Železniční doprava

Společné komuniké Správy železnic a města Louny

26.7. - Správa železnic představila projekt vysokorychlostní tratě (VRT) na jednání se zástupci města Louny. Právě do Loun totiž bude odbočovat nová trať z vysokorychlos­tního koridoru mezi Prahou a Drážďany.

Přibylo žádostí o změnu zabezpečení železničních přejezdů

24.7. - Drážní úřad za první pololetí eviduje značný nárůst počtu žádostí o změnu zabezpečení železničních přejezdů. Jedná se o důsledek intenzivní snahy o zvýšení bezpečnosti na přejezdech a zároveň investiční činnosti Správy železnic, která si za svůj cíl letos vytyčila modernizaci 200 železničních přejezdů. Každá žádost o zvýšení zabezpečení přejezdu podléhá rozhodnutí Drážního úřadu. Za leden až červen 2021 vydal Drážní úřad 109 rozhodnutí o zvýšení zabezpečení. Ve srovnání s rokem 2020, kdy bylo za stejné období vydáno 52 rozhodnutí, se jedná o více než stoprocentní nárůst.

Deutsche Bahn odhaduje povodňové škody na své síti na 1,3 miliardy EUR

24.7. - Německá státní železniční společnost Deutsche Bahn odhaduje, že nedávné záplavy způsobily na jejích tratích a stanicích škody v hodnotě 1,3 miliardy EUR (přes 33 miliard Kč). Oznámila to včera podle agentury Reuters firma. Upozornila, že velkou část těchto škod nekryje pojištění.

Služba ČD Parking usnadní cestování

23.7. - České dráhy nabízejí svým zákazníkům možnost kombinování cest vlakem a vlastním automobilem. Díky službě ČD Parking řidiči výhodně zaparkují u jednoho ze čtyřiceti nádraží po celé republice a dál už můžou pohodlně pokračovat vlakem národního dopravce. U 32 železničních stanic je takto možné zaparkovat zcela bezplatně na vyhrazených místech, u dalších šesti nádraží nabízí ČD ve svém e-shopu rezervaci parkovacích míst a v Praze a Plzni jsou k dispozici místa ve velkokapacitních parkovacích domech poblíž hlavních nádraží.

Správa železnic přišla s variantou trasy rychlodráhy Praha-Drážďany přes Ústí nad Labem

23.7. - Správa železnic (SŽ) přišla s novou variantou trasy vysokorychlostní trati z Prahy do Drážďan se zastávkou v Ústí nad Labem, vyhnula by se části obydlené oblasti na Litoměřicku. Nyní pracují dotčené orgány se třemi variantami, pokud nebude možné uskutečnit ani jednu z nich, plánuje se SŽ vrátit k původní variantě, která se zastávkou v Ústí nad Labem nepočítá. Po schůzce pracovní skupiny, která o trase rychlodráhy jedná, to ČTK a České televizi řekli hejtman kraje Jan Schiller a za SŽ ředitel odboru přípravy vysokorychlostní trati Martin Švehlík.

Jízdenku OneTicket využilo za půl roku více než půl milionu cestujících

20.7. - Jednotná jízdenka na železnici je v prodeji od prosince loňského roku. Od té doby si ji pořídilo 505 tisíc lidí. Celkově se jedná o prodeje za téměř 50 milionů korun. Zájem o OneTicket vzrostl zejména s ohledem na letní prázdniny.

Čína představila magnetický vlak, jenž vyvine rychlost až 600 km/h

20.7. - Čína představila nový vlak s technologií magnetické levitace, který vyvine maximální rychlost až 600 kilometrů v hodině. Uvedla to dnes státní média, podle kterých je tento vlak plně vyvinutý a vyrobený v Číně a je nejrychlejším dopravním prostředkem pro pozemní přepravu na světě.

Stavba na trati mezi Prahou a Českými Budějovicemi: Práce na rychlejším spojení běží

19.7. – Ministr dopravy Karel Havlíček navštívil Den otevřené stavby na 4. železničním koridoru mezi Prahou a Českými Budějovicemi. Na novém úseku trati u žel. stanice Střezimíř se při výjimečné exkurzi pro veřejnost seznámil s průběhem stavby tunelu Mezno, jedné z aktuálně největších železničních staveb u nás. Po dokončení tohoto zdvoukolejnění koridoru mezi Sudoměřicemi a Voticemi převážně v nové stopě bude cestování rychlejší a trať nabídne vyšší kapacitu. Zahájení provozu je zde naplánováno na červen roku 2022.

​Na železnici se připravuje plně integrovaný evropský systém

17.7. – V České republice patří železniční doprava ke strategickým oblastem dopravy, ať už se jedná o dálkové tranzitní koridory, vnitrozemskou páteřní železniční síť či regionální dráhy. Prioritou meziresortní spolupráce by mělo být financování rozvoje a digitalizace přeshraničních koridorů, posílení bezpečnosti na trati i zlepšení komfortu cestujících. K tomu by mělo přispět mimo jiné pokrytí mobilními sítěmi nové generace, 5G.

​Poplatky na obnovitelné zdroje energie pro elektrickou trakci zrušeny

16.7. – Poslaneckou sněmovnou včera prošel pozměňovací návrh poslance Martina Kolovratníka, ve kterém byla kolejová doprava v elektrické trakci vyjmuta z povinnosti odvádět poplatek na OZE (poplatek na obnovitelné zdroje energie). Podle sdružení ŽESNAD.CZ se jedná o velký úspěch tohoto sdružení a vítězství celé kolejové dopravy, včetně MHD. Bezemisní dopravní prostředek tak nebude zatížen diskriminujícím poplatkem.

spinner