Silniční doprava

​Na Barrandovském mostě bude vybudován rozštěp u sjezdu do Modřan

25.4. – V rámci přípravných prací před samotným zahájením II. etapy rekonstrukce Barrandovského mostu dojde v termínu od 28. dubna do 15. května 2023 k realizaci rozštěpu na straně Prahy 4, který je nezbytný k následnému vedení dopravy během hlavní rekonstrukce, kdy má řidičům umožnit sjezd z Barrandovského mostu do Modřan a Braníku.

​Scania a Northvolt představují novou baterii, vozidla s ní najedou až 1,5 milionu kilometrů

25.4. – Společnosti Scania a Northvolt představily společnými silami vyvinutý bateriový článek pro elektrická těžká nákladní vozidla. Při ověřovacích testech prokázal lithium-iontový článek vynikající životnost, díky níž mohou nákladní vozidla najet až 1,5 milionu kilometrů, což odpovídá celé životnosti nákladního vozidla. Jelikož se článek vyrábí v severním Švédsku pomocí elektřiny nepocházející z fosilních zdrojů, je jeho uhlíková stopa přibližně třetinová oproti srovnatelnému referenčnímu článku.

​Ani růst prodejů nových aut nezabránil dalšímu stárnutí vozového parku v ČR

25.4. – V březnu 2023 bylo zaregistrováno 22 378 nových osobních automobilů a registrace tak poprvé od pandemie covid-19 překonaly registrace z doby před pandemií. Ovšem průměrný věk vozového parku v České republice i nadále povážlivě roste. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnil Svaz dovozců automobilů.

Brno chystá novou strategii pro cyklodopravu, součástí budou i páteřní trasy

24.4. - Brno chystá novou strategii pro rozvoj cyklodopravy, která aktualizuje tu z roku 2010. Smyslem je mimo jiné stanovit páteřní trasy, na nichž bude město cíleně stavět cyklostezky oddělené od automobilové dopravy. Postupně by tak bylo Brno propojené do potřebných směrů. Podle opozičního zastupitele a předsedy komise BESIP Marka Lahody by tras mělo být pět až sedm, protože je zřejmé, že takováto opatření nemohou vzniknout všude. Zpracovat pro Brno cyklostrategii na jeho návrh doporučila koncepční cykloskupina na konci března.

Mercedes-Benz Trucks slaví 60 let ve Wörthu

23.4. - Výrobní závod Wörth je s plochou téměř tři miliony metrů čtverečních největším členem globální sítě pro výrobu nákladních vozidel Mercedes-Benz. S přibližně 10 000 zaměstnanci je také druhým největším zaměstnavatelem ve spolkové zemi Porýní-Falc.

Hlavní práce na rekonstrukci Libeňského mostu začnou příští rok

23.4. - Práce na rekonstrukci pražského Libeňského soumostí spojené s přerušením dopravy začnou příští rok, nyní městem vysoutěžené konsorcium stavebních firem připravuje nutné přeložky inženýrských sítí. V rozhovoru s ČTK to řekl náměstek pražského primátora pro dopravu Zdeněk Hřib. Práce na rekonstrukci začaly loni v září, dosud spočívaly ve stavbě proplachovacího kanálu a retenční nádrže. Oprava spolu s dalšími pracemi vyjde podle tendru na asi 2,18 miliardy korun.  

Automobilka Tatra povstala před deseti lety jako Fénix z popela

22.4. - Kopřivnická automobilka Tatra, jedna z nejznámějších českých průmyslových značek a výrobce těžkých <w style="">nákladních vozů s unikátní koncepcí podvozku, slaví 10 let od chvíle, kdy <w style="">ji převzali čeští vlastníci a vdechli jí nový život. Transakci, při které Tatru ovládli české podnikatelské rodiny Strnadů a Materů, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže potvrdil 20. dubna 2013.</w></w>

Iveco Group otevírá nový závod ve Foggii a vrací se k výrobě autobusů v Itálii

21.4. - IVECO BUS, značka městských, meziměstských a turistických autobusů společnosti Iveco Group, v úterý 18. dubna za přítomnosti zástupců veřejné správy, odborů, zákazníků, dodavatelů a partnerů, slavnostně otevřela svůj nový závod ve Foggii zaměřený na výrobu autobusů s nulovými a nízkými emisemi.

Silničáři dnes otevřeli stavbu nového přemostění v Blansku

21.4. - Práce na novém mostě v Blansku jsou u konce. Jedna z nejvýznamnějších krajských staveb byla zahájena v polovině července 2021, celá výstavba pak trvala 21 měsíců, definitivní předání stavby je plánováno na konec května.

Společnost Cure přebírá dodávku prvních 7 plně elektrických vozidel DAF pro svoz odpadu

21.4. - Společnost pro nakládání s odpady Cure převzala dodávku 7 plně elektrických vozidel DAF CF Electric pro svoz odpadu. Tichá vozidla 6×2 s nulovými emisemi, vybavená plně elektrickými bočními nakladači VDL, budou použita pro svoz domovního odpadu v oblastech měst Eindhoven, Valkenswaard a Geldrop-Mierlo.

spinner