Železniční doprava

Novela zákona o drahách prošla do dalšího čtení

Poslanecká sněmovna minulý týden ve druhém čtení projednávala novelu zákona o drahách a poslala ji k závěrečnému schvalování. To by mělo proběhnout možná už v září.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – červenec 2019

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

ELA UDĚLILA EVROPSKOU LOGISTICKOU CENU 2019 SKUPINĚ KOMSA

Ceremonie s tím spojená proběhla v Bruselu. Není bez zajímavosti, že tato organizace získala loni Německou cenu za řízení dodavatelských řetězců od Německé logistické asociace. Historie KOMSA začala v roce 1992 na idylické farmě v saském Hartmannsdorfu. Zde ve Švédsku narozený dr. Gunnar Grosse založil s třemi ambiciózními mladými muži podnik na podporu rozvoje dealerské sítě mobilních telefonů v SRN.

České dráhy zaplatí pokutu 274 milionů Kč za zneužití dominance

5.8. – České dráhy (ČD) zaplatí za zneužití dominantního postavení na trhu dálkové železniční dopravy v letech 2005 – 2014 nikoliv původně stanovenou pokutu 368 milionů Kč, ale 274 milionů Kč. Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil rozhodnutí prvního stupně, že se ČD provinily, výši pokuty ale snížil. České dráhy s rozhodnutím nadále nesouhlasí a podají proti němu správní žalobu. Úřad o rozhodnutí informoval v tiskové zprávě.

Českým drahám letos přibývají cestující v desítkách procent Premium

Českým drahám letos přibývají cestující v desítkách procent

2.8. – České dráhy dosáhly v prvním pololetí na klíčových relacích jako jsou Praha – Ostravsko, Praha – Brno, Praha – Hradec Králové, Praha – České Budějovice, Praha – Olomouc nebo Praha – Ústí nad Labem dvouciferných nárůstů počtu cestujících. Včera to oznámil místopředseda představenstva ČD Radek Dvořák.

SŽDC dodrží původní harmonogram oprav hlavního nádraží v Brně

1.8. – Záchrana a konzervace historických stavědel z 19. století na brněnském hlavním nádraží nakonec nezpozdí stavbu a provoz se na něj vrátí podle původních předpokladů 14. prosince. Upravil se harmonogram prací a dnes už je jejich průběh takový, že jdou podle plánu. Oznámili to včera Josef Skřivánek ze Stavební správy východ Správy železniční dopravní cesty a ředitel stavby Karel Vavřena.

Nehod na železničních přejezdech přibývá, za první pololetí dokonce o pětinu Premium

Nehod na železničních přejezdech přibývá, za první pololetí dokonce o pětinu

1.8. – Za prvních šest měsíců letošního roku bylo při srážkách s vlakem na železničních přejezdech evidováno 84 nehod, meziročně o 14 více (+20 %), při kterých bylo 5 osob usmrceno, meziročně o 3 méně (-38 %), 6 těžce zraněno, meziročně o 1 méně (-14 %) a 22 lehce zraněno, meziročně o 1 méně (-4 %). Včera o tom informoval BESIP.

Německo chystá modernizaci železnice za 86 miliard EUR

30.7. – Německá vláda a železniční společnost Deutsche Bahn se dohodly na desetiletém plánu modernizace železniční sítě za 86 miliard EUR(téměř 2,2 bilionu Kč). Plán, který ministr dopravy Andreas Scheuer označil za největší program modernizace železnice v historii Německa, se má stát základem aktivní ochrany klimatu. Informovala o tom na svém webu německá rozhlasová a televizní stanice Deutsche Welle.

Na rekonstrukci z části zchátralé železniční sítě přispěje vláda 62 miliardami EUR, dalších 24,2 miliardy bude investovat Deutsche Bahn.

České dráhy dnes ukončí příjem nabídek na členství ve vedení

29.7. – České dráhy dnes ukončí příjem nabídek od uchazečů na post v představenstvu společnosti, zájemci mají poslední den. Státní dopravce vybírá v otevřeném výběrovém řízení dva nové členy vedení poté, co dozorčí rada v červnu odvolala předsedu představenstva Miroslava Kupce. Nové členy zvolí dozorčí rada v září. Představenstvo je nyní tříčlenné, vede ho místopředseda Radek Dvořák.

PKP CARGO sází na intermodální spoje a domácí terminály

Skupina PKP CARGO bude rozvíjet intermodální aktivity ve dvou hlavních směrech: bude posilovat mezinárodní intermodální spoje a zvyšovat překládku zboží v Polsku. O plánech podniku hovořil v Katovicích předseda představenstva PKP CARGO Czesław Warsewicz. Uvedl, že skupina dynamicky implementuje vytyčenou strategii přeměny z čistě železničního nákladního dopravce na poskytovatele logistických služeb.

Aktuality ze světa 29-30/2019 Premium

Aktuality ze světa 29-30/2019

22.7. – SPEDICE, LOGISTIKA – DSV zavedla novou relaci Truck/Rail mezi Velkou Británií a Itálií přes Zeebrugge. Jde o novou každodenní službu z Hullu nebo Tilbury ve Velké Británii do Itálie s dobou tranzitu od pěti do osmi pracovních dnů. V přístavu Zeebruggese návěsy překládají na vlaky do italské Novary, kde se návěsy vykládají před konečným dodáním. Podle logistického koncernu DSV se stejný systém používá pro importy z Itálie do Velké Británie. Drážní varianta má nabízet pružnost v ceně a v době tranzitu plus úsporu CO2 proti přímé dopravě silniční. Ředitel DSV Denis Clarke řekl: „Následně po zahájení drážního nákladního řešení mezi Velkou Británií a Španělskem jsme velmi rádi obdrželi velmi pozitivní odezvy. Věříme, že použití stejného přístupu v zapojení dráhy mezi Británií a Itálií bude správným řešením i pro zlepšení naší ekologické bilance. Podobně jako ve službě GB/Španělsko budeme operovat do a z určitých poštovních kódů ve všech zemích a až se provoz bude dále rozvíjet, pokrytí dále rozšíříme.“ V návaznosti na tvrdý brexit společnost DSV zveřejnila na své britské webové stránce nabídku odesílatelům, aby udělili firmě povolení konat jako celní agent v jejich prospěch. „Bude se to týkat jak exportní deklarace, tak importního clení. Konání bez tohoto povolení bude mít dopad na dobu tranzitu v případě No Deal Brexit,“ uvedla DSV.

spinner