Železniční doprava

​ČD mají krizové plány pro případ rychlého šíření varianty koronaviru omikron

7.1. – Železniční dopravci se chystají na další vlnu pandemie. České dráhy mají připraveny plány pro případ rychlého šíření nové varianty koronaviru omikron. K případným omezením přistoupí až v situaci, kdy jim nemoc vyřadí zhruba 1500 provozních zaměstnanců, tedy kolem 15 procent z celkového počtu. Rušení linek je podle dopravce až poslední krizovou možností. V celé společnosti osobního dopravce, včetně mimoprovozních zaměstnanců, nyní kvůli nemocem není v práci zhruba 900 lidí. Scénáře pro řešení krize má připraveny i RegioJet, chce postupovat podobně jako v minulosti.

​SŽ plánuje začít stavět vysokorychlostní trať do Ostravy v roce 2025

6.1. – Správa železnic plánuje zahájit stavbu 65 kilometrů dlouhé vysokorychlostní trati Moravská brána z Prosenic na Přerovsku do Ostravy v roce 2025, její stavba zabere zhruba čtyři roky. Maximální rychlost vlakových souprav po nové trati bude 320 kilometrů za hodinu. Správa železnic už uzavřela smlouvy na zpracování dokumentací pro územní rozhodnutí na dva stavební úseky vysokorychlostní trati Moravská brána, sdělil mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Odhadované náklady na stavbu vysokorychlostní trati Moravská brána nebyly zatím zveřejněny.

Společnost Siemens Mobility získala zakázku na lokomotivy od společnosti Railpool

5.1. – Společnost Railpool, jedna z předních evropských společností v oblasti pronájmu kolejových vozidel v Evropě, a Siemens Mobility podepsaly na přelomu roku rámcovou smlouvu na dodávku 100 lokomotiv. Při podpisu smlouvy bylo objednáno prvních 70 lokomotiv. Různé varianty lokomotiv budou využívány na různých evropských železničních koridorech (sever-jih a východ-západ) a mohou být provozovány až v 18 zemích. Společnost Railpool si již dříve objednala 20 lokomotiv Vectron MS od společnosti Siemens Mobility.


​V loňském roce zemřelo na drahách nejméně osob za posledních devatenáct let

5.1. – I když v loňském roce vzrostl počet mimořádných událostí na drahách o čtyři procenta, počet usmrcených osob klesl o 16 procent. Rok 2021 se tak podle statistik Drážní inspekce stal rokem s nejméně mrtvými osobami na drahách od vzniku Drážní inspekce, tedy od roku 2003. Uvedl to mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

​Rail Cargo Carrier CZ získal první EffiShunter 1000M

Český nákladní dopravce Rail Cargo Carrier – Czech Republic, patřící do rakouské skupiny ÖBB, se stal prvním soukromým provozovatelem lokomotivy EffiShunter 1000M v České republice. Dodávka lokomotivy provozovateli probíhá za spolupráce se společností Unicredit Leasing Česká republika, která je majitelem lokomotivy a lokomotivu dlouhodobě společnosti RCC CZ pronajímá.

​Allianz pro Schiene: Cestování vlakem do zahraničí musí být v EU jednodušší

4.1. – V Evropském roce železnice 2021 se železniční průmysl v EU trochu semknul, aniž by skutečně překonal rozdělující aspekty. K tomuto smíšenému závěru dospěla dopravní asociace Allianz pro Schiene při hodnocení uplynulého Evropského roku železnice. Dirk Flege, výkonný ředitel aliance, uvedl: „Evropský rok končí pokrokem v oblasti rychlých spojů, nočních vlaků a investic do sítí. Vnitrostátní hranice v EU však stále tvoří hlavní překážky na trati. Cestování vlakem přes hranice by mělo a mohlo být mnohem jednodušší – jak pro osobní, tak pro nákladní dopravu.“ „Evropský rok železnic nestačí k odstranění nesourodosti. Pokud má budoucnost patřit železnici šetrné ke klimatu, musí EU vyhlásit desetiletí železnice,“ dodal Dirk Flege.

​Ministerstvo dopravy: Rok 2022 přinese řadu změn a novinek v dopravě

31.12. – Další zvýšení bezpečnosti na železnici, možnost obce iniciovat řízení o odstranění vraku z veřejně přístupné účelové komunikace, zpřísnění postihu za odmítnutí nízkorychlostního kontrolního vážení či boční odstup při předjíždění cyklistů. To jsou některé z legislativních změn, které přinese rok 2022, o nichž informovalo Ministerstvo dopravy.

​Cestující se v roce 2022 dočkají plně zmodernizované trati mezi Smíchovem a Černošicemi

29.12. – Navýšení traťové rychlosti až na 140 km/h, kompletní rekonstrukce stanice Praha – Radotín a výstavba dalšího čtyřkolejného úseku. To jsou jen některé z přínosů stavby modernizace tratě Praha-Smíchov – Praha-Černošice. Hotovo bude na konci roku 2022. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka při kontrolním dni na stavbě.

​Správa železnic hospodařila s rozpočtem 60 miliard, 30 miliard šlo na investice

28.12. – Dokončení 92 kilometrů zmodernizovaných tratí, zahájení a pokračování modernizací a rekonstrukcí tratí i stanic, další kroky v přípravě výstavby prvních úseků VRT nebo rekonstrukce a opravy nádražních budov s důrazem na jejich bezbariérovost. To je právě končící rok z pohledu Správy železnic. Manažer infrastruktury v roce 2021 hospodařil s rekordním rozpočtem 60 miliard korun, z něhož 37 miliard bylo určeno na investice.

Správa železnic v roce 2021 výrazně pokročila s přípravou VRT

27.12. - Správa železnic v roce 2021 zahájila práce na dokumentacích pro územní rozhodnutí, představila veřejnosti vítězný architektonický návrh terminálu Praha východ a vyhlásila řadu veřejných zakázek souvisejících s přípravou VRT.

spinner