DN č. 15 - IT v dopravě a logistice, Telematika, Silniční nákladní doprava, vychází 19.7., uzávěrka již 28.6.! 

Železniční doprava

Kraje požadují po ministerstvu dopravy miliardy na nové vlaky

2.3. – Hejtmani požadují po ministerstvu dopravy, aby zajistilo 17,85 miliardy Kč na nákup nových vlaků, které slíbilo dát krajům v rámci Operačního programu Doprava. Dosud má ministerstvo k dispozici 7,73 miliardy Kč, poptávka krajů přitom přesahuje i původně slíbenou částku. Předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se proto dopisem obrátila na premiéra Andreje Babiše, aby na společném jednání za přítomnosti ministra dopravy Dana Ťoka situaci urychleně řešili.

Ředitel SŽDC z osobních důvodů rezignoval

28.2. – Generální ředitel státní Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Surý k dnešku rezignoval na funkci. Vedly ho k tomu osobní důvody, oznámila mluvčí správy Kateřina Šubová. Pavel Surý, který SŽDC vedl od roku 2014, bude nadále působit v rámci SŽDC. Správu povede do jmenování nového ředitele náměstek Jiří Svoboda.

Dopravce chce modernizovat park lokomotiv

Nákladní dopravce ČD Cargo vypsal výběrové řízení na dodávku až 50 elektrických a pěti motorových lokomotiv vybavených evropským zabezpečovacím zařízením. Podle podmínek tendru firma koupí nejdříve deset elektrických a tři dieselové motorové lokomotivy, další odebere později s využitím opce. Minulý týden to oznámil mluvčí Český drah Petr Šťáhlavský.

Vlakoví dopravci mohou podávat přihlášky na jihu Moravy do května

28.2. – Do 10. května prodloužilo vedení Jihomoravského kraje termín pro přihlášky železničních dopravců do soutěže na provoz krajských vlaků od konce roku 2019. Původní termín pro podávání přihlášek by vypršel dnes, důvodem posunu uzávěrky je 145 dotazů od jednoho z dopravců, z nichž část kraj zapracoval do zadávací dokumentace. Oznámil to náměstek hejtmana Roman Hanák. Jde o dotazy Českých drah, které dosud všechny krajské linky provozují a které na začátku ledna jako jediné oficiálně potvrdily zájem o provoz vlaků, potvrdil ČTK mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Integrace středočeské dopravy má být hotová do konce roku 2019

28.2. – Železniční doprava na celém území středních Čech by měla být zapojena do jednotného systému s Prahou od letošního prosince. U autobusů je situace složitější, jedná se s dopravci o obnově odbavovacích systémů a řeší se kapacita a počty řidičů. S dokončením integrace autobusové dopravy se počítá do konce příštího roku, řekl ředitel příspěvkové organizace Integrovaná doprava Středočeského kraje (IDSK) Pavel Procházka.

ČD, nebo Leo Express? Pardubický kraj vybírá železničního dopravce na deset let

26.2. – Pardubický kraj vyjednává o zajištění železniční dopravy v regionu na deset let již jen se dvěma dopravci, Českými drahami a společností Leo Express. Ze tří, které vyzval k předložení cenové nabídky, společnost RegioJet na poptávku hejtmanství nereagovala, řekl krajský radní pro dopravu Michal Kortyš. V březnu by měli radní rozhodnout, s kterým dopravcem bude kraj pokračovat v jednání o kontraktu.

SŽDC se potřetí pokouší prodat železnici z Vidnavy do Velké Kraše

23.1. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) znovu nabídla k prodeji léta nevyužívanou regionální železniční trať z Velké Kraše do Vidnavy na Jesenicku. Stará železnice v pohraničí byla na prodej už dvakrát, avšak kupce se ani po snížení ceny nepodařilo najít. Zatímco loni na podzim byla nabídková cena 4,5 kilometru dlouhé železnice stanovena na 1,15 milionu Kč, nyní je dráha k mání za necelých 560 tisíc Kč.

Pardubice budou mít možná vlastní přístav, prý do pěti let

23.2. – Pardubice by do pěti let mohly mít vlastní přístav a u něj logistické centrum. Takzvaný dopravní uzel, který počítá i se silničními a železničními stavbami a leteckou dopravou, bude stát 3,5 miliardy Kč. Oznámil to ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec. Stavbu navrhují politici, kteří se postupně ve vedení samospráv střídají, už více než deset let.

V Praze jednají šéfové evropských železnic

22.2. – V Praze diskutují šéfové evropských železnic o vysokorychlos­tních tratích, konkurenci a bezpečnosti železniční dopravy. Uvedli to organizátoři akce pod názvem International Railway Summit na svých stránkách.

SŽDC dále zvyšuje zabezpečení přejezdů Premium

SŽDC dále zvyšuje zabezpečení přejezdů

20.2. – Správa železniční dopravní cesty plánuje investovat v letošním roce 814 milionů Kč do zvýšení zabezpečení 82 úrovňových přejezdů. Vedle modernizací nejstarších typů zabezpečovacích zařízení doplní u dvacítky přejezdů závory a na další čtyři přejezdy nainstaluje výstražná světelná zařízení. Desítky dalších přejezdů projdou kompletní rekonstrukcí, která se zaměří také na povrch přejezdové konstrukce. Správce české železniční sítě se bude dále věnovat testování nových technologií a zrychlení přípravy výstavby mimoúrovňových křížení.

spinner