Železniční doprava

​Nové motorové jednotky Českých drah ponesou označení RegioFox

2.3. – Jako RegioFox budou označovány nové motorové jednotky od společnosti PESA Bydgoszcz, které právě testuje výrobce na zkušebním okruhu ve Velimi. První lišky budou jezdit ve Středočeském kraji a v Praze, v Jihočeském a Pardubickém kraji a na Vysočině. RegioFoxů už mají České dráhy objednáno 76. Vlaky budou poháněny motory Rolls-Royce, které kromě klasické nafty umí jezdit i na biopalivo HVO.

​České dráhy nahradí vykolejené pendolino po dobu opravy náhradní soupravou

2.3. – České dráhy nahradí po dobu opravy vlak pendolino, který dnes vykolejil v Žilině, náhradními spoji. Budou jezdit na trase mezi Prahou a Ostravou vždy ve čtvrtek, pátek, neděli a sváteční dny. Uvedla to mluvčí drah Vanda Rajnochová. Jak dlouho bude oprava vykolejené soupravy trvat, neuvedla. V provozu tak nyní zůstávají čtyři soupravy pendolino ze sedmi.

​Škoda Group bude v Šumperku vyrábět vlaky pro České dráhy

1.3. – Do šumperského závodu Škoda Group se v vrátila novovýroba vlaků. Po letech, kdy v Šumperku probíhal především servis kolejových vozidel, zde v letošním roce započala výroba elektrických jednotek EMU 240 pro České dráhy. Během následujících dvou let bude vyrobeno a dodáno celkem 13 vlaků do Olomouckého kraje. Šumperský závod současně prochází velkou proměnou, výše investic do modernizace dosáhnou 460 milionů Kč. S rostoucím objemem zakázek a investicemi roste také poptávka po nových zaměstnancích. Aktuálně jich Škoda hledá v Šumperku 40, a to zejména elektromechaniky a zkušební techniky.

​Dvacet dva nových RegioPanterů zamíří na středočeské koleje

1.3. – Na konci příštího roku vyjede na středočeské koleje 22 nových třívozových jednotek RegioPanter (EMU 240), a to díky dodatkům ke smlouvám mezi Českými drahami, Středočeským krajem a Prahou. Dodatky již schválila zastupitelstva obou objednavatelů a nyní se čeká na jejich finální podpis. Nové vlaky vyjedou na tratě Praha – Kralupy nad Vltavou – Ústí nad Labem (linka S4/U4) a na trať Praha – Kolín – Čáslav (spěšné vlaky R41).

O koupi zadlužené firmy JHMD mají zájem polská firma a Gepard Express

26.2. - O koupi zadlužené firmy Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) mají zájem brněnská firma Gepard Express a polská společnost. Provoz na úzkokolejce, který je teď nemožný, by mohl v budoucnu podle insolvenční správkyně fungovat přes dceřinou firmu JHMD. Podle soudu je alarmující, že JHMD nemá pojištěný majetek. Do šesti týdnů zpracuje znalec odhad aktiv firmy. Na účtech firmy je 5,6 milionu Kč. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

Francie chce do roku 2040 investovat 100 miliard eur do železnic

25.2. - Francie plánuje do roku 2040 vynaložit 100 miliard EUR (2,4 bilionu Kč) na železniční dopravu. Investice souvisí se snahou země snížit svou uhlíkovou stopu. Plán zaměřený na rozšíření a modernizaci železniční sítě zahrnuje zavedení příměstských rychlovlaků ve velkých městech po vzoru pařížského systému RER, uvedla včera premiérka Élisabeth Borneová.

Na železniční most přes Labe se vrátily nákladní vlaky

23.2. - První vlaky dnes začaly využívat zrekonstruovaný traťový úsek mezi stanicemi Děčín východ a Děčín-Prostřední Žleb, který hraje významnou roli v nákladní dopravě mezi Českem a Německem. K největším výzvám pro stavbaře patřila výměna více než stoleté ocelové konstrukce mostu přes Labe a kompletní sanace Děčínského tunelu.

ČD loni přepravily a asistovaly více než 7 tisícům cestujících se zdravotním postižením

23.2. – Podle počtu cest uskutečněných vlakem se loni, po pandemii covid-19, vrátili k běžnému životu také spoluobčané se zdravotním handicapem. České dráhy uskutečnily 7296 registrovaných přeprav, resp. asistencí při jejich přepravě. Další tisíce osob se zdravotním handicapem využilo bezbariérové spoje a nádraží a cestovala se svými průvodci bez asistence dopravce. České dráhy letos nabízejí dosud největší počet bezbariérových vlaků. Je jich 6201.

HN: Vrchní soud uzavřel letitý spor mezi Správou železnic a ČEZ Prodej

22.2. - Vrchní soud v Praze uzavřel letitý a komplikovaný spor o elektřinu mezi společností ČEZ Prodej a Správou železnic. V úterý pravomocně rozhodl, že správce tuzemské železniční sítě musí polostátní energetické firmě zaplatit ušlý zisk ve výši 727 milionů korun a k tomu 664 milionů korun na úrocích, informují dnešní Hospodářské noviny (HN).

Škoda Group koupila belgickou firmu na vývoj zabezpečovacích systémů

21.2. - Plzeňská skupina Škoda Group, dříve Škoda Transportation, koupila podíl 93,9 procenta v belgické společnosti The Signalling Company, která se zabývá vývojem digitálního bezpečnostního softwaru a zabezpečovacích systémů pro železniční provozovatele. Akvizice je součástí strategie skupiny expandovat do moderních systémů mobility. Společnost The Signalling Company navrhuje bezpečnostní software, který odpovídá současným standardům evropského vlakového zabezpečovacího systému ETCS a je použitelný i v autonomní mobilitě. ČTK o tom dnes informoval Jan Švehla, mluvčí Škody Group ze skupiny PPF. Hodnotu transakce neuvedl.

spinner