Železniční doprava

Kraj chce obnovit vlaky do polského Zhořelce, zatím začnou jezdit do Zawidówa

18.2. - Obnovit přeshraniční železniční spojení z Liberce do polského Zhořelce chce Liberecký kraj. Prvním krokem bude letos na jaře prodloužení trasy vybraných osobních vlaků na trase z Liberce do Černous ve Frýdlantském výběžku do první polské stanice za hranicí, což je Zawidów. V tiskové zprávě o tom v pátek informoval mluvčí kraje Jan Mikulička.

Český železniční průmysl ročně vytvoří stovky míst pro absolventy středních škol

16.2. - Každoročně více než 500 míst pro absolventy středních odborných škol a učilišť vytvoří podniky českého železničního průmyslu – členové sdružení ACRI. Podniky, které vyrábějí široké portfolio produktů – od drážních vozidel přes řídicí technologie, komponenty a součástky, vybavení interiérů vozidel nebo například kolejnice, přitom mají zájem především o absolventy oborů elektro, mechaniky, seřizovače, obsluhu CNC strojů a další specializované profese.

Frekventovaná středočeská stanice nabídne pohodlný přístup na nástupiště

15.2. - Kolínské nádraží je významným přestupním uzlem nejen v rámci Středočeského kraje. Frekventovaná stanice už v minulosti prošla modernizací, nyní se v ní zlepší přístup na nástupiště i pro cestující s omezenou schopností pohybu. Díky dnes zahájené stavbě bude do konce roku 2026 plně bezbariérová. Pro příchod k vlakům se vybudují výtahy, moderní podchod se navíc prodlouží až do Starokolínské ulice. Celkové náklady dosahují téměř 654 milionů korun.

Drážní úřad: Mimořádné události je třeba vyhodnocovat v souvislostech

14.2. - Nižší počet projetých návěstí STŮJ, přetrvávající vysoký počet střetů na přejezdech, stabilní počet dopravců, pokračující pokles počtu strojvedoucích, velká provázanost na evropský železniční systém a strategie státních dozorů. To je výčet hlavních témat, která zazněla na dnešní výroční tiskové konferenci Drážního úřadu. Drážní úřad na ní zhodnotil uplynulý rok a představil výhled na rok 2024.

Začala přestavba smíchovského nádraží v Praze za 5,1 miliardy korun

13.2. - Začala přestavba smíchovského nádraží v Praze. Rekonstrukce za 5,1 miliardy korun bude zahrnovat opravu kolejí a nástupišť, přestavbu podchodů a jejich prodloužení či vybudování výtahů. Práce se podle mluvčí Správy železnic (SŽ) Nely Eberl Friebové uskuteční za plného provozu. Hotovo má být v roce 2027. Stavbu dnes slavnostně zahájili ministr dopravy Martin Kupka, generální ředitel SŽ Jiří Svoboda, pražský primátor Bohuslav Svoboda a zástupci stavebníků.

​Kvůli zlodějům kovů jsou problémy na železnici mezi Frankfurtem a Stuttgartem

12.2. – Kvůli zlodějům kovů jsou problémy na důležité železniční trase mezi německými městy Frankfurt nad Mohanem a Stuttgartem. Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) uvedla, že dnes ráno bylo zrušeno více dálkových spojů a že omezení potrvají zřejmě až do dnešního večera. Informuje o tom agentura DPA.

Správa železnic: Na Uničovce už prakticky nedochází k nouzovým zastavením vlaků

11.2. – Nedávno zmodernizovaná jednokolejka z Olomouce do Uničova byla vybrána pro pilotní provoz pod dohledem jednotného evropského zabezpečovače ETCS. Jak vyplývá ze statistik Správy železnic, od konce loňského listopadu systém správně fungoval v téměř sto procentech případů. Za poslední dva měsíce se situace zlepšila o více než 50 procent. V souvislosti s přípravou na provoz pod výhradním dohledem ETCS na dalších tratích budou pokračovat také zátěžové testy celého systému.

​Českým drahám stouply loni výdaje za odškodnění cestujících kvůli zpoždění o třetinu

11.2. – České dráhy (ČD) loni cestujícím kvůli zpoždění zaplatily téměř 7,6 milionu korun, meziročně o zhruba 31 procent více. K růstu částky podle mluvčího drah Petra Šťáhlavského vedl například vyšší počet cestujících, podpořilo ho i zavedení automatického vyplácení odškodnění bez nutnosti žádosti. Téměř 2,8 milionu korun vyplatil národní dopravce za zpoždění ve vnitrostátní dopravě, přibližně 4,8 milionu v mezistátní dopravě. Řekl to mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

V Kladně bude stát nová nádražní budova

9.2. – Výsledky doplňkového průzkumu v kladenské nádražní budově ukázaly, že je stávající odbavovací hala v horším stavu, než se původně předpokládalo. Po odborném posouzení proto bylo vybráno efektivnější řešení v podobě novostavby, která bude lépe situovaná a nabídne cestujícím moderní multifunkční prostor.

​V systému OneTicket se loni prodalo přes 2,5 milionu jízdenek

9.2. – Systém univerzální vlakové jízdenky OneTicket má za sebou rekordní rok. Loni se prodalo více než 2,5 milionu jízdenek v hodnotě přes 322 milionů korun. To je téměř o 66 tisíc jízdenek a 58 milionů korun více než v roce 2022. Na výsledku se nejvíce podílely letní měsíce, kdy lidé tradičně hodně cestují. „Například v červnu 2023 poprvé padla hranice čtvrt milionu prodaných jízdenek za jediný měsíc a ten se tak zároveň stal nejúspěšnějším prodejním měsícem od počátku OneTicket,“ řekl Tomáš Tichý, zástupce ředitele státního podniku CENDIS, který systém OneTicket provozuje. „Od zavedení univerzální jízdenky na českou železnici v prosinci 2020 jsme do dnešních dnů prodali už přes 6,5 milionu jízdenek a v prodejích stále kontinuálně rosteme, z čehož máme velkou radost,“ doplnil.

spinner