Silniční doprava

Na opravy silnic Jihomoravský kraj vyčlenil 359 milionů Kč

11.2. - Jihomoravský kraj letos do výstavby a rekonstrukcí svých silnic investuje 359 milionů Kč. Program oprav schválila krajská rada, informovalo hejtmanství v tiskové zprávě. Jihomoravský kraj má zhruba 4000 km silnic II. a III. tříd.

Studie BGL potvrzuje nedostatek odpočívek pro kamiony Premium

Studie BGL potvrzuje nedostatek odpočívek pro kamiony

11.2. - Podle německého svazu spedice, logistiky a zásobování BGL se vyplatilo dlouhé čekání na výsledky detailní studie spolkového výzkumného institutu pro silniční dopravu BASt o situaci v parkování nákladních vozidel. Spolkové ministerstvo dopravy a digitální infrastruktury použije výsledky analýzy pro přípravu dalších opatření. 

Jablonec se kvůli rekonstrukci křižovatky na I/35 obává kolapsu

10.2. - V Jablonci nad Nisou se kvůli plánované rekonstrukci křižovatky Rádelský mlýn na čtyřproudé silnici I/35 z Liberce na Prahu obávají dopravního kolapsu. Kvůli stavbě bude uzavřen sjezd na silnici I/65 na Rychnov u Jablonce a Jablonec nad Nisou a také nájezd. Kamiony se tak budou do města dostávat od Železného Brodu, Tanvaldu a Liberce. Ve městě jsou ale v plánu i další omezení, radnice se proto připojila k Libereckému kraji a žádá zkrácení uzavírky. Obavy mají i v Železném Brodu, kudy vede objízdná trasa pro kamiony.

Zájem o auta na zemní plyn roste, zvýšil se i počet plnicích stanic Premium

Zájem o auta na zemní plyn roste, zvýšil se i počet plnicích stanic

10.2. - Spotřeba zemního plynu v dopravě se v České republice za rok 2019 meziročně zvýšila o více než 20 % na rekordních 91,3 milionu metrů krychlových. Aktuálně jezdí po českých silnicích přes 25 tisíc vozidel na stlačený zemní plyn (CNG), pro které je k dispozici více než 200 plnicích stanic. V loňském roce se vůbec poprvé v běžném provozu objevily nákladní vozy na zkapalněný zemní plyn (LNG).

Scania: Přípravy na špičkový elektrický pohon Premium

Scania: Přípravy na špičkový elektrický pohon

10.2. - Společnost Scania letos očekává zahájení sériové výroby elektrických vozidel. Technici a operátoři, kteří se ve výrobních halách v Södertälje podílejí na produkci tří prototypů převodovek týdně pro novou elektrickou akumulátorovou pohonnou jednotku, zde proto dolaďují své dovednosti a znalosti.

Vítr měl rychlost až 180 km/h, zastavil vlaky a přerušil proud

10.2. - Vítr v Česku dosáhl v noci na dnešek rychlosti až 180 kilometrů za hodinu, už brzy ráno přerušil mnohde dopravu i dodávky proudu až pro 120 tisíc odběratelů. Spadlé stromy si kromě výpadků proudu a přerušení železniční i silniční dopravy vyžádaly také jedno zranění. Na Prachaticku byl jeden člověk lehce zraněn po pádu stromu na auto. Během dopoledne se situace zlepšila, do 11:00 klesl počet míst bez proudu na 76 000 a ubylo i výluk na tratích. Vítr ovlivnil i leteckou dopravu.

Karel Havlíček chce zrychlit dostavbu D11 Premium

Karel Havlíček chce zrychlit dostavbu D11

7.2. - Zatímco mezi Hradcem Králové a Jaroměří je ve výstavbě 22,4 km dálnice D11 směrem k Polsku, zbývajících 40,8 km mezi Jaroměří, Trutnovem a státní hranicí se má podle současných plánů dokončit nejdříve v letech 2026–2027. Přípravu zbývajících úseků je podle ministra dopravy potřeba zrychlit, protože polská strana bude na hranicích mezi lety 2023–2024 a mohou nastávat dopravní komplikace.

Kamiony v Libereckém kraji objíždějí podle obcí nové mýtné úseky a ničí silnice

7.2. - Kamiony, které objíždějí nově zpoplatněný úsek silnice I/38 z Mladé Boleslavi na Jestřebí na Českolipsku, ničí silnice v Libereckém kraji. V Mimoni, Zákupech nebo Jablonném v Podještědí kvůli mýtnému od Nového roku výrazně přibylo těžkých nákladních aut. Třeba v Jablonném jsou největším problémem polské kamiony se dřevem, kterých jede třeba pět za sebou. Nárůst nákladní dopravy ve městě odhadují na 20 až 25 procent. Řekl to starosta Jablonného Jiří Rýdl.

Výběr mýta v lednu meziročně vzrostl o šest procent Premium

Výběr mýta v lednu meziročně vzrostl o šest procent

7.2. - Satelitní mýtný systém potvrdil předpoklady a přináší České republice na mýtném více peněz, než původní mikrovlnný systém. Na zpoplatněných dálnicích a silnicích I. třídy v celkové délce 2409 km bylo od dopravců v průběhu ledna vybráno 948 milionů Kč. To oproti částce 894 milionů Kč v roce 2019 představuje nárůst o 6,01 %.

Česká vláda zatím nechystá zákazy aut se spalovacími motory

6.2. - Česká vláda zatím podle ministra dopravy Karla Havlíčka nechystá zákazy aut se spalovacími motory. Považuje to za předčasné. Je to ale trend, který je třeba sledovat. Karel Havlíček to včera řekl českým novinářům v Berlíně, kde jednal se svým protějškem Andreasem Scheuerem.

spinner