17.10. – Úsek dálnice D8 procházející Českým středohořím není ani téměř po sedmi letech od zprovoznění zkolaudován. Čeká se na ukončení soudních sporů se spolky zabývajícími se ochranou životního prostředí. Uvedl to Jan Studecký z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Zkolaudovaná není část hlavní trasy mezi Lovosicemi a Řehlovicemi. Na úspěšném zkolaudování silnice pracuje celý tým. „Skládá se od zaměstnanců ŘSD ČR přes oddělení majetkoprávního vypořádání až po projektanty a konzultanty, kteří dle potřebné intenzity zajišťují kolaudační souhlas, rozhodnutí,“ uvedl Studecký. „Je potřeba se prvotně vypořádat zejména se vznesenými žalobami na patřičná rozhodnutí dotčených spolků,“ doplnil.
Silniční doprava
17.10. – Nově vzniklá Asociace řidičů osobních vozidel chce bojovat proti zákazu výroby a prodeje spalovacích motorů po roce 2035. Obává se snížení současné úrovně mobility i likvidace tuzemského automobilového průmyslu. Do dvou let chce mít asociace stovky tisíc členů. Na včerejší tiskové konferenci to řekl předseda spolku Josef Pátl. „Naším cílem je sdružit maximální množství řidičů a hájit jejich zájmy. Komunikovat a diskutovat a poukazovat na problémy a rizika, která jim hrozí,“ uvedl Pátl. Oslovit chce co nejvíce držitelů řidičského průkazu A a B, kterých je v tuzemsku přes šest milionů.
IRU vítá hlasování ve Výboru Evropského parlamentu pro dopravu a cestovní ruch (TRAN) o nových normách CO2pro těžká nákladní vozidla, které stanoví realistické tempo dekarbonizace silniční dopravy a zachová základní technologické možnosti, mezi něž budou patřit bateriové elektrické motory, motory s vodíkovými palivovými články a spalovací motory na bázi uhlíkově neutrálních paliv nebo vodíku, v souladu s potřebami a požadavky tohoto odvětví.
16.10. – Sdružení automobilového průmyslu dlouhodobě prosazuje takovou podobu emisních cílů normy Euro 7 a jejích testovacích podmínek, které povedou k dostupnosti široké palety modelů vozidel a udržení zaměstnanosti a konkurenceschopnosti automobilového průmyslu. Z těchto důvodů vnímáme výsledek hlasování Výboru pro životní prostředí (ENVI) pozitivně, zejména pokud se jedná o provázání vstupu aktu v platnost se sekundární legislativou. To je z hlediska schopnosti výrobců i testovacích center, připravit se na nové regulatorní požadavky, absolutně klíčové. Výrobci totiž mohou provádět vývoj a certifikaci hromadné výroby až v okamžiku, kdy vstoupí v platnost všechny prováděcí předpisy. Nadále však přetrvávají obavy z některých technických požadavků, jako je například „on-board monitoring“.
16.10. – Rekonstrukce průtahu Miličína, silnice I/3, míří do závěrečné fáze. Dokončena by měla být ještě tento měsíc. V místě prací nadále platí dopravní omezení. Zatímco začátek opravovaného průtahu na příjezdu do Miličína ve směru od Prahy už je hotový, největší činnost je teď k vidění na opačném konci města, na příjezdu od Tábora. Uvedl to Jiří Veselý z oddělení komunikace Ředitelství silnic a dálnic ČR.
15.10. – Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) začne v pondělí ráno opravovat poškozené cementobetonové desky mezi 108. až 90. kilometrem dálnice D5 ve směru od hranic na Plzeň. Jedná se zhruba o úsek mezi Ostrovem u Stříbra až po Plzeň-Líně. V místě oprav bude provoz veden jen jedním jízdním pruhem. Práce skončí 23. října, řekl mluvčí ŘSD Adam Koloušek.
14.10. – Více peněz z pokut pro obce z vysokorychlostního vážení a pokračování rekordní výstavby silnic a dálnic díky úpravě ceny dálniční známky a nové složce mýta. To jsou změny, které v příštím roce má přinést poslanci schválený konsolidační balíček. Uvedlo to ministerstvo dopravy. Změny ještě posoudí senátoři a prezident.
V roce 2010 byl na dálnici D0/D1 zprovozněn komplexní systém ITS pro organizaci, řízení a ovlivňování dopravy včetně tunelových staveb, k jehož subsystémům patří liniové řízení dopravy (je implementováno obousměrně na úseku km 21 – 76 a také na D1 ve směru Praha v km 21 – 10). Dosavadní zkušenosti ukazují, že stávající systém se osvědčil a je žádoucí jej rozvíjet, co se rozsahu týče, a doplnit o další funkce.
13.10. – Síť E.ON Drive nabízí již druhou dobíjecí stanici s výkonem 400 kW, což je aktuálně nejsilnější technologie v české veřejné dobíjecí infrastruktuře. E.ON jako první v Česku uvedl tuto dobíječku do provozu 26. září ve svém hubu ve Vystrkově u Humpolce u dálnice D1. Druhá funguje od včerejška ve druhém ultrarychlém dobíjecím hubu E.ONu v Sulejovicích u Lovosic u dálnice D8, který představuje po Vystrkovu druhou nejvyužívanější lokalitu v síti E.ON Drive v Česku. Jen od ledna tohoto roku tu řidiči dobili více než ve dvou tisících případech a odebrali přes 66 MWh elektrické energie.
Elektromobilita je často prezentována jako bezemisní doprava. Ale například Austrálie se vůči tomuto spojení důrazně vymezuje a zdůrazňuje její lokálně bezemisní charakter. Tedy že vozidla emise oxidu uhličitého atd. sice neprodukují, ale emise se vypouštějí jinde. Lze v České republice při větším rozšíření elektromobilů počítat s tím, že by elektřina, kterou tato vozidla potřebují, pocházela z obnovitelných zdrojů?