Železniční doprava

Další řady vozidel ČD čeká útlum provozu

10.2. – Modernizace vozidlového parku, nová pravidla údržby ECM od letošního léta a zavedení ETCS od 1. ledna 2025 na hlavních koridorech vedou k postupnému vyřazené neperspektivních vozových řad. České dráhy mají ve své Vizi 2030 plán vyřadit v této dekádě 900 starších vozidel.

Zásady územního rozvoje Ústeckého kraje se musí kvůli železnici změnit

10.2. - Zásady územního rozvoje Ústeckého kraje se musí kvůli vysokorychlostní železnici aktualizovat. Zabývat se tím budou krajští zastupitelé na konci února. O trase koridoru Praha – Drážďany zatím rozhodnuto není. Výhrady k různým variantám mají obce na Litoměřicku či Chlumec na Ústecku. Krajští radní žádnou z variant neupřednostňují, řekl to včera novinářům hejtman Jan Schiller.

České dráhy vybaví Wi-Fi více než 180 regionálních vlaků

9.2. – Wi-Fi do regionálních vlaků instaluje dceřiná společnost ČD – Informační Systémy, která je zaměřená na ICT a zajišťuje komplexní servis od projektu přes zajištění příslušného zařízení a jeho montáž až po schválení u Drážního úřadu. Loni takto vybavila 82 CityElefantů a 39 dvou- a třívozových jednotek Regionova. Letos bude pokračovat v instalaci Wi-Fi do dalších 57 Regionov a 8 řídicích vozů k motorovým soupravám.

Projekt modernizace železničního uzlu Česká Třebová získal územní rozhodnutí

8.2. - Správa železnic (SŽ) získala územní rozhodnutí na modernizaci železničního uzlu Česká Třebová. ČTK to zjistila z dokumentu na úřední desce Pardubického kraje. Stavět by se pak mělo začít koncem roku 2023 a práce potrvají 68 měsíců. Stavba bude největší ucelenou modernizací železničního uzlu v síti Správy železnic, náklady se odhadují na 10,4 miliardy korun. Uzel Česká Třebová je důležitý pro osobní i nákladní železniční dopravu, poslední zásadní rekonstrukcí přitom podstoupil v 50. letech minulého století.

Ústečtí zastupitelé souhlasili se vznikem terminálu VRT ve městě

8.2. - Ústečtí zastupitelé včera podpořili vznik zastávky vysokorychlostní trati (VRT) v Ústí nad Labem. Zatím není jasné, jestli bude na povrchu nebo v podzemí. Zástupci Správy železnic (SŽ) uvedli, že vybudování podzemní stanice by neslo víc problémů než povrchový terminál. Zastupitelé se po několikahodinové debatě jednomyslně shodli na tom, že by měl budoucí terminál splňovat několik zásadních požadavků. Požádali zároveň SŽ a ministerstvo dopravy o předložení studie proveditelnosti, na jejímž základě byla podzemní varianta odmítnuta, případně chtějí její vyhotovení. Po obdržení dokumentů se zastupitelé rozhodnou, která varianta by ve městě měla být.

​Společnost CZ LOKO vyhrála zakázku na modernizaci lokomotiv řady 742 pro ČD

8.2. – Všech 14 lokomotiv řady 742, které mají České dráhy ve své flotile, projde kompletní modernizací ve společnosti CZ LOKO. Ta se stala vítězem loni vyhlášeného výběrového řízení. Smlouvu na kontrakt za více než 684 milionů Kč podepsali představitelé obou firem. První vozidlo národní dopravce převezme do konce února 2023, poslední pak do konce roku 2024.

​Dopravní terminál na Smíchově má kladné stanovisko EIA

7.2. – Dopravní terminál, který plánuje postavit hlavní město na Smíchovském nádraží, získal kladné stanovisko v posouzení vlivu záměru na životní prostředí (EIA). Podle odboru ochrany prostředí pražského magistrátu, který stanovisko vydal, stavba významně neohrozí životní prostředí. Terminál má zlepšit přestup mezi metrem, tramvajemi, vlaky a příměstskými spoji a bude v něm i P+R záchytné parkoviště pro asi 1000 aut.

​Čtyři věřitelé bývalé vagonky Legios získali téměř 300 milionů Kč

6.2. – Insolvenční správkyně firmy Heavy Machinery Services (HMS) vyplatila čtyřem věřitelům 290,8 milionu Kč. Největší sumu, 244,6 milionu, získala firma Popelante Development Limited, která do řízení vstoupila místo firmy Gomanold. Správkyně vyplatila věřitele poté, co Vrchní soud v Praze zamítl odvolání dvou věřitelů. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

​Úsek koridoru Nemanice - Ševětín za 20 miliard by se mohl stavět v režimu PPP

5.2. – Úsek IV. železničního koridoru Nemanice – Ševětín bude stát podle odhadů 20 miliard Kč. Stát by ho chtěl stavět jako stavbu ve spolupráci veřejného a soukromého sektoru, takzvanou PPP (Public Private Partnership), jako jeden z prvních železniční projektů tohoto typu v ČR. Přípravná fáze by měla skončit v roce 2023, řekl včera novinářům generální ředitel Správy železnic (SŽ) Jiří Svoboda.

​Rozpočet Správy železnic bude 53 miliardy, některé stavby budou kvůli úsporám odložené

5.2. – Správa železnice bude letos hospodařit s rozpočtem 53 miliard korun, z toho 37 miliard by měla mít na investice. Se stejnou částkou organizace začínala i loni, nakonec však měla skoro 60 miliard korun. Správa bude muset kvůli úsporám odložit zahájení některých připravovaných staveb, šetřit bude i na údržbě. Včera to uvedli ministr dopravy Martin Kupka a generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Ministr plánuje změny ve správní radě organizace.

spinner