Železniční doprava

​ČD dokončí v únoru v Plzni halu na údržbu a opravy vlaků za 200 milionů korun

11.12. – České dráhy (ČD) dokončují v Plzni halu pro komplexní údržbu vlaků. Nové depo s kolejemi a dílnami pro údržbu a opravy železničních vozidel přijde na více než 200 milionů korun. Dokončení a předání haly do provozu se předpokládá v únoru, řekl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Moderní údržbové zázemí reaguje na nákupy nových elektrických a motorových jednotek pro regionální dopravu v Plzeňském kraji. V hale bude ale možné provádět opravy a údržbu vozů všech řad, které ČD provozují.

​Británie uzavřela kontrakt na dodávku vlaků, mají být nejrychlejší v Evropě

10.12. – Japonská společnost Hitachi a její francouzský partner Alstom v Británii podepsaly kontrakt na dodávku 54 vysokorychlos­tních vlakových souprav v hodnotě dvou miliard liber (60 miliard Kč). Oznámil to provozovatel nové vysokorychlostní tratě HS2. S výrobou se má začít v roce 2025 a Británie získá vlaky, které mají být s maximální rychlostí 360 kilometrů v hodině nejrychlejší v Evropě.

​Siemens Mobility a ČD Cargo podepsaly smlouvu na dvě lokomotivy Vectron

9.12. – Společnost ČD Cargo, největší český železniční dopravce, objednala od společnosti Siemens Mobility dvě střídavé elektrické lokomotivy Vectron AC s Diesel Power Modulem (DPM). Lokomotivy plánuje dopravce využít v oblasti nákladní dopravy v České republice, Rakousku, Německu, Maďarsku a na Slovensku. Siemens Mobility bude zajišťovat servis lokomotiv po dobu čtyř let.

​ČD nasadí na jihu Čech příští rok deset nových souprav RegioPanter

9.12. – České dráhy nasadí příští rok v Jihočeském kraji postupně deset nových souprav RegioPanter. Budou jezdit z Českých Budějovic do Písku, Jindřichova Hradce, na většině spojů do Horního Dvořiště a také do Tábora. V neděli 12. prosince začne platit nový jízdní řád, v kraji zůstane rozsah spojů, jejž zajišťují ČD, podobný jako nyní. ČD plánují na rok 2022 i zvláštní parní vlaky na Šumavě. Sdělil to mluvčí ČD Lukáš Kubát.

​Kontroly železničních mostů neukázaly kritické závady, na třech budou dílčí omezení

17.12. – Dílčí omezení provozuschopnosti na třech mostech a preventivní častější prohlídky dalších devíti vzešly z mimořádných kontrol železničních mostů z předpjatého betonu v Česku. Diagnostické a statické kontroly 63 staveb neprokázaly kritické závady, které by vyžadovaly akutní zásah nebo zásadní omezení provozu. Informovala o tom Správa železnic. Celkem je na české železnici 167 mostů s konstrukcí z předpjatého betonu, zbylé organizace prohlédla dříve. Nyní se správa zaměří na kontrolu strategických přemostění.

​Firmě JHMD provozující úzkokolejky skončila ochrana před věřiteli

7.12. – Firmě Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) skončilo mimořádné moratorium, jež v září krajský soud v Českých Budějovicích prodloužil o tři měsíce do 3. prosince. Opatření tři měsíce chránilo provozovatele úzkokolejek před věřiteli. Firma nyní na webu uvedla, že jednala s věřiteli i akcionáři, aby zajistila budoucnost, jednání chce uzavřít do konce roku.

​Evropská komise žaluje Německo pro nedostatečnou bezpečnost na železnici

6.12. – Spolková vláda Německa se musí zodpovídat Evropskému soudnímu dvoru (ESD), protože podle názoru Evropské komise neuplatňuje správně předpisy EU o bezpečnosti a interoperabilitě v železniční dopravě na regionální dopravní sítě. Vzhledem k tomu, že řízení o nesplnění povinnosti, které probíhá od července 2016, situaci nezměnilo, bude nyní podána stížnost, uvedla komise.

​ŽESNAD.CZ: Přetížením stávajících tratí hrozí Praze dopravní kolaps

4.12. – Sdružení železničních nákladních dopravců (ŽESNAD.CZ) varuje před hrozbou zatížení jediného železničního nákladního průtahu v Praze novými linkami osobní dopravy, které chce zavést současné vedení Prahy. Reálně tak hrozí, že bude problém jak se zásobováním Prahy po kolejích, tak především s tranzitem, a do hlavního města a jeho okolí tak bude proudit více nákladní dopravy po silnici.

​České dráhy zvýší i přes krizi většině provozních pracovníků mzdy o čtyři procenta

3.12. – České dráhy v příštím roce zvýší většině svých provozních pracovníků tarifní mzdy o čtyři procenta. U dalších zaměstnanců, zejména v manažerských pozicích, bude růst mezd v průměru o tři a 3,5 procenta. Počítá s tím nová kolektivní smlouva, kterou podnik dnes uzavřel s odbory. Zvýšení mezd dopravce vyjde na 400 milionů korun. Společnost zaměstnává zhruba 15 000 lidí. Průměrná mzda v podniku je podle výpočtu ČTK aktuálně kolem 39 000 korun.

Ing. Oldřich Sládek (ŽESNAD.CZ): Uvítáme každou reálnou iniciativu k převodu zboží na železnici

Zelená dohoda pro Evropu vidí v podpoře železniční dopravy reálnou cestu pro dekarbonizaci a usiluje o větší převod zboží ze silnic na koleje. V současné době však toto úsilí naráží na řadu překážek. O vyjádření k situaci v České republice jsme požádali Ing. Oldřicha Sládka, výkonného ředitele Sdružení železničních nákladních dopravců České republiky (ŽESNAD.CZ).

spinner