Silniční doprava

Mercedes-Benz úspěšně rozbíhá pozastavenou výrobu

Mercedes-Benz úspěšně obnovil výrobu vozidel ve svých závodech v Untertürkheimu, Berlíně, Hamburku, Sindelfingenu a Brémách po fázi přerušení výroby a zavedení zkrácené pracovní doby v důsledku pandemie onemocnění COVID-19. Nejprve byla 20. dubna spuštěna výroba motorů a komponentů v Untertürkheimu, Hamburku a Berlíně, o týden později následovaly závody vyrábějící osobní vozy Mercedes-Benz v Brémách a Sindelfingenu. Od 4. května se postupně znovu rozběhla výroba v závodě Mercedes-Benz Rastatt. 

​RegioJet od pondělí obnoví dopravu z Prahy do Vídně

15.5. – Dopravce RegioJet od pondělí obnoví dopravu z Prahy a Brna do Vídně. Zatím bude jezdit jeden pár spojů denně. Z Brna bude jezdit do Vídně autobus, který bude navazovat na vlak. Již od tohoto týdne jezdí autobusy z Prahy do Drážďan a do Berlína a dále jezdí také do jiných německých měst a rovněž do Británie a Nizozemska. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí firmy Aleš Ondrůj. Dopravce také rozšíří od pondělí počty spojů na vnitrostátních linkách.

V taxi bude dezinfekce, doporučená je ochranná přepážka

15.5. – Ve vozech taxi musí být kvůli covidu-19 zajištěna dezinfekce na ruce, doporučené je instalovat přepážku mezi zákazníka a řidiče. Řidič i klient musejí používat ochranný prostředek dýchacích cest. Vyplývá to z nařízení ministerstva zdravotnictví. Alternativní taxislužby mohou jezdit od 25. května, klasické s taxamatrem nesměly poskytovat služby jen do konce března.

Dopravci: Stát nezvládá hraniční kontroly, tvoří se opět kolony

14.5. – Kamionovým dopravcům opět komplikují provoz hraniční kontroly. Kritizují stát za to, že stále nezajistil efektivní fungování kontrol. Jsou podle nich zdlouhavé, otevřených přechodů je navíc málo. Na některých přechodech se tak v posledních dnech tvoří několikahodinové fronty, které dopravcům způsobují milionové škody. Uvedlo to sdružení dopravců Česmad Bohemia. Mnohakilometrové kolony se u hranic tvořily už po Velikonocích, podle dopravců tehdy vznikly firmám škody za 600 milionů korun.

​Nový Peugeot e-Expert je stoprocentně elektrický

14.5. - Peugeot Expert, jehož se od uvedení na trh v roce 2016 vyrobilo již více než 195 000 kusů, navazuje na svůj obchodní úspěch a přichází s novou nabídkou v segmentu kompaktních furgonů: verzí se 100% elektrickým motorem.


Výbor Sněmovny chce umožnit zahájení stavby dálnic už po stavebním povolení

14.5. – Stát by měl mít možnost začít stavět dálnice a železnice okamžitě, jakmile získá přístup k pozemkům v rámci stavebního povolení. Měla by se tak rozšířit účinnost takzvaného mezitimního rozhodnutí na celou délku stavby, aniž by bylo nutné čekat na dokončení vyvlastnění pozemků. Usnesl se na tom hospodářský výbor Sněmovny. ČTK to řekl místopředseda výboru Martin Kolovratník (ANO). Ustanovení by mělo platit pouze pro stavbu dálnic, silnic první třídy a celostátní železnice.

​ IVECO obnovuje výrobu v dalších svých továrnách

13.5. – Výrobce užitkových vozideIVECO obnovuje výrobu ve svých závodech v Itálii a Španělsku, které byly v březnu dočasně uzavřeny z důvodů ochrany zdraví zaměstnanců a podpory opatření tamních vlád k omezení šíření epidemie COVID-19.

Už ne neomezeně? Německá rada pro bezpečnost v dopravě je pro limit na dálnicích

13.5. – Německá rada pro bezpečnost v dopravě (DVR) se po roční debatě shodla na případném omezení maximální rychlosti na dálnicích, a to na 130 kilometrů v hodině. Dnes o tom informovala agentura DPA. Zavedení dosud neexistujícího rychlostního limitu na dálnicích je v Německu dlouhodobým a kontroverzním tématem, v zemi ale v této záležitosti nepanuje politická shoda.

Kolem 50 zájezdových autobusů demonstrativně jelo Prahou

12.5. – Kolem 50 autobusů v úterý dopoledne demonstrativně projelo centrem Prahy. Dopravci tím upozornili na kritickou situaci v oboru, většina firem kvůli pandemii koronaviru přišla o všechny zakázky, čtvrtina z nich podle organizátorů akce může úplně skončit. Firmy proto žádají vládu o podpůrná opatření, jejich návrhy předali zástupci firem po protestní jízdě ministru průmyslu, obchodu a dopravy Karlu Havlíčkovi (za ANO). Ten chce problém řešit společně s dalšími resorty. Bude například nutné stimulovat poptávku, uvedl.

Deutsche Bahn zřejmě získá pomoc a odloží vstup Arrivy na burzu

11.5. – Německo hodlá v rámci záchranného plánu vložit až sedm miliard eur (téměř 200 miliard Kč) do státní železniční společnosti De­utsche Bahn, kterou těžce zasáhla koronavirová krize. Vyplývá to z dokumentu, ke kterému získala přístup agentura Reuters. Deutsche Bahn podle dokumentu rovněž sníží náklady v Německu až o pět miliard eur a odloží plánované uvedení akcií divize Arriva na burzu. Arriva působí rovněž v České republice.

spinner