Železniční doprava

​Železniční most mezi stanicemi Ústí nad Labem – Střekov a Ústí nad Labem západ čeká rekonstrukce

13.11. – Správa železnic vypisuje zakázku na rekonstrukci mostu, který se nachází na trati mezi stanicemi Ústí nad Labem – Střekov a Ústí nad Labem západ. Jejím předmětem je kromě zpracování záměru projektu také příprava navazujících dokumentací pro vydání společného povolení, provádění stavby a výkon autorského dozoru.

Tři české firmy se budou podílet na modernizaci slovenských tratí

12.11. – České firmy Eurovia CSSubterraAŽD Praha se budou na Slovensku podílet na jedné z největších zakázek na modernizaci železniční infrastruktury za poslední roky. Státem kontrolovaná společnost Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) totiž podepsala smlouvu za 323,37 milionu eur (8,5 miliardy Kč) se čtyřčlenným konsorciem v čele s firmou Strabag, součástí sdružení je také zmíněná trojice českých firem.

​RegioJet získal záruku na úvěry v hodnotě 375 milionů korun

12.11. - RegioJet získal od Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) vlastněné státem záruku za úvěry v hodnotě 375 milionů korun. Peníze chce dopravce využít pro další růst a inovace. Záruka na úvěrové financování až do výše 80 procent je důležitou podporou dalšího rozvoje, uvedl mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.

​ČD nasadí příští rok v Pardubickém kraji 16 modernizovaných vozů

12.11. - České dráhy (ČD) nasadí příští rok v Pardubickém kraji 16 modernizovaných vozů řady Bdmtee. Na jejich obnovu už uzavřely smlouvu. Vagony dostanou nová sedadla, moderní interiér, elektrické zásuvky, bezdrátové wi-fi připojení na internet i digitální informační systém, uvedl mluvčí drah Robert Pagan.

Rakousko rekordně investuje do tratí, cílem je kompletní elektrifikace do roku 2035

Rakouská spolková ministryně pro ochranu klimatu Leonore Gewesslerováv polovině října společně s výkonným ředitelem rakouských spolkových drah (ÖBB) Andreasem Matthäem oznámila „největší železniční investiční balíček, jaký kdy republika viděla“. Cílem rekordní vládní injekce do drah je mimo jiné do roku 2035 dosáhnout elektrifikace celé rakouské železniční sítě.

Modernizace železničního uzlu Ostrava dostala zelenou od Centrální komise MD

10.11. – Centrální komise Ministerstva dopravy schválila modernizaci jednoho z nejvýznamnějších železničních uzlů v České republice, a to v Ostravě. Nyní bude následovat zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí projekční kanceláří MORAVIA CONSULT Olomouc. Jejím dílem je rovněž již dokončený záměr projektu. Samotné stavební práce by mohly v případě bezproblémové přípravy začít v roce 2025, celkové náklady se odhadují na 25 miliard korun.

​Trať z Berouna do Plzně se zabezpečí systémem za 471 milionů Kč

9.11. – Železniční trať mezi Berounem a Plzni bude v následujících letech vybavena evropských zabezpečovacím systémem ETCS. Jeho vybudování bude stát přes 471 milionů korun a zajistí ho společnost AŽD Praha. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Systém, který má být do budoucna hlavním zabezpečovacím zařízením na velkých i regionálních tratích v tuzemsku, umožňuje převzít kontrolu nad vlakem ze vzdáleného pracoviště.

​PKP CARGO INTERNATIONAL absolvovala hodnocení společenské odpovědnosti firem

9.11. – Mezinárodní železniční dopravce PKP CARGO INTERNATIONAL, člen skupiny PKP CARGO, úspěšně absolvoval přezkoumání a zhodnocení činností v oblasti společenské odpovědnosti firem (CSR) podle normy ČSN ISO 26000. Společnosti skupiny věnují společenské odpovědnosti i v rámci CSR projektu PKP CARGO INTERNATIONAL POMÁHÁ! dlouhá léta velkou pozornost a považují ji za nedílnou součást podnikání.

​Tržby firmy MSV Metal Studénka loni poprvé přesáhly miliardu Kč

9.11. - Strojírenská firma MSV Metal Studénka v loňském roce poprvé dosáhla tržeb přesahujících miliardu korun, a to o 202 000 Kč. Oproti roku 2018 byly tržby vyšší o 100,9 milionu Kč. Čistý zisk firmě meziročně stoupl o 54,4 milionu na 106,2 milionu Kč. Vyplývá to z údajů ve výroční zprávě zveřejněné ve Sbírce listin.

​Leo Express rozšíří žalobu na České dráhy, žádá víc než miliardu

7.11. – Železniční dopravce Leo Express rozšíří svou žalobu na České dráhy za jejich údajné uplatňování predátorských cen, po státním podniku bude požadovat jako náhradu škod přes miliardu korun. Je to více než dvojnásobek, než původně soukromá firma po drahách žádala. Informoval o tom mluvčí Leo Expressu Emil Sedlařík. Náhradu škody v řádech stovek milionů korun požaduje od ČD u českých soudů i RegioJet. České dráhy se proti stanoviskům Leo Expressu ohradily, situace je zatím podle nich nenutí měnit svou pozici ve sporu.

spinner