Železniční doprava

Provoz v regionech klesá, ČD chtějí systémové redukce vlaků

19.3. - Počet cestujících v kvůli současné krizi kolem koronaviru klesá i v regionální dopravě, podle Českých drah jezdí v lokálních vlacích asi desetina pasažérů. Dráhy proto chtějí regionální provoz od pondělí zredukovat až o 28 procent, žádají však kompletní změny jízdních řádu. Dílčí úpravy v rámci regionů podle nich budou nesystémové. Vyplývá to z dopisu drah zaslaný jednotlivým úřadům, který ČTK získalo ze svých zdrojů. České dráhy, stejně jako konkurenční dopravci, už snížily provoz na dálkových tratích.

Siemens Mobility získal první objednávku na bateriově napájené jednotky Mireo Premium

Siemens Mobility získal první objednávku na bateriově napájené jednotky Mireo

18.3. - Státní úřad pro kolejová vozidla spolkové země Bádensko-Württembersko (SFBW) objednal 20 dvouzdrojových elektrických trakčních jednotek trolej/akumulátor Mireo Plus B od společnosti Siemens Mobility. Dvoučlánkové nízkopodlažní regionální elektrické trakční jednotky mohou být díky kombinovanému napájení nasazeny na tratích s trakčním i bez trakčního vedení.

RegioJet investuje do stavby depa čtvrt miliardy Kč

18.3. - Soukromý železniční dopravce RegioJet investuje do stavby depa pro údržbu svých i konkurenčních vozidel v Praze-Dolních Měcholupech zhruba čtvrt miliardy Kč. V současnosti probíhají projektové práce a stavební přípravy, stavba by měla být dokončena do dvou let. Píše o tom na webu deník E15. Podle jeho informací na plánech firmy nic nemění ani současná situace kolem pandemie koronaviru, která výrazně omezuje byznys obecně. 

Budování vysokorychlostních tratí stále zaostává za potřebami ekonomiky

Příprava vysokorychlostních tratí (VRT) patří mezi priority ministerstva dopravy. Železniční část transevropské dopravní sítě (TEN-T) zabezpečuje většinu železničních přeprav uvnitř Evropské unie, ale stávající infrastruktura ještě nekoresponduje s poptávkou globální ekonomiky. Českou republiku přitom protínají tři hlavní železniční koridory. Také proto o VRT během prvního únorového týdne jednal ministr dopravy Karel Havlíček se svými protějšky na německá a polské straně, Andreasem Scheuerem a Andrzejem Adamczykem. VRT nabývají na významu i v souvislosti s programem European Green Deal, který v prosinci zveřejnila Evropská komise.

ČD přerušily prodej jízdenek ve vlacích, RegioJet přidá vozy

16.3. - České dráhy dnes přerušily prodej jízdních, přepravních a rezervačních dokladů ve vlacích. Cestující bez předem zakoupené jízdenky vyzvou přes e-shop či mobilní aplikaci, řekla mluvčí dopravce Gabriela Novotná. RegioJet kvůli šíření koronaviru upravuje rezervační systém, který by měl cestující usazovat s rozestupy, kvůli tomu přidá k soupravám vozy navíc.

Hygienici kvůli koronaviru uzavřeli Litovel a dalších 20 obcí

16.3. - Hygienici dnes ráno uzavřeli 21 obcí na Olomoucku včetně Uničova, Červenky a Litovle, aby tam zabránili dalšímu šíření koronaviru. Lidé nemohou území těchto měst a obcí opustit a zakazuje se i pohyb mimo místo jejich trvalého pobytu a to minimálně na 14 dnů, vyplývá z nařízení hygieniků. Opatření se týká i dopravy, na dálnici D35 jsou od dnešního rána uzavřeny sjezdy a nájezdy 248 a 253 na dálnici u Litovle, uvedlo Národní dopravní informační centrum ŘSD. Na Litovelsku a Uničovsku bylo v neděli večer evidováno 25 případů koronaviru, v celém Olomouckém kraji jich bylo 32.

CZ LOKO dá do zkušebního provozu hybridní lokomotivu

16.3. - Pohony lokomotiv společnosti CZ LOKO z České Třebové na Orlickoústecku budou časem kombinovat různé druhy energií, elektřinu, baterie i spalovací motory. Firma se zaměří na jejich výrobu, jeden prototyp už začne testovat, uvedl generální ředitel Josef Gulyás.

Česká republika zastaví načas mezistátní osobní železniční dopravu Premium

Česká republika zastaví načas mezistátní osobní železniční dopravu

13.3. - Vláda České republiky přijala v souvislosti s šířením onemocnění COVID-19 zásadní preventivní bezpečností opatření. Na základě těchto opatření bude zastavena veškerá mezistátní osobní železniční doprava mezi Českou republikou a Německem, Rakouskem, Slovenskem a Polskem.

Od soboty platí mimořádná opatření v mezinárodní dopravě Premium

Od soboty platí mimořádná opatření v mezinárodní dopravě

12.3. - Od soboty mohou lidé cestovat za hranice pouze osobními automobily, přeshraniční osobní autobusová, vlaková nebo lodní doprava se pozastavuje. Nová opatření se dotknou i mezinárodní osobní letecké dopravy.

Rakouské osobní vlaky přestaly kvůli koronaviru jezdit do Itálie

12.3. - Kvůli šíření nového typu koronaviru Rakousko včera do odvolání přerušilo železniční spojení s Itálií. Do země budou moci jezdit jen nákladní vlaky, informovala rakouská tisková agentura APA. V Rakousku se zatím potvrdilo 246 případů nákazy koronavirem, z nichž nejvíce připadá na Tyrolsko.

spinner