Silniční doprava

​Volvo Group otevírá sedmnácté truck centrum Praha-sever Premium

​Volvo Group otevírá sedmnácté truck centrum Praha-sever

31.1. – Společnost Volvo Group Czech Republic rozšiřuje svoji servisní síť o nové Truck Centrum Praha-sever. Prodej a servis nákladních vozidel Renault Trucks a Volvo Trucks ve Středočeském kraji tak od nového roku zajišťují hned čtyři z celkově sedmnácti Truck Center provozovaných Volvo Group v rámci České republiky.

​Scania dodá 15 nákladních vozidel pro elektrifikované dálnice

31.1. – Společnost Scania dodá 15 nákladních vozidel pro tři německé elektrifikované dálnice. Jejich zkušební provoz má začít letos na dálnici A5 v Hesensku. První vůz má být dodaný v květnu. Podle několika studií jsou elektrifikované dálnice alternativou, která pomůže výrazně snížit emise oxidu uhličitého. Scania v Chrášťanech u Prahy provozuje servis a prodejnu vozů. Vozy určené pro německé dálnice budou pocházet ze Švédska, řekl v úterý mluvčí společnosti Viktor Tamayo. Scania je součástí holdingu Volkswagen Truck & Bus GmBH.

​BGL považuje hlasování dopravního výboru EP za promarněnou šanci Premium

​BGL považuje hlasování dopravního výboru EP za promarněnou šanci

30.1. – Spolkový svaz spedice, logistiky a zásobování BGL je rozčarován z toho, že dopravní výbor Evropského parlamentu odmítl 10. ledna „Zprávu o vysílání profesionálních řidičů v silniční nákladní dopravě do zahraničí“ i „Zprávu o době jízdy a odpočinku“. Naopak pozitivně hodnotí schválení „Zprávy o přístupu na trh a pracovní trh“.

​Německo nechystá omezení rychlosti na dálnicích

29.1. – Německá vláda se nechystá omezovat rychlost na dálnicích, řekl včera v Berlíně její mluvčí Steffen Seibert. O této možnosti se v posledních dnech ve spolkové republice často debatovalo. Stanovení maximální rychlosti by podpořila těsná většina Němců.

​V Janově začala příprava demolice zbytků zříceného mostu

28.1. – V Janově se chystají odstranit západní část mostu, který se loni v srpnu zřítil. Informoval o tom deník La Repubblica, který zároveň zveřejnil sérii fotografií z přípravy nejméně pětiměsíční demolice. Bourání mělo původně začít už 15. prosince, ale bylo odloženo, protože termín kolidoval s vyšetřováním neštěstí, při němž zemřelo 43 lidí.

​Evropská komise zastavila dvouleté řízení proti ČR kvůli mýtu

28.1. – Evropská komise zastavila řízení pro porušení evropského práva, které proti Česku vedla kvůli prodloužení mýtné smlouvy s firmou Kapsch z roku 2016. Podle ministerstva dopravy komise vůči Česku v této kauze žádné důsledky nevyvodila. V pátek to sdělila mluvčí ministerstva Lenka Rezková. Zastavení řízení potvrzují údaje v databázi Evropské komise. Ministerstvo tehdy prodloužilo s rakouskou firmou smlouvu o další tři roky bez veřejné soutěže. Stížnost na postup státu podala společnost SkyToll, která se na konci letošního roku stane novým provozovatelem mýta.

Aktuality ze světa 4/2019 Premium

Aktuality ze světa 4/2019

25.1. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Chystaná aliance přístavních terminálů v Hongkongu. Podniky Hongkong International Terminals, Modern Terminals, COSCO-HIT Terminals a Asia Container Terminals oznámily plán na vytvoření provozní dohody pod názvem Hong Kong Seaport Alliance. Komise Hongkongu pro hospodářskou soutěž odpověděla přednostně šetřením uvedeného návrhu, aby stanovila, zda není v rozporu s pravidlem hospodářské soutěže předcházejícím omezování a narušování konkurence. Přístavní aliance (Seaport Alliance) je společná provozní dohoda ke zlepšování celkové konkurenční schopnosti přístavu s celkovými 23 kotvišti a využíváním společného terminálového provozního systému. Bude-li dohoda schválena, čtyři podniky plánují zahájení činnosti v letošním roce. „Vytvoření Seaport Alliance dále posílí efektivnost, zvýší využití a zlepší celkové služby nabízené zákazníkům,“ řekl Gerry Yim, ředitel Hongkong International Terminal Limited. „Sea port Alliance zajistí, že přístav Hongkong zůstane oceňovaným přispěvatelem našemu hospodářství, a to jako zaměstnavatel i jako článek, který usnadní světový obchod.“ dodal.

​Těsná většina Němců by si přála omezení rychlosti na dálnicích

25.1. – Těsná většina Němců by si přála omezení rychlosti na německých dálnicích. Pro limit 130 kilometrů v hodině se v průzkumu pro veřejnoprávní televizi ARD vyslovilo 51 procent dotázaných, proti jich bylo 47 procent. O možnosti omezit rychlost na dálnicích se ve spolkové republice v posledních dnech znovu diskutuje.

​Rakousko vypomůže Česku se zavedením elektronických známek

25.1. – Rakousko vypomůže Česku se zavedením elektronických dálničních kuponů. Včera se na tom dohodli ministr dopravy Dan Ťok a jeho rakouský protějšek Norbert Hofer. Rakouské ředitelství silnic a dálnic (Asfinag) tak bude českým úřadům poskytovat průběžné konzultace se svými zkušenostmi se zavedením tzv. videotollingu. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. Stát plánuje nahradit papírové kupony elektronickými známkami od roku 2021.

​Co přinesl rok 2018 v dopravě

Evropská unie formulovala začátkem roku 2018 své priority na období let 2018 a 2019. Hlavním předsevzetím byla jednotnější, silnější a demokratičtější unie. Její prohlášení obsahovalo sedm prioritních oblastí a 31 nových legislativních návrhů, jež by měly být přijaty do voleb do Evropského parlamentu v roce 2019. Jinak v praktickém životě dopravní sektory vcelku utěšeně prosperovaly také díky solidní světové hospodářské situaci. Problém především v Evropě měl sektor říční dopravy kvůli nebývalému nedostatku vody.

spinner