DN č. 26 - Vánoční příloha, přání zákazníkům, vychází 20.12., uzávěrka již 29.11.! 

Železniční doprava

Soukromí železniční dopravci podali nabídky na dálkové tratě

18.5. – Soukromí železniční dopravci Arriva, Leo Express a RegioJet podali nabídky na provoz dálkových linek, které stát dosud objednával výhradně u Českých drah. Stát by podle nich mohl ušetřit stovky milionů korun ze současných nákladů. Dopravci to uvedli včera v tiskových zprávách. Ministerstvo dopravy poskytlo Českým drahám v roce 2016 na provoz dálkových tratí zhruba 4,5 miliardy Kč. Další dotace na provoz vlaků poskytuje stát v rámci samostatných smluv a krajům.

Aktuality ze světa 20/2018 Premium

Aktuality ze světa 20/2018

18.5. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Rostocký přístav členem Hafen Hamburg Marketing. „Der Rostocker Fracht- und Fischereihafen (RFH)“ jde do partnerství s přístavem Hamburg. RFH se stává členem Hafen Hamburg Marketing. „Tímto krokem rozšiřujeme naši síť, abychom jako menší přístav upozornili nadregionálně na naše široké výkonové portfolio,“ řekl Steffen Knispel, ředitel RFH na výročním přijetí v Rostocku. Vedoucí Východní reprezentace hamburského přístavu v Drážďanech, Stefan Kunze uvítal marketingovou spolupráci. „Hamburg září do vnitrozemí a na přístavy na východě. Společně jde o to světově prodávat námořní stanoviště Německa.“

SŽDC připravuje studie o vysokorychlostních tratích

Správa železniční dopravní cesty se zaměřuje na možnosti vybudování vysokorychlostních tratí. V polovině dubna uzavřela smlouvu na vypracování studie proveditelnosti vysokorychlostní železniční tratě mezi Prahou, Brnem a Břeclaví a vedle toho zahájila také přípravu územně-technické studie prověřující možnost napojení Letiště Václava Havla na vysokorychlostní trať Praha – Drážďany.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – duben 2018

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

24. MEZINÁRODNÍ LOGISTICKÝ KONGRES EUROLOG 2018 V MAROKU

Kongres se uskuteční v konferenčním centru Palmeraie v Marrákeši ve dnech 9. až 11. května. Na akci s očekávanými 400 účastníky uvedou obchodní lídři z Evropy, Maroka a dalších zemí, jakož i výzkumníci trendy a strategie v evropském a globálním logistickém sektoru. Proběhne rovněž série workshopů zaměřených na současná témata logistických řetězců. Bude také udělená Marock logistická cena (MLA) a dojde na ocenění logistického projektu roku. Eurolog je příležitostí pro účastníky rozšířit odborné sítě a setkat se s národními a mezinárodními operátory. V rámci kongresu bude zasedat jeho vědecký výbor.

Více než čtyři tisíce mostů na železnici loni potřebovaly opravy

15.5. – Více než čtyři tisíce železničních mostů loni vyžadovaly opravy nad rámec běžné údržby. Podle Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) jsou ovšem všechny mosty na železnici bezpečné. Státní organizace to uvedla v tiskové zprávě. Rozsáhlé kontroly všech mostů České republice vyvolaly obavy o jejich stav po pádu lávky v pražské Troji v závěru loňského roku.

Odsun brněnského nádraží může získat územní rozhodnutí

15.5. – Ministerstvo životního prostředí potvrdilo, že dokumentace EIA, tedy posouzení vlivů na životní prostředí pro stavbu nového brněnského nádraží v odsunuté poloze je v souladu s aktualizovanou dokumentací pro územní rozhodnutí. Na tiskové konferenci to včera oznámil brněnský primátor Petr Vokřál. Uvedl také, že Jihočeský kraj poté vydá územní rozhodnutí. Jihočeši vedou stavební řízení kvůli podjatosti.

Ministerstvo dopravy nabídne liberalizaci na trati Košice–Moldava nad Bodvou

14.5. – Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenské republiky zveřejnilo další úsek železniční tratě, který bude součástí liberalizačního balíčku. Po úseku Žilina-Rajec připravuje soutěž na trati č. 160 Košice-Zvolen, konkrétně na úseku mezi Košicemi a Moldavou nad Bodvou. Resort už oznámil záměr vypsat soutěž na této trati v Úředním věstníku Evropské unie. Jedná se o podmínku, kterou je třeba splnit rok před samotným konáním soutěže.

Kvůli GDPR museli někteří dopravci upravovat věrnostní programy

14.5. – Kvůli zavedení evropského nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR), které vstoupí v platnost letos 25. května, museli někteří dopravci upravit své věrnostní programy pro cestující. Dopravci museli také pozměnit interní systémy a databáze. Cestujících by se podle dopravců měly změny dotknout minimálně.

Aktuality ze světa 18/2018 Premium

Aktuality ze světa 18/2018

10.5. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Tyrolsko s dalším blokovým odbavováním kamionů. Oznámila je tamní zemská vláda. První květnový čtvrtek od 5.00 hodin bylo možné odbavovat na rakousko-německé hranici maximálně 300 vozidel za hodinu směrem na Kufstein. Důvodem byl zákaz jízd nákladních vozidel s ohledem na italský svátek „Aniversariodella Liberazione“ (Den osvobození). Tyrolsko letos ještě plánuje dva tucty blokových odbavení. Země tak chce především reagovat na zákazy jízd o svátcích a rozmělnit dopravu na velmi používané brennerské trase. Důsledky opatření bývaly dosud dlouhé fronty vozidel na bavorské straně. Německé státní orgány proto protestují. Na vrcholovém jednání o Brenneru v únoru v Mnichově se ministři dopravy Německa, Rakouska a Itálie dohodli na silnějším převádění dopravy na železnici. Konkrétní opatření mají být přijata na druhém vrcholovém jednání 12. června v Bolzánu. Podle tyrolských údajů projelo loni sčítacím místem v Schönbergu 2,25 milionu nákladních vozidel, což je o 8 % více než v roce předchozím.

Chebské nádraží projde modernizací Premium

Chebské nádraží projde modernizací

4.5. – Poklepem na kolejnici byla včera slavnostně zahájena modernizace stanice Cheb, která je nejvýznamnějším železničním uzlem v Karlovarském kraji. Investorem stavby s předpokládanými celkovými náklady přesahujícími půl miliardy Kč je Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), její realizaci provede společnost STRABAG Rail.

spinner