​Souhlas s prodejem majetku Správy železnic asi bude jen na ministerstvu dopravy

​Souhlas s prodejem majetku Správy železnic asi bude jen na ministerstvu dopravy

1.7. - Souhlas s prodejem nebo bezúplatným převodem majetku Správy železnic bude zřejmě nově vydávat ministerstvo dopravy a nebude nutné, aby s ním souhlasila celá vláda. Počítá s tím novela zákona o akciové společnosti České dráhy, kterou v pátek v prvním kole schvalování Sněmovna podpořila. Předloha také nově nastavuje jednání řídícího výboru Českých drah nebo ruší zastaralé právní úpravy úhrady ceny za užívání železniční dopravní cesty. Novelu nyní projedná sněmovní hospodářský výbor.

Vládní předlohu v debatě podpořili i zástupci opozičních hnutí ANO a SPD. Podle stínového ministra dopravy ANO Martina Kolovratníka mohla být novela schválena už v úvodním kole vzhledem k tomu, že k ní nechystá žádné úpravy. Sněmovna ale zatím žádné zrychlené projednávání předlohy nestanovila a schvalovat ji tak bude asi až na podzim.

Kabinet navrhl změny kvůli tomu, že současný model rozhodování o majetku Správy železnic pokládá za nevyhovující. Novela pomůže zredukovat agendu vlády. Majetkové zájmy státu přitom podle kabinetu i nadále dostatečně ochráněny ustanoveními zákona o státním podniku.

Projednávaná norma také v zákoně ruší speciální právní úpravu jednání řídícího výboru Českých drah. Současnou podobu zákona kritizovala Evropská komise, podle ní byla dosavadní právní úprava neslučitelná s evropským právem.

Novela rovněž ruší zvláštní nastavení úhrady poplatku za využívání železnice Českými drahami Správě železnic. Podle ministerstva dopravy je toto nastavení překonané a lépe ho řeší zákon o drahách.

(čtk)

Ilustrační foto: LAN

spinner