Silniční doprava

Aktuality ze světa 44/2018 Premium

Aktuality ze světa 44/2018

15.11. – SILNIČNÍ DOPRAVA – V německém svazu silniční dopravy BGL platí nové stanovy. Členové Spolkového svazu silniční nákladní dopravy a logistiky (BGL) schválili v minulých dnech jednomyslně nové stanovy a s nimi novou svazovou strukturu. Svaz bude do budoucna řídit dvoučlenné představenstvo: Dirk Engelhardta Adolf Zobel. Kontrolní funkci nebude mít presidium, ale dozorčí rada, složená se zástupců pěti zemských svazů. Současně řešil BGL generační výměnu. V Berlíně se rozloučil s dosavadním prezidentem A. Wandtem a čtyřmi viceprezidenty. S novou svazovou strukturou má být BGL ještě pružnější než dosud při stále rostoucích požadavcích. Zatímco například dosud se prezidium scházelo jednou měsíčně, nyní se bude dozorčí rada setkávat v závislosti na tématech. Dále chce svaz přinášet větší výsledky na politické úrovni, aby byl pro členy ještě zajímavější. Nové stanovy jsou jen prvním krokem. Dalším úkolem má být vytvoření aliance západoevropských svazů silniční nákladní dopravy v domě silniční dopravy v Bruselu. Rovněž se má zlepšit spolupráce se zemskými svazy a družstvy silniční dopravy.

Do okolí Paříže od léta nebudou smět stará dieselová auta

13.11. – Po Německu se zákaz jízd starých dieselových vozidel dotkne i okolí Paříže. Rozhodla o tom včera rada oblasti zvané Velká Paříž, což je region zahrnující francouzskou metropoli a přilehlé departementy. Opatření, které začne platit od července příštího roku a jehož cílem je omezit znečištění ovzduší, se dotkne dieselových vozů starších 18 let, informovala francouzská média.

Výběr mýta byl v říjnu rekordní a činil 1,03 miliardy Kč

12.11. – Stát během října vybral na mýtu více než 1,03 miliardy Kč, meziročně o 8,2 procenta více. Výběr tak poprvé v jednom měsíci překročil miliardovou hranici. Vyplývá to z informací správce mýtného systému, společnosti Kapsch. Letos se na mýtném vybralo zatím 9,1 miliardy Kč, meziročně o 4,7 procenta ví­ce.

Zákaz jízdy pro dieselová auta bude i v Kolíně nad Rýnem a Bonnu

12.11. – Se zákazem jízdy starších dieselových aut musejí od dubna příštího roku počítat i řidiči ve čtvrtém nejlidnatějším městě Německa, tedy Kolíně nad Rýnem, a v nedalekém bývalém hlavním městě spolkové republiky Bonnu. Rozhodl o tom správní soud v Kolíně. Počet německých měst, která se kvůli znečištěnému ovzduší musejí připravit na podobné zákazy, se tak dál rozrůstá.

Po 52 letech bude Česká republika opět hostit Světový silniční kongres PIARC Premium

Po 52 letech bude Česká republika opět hostit Světový silniční kongres PIARC

26.10. – Česká republika včera v Japonsku zvítězila v hlasování Rady PIARC o pořádání Světového silničního kongresu. V roce 2023 se tak Praha stane středobodem odborníků na silniční dopravu z celého světa. Naše metropole tím naváže na 14. Světový silniční kongres, který se uskutečnil v Praze naposledy v roce 1971.

Po Francii nasadil FlixBus elektrobusy i na dálkové spoje v Německu

26.10. – FlixBus více investuje do elektromobility. Po pilotním projektu v dubnu, kdy jako první dopravce na světě začal testovat elektrobusy v dálkové dopravě ve Francii mezi městy Amiens a Paříží, nyní nasadil druhý E-Bus v Německu, a to na trase mezi Mannheimen a Frankfurtem. Německý elektrobus je poháněný 100% čistou energií od GreenPeace Energy.

Českým kamionovým dopravcům ubývají zahraniční zakázky

23.10. – Tuzemským kamionovým dopravcům ubývají mezinárodní zakázky. Zatímco v roce 2015 převezli v rámci mezinárodní dopravy téměř 64 milionů tun zboží, loni to bylo o skoro 36 procent méně. Propad pokračuje i letos. Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy.

Bonett vybudoval v Ostravě nejsilnější CNG stanici ve střední Evropě Premium

Bonett vybudoval v Ostravě nejsilnější CNG stanici ve střední Evropě

23.10. – V Ostravě byla slavnostně otevřena nová CNG stanice, kterou společnost Bonett vybudovala v pozici generálního dodavatele pro Dopravní podnik Ostrava. Její výkon je téměř 3500 metrů krychlových stlačeného zemního plynu za hodinu, obsahuje čtyři speciální olejem nemazané kompresory s motory o příkonu téměř 1 MW a zásobníky na 2500 metrů krychlových plynu. Díky těmto parametrům se stanice stala nejsilnější a nejvýkonnější CNG plnicí stanicí jak v České republice, tak i ve střední Evropě.

Výběr mýta ve 3. čtvrtletí vzrostl o 3,2 procenta na 2,6 miliardy Kč

15.10. – Na mýtném se ve třetím čtvrtletí vybralo přes 2,65 miliardy Kč, meziročně o 3,2 procenta více. Letošní příjem z mýta se tak vyšplhal na 8,06 miliardy Kč. Vyplývá to z informací správce mýtného systému, společnosti Kapsch. Výběr mýta v říjnu by podle firmy mohl poprvé překonat miliardovou hranici za měsíc.

Skupina Jihotrans měla konsolidovaný obrat 3,5 miliardy Kč

12.10. – Skupina Jihotrans, kterou tvoří dopravní a servisní firmy, měla loni konsolidovaný obrat 3,5 miliardy Kč a zisk po zdanění 120 milionů. Oznámil to generální ředitel GW Jihotrans Robert Krigar. Obrat byl podle něj stejný jako loni, zisk však nižší. O kolik zisk meziročně klesl, ředitel neuvedl a ve veřejných zdrojích firma tato čísla neuvádí.

spinner