Silniční doprava

MD: Modernizace D1 byla náročná, výrazně ale zlepšila komfort a bezpečnost

10.5. - Ministerstvo dopravy (MD) vydalo tiskovou zprávu, v níž bere výsledky kontroly Národního kontrolního úřadu (NKÚ) na vědomí a respektuje kritiku dílčích aspektů modernizace dálnice D1. Ty jsou však podle MD pouze jednotlivými možnými vadami na jinak v celku profesionálně pojaté modernizaci uceleného úseku dálnice v celkové délce 160 km a rozhodně z nich nelze dovozovat celkově nedobré provedení celého projektu. V této souvislosti je třeba připomenout, že modernizace byla stavebně zahájena v květnu 2013, byla z hlediska zabezpečení prakticky nepřetržitého provozu koordinačně velmi náročná, trvala celkem devět stavebních sezón a stavebně byla dokončena na přelomu září a října 2021.

Premiéra: Volvo Trucks testuje elektrická nákladní vozidla na palivové články na veřejných komunikacích

9.5. - Nákladní vozidla s palivovými články na vodíkový pohon emitující pouze vodní páru budou důležitou součástí produktového portfolia společnosti Volvo Trucks s nulovými emisemi výfukových plynů. Vozidla nyní prošla důležitým milníkem – konkrétně byla testována na veřejných komunikacích.

NKÚ kritizoval opravu D1, ministerstvo dopravy i ŘSD modernizaci dálnice hájí

9.5. - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) kritizoval rekonstrukci dálnice D1 mezi Mirošovicemi a Kývalkou za víc než 28 miliard korun z evropských i státních peněz a vyjmenoval řadu nedostatků. Oprava podle NKÚ není dokončena a na už opravených částech zůstaly některé mosty a nadjezdy ve stavu, který ohrožuje bezpečnost dopravy. NKÚ dnes poukázal i na nekvalitní odstraňování závad, chybějící parkovací místa pro kamiony či časté jízdy přetížených vozidel. Ministerstvo dopravy i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ale tvrdí, že i přes výtky NKÚ modernizace D1 zvýšila bezpečnost a komfort uživatelů. Některé mosty a odpočívky se ještě budou opravovat, zdůraznilo ministerstvo.

​Součástí nové dálnice z Olomouce do Přerova bude i odpočívka u Majetína

8.5. – Součástí nové dálnice D55 z Olomouce do Přerova, jejíž první úsek mezi Olomoucí a obcí Kokory se už staví, bude i oboustranná odpočívka u Majetína na Olomoucku. Řidiči tam najdou parkovací plochy, čerpací stanice a relaxační zónu. Oboustranná odpočívka bude postavena zhruba na sedmém kilometru budoucí dálnice D55. Parkoviště na obou odpočívkách pojmou až 90 osobních automobilů, osm autobusů, 12 karavanů a obytných vozů, 70 nákladních vozidel a dvě nadrozměrné soupravy. Odpočívka bude jediným zařízením svého druhu na celém dálničním tahu mezi Olomoucí a Hulínem na Kroměřížsku.

​Renault Trucks představuje e-learningovou platformu zaměřenou na dekarbonizaci

6.5. – Potřeba dekarbonizace dopravy je v současné době velmi aktuální tématem, které vyvolává u odborníků na dopravu a logistiku řadu otázek. To vedlo značku Renault Trucks, která je již téměř patnáct let odborníkem na elektromobilitu, ke spuštění Akademie dekarbonizace: bezplatné e-learningové platformy přístupné pro každého. Poskytuje odborné odpovědi na většinu otázek, které mohou vyvstat při plánování transformace podnikání.

​Zeptali jsme se Víta Mázdry, jednatele společnosti ViT Logistics, s. r. o.

Jaké novinky máte připravené pro letošní veletrh transport logistic v Mnichově?

Dopravci: Vyšší sazba spotřební daně z nafty sníží konkurenceschopnost českých dopravců

5.5. – Vláda včera rozhodla o zkrácení období platnosti snížené sazby spotřební daně z nafty. Místo konce letošního roku se má sazba daně zvýšit o 1,50 Kč z litru nafty již k 1. červenci. Loňské snížení daně, jímž vláda reagovala na vysoké ceny pohonných hmot a chtěla jím podpořit konkurenceschopnost českých dopravců se pozitivně projevilo na výkonnosti oboru a státu se vrátilo i ekonomicky. Uvedl to mluvčí Sdružení ČESMAD Bohemia Martin Felix.

​Schmitz Cargobull a Trimble spolupracují na řízené správě dat

Prostřednictvím centra pro správu dat TrailerConnect společnosti Schmitz Cargobull mohou spediční firmy poskytovat svým zákazníkům kontrolovaně a bezpečně data relevantní pro zakázku.

​Komentář: Co přinesl březen v dopravě a logistice

Nekonečný příběh na téma nových, čistých pohonů pokračuje. Sám autor, původně příznivec alespoň hybridní mobility v tom však spatřuje spíše nekonečný souboj naivních snílků a avanturistů s přirozenými běhy v přírodě a společnosti, jejichž vývoj je sice nezbytný (zpátky ni krok!), ale nelze ho významně urychlit a některé pokusy ho mohou dokonce zpomalit. Přesto prosím považujte tento příspěvek za čistě osobní názory autorovy.

Právě vyšlo v DN č. 9

​Eurowag se poprvé zúčastní světového veletrhu transport logistic v Mnichově

4.5. – Společnost Eurowag, přední poskytovatel integrovaných řešení v oblasti silniční dopravy v Evropě, se poprvé zúčastní světového veletrhu zaměřeného na logistiku, mobilitu, IT a management dodavatelského řetězce. Akce s názvem transport logistic se koná v Mnichově od 9. do 12. května.

spinner