Železniční doprava

​Správa železnic uzavřela s Prahou dohodu o spolupráci při stavbě trati na letiště

11.2. Hlavní město Praha vykoupí pozemky potřebné pro stavbu terminálu a záchytného parkoviště P+R na Dlouhé Míli. Jde o součást dohody, kterou ve formě memoranda o spolupráci podepsali pražský primátor Zdeněk Hřib a šéf Správy železnic Jiří Svoboda. Správě železnic má tento krok ulehčit přípravu tratě z Veleslavína na letiště, Praha část pozemků využije i pro zbudování nové tramvajové trati.

​Skupina Škoda Transportation získala zakázku na dodávku moderních elektrických jednotek pro Estonsko

8.2. – Konsorcium Škody VagonkaŠkody Transportation podepsalo smlouvu na dodávku elektrických jednotek pro Estonské dráhy (Eesti Liinirongid). Jde o šest kusů moderních vozidel s opcí na dalších deset kusů. Hodnota tohoto kontraktu se pohybuje okolo 1,5 miliard korun. Jednotky pro estonského národního železničního dopravce jsou určeny pro provoz na elektrifikovaných tratích s rozchodem kolejí 1520 mm a jsou uzpůsobeny náročnému klimatickému prostředí v Estonsku. Pro úspěch v tendru pro Estonské dráhy byly klíčovými parametry nízká spotřeba elektrické energie, kapacita a náklady na servis. Jednotky by měly být dodávány počátkem roku 2025.

Swietelsky Rail CZ v kolínském přístavu prodlužuje vlečkovou kolej

8.2. - Na zhruba 24 milionů korun vyjde dostavba čtyř set metrů vlečkové koleje a instalace tří výhybek v kontejnerovém terminálu kolínského přístavu, kterou nyní provádí společ­nost Swietelsky Rail CZ. Práce skončí v květnu.

​Pro cestující v Havířově se otevřel přístup do podchodu s veřejnými WC

6.2. – Rekonstrukce výpravní budovy v Havířově pokračuje rychlým tempem. Správa železnic oznámila, že v pátek začal sloužit veřejnosti nový přístup z odbavovací haly do podchodu. Na přístupovou trasu do podchodu navazuje moderní hygienické zařízení pro cestující. To je vybaveno turniketem a platebním terminálem umožňujícím i bezhotovostní platby. Zmíněné úpravy jsou součástí druhé etapy rekonstrukce výpravní budovy.


Ministr dopravy se seznámil s průběhem prací na jihočeské železnici

5.2. Vicepremiér a ministr dopravy Karel Havlíček v pátek navštívil dvě významné investiční akce na železnici v jižních Čechách. V doprovodu generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se osobně seznámil s průběhem prací na modernizaci traťového úseku ze Sudoměřic u Tábora do Votic a na rekonstrukci výpravní budovy v Českých Budějovicích.

VIDEO: Skupina Škoda Transportation dodá dalších 23 tramvají do Helsinek

6.2. – Finská Škoda Transtech Oy z české skupiny Škoda Transportation dodá do Helsinek 23 tramvají typu ForCity Smart Artic X54. Objednávka vychází z dříve uzavřené rámcové smlouvy. Helsinský dopravní podnik plánuje nasadit nové tramvaje na linkách do městských částí Yliskylä a Haakoninlahti. Tramvaje tak budou jezdit i po novém mostním systému Crown Bridges, jehož stavba by měla být dokončena v roce 2026.

​Srážka nákladních vlaků na Zlínsku zastavila dopravu na koridoru

5.2. – Srážka dvou nákladních vlaků na Zlínsku zastavila v noci na dnešek dopravu na jednom z hlavních železničních koridorů v České republice. Provoz mezi Tlumačovem a Otrokovicemi je přerušený, jezdí náhradní autobusy. Dva vozy jednoho z vlaků vykolejily, příčina nehody se vyšetřuje. Nikdo při ní neutrpěl zranění, řekl ČTK mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Vzniklá škoda podle něj činí 31,1 milionu korun, dopoledne začaly odklizovací práce. Správa železnic odhaduje opětovné zprovoznění trati na neděli. 

​Ondřej Fanta, VUZ: Testování ETCS a digitalizace procesů jsou nyní pro nás klíčovými úkoly

Zavádění jednotného celoevropského zabezpečovacího systému ETCS je nyní jednou z největších a nejnáročnějších výzev pro tuzemskou železniční dopravu. Ing. Ondřej Fanta, Ph.D., technický ředitel Výzkumného Ústavu Železničního, a. s. (VUZ), odpověděl redakci Dopravních novin na otázky týkající se aktivit společnosti v souvislosti s ETCS.

Jakou roli momentálně sehrává VUZ v testování a instalaci ETCS?

Role VUZ je v zavádění ETCS v ČR dlouhodobě poměrně významná. Téměř od počátku máme velmi dobrou spolupráci se společnostmi AŽD a Starmon, kdy působíme v roli hodnotitele bezpečnosti jak pro ETCS, tak pro konvenční zabezpečovací zařízení na většině infrastrukturních projektech. Je to souvislá činnost zaměřená na prokazování plnění požadavků norem pro zabezpečovací zařízení. Pak jsou to činnosti Notifikované osoby, kde se pro změnu posuzuje shoda s technickými specifikacemi interoperability (TSI), a to opět jak pro infrastrukturní – pevnou část, tak nyní čím dál častěji i pro tu mobilní – vozidlovou část ETCS. V některých vozidlových projektech ETCS také působíme i v roli hodnotitele bezpečnosti.

​České dráhy převzaly od Siemens Mobility vícesystémovou lokomotivu Vectron

​České dráhy převzaly od Siemens Mobility vícesystémovou lokomotivu Vectron Premium

30.1. – České dráhy oficiálně převzaly od Siemens Mobility vícesystémovou lokomotivu Vectron, ta rozšíří stávající flotilu 10 vozidel toho typu, které jsou pravidelně nasazovány v osobní dopravě. Současně bude využívána pro testování různých typů kolejových vozidel na zkušebním okruhu VUZ ve středočeské Velimi, pro tento účel ji ČD budou dceřiné společnosti VUZ pronajímat.

​Alstom dokončil převzetí vlakové divize Bombardieru, jež působí také v ČR

30.1. – Francouzský výrobce vlaků Alstom dokončil převzetí vlakové divize kanadské společnosti Bombardier, kupní cena byla stanovena na 5,5 miliardy EUR (143 miliard Kč). Převzetím divize Bombardier Transportation se chce Alstom stát druhým největším výrobcem vlaků na světě za čínskou firmou CRRC, uvedla agentura Reuters. Divize Bombardieru působí také v České republice, kde má výrobní závod v České Lípě.

spinner