Silniční doprava

​Společnost Scania zaznamenala v první polovině roku pokles dodávek vozidel o 41 procent

6.8. – „V první polovině roku 2020 jsme zaznamenali pokles dodávek vozidel o 41 procent, přičemž nižší objem se týkal v podstatě všech regionů. Příjmy společnosti Scania z poskytování služeb klesly během první poloviny roku 2020 o 5 procent na 13,5 miliardy SEK. Segment finančních služeb vykázal nižší provozní výnosy ve výši 476 milionu SEK kvůli vyšším rezervám na nedobytné pohledávky, což je odrazem finančního dopadu koronavirové krize na naše zákazníky.“ Uvedl to Henrik Henriksson prezidenta a generální ředitel značky Scania.

Vzniká nový Mercedes-Benz Třída T, kompaktní MPV pro rodinu, volný čas a podnikání

5.8. – Mercedes-Benz Vans nabízí již delší dobu malá, středně velká i velká MPV, a splňuje tak z hlediska vnitřního prostoru prakticky všechny požadavky zákazníků. Nyní vzniká na platformě pro malá lehká užitková vozidla zcela nový model, který optimálně splňuje požadavky rodin a hodí se i pro volnočasové aktivity. Mercedes-Benz Vans bude od prvního pololetí roku 2022 nabízet soukromým zákazníkům také menší MPV, se kterým chce navázat na úspěchy, jichž dosahuje s Třídou V v segmentu středně velkých MPV. Nový model ponese označení „Třída T“.

​Elektronické známky by měly distribuovat Česká pošta a Čepro

4.8. – Elektronické dálniční známky nejspíš bude fyzicky distribuovat konsorcium státních podniků České pošty a Čepra. V tendru uspěly s cenově nejnižší nabídkou. Dostávat budou 2,3 procenta z ceny prodaných vinět. Dosud je odměna pro distributory 4,6 procenta. Nyní běží 15denní lhůta pro případné námitky proti výběru. Informoval o tom podnik Cendis, který má přípravu systému elektronických známek na starosti. Elektronické dálniční známky by měly nahradit současné papírové kupony od příštího roku.

Společnost VCHD Cargo oslavila první rok svého fungování na německém trhu

4.8. – Česká dopravní společnost VCHD Cargo před rokem rozšířila své působení i na území Spolkové republiky Německo, kde založila dceřinou firmu. VCHD Cargo GmbH se sídlem v Radeburgu nyní úspěšně podniká v oblasti dálkových i vnitrostátních přeprav, rozšiřuje svoji flotilu nákladních vozů a plánuje nábor nových zaměstnanců.

Předsedou představenstva společnosti Škoda Auto se stal Thomas Schäfer

4.8. – Thomas Schäfer se včera ujal funkce předsedy představenstva společnosti Škoda Auto. Na této pozici vystřídal Bernharda Maiera, který po téměř pěti letech v čele představenstva předal funkci svému následníkovi.

​​Společnost EUROWAG rozšiřuje obchodní tým o KomTeS

3.8. – Hlavním obchodním zástupcem EUROWAG Telematiky pro ČR a SR se stává KomTeS. EUROWAG uvolněnou kapacitu směřuje do vývoje integrovaných produktů, které prostřednictvím technologií ulehčí život všem dopravcům.

Registrační značky bude dál dodávat SPM-Utal

3.8. – Dodavatelem registračních značek na následujících šest let bude konsorcium společností Se­curity Paper Mill, a.s. a společnost Utal Sp. Zo.o, kteří již dodávají registrační tabulky od roku 2017. Oznámilo to ministerstvo dopravy

Sdílení aut mezi uživateli se v ČR těší velké oblibě, v Brně vzrostla poptávka na dvojnásobek

3.8. – Velký zájem o dovolenou v tuzemsku, ale i hledání alternativních řešení městské mobility. Oba tyto trendy se pozitivně promítají na rostoucí poptávce po sdílení aut, ve které kromě Prahy dominuje také Brno. Podle platformy Hop­pyGo je poptávka v moravské metropoli meziročně více než dvojnásobná a o 130 % vzrostl také počet nových uživatelů. Nejžádanější jsou vozy střední a vyšší střední třídy a před letní sezonou zesílil o více než 80 % zájem o kabriolety. Na sdílené mobilitě profitují nejen uživatelé, ale i majitelé, kteří si v Brně meziročně vydělali o 200 % více.

​V noci na dálnicích přibývají fatální nehody,loni tvořily třetinu

2.8. – Při nočních jízdách na dálnicích výrazně roste riziko fatálních nehod. Loni na dálnicích v Česku zemřelo při dopravních nehodách 31 lidí, z toho více než třetina právě v noci. Nejčastější příčinou je únava řidiče. Upozornila na to Asociace Záchranný kruh. Při dopravních nehodách loni na všech silnicích v ČR zemřelo 547 lidí.

Jihotrans má kvůli koronaviru největší pokles v nákladní dopravě

2.8. – Skupina Jihotrans, kterou tvoří dopravní a servisní firmy, měla loni konsolidovaný obrat 3,2 miliardy korun, meziročně podobný. Konsolidovaný zisk po zdanění stoupl o 14 milionů na 108 milionů Kč. Kvůli dopadům koronakrize má skupina za druhé letošní pololetí propad obratu přes 20 procent, řádově ve stovkách milionů korun. Největší pokles je v kamionové dopravě. ČTK to řekl generální ředitel GW Jihotrans Robert Krigar.

spinner