Silniční doprava

​DKV nabídne řidičům firemních osobních a lehkých užitkových vozů unikátní tankovací kartu

28.9. – DKV Euro Service, největší poskytovatel tankovacích karet a dalších služeb pro nákladní dopravu v ČR, rozšiřuje svůj záběr na řidiče firemních osobních a lehkých užitkových vozů a nabídne jim na českém trhu unikátní tankovací kartu.

​Kamiony na dálnicích zapříčiní až 39 procent smrtelných nehod

25.9. – Kamiony se při nehodách na dálnicích stávají nebezpečnějšími než na jiných cestách. V průměru zapříčiní 39 procent smrtelných nehod a 27 procent nehod s těžkým zraněním. Nejhorším místem je úsek dálnice D1 kolem Brna, kde bourají častěji. Mezi hlavní příčiny patří nepozornost řidičů a jízda po nesprávné straně. Upozornil na to BESIP. Loni vinou řidičů nákladních vozů zemřelo na všech silnicích 67 lidí a 182 bylo těžce zraněno. Celkem se stalo 11 010 nehod kamionů.

​Sdružení chce prodloužit platnost EIA u dálnic z pěti na sedm let

25.9. – Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě navrhlo prodloužit platnost EIA, tedy posouzení vlivu stavby na životní prostředí, u prioritních silničních staveb z pěti na sedm let. Se svým požadavkem už se obrátilo na ministerstvo dopravy. Novinářům to při dopravní konferenci v Luhačovicích na Zlínsku řekl předseda sdružení Libor Lukáš.

Intenzita kamionového provozu v normálu, firmy však mají problémy

24.9. – Zhoršující se epidemiologická situace v zemi zatím intenzitu kamionového provozu příliš neovlivnila. Zatímco během jarní koronavirové krize se objem tankování nákladních dopravců snížil téměř o třetinu, během léta až do současnosti se vrátil na téměř předkrizovou úroveň. Důvodem je to, že zatím nadále fungují provozy klíčové pro nákladní dopravu. Vyplývá to z aktuálních údajů poskytovatele tankovacích karet společnosti DKV Euro Service. I přesto se však nákladní dopravci nadále potýkají s problémy kvůli výpadkům zakázek.

Stavbaři vyzkoušeli k opravě odpočívky D52 novou technologii

23.9. – Stavbaři vyzkoušeli k rekonstrukci levé odpočívky dálnice D52 u Rajhradu na Brněnsku technologii Whitetopping. Spočívá v opravě silnice pomocí tenké betonové vrstvy, kdy se po částečném odfrézování využívá stávající asfaltová vrstva společně s novou betonovou vrstvou. Tato technologie byla v České republice využita vůbec poprvé, uvedla v tiskové zprávě za firmu Skanska Petra Havrlantová.

​V ČR budou první tři stojany s vodíkem, Benzině je postaví Bonett

23.9. – V Česku vzniknou první tři veřejné plnící stojany s vodíkem pro dopravu. Na stávajících čerpacích stanicích značky Benzina z petrochemického holdingu Unipetrol je v Praze na Barrandově, v Litvínově a v Brně postaví společnost Bo­nett. V Praze a Litvínově začne stavba letos, hotovo má být příští rok. Následovat bude instalace na čerpací stanici v Kaštanové ulici v Brně. ČTK to oznámil mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl. Smlouvu o výstavbě podepsali šéf Unipetrolu Tomasz Wiatrak a člen představenstva Bo­nettu Václav Holovčák.

Obchvat Slaného byl uveden do provozu o dva měsíce dříve

22.9. – V úterý začala fungovat část obchvatu Slaného a tím i celý obchvat v délce 12,85 km. Je to o 2 měsíce dříve proti původnímu plánu. Pouze v místě napojení obchvatu na stávající silnici I/16 u Velvar se jezdít v úseku cca 80 metrů 2 provizorními jízdními pruhy. Kompletní napojení v celé šířce vozovky není možné realizovat bez svedení dopravy z vybudované provizorní komunikace právě novou část obchvatu. Informovalo o tom Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

​HoppyGo: České firmy si oblíbily další model půjčování aut, zájem o P2P carsharing vzrostl o 116 %

21.9. – P2P carsharing se stává velmi atraktivní pro firmy, podle údajů HoppyGo meziročně vzrostl počet registrovaných firemních vozidel o 116 %. Zvyšuje se přitom jak podíl společností profitujících z nevyužité firemní flotily, tak těch, které využívají sdílených vozů pro účely svého podnikání. P2P carsharing nabízí krátkodobé i dlouhodobé zápůjčky v průměru o 40 % levněji než zavedené autopůjčovny a navíc se uživatelé nemusí k ničemu vázat, jako je tomu u operativních leasingů.

Se škodou na autě při parkování má zkušenost až 90 procent řidičů

20.9. – Až 90 procent řidičů má zkušenost se škodou na svém autě vzniklou při parkování. Vyplývá to z informací pojišťovny Uniqa. Policie loni zaznamenala 24 051 střetů se zaparkovaným vozidlem, což je druhý nejčastější druh dopravní nehody. Ve většině případů viníci z místa odjedou a poškození tak nemohou po nikom škodu vymáhat. V posledních letech k dohledání viníků stále častěji přispívají kamery monitorující veřejný prostor.

Stavbaři dokončili první část obchvatu Jesenice u Prahy

19.9. – Stavbaři dokončili první část obchvatu Jesenice u Prahy. Na jih od města spojuje okružní křižovatku u Pražského okruhu a silnici na Dolní Břežany. Práce začaly loni v dubnu a včetně výkupu pozemků vyšly na 168,4 milionu korun. Nová silnice by měla odvést nadměrnou dopravu z centra téměř desetitisícového města. V dlouhých zácpách tam často čekaly také autobusy hromadné dopravy.

spinner