Silniční doprava

Jan Sechter (HK ČR): Emisní povolenky v dopravě mohou ohrozit i další odvětví ekonomiky

Doprava i celá ekonomika se musí stále více vypořádávat se snahou Evropské komise o dekarbonizaci. Jak se na tuto problematiku a preferovaný modal shift od silniční dopravy k železniční dívá Hospodářská komora České republiky, to nám přiblížil předseda její Dopravní sekce Jan Sechter.

​Praha zřídí komisi pro elektromobilitu, budou v ní politici a manažeři

12.3. – Pražský magistrát ustanoví komisi pro rozvoj elektromobility v metropoli. V pondělí to schválili radní města. V komisi, která bude působit jako poradní orgán rady, zasednou zástupci stran v zastupitelstvu, úředníci, manažeři městských firem či odborníci. Praha aktuálně v souvislosti s elektromobilitou pracuje především na přípravě sítě lamp veřejného osvětlení na instalaci elektronabíječek.

​Tatra Trucks investuje 700 milionů do výrobních technologií pro zvýšení produkce až na 2500 vozů

11.3. – Kopřivnická automobilka odstartovala investice do špičkového strojního vybavení, aby zefektivnila výrobní procesy a zvýšila objem produkce až na 2500 vozidel za rok. Tatra také spustila rozsáhlý proces digitalizace výroby s využitím moderních systémů podnikového řízení a chystá modernizace a úpravy vnitřních prostor továrny jak ve výrobních halách, tak v administrativní části. Díky těmto procesům automobilka nejen výrazným způsobem navýší svou výrobní kapacitu a efektivitu, ale zároveň poskytne zaměstnancům nové a atraktivnější pracovní prostředí odpovídající dnešním standardům.

​Allianz pro Schiene je proti dlouhým kamionovým soupravám, silniční dopravci zdůrazňují jejich ekologičnost

11.3. – Německá železniční asociace Allianz pro Schiene a ACE Auto Club Europa společně varují před schvalováním přeshraničního provozu dlouhých nákladních vozidel (evropský modulární systém, EMS) v Evropském parlamentu. Silniční nákladní dopravci naopak argumentují tím, že delší soupravy uvezou více zboží s menší spotřebou paliva a jsou tudíž okamžitým a levným příspěvkem k ekologii. A námitku, že v důsledku vyšší hmotnosti více ničí komunikace vyvracejí poukazem na skutečnost, že důležité je zatížení náprav, které u dlouhých soupravy stanovené limity nepřekračuje.

​Na Barrandovském mostu začne v pondělí poslední část oprav, potrvá do srpna

10.3. – Řidiče čekají od pondělí 11. března komplikace v okolí Barrandovského mostu v Praze. Silničáři zahájí poslední část jeho kompletní opravy. Zavřená bude rampa ze Strakonické ulice a na mostě se bude jezdit ve třech namísto čtyř jízdních pruhů. Po část prací silničáři také sníží počet pruhů v tzv. myší díře, kudy jezdí auta na Barrandov či Strakonice. Technická správa komunikací (TSK) původně plánovala práce rozložit do letošního a příštího roku, nakonec obě fáze sloučila. Kompletní oprava mostu tak skončí letos do konce srpna.

​Dachser: Logistika čelí v EU nejednotným pravidlům, chybí třeba jednotné mýto

9..3. – Vstup do EU přinesl díky volnému pohybu osob a zboží základ efektivní evropské logistiky. Obor ale čelí řadě překážek, které přinášejí autonomní rozhodnutí jednotlivých zemí. Například neexistuje jednotné evropské mýto, uvedl obchodní ředitel společnosti Dachser Czech Republic Jan Polter. V květnu uplyne od vstupu ČR do EU 20 let.

​Scania loni vykázala významný růst tržeb a zisku a pokračovala na cestě k udržitelnosti

8.3. – Společnost Scania v průběhu roku 2023 pokračovala ve skvělých výkonech a výrazně zvýšila tržby i zisk. Aktuálně byla zveřejněna výroční zpráva a zpráva o udržitelnosti společnosti Scania, která podrobně popisuje její finanční, sociální a environmentální výsledky v roce 2023.

​DB Schenker čerpá v Červeném Kříži u Jihlavy palivo z udržitelných zdrojů

8.3. – DB Schenker už čerpá palivo HVO100 i v České republice. Společnost Eurowag otevřela u Jihlavy novou samoobslužnou čerpací, kde toto biopalivo nabízí. Udržitelná alternativa nafty logistické společnosti umožní rozšířit nabídku ekologických přeprav. Navazuje tak na pilotní projekt, který se před měsícem spustil v Malackách na Slovensku.

​DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic díky spolupráci se společností ČEZ

7.3. – Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou dobíjecí síť pro elektromobily o 1 800 dobíjecích bodů společnosti ČEZ, předního českého provozovatele a zároveň tahouna rozvoje české veřejné dobíjecí infrastruktury.

​DHL rozšiřuje svůj udržitelný vozový park v Německu o 178 vozidel IVECO S-WAY CNG

7.3. – Skupina DHL objednala celkem 178 nových vozů IVECO S-Way CNG pro svou společnost Post & Parcel Germany a rozšířila tak svůj vozový park na více než 450 nákladních vozidel na CNG. Nová nákladní vozidla poháněná bio-CNG ještě více sníží uhlíkovou stopu skupiny DHL a významně přispějí k dekarbonizaci silniční dopravy.

spinner