Železniční doprava

Rakouské železnice v pondělí čeká celodenní stávka, dotkne se i spojů s ČR

27.11. - Rakouské odbory vida kvůli sporu o platy chystají na pondělí celodenní stávku na železnicích. Dotknout by se měla všech spojů, včetně těch s Českem. Jak na svém webu upozornily České dráhy, mohou se omezení v dálkové dopravě projevit už dnes a také v úterý. Na území ČR mezinárodní vlaky pojedou podle Českých drah bez omezení.

Stávka strojvedoucích narušila provoz na britské železnici

27.11. - Stávka strojvedoucích za vyšší mzdy včera narušila provoz na britské železnici. Většina meziměstských vlaků na hlavních tratích z Londýna do Skotska a Walesu byla zrušena, některé železniční společnosti nevypravily vlaky žádné. Přepravci lidem doporučili, aby cestovali jen v nutných případech a aby se před cestou přesvědčili, že jejich spoj skutečně vyjede, informoval deník The Guardian.

ČD zahájily zkušební provoz pod dohledem ETCS na trati z Olomouce do Uničova

26.11. - České dráhy včera zahájily zkušební provoz v elektrické trakci pod dohledem moderního evropského vlakového zabezpečovacího systému ETCS na trati z Olomouce do Uničova. Zhruba během měsíce se musí připravit na výhradní provoz. Zkušební provoz ETCS rozšiřuje národní dopravce i na další tratě Správy železnic.

Začala modernizace posledního traťového úseku mezi Prahou a Lysou nad Labem

26.11. - Správa železnic včera slavnostně zahájila modernizaci železnice mezi Mstěticemi a Čelákovicemi. Jde o poslední dosud neopravený úsek velmi vytížené příměstské trati z Prahy do Lysé nad Labem. Za 2,172 miliardy korun bez DPH stavbu zrealizuje sdružení firem EUROVIA CS, Subterra, GJW Praha a Elektrizace železnic Praha. Přípravné práce už začaly, naplno se rozběhnou po novém roce a potrvají do listopadu 2025.

RegioJet má za tři čtvrtletí dosud nejvyšší tržby 2,6 miliardy korun

25.11. - Brněnský dopravce RegioJet dosáhl letos za první tři čtvrtletí dosud nejvyšších tržeb z provozu železniční a autobusové dopravy. Z vlaků plynuly firmě tržby téměř dvě miliardy korun, což je meziroční nárůst o 40 procent. Autobusová doprava vytvořila tržby 600 milionů korun, což je téměř dvojnásobek, uvedla v tiskové zprávě mluvčí firmy Alexandra Janoušek Kostřicová. Důvodem je zvýšený zájem o cestování po dvou letech covidových omezení a také zdražování jízdného, které souvisí s růstem nákladů. Firma předpokládá, že by měla být na konci roku zisková.

Právě vychází v DN č. 24

Ing. Oldřich Sládek (ŽESNAD.CZ): Potřebujeme transparentní financování infrastruktury nejméně na pět let

25.11. – Dnešní doba je náročná pro všechny obory. O tom, jak se se současnou situací vypořádávají železniční dopravci, jsme hovořili s Ing. Oldřichem Sládkem, výkonným ředitelem Sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD CZ, a od letošního roku také prezidentem Svazu dopravy ČR.

Výkony nákladní a osobní dopravy na Slovensku rostou, před covidem-19 byly vyšší

24.11. - Výkony nákladních dopravců na Slovensku letos v září po předchozím dvouměsíčním poklesu meziročně stouply o 9,1 procenta. Dál však zaostávaly za stejným obdobím roku 2019, kdy země ještě nečelila koronavirové nákaze. Také v osobní dopravě rostly počty cestujících, ale výrazně pomaleji než v předchozích měsících. ČTK o tom dnes informoval slovenský statistický úřad.

​Právě vychází v DN č. 24

Ve Špindlerově Mlýně se uskutečnila obchodní konference ČD Cargo 2022

24.11. – Prudký nárůst nákladů, komplikovaná výluková činnost na infrastruktuře a zároveň nutnost i v této době investovat do vozidlového parku. O tom všem i o současné ekonomické situaci byla letošní obchodní konference ČD Cargo, která se uskutečnila před dvěma týdny ve Špindlerově Mlýně.

​Právě vychází v DN č. 24

Ermewa rozšiřuje park o další intermodály: 780 nových vagonů v roce 2022

24.11. – 530 nově vyrobených intermodálních vagonů vyjelo koncem třetího čtvrtletí 2022 do provozu a dalších 250 kusů bude následovat do konce letošního roku. Ermewa tak pokračuje v rozšiřování své nabídky a portfolia v segmentu intermodální dopravy.

Vydání DN č. 24

Výběr textů z DN č. 24 přineseme 15. prosince.

(red)

spinner