Železniční doprava

Vyšlo v DN č. 16 - 17

​Ing. Martin Bělčík (VUZ): Vsadili jsme na tři karty - bezpečnost, udržitelnost a zlepšování

28.8. – Výzkumný Ústav Železniční (VUZ) dokázal loni i přes komplikovanou geopolitickou a ekonomickou situaci vykázat zisk 273 milionu Kč. Na co se aktuálně zaměřuje a jaké jsou hlavní výzvy do budoucna, to nám přiblížil jeho generální ředitel Ing. Martin Bělčík.

​Němečtí odboráři ukončili hlasování o dohodě s DB, jasno bude v pondělí

27.8. – Členové německých železničních a dopravních odborů EVG ukončili v pátek elektronické hlasování o tom, zda přijmout kompromisní smírčí dohodu o mzdách s drahami Deutsche Bahn (DB), nebo zda vstoupit do stávky. Zda železnici ochromí časově neomezená stávka, bude jasné v pondělí, kdy vedení odborů zveřejní výsledek. Předpokládá se ale, že stávce, která by dopadla i na spojení s Českou republikou, se podaří vyhnout. Odbory totiž doporučily svým členům ujednání s DB přijmout.

​Škoda Group navázala partnerství s TATA AutoComp Systems ve výrobě komponentů pro indickou železnici

26.8. – Posílení pozice na zahraničních trzích a rozšíření přítomnosti mimo Evropu – to je jeden z cílů obchodní strategie Škoda Group. Proto Škoda Group, přední evropský výrobce komponentů a vozidel pro veřejnou dopravu, podepsala memorandum o porozumění se společností TATA AutoComp Systems, indickým dodavatelem produktů a služeb pro výrobce a dodavatele originálního vybavení automobilů. Tato dohoda stanoví rámec pro strategický joint venture zaměřený na výrobu komponentů pro rozvíjející se indický železniční trh a veřejnou mobilitu. Indie se svým rozsáhlým a rostoucím trhem představuje obrovskou příležitost pro růst a expanzi. Prostřednictvím partnerství s tradiční a známou indickou společností se Škoda Group snaží využít indický potenciál k dosažení společného přínosu a urychlení rozvoje podnikání.

​Za první půl rok přibylo ve vlacích ČD přes 4 miliony cestujících

26.8. – Také v 1. pololetí letošního roku se vraceli cestující do vlaků Českých drah. Největší zájem je o mezistátní dopravu a linky, kde jsou moderní vlaky, nové služby a krátké cestovní časy.

​Právě vychází v DN č. 16 - 17

BUDAMAR LOGISTICS a Inter Cargo smerujú na prestížny železničný veľtrh TRAKO v Poľsku

25.8. – Medzinárodná zasielateľská spoločnosť BUDAMAR LOGISTICS sa v septembri zúčastní na 15. medzinárodnom železničnom veľtrhu TRAKO v poľskom Gdansku. Ide o najväčšie a najprestížnejšie stretnutie odvetvia železničnej dopravy v Poľsku a druhé najväčšie v Európe. „Poľsko je pre nás jedným z kľúčových trhov. Okrem toho, že je to najsilnejšia ekonomika krajín V4, práve tu sa naša skupina zásadným spôsobom postarala o stabilizáciu dopravcov na železničnej sieti. Navyše, odborné výstavy akou TRAKO je, vnímame ako ideálny priestor na vedenie odbornej diskusie a tiež vzájomné inšpirovanie sa,“ povedal Ľubomír Loy, člen predstavenstva BUDAMAR LOGISTICS.

​Právě vychází v DN č. 16 - 17

Marián Šimlovič (Inter Cargo) pro DN: Kvalita našich služieb v Poľsku rapídne vzrástla

25.8. – BUDAMAR LOGISTICS sa výstavy TRAKO zúčastní spolu so spoločnosťou Inter Cargo z portfólia BUDAMAR GROUP. Marián Šimlovič, podpredseda predstavenstva a obchodný riaditeľ spoločnosti Inter Cargo, nám priblížil jej postavenie na trhu.

​Společnost METRANS Rail loni zvýšila obrat o 14 procent na 897 milionů korun

25.8. – Železniční nákladní dopravce METRANS Rail loni zvýšil obrat o 14 procent na 897 milionů korun. Čistý zisk mu naopak klesl o zhruba 31,5 milionu na 8,6 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy ve Sbírce listin. Snížení zisku bylo podle vedení firmy způsobeno nárůstem cen vstupů. Firma, která patří do německé skupiny Hamburger Hafen und Logistik, byla vloni druhým největším železničním nákladním dopravcem v Česku po ČD Cargo.

​České dráhy chtějí vyměnit vozy na Bechyňce za lepší, ve středu je otestovaly

25.8. – Zvýšit komfort cestování na nejstarší elektrifikované trati v republice chtějí společně České dráhy a Jihočeský kraj. Ve středu proto na dráze otestovaly komfortnější vozy typu Btn vyrobené roce 1997. Cestujícím by nabídly především pohodlné čalouněné sedačky, determální tónovaná stahovací okna a díky běžným podvozkům na vzduchovém odpružení také klidnější jízdu. V budoucnosti by chtěly České dráhy nabídnout ještě pohodlnější vlaky. Jedním z možných řešení by mohla být i vlakotramvaj.

​Pražské hlavní nádraží by mělo v roce 2050 odbavit denně dvě stě tisíc lidí

25.8. – Správa železnic (SŽ) očekává, že pražské hlavní nádraží do roku 2050 zdvojnásobí počet cestujících. Letos projde Hlavním nádražím denně průměrně 90 000 cestujících, díky plánovaným vysokorychlostním spojením a rekonstrukcím tratí by to mělo být v roce 2050 přes 200 000 lidí za den. Plán počítá s novou odbavovací halou v roce 2030. Návrh studie proveditelnosti Železničního uzlu Praha by měl být podle SŽ připravený do poloviny příštího roku. Zaznělo to na Kulatém stolu Správy železnic, který se konal tento týden v Praze.

Právě vychází v DN č. 16 - 17

METRANS: ​Dopravcům ztěžují život komplikace na infrastruktuře i malá podpora terminálů

24.8. – První pololetí letošního roku je za námi, je tedy čas na krátké ohlédnutí. Jaký byl první půlrok? Bohužel ne takový, jaký bychom si patrně všichni přáli. K očekávanému oživení mezinárodního obchodu nedošlo, což se logicky také ihned odráží na množství přepravovaného zbo­ží.


spinner