Železniční doprava

Na 40 úsecích vedlejších tratí budou nově provoz řídit výpravčí

21.8. - Správa železnic se zabývá výhledovým zabezpečením tratí, na kterých je v současnosti zjednodušený způsob řízení dopravy podle předpisu D3. Celkem se jedná o 80 úseků na 78 tratích, které byly na základě provozně-technického posouzení rozděleny do tří kategorií podle jejich budoucího zabezpečení.

Účet za slevy v dopravě v pololetí klesl o 41 procent na 1,7 miliardy Kč

20.8. – Stát letos za první pololetí dopravcům vyplatil za slevy poskytnuté studentům a seniorům 1,7 miliardy korun, což je meziročně o 41 procent méně. Důvodem poklesu je především omezení provozu během koronavirové krize. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Během krize jezdila vlaky a autobusy zhruba desetina původního počtu cestujících, část spojů dopravci navíc zrušili.

Trať z Plzně do Chebu bude mít v roce 2022 ETCS

19.8. - Správa železnic začala budovat celoevropský zabezpečovací systém ETCS na trati z Plzně do Chebu. Součástí stavby je rovněž vybudování nového zabezpečovacího zařízení ve stanici Cheb. Celkové náklady projektu přesahují jednu miliardu korun a hotová by měla být v roce 2022.

ČD Cargo Logistics: Železniční přeprava s Čínou po „Nové hedvábné stezce“ silně roste

20.8. – Logistická společnost ČD Cargo Logistics, 100% dceřiná společnost největšího tuzemského železničního dopravce ČD Cargo, zaznamenává silný růst poptávky po železniční přepravě zboží mezi Českou republikou a Čínou i v opačném směru po „Nové hedvábné stezce“. 

​Bezpečnostní opatření na tratích se zjednodušeným řízením provozu vlaky nezpožďují

19.8. – První dny platnosti balíčku podpůrných organizačních opatření na tratích se zjednodušeným způsobem řízení dopravy podle předpisu D3 ukazují, že změny, jejichž cílem je zvýšení bezpečnosti provozu, neovlivňují stabilitu jízdního řádu a vlaky nezpomalují. Odpovídá to analýze, kterou Správa železnic před zavedením ohlašovací povinnosti zpracovala.


Kraj zabezpečí silnici z Českého Krumlova, mohla by se tam zřítit skála

18.8. – Jihočeský kraj zabezpečí silnici II/160 z Českého Krumlova do Rožmberka nad Vltavou před rizikem, že se v úseku zřítí skála. Práce za 52 milionů korun začnou v roce 2021. Riziko, že se svah zřítí, je na několika místech vysoké. Česká geologická služba zařadila skálu do katalogu Svahových nestabilit. ČTK to řekly mluvčí krumlovské radnice Petra Nestávalová a Hana Brožková z kanceláře jihočeské hejtmanky. Jde o silnici, po níž jezdí řada vodáků, kteří sjíždějí Vltavu.

V září začne modernizace železničního uzlu Pardubice, vlaky budou rychlejší a tišší

18.8. - Správa železnic podepsala smlouvu o dílo na modernizaci železničního uzlu Pardubice. Tamní hlavní nádraží bude po přestavbě plně bezbariérové. Vlaky při průjezdu stanicí znatelně ztichnou a zrychlí. Součástí stavby je i bezbariérově přístupná lávka pro pěší, která propojí přednádražní prostor se čtyřmi nástupišti a jižní částí města. První výluky začnou již 6. září, harmonogram stavby je naplánován do října 2024.

​V Mezně se uskutečnila slavnostní prorážka nového tunelu

16.8. – Modernizace čtvrtého tranzitního železničního koridoru v úseku Sudoměřice – Votice postupuje do další fáze. Za účasti vicepremiéra a ministra dopravy Karla Havlíčka a generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody byla v pátek slavnostně ukončena prorážka tunelu Mezno.

​Na regionálních tratích platí nová bezpečnostní opatření

15.8. – Na regionálních tratích se zjednodušeným řízením provozu ode dneška platí nová opatření ke zvýšení bezpečnosti provozu. Vedle už dříve avizované ohlašovací povinnosti pro všechny vlaky jde například o zákaz vyjet ze stanice dříve, než stanovuje jízdní řád, nebo o nové úpravy při tvorbě jízdních řádů. Opatření mohou mírně prodloužit jízdu některých spojů. Uvedla to Správa železnic.

Pars nova připravuje investice ve výši téměř půl miliardy korun

15.8. – Společnost Pars nova patřící do skupiny Škoda Transportation bude v příštích čtyřech letech investovat do výrobního areálu 460 milionů Kč. Investice budou zaměřeny na rozšíření výrobních kapacit o 35 % oproti současnosti a další technologickou modernizaci areálu. Skupina Škoda Transportation tím pokračuje v miliardových investicích do vylepšení svých výrobních základen.

spinner