Železniční doprava

​SVOD Bohemia: Ve vlacích přibývají cestující a jezdí na delší trasy

29.4. – Osobní železniční dopravci v roce 2023 realizovali přepravní výkon 10,5 miliardy osobokilometrů. Železnici se daří získávat jak nové cestující, tak současně roste průměrná ujetá vzdálenost, která v roce 2023 činila 57 km. Je to nejvíce za posledních 5 let, a to včetně předcovidového roku 2019, kdy byla průměrná přepravní vzdálenost 56 km. Během covidových let došlo k propadu až na 50 km.

​Švédsko zavádí otevřený model prodeje a distribuce jízdenek

27.4. – Nová éra bezproblémového a efektivního cestování po železnici byla zahájena 16. dubna oficiálním zavedením sektorové specifikace Open Sales and Distribution Model (OSDM) ve Švédsku. OSDM představuje významný krok vpřed v oblasti železniční distribuce a umožnění multimodálních ekosystémů s více dopravci.

Cestující získali moderní prostory na dalších nádražích

26.4. - Správa železnic neustále zlepšuje prostředí na nádražích po celé České republice, v uplynulém období dokončila výstavbu nových nebo rekonstrukci stávajících budov hned v několika stanicích. Zatímco v Chodově a Aši slouží cestujícím zcela nové objekty, v Bílině, Benešově nad Ploučnicí a Světlé nad Sázavou mají k dispozici zrekonstruované prostory, které splňují všechny současné požadavky včetně bezbariérového přístupu. Práce na všech místech probíhaly od roku 2022, celkové náklady na tyto rekonstrukce dosahují téměř 380 milionů korun.

Skupina České dráhy loni hospodařila s rekordním ziskem téměř 4 miliardy Kč

25.4. - Konsolidovaný hospodářský výsledek Skupiny ČD před zdaněním dle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS) dosáhl v loňském roce 3,8 miliardy Kč. Jedná se o historicky nejvyšší zisk vykazovaný podle Mezinárodních standardů IFRS. Hospodaření se tak meziročně zlepšilo o 3,4 miliardy korun. Svůj podíl na tom měly všechny společnosti Skupiny ČD včetně segmentu osobní dopravy, která také dosáhla historicky rekordních výsledků. V tomto segmentu pokračovaly masivní investice do nových vlaků, které jen v loňském roce dosáhly téměř 11 miliard korun.

Správa železnic připravila pro dopravce školení na evropský zabezpečovač ETCS

25.4. - Správa železnic (SŽ) připravila pro dopravce školení zaměřené na provozní chování jednotného evropského zabezpečovače vlaků ETCS. První akce se uskutečnila v pondělí, další budou 10. května v Praze a v Olomouci. Správce tratí o tom informoval v tiskové zprávě. Systém ETCS funguje jako nezávislý dohled nad vlaky, který automaticky zasáhne v okamžiku chyby strojvedoucího nebo při jiné nežádoucí situaci a nouzově zabrzdí vlak. Výhradní provoz pod jeho dohledem má být v ČR spuštěný od 1. ledna 2025 na 903 kilometrech tratí na prvním a druhém koridoru.

Evropský parlament schválil revizi TEN-T: Česko ve středu evropské dopravní transformace

25.4. - Evropský parlament včera na plénu přijal revizi takzvaných transevropských dopravních sítí (TEN-T). To je pro Českou republiku zcela zásadní. Nová verze TEN-T totiž zahrnuje celou řadu strategických dopravních staveb v ČR, na něž tak můžeme v budoucnu čerpat finanční prostředky z unijních fondů, mimo jiné na budování vysokorychlostní železniční sítě.

Pokud by SŽ dostala méně peněz než letos, bude investovat jen do páteřních tratí

24.4. - Správa železnic (SCŽ) má připravenou v různé fázi rozpracovanosti řadu projektů, ale pokud by příští rok měla dostat znovu méně peněz, zbudou pouze na investice na páteřních železničních tratích. Na brněnské konferenci o očekávaném vývoji kolejové dopravy v Česku a ve světě to dnes řekl ředitel odboru strategie Jiří Pavel. Zatímco loni železničáři hospodařili s 64 miliardami korun, letos je to 58 miliard Kč. Kolik to bude příští rok, není zatím jisté.

Drážní hasiči cvičili záchranu osoby zasažené elektrickým proudem

24.4. - Jednotka hasičů Správy železnic z Přerova si vyzkoušela záchranu osoby, která se nacházela na železničním vagonu pod trolejovým vedením a zasáhl ji elektrický proud. Cvičení se uskutečnilo v areálu tamní stanice.

Táborští strojvedoucí se už školí na nové vlaky, do provozu mají vyrazit v létě

23.4. - Běží liška k Táboru, ale nenese pytel zázvoru, nýbrž učí strojvedoucí ovládat nové motorové vlaky, které v příštích měsících převezmou dopravu na několika regionálních tratích v Jihočeském kraji. První RegioFox, lidově přezdívaný také jako „liška“, přijel o víkendu do táborského depa a od pondělí slouží ke školení dílenského personálu v depu, vlakových čet a strojvedoucích tak, aby byli všichni zaměstnanci Českých drah dopředu připraveni na zahájení pravidelného provozu moderních, bezbariérových jednotek RegioFox.

Obnovou projde další historická nádražní budova v Plzni

23.4. - Správa železnic hledá zhotovitele rekonstrukce nádražní budovy ve stanici Plzeň-Jižní Předměstí. Víc než stoletý památkově chráněný objekt čeká celková obnova, zlepší se i prostředí ve veřejně přístupných prostorech, které budou bezbariérové. Předpokládaná hodnota zakázky je 85 milionů korun. Stavební práce by měly začít ještě letos.

spinner