Silniční doprava

​Ministerstvo dopravy spustilo Portál dopravy pro digitální dopravní služby

9.12. – Ministerstvo dopravy spustilo nový Portál dopravy. Umožňuje občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech nebo řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod. Tento nástroj je podle resortu dopravy dalším krokem v digitalizaci dopravních agend do roku 2025.

​T-Mobile spolupracuje s Toyotou na využití privátní sítě 5G v automobilovém průmyslu

8.12. – Společnost Toyota s výrobním závodem v Kolíně převzala počátkem prosince od T-Mobilu testovací prostředí pro aplikace využívající privátní mobilní síť 5G, vybudované v kolínské továrně automobilky. Na základě konkrétních modelů nasazení sítí 5G v průmyslovém prostředí a ve spolupráci se svými technologickými partnery postavil T-Mobile pro Toyotu privátní síť 5G v tzv. standalone režimu, která plně spoléhá na nejnovější standardy mobilních sítí. Po Belgii a Polsku je Česká republika teprve třetí evropskou zemí, kde automobilka Toyota 5G aktivně testuje.

​V ČR se zatím prodalo 13 milionů elektronických dálničních známek za 11 miliard korun

6.12. – Za dva roky existence elektronických dálničních známek v Česku se jich prodalo přes 13 milionů kusů za bezmála 11 miliard korun. Statistiky Centra dopravních informačních systémů ministerstva dopravy (Cendis) ke konci letošního listopadu ukazují, že nejvíce si lidé pořizovali desetidenní známky (5,9 milionu kusů), následovaly roční známky (5,7 milionu kusů) a třicetidenní známky (1,4 milionu kusů). Uvedla to mluvčí Cendisu Radka Nastoupilová.

VCHD Cargo získala 2. místo v Ocenění Českých Lídrů

5.12. – Přepravní společnost VCHD Cargo se v projektu Ocenění Českých Lídrů umístila na stříbrné příčce mezi nejlepšími společnostmi Středočeského kraje. Cenu na slavnostním večeru převzali ředitel společnosti Pavel Sirotek a marketingový a obchodní manager Petr Kozel.

Silničáři v Pardubickém kraji začínají využívat dešťovou vodu

5.12. - Silničáři v Pardubickém kraji začínají při letní a zimní údržbě vozovek a na zálivku mladých stromů využívat dešťovou vodu. Při přestavbě cestmistrovství v Moravské Třebové mimo jiné vybudovali podzemní nádrže na její jímání a technické zařízení pro výrobu solanky, roztoku soli na ochranu vozovek před namrzáním. Dosud se využívaly převážně povrchové vody, v budoucnu by se ale dešťová voda mohla zachycovat častěji, řekl ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec.

Letos bude v Česku otevřeno 21,2 kilometru nových dálnic, méně než loni

4.12. - Letos bude v Česku otevřeno celkem 21,2 kilometru nových dálnic. Zprovoznit se má i 14,2 kilometru silnic první třídy, uvedla analytická společnost CEEC Research s odkazem na data ministerstva dopravy. Je to přibližně dvakrát méně než loni, kdy stát zprovoznil 46,5 kilometru nových dálnic a zhruba 23 kilometrů silnic první třídy.

Policie na jihu Moravy letos vybrala na pokutách za přetížené vozy přes dva miliony korun

3.12. - Jihomoravská policie vybrala od začátku roku do konce října na pokutách za přetížené nákladní vozy přes dva miliony korun. Třetina z těchto aut byla ze zahraničí. Na policejním webu o tom informoval mluvčí Petr Vala.

VCHD Cargo zvyšuje efektivitu pohybu na rampách

2.12. - Přepravní společnost VCHD Cargo nově nasadila do svých služeb manipulátor výměnných nástaveb Kamag. Vozidlo určené pro manipulaci s výměnnými nástavbami uvnitř logistických areálů se vyznačuje mimořádnou obratností a uživatelským komfortem pro řidiče. Na nakládce a vykládce šetří čas i pohonné hmoty.

Skupina ORLEN rozšiřuje svou síť čerpacích stanic v Evropě

2.12. - Mezinárodní skupina ORLEN, která v Česku provozuje síť čerpacích stanic ORLEN Benzina, expanduje v Maďarsku a na Slovensku. V důsledku realizace nápravných opatření souvisejících s akvizicí skupiny Grupa LOTOS a na základě dohody se skupinou MOL o převzetí části jejích čerpacích stanic vstoupila skupina ORLEN do Maďarska, kde přebírá 143 stanic. Ihned 1. prosince tohoto roku se skupina ORLEN stala vlastníkem 79 stanic, které dosud fungovaly pod značkou Lukoil, a okamžitě zahájila jejich přejmenování. Úplné převedení do bílo-červených barev a standardů sítě ORLEN bude realizováno do konce března příštího roku. Převzetí a přejmenování zbývajících 64 stanic bude realizováno postupně do poloviny roku 2024. Na Slovensku skupina ORLEN přebírá od skupiny MOL zhruba 39 stanic, které budou přejmenovány do poloviny roku 2023. Na obou trzích bude skupina ORLEN mezi čtyřmi největšími hráči.

Toyota nespoléhá jen na elektromobily, sází na široké portfolio pohonů

1.12. - Japonská automobilka Toyota v České republice nabízí všechny typy alternativních pohonů, od full hybridních přes plug-in hybridní modely až po bateriové a vodíkové elektromobily. V době, kdy většina automobilek směřuje svoji budoucnost pouze k elektrickým modelům, Toyota sází na širší nabídku. Vynáší jí to doposud nejvyšší tržní podíl (6,3 %) v počtu prodaných nových aut a čtvrtou pozici na trhu.

spinner