Železniční doprava

Správa železnic hledá zpracovatele dokumentace pro VRT z Modřic do Šakvic

15.12. - Správa železnic vypsala veřejnou zakázku na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí (DÚR) a dokumentace EIA, řešící vlivy záměru na životní prostředí, pro již čtvrtý úsek vysokorychlostní trati s názvem VRT Jižní Morava. Ta povede z Modřic do Šakvic.

​Správa železnic vybrala zhotovitele studie proveditelnosti pro železniční uzel Praha

14.12. – Studii proveditelnosti rozvoje pražského železničního uzlu včetně plánovaných vysokorychlostních tratí na území metropole vypracuje společnost SP ŽUP: MMD+AFRY+EKOLA+SA­GASTA+SMA. Informovala o tom Správa železnic. Před­pokládaná hodnota veřejné zakázky byla 40 milionů korun v základním plnění, resp. 52 milionů korun i s opční částí. Vítězná společnost podala nabídku pro základní plnění ve výši 34,982 milionu korun.

Skupina Škoda Transportation dodá Českým drahám v příštích čtyřech letech celkem 79 nízkopodlažních vlaků

14.12. – Početná flotila nových vlaků z dílny skupiny Škoda Transportation pomůže v následujících čtyřech letech modernizovat vozový park na železnici v České republice. Škodovka dodá postupně Českým drahám 79 jednotek z dvou uzavřených rámcových kontraktů. Jedná se o 50 dvouvozových jednotek RegioPanter a 29 třívozových vlaků stejného typu. Důležitá obnova vozidel pomáhá vyhovět vyšším požadavkům na komfort cestujících.

​Ing. Oldřich Sládek, výkonný ředitel ŽESNAD.CZ, pro DN: Přístup státu k železniční ekologické dopravě je velmi diskutabilní

Železniční nákladní doprava letos kvůli viru COVID-19 prochází mimořádně náročným obdobím. Pandemie nepřinesla dopravcům nic dobrého, způsobila jim, ostatně jako jiným oborům, velké problémy, potíže a finanční ztráty, zároveň však ukázala svou nenahraditelnost v mnoha směrech. Bezprostřední náraz v poklesu výkonů se v dubnu a květnu pohyboval kolem 24 % a jen velmi zvolna jsme přes léto stoupali vzhůru. Nicméně – přes hranice jsme jezdili a jezdíme až dosud bez omezení a celá situace ukázala, že železniční nákladní doprava je méně choulostivá na lidský faktor (méně přímých kontaktních úkonů mezi lidmi) a může nabídnout pro přepravce v přímé železniční přepravě nebo pro logistické společnosti a silniční dopravce v podobě kombinované dopravy do budoucna podstatně stabilnější řešení přepravy zboží.

​RegioJetu skončil kontrakt na Slovensku, regionální trať oživil

13.12. – Dopravci RegioJet ze skupiny Student Agency českého podnikatele Radima Jančury se v uplynulých letech podařilo oživit vlakovou dopravu a zvýšit kvalitu cestování na regionální trati mezi Bratislavou a Komárnem na jihu Slovenska. Na dotaz ČTK to uvedl ředitel nevládního slovenského Institutu pro dopravu a hospodářství Ondrej Matej. Téměř devítiletý kontrakt na přepravu cestujících v rámci závazku veřejné služby RegioJetu skončil v sobotu, osobní vlakovou dopravu na zmíněné trase v neděli začal zajišťovat slovenský národní dopravce ZSSK.

Společnosti 5M z Kunovic loni výrazně vzrostly tržby i zisk

13.12. – Společnost 5M, která se zabývá výrobou technických komponentů využívaných zejména v dopravních prostředcích, vykázala loni tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží ve výši 538,4 milionu korun. Meziročně to bylo o 105,9 milionu korun více. Zisk firmy z Kunovic na Uherskohradišťsku vzrostl z předloňských 22,9 milionu korun na loňských 56,2 milionu korun. Vyplývá to z účetní závěrky a výroční zprávy podniku zveřejněné ve Sbírce listin.

​Na železnici začal platit nový jízdní řád, rozšířil jednotnou jízdenku

13.12. – Na železnici v neděli začal platit nový jízdní řád. Hlavní novinkou je rozšíření platnosti jednotné jízdenky na téměř všechny vlakové spoje u různých dopravců. Výjimkou budou komerční linky typické například na trati Praha-Ostrava. Vedle toho nový jízdní řád upravuje čas odjezdů některých spojů, případně také jejich cesty. Větší změny v provozu ovšem nenastanou. Dál budou platit některá omezení zavedená kvůli koronaviru.

V Německu na koleje nově nesmí hlučné nákladní vagony

13.12. – Na německých železnicích ode dneška platí zákaz jízdy pro obzvláště hlučné nákladní vagony, týkat se to bude i zahraničních dopravců. Po letech protestů by se tak obyvatelé žijící u tratí měli dočkat tiššího prostředí. Úroveň hluku chtějí úřady kontrolovat, ovšem s pokutami, jejichž výše může činit až 50.000 eur (1,3 milionu Kč), se počítá až za rok. Německé ministerstvo dopravy odklad sankcí zdůvodňuje pandemií nemoci covid-19, kvůli které je omezena kapacita železničních dílen.


Správa železnic chce v příštím roce zvýšit investice na 31,2 miliardy

12.12. - Správa železnic plánuje v příštím roce proinvestovat 31,2 miliardy korun, což je o 1,5 miliardy více než letos. V příštím roce vypíše například zakázky na rekonstrukci vnitřní části Fantovy budovy v Praze, smíchovského nádraží nebo na dva úseky trati na pražské letiště. V příštích letech by navíc investice měly dál stoupat. Uvedla to dnes Správa železnic. Celkem bude v příštím roce hospodařit s 53 miliarda­mi korun.


​Jednotný tarif na železnici OneTicket přechází do další fáze

11.12. – Systém jednotného tarifu na české železnici, zkráceně OneTicket, vstupuje od neděle 13. prosince do další fáze. Po úspěšném testování v pilotním provozu na dvou linkách mohou cestující využívat jeho výhody na všech spojích, které objednává Minis­terstvo dopravy a kraje. Jízdenka OneTicket nabídne jednoduché cestování bez toho, aby lidé museli řešit, s kterými dopravci jedou. Nově nabídne také věrnostní slevu 25 %.

spinner