Železniční doprava

Flotila vozů řady Zacns čítá už 100 kusů

7.4. – Na začátku dubna 2020 převzali zástupci ČD Cargo v Ostravě posledních 20 cisternových vozů řady Zacns od výrobce Tatravagónka Poprad. Celkem tak flotila vozů této řady čítá již 100 kusů.

První vlak na licenci ČD Cargo v Německu

6.4. - Pátek 3. dubna 2020 lze bezesporu považovat za průlomový v historii ČD Cargo. Skoro přesně v poledne dorazil do Ingolstadtu první vlak, který byl na území Německa veden na vlastní licenci ČD Cargo a strojvedoucím ČD Cargo.

Technická konference ukázala budoucnost lokomotiv CZ LOKO

Budoucnost lokomotiv společnosti CZ LOKO je v kombinaci různých druhů energií, tedy elektřiny, baterií i spalovacích motorů. „Pracujeme na více verzích nových lokomotiv, z nichž některé prototypy by se měly na trhu objevit v letech 2022 až 2023,“ uvedl generální ředitel Josef Gulyás na Technické konferenci o budoucnosti posunovacích lokomotiv v Česku, která se konala 10. března v České Třebové. Reakce na nové trendy a požadavky trhu mají firmě umožnit výraznější expanzi na západní trhy.

Firmy železničního průmyslu i přes potíže fungují, pomoc státu bude žádoucí

6.4. – Asociace českého železničního průmyslu (ACRI) provedla další rychlé šetření mezi svými členskými firmami, které se týkalo momentální situace ovlivněné pandemií COVID-19. Firmy odpovídaly nejen na otázky, jak pandemie ovlivnila jejich provoz, ale i jaká pomoc od státu by byla pro ně nejpřínosnější.

​České dráhy uvedly do provozu první ze dvou lokomotiv Taurus

2.4. – České dráhy uvedly do provozu první ze dvou moderních elektrických lokomotiv řady 1216 – Taurus. Poprvé vyjela s vlakem EC Porta Moravica na trati mezi Bohumínem na Karvinsku a Břeclaví. Po obnovení mezistátní dopravy budou obě lokomotivy jezdit se spoji z Bohumína až do Vídně. Uvedla to mluvčí ČD Vanda Rajnochová.

​Rekonstrukce koridoru z Velimi do Poříčan bude stát 3,8 miliardy korun

1.4. – Rekonstrukce patnáctikilome­trového koridorového úseku mezi Velimí a Poříčany, který patří k nejfrekvento­vanějším na české železnici, bude stát 3,83 miliardy Kč. Provede ji sdružení stavebních firem Switelsky Rail a Subterra. Dnes o tom informovala Správa železnic. Stavba by měla začít letos v červnu a dokončená bude v roce 2022.

​Doprava v České republice se kvůli koronaviru mění, ruší se spoje, firmy jsou v potížích

31.3. – Šíření koronaviru a s ním spojená vládní opatření dostala tuzemskou dopravu do situace, jakou v novodobé historii nepamatuje. Stovky spojů byly kvůli nízkému zájmu zrušeny, snižuje se automobilový provoz a kamionoví dopravci mají potíže kvůli výraznému úbytku zakázek. Řada dopravních firem tak počítá podle analytiků se stamilionovými škodami, některé zřejmě zbankrotují. Situace se podle nich bude po krizi v některých odvětvích zlepšovat jen pozvolna a budou nutné i zásahy státu.

Správa železnic zahájila průzkum trhu kvůli vybudování ETCS od Německa po Kralupy nad Vltavou

30.3. – Správa železnic připravila ve spolupráci s Ministerstvem dopravy průzkum trhu, který má pomoci s přípravou projektu vybudování ETCS úrovně L2 v traťovém úseku ze státní hranice s Německem přes Dolní Žleb do Kralup nad Vltavou.

​Čínský Wu-chan se otevřel světu, v městě zastavil první vlak

28.3. – Čínské velkoměsto Wu-chan, kde se na konci loňského roku poprvé objevil nový typ koronaviru, se dnes po více než dvouměsíční izolaci otevřelo světu. Krátce po půlnoci ve městě zastavil první vlak s hrstkou cestujících, informovala agentura AFP. Většinu nově příchozích tvořili obyvatelé Wu-chanu, kteří před uzavřením zůstali uvězněni za hranicemi města.

​Deutsche Bahn má nižší zisk, další výhled znemožňuje koronavirus

27.3. – Německému dopravci Deutsche Bahn (DB) loni i přes mírný nárůst tržeb klesl provozní zisk o 13 procent na 1,8 miliardy EUR (49,4 miliardy Kč), a nesplnil tak stanovený cíl. Na vině byly především vyšší investice. Firma uvedla, že slabší příjmy očekává i v budoucnu a dodala, že vliv koronaviru na své podnikání zatím nedokáže odhadnout.

spinner