Silniční doprava

​Průměrné emise CO2 u osobních aut klesly v ČR v roce 2020 o 6 %, nejnižší vykázal Peugeot

​Průměrné emise CO2 u osobních aut klesly v ČR v roce 2020 o 6 %, nejnižší vykázal Peugeot Premium

5.2. – V uplynulém roce si v oblasti osobních vozidel připsali nejvíce registrací Škoda (36,9 %), Volkswagen (8,3 %) a Hyundai (7,9 %). Jak je na tom český trh a jednotlivé automobilky z pohledu průměrných emisí oxidu uhličitého? Na to se pokusil odpovědět průzkum Centra dopravního průzkumu (CDV).

ŘSD může dostavět D3 u Tábora, pozemky jsou vyvlastněné

4.2. – Krajský úřad rozhodl, že stát vyvlastní pozemky motocentra pro stavbu dálnice D3 u Tábora. Pozemky tak patří státu. Vyvlastnění žádalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), aby mohlo dostavět zhruba 400 metrů dálnice. Proti rozhodnutí se nelze odvolat. ČTK to řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Hana Brožková z kanceláře jihočeského hejtmana ČTK potvrdila, že rozhodnutí kraj poslal účastníkům řízení.

​Kia spouští pilotní projekt dopravy ‚poslední míle‘ na podporu budoucích PBV vozidel této značky

​Kia spouští pilotní projekt dopravy ‚poslední míle‘ na podporu budoucích PBV vozidel této značky Premium

4.2. – Kia Corporation začala budovat základy obchodních aktivit v oblasti moderních jednoúčelových vozidel (PBV) ve spolupráci se startupem S.lab Asia Inc., zaměřujícím se na logistický řetězec chlazeného zboží, s cílem proniknout na trh dopravy poslední míle v Singapuru.

​Španělsko snížilo minimální věk řidiče těžkých nákladních vozidel na 18 let

4.2. – Španělsko učinilo krok, který má zvýšit atraktivitu povolání u nové generace řidičů. Nedávný nový španělský zákon snižuje minimální věk pro řízení těžkých komerčních vozidel na 18 let a pro vozidla dopravy osob v mezinárodní dopravě na 21 let – s možností snížit ji v budoucnu na 18 let.

​Zájezdoví dopravci založí asociaci, chtějí prosadit rychlou pomoc

3.2. – Zájezdoví autobusoví dopravci založí novou Asociaci nepravidelné autobusové dopravy (ANAD). Jejím prostřednictvím chtějí prosadit rychlou pomoc pro provozovatele zasažené krizí. Členy by se měla stát většina podporovatelů současné iniciativy Za autobusy, kterých je přes 600. ČTK to řekl zakladatel iniciativy Jiří Vlasák. Zájezdoví dopravci jsou nyní téměř bez zakázek, v minulých týdnech proto žádali stát o další kompenzace.

​Na D1 na Vysočině meziročně ubylo pochybení u elektronického mýta

3.2. – Celníci z Vysočiny, kteří kontrolují 85 kilometrů dálnice D1, loni řešili 1468 případů porušení právních předpisů kvůli dálničním známkám. Za přestupky vybrali asi 1,4 milionu korun. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí krajského celního úřadu Richard Zeman. Pokut kvůli elektronickému mýtu bylo loni 910, o 140 méně než v roce 2019.

​Lidé mohou policii pomoci vybrat místa pro měření rychlosti aut

2.2. – Lidé se mohou zapojit do výběru rizikových míst na českých silnicích, kde řidiči překračují povolenou rychlost jízdy. Policie na svém webu oznámila, že tipy lze do konce února zapisovat na internetové stránce https://www.bezpecnecesty.cz/…peedmarathon. Podle mluvčí policejního prezidia Hany Rubášové se policisté na kontrolu rychlosti zaměří zřejmě v dubnu. Půjde o další akci nazvanou Speed Marathon, kterou pořádá organizace Roadpol a koná se v celé Evropě.

​Změna u odtahů aut na dálnici není podle ministerstva dopravy nutná

2.2. – Měnit zákon tak, aby odtahování havarovaných nebo porouchaných aut z dálnic zajišťovala služba nasmlouvaná Ře­ditelstvím silnic a dálnic, není podle ministerstva dopravy nutné. Ministerstvo se s ředitelstvím a policií dohodlo, jak v takových případech postupovat. Na dotaz ČTK to sdělilo ministerstvo dopravy. Poslanecká sněmovna má rozhodovat o návrhu poslance ANO Josefa Kotta, který počítá právě s tím, že odtahování aut by zajistilo ŘSD prostřednictvím nasmlouvané firmy. Má to podle něj urychlit odstraňování překážek ze silnice.

Do Prahy zamíří nové elektrobusy ze Škody Transportation

2.2. – Škoda Electric ze skupiny Škoda Transportation získala zakázku na čtrnáct nových elektrobusů pro Dopravní podnik hl. m. Prahy. Hlavní město získá flotilu moderních ekologických vozidel, které neprodukují emise oxidu uhličitého a přispějí tak k čistějšímu ovzduší a harmoničtějšímu životnímu prostředí ve městě. Jedná se o další úspěch skupiny Škoda Transportation pod novým vlastníkem skupinou PPF. Hodnota zakázky včetně možných opcí dosahuje hodnoty až 207 milionů korun a jedná se o první dodávku elektrobusů, kterou bude Škoda realizovat ve spolupráci se svojí sesterskou společnosti Temsa z Turecka.

​Provozovatelé autobusové dopravy sčítají ztráty

V loňském roce v důsledku opatření přijímaných s pandemií koronaviru výrazně klesly tržby dopravců zajišťujících veřejnou linkovou dopravu, avšak jejich náklady zůstaly stále vysoké. Odpadli i cestující, kteří využívali slevy pro děti a seniory, a finanční situace dopravců je špatná. Je proto namístě, aby získali pomoc z veřejných zdrojů, od toho zde tyto zdroje jsou. Uvedl to generální tajemník Sdružení ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř.

„V roce 2019 došlo především díky zavedení slev pro děti a seniory po letech pomalého poklesu výkonů a počtu přepravených osob v linkové autobusové dopravě k zajímavému nárůstu, což je přímý důsledek této podpory státu pro veřejnou hromadnou dopravu osob,“ uvedl Vojtěch Hromíř. „Bohužel, na jaře loňského roku přišel covid‑19 a kraje a obce redukovaly objednávky, převážně na úroveň prázdninového režimu. A podobné to bylo i v druhé vlně na podzim, kdy objednavatelé v rámci možností, které jim smlouvy dávají, snížili objednávky, ale počty cestujících, a tedy i tržby, poklesly ještě v mnohem větší míře,“ dodal. 
spinner