Železniční doprava

NKÚ: nehod na železničních přejezdech ani přes investice neubývá

15.10. – Nehod na železničních přejezdech v letech 2013 až 2017 neubylo, ačkoli bylo na zvýšení jejich bezpečnosti v tomto období vydáno přes 2,6 miliardy Kč. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Podle něj tak byla Česká republika co do počtu nehod jednou z nejhorších zemí v Evropě a co do počtu usmrcených na přejezdech pak nejhorší. Ministerstvo dopravy ale tvrdí, že splnilo svůj úkol a na základě usnesení vlády z října 2008 vypracovalo materiály o rizikových místech na železnici a o financování akcí, které mají zajistit bezpečnost železničního provozu.

ÚOHS snížil pokuty za kartelovou dohodu

12.10. – České dráhy musejí zaplatit 48 milionů Kč a AWT Čechofracht přes tři miliony Kč jako pokutu za kartelovou dohodu, kterou jim uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Rozhodnutí už je platné. Původně státnímu dopravci hrozila sankce až 350 milionů Kč, antimonopolní úřad ji ale na základě spolupráce s Českými drahami snížil. Uhrazené pokuty půjdou do státního rozpočtu, uvedl úřad v tiskové zprávě.

AŽD Praha koupí majoritní podíl ve firmě Brema

12.10. – Výrobce zabezpečovací techniky AŽD Praha koupí majoritní podíl v dodavateli technologií Brema. AŽD bude mít 70 procent, zbylý podíl si ponechá dosavadní majitel Bremy Josef Matoušek. Oznámil to mluvčí AŽD Praha Jiří Dlabaja. Cenu podílu neuvedl. Na transakci upozornil server zdopravy.cz, podle něhož koupi už posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Na 140 světových premiér, mimo jiné i z Česka

Po dvou letech se do Berlína vrací největší veletrh železniční dopravy a techniky InnoTrans 2018. Ještě než se příští týden v úterý 18. září otevřou brány výstaviště, čísla už hovoří za vše: v letošním roce bude více než 3000 vystavovatelů v Berlíně prezentovat své produkty na 200 000 metrech čtverečních ve 41 halách a na více než 3500 metrech kolejí.

AŽD Praha klesl zisk o 39 procent

8.10. – Firmě AŽD Praha loni klesl čistý zisk meziročně o 39,1 procenta na 391,3 milionu Kč. Tržby se jí snížily o 30,8 procenta na 6,89 miliardy Kč. Společnost to uvedla ve výroční zprávě ve Sbírce listin. AŽD Praha je dodavatelem a výrobcem zabezpečovací, telekomunikační, informační a automatizační techniky především pro dopravní stavby. Výsledky vykazuje od října předešlého roku do konce září daného roku.

ČD Cargo a Bombardier uzavřely smlouvu na dodávku vícesystémových lokomotiv

Vedení ČD Cargo a Bombardier Transportation podepsala minulý týden smlouvu o dodání padesáti vícesystémových lokomotiv BOMBARDIER TRAXX nejnovější generace. První dodávka podepsaného kontraktu zahrnuje 10 lokomotiv TRAXX MS.

Výrobci brzd Dako CZ vloni klesl čistý zisk o 35 procent

3.10. – Výrobce brzdových systémů a komponent pro kolejová vozidla Dako CZ z Třemošnice na Chrudimsku dosáhl vloni zisku po zdanění ve výši 53,066 milionu Kč. Meziročně se snížil o 35 procent. Tržby společnosti činily 738 milionů Kč, o 19 procent méně než rok předtím. Snížení bylo způsobeno především ukončením několikaletého prodeje licence do Číny na konci roku 2016 a částečným posunem zákaznických projektů do roku 2018, uvedla firma ve výroční zprávě zveřejněné ve Sbírce listin.

E15: ČD prodají SŽDC desítky milionů čtverečních metrů pozemků

1.10. – České dráhy (ČD) připravují prodej zhruba 40 milionů čtverečních metrů pozemků státní Správě železniční dopravní cesty (SŽDC), transakce bude v řádu miliard Kč. Deníku E15 to řekl nově zvolený předseda představenstva drah Miroslav Kupec. Dráhy tak navazují na prodej nádražních budov a na převod kolejí a další infrastruktury po celé zemi. Budovy koupila SŽDC v roce 2016 za 3,3 miliardy Kč, koleje v roce 2008 za 12 miliard.

EK obvinila slovenského železničního dopravce z bránění inspekci

27.9. – Evropská komise (EK) v úterý obvinila slovenského státního železničního dopravce, že se snažil zabránit její inspekci, když poskytl nesprávné informace a během neohlášené prohlídky v roce 2016 smazal data z jednoho z notebooků. Informovala o tom agentura Reuters, podle které by za takové jednání mohla Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) dostat vysokou pokutu. ZSSK v reakci výtky komise odmítla.

České dráhy obměnily orgány dceřiných firem, končí v nich Pavel Krtek

25.9. – Bývalý šéf Českých drah (ČD) Pavel Krtek byl včera odvolán z dozorčích rad ČD Cargo a Dopravního vzdělávacího institutu (DVI). Změny zasáhly i další dceřiné firmy státního dopravce. Včera o tom rozhodlo představenstvo státního podniku, informoval mluvčí ČD Radek Joklík. Pavel Krtek po svém odvolání z pozice předsedy představenstva odmítl nabízený post místopředsedy.

spinner