Železniční doprava

​ČD Cargo nakoupí 300 vozů pro mezinárodní přepravu Premium

​ČD Cargo nakoupí 300 vozů pro mezinárodní přepravu

23.8. – Železniční nákladní dopravce ČD Cargo nakoupí 300 vozů označovaných jako Sgns(s) pro mezinárodní kontejnerovou přepravu. Hodnotu zakázky společnost odhadla na zhruba 600 milionů korun. Sto vozů z tohoto počtu chce dopravce koupit zcela nových, zbylé požadované vagony mohou být použité. Sloužit mají pro přepravu koksu, dřevní štěpky nebo biomasy a dále produktů vyrobených ze železa, jako jsou různé trubky, nebo dráty. Potvrdil to předseda představenstva ČD Cargo Ivan Bednárik.

​Soukromí dopravci rozhýbali český železniční trh

Po vstupu nových železničních dopravců v roce 2011 na trh došlo k dynamickému nárůstu počtu cestujících v dálkové dopravě. Je to z důvodu kvalitnějších a levnějších služeb, které začali všichni dopravci včetně státních Českých drah poskytovat. „Nárůst počtu cestujících na lince Praha-Ostrava je přitom tak velký, že neznamenal žádný zásadní odliv cestujících od Českých drah,“ řekl ředitel společnosti Arriva vlaky Jiří Nálevka.

​Náchod má opravené vlakové nádraží za 34,5 milionu korun

21.8. – V jednadvaceti­tisícovém Náchodě začala cestujícím oficiálně sloužit opravená budova vlakového nádraží. Postupná rekonstrukce trvala několik let a České dráhy a Správa železniční dopravní cesty za ni vydaly 34,5 milionu korun. Po novém autobusovém nádraží, které bylo nákladem 35 milionů korun otevřené v těsném sousedství vlakového nádraží v červenci 2014, získal Náchod další moderní stavbu, která zvýší komfort cestování.

Aktuality ze světa 23/2017 Premium

Aktuality ze světa 23/2017

21.8. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Na kontejnerové trase z Dálného východu do Severní Ameriky zaznamenala liniová rejdařství v posledních týdnech výrazná zvýšení. Podle ukazatele Shanghai Index SCFI šly sazby nahoru pro lodění ze Šanghaje na východní a západní pobřeží USA o více než 20 respektive 30 procent. Tržní úroveň se podle SCFI se zlepšila na 1687 USD na západní pobřeží USA a 2985 USD na pobřeží východní za TEU.

​Český dopravce Leo Express míří na německý trh Premium

​Český dopravce Leo Express míří na německý trh

18.8. – Český dopravce Leo Express přebírá berlínskou železniční společnost Locomore, která je v insolvenci. Jezdit bude na trase mezi Berlínem a Stuttgartem na jihozápadě Německa. 

NKÚ zkontroluje peníze na pořízení a obnovu vlaků

14.8. – Nejvyšší kontrolní úřad začne letos v listopadu prověřovat peníze na pořízení a obnovu vlaků. Novou kontrolu zařadilo do letošního plánu vedení úřadu na svém posledním jednání. Kontroloři zamíří na ministerstvo dopravy a do Českých drah, aby prověřili účelnost, hospodárnost a efektivnost podpory poskytované železničním dopravcům.

Rusko uvedlo do provozu novou trať obcházející Ukrajinu

11.8. – Rusko uvedlo na jihu evropské části země do provozu novou železniční trať, obcházející ukrajinské území, na rozdíl od dosavadní trati ze sovětské éry. Oznámila to ruská média s tím, že ministr obrany Sergej Šojgu vyznamenal vojenskou jednotku, která se na stavbě dvoukolejné a elektrifikované trati podílela.

​Vody ze společnosti KMV jezdí vlakem na Moravu už pět let

8.8. – Zatímco řidiči na D1 pravidelně tráví svůj čas v nekonečných kolonách, Karlovarské minerální vody (KMV) již pátý rok ulehčují této přetížené dálnici využíváním vlakové dopravy pro své produkty směřující na Moravu. V červenci 2017 vyjel z Kyselky již 415. vlak Mattoni s nákladem pro moravské spotřebitele. Od zahájení provozu vlečky z Kyselky do Vojkovic v srpnu 2012 KMV nahradily jízdu takřka 9750 kamionů.

​RegioJet zvyšuje platy strojvedoucích a přijímá nové pro spoje do Vídně

8.8. – Největší soukromý železniční dopravce na nedotovaných dálkových linkách ve střední Evropě, společnost RegioJet, připravil nový model odměňování strojvedoucích. Jejich základní platy se zvyšují v rozsahu 12 až 14 procent, strojvedoucí mají také možnost si flexibilně zvolit délku pracovního týdne v rozsahu 40 nebo 36 hodin.

​Zájem o povolání strojvedoucího roste, licenci letos získalo 318 lidí Premium

​Zájem o povolání strojvedoucího roste, licenci letos získalo 318 lidí

2.8. – Zájem o povolání strojvedoucího roste, lidi neodrazují ani pokusy vyvinout vlaky schopné jízdy bez živého strojvůdce. Zkoušky pro získání licence během letošního prvního pololetí složilo 318 lidí, 165 lidí bylo neúspěšných. V minulém pololetí ke zkouškám přišlo 288 lidí. Informoval o tom mluvčí Drážního úřadu Martin Novák.

spinner