Železniční doprava

​Vlaky nejsou podle německé studie výrazným místem šíření covidu

10.9. – Vlaky nejsou v době pandemie nemoci covid-19 místem výrazného šíření infekce, cestování po železnici je tak pro veřejnost bezpečné. Tvrdí to na svém webu německé dráhy Deutsche Bahn (DB), které se odvolávají na aktuálně zveřejněné dílčí výsledky studie berlínského výzkumného střediska Charité Research Organisation (CRO).

České dráhy v pololetí zaznamenaly kvůli krizi ztrátu 1,98 miliardy Kč

10.9. - České dráhy v letošním prvním pololetí hospodařily se ztrátou 1,98 miliardy korun. Ztráta je výsledkem jarní koronavirové krize a s ní spojeným omezením provozu. Pokles tržeb zaznamenala osobní i nákladní přeprava. Vlaky dopravce tak v pololetí cestovalo 59,8 milionu cestujících, meziročně o třetinu méně. Dráhy o tom informovaly ve své finanční zprávě. V předchozích několika letech společnost hospodařila se ziskem, loni s 1,3 miliardy korun.

Bezpečnostní komise: Navrhujeme lepší výcvik strojvedoucích a nové podmínky pro práci

9.9. – Od posledního jednání se podařilo nalézt shodu s Ministerstvem práce a sociálních věcí v oblasti pracovní doby, odpočinku a přestávek pro strojvedoucí. Připravované změny budou součástí nařízení vlády č. 589/2006 Sb. o pracovní době strojvedoucích, shodla se komise ke zvýšení bezpečnosti železničního provozu na svém dalším jednání. Komise se mimo jiné také shodla na parametrech zkvalitnění výcviku strojvedoucích a tématem jednání byla i stav železničních mostů.

Škoda po srážce osobního a služebního vlaku v Kdyni je 4,75 milionu

9.9. – Na 4,75 milionu korun vyčíslila předběžně Správa železnic škodu po středeční srážce osobního a služebního vlaku v Kdyni na Domažlicku, informoval ČTK mluvčí Správy železnic Marek Illiaš. Plzeňští krajští záchranáři, kteří na místě zasahovali, upřesnili konečný počet lidí převezených do nemocnic na 19, z toho byli čtyři vážně zranění. Mezi ošetřenými cestujícími z osobního vlaku bylo pět dětí, žádné neutrpělo těžká zrnění, řekla ČTK mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová. Provoz na trati byl podle ČD obnoven po 19:00.

Stát dá do roku 2026 na zabezpečení lokálních tratí 7 miliard Kč

9.9. – Stát chce do roku 2026 investovat do zabezpečení regionálních tratí se zjednodušeným řízením provozu sedm miliard korun. Opatření budou odpovídat intenzitě provozu na nich, celkem jde o 1600 kilometrů železnic. K zabezpečení provozu navíc plánuje i legislativní změny, brzy by měl vzniknout sankční program pro problémové strojvůdce. Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) to řekl po jednání bezpečnostní komise, kterou v létě ustavil po nedávné sérii tragických nehod na železnici.

​Na Rail Business Days se setkají firmy a odborníci v oboru kolejové dopravy

8.9. – Rail Business Days, které jsou prezentací firem a institucí v oboru kolejové dopravy s mezinárodním přesahem, se uskuteční 18. do 19. listopadu 2020 v Kongresovém Centru Praha. Svým konceptem se jedná o výjimečnou a moderní akci. Nabízí příležitost pro setkání výrobců vozů a komponentů pro kolejovou dopravu, provozovatelů, vývojových a výzkumných subjektů, veřejných dopravních institucí, odborníků a médií.

​Krajský soud v Ostravě opět řeší tragickou nehodu vlaku ve Studénce

7.9. – Odvolací senát Krajského soudu v Ostravě dnes bude opět projednávat okolnosti železničního neštěstí ve Studénce na Novojičínsku, které se stalo v srpnu 2008. Vlak EuroCity Comenius jedoucí z Krakova do Prahy tam tehdy narazil do konstrukce silničního mostu, která se zřítila na trať. V souvislosti s neštěstím zemřelo osm lidí, šest přímo na místě nehody. Zraněno bylo dalších 95 lidí.

​Od října budou v Pardubicích na železnici výluky

6.9. - V Pardubicích začínají první výluky kvůli modernizaci železničního uzlu Pardubice. Osobní dopravy se zpočátku nedotknou. Cestující je pocítí od konce října do začátku prosince. Uvedla to Nela Friebová ze Správy železnic.

První vlaky PKP CARGO INTERNATIONAL projely modernizovaným přechodem Hodoš

5.9. – Slovinská společnost Primol-Rail ze skupiny PKP CARGO INTERNATIONAL realizovala 3. září přepravu prvních dvou kontejnerových vlaků přes modernizovaný slovinsko-maďarský přechod Hodoš s vlastními multisystémovými lokomotivami Vectron.

​Správa železnic začala hledat tvůrce dokumentace k rychlotrati do Ostravy

4.9. – Správa železnic začala hledat zhotovitele dokumentace pro územní řízení a stavbu připravovaného úseku vysokorychlostní trati mezi Ostravou a Prosenicemi. Odhadovaná částka za zpracování dokumentace je 195 milionů korun. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Úsek, který je podle dopravců nyní přetížen, je součástí chystané rychlodráhy mezi Ostravou a Brnem, trať by se podle dřívějších plánů měla začít stavět za pět let. Část mezi Přerovem a Ostravou by mohla být hotová v roce 2030.

spinner