Silniční doprava

ČKP už nebude bezplatně krýt škody nepojištěných ukrajinských řidičů

15.4. - Česká kancelář pojistitelů (ČKP) už nebude dál bezplatně krýt škody nepojištěných ukrajinských řidičů. Nově bude jejich nehody posuzovat individuálně. Kancelář o tom v pátek informovala v tiskové zprávě. Bezplatné krytí škod ukrajinských řidičů platilo od loňského března, a to po dobu šesti měsíců od překročení ukrajinských hranic. Nyní v ČR jezdí asi 4000 nepojištěných ukrajinských vozidel.

Firma Agra se odvolala proti povolení týkajícímu se D55 z Olomouce do Kokor

15.4. - Společnost Agra z Velkého Týnce na Olomoucku podala odvolání proti stavebnímu povolení na dvě desítky objektů souvisejících s chystanou stavbou dálnice D55 z Olomouce do Kokor na Přerovsku. Zemědělská firma tvrdí, že kvůli této dopravní stavbě se zkomplikuje její přístup na okolní pole, která obhospodařuje. Požaduje proto zrušení stavebního povolení, aby projekt mohl znovu projednat stavební úřad. Odvolání společnosti Agra posoudí krajský úřad. ČTK v pátek informaci získala na úřední desce olomouckého magistrátu.

Holický nadjezd v Olomouci jde do realizace

14.4. - Během následujících měsíců zmizí frekventovaný železniční přejezd na koridorové trati přímo v Olomouci, nahradí ho nadjezd. Hlavním zhotovitelem stavby bude FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby. Práce se naplno rozběhnou v červenci, po novém nadjezdu projedou první auta na konci příštího roku.

Krůčky vodíkového pohonu v dopravě

14.4. - Vodíkový pohon stále více naplňuje roli pohonu budoucnosti. ČR má první čerpací stanici na pražském Barrandově, v Hamburku nově jezdí 25 vodíkových taxi, osvědčuje jako významná alternativa v logistice i vlakové dopravě. Testování probíhá v městské hromadné dopravě a na poli sdílených automobilů i v ČR. Australští vědci přišli s objevem, který by mohl vyřešit problémy s jeho výrobou. Objevili novou metodu, která by mohla změnit způsob výroby vodíku.

CNG dál zlevňuje, ekvivalent litru benzínu stojí i méně než 20 korun

12.4. - Po loňských extrémech se cena stlačeného zemního plynu (CNG) vrací do normálu. Zatímco během podzimu stál CNG v průměru více než 50 Kč/m3 a v některých případech dokonce téměř 100 Kč/m3, nyní je průměrná cena množství odpovídajícího jednomu litru benzínu asi 24 Kč. Firmy nebo živnostníci využívající CNG karty ale mohou odebírat plyn už i za méně než 20 Kč/m3.

ŘSD zahajuje stavbu další části Velkého městského okruhu v Brně

11.4. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes zahajuje další stavbu, která je součástí Velkého městského okruhu v Brně. Konkrétně se jedná o stavbu I/42 VMO Bauerova, která dotváří jihozápadní segment trasy VMO a významně zlepší plynulost a bezpečnost silničního provozu v městské části Pisárky.

Stavbaři dnes zahájí opravu mostu na D35 u Mohelnice, provoz bude omezený

11.4. - Stavbaři dnes zahájí letošní fázi oprav mostu na dálnici D35 u Mohelnice na Šumpersku, rekonstrukce potrvá do druhé poloviny září. Řidiči osobní i kamionové dopravy v tomto místě projedou v jednom pruhu pro každý směr. ČTK to sdělil Miroslav Mazal z olomouckého pracoviště Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

​BGL: Modernizační balíček na ochranu klimatu je politické harakiri

10.4. – Německý svazu spedice, logistiky a zásobování BGL se prudce ohradil proti snahám semaforové koalice podporovat rozvoj železnice z příjmů ze silniční dopravy. „Společnost Habeck & Co (Robert Habeck je spolkovým ministrem pro hospodářství a ochranu klimatu) by měla zvážit, zda by pro ni v budoucnu nebylo lepší nechat si rebarborový střik doručit na práh po železnici,“ uvedl rozhořčeně Dirk Engelhardt, mluvčí představenstva BGL.

​PKSGO! je nová obchodní značka skupiny PKS Gdańsk - Oliwa SA

10.4. - Na začátku letošního dubna rozšířila skupina PKS Gdańsk-Oliwa SA trh dopravních a spedičních služeb o značku PKSGO! „Představujeme vám značku PKSGO!, která spojuje to, co umíme nejlépe, a DNA naší organizace,“ řekl Rafał Olszewski, předseda představenstva společnosti PKS Gdańsk-Oliwa SA. „Není náhodou, že v jejím názvu je slovo GO – jedná se o zkratku složenou z prvních písmen společnosti Gdańsk Oliwa. GO je také slovo, které vyvolává představu pohybu, energie a cestování, což je pro dopravu ideální, dodal.

​Stavbaři letos dokončí na dálnici D4 hrubé stavby většiny ze 40 mostů

8.4. – Stavbaři letos dokončí na nově budovaném úseku dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem hrubé stavby většiny ze 40 mostů. Hotovo je v úseku 42 procent všech stavebních prací. Na stavbě denně pracují až stovky strojů a obdobný počet lidí. Vyplývá to z informací, které novinářům za sdružení Via Salis sdělila Daniela Pedret. V provozu má být celá D4 v prosinci 2024. Kvůli stavbě jsou na různých místech krátké či delší uzavírky, objížďky nebo zpomalení.

spinner