Železniční doprava

​Skupina PKP Cargo představila revizi své strategie

5.2. – Předseda představenstva společnosti PKP Cargo Dariusz Seliga představil tento týden na tiskové konferenci revizi strategie skupiny PKP Cargo na období 2019 – 2023. Informoval, že strategickým cílem skupiny zůstává stát se v roce 2023 jedničkou v oblasti Trojmoří a na trasách Nové hedvábné stezky v rámci Evropské unie z hlediska přepravní práce a hmotnosti a v následujících letech tuto pozici posílit. Dalším cílem je dosáhnout do roku 2027 50% podílu na polském trhu, pokud jde o nákladní dopravu.

​ČD: Lidé se vrátili do vlaků, loni najeli o 43 procent více kilometrů než v roce 2021

3.2. – České dráhy loni přepravily 157 milionů cestujících. Je to o 30 % více než v roce 2021. Přepravní výkon dosáhl 7,7 miliardy osobokilometrů. Lidé tak ve vlacích národního dopravce ujeli o 43 % kilometrů více než rok před tím. Průměrná přepravní vzdálenost stoupla na 49 kilometrů. To je více než v roce 2019.

​Příjezdová hala budějovického vlakového nádraží se znovu otevře 1. března

3.2. – Příjezdová hala českobudějovického vlakového nádraží, která je kvůli opravě zavřená, bude znovu lidem sloužit od 1. března. Správa železnic v ní zároveň zprovozní provizorní pokladny, záchody a nový informační systém. Nádraží bude celé opravené do konce roku. Náklady budou 894 milionů korun. Původně uváděná cena byla 689 milionů, podle SŽ jsou dražší práce kvůli řešení statických poruch a tomu, že firmy musely dělat úpravy, jež žádali památkáři. Zatím není jisté, zda do konce roku bude hotový i nový hlavní vchod do budovy přímo z Lannovy třídy.

​Firma JHMD se odvolala proti tomu, že jí Drážní úřad odebral licenci

3.2. – Firma Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) se odvolala proti rozhodnutí Drážního úřadu, který jí odebral licenci k provozování drážní dopravy. Firma vedle jiného argumentuje tím, že o licenci by měl úřad rozhodnout až poté, co věřitelé posoudí možnou reorganizaci. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Firma JHMD je od loňského října v úpadku. Provoz vlaků v říjnu zastavila, protože nemá potřebná povolení. JHMD podle přehledu pohledávek dluží kolem 300 milionů korun. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

​Ústí nesouhlasí s navrženou trasou rychlodráhy, žádá odklon nákladní dopravy

2.2. – Ústí nad Labem nesouhlasí s navrženými trasami rychlodráhy, která spojí Prahu a Drážďany. Důležitý dopravní uzel je naplánován v krajském městě. Ústí požaduje, aby nákladní doprava byla odkloněna. Vedení města se také obává bourání objektů ve čtvrti Střekov. Přínosy vysokorychlostní tratě jsou podle radních nesporné, požadují ale jinou trasu nebo vedení pod zemí. Řekla to radní Eva Fialová. Ústí chce podle ní jednat se Správou železnic o eliminaci dopadů stavby rychlodráhy na město. Krajský úřad dostal přes 600 připomínek k trase rychlodráhy.

​MD: Stavby v Braníku a na Výtoni zvýší kapacitu železnice, kraj, Praha i dopravci mají snahu podpořit

2.2. – Hlavním cílem investic na tratích mezi Radotínem a Krčí a mezi smíchovským a hlavním nádražím v Praze je výrazně zvýšit kapacitu železnice přidáním další koleje. Ministerstvo dopravy tak reagovalo na úterní výzvu dopravců, Středočeského kraje, Prahy a dalších subjektů k urychlenému řešení situace kolem výtoňského a branického mostu v Praze (viz výzva).

​SŽ uzavřela smlouvu na další část rychlodráhy z Poříčan do Světlé nad Sázavou

1.2. – Správa železnic podepsala smlouvu na přípravu dalšího úseku vysokorychlostní tratě (VRT), tentokrát pro zhruba 80kilometrový úsek Střední Čechy z Poříčan na Kolínsku do Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Vítězem tendru je sdružení Sudop Praha, Egis Rail, Mott MacDonald a Mott Macdonald Limited. Informoval o tom mluvčí Správy železnic Jan Nevola. Hodnota zakázky je téměř 285 milionů korun bez DPH. Úsek je součástí připravované rychlodráhy z Prahy do Brna. Stavba tratě by měla začít v roce 2027.

​Soud vyhověl námitce firmy JHMD, že soudkyně rozhodující o insolvenci je podjatá

1.2. – Vrchní soud v Praze vyhověl námitce firmy Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), že soudkyně Krajského soudu v Českých Budějovicích Pavlína Glaser Hrůzová je podjatá. Soudkyni vyloučil z projednávání a rozhodování o insolvenci firmy. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Firma JHMD je od loňského října v úpadku. Provoz vlaků v říjnu zastavila, protože nemá potřebná povolení. JHMD podle přehledu pohledávek dluží kolem 300 milionů korun. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

​Martin Kupka jednal s Christianem Bernreiterem o spojení mezi Českem a Bavorském

1.2. – O železničním spojení mezi Českem a Bavorskem jednal ministr dopravy Martin Kupka v Mnichově se státním ministrem bydlení, výstavby a dopravy Christianem Bernreiterem. Oba ministři se shodli na potřebě společného koordinovaného postupu při přípravě modernizace trati Plzeň – Domažlice – Česká Kubice – státní hranice – Mnichov/Norimberk. Společně řešili také problém se zpožděním vlaků na česko-bavorské hranici, které bylo způsobeno policejními kontrolami na německé straně.

​Dopravci i Středočeský kraj vyzývají k okamžitému řešení situace kolem mostů v Braníku a pod Vyšehradem

31.1. – Zástupci Středočeského kraje, hlavního města Prahy, organizátorů veřejné dopravy, dopravců i dalších odborníků v posledních letech s velkým znepokojením sledují neustále se zhoršující technický stav železničního mostu na pražské Výtoni, spojující pražské hlavní nádraží se stanicí Praha-Smíchov. Lze se obávat i reálného nebezpečí zastavení provozu na lince S7 v celém úseku Praha – Beroun a ztížení provozu řady dalších, zejména dálkových. Jmenovaní dnes společně vyzvali ministra dopravy a Správu železnic k okamžitému řešení situace.

spinner