Silniční doprava

​Lukáš Ondráček nově vede DKV v Česku a na Slovensku Premium

​Lukáš Ondráček nově vede DKV v Česku a na Slovensku

15.1. – Lukáš Ondráček vystřídal ve vedení společnosti DKV Euro Service pro Českou republiku a Slovensko Ondřeje Pavlíka. Ten postoupil na pozici regionálního ředitele DKV pro severní, střední a východní Evropu. Minulý týden to oznámili zástupci firmy.

Stát loni vybral na mýtu 10,8 miliardy Kč

11.1. – V roce 2018 zaplatily kamiony v Česku na mýtu rekordních 10,8 miliardy Kč, což je meziročně o téměř čtyři procenta více. Vyplývá to ze statistik správce elektronického mýtného systému, společnosti Kapsch. Za 12 let fungování mýtného systému tak stát na mýtném vybral více než 98,7 miliardy Kč. Na konci letošního roku nahradí v roli provozovatele systému rakouskou společnost konsorcium CzechToll/SkyToll.

Aktuality ze světa 2/2019 Premium

Aktuality ze světa 2/2019

11.1. – LOGISTIKA – Logistická společnost Gefco plánuje masivní expanzní krok, jenž má podniku umožnit vytvoření vedoucí tržní pozice v automobilové logistice a zpřístupnit další růstové možnosti. K tomu podnik spěje na burzu. Krátce před Vánoci proto požádal francouzský finanční dohled o vstup na burzu. Dosavadní většinový akcionář, Ruská státní dráha RŽD, chce snížit svůj podíl pod 50 %; francouzský výrobce aut PSA, který je držitelem 25% podílu, plánuje budoucí účast menší než 10 procent. Kdy půjde Gefco na burzu není ještě jasné. Závisí to od tržního prostředí, ůzných předpisových překážek a v neposlední řadě na povolení finančního dohledu. Generální ředitel Luc Nadal však označuje vyžádání vstupu na burzu u finančního dohledu za „důležitý milník“. RŽD vstoupila do Gefca v roce 2012 a převzala tehdy podíl 75 procent. V minulých letech Gefco expandovalo do dalších logistických oblastí vedle automobilové logistiky. V roce 2015 koupil logistickou společnost IJS Global. V minulém roce vytvořil podnik ve čtyřech oblastech obrat 4,4 miliardy EUR. Celkem 56 procent z toho připadlo na oba nejdůležitější zákazníky PSA a Opel-Vauxhall. Jejich podíl však soustavně klesá. Operativní zisk EBIT dosáhl 139 milionů EUR, zisková marže byla 3,1 procenta.

​K zákazu jízdy kamionů v levém pruhu se vláda staví neutrálně

11.1. – Poslanecký návrh na zákaz jízdy kamionů v levém pruhu na dálnicích vláda před zákonodárci nepodpoří, ale ani neodmítne. Na dnešním zasedání k němu kabinet schválil neutrální stanovisko, řekl novinářům premiér Andrej Babiš. Podle ministra spravedlnosti Jana Kněžínka poukáže kabinet v Parlamentu na některé problémy, které by měli vzít poslanci do úvahy. Předpis by totiž mohl postihnout i automobily s přívěsem či vozidla integrovaného záchranného systému.

Dopravní výbor EP zamítl dohodu o vysílání řidičů

11.1. – Dopravní výbor Evropského parlamentu včera zamítl kompromisní dohodu o pravidlech pro vysílání řidičů. Podle české europoslankyně Martiny Dlabajové, která se tématem dlouhodobě zabývá, to znamená, že pravidla EU pro vysílání pracovníků se budou vztahovat také na mezinárodní silniční dopravu. Jádrem sporu je především otázka, zda i pro řidiče nákladní dopravy má, nebo nemá platit princip stejného platu za stejnou práci na stejném místě.

MD: Nový mýtný systém může být v současném rozsahu už od prosince

11.1. – Ministerstvo dopravy usiluje o to, aby nový mýtný systém od nového dodavatele mohl na zpoplatněné síti silnic a dálnic začít fungovat už od letošního 1. prosince. Členům sněmovního kontrolního výboru to včera řekl náměstek ministra dopravy Jakub Kopřiva. V mýtném tendru zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll, které uspělo s nabídkou 10,75 miliardy Kč za desetiletý provoz. Nahradí tak dosavadního provozovatele firmu Kapsch.

Třícípá hvězda září i mezi hybridy a elektromobily

Značka Mercedes-Benz je známá jak špičkovým designem, tak i zaváděním nejnovějších technických novinek do běžného provozu. Ať již se jedná třeba o vývoj autonomních vozidel či bezpečnostních asistentů, kde si v minulosti připsala mnohá prvenství, například uvedením systému ABS. A tyto úspěchy provázejí značku po celou její historii, do níž patří i řada vítězství v automobilových závodech, včetně již pátého titulu Lewise Hamiltona ve formuli 1. Silnou pozici má značka také v oblasti elektromobility.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – prosinec 2018

SPEDICE

Světová asociace spedičních svazů – FIATA

VÝHLED 2019 PRO MEZINÁRODNÍ SPEDICI A LOGISTIKU

Pohledem na příští rok se zabýval v minulých dnech prezident FIATA Babar Badat. Již rok 2018 přinesl řadu změn, jež budou bezpochyby pokračovat. Obchodní válka mezi dvěma největšími ekonomikami světa se stává realitou a jejich vzájemný obchod se dostane pod nové celní tarify hodnocené miliardami dolarů. Transpacifické dodavatelské řetězce a obchodní trasy budou čelit velkým výzvám a budou mít dopad na tento sektor. 

Co přinesl prosinec 2018 v dopravě

Závěr roku přinesl řadu událostí kolem krádeží zásilek z dopravních prostředků i ze skladů a také krádeží zboží včetně vozidel a nezřídka i za použití násilí. Bylo by milejší věnovat se na konci roku tématu pohodovějšímu, než je moderní loupežnictví. Avšak rádi ukážeme i to pozitivní – některé nové kroky, jak se touto situací do budoucna potýkat.

Dohoda o balíčku mobility je pro nás přijatelná, vyhráno však ještě není

Začátkem prosince při jednání rady ministrů dopravy o budoucnosti tzv. balíčku mobility I. se podařilo dosáhnout pro české dopravce přijatelného kompromisu. O hlavních výsledcích tohoto jednání, ale i o dalších aktuálních tématech v oblasti silniční, železniční a kombinované dopravy jsme hovořili s náměstkem ministra dopravy Ing. Ladislavem Němcem.

spinner