Silniční doprava

Severovýchodní část obchvatu Pardubic byla zahájena

20.12. - Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu silnice I/36, Pardubice, Trnová – Fáblovka – Dubina. Jedná se o čtyřpruhovou, směrově rozdělenou komunikaci, která bude plnit funkci severovýchodního obchvatu krajské metropole. Stavba se soutěžila v režimu Design&Build.

Nové LNG stanice navzdory plynové krizi přibývají

20.12. - Zkapalněný zemní plyn (LNG) je podle různých studií jediné alternativní palivo aktuálně použitelné pro těžkou nákladní dopravu. Do budoucna tkví jeho potenciál v přechodu na bioLNG, a to při využití stejné infrastruktury. I přes cenové turbulence zemního plynu v Česku nadále vzrůstají počty tahačů poháněných kapalným metanem. V tomto roce také výrazně přibylo plnicích stanic LNG, byť jde celkově stále jen o jednotky. V prosinci zprovoznil jednu plničku GasNet a další dvě vybudoval Eurowag.

Zavedení emisních povolenek podle dopravců zdraží silniční dopravu

20.12. – Zavedení emisních povolenek pro silniční dopravu bude znamenat její zdražení pro zákazníky i veřejnost. Malí dopravci nebo dopravci v méně rozvinutých zemích se mohou dostat do pozice, kdy nebudou stačit kapitálově silnějším konkurentům. Řekl to mluvčí největšího tuzemského sdružení autodopravců ČESMAD Bohemia Martin Felix. Reagoval tak na informaci o dohodě na úrovni EU na zavedení povolenek pro dopravce.

​ČSAD Uherské Hradiště: Zakázek je hodně, ale chybějí řidiči

19.12. – Pro společnost ČSAD Uherské Hradiště byl rok 2022 z hlediska objemu zakázek výborný, v současné době není problém zajistit nové klienty. Zájem o dopravní služby je obrovský. Problém, se kterým se firma musela vypořádat, bylo dostat do smluvních cen navýšení pohonných hmot. Firma navíc naráží na nedostatek řidičů, což je aktuální téměř na celém světě. U současných zákazníků ČSAD Uherské Hradiště pokrývá 60 až 70 % jejich požadavků. Na parkovišti společnosti stojí zhruba 20 kamionů, se kterými nemá kdo jezdit. Nové zákazníky firma proto ani nevyhledává, není totiž schopna uspokojit veškeré potřeby stávajících klientů. Přitom poptávek je velké množství.

​Operační leasing vozidel u domácností narostl téměř o 40 procent

19.12. – Zájem českých domácnosti o operativní leasing vozů se zvyšuje. Jeho podíl narostl meziročně od ledna do září o 38,5 % procenta a tuzemští řidiči jím financují každé páté auto na leasing. Vyplývá to z aktuální tiskové zprávy České leasingové a finanční asociace (ČLFA). Češi úvěrovými a leasingovými produkty za 9 měsíců letošního roku financovali 35 184 nově registrovaných vozidel, což představuje čtvrtinu všech nových aut v Česku. Rostoucí zájem o operativní leasing vozů potvrzuje také leasingová společnost Arval, které v letošním roce vzrostla poptávka od fyzických osob o 200 procent, a tito zákazníci podepisují každou šestou smlouvu.

​ŘSD zprovoznilo průtah mezi obcemi Havírna a Bohutín na Příbramsku

19.12. – Ředitelství silnic a dálnic(ŘSD) uvedlo v režimu předčasného užívání stavby do provozu 1663 metrů silnice I/18 na průtahu obcemi Havírna a Bohutín na Příbramsku, s jejíž opravou začalo letos v září. Mimo konstrukčních vrstev vozovky se pracovalo na odvodnění komunikace včetně pročištění a rekonstrukce propustků, pročištění stávajících a zřízení nových uličních vpustí za účelem zajištění plné funkčnosti systému odvodnění.

​ŘSD má projekt pro obchvat Plas na Plzeňsku a vykupuje pozemky za 1,5 miliardy

19.12. – Ředitelství silnic a dálnic má hotový projekt a vykupuje pozemky pro stavbu obchvatu Plas na severu Plzeňska. Jeho součástí bude nejvyšší most v ČR, povede 87 metrů nad hladinou řeky Střely. Stavba zhruba za 1,5 miliardy Kč by měla začít nejpozději na jaře 2025. Řekl to ředitel plzeňské oblasti ŘSD Miroslav Blabol. Obchvat bude měřit 5,5 kilometru. Hotový má být v roce 2027, kdy vyvede dopravu z centra Plas a řidiči se vyhnou nepřehledným zatáčkám na obou stranách města, kde se stávají vážné nehody. Provoz na silnici I/27 z Plzně přes Plasy a Kralovice na Most několik let trvale houstne a přibývá těžkých nákladních vozidel, hlavně se surovinami, které se v regionu těží. Denně centrem projede až 10 000 aut.


​GasNet otevřel čtvrtou LNG stanici, první v jižních Čechách

Největší český distributor plynu GasNet zprovoznil v jihočeské Kaplici plnicí stanici zkapalněného plynu (LNG) pro veřejnost. Stanice vznikla v areálu společnosti EGAL v Kaplici-Nádraží a je otevřena non-stop pro všechny LNG tahače. Je to už čtvrtá plnička GasNetu v Česku a plynaři otevřením stanice pokračují v rychlém rozvoji využití LNG v nákladní silniční dopravě.

​Ing. Jaroslav Hanák (SPČR): Výsledky průmyslu budou letos nakonec zřejmě lepší než se předpokládalo

Letošní rok byl těžkou zkouškou pro dopravce i výrobce. O aktuální situaci a vývoji v následujícím období jsme hovořili s Ing. Jaroslavem Hanákem, prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) a předsedou představenstva FTL – First Transport Lines.

​Anketa DN: Silniční dopravci musejí zvyšovat ceny za dopravu

Energetická krize, inflace a rostoucí náklady mají dopad na všechna odvětví. Jak na stávající situaci reagují silniční dopravci, na to jsme se zeptali zástupců některých dopravních firem. Jejich vyjádření však lze stručně shrnout do jediné věty – ceny za dopravu je třeba zvyšovat.

spinner