Železniční doprava

Ve Mstěticích u Prahy vykolejily vagony, dva lidé jsou zranění

14.8. – Ve Mstěticích u Prahy dnes ráno vykolejily vagony poblíž železničního přejezdu. Na vlečce ujelo 32 odstavených vozů, z nich sedm vykolejilo. Poškodily osobní auto, sloup trakčního vedení a drážní budovu, takzvané stavědlo. Dva lidé jsou zranění, řidič osobního vozu lehce, po ošetření na místě byl převezen do Nemocnice na Bulovce, pracovník dráhy byl ošetřen na místě. Řekli to mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel a mluvčí středočeské záchranky Petr Mach.

Společnost AŽD aktivovala v Polsku první české staniční zabezpečovací zařízení

12.8. – Aktivace prvního staničního zabezpečovacího zařízení ESA 44-PL pro železniční stanici Kiekrz a železniční zastávku Poznaň Wola, včetně mezistaničního úseku vybaveného integrovaným traťovým zabezpečovacím zařízením typu ITZZ, je pro českou společnost AŽD přelomovým okamžikem. Jde totiž o první dodávku zabezpečovacích technologií pro polského správce infrastruktury PKP PLK v rámci zakázky „Projekt a stavba zařízení pro řízení provozu a signalizace a zařízení železniční telekomunikační sítě na úseku Poznań Główny – Wronki (LCS Poznań Główny III)“.

České dráhy vypsaly soutěž na 33 vlaků, chtějí jich celkem 160

10.8. – České dráhy plánuji pořídit až 160 motorových vlaků. Nyní proto na dodávku vypsaly soutěž, u vítěze si následně závazně objednají prvních 33 vlaků. Další budou objednávat podle situace v dopravě. Do budoucna dráhy zvažují i nákup bateriových vlaků. Odhadovaná hodnota celé akvizice je 14,47 miliardy Kč.

ČD plánují za téměř miliardu vybavit až 65 vozů systémem ETCS

10.8. – České dráhy plánují téměř za miliardu korun vybavit až 65 vozů mobilním systémem zabezpečovacího zařízení ETCS. Systém chtějí dráhy nainstalovat do vozů řad 961 a 844, na což nyní vypsaly zakázky. Vyplývá to z informací uveřejněných ve věstníku veřejných zakázek. Dráhy v minulosti už několik tendrů na vybavení vozů systémem ETCS, který umožňuje zastavení vlaků na dálku, kvůli vysokým cenám zrušily.

​České dráhy rozdělily ze své nadace 400 tisíc korun zraněným zaměstnancům

7.8. – České dráhy rozdělily ze své nadace 400 000 Kč zaměstnancům, kteří utrpěli zranění při nedávných vážných nehodách u Perninku a u Českého Brodu. Jde o první příspěvek z nově založeného fondu. Vlastní sbírku pro zraněné kolegy uspořádali v minulých týdnech i samotní zaměstnanci.

Červenec na železnici byl v počtu nehod nejhorší nejméně za pět let

3.8. – Uplynulý červenec byl na železnici co do počtu incidentů nejhorším kalendářním měsícem minimálně od roku 2015. Drážní inspekce řešila 135 mimořádných událostí, což je skoro o třetinu více než v předchozím měsíci. Zvýšil se i počet nehod na přejezdech. Vyplývá to ze statistik inspekce. Nehody přibývají v posledních letech pravidelně. Stát chce kvůli tomu navýšit investice do zabezpečení a také zpřísnit kontroly strojvůdců.

Železniční nostalgie s podporou Ministerstva dopravy

3.8. – Ministerstvo dopravy (MD) vyhlásilo na začátku roku 2020 výzvu k programu č. č. 127 66 Podpora obnovy historických železničních kolejových vozidel v období 2017 – 2020. Cílem programu je podpořit zachování kulturního technického dědictví v oblasti historických železničních vozidel. „Letos zaznamenalo Ministerstvo dopravy opět vysoký zájem o veřejnou podporu v oblasti technického dědictví,“ informovala Ing. Pavlína Tomková z Oddělení rozvoje železniční a kombinované dopravy MD. „Žadatelé předložili 21 projektových záměrů na obnovu historických železničních vozidel. Mezi historická vozidla se může zařadit železniční vozidlo s rokem výroby starší 50 let,“ dodala.

Drážní úřad: Železniční audit bude hotový na podzim

2.8. – Audit mimořádných událostí na trati mapující poslední dva roky bude hotový za několik měsíců, dokončený by měl být na podzim. V nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl šéf Drážního úřadu Jiří Kolář. V současnosti úřad oslovil všech 121 železničních dopravců, a čeká na jejich odpovědi. Podle předsedy představenstva Čes­kých drah (ČD) Václava Nebeského se ale dlouhodobě ukazuje, že mezi nehodami není spojovací prvek.

Zvýšení konkurenceschopnosti železniční dopravy se bez využití digitalizace neobejde

Role železniční dopravy se za posledních deset let výrazně změnila. Železnice byla a je konfrontována s celou řadou procesů, které lze v krátkosti popsat jako liberalizace a digitalizace. Ty s sebou přináší jak příležitosti, tak hrozby. Železniční systém v ČR proto stojí na „životní křižovatce“ dalšího rozvoje.

EK schválila záměr Alstomu převzít vlakovou divizi Bombardieru

31.7.- Evropská komise (EK) s podmínkami schválila záměr francouzského výrobce vlaků Alstom převzít vlakovou divizi kanadské firmy Bombardier. Alstom v únoru oznámil, že za stoprocentní podíl v divizi Bombardier Transportation zaplatí 5,8 až 6,2 miliardy eur (dnes asi 152 až 162 miliard Kč). Divize působí také v České republice, kde má výrobní závod v České Lípě.

spinner