Železniční doprava

​Stavbaři usadili u Prosenic novou konstrukci železničního mostu

28.9. – Stavbaři v pondělí usadili u Prosenic u Přerova na koridoru mezi Přerovem a Bohumínem novou ocelovou konstrukci železničního mostu o váze 264 tun. Původní most vážící o čtyři tuny více odstranili v sobotu. Vše se uskutečnilo podle plánu, žádné problémy nebyly, řekl Josef Sukup ze Správy železnic ().

Stavbaři odstranili mohutný železniční most u Prosenic

27.9. – Stavbaři o víkendu odstranili mohutný ocelový most vážící 268 tun u Prosenic na Přerovsku. Železniční most je na koridoru mezi Přerovem a Bohumínem. Nový most vloží stavbaři na pilíře v pondělí. Starý most byl postavený v 70. letech minulého století, objevily se však na něm trhliny a nebylo zde možné jezdit vyšší traťovou rychlostí, na kterou se staví trať, řekl novinářům Josef Sukup ze Správy železnic.

​Test jednotné jízdenky na železnici funguje, koupilo ji 6710 lidí

26.9. – Jednotnou jízdenku, se kterou budou moci cestující na železnici absolvovat svou cestu bez ohledu na dopravce, si v testovacím provozu od poloviny června koupilo na dvou vybraných tratích 6710 cestujících. Zpočátku se prodávaly jen jízdenky u pokladen, nedávno přibyla také možnost elektronického nákupu přes e-shop a aplikaci. V sobotu si ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) projekt OneTicket vyzkoušel na cestě z Plzně do Plas. Na jednu jízdenku jel z Plzně do Kaznějova vlakem GW Train Regio a z Kaznějova do Plas pokračoval spojem Českých drah.

​Nedaleko Teplic vykolejil vlak, škoda je asi za 25 milionů

26.9. – Nedaleko Teplic ve stanici Úpořiny v sobotu ráno vykolejil nákladní vlak naložený uhlím. Nikomu se nic nestalo. Škoda podle odhadu činí 30 milionů korun, z toho 25 milionů Kč je na trati a pět milionů korun na vlaku. ČTK o tom informoval mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Příčinu vykolejení inspekce vyšetřuje. Pro vlaky je regionální trať v tomto úseku nadále neprůjezdná, odpoledne začaly odklízecí práce. Předpokládané obnovení provozu je v pondělí 28. září, dodala mluvčí Správy železnic  Radka Pistoriusová. Podle webu Českých drah jezdí náhradní autobusy mezi Teplicemi a obcí Radejčín. 

​Začíná modernizace železničního uzlu v Pardubicích

24.9. - Správa železnic zahajuje modernizaci železničního uzlu Pardubice. S předpokládanými náklady ve výši 5,5 miliardy korun představuje jednu z nejvýznamnějších investic organizace v posledních letech. Práce by měly skončit v říjnu 2024. Po modernizaci se sníží hluk a zvýší se maximální rychlost projíždějících vlaků po hlavních kolejích na 160 kilometrů za hodinu. Aktuálně je to 100 kilometrů v hodině, na trati na Rosice nad Labem platí jen čtyřicítka.

​Do Chorvatska v létě s RegioJetem jelo vlakem víc než 60 000 lidí

22.9. – Více než 60 000 cestujících z České a Slovenské republiky využilo v létě pro dopravu do Chorvatska a zpět vlaky společnosti Re­gioJet. V čer­venci a srpnu jezdily vlaky denně v každém směru, v září třikrát týdně. Průměrná obsazenost byla více než 90 procent při kapacitě 500 až 560 cestujících na spoj. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Jihlava chce vysokorychlostní trať s terminálem u města

22.9. – Jihlavští zastupitelé jednomyslně podpořili variantu vedení chystané vysokorychlostní železnice mezi Prahou a Brnem (VRT) s terminálem u Jihlavy. Stejné vedení trati přes území Vysočiny prosazuje také krajská samospráva. Podle informací Správy železnic rozhodnutí o přesné podobě VRT padne na ministerstvu dopravy. Začátek realizace úseku přes Vysočinu se předpokládá v roce 2029, sdělila ČTK mluvčí správy Nela Friebová.

​Dopravci zatím spoje do Německa neomezí, počkají na vývoj zájmu

22.9. – Vlaky a autobusy budou jezdit z Česka do Německa zatím bez omezení. Dopravci chtějí počkat na vývoj poptávky, podle ní následně v příštích dnech rozhodnou o případném snížení kapacit nebo počtu spojů. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. Německo zřejmě ve středu zařadí celé Česko mezi rizikové oblasti, a bude tak po cestující z ČR požadovat negativní test na koronavirus nebo nástup do karantény. Opatření se nemají týkat pendlerů, profesionálních řidičů a lidí, kteří pouze projíždějí.

Provoz vlaků na slovenské trati zajistí po RegioJetu dva dopravci

21.9. – Přepravu cestujících na vytížené regionální železniční trati na Slovensku, kde osobní vlaky v rámci závazku veřejné služby nyní provozuje dopravce RegioJet, příští dva roky zajistí rakouský národní dopravce ÖBB a slovenský státem ovládaný dopravce ZSSK. ČTK o tom informovalo slovenské ministerstvo dopravy. RegioJet z české skupiny Student Agency, který na zmíněné trati z Bratislavy do Komárna jezdí od roku 2012, už začal s přípravami na hromadné propouštění, protože dosud nebyl znám způsob dalšího zajištění přepravy cestujících na trase po skončení jeho smlouvy se státem letos v prosinci.

​Německo chce obnovit transevropské železniční spoje

22.9. – Evropu je i v rámci ochrany klimatu nutné propojit pomocí vysokorychlostních vlaků a nočních železničních spojů. V Berlíně to u příležitosti železničního summitu unijních ministrů dopravy, zástupců Evropské komise (EK) a představitelů železničních společností prohlásil německý ministr dopravy Andreas Scheuer. Náměstek českého ministra dopravy Jan Sechter, který Česko na virtuální konferenci zastupoval, k tomu ČTK řekl, že Česká republika se na rozvoji transevropských spojení chce podílet a chce se stát křižovatkou železničních cest.

spinner