Železniční doprava

​Z Vysočan se jezdí po třech kolejích, vlaky začnou zastavovat i na Rajské zahradě

11.12. – Dalších 15 kilometrů železniční sítě na území metropole a středních Čech získalo moderní parametry. Správa železnic vybudovala v rámci stavby mezi Prahou-Vysočany a Mstěticemi nejen kapacitní tříkolejný úsek, ale také novou vlakovou zastávku u stanice metra Rajská zahrada. Zásadně se pak změnila podoba vysočanské stanice. Právě zde dnes proběhlo slavnostní ukončení modernizace, která začala na jaře 2020. Celkové náklady stavby dosáhly výše 5,4 miliardy korun, významná část byla spolufinancovaná z evropských fondů.

​FlixTrain rozšiřuje spolupráci s německou tarifní sítí

9.12. – Společnost FlixTrain dále rozšiřuje svou spolupráci se svazem Deutschlandta­rifverbund (DTV): Od změny jízdního řádu 10. prosince 2023 bude prostřednictvím kombinované jízdenky s FlixTrain a regionální dopravou připojeno k zelené železniční síti celkem 31 měst. Díky rozšířené nabídce mohou cestující cestovat s FlixTrainem do ještě více destinací po celém Německu. Posíleny budou zejména spoje ve východním a západním Německu.

​Vysokorychlostní trať na jižní Moravě mezi Brnem a Břeclaví míří do procesu EIA

9.12. – Ministerstvo dopravy poslalo projekt stavby vysokorychlostní tratě mezi Modřicemi a Rakvicemi na jižní Moravě do procesu posuzování vlivu na životní prostředí. Jde o trať, která by se měla stavět jako první a Správa železnic předpokládá, že začne v roce 2027, vyplývá z dokumentu na Informačním portálu EIA. Novostavba dvoukolejné trati má měřit 45 kilometrů a hotová má být v roce 2030.

​V Německu začala stávka strojvedoucích, nevyjede 80 procent vlaků

8.12. – V Německu ve čtvrek večer začala stávka strojvedoucích, která skončí v pátek ve 22:00. Mluvčí železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) Achim Stauss na tiskové konferenci oznámil, že firma během stávky vypraví zhruba pětinu dálkových spojů. Ochromeny budou mimo jiné některé spoje s Českem. Protest vyhlásily Odbory německých strojvedoucích (GDL), které tak chtějí dráhy přinutit ke zvýšení mezd.

​S novým jízdním řádem vstupuje v platnost i nový tarif Českých drah

8.12. – Se začátkem platnosti nového jízdního řádu od 10. prosince 2023 přichází České dráhy s několika novinkami oblasti tarifu a odbavení. Patrně nejzajímavější změnou bude pro cestující možnost pořízení bezplatných místenek k jízdenkám na vlaky ČD překračující hranice České republiky, a to v online odbavovacích kanálech a kdykoliv před odjezdem. Zvýší se také komfort při nákupu jízdních dokladů u vlaků z Maďarska. Cestující si budou moci vybrat místo z rezervačního plánu nově i ve směru do České republiky. Díky této změně budou rezervační plány dostupné pro všechny spoje z Břeclavi a Brna do Prahy.

​Příští rok přijede přes 50 RegioPanterů, už se montují vlaky pro další regiony

7.12. – V plzeňském závodě Škoda Group probíhají finální práce na prvním červeno-šedém RegioPanteru pro Pražskou integrovanou dopravu. Od léta 2024 bude jezdit na území Prahy a Středočeského kraje. V roce 2024 předá dodavatel Škoda Group Českým drahám více než 50 jednotek RegioPanter o zhruba 150 vozech v několika různých provedeních.

​Práce na studii implementace 5G mezi Brnem a Bratislavou mohou začít, SŽ vybrala zhotovitele

7.12. – Správa železnic hledá možnosti, jak využívat ke komunikaci s dopravci moderní technologie 5G a FRMCS. Implementaci celého systému v přeshraničním úseku z Brna do Bratislavy bude řešit studie, jejímž zhotovitelem se stala společnost SUDOP Praha. Cena zakázky dosahuje 576 tisíc eur, tedy přibližně 14 milionů korun. Součástí dokumentu bude i ekonomické hodnocení celého projektu. Realizace prací přinese rovněž zlepšení kvality hlasových a datových služeb pro cestující na železničních koridorech.

​České dráhy dokončily další etapu obnovy Střediska údržby Praha Jih

6.12. – Týden před změnou jízdních řádů byla dokončena a do užívání předána další etapa obnovy areálu Střediska údržby Praha Jih. Cílem je zajistit další rozvoj a dlouhodobě spolehlivý provoz celého areálu, ve kterém se provádí údržba regionálních i dálkových vlaků.

​Od neděle dojde k dalším omezením na výtoňském mostě, dotknou se tisíců cestujících denně

6.12. – Na základě aktuálních výstupů z měření a s ohledem na zajištění maximální bezpečnosti cestujících se Správa železnic rozhodla přistoupit k výrazným omezením provozu na výtoňském mostě. Změny začnou platit od neděle 10. prosince společně s novým jízdním řádem a dotknou se tisíců cestujících denně.

​NPÚ odmítl, že by prohlášení haly hlavního nádraží památkou bylo účelové

5.12. – Národní památkový ústav (NPÚ) odmítl, že by zapsal novou odbavovací halu pražského hlavního nádraží do katalogu kulturních památek účelově v souvislosti s návrhem úprav nádraží, který počítá s bouráním její velké části. Ústav to uvedl ve včerejším tiskovém prohlášení v reakci na společné vyjádření hlavního města, Správy železnic (SŽ) a pražského dopravního podniku. Úprava v katalogu se podle NPÚ uskutečnila na pokyn ministerstva kultury, podle kterého je hala památkově chráněna spolu s Fantovou budovou.

spinner