Železniční doprava

​Správa železnic dokončila modernizaci železniční stanice Cheb

13.1. - Správa železnic dokončila rozsáhlou modernizaci železniční stanice Cheb. Stavba zahrnovala kolejiště, nástupiště, podchod a instalaci eskalátorů a výtahů, informoval  na twitteru ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Rekonstrukce stála přes 500 milionů korun a z větší části byla hrazena z evropských fondů. Následovat by měla v příštím roce i rekonstrukce samotné památkově chráněné budovy nádraží.


​Správa železnic vybrala zhotovitele elektrizace mezi Uničovem a Libinou

12.1. – Elektrizace trati 290 může pokračovat. Správa železnic vybrala zhotovitele prací mezi Uničovem a Libinou, kterým bude společnost UTROL tvořená firmami OHL ŽS (vedoucí společník), EUROVIA CS a Elektrizace železnic Praha. První denní výluka je v plánu 11. února. V plném proudu je stavba mezi Olomoucí a Uničovem, jejíž dokončení se plánuje letos v prosinci. Provoz elektrických vlaků na celé trati ze Šumperka do Olomouce by pak měl začít o rok později.

​Stavbu lávky přes nádraží v Chebu doplnil pyrotechnický průzkum

13.1. – Stavbu lávky přes vlakové nádraží v Chebu zdržel pyrotechnický průzkum podloží. Před zahájením vrtacích prací bylo třeba prověřit, jestli se v místě stavby nenacházejí pozůstatky bombardování, které na konci druhé světové války cílilo právě na chebské nádraží, řekl ČTK místostarosta Chebu Ladislav Hrubý (VPM).

EU podpoří modernizaci tratě mezi Sudoměřicemi a Voticemi

11.1. – Evropská komise (EK) schválila dotaci přes 160 milionů eur (více než 4,2 miliardy Kč) na modernizaci železničního úseku mezi Sudoměřicemi u Tábora a Voticemi na Benešovsku. Exekutiva Evropské unie to oznámila v tiskové zprávě. Na dvacetikilometrovém úseku mimo jiné přibude druhá kolej, což má zrychlit cestu mezi Prahou a Táborem.

​Studie proveditelnosti nové trati z Prahy do Drážďan byla schválena

11.1. – Centrální komise Minister­stva dopravy schválila Studii proveditelnosti Nového železničního spojení Praha – Drážďany. Na základě tohoto koncepčního dokumentu se nyní bude odvíjet příprava této větve budoucí sítě rychlých spojení.

​První vysokorychlostní trať vyprojektuje česko-francouzsko-britské konsorcium

11.1. – Dokumentaci pro územní rozhodnutí (DÚR) a dokumentaci pro posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA) VRT Polabí mezi Prahou-Běchovicemi a Poříčany zpracuje pro Správu železnic česko-francouzsko-britské sdružení společností SUDOP PRAHA, Egis Rail a Mott MacDonald.

Správa železnic vybrala vítězný architektonický návrh nového vysokorychlostního terminálu Praha východ

9.1. – Do první architektonické a urbanistické soutěže Správy železnic na terminál vysokorychlostní železnice na území České republiky přišlo celkem 21 návrhů od českých i zahraničních architektonických kanceláří. Vítězem soutěže se stal návrh „MP+ov Nehvizdy 2020“ od autorského dua Jiří Opočenský a Štěpán Valouch.

Za srážku vlaků u Perninku může podle Správy železnic strojvůdce

9.1. – Za loňskou srážku vlaků u Perninku na Karlovarsku, při které zemřeli dva lidé a dalších 24 bylo zraněno, může podle Správy železnic (SŽ) strojvůdce jednoho z nich. Shodla se tak se závěrem Drážní inspekce (DI). Na rozhodnutí Správy železnic upozornila Česká televize, ČTK to potvrdila mluvčí SŽ Nela Friebová.

Správa železnic letos plánuje rekonstrukci 200 přejezdů

7.1. - Správa železnic pokračuje ve zvyšování bezpečnosti na železničních přejezdech. V loňském roce zrekonstruovala celkem 155 úrovňových křížení za více než 1,5 miliardy korun. Letos plánuje upravit dalších 200 přejezdů s předpokládanou částkou téměř 2 miliardy korun.

České dráhy zajistí v Olomouckém kraji dopravu na tratích v elektrické trakci i po roce 2022

6.1. – Zástupci Českých drah a Olomouckého kraje podepsali desetiletou smlouvu na zajištění regionální železniční dopravy v Olomouckém kraji. Kontrakt se týká provozního souboru Elektrická síť – střed a nová infrastruktura. Ten zahrnuje celkem sedm tratí v elektrické trakci, a to včetně trati Olomouc – Uničov – Šumperk, která v současné době prochází elektrizací. Po jejím dokončení půjde o nejmodernější regionální trať v republice, v úseku Olomouc – Uničov budou vlaky jezdit rychlostí až 160 km/h. Díky nákupu téměř tří desítek nových vlaků RegioPanter získá Olomoucký kraj nejmodernější regionální železniční dopravu v republice.

spinner