Silniční doprava

Aktuality ze světa 48/2018 Premium

Aktuality ze světa 48/2018

7.12. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Zvýšení německého mýtného pro nákladní auta od 1. ledna. Jde o mýtné na dálnicích a spolkových silnicích. Spolková rada dala zelenou pro zvýšení, které bylo schváleno ve Spolkovém sněmu. Do kalkulací budou poprvé zahrnuty náklady na zatížení hlukem. Kromě toho se budou přísněji brát v úvahu třídy hmotností a větší zatížení silnic těžkými vozidly. Elektrovozidla jsou od poplatků osvobozena, vozidla na plynový pohon jen do konce roku 2020. Přes nové sazby mýtného a přes rozšíření mýtného na všechny spolkové silnice již od léta počítá vláda s budoucím průměrným příjmem 7,2 miliardy EUR za rok. Je to o 2,5 miliardy EUR více než dosud. K 1. červenci bylo mýtné rozšířeno z 2300 km spolkových silnic na jejich celkovou síť o rozsahu 39 tisíc km. Provozovatel mýtného Toll Collect upozornil, že od 1. ledna 2019 budou muset řidiči deklarovat na palubních jednotkách také třídy hmotnosti.

Ministři dopravy se v Bruselu dohodli na kompromisu k balíčku mobility

5.12. – Ministři dopravy se v Bruselu v noci na úterý dohodli na kompromisu k balíčku mobility, který rozděloval Evropu na dva tábory. Tato kompromisní dohoda o sociálních pravidlech pro řidiče bude znamenat konec uplatňování jednostranných národních opatření členských zemí EU, která omezují trh silniční nákladní dopravy.

Aktuality ze světa 47/2018 Premium

Aktuality ze světa 47/2018

3.12. - SILNIČNÍ DOPRAVA – Nové baterie šetří proud elektrických vozidel. Švýcarský výrobce bateriových systémů Ecovolta vyvinul a standardizoval trakční baterie druhu Li-ion, jež mohou ušetřit výrobcům až 500 000 EUR při výzkumu a vývoji elektrických vozidel. Podnik uvádí, že výrobci mohou přejit na menší série elektrických vozidel s tím, že vytvoří prototypy během několika týdnů. Dosud zákaznicky zaměřený bateriový set se musel vyvíjet pro každý individuální model vozidla, což znamenalo, že výroba elektrického vozidla byla zisková jen ve větším rozsahu. „Odhadujeme, že například výrobce vozidel při užití baterie s operativním napětím 48 voltů a kapacitou 10 kWh bude schopen ušetřit celkem 250 000 až 500 000 EUR v nákladech na výzkum a rozvoj,“ řekl vedoucí manažer Ecovolta Paul Hauser. „A věci se mohou hýbat také mnohem rychleji. Naši zákazníci obecně počítají s dobou rozvoje bateriového setu a doprovodného bateriového řídicího systému až na dva roky. Na druhé straně evoTractionBatery může být sestavena v řádu hodin – ať se užívá v golfovém vozíku či v nákladním autě.“ Ecovolta vyrábí po zákazníky vysokokapacitní bateriové systémy a řešení e-mobility, jež nevyžadují aktivní chlazení.

DKV zjednodušuje platby mýta v Pobaltí Premium

DKV zjednodušuje platby mýta v Pobaltí

30.11. – DKV Euro Service nově umožňuje online objednávky elektronických vinět pro Estonsko, Lotyšsko a Litvu prostřednictvím internetového portálu A-Toll. K dispozici je také aplikace pro chytré telefony. Úhrada poplatků probíhá bezhotovostně v režimu PostPay.

Řetězec OBI se rozhodl pro vozy Opel Movano

23.11. – Řetězec hobby marketů OBI v ČR pořídil pro zákaznickou půjčovnu vozy Opel Movano. V první fázi odebere deset valníků s delším rozvorem L3. Podle mluvčího značky Martina Hejrala byly při výběru pro řetězec rozhodující nejen provozní parametry Opelu Movano, ale i cena a výše měsíční splátky, protože OBI vozidla pořizuje na operativní leasing.

Aktuality ze světa 45-46/2018 Premium

Aktuality ze světa 45-46/2018

23.11. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – Švédské Green Cargo je opět ve ztrátě. Rostoucí poruchy na infrastruktuře a nižší dopravní množství jsou hlavními důvody pro další slabé hospodářské výsledky švédského podniku železniční dopravy Green Cargo. Také ve třetím čtvrtletí letošního roku znamenal podnik nákladní dopravy operativní ztrátu ve výši 54 milionů SEK (5,1 milionu EUR). Ve srovnatelném období minulého roku bylo vykázáno plus 16 milionů SEK (1,5 milionu EUR). Čistý obrat poklesl o čtyři procenta na jednu miliardu SEK (96 milionů EUR). „Horké léto s častými požáry a vykolejeními vlaků náš podnik značně poškodily. Kromě toho se v tuto roční dobu méně dopravuje, což stahuje tržby směrem dolů,“ řekl dočasný generální ředitel Erik Johanson. Obchodní provoz dceřiného podniku v Norsku se po počátečních potížích stabilizoval. Green Cargo se chce dalšími opatřeními postarat o udržitelný vývoj hospodářských výsledků.

V Lyonu měl světovou premiéru autobus Crossway Natural Power

IVECO BUS doplňuje svou řadu Crossway zbrusu novým dálkovým autobusem na zemní plyn a potvrzuje tak svou pozici lídra na poli meziměstských vozů. Crossway Natural Power s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) si uchoval všechny vlastnosti předchozí mimořádně úspěšné verze poháněné naftou: autonomii, přepravní kapacitu a zavazadlový prostor, stejnou výšku a ekvivalentní provozní náklady.

Nové systémy pro větší bezpečnost v autobusech Mercedes-Benz a Setra

Značky Mercedes-Benz a Setra jsou na trhu autobusů etalonem bezpečnosti. V jejich modelech slavily svou premiéru téměř všechny bezpečnostní a asistenční systémy. Příkladem je asistent nouzového brzdění Active Brake Assist, jehož první generace byla představena přesně před deseti lety. Nyní následují další velké kroky, s nimiž se mohli podrobně seznámit návštěvníci letošního veletrhu IAA v Hannoveru.

Jakub Malý (Eurowag) pro DN

Dopravce by měl pouze jezdit, o vše ostatní se postaráme my

Společnost Eurowag byla založena před více než 20 lety a za tu dobu se z distributora paliva postupně transformovala v poskytovatele komplexních služeb pro podnikání v silniční dopravě, a to s velkým důrazem na menší a střední dopravce. Jaká je její současná nabídka a jakým směrem by se v budoucnu měla ubírat, o tom jsme hovořili s výkonným ředitelem pro finanční a transakční služby Jakubem Malým.

Kamiony bez řidičů, doprava bez dopravců?

Jak bude vypadat doprava budoucnosti? Jak se vypořádá se současnými trendy, jako jsou alternativní pohony, smart technologie, sdílené služby a autonomní vozidla? Na tyto otázky hledala odpovědi konference, kterou v půlce října v Praze uspořádalo Sdružení ČESMAD Bohemia. Zhruba stovce účastníků nabídla svůj pohled do budoucnosti řada odborníků z různých odvětví silniční dopravy.

spinner