Železniční doprava

PKP CARGO sází na intermodální spoje a domácí terminály

Skupina PKP CARGO bude rozvíjet intermodální aktivity ve dvou hlavních směrech: bude posilovat mezinárodní intermodální spoje a zvyšovat překládku zboží v Polsku. O plánech podniku hovořil v Katovicích předseda představenstva PKP CARGO Czesław Warsewicz. Uvedl, že skupina dynamicky implementuje vytyčenou strategii přeměny z čistě železničního nákladního dopravce na poskytovatele logistických služeb.

Aktuality ze světa 29-30/2019 Premium

Aktuality ze světa 29-30/2019

22.7. – SPEDICE, LOGISTIKA – DSV zavedla novou relaci Truck/Rail mezi Velkou Británií a Itálií přes Zeebrugge. Jde o novou každodenní službu z Hullu nebo Tilbury ve Velké Británii do Itálie s dobou tranzitu od pěti do osmi pracovních dnů. V přístavu Zeebruggese návěsy překládají na vlaky do italské Novary, kde se návěsy vykládají před konečným dodáním. Podle logistického koncernu DSV se stejný systém používá pro importy z Itálie do Velké Británie. Drážní varianta má nabízet pružnost v ceně a v době tranzitu plus úsporu CO2 proti přímé dopravě silniční. Ředitel DSV Denis Clarke řekl: „Následně po zahájení drážního nákladního řešení mezi Velkou Británií a Španělskem jsme velmi rádi obdrželi velmi pozitivní odezvy. Věříme, že použití stejného přístupu v zapojení dráhy mezi Británií a Itálií bude správným řešením i pro zlepšení naší ekologické bilance. Podobně jako ve službě GB/Španělsko budeme operovat do a z určitých poštovních kódů ve všech zemích a až se provoz bude dále rozvíjet, pokrytí dále rozšíříme.“ V návaznosti na tvrdý brexit společnost DSV zveřejnila na své britské webové stránce nabídku odesílatelům, aby udělili firmě povolení konat jako celní agent v jejich prospěch. „Bude se to týkat jak exportní deklarace, tak importního clení. Konání bez tohoto povolení bude mít dopad na dobu tranzitu v případě No Deal Brexit,“ uvedla DSV.

SŽDC investuje ročně na zlepšení zabezpečení přejezdů přibližně miliardu korun Premium

SŽDC investuje ročně na zlepšení zabezpečení přejezdů přibližně miliardu korun

19.7. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) investuje ročně přibližně miliardu korun na zlepšení zabezpečení všech typů železničních přejezdů. Každý rok se tak zvýší úroveň zabezpečení na přibližně 150 úrovňových kříženích. Vzhledem k závažným střetnutím způsobeným nedodržováním pravidel silničního provozu jeho účastníky také aktuálně přehodnocuje pravidla pro přípravu dalších staveb, které souvisejí se zvyšováním bezpečnosti na železničních přejezdech. 

Bývalý rakouský kancléř Christian Kern je ve vedení ruských železnic

19.7. – Bývalý rakouský spolkový kancléř Christian Kern se stal členem rady ředitelů ruských státních železnic. Oznámila to ruská média. Christina Kern, který byl v minulosti šéfem rakouských státních drah (ÖBB), vedl rakouskou vládu od května 2016 do prosince 2017.

AWT ukončila další etapu modernizace terminálu Paskov

Společnost AWT ze skupiny PKP CARGO dokončila III. etapu modernizace terminálu Paskov. Moderní intermodální překladiště v Paskově o rozloze 70 000 m s kapacitou 4800 TEU a s třemi kolejemi o délce 270 metrů a dvěma kolejemi o délce 375 metrů leží v blízkosti průmyslových zón i hranic s Polskem a Slovenskem. Společnost AWT na terminálu Paskov nabízí zákazníkům komplexní služby spojené s intermodální překládkou zboží.

V Ostravě byly k vidění moderní lokomotivy i komponenty legendární Slovenské strely

Na návštěvníky jubilejního, 20. ročníku mezinárodního veletrhu drážní a manipulační techniky, výrobků a služeb pro potřeby železniční a městské kolejové dopravy Czech Raildays čekala letos celá řada zajímavých novinek i několik křtů nových drážních vozidel. Milovníci železniční dopravy i odborná veřejnost mohli v polovině června na ostravském nákladovém nádraží obdivovat nejen prototyp modernizovaného osobního vozu řady Bdmtee Českých drah, zbrusu novou lokomotivu Vectron pro skupinu AWT a společnost UniCredit Leasing či modernizovanou jednotku pro Švestkovou dráhu. Společnost CZ LOKO v Ostravě dokonce představila hned dvě novinky – hybridní lokomotivu HybridShunter 400 a první EffiShunter 1000 pro český trh.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – červen 2019

SPEDICE

Evropský svaz spedice a logistiky – CLECAT

SPEDITÉRSKÁ INICIATIVA LOGISTIKA PRO EVROPU

K původní iniciativě Německého spedičního svazu DSLV se v květnu připojil CLECAT s širokou evropskou speditérskou komunitou. Podniky a národní svazy jsou zvány k podpoře iniciativy za otevřenou Evropu. Evropskou spedici a logistiku oslovil ve smyslu iniciativy za prosperující a udržitelnou Evropu prezident CLECAT Steve Parker, když sdělil: Od roku 1993 mají občané a obchodníci v Evropské unii prospěch ze společného trhu.

Územní rozhodnutí pro odsun nádraží bude řešit soud v Brně

10.7. – Žalobu Dětí Země proti územnímu rozhodnutí pro odsun brněnského železničního nádraží bude řešit Krajský soud v Brně. Aktivisté žalobu původně podali do Ostravy, kde působí speciální senát pro velké dopravní stavby.

Vědeckotechnický sborník ČD má nové vydání

4.7. – Nové, v pořadí již 47. číslo Vědeckotechnického sborníku ČD je na světě. Můžete si je přečíst v elektronické podobě. Aktuální sborník, který vychází dvakrát ročně a pravidelně v něm publikují vědci a odborníci nejen z řad zaměstnanců Českých drah, SŽDC, ale i vysokých škol, veřejných a soukromých výzkumných ústavů, tentokrát přináší celkem třináct příspěvků.

Aktuality ze světa 26/2019 Premium

Aktuality ze světa 26/2019

28.6. – LETECKÁ DOPRAVA – Lufthansa Cargo snížila od 24. června palivový příplatek (Airfreight Surcharge – ASC) z 0,80 EUR na 0,75 EUR za kilogram objemové hmotnosti. Lufthansa Cargo počítá dopravní cenu zboží z částky základní sazby a ASC. Nejdůležitější je zde cena kerosinu, která sleduje cenu nafty a je mírně nad ní. V minulém cena kerosinu období klesala a tento vývoj se odráží v ASC.Relevantní datum pro sdělení ASC je datum vystavení nákladního leteckého listu, nikoliv den odletu. Německá letecká společnost také dále buduje svůj letadlový park: koncem minulého roku objednaný frachter typu B777F bude dodán letos v říjnu. Celkem bude Lufthansa Cargo létat letos se čtyřmi nákladními stroji.

spinner