Silniční doprava

​IVECO s projektem Plant the Future rozšiřuje zelené plochy na planetě

9.8. – Projekt Plant the Future (Sázejme budoucnost) spustila společnost IVECO loni v červenci ve spolupráci s organizacemi zabývajícími se obnovou lesů a jeho cílem je zvětšovat zelené plochy na naší planetě. Projekt už byl úspěšně zaveden v Itálii, Polsku a Německu. Úspora CO2 prostřednictvím plynových tahačů IVECO S-WAY, které se v uvedených zemích prodaly, a stromů vysázených a darovaných zákazníkům, u nichž je potenciál dodávek vozidel, pak za pouhý rok po jeho spuštění překročila 45 000 tun ročně. Uspořený objem CO2 odpovídá množství, které více než 3 miliony stromů absorbují za rok.


V pondělí začne další velká oprava silnice v Plzni ve směru od Prahy

7.8. - Plzeňské Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začne v pondělí s celoplošnou opravou Rokycanské ulice ve směru od Prahy do centra. Jde o jednu z nejfrekvento­vanějších silnic v Plzni. Stavba za 47 milionů korun včetně DPH začne asi 200 metrů nad křižovatkou Masarykova-Rokycanská a povede až k vjezdu do Gambrinusu. Po dobu výstavby bude omezený průjezd Rokycanské v obou směrech, sníží se počet pruhů, řekl mluvčí ŘSD Adam Koloušek.

Křižovatka silnic I/57 a I/69 ve Vsetíně bude bezpečnější, práce na její přestavbě začaly

6.8. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo přestavbu důležité křižovatky ve Vsetíně. Konkrétně jde o křížení silnic I/57 a I/69 v místní části Rokytnice. Po úpravě se zásadně zvýší bezpečnost tohoto místa, řidiči totiž musí v současnosti odbočovat vlevo z velmi frekventované silnice I/57 a často zde dochází k dopravním nehodám, a to i s tragickými následky.

Barometr nákladní dopravy ČESMAD Bohemia za 2. čtvrtletí 2022

5.8. - Sdružení ČESMAD Bohemia publikuje na svých webových stránkách další vydání Barometru nákladní dopravy – hodnocení situace v oboru silniční nákladní dopravy samotnými dopravními firmami. Po absolutním šoku, který způsobila ruská invaze na Ukrajině a vyvolaný nárůst cen nafty se během druhého čtvrtletí situace aspoň zčásti zklidnila. Většině firem se podařilo přizpůsobit svá cenová ujednání novým podmínkám. Nebezpečím zůstává setrvalý růst cen energií, růst inflace a vysoké úrokové sazby. Tyto faktory se na ziskovosti dopravců projeví negativně zřejmě ještě v další části roku. Zatímco se hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí ve srovnání s prvním čtvrtletím zlep­šily, výhledy na zakázky do konce roku zůstaly stejné.

Registrace vozidel v ČR od ledna do července 2022

4.8. - Červenec přinesl další pokles registrací osobních vozů – přetrvává negativní situace v dodávkách nových vozidel, aktuální data ukazují na možné zlepšení až v dalších měsících. Registrace osobních automobilů v červenci dále klesaly, méně se jich prodalo naposledy v roce 2012. Za prvních 7 měsíců je výsledek nejnižší od roku 2014. Rostou registrace vozidel s alternativními pohony, v červenci jejich podíl dosáhl 19,8%, z toho je 11,8% hybridů bez vnějšího dobíjení. Podíl elektrických vozidel činil 2,3%, včetně PLUG-IN hybridů pak 4%. V ostatních kategoriích došlo v období měsíců 1–7 rovněž k meziročním poklesům, s výjimkou motocyklů, které pokračují v rekordních počtech a autobusů, které přes červencový propad udržují meziroční růst.

V české dopravě chybí přes 25 000 řidičů, stav nezměnil ani konflikt na Ukrajině

4.8. - V české dopravě nadále chybí až 25 000 profesionálních řidičů v kamionové a autobusové přepravě. Situaci nezměnil ani konflikt na Ukrajině, kvůli němuž z Česka odešly jednotky šoférů, zhruba stejný počet zároveň přibyl z řad uprchlíků. Nedostatek řidičů, zejména v autobusové dopravě, může v budoucnu ještě zhoršit vysoký průměrný věk šoférů. ČTK to sdělil Tomáš Bicera z portálu TruckJobs.cz, který patří do skupiny sdružení ČESMAD Bohemia. V Česku je kolem 120 000 profesionálních šoférů.

ŘSD zahajuje realizaci zkapacitnění silnice I/9 mezi Novým Borem a Svorem

4.8. - Ředitelství silnic a dálnic dnes zahájilo akci I/9 Nový Bor – Svor, zkapacitnění. V rámci stavby dojde k přestavbě současné dvoupruhové komunikace na směrově rozdělený čtyřpruh.

Oprava pražského Barrandovského mostu má 27 dní zpoždění, byla nasazena 3. směna

3.8. - Letošní oprava pražského Barrandovského mostu, která měla původně skončit 2. září, má asi 27 dní zpoždění. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Adam Scheinherr. Na práce proto byla podle něj od pondělí nasazena třetí směna. Důvodem zpoždění je podle náměstka mimo jiné to, že armatur v mostě je více a jsou silnější, než se očekávalo podle projektu. Rekonstrukce mostu začala 16. května. Dělníci nejprve demolovali nájezdovou rampu ze Strakonické ulice, kterou nyní znovu budují, a odfrézovali vozovku a odstranili římsy, zábradlí a izolace.

Kvůli nově budované části D4 začnou v srpnu odstřely skal u Milína

3.8. - Kvůli nově budovaným částem dálnice D4 začnou v srpnu u středočeského Milína odstřely skalního masivu, aby vzniklo místo pro budoucí dálnici. Stavební firmy plánují také demolici mostu na silnici I/4 u Mirotic, a to na polovinu října. První most u Mirotic zbouraly v červnu. V trase z Hájů do Mirotic počítají stavbaři se 40 mosty, většina z nich bude nových. Skrývky ornice jsou na trase hotové z 95 procent. Firmy budují i objízdné silnice, první z nich zprovozní v druhé polovině srpna. Vyplývá to z informací, které novinářům zaslala Daniela Pedret, mediální manažerka firmy Via Salis. Dálnice by měla být hotová do konce roku 2024.

ŘSD zahájilo stavbu obchvatu a přemostění u Žiželic na Lounsku

2.8. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo stavbu obchvatu a přemostění u Žiželic na Lounsku na silnici I/27. Jde o první velkou investiční akci v Ústeckém kraji, kterou chomutovská správa ŘSD nechá stavět metodou Design and Build – navrhni a postav. Znamená to, že vybraný projektant bude následně stavbu i realizovat. Za práce podnik zaplatí 820,06 milionu korun. Hotovo by mělo být v roce 2025. Novináře o tom v tiskové zprávě informovala mluvčí ŘSD Dana Zikešová.

spinner