DN č. 22 - Kurýrní, expresní a balíkové služby, Logistika pro e-commerce, LUV, Manažerské vozy - vychází 26. 10., uzávěrka již 5. 10. !!! 

Železniční doprava

​ČD zatím letos hlásí výrazný nárůst počtu přepravených cestujících

30.6. – Dlouhodobý trend růstu zájmu o služby národního železničního dopravce přetrvává. České dráhy za prvních pět měsíců letošního roku přepravily 71,849 milionu cestujících, tedy o 1, 017 milionu cestujících více (+ 1,4 %), než za stejné období loňského roku. Stejně tak se zvyšoval i přepravní výkon, který dosáhl 3 025 milionů osobokilometrů, což je o skoro o 3,8 procenta více než loni za stejné období.

​AWT výrazně posiluje své postavení na trhu v oblasti automotive

29.6. – Skupina AWT, člen skupiny PKP CARGO, pružně reaguje například na ukončení těžby uhlí v Dole Paskov a výrazně zvyšuje počet přeprav v segmentech automotive či chemie. Společnost tak rozšiřuje portfolio poskytovaných služeb a usiluje o pozici předního poskytovatele nákladní železniční dopravy v oblasti přeprav automobilů v Evropě.

​Slovenský dopravce ZSSK hledá dodavatele nových lokomotiv Premium

​Slovenský dopravce ZSSK hledá dodavatele nových lokomotiv

29.6. – Slovenský státní železniční dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vypsal veřejnou soutěž, jejímž prostřednictvím si chce zajistit pronájem deseti moderních lokomotiv. Předpokládaná hodnota zakázky na období deseti let činí 60 milionů eur (1,57 miliardy Kč). Za podobnou částku si pronajaly stejný počet lokomotiv Vectron České dráhy.

​Systém ETCS zabezpečí úsek mezi Petrovicemi a Břeclaví

V polovině dubna začala v Přerově realizace budování jednotného evropského zabezpečovače ETCS na traťovém úseku mezi Petrovicemi u Karviné a Břeclaví. ETCS je součástí systému ERTMS pro řízení železniční dopravy v celé Evropské unii. Jeho cílem je zajistit plynulý provoz v mezinárodním železničním provozu mezi odlišnými systémy národních železnic.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - květen 2017

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

LOGISTIKA JAKO VĚDA – OTÁZKY VÝZKUMU KOLEM PRŮMYSLU 4.0

ELA uvádí, že s ohledem na podstatné změny v ekonomice a ve společnosti, jež jsou dány čtvrtou průmyslovou revolucí, je nezbytné najít nové postavení logistiky jako disciplíny i jako vědy. Témata jako internet věcí a služeb, big data nebo autonomní řízení jsou nedílně propojena s logistikou dneška. V tomto procesu se logistika jako věda a jako hospodářský sektor neřídí jenom aplikacemi, ale stále více vývojem základních metod, algoritmy a technikou.

​Digitalizace stále více zasahuje i nákladní železnici

Nedílnou součástí mnichovského veletrhu transport logistic je pokaždé prezentace kolejových vozidel a služeb souvisejících s nákladní železniční dopravou či kombinovanou dopravou. Nejinak tomu bylo letos. Pokud letošní ročník veletrhu ovládla na všech frontách digitalizace, totéž platí i o nákladní železnici. Předseda představenstva DB Cargo Jürgen Wilder na tiskové konferenci pořádané v rámci veletrhu uvedl, že cílem managementu této společnosti je přebudovat DB Cargo na „digitální nákladní železnici“. Jürgen Wilder očekává silný růst v intermodálním segmentu.

​Aktuality ze světa 17/2017 Premium

​Aktuality ze světa 17/2017

19.6. - KOMBINOVANÁ DOPRAVA – Švýcarský operátor kombinované dopravy Hupac a čínský chemický podnik Markor vypravily v polovině května první vlak ze severozápadní Číny do Německa a Francie. Dopravil 82 kontejnerů s chemickými produkty a byl 800 metrů dlouhý. „Plánujeme zvládnutí trati dlouhé osm tisíc kilometrů za 18 dní. Přitom přecházíme hranice šesti států “ řekl Silvio Ferrari, produkční šéf Hupacu.

​České dráhy jsou podle analýzy Cyrrus v kondici, a budou i dál

19.6. – České dráhy se aktuálně nachází ve zlepšující se kondici a do budoucna můžeme očekávat pokračující oživení ziskovosti. Společnosti se s velkou pravděpodobností podaří vyjednat prodloužení kontraktů na provoz vlakové dopravy i po roce 2019 a udržet si tak stabilní zdroj příjmů. Vysoké investice do vlakových souprav dokáže skupina financovat z vlastních zdrojů, nebo na dluhopisovém trhu, kde si v současnosti půjčuje za rekordně nízký úrok. To je závěr analýzy společnosti Cyrrus k hospodaření Českých drah.

​Nové logo SŽDC má mimo jiné zlepšit povědomí o této společnosti

19.6. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) nastavuje jasná pravidla firemní identity, která jsou v souladu s hodnotami organizace, zvýší její image a přispějí k jasnému vnímání společnosti širokou veřejností. Klíčové proto bylo zpracování nového grafického písemného názvu organizace, doplňkového grafického symbolu a jednotného vizuálního stylu, který je aplikovatelný ve všech oblastech činnosti SŽDC.

​Mezi Prahou a Brnem by mohly jezdit vlaky každých 30 minut Premium

​Mezi Prahou a Brnem by mohly jezdit vlaky každých 30 minut

14.6. – Pokud Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) přidělí RegioJetu požadovanou kapacitu na trati mezi Prahou a Brnem, budou mít cestující možnost jezdit mezi dvěma největšími městy republiky každou půlhodinu. Už nyní jezdí v hodinovém intervalu České dráhy, RegioJet chce jezdit s 12 páry vlaků, přičemž čtyři by pokračovaly do Vídně a čtyři do Bratislavy. Vyplývá to z návrhu jízdního řádu pro příští rok, který zveřejnila Správa železniční dopravní cesty. České dráhy plánují včetně nočního spoje 18 párů.

spinner