DN č. 19 - IAA Hannover 2018, Automobilová technika, InnoTrans Berlín, vychází 13.9., uzávěrka již 23.8.! 

Silniční doprava

Co přinesl květen 2018 v dopravě

Snad nejožehavějším tématem dopravní současnosti je smrtelná silniční nehodovost. Jakkoli chlácholivě mají působit rok od roku snižované počty těchto nehod, celková čísla jsou nadále spíše úděsná. Na problematiku pohlédneme z několika mezinárodních op­tik.

Na mýtném se v květnu vybralo meziročně o 3,3 procenta více

21.6. – Stát vybral v květnu na mýtném více než 952 milionů Kč. To v meziročním srovnání představuje nárůst o zhruba 3,3 procenta. Kamiony během měsíce učinily přes 43 milionů transakcí, což je nejvyšší číslo za dosavadních 11,5 roku vybírání mýtného v České republice. Vyplývá to z údajů správce tuzemského mýtného systému, společnosti Kapsch. Celkem stát na mýtném vybral 92,4 miliardy Kč.

Budoucnost po brexitu bude záviset na efektivitě silniční dopravy Premium

Budoucnost po brexitu bude záviset na efektivitě silniční dopravy

19.6. – Mezinárodní unie silniční dopravy IRU uspořádala setkání zástupců 28 zemí EU o budoucnosti silniční dopravy v éře po brexitu. Velká Británie je druhým největším obchodním partnerem Evropské unie, naopak EU je nejvýznamnějším obchodním partnerem pro Velkou Británii.

Vítězem Volvo Drive Challenge ČR se stal Patrik Střecha

19.6. – V sobotu 9. června se na Volvo Group Truck Centru v Plzni – Nýřanech uskutečnilo finálové klání soutěže zaměřené na techniku jízdy a spotřebu Driver Challenge 2018. Vítězem českého kola se stal Patrik Střecha ze společnosti JB Trans.

Pražské nádraží Florenc je důležitým uzlem FlixBusu Premium

Pražské nádraží Florenc je důležitým uzlem FlixBusu

18.6. – Přes 750 autobusů pod značkou FlixBus odjíždí týdně z pražského nádraží Florenc. Nejvíce jich míří do českých regionů a do Německa, nejdelší je přímý spoj z Prahy do Bukurešti. Hlavní město Praha bylo do sítě evropského dopravce přidáno v roce 2015, jako významný dopravní uzel pro expanzi v rámci střední Evropy a na jih. Od té doby došlo k pětinásobnému navýšení počtu odjezdůzelených autobusů z nádraží Florenc. 

Benzina slaví šedesát let a rozšiřuje nabídku služeb

12.6. – Benzina, největší síť čerpacích stanic v České republice patřící do skupiny Unipetrol, slaví výročí 60 let od svého založení. Na trhu působí již od roku 1958 a během posledních let zaznamenala razantní pokrok. Od roku 2012 zmodernizovala podstatnou část svých čerpacích stanic, rozšířila své služby, zavedla nový koncept občerstvení Stop Café a představila nová paliva Efecta. Celkově šlo i investice ve výši 2,5 miliardy Kč.

Aktuality ze světa 23/2018 Premium

Aktuality ze světa 23/2018

11.6. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Rychle rostoucí ceny v silniční nákladní dopravě. Podle posledního čtvrtletního vydání Monitoru dopravního trhu, publikovaném v rámci Capgemini a Transporeon, se mají provozní náklady evropských silničních dopravců v roce 2018 dále zvyšovat s ohledem na rostoucí ceny pohonných hmot a pokračující nedostatek řidičů nákladních vozidel. Studie uvádí, že dopravní náklady za první čtvrtletí letošního roku představovaly nárůst větší než 7 procent ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2017. Dále cenový index pro první čtvrtletí 2018 se zvýšil o 7,1 % ve srovnání s prvním čtvrtletím loňského roku. Manažer dodavatelských řetězců u Capgemini Lars Vitters uvedl, že existuje přímá korelace se zdražováním paliva a nedostatkem řidičů v celé Evropě. Navíc očekávaná zvýšení mezd řidičů, jež se v současnosti v Evropě projednávají, mohou vést k dalšímu zvýšení nákladů v dopravě po celé Evropě.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - květen 2018

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

PUBLIKACE „ŘÍZENÍ UDRŽITELNÝCH DODAVATELSKÝCH ŘETĚZCŮ“

ELA upozorňuje na publikaci vydanou pod její patronací s původním názvem Sustainable Supply Chain Management. Kniha zdůrazňuje potřebu rozvoje udržitelných dodavatelských řetězců – hospodářského, ekologického a sociálního. Nejedná se o zbožná přání nepraktických voleb, ale o realitu rozhodování všech, kteří jsou dnes zapojení v managementu dodavatelských řetězců. Uvedená definice udržitelných řetězců není omezena na tak zvané zelené řetězce, ale uznává, že aby byly skutečně udržitelné, musejí probíhat v rámci reálných finančních struktur, jakož i přispívat hodnotám naší společnosti. Řetězce nejsou udržitelné, pokud nejsou reálně financovány a hodnoceny. Proto reálná definice managementu dodavatelského řetězce musí brát v úvahu všechny příslušné hospodářské, sociální a ekologické aspekty. Kniha obsahuje množství příkladů z širokého okruhu případových studií ze skutečného života a shrnuje poučení z mnoha různých situací směřujících k úspěšnému řízení. Vydavatelem knihy je Intech Open s hlavním sídlem v Londýně – tel. +44 (0) 20 3457 0462, e-mail: Info@intechopen.com. Cena publikace je 49 € plus DPH a poštovné.

BMC proměnil Lion’s City v exkluzivní discobus

Zábava na více než osmnácti metrech. Takový je výsledek práce MAN Bus Modification Center, který přestavěl pro Sales-Lentz Group autobus MAN Lion’s City GL v High class – Club na kolech. Přibližně 50 lidí zde může tančit, pít a oslavovat.

V Praze budou jezdit patrové autobusy Volvo B5TL UNVI

Téměř po dvou letech příprav a jednání byly koncem dubna uvedeny do provozu první dva patrové vyhlídkové autobusy určené pro jízdy turistů historickým centrem Prahy. Svůj vozový park o ně rozšířila společnost Vega Tour, s. r. o.

spinner