Železniční doprava

Letošní rozpočet Správy železnic se zvýší na 43,4 miliardy Kč

14.2. - Rozpočet Správy železnic pro letošní rok se oproti plánům zvýší na 43,4 miliardy Kč. Výbor Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) dnes schválil navýšení o 4,2 miliardy Kč. Informovala o tom Správa železnic. Loni organizace hospodařila s rozpočtem skoro 44 miliard Kč.

ČD Cargo má novou kolektivní smlouvu Premium

ČD Cargo má novou kolektivní smlouvu

14.2. - Ve společnosti ČD Cargo byla včera podepsána nová kolektivní smlouva, která je uzavřena na další dva roky. Odborové centrály se spolu se zaměstnavatelem dohodly na znění kolektivní smlouvy a změně Katalogu zaměstnání s účinností od 1. dubna 2020.

​​Rok 2019 byl na události v dopravě a logistice bohatý

O vedení Rady Evropské unie se po pololetích podělily Rumunsko a Finsko a v čele prezidentské dopravní agendy stála témata digitalizace a udržitelnost a těžiště bylo ve čtyřech hlavních prioritách: bezpečné automatizaci, digitálních dopravních službách, klimatu a udržitelnosti v dopravě. Předmětem byla také datová ekonomika. Evropská komise se průběžně zabývala opatřeními pro případ „tvrdého brexitu“ ve snaze zamezit největším škodám. Obdobně postupovala řada vlád v Evropě.

Leo Express kvůli výluce nasadí na Orlickoústecku autobusy

13.2. - Kvůli železniční výluce nasadí Leo Express na Orlickoústecku od konce února do 21. dubna nízkopodlažní autobusy. Výlukový jízdní řád najdou cestující také na webu, uvedl v tiskové zprávě mluvčí dopravce Emil Sedlařík. 

Praha chce nejen opravit železniční most, ale i třetí kolej

13.2. - Praha bude chtít zachovat a opravit železniční most z Podskalí na Smíchov a zároveň vedle něj vybudovat kvůli vyšší kapacitě trati novou konstrukci s třetí kolejí. Na diskusi o budoucnosti mostu to řekl náměstek primátora Adam Scheinherr. Co však s mostem přesně bude, zatím není jasné. Ministerstvo kultury nyní rozhoduje o možném odejmutí památkové ochrany. Od rozhodnutí se bude odvíjet další osud mostu. Most je dlouhodobě ve špatném stavu.

Tunel Deboreč je proražen v celé své délce Premium

Tunel Deboreč je proražen v celé své délce

12.2. - Správa železnic včera slavnostně ukončila prorážku tunelu Deboreč. Tunel dlouhý 660 m, který je důležitou součástí modernizace trati Sudoměřice u Tábora – Votice, v budoucnu přispěje ke zkrácení jízdních dob vlaků. Práce na něm i na celém modernizovaném úseku pokračují dál ve vysokém tempu.

Ministerstvo dopravy podporuje výzkum v železničním sektoru Premium

Ministerstvo dopravy podporuje výzkum v železničním sektoru

11.2. - Ministr dopravy Karel Havlíček zahájil 10. února 2020 workshop k podpoře aktivit Společného podniku Shift2Rail nazvaný „Why and how to invest in Research & Innovation”. Cílem workshopu byla výměna zkušeností z oblasti výzkumu a inovací mezi zástupci Společného podniku Shift2Rail a zástupci českého železničního sektoru, seznámení českého železničního sektoru se záměry současného vedení a členů Společného podniku Shift2Rail v přípravě programu nového partnerství „Transforming Europe’s Rail System“ pro připravovaný rámcový program EU pro výzkum a inovace Horizon Europe a diskuse o nutnosti, vhodnosti a formě zapojení českého železničního sektoru do tohoto nového evropského partnerství po roce 2021.

Kvůli větru je přerušen provoz vlaků na dvou desítkách tratí

11.2. - Kvůli silnému větru je dnes ráno přerušen provoz na dvou desítkách tratí, jde zejména o lokální tratě na jihu Čech a v okolí Sázavy. Vlaky nejezdí třeba mezi Klatovy a Plzní, Českými Budějovicemi a Českými Velenicemi nebo Jindřichovým Hradcem a Počátky. Vyplývá to z údajů Správy železnic a Českých drah k 08:00. V pondělí, kdy silný vítr zasáhl Česko, byl přerušen provoz na 132 tratích. Na řadě míst popadaly stromy na koleje.

V Olomouckém kraji vyjedou ČD s prvními jednotkami Stadler Premium

V Olomouckém kraji vyjedou ČD s prvními jednotkami Stadler

11.2. - České dráhy včera společně s Olomouckým krajem představily novinku v regionální železniční dopravě – jednotky řady 646 výrobce Stadler Pankow. První dvě soupravy začnou vozit cestující v nejbližších dnech, a to na trati z Olomouce do Drahanovic.

Vítr měl rychlost až 180 km/h, zastavil vlaky a přerušil proud

10.2. - Vítr v Česku dosáhl v noci na dnešek rychlosti až 180 kilometrů za hodinu, už brzy ráno přerušil mnohde dopravu i dodávky proudu až pro 120 tisíc odběratelů. Spadlé stromy si kromě výpadků proudu a přerušení železniční i silniční dopravy vyžádaly také jedno zranění. Na Prachaticku byl jeden člověk lehce zraněn po pádu stromu na auto. Během dopoledne se situace zlepšila, do 11:00 klesl počet míst bez proudu na 76 000 a ubylo i výluk na tratích. Vítr ovlivnil i leteckou dopravu.

spinner