Železniční doprava

Jihočeský kraj uzavřel s ČD novou smlouvu na deset let

11.11. – Jihočeský kraj uzavřel s Českými drahami novou desetiletou smlouvu na obsluhu 14 železničních tratí. Kraj za to dopravci zaplatí přibližně sedm miliard Kč. Smlouva začne platit 15. prosince a České dráhy (ČD) na jejím základě investují do modernizace vlaků v Jihočeském kraji 1,8 miliardy Kč. Novinářům to řekli zástupci ČD a Jihočeského kraje.

Aktuality ze světa 44/2019 Premium

Aktuality ze světa 44/2019

8.11. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Bylo spuštěno nové týdenní lodní spojení Samskipu mezi portugalským Lisabonen a britským Tilbury, a to s s napojením na Leixöes a multimodální uzel v Rotterdamu. V Nizozemsku vzniklá skupina nasazuje od 1. listopadu charterovou loď pro 1000 TEU na pětidenní trasu Velká Británie – Portugalsko a další 4 dny na úsek Leixöes-Rotterdam. 

Soud opět osvobodil obžalované v kauze pádu mostu ve Studénce

6.11. – Novojičínský okresní soud dnes podruhé zprostil viny všech deset lidí obžalovaných kvůli železničnímu neštěstí ve Studénce z roku 2008. Soudce během zdůvodnění osvobozujícího rozsudku opět řekl, že se přesně neví, proč most spadl a neprokázalo se, že skutek spáchali právě obžalovaní. V důsledku tragédie zemřelo osm lidí a desítky dalších utrpěly zranění. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se na místě odvolal.

​Připravuje se modernizace 73 modernizací nádraží za devět miliard korun

1.11. – V Česku se připravuje nebo realizuje 73 oprav a modernizací železničních nádraží. Stát na ně vynaloží kolem devíti miliard korun. Většina z plánovaných staveb je nyní v přípravné fázi. Největší z připravovaných investic je kompletní modernizace pardubického hlavního nádraží, která by měla stát kolem 2,1 miliardy Kč. Začít by měla v dubnu příštího roku a trvat by měla přes tři roky. Mezi další velké rekonstrukce, které jsou zatím v přípravě, patří nádraží v Plzni, Praze Smíchově nebo Českých Budějovicích.

​Řídící výbor Českých drah bude mít nové členy

31.10. – Novými členy sedmičlenného Řídícího výboru Českých drah, který zastupuje při řízení podniku stát, se stanou Filip Říha z ministerstva obrany, Lukasz Kryński z ministerstva pro místní rozvoj (MMR) a Petr Pavelek, který bude zastupovat ministerstvo financí. Nahradí mimo jiné Václava Nebeského, který se jako dosavadní zástupce MMR stal předsedou představenstva státního dopravce. Vyplývá to z informací zveřejněných na vládních internetových stránkách.

Nákladní i osobní dopravu v Německu čeká v příštích letech růst Premium

Nákladní i osobní dopravu v Německu čeká v příštích letech růst

29.10. – Spolkový úřad pro nákladní dopravu BAG zveřejnil střednědobý výhled vývoje nákladní a osobní dopravy v Německu do roku 2021. Dokument vznikl na základě objednávky Spolkového ministerstva dopravy a digitální infrastruktury za účasti poradenské společnosti Intraplan Consult. Základní tezí je, že nákladní i osobní doprava poroste, a to navzdory očekávanému oslabení hospodářského růstu v Německu i v EU.

BLS Cargo koupí 25 lokomotiv Siemens Vectron Premium

BLS Cargo koupí 25 lokomotiv Siemens Vectron

29.10. – Švýcarský nákladní železniční dopravce BLS Cargo objednal od Siemens Mobility 25 vícesystémových lokomotiv Vectron pro nasazení na severo-jižním koridoru. Lokomotivy budou použity pro trakci vlaků v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Itálii, Nizozemsku a Belgii. Dodávky vectronů proběhnou v několika fázích v letech 2020 až 2025. BLS Cargo bude mít po převzetí posledního kusu ve svém parku celkem 40 lokomotiv Siemens Vectron. V roce 2015 dopravce objednal 15 jednotek.

EBA zveřejnil bezpečnostní zprávu za rok 2018

24.10. – Železniční spolkový úřad (EBA) zveřejnila bezpečnostní zprávu za loňský rok. Kvůli zvýšenému výskytu závad u zásilek nebezpečných věcí přicházejících ze zahraničí se EBA přednostně zaměřil na jejich kontrolu.

cargo-partner rozšířil nabídku železničních přeprav kusových zásilek na Nové Hedvábné stezce Premium

cargo-partner rozšířil nabídku železničních přeprav kusových zásilek na Nové Hedvábné stezce

24.10. – Logistická firma cargo-partner v současné době nabízí na Nové Hedvábné stezce 40 železničních servisů FCL a 15 konsolidačních servisů týdně, včetně nedávno zavedeného nového přímého spojení pro přepravu kusových zásilek mezi Čínou a Evropou.

Spor o pokutu 200 000 Kč pro České dráhy pokračuje

24.10. – Spor o pokutu 200 000 Kč, kterou v roce 2015 uložil Českým drahám Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), pokračuje. Nejvyšší správní soud svým rozhodnutím zrušil už podruhé rozsudek Krajského soudu v Brně, který předtím pokutu zrušil. Vyplývá to z informací na úřední desce Nejvyššího správního soudu.

spinner