Železniční doprava

​Správa železnic: Na dalším úseku čtvrtého koridoru půjde jezdit 160 km/hod.

30.6. - Správa železnic oznámila dokončení modernizace dvoukolejné trati mezi Dynínem a Ševětínem. Díky přesunutí nástupišť v Dyníně a Neplachově také došlo ke zlepšení dostupnosti železnice pro obyvatele obou obcí. Modernizovaný úsek je nyní připraven na instalaci evropského zabezpečovače ETCS. Na dalším úseku čtvrtého koridoru tak bude možné jezdit rychlostí 160 km/h.

ČD Cargo se zásadním způsobem podílí na zvládání kůrovcové kalamity

1.7. – Společnost ČD Cargo dokázala i přes omezení související s nouzovým stavem způsobeným pandemií COVID-19 zajistit dostatečné kapacity pro odvoz kalamitního dřeva z kůrovcem napadených lokalit. Za období leden až duben se podařilo společnosti ČD Cargo zvýšit počet přístavených vozů za účelem odstranění kůrovcového dřeva na 118 % průměru roku 2019 a společnost tak zásadním způsobem příspívá v boji se šířením kůrovcové kalamity na území České republiky. Právě urychlené vyvezení napadeného dřeva ke zpracování je základním předpokladem úspěchu v boji s nekontrolova­telným šířením kůrovce.

První osobní vlaky na vodík se v ostrém provozu v Německu osvědčily, přibydou desítky dalších

Rok a půl mohli cestující v Dolním Sasku cestovat vlaky s vodíkovým pohonem. Dvě vozidla Coradia iLint vyrobená společností Alstom prokázala svou účinnost pro regionální trasy. Nyní francouzská společnost Alstom vydala shrnující zprávu a neskrývá optimismus. Německo jako první země, která použije tyto inovativní vlaky, plánuje zahájit své pravidelné provozování v roce 2022.

​British Airways propustí 350 pilotů, dalších 300 bude doma

29.6. – Letecká společnost British Airways propustí natrvalo 350 pilotů a dalších 300 jich zůstane doma s polovinou platu. Firma je znovu přijme pouze v případě, že je bude potřebovat. O dohodě mezi piloty a leteckou společností, která je součástí skupiny IAG, včera informoval list The Sun.

​České dráhy budou dále sídlit v budově ministerstva dopravy

29.6. – České dráhy budou další tři roky sídlit v části budovy ministerstva dopravy v centru Prahy. Dráhy budou za pronájem ročně platit téměř 30 milionů Kč. Vyplývá to z dokumentu ministerstva dopravy. Dráhy v minulých letech poptávaly na trhu nové sídlo, avšak bez výsledku.

Společnost DAKO-CZ otevřela nové servisní středisko a spustila náborovou kampaň

28.6. – Společnost DAKO-CZ, přední výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla ve čtvrtek slavnostně otevřela nové servisní středisko. Zákazníkům bude poskytovat opravy pneumatických a hydraulických zařízení a firmě dodá jistotu práce i v případě ochlazení poptávky na trhu. V současné době je ovšem DAKO-CZ zakázkově naplněné, rozšiřuje výrobní prostory a spouští náborovou kampaň v regionu.

ÚOHS potrestal kartel dopravců na železnici pokutou 18,4 milionu

22.6. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal kartelovou dohodu nákladních železničních dopravců pokutou v celkové výši 18,4 milionu Kč. Rozhodnutí není pravomocné, někteří dopravci proti němu podali rozklad. Důvodem postihu bylo to, že firmy uzavřely dohodu o spolupráci, podle níž si neměly přebírat zakázky. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

​GEFCO vypravilo vlak z Wu-chanu do Francie s díly pro restart výroby automobilů

21.6. – Společnost GEFCO přepravila 500 tun dílů pro segment automobilového průmyslu z čínského Wu-chanu do Francie. Pro přepravu vypravilo GEFCO z Wu-chanu jeden z prvních ucelených vlaků, který opustil město od vypuknutí pandemie COVID-19 a uvalení karantény.

​České dráhy konkurenční Leo Express nekoupí, bylo by to nevýhodné

20.6. – České dráhy konkurenčního soukromého dopravce Leo Express nekoupí, jejich společné jednání skončilo nezdarem. Vedení státního dopravce možnost akvizici zavrhlo, byla nevýhodná. Informoval o tom včera server Lidovky.cz, kterému to potvrdil ministr dopravy Karel Havlíček. Oba podniky o koupi jednaly bez výsledku už v minulosti.

​Kraje mají rozdílné požadavky na vlaky, pro ČD je to komplikace

18.6. – Velké rozdíly v požadavcích krajů na různé typy a vybavení vlaků jsou pro České dráhy komplikací. Zvyšuje to náklady a nedovoluje maximálně využít vozidel. České dráhy usilují o to, aby se svými vlaky jezdily více, a více je tak vytížily. Zároveň chtějí, aby byl provoz čím dál více ekologičtější, řekl včera v Brně na konferenci o budoucnosti železničního průmyslu náměstek generálního ředitele Českých drah Patrik Horný.

spinner