Silniční doprava

Motocykly a skútry budou moci v Praze od jara jezdit pruhy pro autobusy MHD

2.1. - Lidé na motocyklech a skútrech budou moci v hlavním městě od jara začít využívat vyhrazené jízdní pruhy pro autobusy MHD. Záměr schválil silniční správní úřad a město čeká na nabytí právní moci. Důvodem zavedení změny je zvýšení bezpečnosti a plynulosti provozu. ČTK to dnes sdělil dosluhující primátorův náměstek Adam Scheinherr. Pro autobusy MHD je v Praze vyhrazeno 66 kilometrů jízdních pruhů, které využívají rovněž policisté, strážníci, záchranáři nebo taxikáři a na některých místech jsou určeny také cyklistům.

Středočeský kraj připravuje opravy silnice z Kostelní Lhoty do Poděbrad

2.1. - Středočeský kraj připravuje opravy silnice II. třídy z části Poděbrad Přední Lhota do Kostelní Lhoty na Nymbursku. Náklady na opravy zhruba šestikilometrového úseku, které mají zejména zvýšit bezpečnost dopravy, zřejmě překročí 200 milionů korun. Součástí prací bude také vybudování dvou nových mostů a pruhy pro cyklisty v Kostelní Lhotě. Kraj chce letos získat stavební povolení a dokončit dokumentaci pro výběr stavební firmy. Informovala o tom dnes mluvčí krajské správy a údržby silnic Petra Kučerová.

V Česku letos ubylo obětí nehod, může jít o druhý nejméně tragický rok

31.12. - V Česku letos proti loňsku ubylo obětí dopravních nehod. Podle dosavadních předběžných údajů policie na silnicích zemřelo 467 lidí, číslo se ale může snížit kvůli výsledkům pitev usmrcených při listopadových nehodách. Loni si dopravní nehody v Česku vyžádaly 470 lidských životů. ČTK to dnes řekl ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Letošek by tak mohl být dosud druhým nejméně tragickým rokem na českých silnicích za víc než 60 let policejních statistik.

Dálnice D1 se v příštím roce začne v Brně rozšiřovat na šest pruhů

31.12. - Dálnice D1 se v příštím roce začne okolo Brna a v Brně rozšiřovat na šest pruhů, budou tři v každém směru. Po mnoha letech příprav vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) výběrové řízení na rozšíření úseku nejvytíženějšího jihomoravského dálničního úseku mezi 194. a 196. kilometrem, do 9. ledna mohou firmy podávat nabídky. Podle předpokladů by se mělo stavět v letech 2023 až 2026, řekla mluvčí brněnského závodu ŘSD Lucie Trubelíková. O rok později má začít přestavba křižovatky dálnic D1 a D2, tedy exitu 196 na dálnici D1.  

Podél budoucího severovýchodního obchvatu postaví Pardubice cyklostezku

30.12. - Podél severovýchodního obchvatu v Pardubicích povede cyklostezka. Město pokračuje výkupem pozemků, některé i vyvlastní. Trasa pro cyklistky by mohla být hotová na jaře roku 2025, ve stejném termínu má být dokončená silnice. ČTK to řekl náměstek primátora Jan Hrabal.

Mýto na dalších silnicích v Plzeňském kraji nezpůsobilo zahlcení menších silnic

30.12. - Řidiči kamionů v Plzeňském kraji, kteří musí od července platit mýto na dalších dvou silnicích první třídy, nevyužívají víc krajské silnice druhé a třetí třídy, aby se platbám vyhnuli. Těžkých nákladních aut neubývá. Na čtyřech silnicích v regionu se osvědčily zákazové značky pro vozy nad 12 tun, řidiči je respektují. ČTK to zjistila u plzeňské organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a na krajském úřadě.

Více než 875 000 řidičů v příštím roce vyprší platnost řidičského průkazu

29.12. - Více než 875 000 motoristů v příštím roce vyprší platnost řidičského průkazu, navíc dalším desítkám tisíc řidičů skončila platnost dokladu letos a dosud si ho nevyměnili. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Počet propadnutých dokladů je tak výrazně vyšší než letos, kdy vypršela platnost průkazu zhruba 414.000 motoristů. Nově ovšem mohou řidiči o výměnu žádat elektronicky.

Prodej elektronických dálničních známek v Česku letos vzrostl o 26 procent

29.12. - V Česku se od začátku loňského prosince do konce letošního listopadu prodalo 7,26 milionu elektronických dálničních známek v celkové hodnotě 5,77 miliardy korun. Počet prodaných známek se meziročně zvýšil o 26 procent z předchozích 5,75 milionu kusů, které měly hodnotu 5,19 miliardy korun. Nejvíce si letos motoristé kupovali kupony s desetidenní platností, zatímco loni nejvíce upřednostňovali roční známku. Sdělil to Jan Paroubek, ředitel státní společnosti Centrum dopravních informačních systémů ministerstva dopravy (CENDIS), která prodej zajišťuje. Vzhledem k tomu, že prodej elektronických dálničních známek byl v ČR spuštěn 1. prosince 2020, uvádí CENDIS pro srovnání vždy údaje za období od prosince do listopadu následujícího roku.

ŘSD pokračuje v soutěži na zhotovitele tunelu Homole na budoucí dálnici D35

28.12. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pokračuje ve výběrovém řízení na zhotovitele tunelu Homole na budoucí dálnici D35. Tunel byl kvůli technické náročnosti vyčleněn jako samostatná stavba z úseku Ostrov – Vysoké Mýto, stavět by se mohl začít příští rok. Zahájení výstavby dálnice z Ostrova se plánuje o rok později.

Praha je připravena na novoroční úklid 2023

27.12. - Oslavy příchodu nového roku bývají v hlavním městě nejbouřlivější a po dvou letech spojených s covidovými opatřeními, které přinesly řadu omezení, se lidé do ulic metropole vrátí. Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK) se společně s dodavatelem úklidových služeb na tento návrat Pražanů a návštěvníků metropole do centra města pečlivě připravují. Na pravém břehu Vltavy bude uklizena plocha o výměře necelých 150 tisíc metrů čtverečních a na levém břehu pak 41 tisíc metrů čtverečních. Úklid bude zajišťovat stovka pracovníků ručního čištění a více než třicet strojů a další techniky.

spinner