Železniční doprava

​Spolek pro efektivní železnici žádá odklad spuštění ETCS nejméně o dva roky

28.6. – Zátěžové testy ETCS, které prováděla Správa železnic v březnu a poté v červnu tohoto roku, zjistily, že tzv. „prodleva systému“, která byla v České republice nastavena na 18 sekund, je zbytečně krátká a způsobuje zbytečné poplachy a nouzová zastavení vlaků. Rozhodla proto o jejím prodloužení na 40 sekund stejně jako například v Německu či Rakousku. To ale znamená, že je třeba znovu překonfigurovat a přezkoušet činnost zařízení na trati, včetně 132 stanic. Podle expertního týmu SPEŽ nelze tento úkol v tak krátkém termínu zvládnout. Hrozí, že 1. ledna 2025 vlaky vyjedou na tratě s nestabilním zabezpečovacím systémem (různé časy reakcí na ztrátu spojení), který může často kolabovat. To vždy způsobí kompletní zastavení celé železniční dopravy na příslušné trati. Množství nepravidelností a zpoždění tak bude enormní a hrozí i nebezpečí dalších nehod.

​Správa železnic spouští do ostrého provozu mobilní aplikaci Datel

28.6. – Mobilní aplikace Datel, kterou Správa železnic zveřejnila v pilotní verzi na konci minulého roku, nyní zahajuje ostrý provoz novou aktualizací. Ta přináší několik novinek, od chytrého zobrazení mimořádností až po seznam dotčených spojů nebo trasy vlaků.

​Evropská komise schválila německou podporu nákladní dopravy

Evropská komise schválila v květnu pětiletý finanční balíček v celkové výši 1,7 miliardy eur na podporu provozovatelů železniční nákladní dopravy v Německu, kteří zajišťují přepravu jednotlivých a skupinových vozů.

​ČD Cargo roste v zahraničí, v Česku reaguje na změny přepravovaných komodit

Společnost ČD Cargo, největší tuzemský železniční nákladní dopravce, který zároveň prostřednictvím poboček a dceřiných společností přepravuje zboží po železnici také v zahraničí, dosáhla za rok 2023 hrubého zisku před zdaněním dle mezinárodních účetních standardů (IFRS) ve výši 733 milionů Kč. Do konsolidovaného výsledku hospodaření Skupiny ČD přispěl segment nákladní dopravy čistým ziskem ve výši 326 milionů Kč.

​Sdružení ŽESNAD.CZ je znepokojeno nárůstem příměstské dopravy a přetížením dráhy v Praze-Libni

26.6. – „Sdružení železničních nákladní dopravců ČR ŽESNAD.CZ celé roky sleduje se znepokojením vývoj na železnici, pomalu směřující k vyčerpání dostupné kapacity dráhy, zejména pak stále rostoucí problém v Praze.“ Sdružení to uvedlo v tiskové zprávě s tím, že je ovelmi znepokojen neadekvátním nárůstem příměstské dopravy, která bez vybudované potřebné infrastruktury bude blokovat nákladní dopravu, která nemá žádné variantní řešení a také dálkovou osobní dopravu, která má variantní řešení pouze v růstu individuální automobilové dopravy.

​Ústecký kraj schválil trasu rychlodráhy, starostové se chtějí obrátit na soud

26.6. – Zastupitelé Ústeckého kraje v pondělí po šesti hodinách jednání schválili trasu vysokorychlostní trati navrženou Správou železnic. Rychlodráha spojí Prahu přes sever Čech s Drážďany. Proti vybrané trase vystoupily desítky občanů, starostů zejména z Litoměřicka. Chlumec na Ústecku avizoval, že podá proti rozhodnutí žalobu na soud. Pro hlasovalo 30 zastupitelů z 51 přítomných. Nová trať povede skrz Středohorský tunel přes Ústí nad Labem, kde bude zastávka a terminál, do Krušnohorského tunelu.

​Obchodní mise českého železničního průmyslu do Indie byla mimořádně úspěšná

25.6. – I když je nejlidnatější země světa hodně vzdálená a může se zdát, že tam český průmysl těžko uspěje, opak je pravdou. Někteří členové ACRI – Asociace podniků českého železničního průmyslu jsou již dnes na tamním trhu etablovaní a další naši výrobci mají velkou šanci uspět. Kolejová doprava má v Indii dlouhou tradici a do jejího rozvoje stát masivně investuje. A to jak do bezpečnosti, tak do zrychlení a pohodlí. Indie má velký zájem nakupovat a dovážet pokročilé technologie i výrobky z Evropy. Příkladem může být známý projekt Vande Bharat Express.

​V Královéhradeckém kraji začala největší obnova vlaků v historii

25.6. – Cestování regionálními vlaky v kvalitě a se službami transevropských expresů čeká na obyvatele a návštěvníky Královéhradeckého kraje. Klimatizace, palubní Wi-Fi síť, zásuvky 230 V a USB pro dobíjení cestovní elektroniky, velké prostory pro kočárky a jízdní kola, čtecí lampičky pro individuální osvětlení, sklopné stoly, audiovizuální informační systém. Na koleje regionu míří 40 úplně nových vlaků za 4 miliardy Kč. České dráhy mohly investovat do nových vlaků jen díky podpoře Královéhradeckého kraje a uzavření dlouhodobé smlouvy na zajištění dopravní obslužnosti v regionu.

​Přestavba Masaryčky se naplno rozbíhá, začnou první dopravní omezení

22.6. – Stavební činnost na české železnici neutichne ani v období hlavních prázdnin. Platí to i pro rekonstrukci pražského Masarykova nádraží, která nabírá na intenzitě. V souvislosti s tím dojde ke změnám tras některých vlaků. Na dalších místech pak proběhnou plánované opravné a údržbové práce. Uvedla to Správa železnic.

​Nové hlavní nádraží v Brně má schválený záměr projektu

21.6. – Centrální komise Ministerstva dopravy schválila záměr projektu pro přestavbu železničního uzlu Brno. Jde o zcela zásadní milník v přípravě modernizace celého tamního uzlu a také výstavby nového hlavního nádraží v jihomoravské metropoli. Samotné stavební práce se předpokládají v letech 2028 až 2035.

spinner