Silniční doprava

O prázdninách zemřelo na silnicích 118 lidí, o tři víc než loni

10.9. – V červenci a srpnu letošního roku zemřelo na českých silnicích 118 lidí, o tři více než ve stejném období loni. Počet nehod klesl o 193 na 17.821. Méně bylo i zraněných lidí při nehodách. Na tiskové konferenci to včera řekl pověřený ředitel služby dopravní policie Jiří Zlý.

Řidiči testují nové digitální systémy v mobilním simulátoru Mercedes-Benz Premium

Řidiči testují nové digitální systémy v mobilním simulátoru Mercedes-Benz

10.9. – Vývojoví inženýři společnosti Daimler Trucks vyjeli v červenci poprvé do terénu s mobilním simulátorem, určeným pro uživatelské testování. Řidiči nákladních vozidel mohou v tomto simulátoru testovat prototypy budoucích digitálních ovládacích menu a nových aplikací. Základem jsou aktuální systémy nového modelu Mercedes-Benz Actros. Zkušenosti testujících osob jsou přímo využívány při dalším vývoji společnosti Daimler Trucks. 

Mýtný systém v Praze není podle primátora v tomto volebním období na stole

9.9. – Hlavní město nepočítá s tím, že v tomto volebním období zavede mýtný systém pro zpoplatnění vjezdu do metropole. Po společném jednání pražských a středočeských radních to uvedli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Podle Zdeňka Hřiba je nejprve potřeba vyřešit nutné legislativní změny, které by zavedení mýta v metropoli umožnily. Politici řešili i další témata, zejména z dopravy, územního plánování či cestovního ruchu. Další schůzky by měly následovat.

ŘSD chce otevřít část D3 Ševětín - Borek ještě letos

9.9. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce do konce letošního roku zprovoznit část dálnice D3 Ševětín-Borek dlouhou 10,6 kilometru. Původně ji chtěl stát otevřít na jaře 2020, silničáři se ale snaží, aby tento úsek za více než 930 milionu Kč bez DPH, byl hotový ještě letos. Nově v úseku zprovoznili 50 metrů dlouhou část, jejíž dostavbu blokovala žaloba majitele pozemku proti vyvlastnění, řekl dnes mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

MŽP je toho názoru, že města by si přínosy mýta měla porovnat s jiným nástroji

6.9. – Zavedení mýta ve městech by měla předcházet podrobná studie přínosů mýtného na kvalitu ovzduší ve městě. Města by si zároveň měla porovnat výhody mýta proti jiným nástrojům, jak regulovat dopravu a zkvalitnit ovzduší. Vyplývá to z vyjádření ministerstva životního prostředí (MŽP). Vedení Prahy na začátku září uvedlo, že zvažuje zavedení mýta ve městě. Mýtné poplatky vybírá řada evropských měst, zejména v Itálii.

Zavádění mýtného v Praze není podle Jiřího Pospíšila na pořadu dne

6.9. – Pražští zastupitelé TOP 09 odmítají zavedení mýtného v hlavním městě do doby, než se dostaví jeho vnitřní i vnější okruh. Není to na pořadu dne, sdělil včera předseda zastupitelů TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil. Záměr mýtného představil tento týden náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Podle něho chce magistrát jednat s ministerstvem dopravy o změně zákona, která by to umožnila. TOP 09 a STAN jsou součástí Spojených sil pro Prahu, které vládnou s Piráty a Prahou Sobě. Koalice měla mezi sebou již několik neshod, poprvé jde o spor uvnitř Spojených sil.

Ministerstvo dopravy představilo systém elektronických dálničních známek

6.9. – Ministr dopravy Vladimír Kremlík a ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyněk Hořelica na Pražském okruhu představili připravovaný systém elektronické dálniční známky, která od roku 2021 nahradí papírové dálniční známky pro osobní automobily. Za účasti Policie ČR a státního podniku CENDIS předvedli, jak bude probíhat kontrola platnosti elektronické dálniční známky v provozu a připravovaný model jejího nákupu v e-shopu. 

Aktuality ze světa 36/2019 Premium

Aktuality ze světa 36/2019

6.9 – LETECKÁ DOPRAVA – Společnosti Kühne + Nagel a Air France KLM Martinair Cargo hodlají vzájemně propojit své elektronické knihovací procesy. Odpovídající zkušební běh byl v červenci úspěšně absolvován, jak uvádí společné tiskové prohlášení. Řešení se má nyní dále vyvíjet a potom má být uplatněno v Evropě a v jihoasijském prostoru. 

Na vybraných přejezdech budou kamery, které umožní pokutovat přestupky Premium

Na vybraných přejezdech budou kamery, které umožní pokutovat přestupky

5.9. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) se rozhodla bojovat proti řidičům, kteří riskantním a bezohledným chováním na přejezdech nejen porušují silniční zákon, ale především ohrožují zdraví a životy lidí ve vozidle či ve vlaku. Na vybraných přejezdech po celé České republice instaluje nový kamerový systém, jehož výstupy jsou použitelné i ve správním řízení a na jejich základě bude možné pokutovat provozovatele vozidla. První takový přejezd již funguje v Úvalech u Prahy. 

Praha sjednotila rychlost na severojižní magistrále na 50 km/h

5.9. – Po pražské severojižní magistrále se nově v úseku mezi Vinohradskou třídou a Hlávkovým mostem jezdí obousměrně maximální rychlostí 50 kilometrů v hodině. Důvodem je zlepšení plynulosti provozu, zvýšení bezpečnosti a snížení hluku. Včera to sdělila mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Dosud se v úseku mohlo jezdit až sedmdesátikilo­metrovou rychlostí. 

spinner