DN č. 6 - Finanční služby, Fleet management, Právní a poradenské služby, vychází 15.3., uzávěrka již 22.2.! 

Železniční doprava

PF 2018

Redakce Dopravních novin vám děkuje za přízeň, kterou jste nám věnovali v roce 2017, a do nového roku přeje hodně zdraví, štěstí, pohody a úspěchů nejen v práci, ale i v soukromém životě.

​Dopravci by mohli za nejvytíženější tratě platit koncesi

Počet vlaků na české železnici i počet přepravených cestujících v posledních letech poměrně rychle roste, což přináší na některých nejvytíženějších tratích problémy s kapacitou dopravní cesty. Jednou z možností, jak situaci zlepšit, je podle prvního náměstka ministra dopravy Tomáše Čočka přejít na koncesní model – dopravci by platili státu za možnost provozovat dopravu po těchto tratích. Řekl to na Žofínském fóru věnovaném evropské železnici 21. století.

​Odbory se s vedením správy železnic nedohodly na růstu mezd

29.12. – Železniční odbory se s vedením Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) nedohodly na zvýšení mezd zaměstnanců pro příští rok. Další jednání se uskuteční až ve třetím lednovém týdnu. Do té doby bude platit částečně původní kolektivní smlouva a mzdové opatření, které zohlední pouze růst některých příplatků. Na něm se firma s odbory dohodla.

​Provozním zaměstnancům ČD vzrostou mzdy o 4,5 procenta

27.12. – Provozním zaměstnancům Českých drah, mezi které patří například strojvedoucí, průvodčí a posunovači, vzrostou příští rok mzdy o 4,5 procenta. Administrativním pracovníkům stoupnou mzdy o dvě procenta. Všichni zaměstnanci dostanou jednorázovou mimořádnou odměnu 6000 korun. Vyplývá to z uzavřené kolektivní dohody mezi odbory a vedením společnosti na rok 2018.

​Babišova vláda vyměnila většinu řídicího výboru Českých drah

27.12. – Vláda vyměnila většinu řídicího výboru Českých drah a jednoho ze sedmi členů správní rady Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). V obou orgánech nově zasedne náměstek ministra dopravy Ladislav Němec. Vyplývá to z tiskové zprávy ministerstva dopravy. Stát prostřednictvím výboru vykonává v Českých drahách práva akcionáře, správní rada SŽDC jako kontrolní orgán rozhoduje mimo jiné o personálním obsazení vedení organizace včetně generálního ředitele.

​CZ LOKO ovládlo Letohradské strojírny a změní je v provozovnu

21.12. – Akcionáři společnosti CZ LOKO na valné hromadě schválili dokončení projektu, v němž podle dlouhodobé strategie firma převzala jmění i závazky Letohradských strojíren a stane se jejich právním nástupcem. Následovat bude výmaz strojíren z obchodního rejstříku a místo dceřiné společnosti bude mít CZ LOKO v Letohradě provozovnu.

Aktuality ze světa 37/2017 Premium

Aktuality ze světa 37/2017

21.12. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – „Hloubení Labe se musí uskutečnit“. Jeremy Nixon, generální ředitel nového japonského velkorejdařství Ocean Network Express (One) si nebere při setkání s tiskem servítky. „Až dosud jsme byli velmi trpěliví, ale očekáváme, že se prohloubení Labe provede“. Ještě do Vánoc je mají projednat u spolkového správního soudu v Lipsku zbývající žaloby proti infrastrukturnímu projektu.

​Rekonstrukce hlavního nádraží v Brně na dva roky omezí vlaky Premium

​Rekonstrukce hlavního nádraží v Brně na dva roky omezí vlaky

18.12. – Brněnské hlavní nádraží čeká od dubna příštího roku rekonstrukce za 2,7 miliardy korun. Skončí v roce 2019 a výrazně omezí provoz vlaků. Chystá se kompletní modernizace zabezpečovacího zařízení, rekonstrukcí projdou mosty přes Hybešovu a přes Křídlovickou a také výhybky na jižním konci stanice. Investice je nutná bez ohledu na polohu a termín stavby nového nádraží, aby současné mohlo ještě do otevření nového vůbec fungovat.

​Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - listopad 2017

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

ELA O KONGRESU TRANSLOG CONNECT V BUDAPEŠTI

Pravidelná listopadová akce konaná od roku 2011 poutá podle ELA zájem výrobních a logistických manažerů hlavně ze střední a východní Evropy. Kolem pěti set se jich sešlo na této již sedmé akci 22. a 23. listopadu v budapešťském hotelu Corinthia.

​Švestkovou dráhu čekají přes zimu další klíčové opravy

V říjnu skončila první sezona provozu turistických vlaků mezi Lovosicemi a Mostem v režii nového majitele trati Čížkovice – Obrnice, společnosti AŽD Praha. Trať opustily osobní vlaky, které nahradily stavební stroje, aby pokračovaly v budování nejmodernější regionální trati u nás. Co se všechno podaří přes zimu opravit a jaké jsou plány na příští rok, na to jsme se zeptali generálního ředitele společnosti AŽD Praha Ing. Zdeňka Chrdleho.

spinner