DN č. 15 - IT v dopravě a logistice, Telematika, Silniční nákladní doprava, vychází 19.7., uzávěrka již 28.6.! 

Silniční doprava

Aktuality ze světa 12/2018 Premium

Aktuality ze světa 12/2018

23.3. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Za více britských bezpečných parkovišť. Autodopravci je požadují také s ohledem na zprávu Asociace ochrany dopravovaný věcí (TAPA), která uvádí, že k 85,1 % ze všech krádeží nákladu dochází na málo bezpečných lokacích. Tato zpráva je ve stejnou dobu konfrontována s tvrzením, že londýnská policie nemá kapacity dostatečně sledovat zločiny jako vandalismus, zločinnost kolem vozidel včetně krádeží paliva. Asociace nákladní autodopravy RHA říká, že plány metropolitní policie znamenají “zarážející vývoj“. RHA si ztěžuje na nedostatek vládních akcí směrem k bezpečným parkovištím nákladních vozidel. Poslední údaje zveřejněná TAPA ukázala, že Velká Británie a Německo mají největší počty majetkových deliktů na nehlídaných parkovacích místech. V Británii bylo ukradeno ze zaparkovaných vozidel zboží v hodnotě kolem 1,5 milionu €, přičemž ke zcela největší jednotlivé krádeži došlo před koncem roku v Barkingu, když se zloději zmocnili oděvů za více než 337 tisíc € (přes 8,7 milionu Kč). Asociace uvádí, že „jedinou nadějí“, jak omezovat tyto ztráty nákladu, je vládní iniciativa rozšiřování bezpečných parkovišť.

FlixBus jezdí nově z ČR do chorvatské Slavonie

23.3. – Nové mezinárodní spojení mezi Prahou, Brnem a oblastí Slavonie ve východních Chorvatsku zavedl včera FlixBus. Každodenní spoje zastavují i v Bratislavě nebo na letišti v Budapešti. Slavonie leží na pomezí hranic Chorvatska, Srbska a Bosny a Hercegoviny, v oblasti mezi řekami Drávou, Sávou a Dunajem. Turistickým i ekonomickým centrem regionu je stotisícové město Osijek.

V Německu výrazně přibude zpoplatněných úseků pro kamiony

22.3. – V Německu se od 1. července letošního roku výrazně zvýší rozsah zpoplatněných úseků dálnic a silnic první třídy pro vozidla nad 7,5 tuny. Německý mýtný systém bude nově pokrývat o 40 tisíc kilometrů více než dosud, kdy bylo zpoplatněno 15 tisíc kilometrů. Zástupci společnosti Eurowag to uvedli na včerejší tiskové konferenci. Eurowag je poskytovatelem platebních řešení pro silniční mobilitu v Evropě z hraničních přechodů.

Aktuality ze světa 11/2018 Premium

Aktuality ze světa 11/2018

21.3. – LETECKÄ DOPRAVA – FedEx a Delta Airlines reagují v USA na puškovou asociaci NRA. FedEx Corporation reagovala na svou dosavadní podporu Národní puškové asociaci NRA (National Rifle Assn) následně po zastřelení 17 osob ve škole v Parklandu na Floridě 14. února. Delta Air Lines a United Airlines již oznámily, že končí se slevovými sazbami a službami pro NRA. Ve svém prohlášení FedEx uvedl, že jeho pozice pokud jde o zbraňovou politiku a bezpečnost se od přístupu NRA různí. „FedEx je proti tomu, aby útočné pušky byly v rukou civilistů. Jakkoliv podporujeme ústavní práva občanů USA, vlastnit střelné zbraně za předpokladu řádných kontrol, FedEx zaujímá stanovisko, že útočné zbraně s velkými zásobníky jsou potenciálním nebezpečím pro školy, pracoviště a obce, kde se také zbraně zneužívají. Proto podporujeme, aby byly omezeny pouze pro použití v armádě. Nejdůležitější jsou naléhavé akce v místech, ve státech a na úrovni federace na ochranu škol a studentů před incidenty, jako je tragedie na Floridě ze 14. února. NRA je jednou ze stovek organizací v našem marketingovém programu veřejného dopravce, jejichž členové získávají slevové sazby. FedEx nemění sazby pro některé z milionů našich zákazníků v celém světě v reakci na jejich politiku, víru a stanoviska.“

​Rekonstrukce D1 se protáhne, potrvá do roku 2021 ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​

19.3. – Práce na rekonstrukci dálnice D1 mezi Prahou a Brnem se protáhnou do roku 2021. „My už víme, díky těm zdržením při soutěžích, že rok 2020 nestihneme,“ řekl v pátek novinářům ministr dopravy Dan Ťok. Uvedl, že zahájení jednotlivých staveb se zpožďuje o půl roku až o rok kvůli tomu, že vydávání stavebních povolení napadají Děti Země. V součtu by obnova D1 měla stát zhruba 19 miliard Kč.

Volvo vítá povinnost deklarovat hodnotu spotřeby paliva a emisí CO2

15.3. – Od 1. ledna 2019 při prodeji nových těžkých nákladních vozidel vyráběných v zemích EU vznikne povinnost uvádět hodnoty spotřeby paliva a emisí CO2. Účelem nového opatření je usnadnit zájemcům o nákladní vozidla výběr hospodárných modelů s nižšími dopady na životní prostředí a přispět tak ke snižování emisí z nákladní dopravy. Společnost Volvo Trucks vnímá nové požadavky jako vítaný doplněk k nástrojům, které se v tomto odvětví aktuálně používají.

Renault Trucks nabízí Optifleet i jako mobilní aplikaci

14.3. – Optifleet, software pro správu vozového parku, vyvinutý značkou Renault Trucks, je nyní k dispozici jako mobilní aplikace. Dispečeři a správci vozových parků tak mají přístup k informacím o svých vozidlech v reálném čase, ať už jsou kdekoli.

innogy a DKV plánují společný podnik v oblasti elektromobility

14.3. – Komplexní celoevropské služby v oblasti elektrické mobility chtějí nabídnout německá energetická společnost innogy a poskytovatel služeb pro dopravce DKV Euro Service. Vedení obou firem rozhodla založit společný podnik ve formě joint venture a využít tak zkušeností obou subjektů pro další rozvoj. Minulý týden bylo podepsáno memorandum o shodě jako první ohlášení příslušného záměru. Plánovaný společný podnik musí ještě schválit příslušný úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

BGL chce přísnější pravidla, než navrhuje Evropská komise

Spolkový svaz nákladní dopravy a logistiky (BGL) požaduje omezení kabotáže na dva dny a současně stanovení maximálního měsíčního limitu pro kabotážní přepravu v celé Evropské unii. Minulý týden o tom informovalo Sdružení ČESMAD Bohemia.

Společnost Porsche Česká republika pokračovala i loni v dlouhodobém růstu

Společnost Porsche Česká republika, importér automobilů značek Volkswagen, Audi, SEAT a Volkswagen Užitkové vozy, pokračuje v dlouhodobém nepřetržitém růstu. I v loňském roce se jí podařilo dosáhnout historicky nejvyšších obchodních výsledků. Minulý týden v Praze o tom informovali zástupci společnosti na výroční tiskové konferenci.

spinner