Silniční doprava

​Začíná oprava vozovky na D1 u Všechrom

29.9. – V pátek 30. září po 14.00 hodině zahajuje Ředitelství silnic a dálnic stavbou dopravně inženýrského opatření opravu dálnice D1 v km 16 – 21, tedy přibližně mezi exitem 15 Všechromy a exitem 21, přičemž v letošním roce proběhnou zejména přípravné práce a hlavní stavební činnost je plánovaná na rok 2023. Ty jsou plánovány do konce listopadu 2022. Uvedl to Martin Buček z týmu komunikace ŘSD.

​DKV Mobility spolupracuje v oblasti parkování a nabíjení s MAHLE chargeBIG

29.9. – DKV Mobility, evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšiřuje svou dobíjecí síť o 31 veřejných nabíječek na vícepodlažním parkovišti P2 na letišti ve Stuttgartu, provozovaných společností MAHLE chargeBIG GmbH.

​Stavebník požádal o prodloužení termínu dokončení oprav Barrandovského mostu

28.9. – Stavební firma Porr požádala magistrát a Technickou správu komunikací (TSK) o prodloužení termínu dokončení letošní části oprav Barrandovského mostu. TSK s prodloužením termínu nesouhlasí. Pokud se tak stane, bude uplatňovat zaplacení pokut podle smlouvy. Řekla to mluvčí TSK Barbora Lišková. Rekonstrukce začala letos 16. května. Dělníci nejprve demolovali nájezdovou rampu ze Strakonické ulice, odfrézovali vozovku a odstranili římsy, zábradlí a izolace. Původně měly práce skončit 2. září, ale kvůli vynuceným úpravám projektu byl termín posunut o 27 dní.

​Zvýhodnění nízkoemisních vozidel v zakázkách míří ke schvalování

28.9. – Sněmovna zřejmě schválí nový zákon, který má ve veřejných zakázkách na zajištění veřejné dopravy zvýhodňovat nízkoemisní vozidla. Zadavatelé budou muset při zadávání těchto zakázek stanovit minimální podíl vozidel s nízkými nebo nulovými emisemi. Schválit tento zákon doporučily Sněmovně dva její výbory. Poslanci ho propustili do závěrečného čtení. Návrh na jeho zamítnutí nepadl. Řada poslanců ale vyslovuje obavy z ekonomických dopadů nových pravidel, a to hlavně kvůli současnému růstu cen energií a paliv. Novinka reaguje na nařízení EU. Část stanovených podílů nízkoemisních vozidel ve veřejné dopravě mají úřady naplnit nejprve do konce roku 2025 a další část pak do konce roku 2030.

​Stellantis posiluje svou globální síť projektů podporujících inovace

27.9 – Skupina Stellantis sdružuje výzkumné pracovníky, vědce a inženýry z celého světa v jedné z největších sítí pro spolupráci v oblasti inovací s cílem urychlit vývoj a zavádění špičkových technologií, které skupině umožní dosáhnout cílů strategického plánu Dare Forward 2030, a zejména dosažení nulových emisí uhlíku do roku 2038.

​Opravovaný přivaděč z Jihlavy k D1 bude od půli října průjezdný v obou pásech

27.9. – Opravovaný dálniční přivaděč u Jihlavy by měl být průjezdný v obou jízdních pásech od poloviny října. Doprava tam je teď v obou směrech svedená do jednoho pásu, rychlost aut je snížená na 60 kilometrů v hodině. Opravy 5,6 kilometru silničního tahu 38 mezi Jihlavou a nájezdem na dálnici D1 v Pávově budou pokračovat v příštím roce. Uvedlo to Ředitelství silnic a dálnic.

Rychlostní limity v ČR platí čtvrt století, snížily tehdy počty obětí v obcích

26.9. - Čtvrt století jezdí řidiči v Česku podle stávajících rychlostních limitů v obcích a na dálnicích. Zatímco po snížení maximální povolené rychlosti v obcích ze 60 km/h na 50 km/h tehdy výrazně klesl počet obětí dopravních nehod i střetů aut s chodci, zvýšení rychlosti na dálnicích o 20 km/h na současných 130 km/h se ve statistikách výrazněji neprojevilo. Vyplývá to ze statistik dopravních nehod. Řada měst nyní zvažuje možnost dalšího snížení rychlosti ve vybraných úsecích, stát zase řeší možné zvýšení rychlosti na některých dálnicích.

Plzeňská aglomerace má seznam investic do dopravy s podporou EU za 2 mld. Kč

26.9. - Plzeňská aglomerace sestavila seznam investic do dopravy, které chce do roku 2030 podpořit z fondů Evropské unie. Více než 1,5 miliardy Kč by mělo jít z programů IROP a operačního programu Doprava do Plzně a další stovky milionů do prstence částí okresů Plzeň-sever, jih a Rokycany. Řekl to náměstek plzeňského primátora Michal Vozobule.

Mýtné efektivně usměrňuje trasy kamionů

25.9. - Exportní orientace české ekonomiky a její umístění ve středu Evropy přispívají k tomu, že je Česko součástí významných dopravních tras v Evropě. Díky elektronickému mýtnému se daří efektivně usměrňovat dálkovou silniční nákladní dopravu tak, aby zahraniční dopravci využívali v České republice hlavně dálnice místo silnic I. třídy.

Plzeňský kraj připravil stavbu silnice, která napojí severní Rokycansko na D5

25.9. - Plzeňský kraj připravil stavbu zhruba čtyřkilometrové silnice, která napojí severní Rokycansko na dálnici D5. Po západním okruhu Plzně, který bude hotový v březnu 2023, půjde o druhou největší dopravní stavbu za 22 let existence kraje. Krajská správa a údržba silnic (SÚS) už má připravené všechny projekty i stavební povolení. Investice zhruba za 600 milionů korun by měla trvat dva roky, řekl ČTK náměstek investorské SÚS Martin Vít. Kraj teď požádá o evropskou dotaci z programu IROP.

spinner