Silniční doprava

Aktuality ze světa 40/2019 Premium

Aktuality ze světa 40/2019

4.10. – BREXIT – Dopravní a logistické podniky v Evropské unii mají mít více času, aby se v letecké a silniční nákladní dopravě připravily na důsledky výstupu Velké Británie z unie a na možný nesmluvní brexit. Za tím účelem mají být prodlouženy přechodové lhůty ve dvou nouzových opatřeních EU, jež byla přijata pro případ tvrdého brexitu 29. března. Evropská komise připravila potřebný návrh, prodloužení však musí odsouhlasit Evropský parlament a Rada EU (státy), aby mohlo vstoupit v platnost. 

Ministerstvo dopravy podá rozklad k ÚOHS v nejbližších dnech

4.10. – Ministerstvo dopravy podá v nejbližších dnech v zákonem stanovené lhůtě rozklad proti nepravomocnému rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kterým úřad minulý týden zakázal plnění smlouvy na nový mýtný systém mezi MD a konsorciem CzechToll/SkyToll. Poslancům z kontrolního výboru to včera řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík. Ujišťoval poslance, že výběr mýta od 1. prosince, kdy se má nový systém spustit, není rozhodnutím ÚOHS nijak ohrožen. Informoval je také o tom, že chystá záložní plán.

Eurowag: Na pozici finanční ředitelky nastoupila Magdalena Bartoś

Společnost Eurowag, nejrychleji rostoucí evropský poskytovatel řešení pro silniční dopravu, oznámila jmenování nové členky vedení společnosti Magdaleny Bartoś, která od 2. září nahradila Tomáše Michka na pozici finančního ředitele skupiny Eurowag. Ten pokračuje jako výkonný ředitel a člen představenstva W.A.G. Issuing services.

Nové palubní jednotky si lze vyzvedávat od 22. září

Společnost CzechToll dokončila výrobu 450 tisíc palubních jednotek o 12 týdnů dříve, než požaduje harmonogram budování nového mýtného systému. Zahájila rovněž distribuci nových palubních jednotek na obchodní místa, kde je budou moci dopravci vyzvednout v rámci registrace od 22. září 2019. Testovací vozy ujely po českých silnicích s novými jednotkami již více než milion kilometrů.

Dopravci mají k novému systému řadu připomínek

Od původních výhrad k rozšíření zpoplatněných úseků v novém mýtném systému se pozornost dopravců v současné době přesouvá spíše k praktickým otázkám. Pokud bude nový systém skutečně spuštěn, jde jim o to, aby byl funkční, uživatelsky příznivý a v neposlední řadě aby se ještě upravila výše kauce za palubní jednotku pro odečet mýtného. A také poskytují krajům a obcím své názory k trasám, na nichž se očekává případné objíždění nově zpoplatněných úseků.

Schmitz Cargobull zabodoval s prodlouženým návěsem S. KO COOL

Chladírenský návěs S.KO COOL německého výrobce Schmitz Cargobull zaujal ruskou odbornou porotu inovativním technickým řešením a získal ocenění Nejlepší užitkový vůz roku 2019 v Rusku v kategorii návěsy/nástavby. Návěs měří 16,80 metru a je o 25 procent delší než standardní vozy – nabízí tak o 25 procent vyšší přepravní kapacitu. Pro přepravu srovnatelného nákladu je tak zapotřebí o čtvrtinu méně jízd.

Bylo vyrobeno již stotisící vozidlo nové generace CF a XF

V závodě společnosti DAF Trucks v Eindhovenu sjelo z výrobní linky již stotisící nákladní vozidlo nejnovější generace CF a XF. Dosud nikdy v celé historii značky DAF nebylo tohoto milníku dosaženo v tak krátké době. Vozidlo bylo slavnostně předáno společnosti Groep Gheys z belgického města Mol.

Anketa: Navrhované prodloužení nedělního zákazu jízd by znevýhodnilo moravské dopravce

Jedním z výsledků jednání premiéra s ministry dopravy a vnitra a policejním prezidentem je návrh na prodloužení nedělního zákazu jízd kamionů (viz str. 1). Jak tento krok vnímají ti, kterých by se nejvíce dotkl, tedy silniční dopravci z Moravy, na to jsme se zeptali některých z nich.

ČESMAD Bohemia: K rozšíření nedělního zákazu jízdy kamionů nejsou důvody, ani bezpečnostní

Návrh, aby vláda legislativně rozšířila zákaz jízdy kamionů téměř na celou neděli, který vzešel ze schůzky premiéra Andreje Babiše, ministra dopravy Vladimíra Kremlíka, ministra vnitra Jana Hamáčka a policejního prezidenta Jana Švejdara na konci srpna, vyvolal mezi silničními dopravci vlnu nevole. Podle nich pro takové opatření nejsou žádné důvody a jediným výsledkem by bylo poškození tuzemských dopravců, zejména těch z Moravy a východních Čech.

Stát chystá opatření proti objíždění nově zpoplatněných silnic

2.10. – Obavy obcí ze zvýšení provozu po rozšíření mýtného systému na některé úseky silnic prvních tříd od začátku příštího roku má rozptýlit zákaz sjezdu kamionů na silnice druhých a třetích tříd. Nezpoplatněné úseky silnic prvních tříd chce ministr dopravy Vladimír Kremlík sledovat půl roku. Pokud se prokáže, že je dopravci využívají k objíždění zpoplatněných míst, úřad na ně rozšíří mýto také. Vladimír Kremlík o tom informoval po včerejší schůzce s předsedou Svazu měst a obcí Františkem Luklem a premiérem Andrejem Babišem.

spinner