Železniční doprava

​Uvolnění cest do zahraničí se zatím osobních dopravců nedotkne

24.4. – Uvolnění cest do zahraničí, o kterém ve čtvrtek rozhodla vláda, se veřejné dopravy zatím nijak nedotkne. Mezinárodní autobusové i vlakové linky pro převoz cestujících jsou totiž nadále kvůli šíření koronaviru zakázány. Řekl to řekl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Připustil, že při dalším vývoji epidemiologické situace může být zákaz zrušen. Dopravci tak zatím nemohou obnovit své mezistátní linky, pro jejich případné znovuzavedení žádají harmonogram.

​Správa železnic dokončila Manuál pro projektování vysokorychlostních tratí

24.4. – Správa železnic učinila další významný krok v přípravě vysokorychlostních tratí (VRT). Po roce intenzivních prací dokončila Manuál pro projektování VRT ve stupni DÚR. Jedná se o důležitý milník, neboť umožní zpřesnění podoby vysokorychlostních tratí. Příprava se díky tomu posune od stovky metrů širokého koridoru do podrobnosti konkrétních dotčených pozemků.

Leo Express žádá stát o tendr komerční trati mezi Prahou a Ostravou pro všechny dopravce

24.4. – Společnost Leo Express vyzvala stát, aby vypsal veřejnou zakázku na provoz nejvytíženější tuzemské komerční trati mezi Prahou a Ostravou. Zakázka, která by se vztahovala na všechny stávající dopravce působící na trati, by podle firmy pomohla při řešení ekonomických dopadů současné krize. Uvedl to sdělil mluvčí společnosti Emil Sedlařík. Ministerstvo dopravy chce režim na trati řešit spíše dlouhodobě, ministr dopravy Karel Havlíček však tuto možnost nezavrhuje. Na trati jezdí vedle Leo Expressu také České dráhy a RegioJet. Dráhy by opatření uvítaly.

​AŽD Praha loni zvýšila zisk o téměř 49 pct na 781 milionů korun

24.4. – Firma AŽD Praha loni meziročně zvýšila zisk o téměř 49 procent na 781,1 milionu Kč. Obrat jí stoupl o více než čtvrtinu na 8,58 miliardy Kč. Vyplývá to z výroční zprávy podniku uveřejněné ve Sbírce listin. Firma vykazuje hospodářské výsledky od října předešlého roku do konce září daného roku. AŽD Praha je dodavatelem a výrobcem zabezpečovací, telekomunikační, informační a automatizační techniky především pro dopravní stavby.

​Podle RegioJetu se vrací zájem o cestování do normálu

22.4. – Podle RegioJetu se zájem o cestování postupně vrací do normálu. I proto začal nabízet možnost rezervace jízdenek na léto a od 14. června nabízí prakticky plný rozsah vlakových spojů na trasách z Prahy na Ostravsko a z Prahy přes Brno do Břeclavi. Zároveň apeluje na to, aby byla dána jasná pravidla pro to, kdy se otevře možnost cestovat do sousedních zemí, uvedl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. Mírné oživení zájmu cestujících potvrdili i ostatní dopravci. Spoje budou do provozu vracet postupně.

​Systémem ETCS budou brzy pokryty další stovky kilometrů tratí

21.4. – Správa železnic pokračuje v zavádění jednotného evropského vlakového zabezpečovacího zařízení (ETCS) na své síti. Brzy jej získá také část třetího tranzitního koridoru, úsek Plzeň (mimo) – Cheb, kde práce postoupily z fáze přípravy do realizace. Pokryto bude celkem 111 kilometrů trati. Intenzivně se pokračuje i na úsecích Praha-Uhříněves – Votice a Kralupy nad Vltavou – Praha – Kolín. Uvedla to dnes Správa železnic.


Nanonástřik minimalizuje možnost výskytu virů a bakterií ve vlacích Českých drah

20.4. – V Moravskoslezském kraji byla dokončena první fáze pilotního projektu, na kterém spolupracují České dráhy, Moravskos­lezský kraj, společnost NanoZone a Zdravotní ústav Ostrava. Cíl je jediný, snížit díky speciálnímu nanonástřiku na minimum výskyt virů a bakterií v interiéru vlaku. Projekt byl plánován již před pandemií nového koronaviru, s jejím příchodem se ale jeho realizace urychlila. V další fázi bude probíhat vyhodnocování celého projektu.

​Japonský vlak Maglev pohybující se na magnetickém polštáři je stále nejrychlejší

20.4. – Japonsko bylo první zemí, která v rozsáhlém měřítku zavedla do provozu „běžné“ vysokorychlostní vlaky, usilovně ale pracuje i na dalších způsobech železniční dopravy. Důkazem je Maglev, vlak na magnetickém polštáři, který od 21. dubna 2015 drží rychlostní rekord pro tento druh dopravy. Na zkušební trati jako první vlak v historii překonal rychlost 600 kilometrů za hodinu, když svůj dosavadní rekord 590 kilometrů za hodinu zvýšil na stále platných 603 kilometrů za hodinu.

Správa železnic: Od poloviny května začnou přibývat inteligentní kamery na přejezdech

19.4. - Správa železnic informovala, že od 18. května se spustí provoz další inteligentní kamery na železničním přejezdu. Po pilotním projektu v Úvalech u Prahy tak bude fungovat druhá kamera na přejezdu v Uhersku, která bude monitorovat přestupky řidičů. Záznamy z tohoto zařízení budou pomáhat ve správním řízení vedeném proti přestupci Policií ČR. V krajním případě tak může neukázněný řidič přijít o řidičský průkaz.

Swietelsky Rail dostal výjimku ministerstva vnitra, přiveze 60 strojníků z Rakouska

17.4. - Společnost Swi­etelsky Rail CZ může v ČR i v nouzovém stavu nasadit při modernizaci železničních tratí speciální stroje s odborně vyškolenými rakouskými pracovníky od mateřského koncernu Swietelsky AG. Firma získala výjimku ministerstva vnitra pro 60 rakouských strojníků. První z nich přijedou s technikou koncem týdne. Pracovat budou na Olomoucku, v Praze, severních Čechách i v Plzni. Musí dodržovat přísná hygienická opatření. Uvedl to mediální zástupce firmy Zdeněk Zuntych.

spinner