Silniční doprava

​Slovensko dá firmám dotace na budování nabíječek pro elektromobily

29.8. – Slovensko vyčlenilo přes šest milionů eur (145 milionů korun) jako dotace pro firmy na vybudování 1160 nabíjecích stanic pro elektromobily. Novinářům to řekl státní tajemník (náměstek) ministerstva hospodářství Peter Švec. Cílem je rozšířit síť nabíjecích bodů pro elektrická vozidla, která v zemi zatím tvoří jen malou část prodeje nových osobních aut.

​Drivalia Lease dodá České poště přes tisíc nových aut

27.8. – Společnost Drivalia Lease Czech Republic, nástupkyně tuzemské pobočky leasingové firmy LeasePlan, dodá v příštích měsících České poště více než tisícovku nových osobních a dodávkových vozidel. Jde o výsledek čtyř výběrových řízení, která Česká pošta vyhlásila s cílem doplnit a zmodernizovat svůj vozový park. Všechny automobily budou provozovány formou operativního leasingu, kontrakty počítají s dobou pronájmu tři roky a průměrným ročním nájezdem 25 tisíc kilometrů na jeden vůz. Celkový objem investice do vozidel činí 512 milionů korun bez DPH.

​DAF představuje novou generaci vozidel DAF XB určených pro městskou distribuci

24.8. – Společnost DAF představuje nákladní vozidla DAF XB nové generace: kompletní řadu distribučních vozidel ve třídě 7,5 tuny až 19 tun. Nová modelová řada zahrnuje komplexní nabídku elektrických vozidel s akumulátorem, která podporují dopravní společnosti při přechodu na nulové emise. Nový model DAF XB představuje spojení nejnižší ekologické stopy se špičkovou efektivitou, bezpečností a pohodlím.

​DKV Mobility překonala milník 500 000 dobíjecích bodů

24.8. – Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, překonala významný milník 500 000 dobíjecích bodů v Evropě. Zákazníci společnosti DKV Mobility mohou s kartou DKV +Charge nebo aplikací DKV Mobility využívat pro nabíjení svých elektricky poháněných vozidel přibližně 509 000 dobíjecích bodů. DKV Mobility tak nabízí společně s dceřinou firmou GreenFlux přístup do jedné z největších evropských sítí pro nabíjení elektromobilů.

​Povinné ručení bude zřejmě třeba platit za širší okruh vozidel

24.8. – Povinné ručení bude zřejmě nutné platit za víc druhů vozidel. Povinnost platit toto pojištění odpovědnosti z provozu vozidla také přejde z vlastníka na skutečného provozovatele vozu. Počítá s tím návrh zákona, který včera schválila vláda. Norma převádí do českého práva evropskou směrnici, účinná by měla být od Vánoc.

​Hlavní práce na Barrandovském mostě a rampě z ulice K Barrandovu skončí na konci srpna

24.8. – Druhá etapa rekonstrukce Barrandovského mostu jde do finále a stavební práce, omezující provoz na hlavním mostě a rampě z ulice K Barrandovu, skončí 30.08.2023. Nás­ledovat budou zatěžovací zkoušky, a to v noci z 30.8. na 31.08. a z 31.08. na 01.09. Při nich bude nutné kompletně uzavřít jižní část mostu. Zkoušky budou probíhat v nočních hodinách od 21:00 do 5:00. Na rekonstrukci samotného mostu pak bude navazovat oprava vozovek v jeho předpolích (na Modřanské i na Smíchovské straně). Práce by měly skončit o víkendu 15.09.až 17.09. Je to ale nejzazší termín. Hlavní dopravní omezení, související s druhou etapou rekonstrukce Barrandovského mostu, budou odstraněna mezi 01.09. a 03.09. 2023.

​E.ON zajistí pro Kaufland stovky dobíjecích stanic pro elektromobily

23.8. – Nová spolupráce společnosti E.ON a Kaufland usnadní přechod k e-mobilitě zákazníkům i samotnému obchodnímu řetězci. E.ON v nadcházejících letech u všech stávajících prodejen Kaufland vybuduje síť dobíjecích hubů, poskytujících mj. také možnost „ultrarychlého dobíjení“ podle aktuálních standardů a zároveň připraví elektromobilní firemní řešení i pro samotnou automobilovou flotilu Kauflandu včetně všech výhod, které systém E.ON Drive svým zákazníkům nabízí. Spolupráce už má první viditelné výstupy v podobě nových fungujících dobíječek u prodejen Kaufland v Kolíně a v Jablonci nad Nisou nebo aktuálně v Praze v Hloubětíně. Další budou postupně přibývat.

​Slovensko může podepsat smlouvu s CzechTollem na dodávku mýtných služeb

23.8. – Správce slovenských dálnic NDS bude moci podepsat smlouvu s českou společností CzechToll na dodání mýtných služeb. V tendru, který CzechToll vyhrál, nebyly podány námitky, informovala NDS ČTK. Naopak námitka byla opět podána v soutěži na nový mýtný systém, ve které NDS dříve označila za vítěze rovněž CzechToll. Nový mýtný systém chce Slovensko vybudovat ve snaze snížit provozní náklady na výběr mýta, který nyní zajišťuje společnost SkyToll. Ta stejně jako CzechToll patří do skupiny ITIS Holding.

​ŘSD zprovoznilo čtyřpruhovou silnici I/68 mezi Třanovicemi a Nebory

22.8. – Ředitelství silnic a dálnic včera uvedlo do provozu silnici I/68 Třanovice – Nebory. Jedná se o poslední část obchvatu Třince, která navazuje na již dříve zprovozněné části silnice I/11 v úseku Nebory – Oldřichovice – Bystřice. Stavba je klíčovou součástí propojení dálnice D48 se Slovenskem v úseku Třanovice – Mosty u Jablunkova.

​Čeští řidiči by přijali změny zvyšující bezpečnost na silnicích

22.8. – Zhruba 91 procent českých řidičů je ochotných se přizpůsobit změnám, které by vedly k větší bezpečnosti na silnicích. Většina však neví, jaké změny by to měly být. Při výběru z nabídnutých opatření oslovení lidé souhlasili například s pravidelnými zdravotními prohlídkami. Vyplývá to z průzkumu České asociace pojišťoven (ČAP), který udělala agentura Ipsos mezi 1000 respondenty. Podle dřívějšího průzkumu asociace se na silnicích necítí bezpečně 54 procent českých řidičů. Třetina Čechů si myslí, že pravidel silničního provozu je moc.

spinner