Silniční doprava

​Zeptali jsme se: Mgr. Vojtěcha Hromíře, generálního tajemníka Sdružení ČESMAD Bohemia (srpen)

„Jaký je váš názor na to, že některé kraje uvažují o založení vlastních autobusových dopravních společností, prostřednictvím kterých by do budoucna zajišťovaly dopravní obslužnost?“

„Toto považujeme za jasný krok zpět. A důsledkem tohoto kroku by bylo, že kraje jediným rozhodnutím, pokud by se to stalo republikovým standardem, zničí podnikání několika desítek firem v České republice, které fungují již více než 25 let.

AVIA představila nový vůz i prostory, v nichž brzy zahájí výrobu

7.9. – Tradiční česká značka AVIA vstupuje znovu na trh. Již na podzim tohoto roku opět zahájí výrobu oblíbených lehkých nákladních vozidel s logem albatrosa v novém provozu v Přelouči. Dnes se na nové adrese automobilky uskutečnilo slavnostní odhalení vozů AVIA a otevření výrobního areálu. Představení nového vozu AVIA řady D emisní třídy Euro 6 s obchodním názvem INITIA se kromě managementu holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) zúčastnila řada vzácných hostů.

Aktuality ze světa 24/2017 Premium

Aktuality ze světa 24/2017

1.9. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Konkrétní pohled na stav vývoje svého elektro-trucku poskytl výrobce nákladních aut MAN odborným novinářům. Došlo k tomu na testovací trase mnichovské výrobny. Testovala se souprava, kterou tvořil tahač TGS s návěsem pro suchý substrát a nákladní vůz na bázi TGM se shrnovacími stěnami.

​Největší hrozbou za volantem jsou podle samotných řidičů mobilní telefony

28.8. – „Blbec za volantem“ s telefonem v ruce děsí české řidiče více než stav silnic, špatné počasí, hustota provozu a vysoká rychlost dohromady. Posílání SMS a telefonování za jízdy jsou podle řidičů hlavní příčinou nepozornosti při řízení, která pak může způsobit dopravní nehodu. Naopak jen okrajově znepokojují řidiče billboardy u cesty, poslech rádia či konzumace potravin za volantem. Jak lidé vnímají hrozby pro bezpečnost na silnicích, zjišťoval aktuální průzkum agentury STEM/MARK.

​DKV Box Europe pro celoevropské vyúčtování mýtného dodá Siemens

26.8. – Společnost DKV Euro Service, přední poskytovatel služeb pro dopravce, nabídne od roku 2018 palubní jednotku pro celoevropské vyúčtování mýta. Dodavatelem DKV Boxu Europe se stane společnost Siemens.

​Dopravci odmítají zákaz týdenního odpočinku ve vozidlech

Dne 25. května 2017 nabyl účinnosti německý zákon, který zakazuje řidičům trávit předepsaný týdenní čas odpočinku ve vozidlech. Při porušení tohoto zákona hrozí řidičům pokuta ve výši 60 € za hodinu a dopravcům pokuta ve výši 180 € za hodinu. V červenci na to upozornil generální tajemník sdružení ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř.

​Začíná sériová výroba nového pick-upu Mercedes-Benz třídy X

Nový Mercedes-Benz třídy X, který přichází do sériové výroby, si drží téměř beze změny progresivní design studie Concept X-CLASS. Díky své mnohostrannosti může být využit jako robustní terénní pick-up stejně jako městský lifestylový či rodinný automobil.

​Co přinesl červenec 2017 v dopravě

Řešení odchodu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie sice na politické úrovni od doby oficiálního britského podání počátkem jara do počátku léta skoro nepokročilo, avšak evropské i britské dopravní obory již nejsou tak zdrženlivé ve svých přístupech jako před několika měsíci. Naopak – své náměty a požadavky formulují dosti jasně a mnohdy naléhavě.

​Srovnání prodávaných prémiových paliv je obtížené

Benzín i nafta na čerpacích stanicích musí splňovat příslušnou technickou normu kvality. Čerpací stanice ale mnohdy prodávají paliva nadstandardně vylepšená různými aditivy. Renomované sítě čerpacích stanic také nabízejí kromě prémiových paliv i vylepšenou základní nabídku. Srovnávat konkurenční produkty však může být ošidné, protože žádný standard pro prémiové palivo neexistuje.

Ing. Zdeněk Suchan (Autobusy Karlovy Vary): „Vznik krajských dopravců by byl regulérním znárodněním veřejné dopravy“

V letošním roce některé kraje uvažují o tom, že je si založí vlastní dopravní autobusovou společnost, jejímž prostřednictvím budou zajišťovat dopravní obslužnost. Nejdále je Ústecký kraj, který v červenci založil příspěvkovou organizaci Dopravní společnost Ústeckého kraje. Jak na tyto snahy reagují autobusoví dopravci a co by jejich uvedení do praxe pro ně znamenalo, na to jsme se zeptali člena předsednictva Sdružení ČESMAD Bohemia a výkonného ředitele společnosti Autobusy Karlovy Vary, a. s., Ing. Zdeňka Suchana.


spinner