Železniční doprava

Siemens Mobility spolupracuje s RazorSecure na posílení kybernetické bezpečnosti

15.11. – Společnosti Siemens Mobility a RazorSecure podepsaly dohodu o spolupráci s cílem nabídnout provozovatelům kolejových vozidel po celém světě lepší řešení kybernetické bezpečnosti v železniční dopravě. Rostoucí digitalizace přináší výhody, ale také potřebu adekvátní ochrany před kybernetickými útoky.

​CER: Železnice chtějí zlepšit prodej mezinárodních jízdenek

Evropský železniční systém je základním pilířem cílů „Evropské zelené dohody“ v oblasti emisí uhlíku a evropské železnice se zavázaly aktivně přispívat k jejímu úspěšnému naplňování. K dosažení nezbytného přechodu na jiný druh dopravy je třeba zaměřit se na různé oblasti, včetně prodeje jízdenek. Společenství evropských železničních a infrastrukturních společností (CER) zveřejnilo plán prodeje jízdenek, který se zabývá dalším zlepšením zkušeností zákazníků při plánování, rezervaci a mezinárodním cestování po železnici.

​VÚZ, dcera ČD, vstoupí prostřednictvím VUZ Slovakia na slovenský trh

12.11. – Výzkumný Ústav Železniční (VÚZ), dceřiná společnost Českých drah, dokončil vstup na slovenský trh, kde bude působit prostřednictvím své společnosti VUZ Slovakia. Podnik bude poskytovat hlavně služby posuzování interoperability techniky na železnici. Firma chce v budoucnu expandovat i na další zahraniční trhy

​ČTÚ: Mobilní sítě LTE pokrývají přes 90 procent dálnic a 80 procent koridorů

9.11. – Tuzemští mobilní operátoři pokryli sítěmi LTE více než 90 procent dálnic a 80 procent železničních koridorů. Splnili tak kritéria aukce kmitočtů pro LTE z roku 2014. Problém nicméně přetrvává se signálem uvnitř železničních vozů. Oznámil to Český telekomunikač­ní úřad.

​České dráhy spustily prodej jízdenek na nový jízdní řád

9.11. – České dráhy včera spustily prodej jízdenek na nový jízdní řád, který začne platit od 12. prosince. Předprodej je až 60 dní, v současné době tak lze zakoupit jízdenky a rezervace například na cestování kolem Vánoc a Nového roku. Oznámily to dnes České dráhy. Jízdenky na nový jízdní řád už prodávají i další dopravci.

​Analytici si v programu koalice k dopravě všímají hlavně důrazu na železnici

9.11. – Jako velmi ambiciózní hodnotí analytici některé plány nové vládní koalice v dopravě. Všímají si přitom hlavně velkého důrazu na rozvoj železniční dopravy, která podle nich může být do budoucna levnější než doprava na silnici. Zároveň však analytikům v koaličním programu pro dopravu chybí například konkrétnější způsob zrychlení výstavby dálnic nebo postoj k otázce emisních povolenek v dopravě.

​Na oslavy DAKO-CZ přijela také legendární Slovenská strela

8.11. – DAKO-CZ slaví. Třemošnický výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla si připomíná 205 let působení na trhu. Při této příležitosti pozval své významné obchodní partnery a zákazníky do sídla firmy a na slavnostní večer, který se uskutečnil ve čtvrtek 4. listopadu v kongresovém hotelu Jezerka na Seči. V pátek čekal pozvané hosty nevšední zážitek: jízda zrenovovanou legendární Slovenskou strelou, kterou jako podporu oslavy výročí a propagaci této národní kulturní památky přistavila do DAKO-CZ sesterská společnost skupiny Czechoslovak Group, kopřivnická Tatra Trucks.

​RID 2021 je k dispozici také v ruštině

8.11. – OTIF považuje ruský překlad Řádu pro mezinárodní železniční přepravu nebezpečných věcí (RID) jako pomoc při harmonizaci s Dohodou o mezinárodní železniční nákladní přepravě zboží (SMGS), která platí ve východní Evropě a Asii.

​Vláda se chystá prominout další část dluhu SŽ, který organizace zdědila

4.11. – Vláda se chystá prominout Správě železnic (SŽ) další část dlouhodobého dluhu, který organizace zdědila po transformaci z Českých drah. Letos půjde o zbylých 1,26 miliardy korun, které stát dříve poskytl jako státní záruky. Podobnou účetní operaci, která má spíše formální charakter a nemá na financování železniční organizace vliv, schvaluje vláda každoročně.

Správa železnic vybrala projektanta modernizace trati z Plzně do Chotěšova

1.11. - Projektovou dokumentaci pro plánovanou modernizaci traťového úseku z Plzně do Chotěšova vypracuje společnost Metroprojekt Praha. Úspěch ve veřejné zakázce jí zajistila nabídka ve výši 78 milionů korun. Stavba byla vybrána jako jeden z pilotních projektů Správy železnic pro zpracování v režimu BIM. Úsek ležící na trati z Plzně do Domažlic projde elektrizací, současně se zrekonstruují stanice Vejprnice a Nýřany a zastávka v Tlučné. Realizace prací je plánována v letech 2023 až 2025.

spinner