Železniční doprava

​Loko Trans postaví železniční terminál ve Skopje za půl miliardy Kč

2.4. – Brněnská firma Loko Trans postaví v hlavním městě Severní Makedonie Skopje železniční kontejnerový terminál za 20 milionů EUR (515 milionů Kč). Vyhrála tendr na dlouhodobý pronájem pozemku, který vypsala tamější vláda. Součástí terminálu bude celní sklad, opravna vagonů a čerpací stanice, řekl obchodní ředitel Loko Trans Vít Ryšavý. Stavět by se mělo začít ještě letos a hotovo má být za rok a půl.

​V týdnu bude k vidění další unikátní železniční stavební stroj

1.4. – Do českých železničních staveb se po delší době opět zapojí ojedinělý stroj SUZ 500, který si od české společnosti Swietelsky Rail CZ pronajala firma Strabag Rail. Využije ho na dvou zakázkách. Ve dnech 3. a 4. dubna v traťovém úseku Most n.n. – Herkules a 6. dubna v traťovém úseku Všetaty – Dřísy.

ČD koupí od Škody 55 regionálních vlaků za sedm miliard Kč

29.3. – České dráhy koupí od konsorcia Škoda Transportation-Škoda Vagonka až 55 vlaků přibližně za sedm miliard Kč. Prvních 31 souprav se už začne vyrábět. V provozu by měly být na jaře 2021. Dopravce je využije na regionálních tratích. Společnost o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

​Společnost AWT úspěšně absolvovala dozorový audit GMP+ B4 Premium

​Společnost AWT úspěšně absolvovala dozorový audit GMP+ B4

29.3. – V mezinárodní dopravní společnosti Advanced World Transport (AWT), která je členem skupiny PKP CARGO, předního logistického operátora v Evropě, proběhl úspěšně externí audit systému GMP+ B4 (bezpečnost v oblasti přeprav krmiv a potravinářských produktů). Tento certifikát vlastní společnost AWT od roku 2014, AWT Rail HU od roku 2015 a společnosti jej získali jako první železniční dopravce v České republice resp. Maďarsku.

​Deutsche Bahn prozkoumá možnosti prodeje dceřiné firmy Arriva

28.3. – Dozorčí rada německé železniční společnosti Deutsche Bahn pověřila vedení firmy, aby prozkoumalo různé možnosti prodeje, včetně nabídky akcií, britské dceřiné společnosti Arriva, která působí i v České republice. Prodej by umožnil německé skupině snížit dluh a získat peníze na investice do dalšího růstu, vyplývá z prohlášení Deutsche Bahn.

Aktuality ze světa 12/2019 Premium

Aktuality ze světa 12/2019

25.3. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Ratifikace protokolu e-CMR Běloruskem. Bělorusko je nyní oficiálně 19. zemí, která ratifikovala protokol e-CMR OSN následně po Finsku, které protokol podepsalo v lednu. Ratifikace protokolu e-CMR dovoluje dopravnímu oboru přepravovat bezpapírově a podporuje bezpapírové hraniční operace při užití digitálního přemístění. V mezidobí Španělsko schválilo legislativu dovolující digitální nákladní listy z certifikované platformy pro domácí silniční dopravu. Dále Rumunsko podepsalo v lednu dekret schvalující právo pro dodatkový protokol e-CMR. E-Protokol CMR vstoupil v platnost 5. června 2011. Země, jež protokol ratifikovaly jsou Bělorusko, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irán, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Nizozemsko, Moldavsko, Ruská federace, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švýcarsko a Turecko.

​České dráhy vytvoří nový odbor, chtějí zlepší firemní komunikaci

21.3. – České dráhy od 1. dubna rozšíří svou strukturu v rámci generálního ředitelství o nový odbor vnějších vztahů a komunikace. Podnik si od něj slibuje zefektivnění firemní komunikace. Na zaměstnanost ve společnosti však změny mít velký vliv nebudou. Řekl to mluvčí státního dopravce Radek Joklík. Dráhy tak pokračují v reorganizaci z loňského roku.

​ČD doplní představenstvo, do vedení míří Horný

13.3. – Představenstvo Českých drah bude dnes nejspíš opět kompletní. Dozorčí rada podniku by totiž na svém dnešním jednání měla zvolit nového člena představenstva, který bude zodpovědný za ekonomiku. Podle informací serveru lidovky.cz by se novým členem představenstva měl stát Patrik Horný ze Železniční společnosti Slovensko (ZSSK). Dozorčí rada se bude věnovat také růstu počtu incidentů na železnici.

​ČD-Telematika vybaví 78 lokomotiv ČD Cargo zabezpečovačem ETCS

12.3. – Společnost ČD-Telematika vybaví 78 lokomotiv nákladního dopravce ČD Cargo vlakovým zabezpečovacím zařízením ETCS od firmy Alstom. Zakázka za desítky milionů EUR by měla být dokončena do roku 2022. Včera o tom informovala ČD-Telematika. ETCS je zabezpečovací systém, který umožňuje například převzít kontrolu nad vlakem výpravčím. Jeho zavádění na české železnici má zpoždění, dosud není nikde v provozu.

​V Česku chybí podle ministra Ťoka zhruba 300 strojvůdců

8.3. – Na českých železnicích chybí podle ministra dopravy Dana Ťoka zhruba 300 strojvůdců, polovina z nich pak státnímu podniku České dráhy. Jejich přetíženost či nedostatek odpočinku příčinou nedávných železničních nehod nebyly. Ťok to včera řekl na interpelaci poslankyně STAN Věry Kovářové, která se dotazovala mimo jiné na příčiny devíti nehod na železnici během posledního měsíce.

spinner