Železniční doprava

Předseda ÚOHS zrušil pokutu 300 000 Kč pro firmu DPOV

21.8. – Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj zrušil pokutu 300 000 Kč pro společnost DPOV, která je členem skupiny Českých drah. Firmě, která se zabývá opravami kolejových vozidel, úřad pokutu v první instanci udělil za chyby při uzavření smlouvy na dodávky materiálu pro modernizaci vlaků pendolino v Depu kolejových vozidel Praha.

Železniční přepravy po Evropě, na Balkán a Střední východ řídí GEFCO z Prahy

Nebezpečný náklad v podobě minerálních olejů, ale také plynů a chemikálií či kovové produkty, paletové zásilky nebo stavební materiál. To, kromě přeprav vozidel, patří nejčastěji k nákladu, který společnost GEFCO přepravuje po železniční síti. Kromě toho na vagony nakládá i koks či uhlí nebo zemědělské produkty, jako je obilí či hnojiva.GEFCO jako jednička v přepravách FVL (Finished Vehicles Logistics) disponuje flotilou zhruba 3500 kusů vlastních vagonů pro přepravu aut a další vagony si najímá.

Hejtman chce iniciovat diskusi s dalšími kraji o ETCS

Státní jednotný tarif či nový evropský zabezpečovací systém ETCS. To jsou jen některá z témat, o nichž jednali v polovině července ředitel odboru regionální dopravy Českých drah Jiří Ješeta a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Opravny RYKO zprovoznily v Děčíně novou nákladní vlečku

Děčínská společnost RYKO, jedna z největších evropských opraven nákladních železničních vozů, vybudovala novou vlečku. Jde o jednu z mála nově zprovozněných nákladních vleček v České republice. Investice do čtyř kolejí o délce téměř jeden kilometr přijde skoro na 20 milionů Kč.

České dráhy investují do nové myčky vlaků v Bohumíně

Vyšší čistotu vlaků a úsporu vody zajistí nová myčka vlakových souprav Českých drah v Bohumíně. Firma by ji měla uvést do provozu na přelomu roku. Informoval o tom mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Bohumín patří k nejdůležitějším centrům údržby regionálních i dálkových souprav Českých drah. Vlaky z Bohumína obsluhují celý Moravskoslezský kraj a hlavní koridor do Prahy.

Elektrické jednotky pro Lotyšské dráhy

Zástupci společnosti Škoda Vagonka podepsali smlouvu na dodávku elektrických jednotek pro Lotyšské státní dráhy (Pasažieru Vilciens). Jedná se o třicet dva moderních jednopodlažních jednotek pro příměstskou dopravu, jejich údržbu, dodávky náhradních dílů a školení. Hodnota kontraktu dosahuje šesti miliard Kč, uvedl mluvčí skupiny Škoda Transportation, kam spadá i Škoda Vagonka, Michal Tobrman.

Ivan Bednárik (ČD Cargo): Ekonomika začíná zpomalovat, my přesto držíme svou pozici na trhu

Společnosti ČD Cargo se daří. V loňském roce přepravila firma na vlastní licence celkem 68,4 milionu tun zboží, což je o 2,4 milionu tun více než v roce 2017. Pokračuje obnova lokomotiv i vozů a dopravce posiluje svoje aktivity v zahraničí. Ivan Bednárik, předseda představenstva největšího nákladního dopravce v České republice, nicméně upozorňuje na skutečnost, že ekonomika začíná zpomalovat, což se postupně začíná projevovat v poklesu přeprav některých komodit. A navíc hrozí, že se už tak velký nedostatek strojvůdců může ještě prohloubit.

Na úpravu trati Hostivař - Votice přijela do Čech nejvýkonnější kolejová mechanizace v Evropě

20.8. – Na ojedinělý projekt úpravy geometrické polohy koleje, který začne zítra na rekordně dlouhém úseku 58 kilometrů trati z Prahy – Hostivaře do Votic, nasadí společnost Swietelsky Rail CZ nejvýkonnější kolejovou mechanizaci v Evropě. Důvod je zřejmý – na zakázku za 69,4 milionu Kč má pouze 26 dnů, do 15. září. Půjde o šest nejmodernějších strojů, tři podbíječky a tři štěrkové pluhy, od mateřského koncernu Swietelsky Baugesellschaft. V této sestavě budou v Česku pracovat vůbec poprvé. Informoval o tom mluvčí Swietelsky Rail CZ Zdeněk Zuntych.

Dálnice se od revoluce rozrostly, zvýšil se také provoz

19.8. – Dálniční síť v Česku se od sametové revoluce v roce 1989 rozrostla na více než 3,5násobek. Zatímco před 30 lety stát evidoval 336 kilometrů dálnic, na konci loňského roku to bylo 1251 kilometrů. Nejde ale jen o nově postavené cesty, část dálnic vznikla překvalifikací ze silnic první třídy. Železnice se spíše modernizovaly. Úpadek pak zaznamenala vodní doprava. Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy. Mnohonásobně se také zvýšila hustota dopravy.

Obrat skupiny Leo Express se za první pololetí blíží půl miliardě Premium

Obrat skupiny Leo Express se za první pololetí blíží půl miliardě

16.8. – Skupina Leo Express za první pololetí letošního roku přepravila již 1,25 milionu cestujících a její obrat dosáhl téměř půl miliardy korun. Do konce roku plánuje přesáhnout na obratu za celou skupinu jednu miliardu a přepravit přes dva miliony cestujících. Společnost zároveň ohlásila za loňský rok zisk v Česku ve výši 2,5 milionu Kč po zdanění. EBITDAR pak dosáhl výše 90 milionů Kč.

spinner