Železniční doprava

České dráhy nasadí mimořádně vlaky Pendolino na čtyřech spojích mezi Prahou a Ostravskem

5.1. – V následujících dvou týdnech celkem čtyřikrát nahradí České dráhy klasické soupravy na vlacích EC 145 / 144 v úseku Praha – Bohumín jednotkami Pendolino. Důvodem je přeprava těchto vozidel mezi místem jejich pravidelné údržby (ta se provádí na odstavném nádraží Praha Jih) a místem jejich částečného odstavení v Bohumíně. Jednotky budou přepraveny na pravidelných vlacích, neboť se jedná o nákladově úspornější variantu oproti jejich samostatnému přesunu bez cestujících.

Vláda schválila investiční pobídku pro Pars nova

4.1. – Vláda schválila investiční pobídku pro výrobce kolejových vozidel Pars nova. Pobídka spočívá ve slevě na dani z příjmů za 114,6 milionu korun rozložené do deseti let. Firma plánuje v Šumperku rozšířit modernizaci a údržbu kolejových vozidel a výrobu náhradních dílů, což by mělo vytvořit dalších 81 pracovních míst. Na tiskové konferenci po pondělním jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

​Drážní inspekce řešila loni nejmíň mimořádných událostí za 17 let

2.1. – Drážní inspekce evidovala v loňském roce 3701 mimořádných událostí, což je nejméně za posledních 17 let. Oproti roku 2019 je to pokles o více než pětinu. Počet usmrcených ale klesl jen o necelá tři procenta, na drahách loni zemřelo 245 lidí. Zraněno bylo 757 lidí, meziročně o 188 méně. Informoval o tom mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

​České dráhy nahradí příští rok na Českolipsku Die Länderbahn

30.12. – České dráhy nahradí příští rok na Českolipsku německý dopravce Die Länderbahn. Od prosince 2021 nasadí na regionální linku z Mladé Boleslavi přes Českou Lípu do Rumburku nízkopodlažní vozy Siemens Desiro, známé z provozu mezi Libercem a Drážďany. O rok později by pak měl německý dopravce začít jezdit i z Liberce přes Českou Lípu na Děčín. Řekl to náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták.

Správa železnic nemá odpovědnost za vykolejení vlaku na Jesenicku

29.12. – Nejvyšší soud s konečnou platností potvrdil, že Správa železnic nenese odpovědnost za pád stromů na trať a následné vykolejení vlaku na Jesenicku. Soud odmítl dovolání Českých drah, které se domáhaly náhrady škody 1,1 milionu korun. Stromy padly kvůli silnému větru, Správa železnic tomu nemohla zabránit. Nejvyšší soud rozhodl před časem bez veřejného jednání, nyní usnesení zpřístupnil ve své databázi.

Vybrané lokomotivy ČD Cargo získají moderní GSM-R radiostanice, montáž zajistí ČD - Telematika

24.12. – ČD – Telematika vybaví až 105 kolejových vozidel ČD Cargo radiostanicemi pro komunikaci v systému GSM-R. Rozhodlo o tom výběrové řízení, které ČD – Telematika spolu se subdodavatelem, firmou NEXTRAIL, vyhrála. Do konce ledna 2021 bude vybaveno radiostanicemi LENA5 celkem 56 vozidel provozovaných společností ČD Cargo.

Vláda schválila investiční pobídku pro Škodu Vagonku

22.12. – Stát podpoří formou investiční pobídky rozšíření výroby ostravské Škody Vagonky. Společnost připravuje investice za více než miliardu korun. Firma požádala stát o tříletou slevu na dani z příjmu, což je zhruba 260 milionů Kč. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová. Podle kalkulace CzechInvestu by stát mohl díky investicím získat v následujících deseti letech 1,7 miliardy Kč.

Opravy trati u Hluboké, kde vykolejil rychlík, budou asi do úterý

20.12. – Opravy železniční trati mezi stanicemi Hluboká nad Vltavou – Zámostí a Chotýčany, kde v sobotu vykolejil rychlík Rožmberk, se podle Správy železnic protáhnou do příštího týdne. Reálný předpoklad obnovení provozu je teď s ohledem na rozsah škod 23. prosince, řekla ČTK mluvčí správy Kateřina Šubová. V rychlíku cestovalo 29 lidí, nikdo podle policie nebyl zraněný. Vlakovou dopravu nahrazují České dráhy (ČD) autobusy.

RegioJet převzal dvě z 15 nových lokomotiv Bombardier z Německa

19.12. – Soukromý železniční dopravce RegioJet přebral od výrobce, firmy Bombardier v Německu k užívání první dvě z 15 nových vícesystémových lokomotiv Bombardier TRAXX MS3. O víkendu přijíždějí lokomotivy do České republiky, kde začnou přípravy na jejich nasazení do provozu včetně školení strojvedoucích a také zkušebních jízd s vlaky RegioJet. Od dubna do října příštího roku dopravce nasadí zbylých 13 lokomotiv. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Praha chce zavést noční vlakové spoje do významných měst Evropy

18.12. – Vedení hlavního města začne vyjednávat s dopravci o zavedení nočních železničních spojení mezi Prahou a významnými evropskými městy. Dohoda by se měla týkat měst, která jsou od Prahy vzdálena 800 až 1500 kilometrů, tedy například německého Frankfurtu nebo italského Milána. ČTK to sdělil náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Noční spoje jezdí například na Slovensko či do Maďarska, naopak vlaky na západ byly v minulosti rušeny.

spinner