Silniční doprava

​V říjnu zemřelo na silnicích v ČR 39 lidí, o 12 méně než loni

2.11. – V říjnu zemřelo na silnicích v Česku zatím 39 lidí, o 12 méně než loni za celý říjen. Za letošek je obětí dopravních nehod celkem 399, což je zhruba o šest desítek méně než loni od začátku roku do konce října. Vyplývá to z údajů, které poskytl ředitel dopravní policie Jiří Zlý, a dalších informací policie. Jedná se o předběžné údaje. Množství zemřelých při nehodách za uplynulý měsíc je nejnižším říjnovým počtem obětí nejméně za posledních deset let.

​Řidiči musí opět mít na ledu či sněhu zimní pneumatiky

1.11. – Dneškem začíná pro motoristy znovu platit povinnost mít na autech zimní pneumatiky, jestliže je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza nebo když se dá takový povrch předpokládat. Povinnost platí do 31. března. Bez ohledu na stav vozovky je zimní obutí u auta povinné, když je na silnici značka Zimní výbava.

​Automobilový provoz opět slábne, zatím asi o třetinu

29.10. – Spolu se zpřísňováním protikoronavirových opatření postupně slábne i automobilový provoz v zemi. Jeho intenzita je nyní zhruba o třetinu nižší než před měsícem. Spolu s tím se snížil i počet nehod, vyplývá z policejních statistik. Intenzita provozu na tuzemských silnicích klesala i na jaře, kdy v období nejtužších opatření spadla zhruba na polovinu běžného provozu.

​Loni při nehodách aut vznikly škody za 81,4 miliardy Kč, letos klesnou

27.10. – Při loňských dopravních nehodách na silnicích loni vznikly škody za 81,4 miliardy korun. To je o 1,3 miliardy meziročně více. Škody rostou nepřetržitě posledních sedm let. Uvedlo to Centrum dopravního výzkumu (CDV). Letos by podle odhadů mohly ztráty z nehod po dlouhé době klesnout na zhruba 75 miliard korun, projevit by se mělo oslabení provozu během koronavirové krize. I tak zřejmě bude letošní rok co do výše škod třetí nejhorší v historii.

Vyšla kniha o změně pracovních režimů řidičů podle Balíčku mobility 2020

Více než čtyři roky trvala složitá jednání na půdě Evropské unie o budoucnosti silniční dopravy. Jako výsledek byly ve Věstníku EU č. L 249 dne 31. 7. 2020 zveřejněny tři nová nařízení a jedna směrnice, které mění pravidla pro dopravce, řidiče a další subjekty působící v oblasti silniční dopravy užitkovými vozidly. Souhrnně se někdy tyto předpisy nazývají „balíčkem mobility“. Knihu „Změněná nařízení 561/2006 a 165/2014“ vydal Systemconsult.

Společnost Krone představila novou generaci návěsů

Na setkání nazvaném Chytrá dopravní řešení představil německý výrobce přípojných vozidel Krone v září ve Welte novinářům novinky ve své nabídce dopravní techniky a služeb.

Nová generace vozidel MAN TG má pozitivní odezvu

Nová generace nákladních vozidel MAN označovaná jako New Truck Generation získala během sedmi měsíců od svého uvedení na trh mimořádně pozitivní zpětnou vazbu. Oceňována je zejména orientace na řidiče, uživatelská přívětivost, úspora paliva a celkový balíček služeb zaměřený na potřeby zákazníků.

CNH Industrial / Nikola - Podpora dekarbonizace těžké dopravy a vodíku

Společnosti CNH Industrial N.V. a Nikola Corporation se společně zavázaly ke sponzoringu „dekarbonizace těžké dopravy a role vodíku“ v rámci programu vyhlášeném organizací Politico. Na akci, která se konala 1. října 2020, se sešli vedoucí političtí představitelé EU, odborníci v tomto odvětví a zástupci mezivládních organizací, aby diskutovali o co nejlepší cestě k dekarbonizaci těžké dopravy a o tom, jakou roli může v rámci tohoto úsilí sehrávat vodík.

Český vozový park je jedním z nejstarších v EU, flotily jeho stáří snižují

26.10. – Průměrné stáří osobních automobilů na českých silnicích se podle Svazu dovozců automobilů (SDA) zvýšilo na aktuálních 15,11 roku. Na tomto vývoji se negativně projevuje i skladba dovážených ojetin, z nichž více než polovina je v provozu více než 10 let. Stáří vozového parku v Česku naopak výrazně omlazují firemní flotily, ve kterých dochází průměrně k obnově vozů každých 6 let. Podle průzkumu Arval Mobility Observatory je to i důsledkem rostoucího zájmu o financování firemním fleetů prostřednictvím operativního leasingu.

Zájezdoví dopravci mohou od pondělí žádat o kompenzace

26.10. – Zájezdoví autobusoví dopravci mohou od pondělka žádat o kompenzace, které by jim měly pomoci zmírnit ztráty z jarní krize. Stát mezi ně v programu COVID-BUS rozdělí až miliardu korun. Ministerstvo dopravy bude žádosti přijímat do 25. listopadu, o rozdělení peněz chce rozhodnout do konce roku.

spinner