Silniční doprava

Tlak na snižování emisí je pro výrobce nákladních vozidel velkou výzvou

V roce 2025 má dojít podle Evropské komise ke snížení emisí CO2 oproti roku 2019 o 15 procent a v roce 2030, opět ve srovnání s letoškem, dokonce o 30 procent. A pokuta za překročení limitu CO2 g/tkm za každé vozidlo má od roku 2025 být vysoká. Tento požadavek je dvakrát přísnější, než odpovídá historickému vývoji. V listopadu na to upozornili zástupci společnosti Volvo Group Czech Republic.

Čtyřicet opatření pro snížení nehodovosti v roce 2020

Stát připravil pro příští rok více než 40 opatření, která by měla pomoci snížit počet dopravních nehod. K nejvýznamnějším změnám patří revize trestů za přestupky, vznik programu pro recidivní řidiče a vytvoření systému o místech nehod. Minulý týden to uvedl ministr dopravy Vladimír Kremlík. Česku se dlouhodobě nedaří snižovat následky fatálních dopravních nehod. Do konce listopadu při nich zemřelo 513 lidí, proti loňsku se počet obětí nezměnil.

Smlouva na mýtný systém je podle soudu platná

Smlouva na nový mýtný systém, kterou uzavřel stát se společností CzechToll/SkyToll, je platná. Nejvyšší správní soud minulý týden zrušil rozsudek Krajského soudu v Brně, který smlouvu dříve prohlásil za neplatnou. Soud to uvedl na své úřední desce. Ministr dopravy Vladimír Kremlík na twitteru rozhodnutí uvítal a uvedl, že ministerstvo celou dobu postupovalo správně.

DHL nasadila do provozu kamiony na stlačený zemní plyn Premium

DHL nasadila do provozu kamiony na stlačený zemní plyn

17.12. – Společnost DHL Supply Chain zařadila do svého vozového parku dva nové tahače Scania 410 CNG s pohonem na stlačený zemní plyn. Ekologické soupravy najezdí 10 tisíc kilometrů měsíčně a oproti konvenčním nákladním vozidlům, které splňují emisní normu Euro 6, vypustí do ovzduší o 15 procent méně emisí z výfukových plynů. Informovala o tom PR a marketingová manažerka DHL Supply Chain Dana Kucejová.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – prosinec 2019 Premium

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – prosinec 2019

17.12. – LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

10. MEZINÁRODNÍ VĚDECKÉ SYMPOSIUM O LOGISTICE

Tématem symposia, které se uskuteční 16. a 17. června příštího roku v Drážďanech, bude „Logistika pro udržitelnou budoucnost – přispění vědy“.

Do roku 2039 neutrální bilance emisí CO2

Daimler Trucks & Buses realizuje trvale udržitelnou podnikovou strategii a pracuje na tom, aby nejpozději v roce 2039 nabízel ve třech hlavních regionech – na trzích Evropy, Japonska a zóny NAFTA – pouze nová vozidla, jejichž provoz bude mít neutrální bilanci emisí CO2 („tank-to-wheel“; tedy měřeno od čerpání paliva, respektive energie, po pohon vozidla).

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – listopad 2019

SPEDICE

Mezinárodní federace spedičních svazů – FIATA

ÚSPĚŠNÝ SVĚTOVÝ KONGRES PROBĚHL V ŘÍJNU V KAPSKÉM MĚSTĚ

Kongres, kterého se zúčastnilo 800 delegátů a 60 vystavovatelů, pokryl aktuální témata jako brexit, digitalizace, moderní otroctví, výchova, zbožová bezpečnost, zajímavost pro mladé talenty a mnohé další. Na plenárním zasedání byl zvolen nový prezident Basil Pietersen z Jižní Afriky a dále se delegáti usnesli, že příští kongres v roce 2022 se uskuteční v Panamě. Kongres také rozhodl o přesunu místa sídla vedení FIATA z Curychu do Ženevy, do větší blízkosti mezinárodních organizací. Z pracovních orgánů byly spojeny poradní skupiny pro odbornou přípravu a Logistická akademie FIATA a byl ustaven Logistický institut FIATA.

Co přinesl listopad 2019 v dopravě

Inspirací věnovat náš listopadový komentář silniční bezpečnosti bylo částečně říjnové Logistické a inovační fórum Mezinárodní unie silniční dopravy IRU konané v Londýně; zabývalo se přednostně bezpečností a vycházelo přitom z připomenutí 50 let úmluvy OSN o silniční bezpečnosti. Úmluva byla kritickým milníkem ve zlepšování silniční bezpečnosti na celém světě, v harmonizaci pravidel silničního značení, symbolech a signálech a úloze v dosahování cílů akcí Dekády OSN v silniční bezpečnosti. Lidská chyba je hlavní příčinou nehod při účasti těžkých nákladních vozidel, jež může být odvrácena cestou školení a také inovací.

Vývojáři dopravních aplikací získají kvalitní data pro svoji práci Premium

Vývojáři dopravních aplikací získají kvalitní data pro svoji práci

16.12. – Více jak 150 tisíc vozidel na českých silnicích se podílí na fungování nového systému pro získávání aktuálních garantovaných informací o stupních hustoty provozu v ČR. Získané informace ze zcela nového zdroje mohou zdarma využít třeba dopravní inženýři a vývojáři aplikací usnadňujících dopravu, navigaci, správu vozových parků firem či zákaznický servis. Jedinečný projekt Ministerstva dopravy a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se rozběhl v testovacím provozu a probíhá jeho kalibrace. 

Balíček mobility v cílové rovince Premium

Balíček mobility v cílové rovince

13.12. – Po deseti hodinách vyjednávání se nad ránem 12. prosince Rada a Evropský parlament dohodly nad kompromisem u Balíčku mobility, který se projednává skoro tři roky (předložen koncem května 2017). Dohodu ještě musí formálně potvrdit Rada a EP na plenární schůzi po novém roce. 

spinner