Železniční doprava

​Českým drahám se letos zatím daří, roste osobní i nákladní doprava

České dráhy hospodařily v prvním pololetí letošního roku se ziskem 537 milionů Kč, což představuje výrazný meziroční narůst. Podle ekonomů se dá pozitivní hospodaření považovat za důsledek dlouhodobější strategie národního dopravce – snižování nákladů a zvyšování kvality služeb.

​Část vlaků v Pardubickém kraji možná nahradí levnější autobusy

6.10. – Pardubický kraj zvažuje, že nahradí některé vlakové spoje autobusovými. Železniční doprava je pro hejtmanství ve srovnání s autobusy asi pětkrát nákladnější. Ušetřené peníze by kraj mohl využít i k posílení rychlých spojů na železničních tratích, kde cestuje velký počet lidí za prací ze vzdálených oblastí regionu.

​DB Schenker nabízí nový vlak z Číny do Prahy za 15 dní

3.10. – Logistická společnost DB Schenker nabízí nové železniční spojení z Číny přímo do Prahy. První přímý vlak z I-wu v čínské provincii Če-ťiang přijel do Prahy minulý víkend po 15 dnech cesty. DB Schenker tak rozšiřuje nabídku servisu železničních přeprav kontejnerů z Číny o první přímou linku do Prahy.

​Šéf Českých drah Krtek zůstává i nadále ve vedení CER

3.10. – Předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Pavel Krtek byl znovu zvolen do řídícího výboru mezinárodní organizace CER, která sdružuje evropské železniční společnosti. Volba vedení CER včetně volby jednotlivých členů řídícího výboru na období let 2018 až 2019 proběhla na pravidelném zasedání valného shromáždění mezinárodní železniční organizace CER v polském Gdaňsku.

​Lovochemie má první lokomotivu řady 741.7 od CZ LOKO

3.10. – Největší český výrobce hnojiv, lovosická Lovochemie, doplnila svou flotilu posunovacích lokomotiv o řadu 741.7 z produkce společnosti CZ LOKO. Jde o komplexně modernizovaný stroj řady 740 z lokomotivního parku Lovochemie, který, na rozdíl od svého předchůdce, provozovatelům přináší razantní snížení nákladů na provoz a údržbu. Hlavně díky vysoké provozní spolehlivosti a prodlouženým servisním cyklům.

Aktuality ze světa 28/2017 Premium

Aktuality ze světa 28/2017

2.10. – LETECKÁ DOPRAVA – Společnost Lufthansa Cargo zvyšuje od 1. října ceny v průměru o pět až 10 procent. Na jednotlivých linkách jdou ceny nahoru ještě silněji. Uvádí to dopis člena představenstva pro prodej Alexise von Hoenbroecha a německého šéfa J.F.Pfaffa speditérům; podrobnosti se v něm ale neuvádějí. Manažeři Lufthansy zdůvodňují tím, že poptávka na trhu leteckého zboží se celosvětově citelně zvýšila.

​Cestující využívají stále více železnici

2.10. – Počet cestujících na železnici se v pololetí zvýšil o zhruba 1,7 milionu na 90,9 milionu. Výrazněji vzrostl takzvaný přepravní výkon, který kromě počtu přepravených osob zohledňuje ujetou vzdálenost. Tento ukazatel se meziročně zvýšil o 6,5 procenta ze 4,25 miliardy osobokilometrů na zhruba 4,5 miliardy. Počet cestujících v autobusové dopravě se meziročně téměř nezměnil a zůstal na 173 milionech. Vyplývá to z předběžných dat zveřejněných ministerstvem dopravy.

​SŽDC nabízí nevyužívané části nádražních budov státním institucím Premium

​SŽDC nabízí nevyužívané části nádražních budov státním institucím

29.9. – Na mnoha nádražích po celém Česku budou mít v budoucnu své kanceláře státní zaměstnanci či úředníci, kteří v železničních stanicích obsadí nevyužívané prostory. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) jedná s desítkami institucí. Informoval o tom náměstek generálního ředitele SŽDC pro správu majetku Tomáš Drmola.

​Ministerstvo, kraj a samospráva podpoří tichou železniční dopravu v regionu Dolní Berounky

29.9. – Snížit hluk nákladní železniční dopravy, prosadit nové a rychlejší železniční propojení Prahy a Berouna/Hořovic, rekonstruovat stávající trať z Prahy do Berouna a do budoucna sledovat její využití primárně pro příměstskou dopravu, stejně tak přesunout dálkovou dopravu z údolí řeky Berounky ve společném memorandu předpokládá Ministerstvo dopravy, Středočeský kraj a Svazek obcí – Region Dolní Berounka. Ministerstvo dopravy tímto krokem vyšlo vstříc občanům, kteří dlouhodobě volají po zlepšení situace v této lokalitě.

​Fantova budova na hlavním nádraží patří podle rozhodnutí soudu SŽDC Premium

​Fantova budova na hlavním nádraží patří podle rozhodnutí soudu SŽDC

29.9. – Historická Fantova budova na pražském hlavním nádraží patří Správě železniční a dopravní cesty (SŽDC), která loni objekt koupila od Českých drah (ČD). Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 2, který zamítl žalobu italské společnosti Grandi Stazioni, s níž SŽDC po nabytí nádraží ukončila spolupráci.

spinner