Železniční doprava

Nová pocitová umožní lidem ovlivnit výstavbu vysokorychlostní tratě v Praze

4.1. – Správa železnic spustila nový portál, pocitovou mapu, která veřejnosti umožní zapojit se do přípravy výstavby vysokorychlostní trati (VRT) v Praze. V pocitové mapě lidé mohou vyznačit místa, která jsou pro ně hodnotná či místa, která jsou problémová a chtějí je změnit. Jejich podněty odborníci zapracují do urbanistické koncepce území, kterým nová trať prochází. 

​Německé dráhy DB ve sporu o mzdy zažalovaly odborový svaz strojvedoucích

4.1. – Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) zažalovala u pracovního soudu odborovou organizaci strojvedoucích GDL. Chce totiž vyjasnit, zda odborový svaz vůbec může vyjednávat o nových kolektivních smlouvách. Dopravce to dnes oznámil v tiskové zprávě. Spor o vyšší mzdy mezi DB a strojvedoucími sdruženými v GDL se tak ještě více vyhrotil. Dosavadní vyjednávání nebyla úspěšná, proto odboráři už dvakrát vyhlásili výstražnou stávku, která ochromila i spoje mezi Českem a Německem. Po 7. lednu chtějí odbory v protestech pokračovat, vyloučena není ani časově neomezená stávka.

​Radim Jančura: RegioJet bude mít za sedm let podíl na železničním trhu 30 až 40 procent

3.1. – Majitel dopravní společnosti RegioJet Radim Jančura předpokládá, že až kraje a ministerstvo dopravy v následujících sedmi letech vypíšou výběrová řízení na provoz regionálních a dálkových vlaků, získá podíl na trhu 30 až 40 procent. Uvedl, že se konečně po 15 letech dočkal okamžiku, kdy loni v prosinci vypršela výjimka, která umožňovala zadávat provoz vlaků napřímo bez soutěže.

České vlaky v roce 2023 objely zeměkouli více než čtyřtisíckrát

31.12. - Konec roku má řada z nás spojený s bilancováním. Letošek byl ve znamení velkých změn. Správa železnic opravila nebo zmodernizovala celkem 542 km tratí. Nádražími prošlo denně v průměru více než 1,1 milionu cestujících a celkem 64 nádražních budov procházelo renovací. Železničáři opravili přes 400 přejezdů a dalších zhruba 50 bylo zrušeno, aby byla doprava ještě bezpečnější.

Od příštího roku skončí úřad regulující přístup dopravců na dráhu

30.12. - Od příštího roku skončí Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře (ÚPDI), jehož hlavní náplní byla regulace přístupu dopravců na železnici. Jeho agendu nově převezme Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Zákon, který dosavadní úřad ruší, včera vyšel ve Sbírce zákonů a v účinnost vstupuje k 1. lednu. Zrušení úřadu má přinést úsporu státu i zjednodušení úředních úkonů. Ministr dopravy Martin Kupka ujistil, že nezávislost rozhodování v přístupu k dopravní infrastruktuře ohrožena nebude.

Dodavateli betonových výrobků pro stavebnictví ŽPSV loni vzrostly tržby i zisk

29.12. - Dodavateli betonových výrobků pro stavebnictví, firmě ŽPSV z Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku, vzrostly tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží z předloňských 1,829 miliardy korun na loňských 2,198 miliardy korun. Společnost loni vykázala čistý zisk zhruba 344 milionů korun, v roce 2021 činil 266,4 milionu korun. ČTK to zjistila z výroční zprávy podniku založené ve Sbírce listin.

Polovina olomouckých Panterů je doma, ty poslední jako dárek „pod stromeček“

29.12. – V olomouckém depu je již polovina z plánované třicetikusové flotily moderních elektrických jednotek RegioPanter. Tři vlaky z předchozí série tento týden doplnily jedenáctá a dvanáctá jednotka v nejnovějším provedení. RegioPantery nabízejí cestujícím komfortní bezbariérové cestování v klimatizovaných prostorech vybavených palubní Wi-Fi sítí, zásuvkami 230 V/50 Hz a USB porty k dobíjení drobné elektroniky.

Výstavba nadjezdu, který nahradí přejezd ve Velké Chuchli, se blíží

28.12. - Několikaleté čekání na mimoúrovňové křížení železniční trati v centru Velké Chuchle se blíží ke zdárnému konci. Správa železnic vypsala v těchto dnech veřejnou zakázku na zhotovitele silničního nadjezdu, její předpokládaná hodnota je 475 milionů korun. Stavba začne výstavbou nadjezdu ze Starochuchelské do Mezichuchelské ulice. V další etapě prací se vybuduje podchod pro pěší, čímž dojde k definitivnímu zrušení stávajícího čtyřkolejného přejezdu. Realizace akce se předpokládá v letech 2024 až 2026. Její dokončení přinese výrazné zvýšení bezpečnosti silničního i železničního provozu.

Budimex postaví vysokorychlostní trať v Lotyšsku

28.12. - Polská stavební skupina Budimex je členem vítězného konsorcia, které uspělo v soutěži na výstavbu úseku vysokorychlostní železniční tratě v Lotyšsku. Investice, jež bude po svém dokončení součástí ambiciózního projektu Rail Baltica, dosahuje hodnoty 3,7 miliardy EUR. Práce potrvají přes osm let.

Přestavba smíchovského nádraží za 4,14 miliardy začne po Novém roce

28.12. - Zmodernizované nádraží, přestupní terminál i nová odbavovací hala. Tak bude už za několik let vypadat stanice Praha-Smíchov. Posledním krokem k samotnému zahájení prací byl výběr zhotovitelů. Těmi se staly společnosti Metrostav TBR, OHLA ŽS, HOCHTIEF CZ a Elektrizace železnic Praha, které podaly společnou nabídku ve výši 4 144 444 027 korun bez DPH. Předpokládaná hodnota zakázky přitom byla o více než 600 milionů korun vyšší. Stavbaři zrekonstruují všechny staniční koleje a nástupiště, oba podchody se přestaví a současně prodlouží pod celou stanicí. Díky výtahům bude bezbariérový přístup na jednotlivá nástupiště, a to jak z podchodů, tak i nově vybudované lávky. Práce se rozběhnou krátce po Novém roce a potrvají do roku 2027.

spinner