Silniční doprava

V červenci se na mýtu vybralo 926 milionů Kč

26.8. – Stát během července vybral na mýtu více než 926 milionů Kč, meziročně o 5,9 procenta více. Za celý letošní rok se tak vybralo téměř 6,5 miliardy Kč, což představuje oproti loňskému roku nárůst přes tři procenta. Vyplývá to z aktuálních informací správce mýtného systému, společnosti Kapsch.

CzechToll včera spustil informační kampaň pro dopravce

23.8. – Společnost CzechToll včera spustila informační kampaň, která upozorní dopravce na povinnost registrovat se do nového elektronického mýtného systému a vybavit vozidla potřebnou palubní jednotkou. Systém bude spuštěn letos 1. prosince, nové smlouvy budou moci dopravci uzavírat od 22. září 2019.

Ministr slibuje přes 250 parkovacích míst pro kamiony ještě letos

23.8. – V Česku letos přibude 257 parkovacích míst pro kamiony, oznámil včera ministr dopravy Vladimír Kremlík. V následujících dvou letech podle něj postaví Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dalších 350 míst a 700 jich rozestaví. Letos na jaře zástupci ŘSD uvedli, že v Česku chybí 1500 míst pro nákladní auta.

ÚOHS se musí zabývat návrhem na zákaz plnění mýtné smlouvy

23.8. – Antimonopolní úřad se musí znovu zabývat návrhem na zákaz plnění smlouvy mezi ministerstvem dopravy a novým provozovatelem mýtného systému, konsorciem CzechToll a SkyToll. Nejvyšší správní soud (NSS) nepřiznal odkladný účinek stížnostem proti červencovému rozhodnutí Krajského soudu v Brně. Stížnost podal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), dále ministerstvo dopravy, CzechToll a SkyToll.

FlixBus navázal spolupráci s tureckou společností Kamil Koç

22.8. – FlixBus vstupuje na turecký trh. Dopravce a turecká společnost Actera Group se dohodli na připojení největší dálkové autobusové přepravy v Turecku Kamil Koç do sítě spojů FlixBus. Kamil Koç aktuálně obsluhuje 61 měst napříč zemí a jen v loňském roce společnost přepravila 20 milionů cestujících. Dohoda vstoupí v platnost po schválení regulačními orgány a očekává se, že bude dokončena v příštích několika týdnech.

Continental představil digitální platformu pro monitoring pneumatik Premium

Continental představil digitální platformu pro monitoring pneumatik

22.8. – Výrobce pneumatik a dodavatel pro automobilový průmysl Continental představil inteligentní digitální platformu pro monitoring pneumatik ContiConnect™, díky níž se nejen zvýší bezpečnost nákladních flotil, ale jejich provoz bude i ekonomičtější.

Výroba motorových vozidel v Česku opět roste

21.8. – Celkem 838 142 motorových vozidel bylo vyrobeno v České republice v období od ledna do července letošního roku. To je o 1,5 procenta více než ve stejném období loňského rekordního roku. Na růstu se podílely dobrými výsledky všechny sledované kategorie vozidel (osobní vozidla, autobusy, motocykly). V tiskové zprávě o tom včera informovalo Sdružení automobilového průmyslu.

Provozovateli mýtných systémů Kapsch klesl zisk, ale stouply tržby

21.8. – Provozovateli mýtných systémů Kapsch klesl v prvním finančním čtvrtletí čistý zisk meziročně na 2,2 milionu EUR (56,8 milionu Kč) z 2,5 milionu EUR především kvůli investicím do materiálu a do náboru nových pracovních sil. Tržby ale firmě, která stále provozuje mýtný systém i v České republice, stouply o 18 procent na 186 milionů EUR. Vyplývá to z údajů, které včera firma zveřejnila a z nichž cituje agentura APA.

Německo a Rakousko přijaly desetibodový plán rozvoje

Německý spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer, rakouský ministr dopravy Andreas Reichhardt, bavorský zemský ministr dopravy Hans Reichhart a hejtman spolkové země Tyrolsko Günther Platter jednali o zlepšení provozu přes Brenner. „Dohodli jsme se na desetibodovém plánu, který má zlepšit situaci v německo-rakouském přeshraničním provozu a brennerském spojení pro všechny zúčastněné subjekty. Chceme tím dát jasný signál a rozhodující impulz pro přesun toku zboží ze silnice na železnici,“ řekl Andreas Scheuer.

Premiér jednal s Vladimírem Kremlíkem o strategii kamionové dopravy

20.8. – Premiér Andrej Babiš včera jednal s ministrem dopravy Vladimírem Kremlíkem o strategii kamionové dopravy na českých dálnicích. Ministerstvo už připravilo první návrh. Andrej Babiš ho v úterý 27. srpna probere i s policejním prezidentem Janem Švejdarem a se zástupcem dopravní policie, kterou má dočasně na starosti Jaroslav Řehák. Premiér o tom informoval na svém twitteru.

spinner