Silniční doprava

Anytime carsharing testuje provoz vodíkové Toyoty Mirai

25.8. - Vodíkový pohon je nejen podle automobilky Toyota budoucností automobilů. Anytime carsharing testuje provoz vodíkové Toyoty Mirai a první výsledky jsou příslibem. Během léta je možné v Praze spatřit jedno unikátní auto Anytime na vodíkový pohon, které společnost v rámci prozkoumávání nových automobilových technologií zkouší.

V červenci uhradili dopravci na mýtném 1,165 miliardy korun

24.8. - Meziroční růst výběru mýtného v prvním prázdninovém měsíci zpomalil na 1,65 procent, dopravci uhradili za jízdu po zpoplatněných komunikacích 1,165 miliardy korun. Počet mýtných transakcí se zvýšil meziročně o 0,6 procenta na více než 88 milionů – k tomu však znatelně přispělo rozšíření zpoplatnění silnic I. třídy od 1. července 2022.

DB Schenker startuje vodíkovou éru a objednává první nákladní vozy s palivovými články hylane

24.8. - DB Schenker má ambice vybudovat flotilu elektrických vozidel s palivovými články poháněnými vodíkem. Společnost to potvrdila při návštěvě areálu výrobce nákladních vozidel na vodíkový pohon Hyzon. První vozidlo by měla získat do konce roku, a to díky spolupráci s leasingovým startupem hylane, který je součástí společnosti DEVK a specializuje se na poskytování komplexních vodíkových řešení v logistickém sektoru.

Ve výstavbě je 151 km nových dálnic, do konce roku začne stavba dalších 33 km

23.8. - Pokračuje dostavba páteřní dálniční sítě, budují se obchvaty na silnicích I. třídy, ke konci se blíží některé výluky na železnici. Ministerstvo dopravy chystá také vznik nového Portálu dopravy, který pomůže omezit návštěvy úřadů při vyřizování dopravních agend.

DKV Mobility rozšiřuje nabíjecí síť o nabíječky společnosti EnerMia

23.8. - DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšiřuje svou evropskou síť nabíjecích stanic o 110 nabíječek společnosti EnerMia v severní Itálii. EnerMia a dceřiná společnost DKV Mobility GreenFlux nedávno za tímto účelem podepsaly dohodu o spolupráci.

ŘSD zahájilo opravu povrchu vozovky na D11 a D35

23.8. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo včera u křížení dálnic D11 a D35 výměnu povrchu vozovky v obou směrech. Konkrétně jde o úsek D11 v km 76,4 – 88,3, tzn. od Exitu 76 Pravy až po km 88,3, kde dálnice D11 vede nad železniční tratí u Praskačky. Součástí výměny vrchní asfaltové vrstvy, tzv. obrusné vrstvy, bude mimo jiné i mimoúrovňová křižovatka Pravy (Exit 76 na D11) a mimoúrovňová křižovatka Sedlice (Exit 84 na D11). Z tohoto místa bude současně probíhat oprava dálnice D35 v úseku km 127 – 130, tzn. od MÚK Sedlice po MÚK Opatovice, tedy od Exitu 127 po Exit 131 na D35.

Most Dr. Edvarda Beneše v Ústí se začne opravovat nejdříve v roce 2024

22.8. - Termín zahájení opravy Mostu Dr. Edvarda Beneše v Ústí nad Labem se kvůli chybějícímu stavebnímu povolení znovu prodlužuje. Soutěž na výběr zhotovitele stavby za více než půl miliardy korun začne v příštím roce. Řekl to krajský radní Tomáš Rieger. S opravou mostu přes Labe, který je v havarijním stavu, se původně počítalo už v roce 2020. Podle aktuálního stavu příprav začne nejdříve v roce 2024.

Test modelu Peugeot e-Traveller - 6. díl

Řešení pro zelenou logistiku: Peugeot e-Traveller

19.8. - U model Peugeot e-Traveller jsme v rámci dlouhodobého testu podrobně probrali dobíjení. Pojďme se podívat, co nabízí posádce.

Stanjura: Zvažujeme prodloužení snížení spotřební daně na naftu a benzin

19.8. - Prodloužení snížení spotřební daně na naftu a benzin, které má zatím platit do 30. září, zvažuje ministr financí Zbyněk Stanjura. Zopakoval svůj dřívější záměr, že u nafty by mohlo být snížení trvalé. Důvodem nejsou vysoké ceny paliva, ale zajištění konkurenceschop­nosti českých dopravců, řekl včera Stanjura novinářům.

​Zeptali jsme se Ing. Jana Medvedě, zástupce generálního tajemníka a vedoucího odboru legislativy a mezinárodních vztahů Sdružení ČESMAD Bohemia

Novela zákona o silniční dopravě umožní mobilním jednotkám provádět kontroly kamionů a autobusů zcela samostatně. Léta jste kritizovali, že státní odborný dozor se více zaměřuje na české firmy a zahraniční dopravci jsou tak zvýhodňováni. Očekáváte od této změny zlepšení tohoto stavu?

spinner