Železniční doprava

Siemens Mobility dodá 28 jednotek Mireo pro Bádensko-Württembersko

14.8. - Společnost Siemens Mobility uzavřela zakázku na dodání 28 třívozových elektrických regionálních trakčních jednotek Mireo pro pilotní projekt „Digitální železniční uzel Stuttgart“ (DKS) v rámci „Digitalizace železnice v Německu“ (DSD – Digitale Schiene Deutschland). Jednotky budou kompletně vybavené technologiemi DSD, včetně moderního evropského vlakového zabezpečovacího systému ETCS a automatického řízení vlaků úrovně 2 (ATO GoA 2). Trakční jednotky Mireo bude možné provozovat i na strmých stoupáních a budou schváleny i pro provoz v Rakousku. Rámcová smlouva, podepsaná se Státním institutem pro kolejová vozidla Bádenska-Württemberska (SFBW), zahrnuje desetiletou smlouvu o údržbě s možností jejího prodloužení o dalších 20 let. Vozidla budou dodána v rekordně krátkém čase mezi listopadem 2025 a dubnem 2026. Zakázka má hodnotu přibližně 300 milionů EUR.

Poslanec opozičního ANO zpochybnil rušení úřadu, který reguluje železnici

14.8. - Stínový ministr dopravy opozičního hnutí ANO Martin Kolovratník zpochybnil rušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře (ÚPDI), jehož hlavní činností je regulace přístupu k železnici. V poslanecké písemné interpelaci na premiéra Petra Fialu navíc obvinil ministra dopravy Martina Kupku z překročení pravomocí, když evropská železniční směrnice podle Martina Kolovratníka vyžaduje nezávislost regulátora, zejména na ministerstvu dopravy. Ministerstvo dopravy se v podkladech, které jsou součástí Fialovy odpovědi, proti Kolovratníkovým tvrzením ohradilo. Poukázalo mimo jiné na to, že příslušná legislativa spadá do jeho pověření.

Vlkov u Tišnova i celý úsek do Křižanova projdou modernizací

14.8. - Správa železnic v pátek vypsala další dvě důležité soutěže, první na celkovou rekonstrukci stanice Vlkov u Tišnova, druhá se týká navazujícího traťového úseku do Křižanova. Stavby jsou součástí balíku dalších projektů, jejichž cílem je modernizace havlíčkobrodské trati.

Modernizace úseku Pohled – Přibyslav přinese další zlepšení havlíčkobrodské trati

12.8. - Správa železnic včera vypsala tendr na kompletní modernizaci devítikilometrového úseku mezi Pohledem a Přibyslaví. Tři roky trvající rekonstrukce přinese zvýšení rychlosti až na 160 km/h, opravené stanice a zastávky a lepší parametry pro nákladní dopravu. Po celou dobu stavby se počítá se zachováním jednokolejného provozu.

V Chebu a Nymburce vzniknou moderní areály drážních hasičů

11.8. - Drážní hasiči v Chebu a Nymburce budou už v roce 2025 využívat nová pracoviště. Potřebné stavební úpravy hodlá Správa železnic zahájit na přelomu letošního a příštího roku. Výsledkem budou moderní areály, ve kterých nebudou chybět výcvikové a školicí prostory, plochy pro fyzickou přípravu a také odpovídající zázemí pro hasičskou techniku.

Správa železnic spustila další online portál pro vysokorychlostní tratě

10.8. - Technický návrh projektované vysokorychlostní tratě (VRT) mezi Hranicemi a Ostravou si veřejnost může od včerejšího dne prohlédnout na internetu. Správa železnic spustila v pořadí již čtvrtý geografický informační systém (GIS), který kromě vedení trati umožňuje přidání dotazů a připomínek ke konkrétním místům na mapě. Portál bude zobrazovat vždy aktuální verzi návrhu VRT.

Škoda Group a Titagarh Firema vyhrály tendr na vozy pro italské noční linky

9.8. - Škoda Group hlásí další úspěch v Itálii, tentokrát se jedná o projekt na dodávku nových lůžkových vozů. Zakázku na výrobou až 370 nových železničních vozů Škodovka získala spolu se společností Titagarh Firema. Konsorcium společností uspělo v Evropském výběrovém řízení vypsaném společností Trenitalia, která je členem skupiny Ferrovie dello Stato Italiane. Na trasu Milán – Palermo – Syrakusy tak v budoucnosti vyjedou zcela nové vozy, které v sobě kombinují nejmodernější a nejefektivnějších technické řešení a respekt k veškerým charakteristikám ekologické udržitelnosti. Celková hodnota zakázky je až 732,5 milionu EUR.

Modernizace havířovské stanice má svého zhotovitele

8.8. - Další významná stanice Moravskoslezského kraje projde rozsáhlou proměnou. Správa železnic naváže na opravu tamní nádražní haly a kompletně zrekonstruuje celou staniční část včetně nástupišť a bezbariérového přístupu k nim. Stavební práce provede sdružení firem Subterra, OHLA ŽS, Elektrizace železnic Praha a AŽD Praha. Celková hodnota zakázky činí 3,4 miliardy korun, práce se rozběhnou už letos v září.

V Havířově se bude opravovat železniční stanice, opravy vyjdou na 3,4 miliardy

8.8. - V Havířově na Karvinsku začne v září modernizace železniční stanice. Správa železnic (SŽ) tak naváže na opravu havířovské nádražní haly a za 3,4 miliardy korun nechá kompletně zrekonstruovat celou staniční část včetně nástupišť. Zhotovitele už má vybraného. ČTK o tom dnes informoval mluvčí SŽ Jan Nevola.

Lukáš Andrýsek se stal generálním ředitelem CSG Mobility

8.8. - Lukáš Andrýsek, generální ředitel společnosti Tatra Trucks, převzal odpovědnost i za vedení nově vzniklé divize CSG Mobility, která v rámci průmyslově-technologického holdingu Czechoslovak Group sdružuje společnosti podnikající v automobilovém a železničním průmyslu. Pokračuje tak kariérní růst manažera, který do holdingu CSG přišel v roce 2016 jako ekonomický ředitel a člen představenstva společnosti DAKO-CZ.

spinner