Silniční doprava

Brno dá 44 milionů navíc na opravy a údržbu silnic a chodníků

4.9. - Městský podnik Brněnské komunikace dostane od města 44 milionů korun navíc na opravy a stavební údržbu silnic a chodníků. Roční objem peněz na běžné údržbu se tak zvýší téměř na 337 milionů, uvedlo v tiskové zprávě tiskové oddělení brněnského magistrátu.

Situace v zájezdové dopravě se nelepší, provozovatelé mají pětinové obraty

2.9. - Situace v autobusové zájezdové dopravě se nelepší. Dopravci jsou nyní zhruba na pětině obratu, který měli před vypuknutím koronavirové krize. Provozovatelé proto museli kvůli chybějícím zakázkám značnou část autobusů odstavit nebo prodat pod cenou. Velké části dopravců navíc odcházejí zaměstnanci, kteří jim po obnovení poptávky budou chybět. Na dotaz ČTK to uvedli zástupci iniciativy zájezdových dopravců Za autobusy. Krize v Česku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady zhruba 9000 autobusů.

Ředitelství silnic a dálnic uvedlo do provozu obchvat Lubence na dálnici D6

1.9. - Ředitelství silnic a dálnic uvedlo v úterý 31. srpna do provozu obchvat Lubence na dálnici D6. Po loňském zprovoznění dvou úseků mezi Novým Strašecím a Řevničovem se jedná o další prodloužení tohoto důležitého dálničního tahu.

Eurowag by mohl zahájit primární nabídku v Londýně v září

30.8. - Český poskytovatel platebních a technologických služeb pro autodopravce Eurowag by mohl v září zahájit primární veřejnou nabídku akcií (IPO) v Londýně. Nabídka za 1,7 miliardy liber (přes 50 miliard Kč) by se letos mohla stát na Londýnské akciové burze (LSE) jednou z největších, uvedl zpravodajský server The Times. O chystaném vstupu Eurowagu na londýnskou burzu v květnu informovaly zdroje agentury Reuters a i ty hovořily o září jako o možném datu. Česká firma dnes odmítla tyto informace komentovat.

Snížení maximální rychlosti na 30 km/h je současným trendem evropských měst

30.8. – V Paříži dnes začne platit prakticky po celém městě maximální rychlost 30 kilometrů v hodině, přinášíme proto výběr informací o snižování maximální povolené rychlosti v evropských velkoměstech.

ČD zvažují nákup většího autobusového dopravce

29.8. - České dráhy zvažují nákup některého z autobusových dopravců s padesáti až sto autobusy. Jedním z důvodů je fakt, že dráhy musí kvůli výlukám objednávat náhradní autobusovou dopravu u dopravců a ročně takto utratí zhruba jednu miliardu korun. V rozhovoru pro deník E15 to uvedl generální ředitel ČD Ivan Bednárik. Zároveň deníku řekl, že hospodářská ztráta samotných Českých drah by měla být letos pod miliardou korun a celá skupina ČD by měla mít vyrovnané hospodaření. Loni skupina ČD vykázala ztrátu 4,1 miliardy korun.

Vláda zřejmě podpoří úpravu platnosti stanoviska MŽP k dopravním stavbám

29.8. - Vláda na svém pondělním zasedání zřejmě podpoří poslanecký návrh, který upravuje platnost závazného stanoviska ministerstva životního prostředí k vlivům vybraných významných dopravních staveb na životní prostředí. Podle nynějšího zákona je stanovisko platné pět let a poslanci navrhují do zákona doplnit, že musí být platné v době, kdy další úřady vydávají svá rozhodnutí v navazujících správních řízeních. Podle vlády je současná právní úprava nejasná. Návrh stanoviska pro vládu je k dispozici na vládním webu.

Paříž má novou turistickou atrakci, obojživelné vyhlídkové autobusy

28.8. - Turisté vždy mohli Paříž objevovat z vyhlídkových autobusů i z lodí plujících po Seině, nově jim oba tyto zážitky nabízí jediný dopravní prostředek, obojživelný autobus. Na první pohled vypadá jako obvyklý autobus, v mžiku ovšem může sjet mezi labutě a začít brázdit vodní hladinu, informovala agentura Reuters.

Budoucnost tankovacích karet je slibná, jdou s dobou a myslí i na alternativní pohony

28.8. - Trh s palivovými kartami dle předpovědí expertů bude až do roku 2027 růst tempem asi 14 % ročně. Lidé jsou totiž nakloněni bezhotovostním platbám a firmy jsou i kvůli dopadům pandemie nuceny k optimalizaci nákladů na své flotily. Tankovací karty pro benzín a naftu doplňují CNG karty a nejnověji také karty umožňující nabíjení elektromobilů. A kdo ví, třeba se brzy dočkáme rovněž karet „vodíkových“.

Německý BDI překládá racionální návrhy na zvýšení efektivity kombinované dopravy

26.8. - Spolkový svaz německého průmyslu (BDI) požaduje prověřit používání nákladních automobilů o délce 31,50 metru. Použití takzvaných vysokokapacitních vozidel by mohlo ušetřit přibližně 25 procent oxidu uhličitého. V postoji k logistice se proto sdružení vyslovuje pro testování používání těchto vozidel na síti tratí II.

spinner