Železniční doprava

​Radek Dvořák bude v představenstvu ČD dočasně řídit dva úseky

15.2. – Člen představenstva za ekonomický úsek Českých drah Radek Dvořák převezme obchodní úsek po Michalu Štěpánovi, kterému 20. února skončí mandát. Obě funkce zároveň bude Dvořák zastávat do té doby, než bude zvolen nový člen představenstva zodpovědný za ekonomiku. Termín zvolení nového člena není daný, měla by to být otázka několika týdnů. Ve středu to sdělil mluvčí Českých drah Radek Joklík.

​Nový EffiShunter 600 nahradil v ČEPRO lokomotivu ČKD

Rozsáhlý vozový park společnosti ČEPRO je bohatší o novou lokomotivu EffiShunter 600 z produkce firmy CZ LOKO. Slavnostně předána byla v polovině ledna v areálu ČEPRO ve Štětí-Hněvicích, kde nahradí lokomotivu ČKD.

​Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - leden 2019

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

SUMMIT EVROPSKÉ INFORMAČNÍ BEZPEČNOSTI: TEISS AMSTERODAM

ELA informuje členy o akci, která proběhne letos 12. a 13. února. Budou zde představeny paralelní proudy zaměřené na kulturu a vzdělání a dále na hrozby a rizika; uskuteční se tak dvě konference v jedné. TEISS Amsterodam dále zorganizuje workshopy a odborné diskuse u kulatého stolu. Více než 200 profesionálů z oblasti kyberbezpečnosti a informačních technologií přijde informovat o posledních hrozbách a nejlepších zkušenostech při realizaci organizačních změn.

​Představenstvo i vedení doplní Michal Heřman a Michal Vereš

Novými členy představenstva Českých drah minulý týden dozorčí rada podniku zvolila bývalého šéfa polské těžební firmy PG Silesia Michala Heřmana a Michala Vereše ze Železniční společnosti Slovensko. Oznámil to mluvčí Českých drah Radek Joklík. Michal Heřman vedle pozice v představenstvu zároveň převezme post náměstka pro správu majetku, Michal Vereš bude náměstkem pro provoz.

​Počet strojvedoucích loni stoupl na 9565, schází jich asi 300

12.2. – Počet strojvedoucích na železnici v Česku se loni zvýšil o čtyři procenta na 9565. Přesto jich dopravcům schází asi 300. Problémem je také vysoký věk, více než desetina strojvůdců je starších 65 let, a kdykoliv tak mohou odejít do důchodu. Průměrná mzda strojvůdců u velkých dopravců loni vzrostla o osm procent zhruba na 40 000 Kč. Na tiskové konferenci to dnes uvedl předseda Drážního úřadu Jiří Kolář.

​EK s poukazem na ohrožení trhu nepovolila fúzi Siemens a Alstom

7.2. – Evropská komise (EK) zablokovala spojení německého Siemensu a francouzské společnosti Alstom, fúze by podle ní ohrozila trh v oblasti železniční signalizační techniky a vysokorychlostních vlaků. Oznámila to včera komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Komisi neuspokojily ústupky a změny, které ve snaze postoj EK změnit obě firmy nabídly.

​Stát chce zmírnit podmínky pro strojvůdce, mají snížit nedostatek

6.2. – Požadavky na strojvůdce by se měly zmírnit. Ministerstvo dopravy navrhlo snížit kritéria na zrak strojvůdců, současné požadavky jsou totiž podle úřadu zbytečně přísné a navíc odrazují potencionální zájemce o tuto profesi. Vyplývá to z materiálu resortu dopravy, který prošel připomínkovým řízením. Řádově v Česku chybí několik stovek strojvůdců, železniční provoz přitom roste. Na konci roku 2017 jich v Česku bylo 9199.

SŽDC připravuje rekonstrukci Masarykova nádraží za 2,4 miliardy Kč

6.2. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) připravuje kompletní rekonstrukci Masarykova nádraží v Praze za 2,4 miliardy Kč. Informace serveru E15.cz potvrdil včera mluvčí organizace Marek Illiaš. Modernizace by měla začít v roce 2022. Nádraží by se mělo stát pražským dopravním uzlem s napojením na letiště, v jeho okolí se zároveň připravuje stavba administrativní čtvrti.

​Experti: Rychlodráhy pomohou Česku ekonomicky i sociálně

31.1. – Česká republika vysokorychlostní železnici potřebuje, státu to pomůže ekonomicky i sociálně. Na dnešním semináři k výstavbě rychlodrah se na tom shodli dopravní experti. Zároveň odmítli názory, že Česko je pro tento typ tratí příliš malé. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v současnosti zpracovává několik studií, které zkoumají podmínky pro výstavby rychlotratí z Prahy do Drážďan, Brna nebo Mnichova. Studie se budou postupně dokončovat během příštích dvou let.

​Sněmovna podpořila vznik systému jednotných jízdenek na dráze

31.1. – Na dráze by měl vzniknout systém jednotných jízdenek. Jeho zavedení a pětiletý provoz má stát 254 milionů Kč a využívat ho budou muset všichni dopravci, kteří jezdí na základě objednávek státu a krajů. Počítá s tím novela zákona o drahách, kterou včera podpořila Sněmovna. Předloha má také umožnit vstup zahraničních dopravců na tuzemský trh.

spinner