Železniční doprava

Sněmovna podpořila zrušení úřadu regulujícího přístup na dráhu

30.8. - Sněmovna včera v úvodním kole podpořila návrh na zrušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož hlavní činností je regulace přístupu k železniční infrastruktuře. Návrh vznesla skupina poslanců v čele s ministrem dopravy Martinem Kupkou a reaguje na dřívější rozhodnutí vlády o zrušení úřadu. Agenda úřadu se má od příštího roku přesunout pod Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Martin Kupka si od zrušení úřadu slibuje úspory. ÚPDI je ve státním rozpočtu na rok 2023 úřadem s nejnižšími výdaji, a to zhruba 23 milionů korun.

Vyšlo v DN č. 16 - 17

​Gdaňsk v září přivítá již 15. ročník veletrhu TRAKO

30.8. – Nejnovější technologie, důležité události, obchodní jednání – to vše mohu čekat návštěvníci Mezinárodního železničního veletrhu TRAKO, který se uskuteční od 19. do 22. září na AMBEREXPO v Gdaňsku. TRAKO je největším a nejprestižnějším setkáním odvětví železniční dopravy v Polsku a druhým největším v Evropě. Poskytuje také vynikající příležitost k výměně zkušeností a setkání v rámci oboru.

​Němečtí odboráři hlasovali pro mzdový kompromis s drahami Deutsche Bahn

29.8. – Členové německých železničních a dopravních odborů EVG v rozsáhlém elektronickém hlasování přijali kompromisní dohodu o mzdách s drahami Deutsche Bahn (DB), a odmítli tak časově neomezenou stávku. Odbory včera oznámily, že dohodu podpořilo 52,3 procenta hlasujících. Odmítnutí dohody by vedlo ke stávce, která by ochromila nejen německou železnici, ale dopadla by i na spojení s Českou republikou.

​Vyšlo v DN č. 16 - 17

Ing. Tomáš Tóth (ČD Cargo): Expanze do zahraničí nám umožnila mít plnou kontrolu nad celou přepravou

29.8. – Společnost ČD Cargo dokázala v loňském roce i přes růst nákladů udržet hospodaření v černých číslech. O hodnocení uplynulého období i současné situace v ČD Cargo jsme požádali předsedu představenstva společnosti Ing. Tomáše Tótha.

Správa železnic hledá architekty pro třetí terminál vysokorychlostní železnice

29.8. - Další terminál, který zvýší dostupnost vysokorychlostní dopravy v regionech, vznikne v Jihlavě. Stejně jako v případě dopravních uzlů Praha východ VRT a Roudnice nad Labem VRT bude jeho podoba a řešení výsledkem architektonicko-urbanistické soutěže. Její vítěz by měl být představen v první polovině příštího roku.

​SŽ získala z programu CEF dalších 10,9 miliardy korun

Správa železnic pokračuje v úspěšném získávání dotací z Nástroje propojení Evropy (Connecting Europe Facility – CEF) v novém dotačním období 2021 – 2027. V druhé výzvě programu získalo grant pět velkých stavebních projektů.

​Německo: Železnice získá 93 milionů euro na alternativní pohony

„V roce 2023 investujeme 93 milionů eur do alternativních pohonů na železnici,“ řekl německý spolkový ministr dopravy Volker Wissing. Program financování alternativních pohonů v železniční dopravě Spolkového ministerstva pro digitální záležitosti a dopravu (BMDV) vstupuje do třetího kola.

​Drážní úřad povolí provoz údržby na úzkokolejce, doprava je nadále nemožná

28.8. – Drážní úřad vydá koncem srpna povolení pro provozování úzkokolejných drah v jižních Čechách a na Vysočině. Díky povolení se budou moci po dráze pohybovat stroje určené k údržbě trati. Nebude ale možné provozovat veřejnou dopravu cestujících. K tomu je nutné jiné povolení, o něž dosud nikdo nepožádal. Sdělila to mluvčího Drážního úřadu Pavlína Straková. Na úzkokolejce od podzimu vlaky nejezdí, firma Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) je v konkurzu, podle soudu dluží přes 360 milionů korun.

​Pro přímé vlakové spojení do Prahy zvažuje Brandýs nad Labem-Stará Boleslav dvě trasy

28.8. – Brandýs nad Labem-Stará Boleslav pokračuje v plánování přímého vlakového spojení do Prahy. Město má nyní dvě varianty, upřednostňuje trasu přes obce Podolanka a Přezletice, která by končila na Masarykově nádraží. Z Brandýsa by tam lidé byli za 30 minut. Na podzim by mělo souměstí s Prahou a obcemi, přes jejichž katastry by trať vedla, podepsat memorandum o další spolupráci. Návrh pak společně předloží ministerstvu dopravy. Přímé vlakové spojení do Prahy by mohlo být hotové do deseti let, řekl místostarosta města Patrick Zandl.

Vyšlo v DN č. 16 - 17

Ermewa pokračuje v rozšiřování své intermodální flotily

28.8. – Společnost Ermewa soustavně zvyšuje počet intermodálních železničních vozů ve svém vozovém parku a každoročně do něj zařazuje přibližně 1000 nových vozů. Díky tomu stávající flotila intermodálního segmentu, která v současné době čítá 4 500 vagonů, zažívá výrazný růst a s jejím rozšiřováním se počítá i v příštích letech.

spinner