Železniční doprava

Konsorcium tří českých firem vybuduje komunikační síť na slovenské železnici

23.3. - Konsorcium tří českých firem pod vedením pražské společnosti Kontron Transportation získalo na Slovensku zakázku v hodnotě téměř 39,39 milionu eur (939 milionů korun) na vybudování digitální rádiové komunikační sítě GSM-R na 329 kilometrů dlouhém úseku železniční tratě ze severu země po slovensko-ukrajinskou hranici. Smlouva o zakázce byla podepsána včera. ČTK o tom informovala mluvčí správce slovenské železniční infrastruktury ŽSR Ria Feik Achbergerová. Dalšími členy konsorcia jsou společnosti AŽD Praha a Elektrizace železnic Praha.

Alberto Mazzola: Železnice je řešením, jak snížit energetickou závislost Evropy

„Pokud jde o výběr dopravních řetězců, které je třeba podporovat, spotřeba energie se musí stát stejně důležitým kritériem jako emise CO2.“ V rozhovoru pro Dopravní noviny, kde jsme se zaměřili především na převod zboží ze silnice na železnici, to uvedl výkonný ředitel Společenství evropských železničních a infrastrukturních společností (CER) Alberto Mazzola.

ORLEN Unipetrol Doprava završila obměnu vozového parku sedmou lokomotivou Siemens Vectron

22.3. - Společnost ORLEN Unipetrol Doprava, z rafinérské a petrochemické skupiny ORLEN Unipetrol, převzala v litvínovském Chemparku poslední – sedmou lokomotivu Siemens Vectron MS řady 383 v barvách ORLEN Unipetrol. Převzetím nové lokomotivy ORLEN Unipetrol završil plánovanou modernizaci vozového parku, zahájenou v roce 2017, s cílem rozšířit flotilu o sedm elektrických lokomotiv Siemens Vectron MS. ORLEN Unipetrol Doprava, jeden z významných železničních nákladních dopravců v České republice, tak díky postupné modernizaci vozového parku posiluje své přepravní kapacity, kterými zajišťuje přepravu na domácích tratích i do sousedních států, a také mezi společnostmi ze skupiny ORLEN. Pokračuje tak v naplňování strategie skupiny ORLEN ve snižování emisí CO2. Za dobu svého provozu ve skupině ORLEN Unipetrol najezdily lokomotivy Vectron MS již téměř 2,8 milionů kilometrů, což představuje emisní ekvivalent přibližně 28 tisíc tun CO2 provozu dieselových lokomotiv.

Na Jizerskohorské železnici budou i nadále jezdit vozy ČD

22.3. - Rada Libereckého kraje schválila novou smlouvu s Českými drahami na zajištění vlakové obslužnosti na Jizerskohorské železnici. Ta bude platit od prosince roku 2026, kdy končí stávající kontrakt, a to až do roku 2033. Pro obyvatele a návštěvníky tím Liberecký kraj garantuje ještě kvalitnější železniční služby. Významnou novinkou je zejména doplnění stávající flotily o dalších devět vozidel Stadler. Na tamní trati tak skončí provoz souprav Regionova.

Proměněné nádraží v Moravském Berouně se v dubnu otevře cestujícím

21.3. - Ve stanici Moravský Beroun dokončují dělníci poslední práce na nádražní budově. Celková rekonstrukce za 43,4 milionu korun, kterou provádí společnost Hroší stavby Morava, zahrnovala odstranění části objektu a komplexní obnovu všech prostor.

Ve výpravní budově v Chocni bude nejspíš muzeum železničních modelů

19.3. - Část výpravní budovy v Chocni na Orlickoústecku by mohla od letoška sloužit jako zázemí muzea železničních modelů. Sběratel jedná se Správou železnic o pronájmu prostor. ČTK to řekl předseda spolku Muzeum TT modelů Petr Novotný. TT modely jsou v měřítku 1:120, spolek jich má kolem dvou tisícovek.

Příští sobotu zahájí provoz Rakovnický rychlík z Prahy do Kralovic na Plzeňsku

19.3. - Příští sobotu zahájí provoz takzvaný Rakovnický rychlík, který propojí Středočeský a Plzeňský kraj. Bude jezdit každou sobotu a neděli do konce října přes středočeský Rakovník do Kralovic na Plzeňsku. Na setkání starostů Plzeňska to řekl náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek. Plzeňský kraj chce dopravu rozšířit.

Studenti budou hledat další využití pro most přes Berounku v Černošicích

18.3. - Část stávající ocelové konstrukce železničního mostu přes Berounku najde své uplatnění i po dokončení plánované rekonstrukce mezi Černošicemi a Karlštejnem. Studentskou soutěž na zpracování návrhů jejího budoucího využití vypsalo město Černošice ve spolupráci se Správou železnic a Fakultou stavební ČVUT v Praze. Termín pro odevzdání soutěžních návrhů je 5. června, následně dojde k vyhlášení výsledků.

Vlakovou dopravu v Moravskoslezském kraji dalších deset let zajistí České dráhy

17.3. - Vlakovou dopravu na regionálních tratích v oblasti Ostravska, tedy ve větší části Moravskoslezského kraje, budou i v příštích deseti letech zajišťovat České dráhy (ČD). Hodnota kontraktu činí 18 miliard korun a bude v tzv. režimu brutto, kdy národní dopravce zajistí vlaky, jejich provoz a údržbu, ale tržby za jízdné půjdou kraji. Novinářům to řekli zástupci ČD a kraje, kteří smlouvu, jež začne platit od prosince, dnes podepsali v Ostravě.

.

Obyvatelé obcí v Moravskoslezském kraji se dozví, zda se jich dotkne stavba VRT

17.3. - Obyvatelé obcí, kterých se dotkne výstavba vysokorychlostní trati (VRT) v Moravskoslezském kraji, by se nejspíš během léta měli dozvědět, zda a jak konkrétně stavba jejich pozemky zasáhne. Po včerejším jednání to v Jistebníku na Novojičínsku řekli zástupci Správy železnic (SŽ) a Spolku pro přijatelný život kolem dálnic v Moravskoslezském kraji.

spinner