Železniční doprava

​Stát chce zmírnit podmínky pro strojvůdce, mají snížit nedostatek

6.2. – Požadavky na strojvůdce by se měly zmírnit. Ministerstvo dopravy navrhlo snížit kritéria na zrak strojvůdců, současné požadavky jsou totiž podle úřadu zbytečně přísné a navíc odrazují potencionální zájemce o tuto profesi. Vyplývá to z materiálu resortu dopravy, který prošel připomínkovým řízením. Řádově v Česku chybí několik stovek strojvůdců, železniční provoz přitom roste. Na konci roku 2017 jich v Česku bylo 9199.

SŽDC připravuje rekonstrukci Masarykova nádraží za 2,4 miliardy Kč

6.2. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) připravuje kompletní rekonstrukci Masarykova nádraží v Praze za 2,4 miliardy Kč. Informace serveru E15.cz potvrdil včera mluvčí organizace Marek Illiaš. Modernizace by měla začít v roce 2022. Nádraží by se mělo stát pražským dopravním uzlem s napojením na letiště, v jeho okolí se zároveň připravuje stavba administrativní čtvrti.

​Experti: Rychlodráhy pomohou Česku ekonomicky i sociálně

31.1. – Česká republika vysokorychlostní železnici potřebuje, státu to pomůže ekonomicky i sociálně. Na dnešním semináři k výstavbě rychlodrah se na tom shodli dopravní experti. Zároveň odmítli názory, že Česko je pro tento typ tratí příliš malé. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v současnosti zpracovává několik studií, které zkoumají podmínky pro výstavby rychlotratí z Prahy do Drážďan, Brna nebo Mnichova. Studie se budou postupně dokončovat během příštích dvou let.

​Sněmovna podpořila vznik systému jednotných jízdenek na dráze

31.1. – Na dráze by měl vzniknout systém jednotných jízdenek. Jeho zavedení a pětiletý provoz má stát 254 milionů Kč a využívat ho budou muset všichni dopravci, kteří jezdí na základě objednávek státu a krajů. Počítá s tím novela zákona o drahách, kterou včera podpořila Sněmovna. Předloha má také umožnit vstup zahraničních dopravců na tuzemský trh.

​V pražském Sedlci instalovala SŽDC nový typ sklopné protihlukové stěny Premium

​V pražském Sedlci instalovala SŽDC nový typ sklopné protihlukové stěny

31.1. – Požadavek na snížení hlukové zátěže v místě, kde není možné použít klasickou protihlukovou stěnu, stál za instalací nízké sklopné protihlukové clony na trati z Prahy-Holešovic do Roztok u Prahy v místě průchodu železnice městskou částí Praha 6-Sedlec. Jedná se o vůbec první použití protihlukové clony tohoto typu na síti Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

​PKP Cargo získalo obří kontrakt na přepravu uhlí PGE Premium

​PKP Cargo získalo obří kontrakt na přepravu uhlí PGE

30.1. - Polský železniční dopravce PKP Cargo podepsal se skupinou PGE (Polska Grupa Energetyczna) smlouvu na přepravu uhlí a vápencových sorbentů. Kontrakt má hodnotu 665,7 milionu PLN (asi 3,9 miliardy Kč).

​Rychlodráha do Drážďan by měla vést přes Ústí nad Labem

29.1. – Připravovaná vysokorychlostní trať mezi Prahou a Drážďany by měla vést přes Ústí nad Labem. Tvůrci studie trati odmítli původní variantu trasy mimo krajské město. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) to včera oznámila v tiskové zprávě. Podle odhadů by vlaky na trati měly převážet desítky tisíc pasažérů denně.

​Alstom a Siemens učinily nové ústupky v zájmu fúze

28.1. – Firmy Alstom a Siemens učinily další ústupky evropským úřadům v zájmu své chystané fúze. Oznámil to dnes francouzský Alstom, který tak zároveň potvrdil páteční informaci agentur Bloomberg a DPA o výhradách, které existují na straně Bruselu. „Stále ale není jisté, zda obsah tohoto balíčku obavy Evropské komise dostatečně rozptýlí,“ uvedla společnost ve svém sdělení. Chystaným spojením měla vzniknout druhá největší železniční firma na světě s ročními tržbami zhruba 15 miliard EUR (384 miliard Kč), ale dohoda narazila na námitky regulátorů.

​Leo Express plánuje vlakové spojení na Ukrajinu přes Krakov

24.1. – Český dopravce Leo Express plánuje od letošního prosince zavést vlakové spojení mezi Prahou a Ukrajinou. Vlaky by jezdily přes polský Krakov, informuje internetový portál Rynek Kolejowy. Úvahy o vlakovém spojení na Ukrajinu potvrdil mluvčí firmy Emil Sedlařík. Výhodou oproti autobusům, kterých na této trase jezdí velké množství, má být větší pohodlí i hraniční kontrola přímo ve vlaku.

​Rail Freight Forward usiluje o radikální snížení emisí CO2

Na prosincovém jednání konference o klimatu v polských Katovicích se Rail Freight Forward, sdružení železničních spedic a asociací z celé Evropy, zavázalo ke snížení emisí CO2 v dopravě o 290 milionů tun v příštích deseti letech.

spinner