Silniční doprava

Společnost GasNet zprovoznila první mobilní samoobslužnou čerpací stanici na LNG v ČR

9.7. – Společnost GasNet úspěšně zprovoznila v tuzemsku první mobilní veřejnou samoobslužnou plnicí stanici na zkapalněný zemní plyn – LNG. Čerpací stanice se nachází v Klecanech u Prahy, kousek od dálnice D8. Řidičům nákladních vozů je tato moderní a ekologická technologie k dispozici non-stop.

Výrobní závod Volkswagenu v Emdenu vstupuje do nové éry elektromobily

9.7. – Značka Volkswagen realizuje podle plánu přechod svých výrobních závodů na elektromobilitu i během koronavirové krize. Nyní byla zahájena rekonstrukce závodu Emden. Z jeho bran budou od roku 2022 vyjíždět elektromobily.

Společnost DAF Trucks představila vylepšený systém AEBS-3 pro řady LF, CF a XF

9.7. – Pro zvyšování bezpečnosti vozidel i silničního provozu představuje společnost DAF Trucks vylepšenou verzi systému AEBS pro celou svou řadu modelů LF, CF a XF: systém AEBS-3. Tato třetí generace je schopna zajistit autonomní nouzové brzdění, které pomůže zabránit srážce se stojícími i pohybujícími se vozidly až do rychlosti 80 km/h. Sofistikovaný bezpečnostní systém je nabízen v kombinaci s adaptivním tempomatem (ACC) a výstrahou před čelním nárazem (FCW).

Svaz průmyslu: Firmám chybí zakázky, šetří, ale ve velkém nepropouštějí

10.7. – Koronavirová krize nekončí. Firmám stále chybí zakázky. Zatím reagují především úsporami v nemzdových nákladech. Masové propouštění nechystají. Ovšem řada firem už nyní přemýšlí, jak do budoucna zvýšit svou odolnost proti podobným krizím. Hledají nové obchodní modely, plánují rozšířit paletu nabízených produktů, změnit své dodavatelské a odběratelské řetězce a investovat do digitální transformace. Zjistil to červnový průzkum, který uskutečnil Svaz průmyslu a dopravy ČR a jehož se zúčastnilo 135 podniků.

​Renault Trucks buduje se společností Indra síť na recyklaci nákladních vozidel

8.7. – Bruno Blin, prezident značky Renault Trucks, a Loïc Bey-Rozet, výkonný ředitel společnosti Indra Automobile Recycling, podepsali 2. července 2020 dohodu, která definuje podmínky spolupráce mezi francouzským výrobcem nákladních vozidel a specialistou na recyklaci automobilů pro vytvoření sítě pro recyklaci, opětovné použití a regeneraci dílů nákladních vozidel. Oba partneři dokončují roční studii, která byla provedena s finanční podporou ADEME a za pomoci společnosti Indra, která se specializuje na demontáž těžkých zařízení.

​Pojistný limit odpovědnosti dopravce škody na drahém a lehkém zboží často nepokryje

V poslední době je čím dál více aktuální otázka, kam se bude ubírat ekonomika po zrušení krizových opatření zavedených v souvislosti s pandemií COVID-19 a jak tato situace ovlivní přepravy nákladů. Obávám se, že se bude opakovat situace z roku 2008 a let následujících (viz DN 10/20) a že majitelé zásilek budou chtít ušetřit, nesjednají pojištění pro zásilku po dobu její přepravy a budou spoléhat na to, že dopravce je pro případ své odpovědnosti za vznik škody na přepravovaném zboží pojištěn.

​RHA: Clo na kamiony ohrozí hospodářské oživení

Unie britských silničních dopravců RHA varovala, že desetiprocentní sazba na nově dovážená nákladní vozidla ohrozí hospodářské oživení ve Velké Británii. Učinila tak v reakci na nový britský globální tarif (UKGT), který v květnu vyhlásila vláda a jenž bude platit od 1. ledna roku 2021.

​IRU žádá v rámci plánu obnovy EU 75 miliard EUR pro silniční dopravu

6.7. – V rámci diskuse, která nyní probíhá s cílem dosáhnout shody ohledně návrhu Evropské komise vynaložit v rámci fondu nové generace pro podporu obnovy po pandemii a řízení budoucích investic v rámci příštího víceletého finančního rámce EU (2021–27) celkem 750 miliard EUR, požaduje Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU ) jasnou a cílenou podporu pro společnosti silniční dopravy.

​Iveco Czech Republic opět Podnikem roku v autoprůmyslu

5.7. – Společnost Iveco Czech Republic, a.s. získala prestižní ocenění Podnik roku v automobilovém průmyslu za rok 2019. Vítěze tradiční soutěže vyhlásilo již podvaadvacáté Sdru­žení automobilového průmyslu. Vysokomýtské Iveco opět zabodovalo v kategorii firem nad 250 zaměstnanců. Hlavními kritérii pro získání ocenění byly ekonomické výsledky dosažené v loňském roce.

​Na D1 budou letos zprovozněny tři zrekonstruované úseky, první v říjnu

4.7. – Letos budou zprovozněny tři opravované úseky dálnice D1 s celkem 29,5 kilometry. První z nich u Soutic by měl být otevřen během října, další budou následovat v listopadu. Celkem by tak na konci roku mělo být zrekonstruováno 119,5 kilometru, zbylých 41,5 kilometru chce stát dokončit v příštím roce. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. V současnosti opravy pokračují na sedmi úsecích. Informovalo o tom ministerstvo dopravy.

spinner