Železniční doprava

​Na Rail Business Days se setkají firmy a odborníci v oboru kolejové dopravy

8.9. – Rail Business Days, které jsou prezentací firem a institucí v oboru kolejové dopravy s mezinárodním přesahem, se uskuteční 18. do 19. listopadu 2020 v Kongresovém Centru Praha. Svým konceptem se jedná o výjimečnou a moderní akci. Nabízí příležitost pro setkání výrobců vozů a komponentů pro kolejovou dopravu, provozovatelů, vývojových a výzkumných subjektů, veřejných dopravních institucí, odborníků a médií.

​Krajský soud v Ostravě opět řeší tragickou nehodu vlaku ve Studénce

7.9. – Odvolací senát Krajského soudu v Ostravě dnes bude opět projednávat okolnosti železničního neštěstí ve Studénce na Novojičínsku, které se stalo v srpnu 2008. Vlak EuroCity Comenius jedoucí z Krakova do Prahy tam tehdy narazil do konstrukce silničního mostu, která se zřítila na trať. V souvislosti s neštěstím zemřelo osm lidí, šest přímo na místě nehody. Zraněno bylo dalších 95 lidí.

​Od října budou v Pardubicích na železnici výluky

6.9. - V Pardubicích začínají první výluky kvůli modernizaci železničního uzlu Pardubice. Osobní dopravy se zpočátku nedotknou. Cestující je pocítí od konce října do začátku prosince. Uvedla to Nela Friebová ze Správy železnic.

První vlaky PKP CARGO INTERNATIONAL projely modernizovaným přechodem Hodoš

5.9. – Slovinská společnost Primol-Rail ze skupiny PKP CARGO INTERNATIONAL realizovala 3. září přepravu prvních dvou kontejnerových vlaků přes modernizovaný slovinsko-maďarský přechod Hodoš s vlastními multisystémovými lokomotivami Vectron.

​Správa železnic začala hledat tvůrce dokumentace k rychlotrati do Ostravy

4.9. – Správa železnic začala hledat zhotovitele dokumentace pro územní řízení a stavbu připravovaného úseku vysokorychlostní trati mezi Ostravou a Prosenicemi. Odhadovaná částka za zpracování dokumentace je 195 milionů korun. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Úsek, který je podle dopravců nyní přetížen, je součástí chystané rychlodráhy mezi Ostravou a Brnem, trať by se podle dřívějších plánů měla začít stavět za pět let. Část mezi Přerovem a Ostravou by mohla být hotová v roce 2030.

Ing. Ľubomír Loy (BUDAMAR LOGISTICS, a.s.): Infrastruktura v SR a ČR by se neměla tolik rozcházet

Tomáš Lébr Společnost BUDAMAR LOGISTICS, a.s. patří dlouhodobě k nejsilnějším zasilatelským a logistickým společnostem na Slovensku. Její postavení na špičce slovenského trhu dokazuje splnění požadavků mezinárodní normy ISO 9001:2015. V širokém portfoliu aktivit společnosti hraje velkou roli i železniční přeprava. Na otázky týkající se současné situace v oboru nám odpověděl

AŽD: Na Kopidlnce vyzkoušíme úplné novinky, pro které na Švestkové dráze není prostor

V povědomí železničářské veřejnosti je společnost AŽD zatím spojena především s provozem Švestkové dráhy (Čížkovice – Obrnice), nejmodernější regionální tratě v Evropě. Nyní však společnost zaměřuje svou hlavní pozornost na druhou z tratí, které koupila od státuv roce 2016 – Kopidlnku (Kopidlno – Dolní Bousov). O svých záměrech nám pověděli přímo na místě generální ředitel společnosti AŽD Ing. Zdeněk Chrdle a vedoucí oddělení Správy a provozování drah Ing. David Levinský.

Anketa DN: Železniční nákladní dopravci by měli dostat od státu větší podporu

Aktuální krize kolem viru covid-19 zvýraznila výhody, ale i slabiny nákladní železniční dopravy. Na toto téma jsme se zeptali významných firem a osobností v tomto oboru. Odpověděli nám Dr. Petr Rožek, výkonný ředitel Svazu spedice a logistiky ČR (SSL), Jan Stejskal, manažer železničních přeprav v DB Schenker, Ing. Miroslav Fukan, výkonný ředitel OLTIS Group a Martin Hořínek, COO (Chief Operating Officer), Metrans a. s. Praha.

Investice 2,2 miliardy EUR do klíčových projektů kladou důraz na železnici

EU vydala souhrnnou zprávu, jak hodlá v dopravě podpořit hospodářské oživení ve všech členských státech. Do 140 klíčových dopravních projektů chce vložit téměř 2,2 miliardy EUR. Významnou pozici v investicích má železnice.

Výzva k elektrifikaci přeshraničních tratí do ČR, Polska a Rakouska

Aby byly železnice šetrnější k životnímu prostředí, mělo by se Německo více zaměřit na elektrifikaci své železniční sítě, a zvláštní pozornost by měla být věnována pěti přeshraničním trasám, které vedou do Polska, Česka a Rakouska.Tento požadavek obsahuje společná výzva německé spolkové vládě, kterou zveřejnily Allianz pro Schiene a Deutsche Umwelthilfe.

spinner