Železniční doprava

​Partneři přinesli do Leo Express téměř 200 milionů korun

2.12. – Leo Express dokončil vstup strategického partnera, španělských státních drah Renfe, do společnosti. Valná hromada českého soukromého dopravce jednomyslně rozhodla o navýšení základního kapitálů. Následovalo upsání akcií a jejich splacení, po kterém Renfe získalo poloviční podíl ve společnosti. Dalších 5 % pak připadlo švédské firmě EuroMaint, která poskytuje inženýrské a servisní služby pro sektor železniční dopravy. Partneři tak do Leo Express přinesli téměř 200 milionů korun. Leo Express se s novými partnery připravujeme na rozvoj a hledá nové tratě v Česku i v zahraničí.

Právě vychází v DN24

​METRANS je inovátorem v oblasti klimaticky neutrálních přeprav

5.12. – Konec roku bývá obdobím předběžného bilancování. Všichni vnímáme, jak turbulentní dobou prochází námořní doprava, jak moc spolehlivé jsou jízdní řády kontejnerových lodí, k jakým zpožděním dochází. Proč zmiňujeme právě tento bod? Dle našeho názoru se právě od tohoto okruhu odvíjí mnoho následných problémů.

​Železniční sektor se dohodl na vizi digitálního řízení kapacity

1.12. – Hlavní evropští provozovatelé infrastruktury a železniční podniky schválili společnou vizi pro odvětví týkající se digitálního řízení kapacity. RailNetEurope, Forum Train Europe, iniciativa Rail Freight Forward, Společenství evropských železničních a infrastrukturních společností, evropští manažeři železniční infrastruktury a Evropská asociace železniční nákladní dopravy zveřejnily základní kameny budoucnosti digitálního řízení kapacity (DCM).

​Allianz pro Schiene: Kombinovaná doprava má mezi menšími firmami velký potenciál

1.12. – Řada malých a středních dopravních podniků by mohla na vhodných dopravních trasách využívat kombinovanou dopravu silnice-železnice pro hlavní úsek a přesunout tak nákladní dopravu na železnici. Mnoho těchto společností toho však nevyužívá. Ukazuje to první systematický průzkum dopravních podniků v Německu na toto téma.

​CER: ERTMS je pro větší převod zboží na železnici nezbytný

Evropský systém řízení železničního provozu (ERTMS) nabízí nezbytné podmínky pro nepřetržitou, bezpečnou, efektivní a rychlou železniční dopravu. Rychlé železniční služby, zejména vytvoření vysokorychlostní železniční sítě jako součásti transevropské dopravní sítě (TEN‑T), nabízejí atraktivní alternativu ke znečišťujícím druhům dopravy.

Dvě vlakové linky v Praze zajistí za 162,3 mil. Kč ročně RegioJet

29.11. - Společnost RegioJet zajistí pro hlavní město provoz vlakové linky S49 z Roztok do Hostivaře a linky S61, která by by za tři roky měla propojit Hostivař a Běchovice. Město za obě linky zaplatí dohromady zhruba 162,3 milionu korun ročně, provoz již fungující linky S49 na příští rok vyjde na 91,4 milionu. Přidělení zakázky dnes schválili městští radní. Podle primátorova náměstka Adama Scheinherra je cena dosažená v soutěži o zhruba 90 milionů korun ročně nižší, než město předpokládalo.

Správa železnic vyhlásila soutěž na projektanta vysokorychlostní trati Podřipsko

29.11. - Správa železnic vyhlásila další veřejnou zakázku na dodavatele DÚR pro novou síť vysokorychlostních tratí (VRT). Úsek VRT Podřipsko je součástí trati Praha – Ústí nad Labem – Drážďany, která zajistí napojení českých železnic na evropskou vysokorychlostní infrastrukturu. Projektanti připraví detailní technická řešení trati nebo opatření na ochranu obyvatel a životního prostředí. Součástí dokumentace bude také organizace výstavby tohoto bezmála 60kilometrového úseku. Veřejná zakázka rovněž počítá s přípravou podkladů pro posouzení vlivů stavby na životní prostředí (EIA) a také se zpracováním digitálního modelu ve standardu BIM.

Turecké ocelárny koupí až šest dalších lokomotiv z CZ LOKO

29.11. - Turecké ocelárny Erdemir z města Eregli si objednaly u společnosti CZ LOKO čtyři posunovací lokomotivy EffiShunter 600 se silnějším spalovacím motorem CAT C27 o výkonu 709 kW. Kontrakt za zhruba 170 milionů korun předpokládá dodání celé série v prvním čtvrtletí 2023. Ocelárny přitom mají opci na další dva kusy za stejných podmínek. Může tedy jít celkem až o šest lokomotiv. Ty v náročném průmyslovém provozu nahradí zastaralé stroje sovětské a čínské konstrukce.

Alstom prodá svoji továrnu v Reichshoffenu

26.11. - Společnost Alstom oznámila prodej své platformy Coradia Polyvalent, svého výrobního závodu Reichshoffen ve Francii a své platformy TALENT3, která je v současnosti vyvíjena v německém Hennigsdorfu. Kupujícím je španělská společnost CAF.

Správa železnic začala rekonstruovat železniční stanici Vsetín za 3,4 miliardy Kč

24.11. - Správa železnic dnes začala rekonstruovat železniční stanici Vsetín. Náklady jsou 3,376 miliardy korun bez DPH, hotovo by mělo být na začátku roku 2025. Stavbu provede sdružení společností OHLA ŽS, a.s., Strabag Rail a AŽD. Nová výpravní budova, která nahradí současnou, bude sloužit jako společný odbavovací terminál pro drážní i pro autobusovou dopravu. Budou vybudována tři nástupiště, vzniknou nové podchody i parkovací dům, řekl dnes novinářům generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

spinner