DN č. 22 - Kurýrní, expresní a balíkové služby, Logistika pro e-commerce, LUV, Manažerské vozy - vychází 26. 10., uzávěrka již 5. 10. !!! 

Železniční doprava

Snižování hluku zůstává velkým úkolem železnice

9.5. – Společenství evropských železnic a provozovatelů infrastruktury CER/SEŽ uspořádalo počátkem května konferenci, jejímž hlavním cílem bylo prozkoumat možnosti dalšího snižování hluku na nákladní železnici. Význam akce zvýraznila evropská dopravní komisařka Violeta Bulcová jako jedna z hlavních přednášejících.

​SŽDC převzala unikátní vůz na údržbu trakčního vedení

Správce železniční infrastruktury – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) – převzal v polovině dubna od rakouského výrobce, firmy Plasser & Theurer, speciální vozidlo pro kontrolu, údržbu a opravu trakčního vedení MTW 100.013/7. Jedná se o první zahraniční dodávku vozidla speciálně navrženého a vyrobeného pro práce na trakčním vedení. SŽDC podepsala kontrakt s rakouskou společností na dodávku tří vozů v celkové hodnotě 173 milionů Kč v říjnu 2015. Další dva vozy dodají Rakušané na podzim letošního roku.

​První elektrická traťová lokomotiva EffiLiner 3000 jezdí v barvách IDS CARGO

7.5. – První elektrická traťová lokomotiva společnosti CZ LOKO má svého zákazníka. Pod obchodním názvem EffiLiner 3000 ji provozuje nákladní železniční dopravce IDS CARGO. K oficiálnímu předání došlo v Praze.

​LEO Express přidává spoje na českém trhu a získal certifikát pro provoz v Polsku

28.4. – Soukromý dopravce LEO Express přidá od poloviny května spoje na trase Praha – Ostrava a Praha – Staré Město u Uherského Hradiště, od června zavede dvakrát denně spoje na trase Praha – Košice. Od začátku roku procházely postupně všechny soupravy LEO Express technickým přizpůsobením pro provoz na polském trhu. Společnost již získala od polských úřadů bezpečnostní certifikát B, který je pro zahájení provozu klíčový.

​Skupina ČD hospodařila loni se ziskem 882 milionů korun

28.4. – Čistý zisk Skupiny České dráhy loni dosáhl podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS) 882 milionů korun. Je to vůbec nejlepší výsledek od roku 2009, kdy ČD začaly podle IFRS konsolidovat a emisemi dluhopisů vstoupily na kapitálové trhy. Zlepšení hlásí osobní i nákladní doprava a dařilo se také všem dceřiným společnostem. Meziročně se hospodaření Skupiny zlepšilo o téměř 2,23 miliardy ko­run.

​RegioJet plánuje od prosince začít jezdit do Rakouska

26.4. – Společnost RegioJet připravuje od prosince 2017 vstup se svými dálkovými vlaky na další středoevropský trh – do Rakouska. To by se společně s Českou republikou a Slovenskem mělo v budoucnu stát další „domovskou“ zemí, kde bude RegioJet dál své aktivity rozvíjet.

​CZ LOKO vyhrálo tendr v Itálii na dodávku pěti lokomotiv

25.4. – Vítězstvím společnosti CZ LOKO skončil mezinárodní tendr vypsaný italskou firmou Serfer Servizi Ferroviari (SERFER) ze skupiny TRENITALIA na dodávku pěti posunovacích lokomotiv. Ten probíhal od loňského prosince do letošního března a v konkurenci dalších několika zájemců z něho vyšly vítězně její lokomotivy EffiShunter 1000.

​MD: Nové vlaky budou podmínkou jen na části liberalizovaných tratí Premium

​MD: Nové vlaky budou podmínkou jen na části liberalizovaných tratí

25.4. – Nové vlaky bude od zájemců ministerstvo dopravy požadovat jen pro část výběrových řízení na nové dopravce na železnici. V ostatních případech bude vyjednávat s Českými drahami (ČD), aby v soutěžích mohly uplatnit nynější vozidlový park, který státní dopravce v minulosti modernizoval. Zároveň úřad zvažuje státním ČD vyplácet peníze za udržování záložní flotily vozidel pro případ krizových situací. Na konferenci k liberalizaci železnice to řekl ředitel odboru osobní dopravy na ministerstvu dopravy Ondřej Michalčík.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - duben 2017

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

27. DUBEN – DEN DODAVATELSKÉHO ŘETĚZCE JIŽ PODESÁTÉ

ELA informuje o akci, ve které hraje zásadní organizační roli její iniciátor, německé společenstvo Logistika. Vychází se z toho, že logistika a management dodavatelského řetězce jsou více než jen doprava, skladování a překlad.

​Polemika: Kde jsou hranice automatizace na železnici?

Se zájmem jsem si přečetl v tisku (mimo jiné v DN 3/17) rozhovor s generálním ředitelem AŽD Praha Ing. Zdeňkem Chrdlem, který informoval o tom, že připravují projekt, kde by měl vlak fungovat jako automat a jezdit bez strojvedoucího. Touto myšlenkou se zabývají i jiné železnice v Evropě.

spinner