DN č. 19 - IAA Hannover 2018, Automobilová technika, InnoTrans Berlín, vychází 13.9., uzávěrka již 23.8.! 

Silniční doprava

Andrej Babiš slíbil Danu Ťokovi podporu v mýtu, ministr by mohl pokračovat

5.6. – Premiér v demisi Andrej Babiš nevyloučil, že současný ministr dopravy Dan Ťok bude pokračovat i v nové vládě, kterou by mělo sestavit hnutí ANO se sociálními demokraty s podporou komunistů. Ministr dříve uváděl, že necítí podporu ANO v kauze mýtného tendru, proto nechtěl pokračovat. Včera Andrej Babiš řekl, že Dana Ťoka v mýtu podporuje. Nicméně současně uvedl, že jeho podporu má například i ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který chce skončit v politice. Dan Ťok se podrobněji vyjádřit odmítl.

Menší dopravci se kvůli zdražování nafty dostávají do potíží

1.6. – Růst cen ropy a s tím spojené zdražování paliv výrazně ovlivňuje i dopravu. Problémy mají především menší firmy v nákladní dopravě, pro které ceny paliva představují třetinu celkových nákladů. Uvedl to mluvčí sdružení ČESMAD Bohemia Martin Felix. Zdražovat mohou také ceny letenek a zájezdů. Pohonné hmoty jsou kvůli celosvětovému zvyšování cen ropy nyní v Česku nejdražší za téměř 3,5 roku.

Výdaje na GDPR se u některých dopravců vyšplhaly k milionům Kč

1.6. – Náklady na zavedení evropského nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) se u některých firem působících v dopravě vyšplhaly přes milion Kč. U jednotlivých oslovených dopravců se lišily s ohledem na potřebu a rozsah provedených změn. Vyplynulo to z ankety ČTK. Dopravci museli pozměnit zejména své interní systémy, databáze a rovněž vlastní věrnostní programy.

Mercedes-Benz zahájil prodej Třídy V Night Edition

30.5. – Exkluzivní Night Edition Třídy V je k dispozici je již v prodeji. Nový speciální model populárního velkoprostorového modelu značkyMercedes-Benz vyniká svými sportovními prvky s exkluzivními černými designovými detaily. Přední a zadní spodní díl nárazníku od AMG, stejně jako AMG prahy jsou k dispozici už ve standardu.

RegioJet poslal FlixBusu předžalobní výzvu, mluví o nekalé soutěži

29.5. – Společnost Radima Jančury RegioJet zaslala předžalobní výzvu firmě FlixBus, která je konkurentem na trhu autobusové dopravy v Česku i v mezinárodní dopravě. Radim Jančura požaduje, aby dopravce ukončil nekalou soutěž a ekonomické vydírání tím, že podle něj dlouhodobě jezdí za podnákladové ceny. Zároveň se RegioJet obrátil na evropskou komisařku pro soutěž Margrethe Vestagerovou, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Aleš Ondrůj. FlixBus zatím výzvu neobdržel a svoje podnikání považuje za férové v mezích zákona, napsala mluvčí Martina Čmielová.

První modely Renault D Wide 18 CNG pro Hrubý autodprava

29.5. – Šest vozidel distribuční řady D WIDE 18 s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) rozšířilo flotilu společnosti Hrubý autodoprava, s. r. o., která je tak prvním dopravcem provozujícím tyto modely Renault Trucks s alternativním pohonem v České republice.

EU chce zjednodušit placení mýta v rámci členských zemí Premium

EU chce zjednodušit placení mýta v rámci členských zemí

28.5. – Europoslanci ve Výboru pro dopravu a cestovní ruch ve čtvrtek schválili přepracovaný návrh směrnice o interoperabilitě elektronických mýtných systémů. Přepracované znění zjednodušuje zavádění tzv. evropské služby elektronického mýtného (EETS). To by mělo zvýšit zájem poskytovatelů této služby o její rychlejší rozšiřování a usnadnění plateb mýtných poplatků v rámci celé EU.

Do projektování chytrých vozů budoucnosti se zapojili i Češi

28.5. – Pocházejí z Itálie, Estonska, z Číny i z Agentiny. Pracovali v BMW, Ferrari, Tesle a nyní jsou členy týmu, který se zabývá zlepšením bezpečnosti pasažérů nebo vývojem softwaru pro kontrolu podvozku automobilů, virtuální kontrolou řízení vozidel, včetně řízení těch autonomních. A působí ve Velké Británii, Německu, Francii, ale také v České republice. Celkem patnáct mladých vědců se zapojilo do projektu ITEAM (Interdisciplinary Training Network in Multi-Actuated Ground Vehicles), podporovaném z fondů EU, aby pomohlo vyvinout nové technologie pro automobilový průmysl v osmi evropských zemích.

Volvo Trucks představila další elektrický truck

28.5. – Pouhé tři týdny po odhalení modelu Volvo FL Electric, svého prvního zcela elektrického nákladního vozidla, rozšířila společnost Volvo Trucks produktovou řadu o další elektrický model. Volvo FE Electric je navržené pro městskou rozvážku těžšího nákladu a pro svoz komunálního odpadu s limitem maximální celkové hmotnosti až 27 tun. V Evropě se vozidlo začne prodávat v roce 2019.

Aktuality ze světa 21/2018 Premium

Aktuality ze světa 21/2018

28.5. – LETECKÁ DOPRAVA – Méně zboží na amsterodamském letišti Schiphol.Amste­rodamské letiště odstartovalo rok 2018 proměnlivě. Po prvních třech měsících zaznamenala tato křižovatka přepravy zboží proti stejnému období loňského roku nižší obrat. Celkem letiště knihovalo 420 167 tun zboží. Je to o 2,1 procenta méně než za stejné období roku 2017. Především v případě výlučně nákladních letadel byla činnost slabší než před rokem. Tonáž poklesla 2,4 % pro hodnotu roku 2017. Přikládky pro osobní letadla poklesly o 1,6 %. Letiště se loni dostalo do titulků novin kvůli omezením v časových polohách. Počátkem dubna řada logistických a zasílatelských svazů zaslala protestní dopis nizozemské vládě a požadovala rozhovor s ministrem dopravy, když bylo zjištěno, že do konce roku 2020 nedojde k rozšíření kapacit. Přesto je vedení letiště optimistické. Růstové impulsy se ukazují ve spojeních na Čínu a na Latinskou Ameriku, zatímco ostatní relace se vyvíjely s poklesem.

spinner