Železniční doprava

​Hnací vozidla budou umět komunikovat se systémem ETCS

Správa železnic vypsala tendr na dodavatele palubních jednotek ETCS. V souvislosti se zaváděním tohoto jednotného evropského vlakového zabezpečovače na české železniční síti chce takto vybavit 98 svých speciálních drážních vozidel určených pro údržbu a opravy. Předpokládaná hodnota zakázky je 980 milionů korun. 

​UBS předpovídá postpandemický přesun ze vzduchu na vysokorychlostní železnici

Co bude znamenat současná kritická situace, v níž se nachází letecká doprava, pro budoucnost? Zpráva zveřejněná UBS Research, poradenskou pobočkou největší švýcarské banky, počítá s tím, že mnoho cestujících se může v budoucnu „přestěhovat“ ze vzduchu na vysokorychlostní železnici (VRT).

Železniční a autobusoví dopravci mají ztráty ve stovkách milionů korun, Českým drahám klesly tržby o 2,5 miliardy

15.5. – Koronavirová krize způsobila soukromým železničním a autobusovým dopravcům výrazné ekonomické škody. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. Největší škody evidují České dráhy, podle čtvrtečních Hospodářských novin se jejich tržby propadly až o 2,5 miliardy ko­run.


DB Netz a Správa železnic vypsaly tendr na projektové řízení k rychlodráze Drážďany – Praha

12.5. - Správa železnic oznámila, že vyhlásila společně s německou železniční společností DB Netz tendr na projektové řízení k vysokorychlostní trati Praha-Drážďany. Předprojektová příprava je naplánována pro následující čtyři roky. Soutěž bude administrovat německá strana. Náklady na rychlodráhu by se podle dřívějších odhadů měly na českém území pohybovat okolo 130 miliard korun.

Deutsche Bahn zřejmě získá pomoc a odloží vstup Arrivy na burzu

11.5. – Německo hodlá v rámci záchranného plánu vložit až sedm miliard eur (téměř 200 miliard Kč) do státní železniční společnosti De­utsche Bahn, kterou těžce zasáhla koronavirová krize. Vyplývá to z dokumentu, ke kterému získala přístup agentura Reuters. Deutsche Bahn podle dokumentu rovněž sníží náklady v Německu až o pět miliard eur a odloží plánované uvedení akcií divize Arriva na burzu. Arriva působí rovněž v České republice.

Jeřáb usadil unikátní konstrukci jediného zdvižného železničního mostu v Česku

9.5. – Největší mobilní jeřáb o nosnosti 750 tun osadil tento týden novou mostní konstrukci přes plavební kanál v Lužci nad Vltavou. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. V České republice to bude jediný zdvižný železniční most, první vlaky po něm pojedou už v červenci. Ve druhém pololetí se bude kompletovat zdvižná technologie s dálkovým ovládáním z 5 km vzdáleného velína zdymadla Hořín a na konci roku se začne most zvedat pro proplouvání vysokých lodí.

Škoda Transportation poslala na Slovensko hotové čelní elektrické vozy

7.5. - Škoda Transportation poslala do Trnavy první dokončené čelní vozy jednopodlažních jednotek pro Železniční spoločnosť Slovensko. Čelní vozy umožňují ovládání celé jednotky. Ve společnosti ŽOS Trnava na ně čekají již připravené vložené vozy a dojde k jejich spojení, oživení a zkouškám. Železničná spoločnosť Slovensko si objednala celkem 25 těchto nových elektrických jednotek.

Správa železnic znovu vypsala tendr k prvnímu úseku rychlodráhy

7.5. - Správa železnic podruhé vypsala tendr na zpracování dokumentace k územnímu rozhodnutí pro první vysokorychlostní úsek z Prahy Běchovic do Poříčan. Odhadovaná cena je 240,5 milionu korun. Dokumentace by měla být hotová do 14 měsíců od podpisu smlouvy s vítězem soutěže.

Francie pomůže státní železnici, vadí jí ale velká poptávka po přepravě ve špičce

6.5. – Francie pomůže státní železniční společnosti SNCF překonat současnou krizi, kterou způsobilo šíření koronaviru a následná opatření k zastavení epidemie. Řekla to ministryně Élisabeth Borneová. Podle ní je ale nutné, aby se v zemi výrazně snížila poptávka po přepravě ve špičce, tedy když lidé jezdí do práce a z práce. Ministryně také upozornila, že druhé pařížské letiště Orly se v brzké době neotevře. Mimo provoz je právě kvůli koronaviru.

Vláda uvolnila od 11. května mezinárodní dopravu pro cestující

4.5. – Mezinárodní železniční a autobusová doprava bude moci znovu začít fungovat od 11. května. Uvolnění vládního opatření, které od 14. března cesty dopravců do zahraničí kvůli pandemii koronaviru zakazovalo, v pondělí schválila vláda. Potvrdil ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Obnovení mezinárodních linek bude podle dopravců záviset na podmínkách cest do zahraničí, například Slovensko a Polsko totiž stále omezují vstup cizinců do země. Bude také záležet na zájmu cestujících.

spinner