽOS Zvolen) získala od Českých drah (ČD) dvě zakázky v celkové hodnotě zhruba 18 milionů EUR (472 milionů Kč) na modernizaci vlaků a opravu lokomotiv. Firma také oznámila, že v příštím roce budou většinu jejích výkonů tvořit práce pro zákazníky ze zahraničí.

spinner