Železniční doprava

​ACRI: Český železniční průmysl očekává za rok 2023 růst

10. 9. – „Na rozdíl od vývoje za celou ekonomiku očekává Asociace podniků českého železničního průmyslu (ACRI) za rok 2023 opět růst průmyslové produkce. Předpokládáme, že celkový obrat dosažený v tomto sektoru převýší současných 121 miliard Kč. Podíl exportu, který v roce 2023 směřoval do více než 20 zemí, bude tvořit kolem 60 %,“ uvedla Marie Vopálenská, generální ředitelka ACRI.

​V roce 2023 ubylo nehod na železnicích, méně chybovali také strojvedoucí

9.1. – V roce 2023 se na české železnici stalo méně mimořádných událostí než v roce 2022. Jejich počet loni klesl z 1254 na 1161. Vyplývá to ze statistiky Drážní inspekce zveřejněné na jejím webu. Téměř čtvrtinový úbytek zaznamenala inspekce u chyb strojvedoucích, kteří projeli návěstidlo se zákazem jízdy s následkem srážky nebo vykolejení. Mírně ubylo střetů na železničních přejezdech a střetů s osobami. V loňském roce se naopak stalo více nehod na neželezničních drahách a v metru.

​Německé dráhy DB u soudu se zákazem stávky strojvedoucích neuspěly

9.1. – Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) se včera na poslední chvíli pokusila zabránit stávce strojvedoucích sdružených v odborech GDL, s žádostí o zákaz ale u pracovního soudu ve Frankfurtu nad Mohanem neuspěla. Dráhy již oznámily, že se odvolají k zemskému pracovnímu soudu, který ale o věci může rozhodnout nejdříve v úterý. Stávka za vyšší mzdy, která v nákladní dopravě začne v úterý večer a v osobní ve středu, ochromí dopravu nejen v Německu, ale naruší spojení také s Českem.

​Němečtí strojvedoucí budou stávkovat, v osobní dopravě od středy do pátku

8.1. – Odbory německých strojvedoucích GDL vyhlásily stávku, která má v osobní dopravě trvat od středy do pátku příštího týdne. Členové GDL v nákladní dopravě mají přerušit práci už v úterý večer, informovala agentura DPA. Jde o další eskalaci sporu o mzdy s hlavním německým železničním dopravcem, společností Deutsche Bahn (DB), a dalšími drážními společnostmi. Podobně jako předchozí protesty GDL bude mít i tento dopad také na spojení s Českem, vyplývá z informací Českých drah.

​Správa železnic chce v roce 2028 vypsat soutěž na přestavbu železničního uzlu v Brně

6.1. – Státní Správa železnic chce v roce 2028 vypsat výběrové řízení na firmu či sdružení firem, které budou pracovat na přestavbě brněnského železničního uzlu, jejíž součástí je i přesun hlavního nádraží. Jedná se však o termín optimistický, řekl mluvčí správy Dušan Gavenda. Dosud ministerstvo dopravy hovořilo o roce 2028 jako o termínu, kdy přestavba již začne.

​Opravené nádraží v Českých Budějovicích otevře Správa železnic začátkem února

5.1. – Hlavní část oprav budovy vlakového nádraží v Českých Budějovicích bude hotová na konci ledna. Správa železnic (SŽ) otevře opravené prostory 2. února, řekla mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová. SŽ také dál připravuje podchod pod nádražím, který povede do Suchého Vrbného, chce ho začít stavět kolem roku 2026. Náklady na opravu nádraží, jež začala v létě 2020, budou téměř 900 milionů Kč, řekl již dříve ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Je to první kompletní oprava budovy, jejíž historie sahá do roku 1868.

​České dráhy by letos měly obdržet téměř 140 nových jednotek a lokomotiv

4.1. – Výrobci železničních vozidel by měli v roce 2024 dodat Českým drahám skoro 140 nových jednotek a lokomotiv. Pokud by se všechna nová vozidla spojila do jediné soupravy, měřil by takový vlak skoro 8,5 kilometru. To je například vzdálenost z Bohumína do Ostravy nebo z Kolína do Velkého Oseku.

Nová pocitová umožní lidem ovlivnit výstavbu vysokorychlostní tratě v Praze

4.1. – Správa železnic spustila nový portál, pocitovou mapu, která veřejnosti umožní zapojit se do přípravy výstavby vysokorychlostní trati (VRT) v Praze. V pocitové mapě lidé mohou vyznačit místa, která jsou pro ně hodnotná či místa, která jsou problémová a chtějí je změnit. Jejich podněty odborníci zapracují do urbanistické koncepce území, kterým nová trať prochází. 

​Německé dráhy DB ve sporu o mzdy zažalovaly odborový svaz strojvedoucích

4.1. – Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) zažalovala u pracovního soudu odborovou organizaci strojvedoucích GDL. Chce totiž vyjasnit, zda odborový svaz vůbec může vyjednávat o nových kolektivních smlouvách. Dopravce to dnes oznámil v tiskové zprávě. Spor o vyšší mzdy mezi DB a strojvedoucími sdruženými v GDL se tak ještě více vyhrotil. Dosavadní vyjednávání nebyla úspěšná, proto odboráři už dvakrát vyhlásili výstražnou stávku, která ochromila i spoje mezi Českem a Německem. Po 7. lednu chtějí odbory v protestech pokračovat, vyloučena není ani časově neomezená stávka.

​Radim Jančura: RegioJet bude mít za sedm let podíl na železničním trhu 30 až 40 procent

3.1. – Majitel dopravní společnosti RegioJet Radim Jančura předpokládá, že až kraje a ministerstvo dopravy v následujících sedmi letech vypíšou výběrová řízení na provoz regionálních a dálkových vlaků, získá podíl na trhu 30 až 40 procent. Uvedl, že se konečně po 15 letech dočkal okamžiku, kdy loni v prosinci vypršela výjimka, která umožňovala zadávat provoz vlaků napřímo bez soutěže.

spinner