Železniční doprava

Správa železnic vybuduje v příštím roce na koridoru Brno-Břeclav odbočku Rajhrad

14.10. – Dopravní kapacitu mezinárodního železničního koridoru mezi Brnem a Břeclaví zlepší už v příštím roce nová odbočka Rajhrad. Správa železnic vyhlásila veřejnou zakázku na jejího zhotovitele. Vložení čtyř nových výhybek ve stejnojmenné železniční zastávce umožní předjíždění vlaků v traťovém úseku Modřice – Hrušovany u Brna, což napomůže zejména řešení kolizních situací mezi dálkovou a regionální dopravou. Předpokládané celkové náklady stavby dosahují 319 milionů korun.

​Leo Express vyzval ministra dopravy k pomoci státu dopravcům

10.10. – Někteří železniční dopravci žádají vládu o plošnou podporu pro obor. Ta by podle nich mohla mít formu prominutí poplatků za užívání železnice, navrhl soukromý dopravce Leo Express. Už dříve podobný návrh měli i nákladní dopravci.

​Britská železnice měla kvůli viru nejméně pasažérů od 19. století

9.10. – Kvůli pandemii koronaviru se počet cestujících na britské železnici snížil na úroveň z doby před 170 lety, méně pasažérů než letos na jaře vlaky přepravily naposledy v polovině 19. století. S odvoláním na data zveřejněná vládním úřadem pro silniční a železniční dopravu (ORR) o tom informoval list The Times.

​Bezpečnostní komise odsouhlasila plán dalšího zabezpečování hlavních i lokálních tratí

9.10. – Pracovní komise ke zvýšení bezpečnosti železničního provozu včera na svém dalším jednání odsouhlasila plán umisťování traťové části zabezpečovače ETCS na hlavní a nejvytíženější železniční tratě ČR do roku 2030. Také přijala očekávaný plán na další zabezpečení lokálních tratí a otevřela i možnost dalšího budoucího zkvalitnění. Rovněž představila způsoby financování tohoto zabezpečení v roce 2021.

​Polovina obžalovaných v kauze Studénka se vrátí před soud

9.10. – Krajský soud v Ostravě včera jako odvolací soud potvrdil zproštění obžaloby pěti z deseti obžalovaných v kauze železničního neštěstí ve Studénce na Novojičínsku. U pěti dalších obžalovaných prvoinstanční zproštění viny zrušil a nařídil nové projednání jejich případu. Okresnímu soudu dal závazný pokyn, který musí respektovat. Podle žalobce Pavla Šáry, jenž je přesvědčen o vině všech obžalovaných, to znamená, že musejí být odsouzeni. Případ se tak potřetí dostane před Okresní soud v Novém Jičíně, který obžalované už dvakrát obžaloby zprostil.

​České dráhy zvýší v příštím roce zaměstnancům mzdy o dvě procenta

8.10. – České dráhy v příštím roce zvýší svým zaměstnancům tarifní mzdy o dvě procenta. Vyplývá to z nové kolektivní smlouvy, kterou včera vedení podniku podepsalo s odbory. Smlouva počítá také s případným omezením pracovních kapacit při snížení provozu kvůli pandemii koronaviru a nouzovému stavu. Informovaly o tom České dráhy. Průměrná mzda v podniku je podle výpočtu ČTK aktuálně kolem 38 000 Kč. Společnost zaměstnává zhruba 15 000 lidí.

​ŽESNAD.CZ a SVSE podepsali memorandum o spolupráci

6.10. – Na půdě Hospodářské komory bylo za účasti jejího prezidenta Vladimíra Dlouhého podepsáno memorandum o spolupráci mezi Sdružením velkých spotřebitelů energie (SVSE)Sdružením železničních nákladních dopravců (ŽESNAD.CZ) ohledně řešení neúnosné situace v případě poplatků za obnovitelné zdroje energie v elektrické trakci. Memorandum společně podepsali prezident ŽESNAD.CZ Martin Hořínek a předseda předsednictva SVSE Jaromír Vorel.

V dopravě dál ubývají cestující, ČD zruší několik spojů

5.10 – Ve vlacích a autobusech dál ubývají cestující, aktuálně je poptávka zhruba na 60 procentech původního stavu. České dráhy v tomto týdnu proto omezí několik komerčních spojů, o dalších se rozhodne podle vývoje. Zájem cestujících a případně zásahy do provozu analyzují i ostatní dopravci. Už dříve dopravci omezovali kvůli restrikcím některé spoje do zahraničí. Vyplývá to z vyjádření dopravců. Během jarní krize se poptávka snížila až na desetinu.

Vlaky z Olomouce do Ostravy dále zajistí České dráhy

5.10. – Ministerstvo dopravy se rozhodlo objednávat u Českých drah nadále vlaky na lince R27 Olomouc – Krnov – Ostrava. Na lince R14 Pardubice – Liberec – Ústí nad Labem bude od půlky prosince jezdit společnost Arriva vlaky, která podala výhodnější nabídku.

​Telematika může zlepšit propustnost železnic i spolupráci s jinými dopravními mody

V DN14–15/2020 jsme v rozhovoru s prezidentem Sdružení pro dopravní telematiku Ing. Romanem Srpem přinesli informaci o telematice na železnici. V návaznosti na tento rozhovor nám v následujícím článku poskytl podrobnější vhled do této tématiky doc. Ing. Martin Leso, Ph.D. z Fakulty dopravní ČVUT v Praze.

spinner