Železniční doprava

​Vláda bude schvalovat plán moderního zabezpečení železnice

6.8. – Česká železnice je průběžně vybavována moderním zabezpečením, postupně se zlepšuje zabezpečovací zařízení, modernizují se železniční přejezdy. Do oblasti jsou investovány miliardy korun ročně. Před schvalováním vládou je Plán moderního zabezpečení české železnice – implementace ETCS do roku 2040, který stanovuje harmonogram dalšího zavádění evropského automatického zabezpečovače ETCS různých úrovní na všechny tuzemské tratě. Každá úroveň ETCS zastaví vlak.

​Železniční dopravci dosáhnou na kompenzace za 800 milionů Kč, EK je povolila

4.8. – Tuzemští železniční dopravci dosáhnou na kompenzace za loňské ztráty během jarní koronavirové krize. Evropská komise (EK) nyní povolila dotační program státu, který mezi dopravce rozdělí kolem 800 milionů korun. Informace serveru lidovky.cz potvrdil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Stát bude s komisí jednat i o dalších kompenzacích pro dopravce.

​Modernizace trati mezi Brnem a Adamovem za 2,4 miliardy korun začne v říjnu

4.8. – Rozsáhlá modernizace železniční trati mezi Brnem a Adamovem začne letos v říjnu, hotovo bude v roce 2023. Dodavatelem stavby za 2,4 miliardy korun bez daně je společnost Malada, kterou tvoří firmy Subterra, STRABAG Rail a Elektrizace železnic Praha. Projekt bude spolufinancovaný z programu CEF Blending, který je kombinací finančních prostředků z unijního Nástroje pro propojení Evropy (CEF) a úvěru od Evropské investiční banky. Uvedla to mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Švédsko může i nadále kompenzovat nákladovou nevýhodu nákladní železniční dopravy

1.8. - Švédsko se může i nadále snažit zatraktivňovat železniční nákladní dopravu až do konce roku 2025 prostřed­nictvím finančního odměňování železničních společností za nízké „externí náklady“, které způsobují životnímu prostředí a lidem. Po přezkoumání zákona o státní podpoře schválila Komise EU prodloužení programu financování, který schválila poprvé v roce 2018. Do 31. prosince 2025 může podpora činit 2,75 miliardy švédských korun, což odpovídá zhruba 271 milionům EUR.

Třetina modernizovaných motoráků předána, obnova vlaků v Moravskoslezském kraji jde dál

30.7. - DPOV, dceřiná společnost Českých drah zaměřená na opravy a modernizace železničních vozidel, tento týden předává již desátý modernizovaný motorový vůz řady 811 pro provoz v Moravskoslezském kraji. Do konce září bude dokončena modernizace všech 14 vozů. Obnova parku Českých drah pak bude pokračovat novými patrovými jednotkami push-pull a soupravami RegioPanter.

Společnost AŽD podepsala smlouvu na zabezpečení srbské železniční tratě Subotica – Horgoš

30.7. - Česká společnost AŽD uspěla se svou nabídkou v soutěži na dodávku zabezpečovacího zařízení na železniční trať Subotica – Horgoš (maďarská hranice v Srbsku). Hlavním kontraktorem projektu je konsorcium firem Karin komerc MD Doo Veternik a RZD International, AŽD bude realizovat své dodávky z pozice subdodavatele. Hodnota dodávky AŽD je 11,5 mil. EUR (v přepočtu cca 288 mil. Kč) a realizace potrvá 11 měsíců.

CER: Předběžná dohoda o eurovinětě má řadu úskalí

Není snadné vynést jednoznačný soud nad předběžnou dohodou o eurovinětě, které bylo dosaženo na trialogu 15. června. Uvedlo to Společenství evropských železničních a infrastrukturních společností (CER) v reakci na výsledek jednání.

Správa železnic a DB Netz vybraly projektanta Krušnohorského tunelu

29.7. - Správa železnic a DB Netz uzavřely smlouvu s dodavatelem na zajištění projektové přípravy přeshraničního úseku vysokorychlostní tratě (VRT) z Prahy do Drážďan. Projektanti tak v nejbližší době zahájí práce na dokumentaci pro připravovaný Krušnohorský tunel.

Nádraží v Adamově zrekonstruuje za 834 milionů korun Swietelsky Rail CZ

28.7. - Vlakové nádraží v Adamově na Blanensku zrekonstruuje společnost Swietelsky Rail CZ za 834 milionů korun. Firma uspěla ve výběrovém řízení vypsaném Správou železnic v dubnu, tehdy byla předpokládaná hodnota zakázky 688 milionů. Práce začnou letos v říjnu a potrvají necelý rok a půl, uvedl v tiskové zprávě Jan Parchanski, projektový manažer společnosti.

CZ LOKO finišuje s přípravami na získání certifikátu ECM

27.7. - Společnost CZ LOKO intenzivně pracuje na získání certifikátu ECM (Entity in Charge of Maintenance), který opravňuje stát se tzv. „subjektem odpovědným za údržbu kolejových vozidel“. To v praxi znamená, že tyto firmy odpovídají za řádnou a včasně provedenou údržbu jednotlivých vozidel ve sféře jejich působnosti.

spinner