Silniční doprava

Soud vyhověl Kapschi a nařídil ÚOHS znovu zkoumat mýtnou smlouvu

12.7. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se musí znovu zabývat smlouvou mezi ministerstvem dopravy a novým provozovatelem mýtného, konsorciem CzechToll a SkyToll. Krajský soud v Brně včera vyhověl žalobě společnosti Kapsch, která je dosavadním provozovatelem systému elektronického mýtného. Kapsch se domáhá toho, aby ÚOHS zakázal plnění smlouvy. Ministerstvo dopravy podá podle ministra Vladimíra Kremlíka kvůli rozsudku kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Stejně bude postupovat ÚOHS.

ČESMAD Bohemia zahájil kampaň na snížení nehodovosti zahraničních řidičů

12.7. – Bohužel ještě o něco rychleji, než přibývá na českých silnicích zahraničních kamionů (v roce 2018 klesl podíl českých kamionů na vybraném mýtu pod 50 procent), roste jejich nehodovost. Sdružení ČESMAD Bohemia se proto rozhodlo pomoci obrátit tento trend a za podpory České kanceláře pojistitelů realizuje projekt na snížení nehodovosti zahraničních řidičů nákladních vozidel na vozovkách v ČR.

DACHSER Czech Republic nasadil na pravidelnou linku další silniční vlak Premium

DACHSER Czech Republic nasadil na pravidelnou linku další silniční vlak

12.7. – Mezinárodní logistický provider DACHSER Czech Republic nasadil další silniční vlak, tzv. road train, na pravidelné tuzemské lince. Tato velkokapacitní vozidla na pravidelných denních linkách mezi Ostravou a Brnem mají o 40 procent vyšší kapacitu než stávající soupravy se dvěma výměnnými nástavbami, které na linkách doposud jezdily. 

DAF investuje 200 milionů EUR do závodu na výrobu kabin ve Westerlo

11.7. – Společnost DAF se chystá investovat 200 milionů EUR do svého závodu na výrobu kabin v belgickém městě Westerlo v rámci přípravy na zvyšování objemu výroby, které si žádá rostoucí úspěch DAF po celém světě. Společnost oznámila svůj investiční záměr v průběhu návštěvy Philippea Muyterse, vlámského ministra práce, hospodářství a inovací.

ŘSD zahájilo rozšiřování odpočívky Humpolec na dálnici D1 Premium

ŘSD zahájilo rozšiřování odpočívky Humpolec na dálnici D1

11.7. – Ředitelství silnic a dálnic včera zahájilo rozšiřování odpočívky Humpolec vlevo (směr Praha) na dálnici D1. Odpočívku ŘSD rozšiřuje na základě přijaté strategie odpočívek, která byla schválena Ministerstvem dopravy a v jejímž rámci dochází ke zvyšování kapacity odstavných ploch, především pro kamionovou dopravu (viz http://www.dnoviny.cz/…jiz-dostatek). 

Volkswagen Užitkové vozy na české trhu posiluje Premium

Volkswagen Užitkové vozy na české trhu posiluje

10.7. – Značka Volkswagen Užitkové vozy uzavřela první pololetí na českém trhu s úspěšnou bilancí. Během prvních šesti měsíců letošního roku vzrostl počet registrací nových vozů této značky o 6,1 procenta na celkových 3297.

Nové obchvaty by kvůli snížení emisí měly být podle MŽP bez poplatků

10.7. – Zrušení povinnosti dálničních známek na obchvatech, vyšší poplatky za vjezd do částí měst a nové obchvaty by podle ministerstva životního prostředí (MŽP) měly přispět ke snížení emisí a splnění evropského závazku do roku 2030. Vyplývá to z návrhu aktualizace Národního programu snižování emisí (NPSE), který MŽP zaslalo do mezirezortního připomínkového řízení. Připomínková místa mají deset dní na zaslání svých komentářů, veřejnost může poznatky zasílat do 17. července.

Tomasz Wiatrak se stal předsedou představenstva Unipetrolu, vlastníka Benziny Premium

Tomasz Wiatrak se stal předsedou představenstva Unipetrolu, vlastníka Benziny

9.7. – Orgány společnosti Unipetrol rozhodly o změnách ve složení představenstva společnosti. Novým předsedou představenstva byl s účinností od 3. července 2019 zvolen jeho dosavadní místopředseda Tomasz Wiatrak. Ve funkci nahradil Krzysztofa Zdziarského, jemuž uplynulo jeho tříleté funkční období v představenstvu společnosti. 

Stát plánuje vysokorychlostní váhy na 14 místech, zatím jsou dvě

9.7. – Stát vybral 14 míst na dálnicích, kde chce v následujících letech instalovat vysokorychlostní váhy. Váhy jsou zatím na dvou dálnicích, a to na D5 a D8. Třetí se nyní dokončuje na dálnici D35 a další by měly následovat. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. Váhy snímají hmotnost projíždějících vozidel. Při překročení povoleného limitu hrozí řidičům a vlastníkům vozidla pokuta.

V prvním pololetí stát vybral na mýtu 5,5 miliardy Kč, meziročně více

8.7. – V prvním pololetí letošního roku stát vybral na mýtu 5,5 miliardy Kč, což je meziročně o 2,6 procenta více. Nejsilnějším měsícem byl zatím květen, kdy se vybralo 979 milionů korun. Vyplývá to z informací správce mýtného systému, společnosti Kapsch. Celkové výběry mýta za uplynulých 12,5 roku překonaly 104 miliard Kč.

spinner