DN č. 19 - IAA Hannover 2018, Automobilová technika, InnoTrans Berlín, vychází 13.9., uzávěrka již 23.8.! 

Železniční doprava

Lokomotiva EffiShunter 300 od CZ Loko pro varšavské metro Premium

Lokomotiva EffiShunter 300 od CZ Loko pro varšavské metro

24.4. – Společnost Metro Warszawskie provozující varšavské metro vypsala v listopadu loňského roku tendr, jehož vítězem se stal český výrobce CZ LOKO. Ten varšavskému dopravnímu podniku dodá diesel-elektrickou lokomotivu EffiShunter 300.

AWT má nového generálního ředitele a obměnilo představenstvo Premium

AWT má nového generálního ředitele a obměnilo představenstvo

23.4. – Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem společnosti Advanced World Transport (AWT) byl jmenován David Kostelník, dosavadní člen představenstva a provozní ředitel AWT. V obou funkcích nahradil Arkadiusze Olewnika.

V Pardubickém kraji budou možná jezdit vlaky více dopravců

20.4. – Pardubický kraj zvažuje, že by na regionálních tratích mohly jezdit vlaky více dopravců. Hejtmanství už delší dobu jedná s Českými drahami a společností Leo Express o zajištění železniční dopravy v regionu na deset let. Původně měl provoz na všech tratích získat jediný dopravce, nyní kraj prověřuje i možnost rozdělit je mezi více subjektů.

Francouzští poslanci v prvním čtení schválili reformu drah

18.4. – Dolní komora francouzského parlamentu, Národní shromáždění, včera v prvním čtení schválila návrh reformy drah (SNCF), kvůli níž tento měsíc nebývale dlouho stávkují železničáři. Reforma je jednou z hlavních ekonomických změn, které od svého loňského zvolení prosazuje prezident Emmanuel Macron. Návrh nyní poputuje do Senátu, který se jím bude zabývat v květnu. Definitivní schválení textu se podle ministerstva dopravy čeká v červenci.

Aktuality ze světa 16/2018 Premium

Aktuality ze světa 16/2018

17.4. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Saudská Arábie usiluje o přístup k úmluvě TIR. Tamní rada ministrů schválila přístup k Úmluvě OSN TIR, aby podpořila zlepšení regionální integrace. Kolem 30 procent světového obchodu směřuje přes Rudé moře a Saudská Arábie je v tomto směru aktivní prostřednictvím Kooperační rady Arabského zálivu a působením na Středním východě. Umožňuje jí to její geografické i ekonomické postavení. Kromě toho existuje návaznost na Saudskou vizi 2030 – strategii přeměnit zemi v logistickou křižovatku pro Asii, Evropu a Afriku. Rozhodnutí přistoupit k systému TIR má pomoci zlepšit a profesionalizovat silniční a přeshraniční dopravu. Ve spojitosti se světovou konferencí IRU 2018 v letošním roce v Ománu se uvádí, že IRU bude usilovat o vstup dalších arabských zemí do globální sítě TIR. Ve hře bude také utváření nových intermodálních koridorů propojujících Afriku, Asii a Evropu přes země začleněné do Kooperační rady Arabského zálivu. Dvoustranný obchod mezi arabskými zeměmi je v současnosti na nízké úrovni (dosahuje pouze 10 až 15 %) a zavedení systému TIR by mělo výrazně podpořit zlepšení regionální hospodářské a obchodní integrace.

Radim Jančura se chystá krajům nabídnout zajištění železniční dopravy

16.4. – Majitel společností Student Agency a RegioJet Radim Jančura chce oslovit jednotlivé kraje a předložit jim nabídku na zajištění spojů regionální železniční dopravy. Krajům na konci roku 2019 končí dlouhodobé smlouvy s Českými drahami a většina chystá znovu přímé zadání bez soutěže. Podle evropské legislativy musí kraje jakékoli přímé zadání včas oznámit, posoudit další případné nabídky a rozhodnout se pro tu nejvýhodnější tak, aby se zachovaly jako dobrý hospodář, řekl Radim Jančura.

Aktuality ze světa 15/2018 Premium

Aktuality ze světa 15/2018

13.4. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – Tříměsíční intervalové stávky francouzských železničářů. Od 3. dubna stávkují po tři měsíce až do 28. června, aby vyjádřili svůj protest proti plánované reformě francouzské dráhy SNCF. Pracovní boj je pojat tak, že po dvou dnech stávky následují tři dny pracovní. Tím chtějí odbory účinně narušovat drážní provoz, avšak současně chtějí držet v mezích hněv cestujících, jakož i své mzdové ztráty. V dotazovacích akcích 63 % Francouzů neprojevilo porozumění pro odpor proti reformě. Posledním popudem k tvrdým bojovým akcím byly závěry ministerské rady ze 14. března. Tím bylo zřejmé, že vláda chce prosadit drážní reformu v případě potřeby dekretem. Měl by jej projednávat parlament, kde se neočekává zásadní problém při schvalování, a to s ohledem na hlasovací většinu vládní koalice. Zásadní elementy drážní reformy má přinést návrh zákona včetně otevření francouzského drážního trhu konkurenci a k tomu změnu organizace, managementu a právní formy státní dráhy SNCF. Cílem má být, aby SNCF byla efektivnější a tím byla fit pro soutěž se soukromými konkurenčními podniky

Pardubické nádraží slaví 60 let, opravy se dočká asi za tři roky

13.4. – Opravy budovy vlakového nádraží v Pardubicích se uskuteční nejdřív za tři roky. Stavba je památkově chráněná, její opravy je nutné koordinovat s památkáři i majitelem autorských práv. Přípravy dokumentací jsou v začátcích. Uvedl to ředitel hradecké Správy osobních nádraží SŽDC Jaroslav Špína. Jedna z nejvýznamnějších poválečných funkcionalistických staveb slaví 1. května 60 let od svého otevření.

Šéf SNCF: stávka už francouzské dráhy stála 100 milionů €

9.4. – Stávka francouzských železničářů už státní dráhy SNCF stála 100 milionů € (přes 2,5 miliardy Kč). Oznámil to dnes šéf drah Guillaume Pepy, informovala agentura AFP. Část zaměstnanců železnice dnes vstoupila do čtvrtého stávkového dne; následovat mají tři dny normálního provozu a pak opět dvoudenní stávka. V takto přerušovaných stávkách chtějí odbory pokračovat do konce června. Železničáři protestují proti vládní reformě, která je má připravit o dosavadní finanční výhody i jistotu zaměstnání.

SŽDC letos opraví nádražní budovy na jihu Moravy za 115 milionů

6.4. – Správa železniční dopravní cesty letos investuje do oprav staničních budov na jižní Moravě 115 milionů Kč. Bude pokračovat v opravách v Břeclavi a Kuřimi a s většími opravami začne v Modřicích a ve stanici Sokolnice-Telnice. Začne také připravovat projekty, které se uskuteční v následujících letech. Opravy se dočká například Mikulov, Ivanovice na Hané a Moravské Bránice, uvedla v tiskové zprávě mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

spinner