Silniční doprava

​Čerpací stanice ve Španělsku musí dávat slevy na pohonné hmoty

3.4. – Čerpací stanice ve Španělsku musí od 1. dubna dávat slevy na pohonné hmoty, které jim bude z velké části dotovat tamní vláda. Za každý natankovaný litr benzinu, nafty či zkapalněného plynu musí klientům odečíst 20 centů, což při plné nádrži menšího osobního auta činí zhruba 10 eur (asi 250 Kč). Další slevy na litr nově poskytnou některé čerpací stanice ve Španělsku klientům v rámci svých věrnostních programů. U čerpacích pump se v pátek tvořily fronty a informační systémy kolabovaly kvůli vysokému počtu transakcí, uvedla španělská média.

​Na silnicích Evropské unie loni zemřelo 19 800 osob, meziročně o 5 procent více

1.4. – Evropská komise zveřejnila předběžné statistiky osob usmrcených v důsledku dopravních nehod za rok 2021. Na silnicích 27 států Evropské unie zemřelo cca 19 800 osob, zatímco v roce 2020 se jednalo o zhruba 18 800 lidí. Počet obětí nehod se tak meziročně zvýšil o 1 000, tedy o 5 procent. Ve 13 členských státech došlo k meziročnímu zvýšení počtu obětí (a to včetně České republiky), ve 12 státech byly naopak počty obětí nižší. V Belgii a Finsku byl počet mrtvých zhruba stejný jako v roce 2020. Devět členských států vloni zaznamenalo nejnižší počty obětí nehod v historii (Dánsko, Německo, Irsko, Kypr, Litva, Malta, Polsko, Portugalsko a Švédsko). V České republice jsme zaregistrovali historicky nejnižší počet mrtvých o rok dříve, tedy v r. 2020 (nejvíce pak v r. 1994, a to 1 637 osob).

​Dodací lhůty na auta se prodlužují, po čipech chybí i kabelové svazky z Ukrajiny

31.3. – Na nové auto si čeští zákazníci počkají i více než rok. Automobilkám schází komponenty, na stále pokračující čipovou krizi navázaly problémy s kabelovými svazky, které automobilkám dodávalo 38 ukrajinských závodů. Zákazníci se tak potýkají s dlouhými dodacími lhůtami nových vozů, u některých značek a modelů i déle než rok.

​DB Schenker přebírá první sériově vyrobený Mercedes-Benz eActros

30.3. – DB Schenker je prvním zákazníkem na světě, který do svého vozového parku převzal sériově vyráběný elektrický vůz Mercedes-Benz eActros. Společnost využije 19tunový nákladní vůz pro rozvoz zásilek ve městech. Už dnes DB Schenker nabízí bezemisní doručování z více něž 60 evropských terminálů. Vozy eActros rozšíří flotilu udržitelných vozidel DB Schenker o další elektromobil a významně tak přispějí k dosažení klimaticky neutrální logistiky.

​Vodíkový kamion Gebrüder Weiss se osvědčil v provozu

30.3. – Po prvním roce provozu vyhodnocuje poskytovatel přepravních a logistických služeb Gebrüder Weiss svoje zkušenosti se svým prvním nákladním vozem na vodík. „Hyundai XCIENT Fuell Cell, který využíváme ve švýcarském Altenrheinu, je denně využíván pro přepravu běžných nákladů na krátké vzdálenosti a osvědčil se zde ve všech ročních obdobích. Dokonce i na úsecích s prudkým stoupáním si elektromotor, který čerpá energii z palivového článku, zachovává plný výkon. Provozem „Hydrogen-trucku“ navíc ročně ušetříme přibližně 80 tun emisí CO2,“ uvedl Jan Kodada, ředitel obchodu a marketingu Gebrüder Weiss.

​ČESMAD Bohemia: Evropské státy své dopravce podporují více, česká vláda váhá

29.3. – Sdružení ČESMAD Bohemia znovu vyzvalo 24. března vládu, aby českým dopravcům pomohla zvládnout razantní nárůst cen nafty. Vláda podle něj nabídla zatím „měkká“ opatření ve formě odkladů plateb, ale dopravci trpí akutní platební neschopností, prodělávají a potřebují čas na promítnutí vysokých nákladů do cen. Z průzkumu sdružení plyne, že skoro tři čtvrtiny z nich to ještě nedokázaly ani z poloviny, 63 % dopravců odhaduje, že se jim to podaří do 2 měsíců a 84 % do půl roku.

​V ČR má být podle plánu 80 vodíkových plnicích stanic do roku 2030

29.3. – V České republice má být do roku 2030 podle plánů 80 plnicích vodíkových stanic. Nyní v zemi funguje jedna, dalších devět se buduje. Do roku 2030 má po českých silnicích jezdit až 50 000 osobních aut na vodík a 870 vodíkových autobusů. Na semináři Výstavba vodíkových plnicích stanic, který pořádá agentura CzechInvest a ministerstvo průmyslu a obchodu, to řekl Jan Bezděkovský z ministerstva dopravy.

​DPD měří kvalitu ovzduší a spouští speciální informační web

28.3. – Společnost DPD, součást největší sítě balíkové přepravy v Evropě, představuje nový informační web, na kterém si každý Pražan může ověřit kvalitu ovzduší v místě svého bydliště. Zjistit může například i to, zda je vhodné v danou chvíli provozovat venkovní sportovní aktivity, nebo otevírat okna v bytě. Po hlavním městě denně projíždí 70 dodávek, na kterých jsou umístěna laserová měřicí zařízení, další jsou pak instalována na 20 budovách. Data jsou snímána každých 12 vteřin a aktualizována v reálném čase 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

​Chybu při zadání elektronické dálniční známky mohou řidiči nově opravit i v době její platnosti

27.3. – Chybně zadané údaje v elektronické dálniční známce je nově možné opravit i v době její platnosti. Motoristé nyní mohou změnit až dva znaky v SPZ a také stát registrace vozidla. Správce systému Státní fond dopravní infrastruktury tak společně s jeho provozovatelem státním podnikem CENDIS, reagují na připomínky vzešlé z provozu systému a vycházejí vstříc řidičům, kteří se při koupi známky zmýlili.

​Španělská vláda sníží dopravcům ceny pohonných hmot, ti ale dále protestují

27.3. – Španělská vláda se dohodla s hlavním profesním sdružením nákladních dopravců na snížení cen pohonných hmot pro toto odvětví. Učinila tak ve snaze ukončit protest nákladních dopravců proti drahým palivům, který v zemi pokračuje od 14. března. Svolavatelé protestu ale dohodu odmítají a dále s vozy demonstrovali v Madridu a v Barceloně, uvedla agentura Reuters. Pokračování protestu potvrdili i po setkání s ministryní dopravy Raquelou Sánchezovou.

spinner