Železniční doprava

​Rychlejší vlaky, nová nástupiště i zastávka v centru – končí opravy pardubického uzlu

1.6. – Cestující v Pardubicích již mohou využívat moderní nástupiště, která jsou pohodlně dostupná výtahy a eskalátory. Některé vlaky navíc začnou zajíždět na novou zastávku, která je blíž centru krajské metropole. Jde o výsledek dvou staveb, které včera slavnostně ukončila Správa železnic na pardubickém hlavním nádraží. Modernizace začala v září 2020, celkové náklady dosahují téměř 6,36 miliardy korun. Na dalších 74 milionů korun vyšla výstavba zastávky Pardubice centrum. Zároveň začínají práce na zbývající části budovy hlavního nádraží.

​Součástí sbírky divize Oldtimer značky Volkswagen Užitkové vozy je drezína Bulli

29.5. – Specialisté z Oldtimer oddělení značky, kteří pečují o historická vozidla značky Volkswagen Užitkové vozy, nalezli další poklad jménem Bulli. Po ohromující „polopásové lišce“, terénním vozidle Bulli se čtyřmi nápravami a pásovým pohonem dvou zadních náprav, představují nyní svého nejnovějšího automobilového jednorožce: vozidlo Bulli z roku 1955 upravené na drezínu, jemuž se v žargonu říká také „Klv-20“. Kombinace slov „bus“ a „železnice“ obvykle vyvolává představu nasazení autobusů jako náhrady železniční přepravy. Ale tento VW Bus, byť je to neuvěřitelné, jezdí po kolejích. Oldtimer divize ukáže toto neobvyklé vozidlo všem fanouškům na první akci „Bulli & Coffee“, která se uskuteční 2. června 2024 v Hannoveru u příležitosti Mezinárodního dne modelu VW Bus.

​Na hlavní trati z Hradce Králové na Prahu bude od 1. června deset dní výluka

28.5. – Na hlavní železniční trati z Hradce Králové na Prahu, mezi hradeckým hlavním nádražím a Velkým Osekem, nepojedou od 1. června deset dní vlaky. Nahradí je autobusy. Informovali o tom zástupci Českých drah. Důvodem výluky budou rozsáhlé opravy včetně výměny výhybek. Náhradní autobusová doprava bude zajištěna podle platného pravidelného jízdního řádu.

Preventivní vlak opět vyjíždí, učí zásady bezpečného chování

27.5. - Ve spolupráci Správy železnic a Českých drah se už pošestnácté vydává na cestu po republice Preventivní vlak bezpečné železnice. Jeho cílem je přiblížit mladým lidem, jak se chovat v okolí tratí. Interaktivní lekce tentokrát proběhnou na nádražích v Olomouci, Pardubicích, Plzni a Českých Budějovicích.

Další trať na Ostravsku čeká modernizace

25.5. - Správa železnic vybrala společnost SUDOP BRNO jako projektanta optimalizace a elektrizace úseku mezi Ostravou-Kunčicemi a Frýdkem-Místkem. Jeho předložená nabídka byla ve výši 237 683 000 korun. Samotná realizace stavby bude znamenat další významný krok k posílení železniční infrastruktury v Moravskoslezském kraji.

Drážní úřad přerušil řízení o vydání osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy pro Jindřichohradecké úzkokolejky

23.5. - Drážní úřad obdržel 30. ledna 2024 od Správy úzkokolejných drah s.r.o. žádost o vydání osvědčení o bezpečnosti provozovatele regionální dráhy. Z předložených dokladů však vyplynulo, že žádost má nedostatky týkající se požadavků kladených na systém bezpečnosti dle evropských nařízení. Nedostatky jsou podstatného charakteru. Pokud žadatel do 90 dnů nedostatky neodstraní, bude řízení zastaveno. Proti usnesení je možné se do 15 dnů odvolat.

Táborští strojvedoucí se již školí na nové vlaky

První RegioFox přijel v půlce dubna do táborského depa a slouží ke školení dílenského personálu v depu, vlakových čet a strojvedoucích tak, aby byli všichni zaměstnanci Českých drah dopředu připraveni na zahájení pravidelného provozu moderních, bezbariérových jednotek RegioFox.

Správa železnic loni vykázala ztrátu 483 milionů korun, meziročně ji snížila

23.5. - Správa železnic (SŽ) za loňský rok vykázala ztrátu 483 milionů korun, meziročně ji snížila o 4,8 miliardy korun. Vyplývá to ze zveřejněné výroční zprávy Správy železnic. Loňské investice byly 39 miliard korun, tedy o tři miliardy menší než v roce 2022. Rozpočet SŽ v loňském roce činil 64 miliard korun. Výdaje za spotřebu materiálu a energie vzrostly o 80 procent na 14,4 miliardy ko­run.

ČD - Telematika loni vykázala hrubý zisk 169,6 mil. Kč, meziročně o 35 procent vyšší

22.5. - Dceřiná společnost Českých drah ČD – Telematika za loňský rok vykázala hrubý zisk 169,6 milionu korun, meziročně byl o více než 35 procent vyšší. Tržby z prodeje firmě loni ve srovnání s předešlým rokem vzrostly o 19 procent na 2,86 miliardy korun. Růst tržeb firma zdůvodňuje realizací zakázek při instalaci evropského vlakového zabezpečovače ETCS a výstavbě infrastruktury. Společnost zaznamenala také 16procentní růst u provozního zisku EBITDA, a to na 244 milionů korun. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy společnosti.

Návrh manuálu pro aplikaci a implementaci RID

22.5. - Zasedání expertů pro přepravu nebezpečných věcí po železnici, které se koná 22. května v Bernu, bude předložen návrh sekretariátu OTIF na vypracování „Příručky pro aplikaci a implementaci RID“.

spinner