Silniční doprava

Co přinesl prosinec 2018 v dopravě

Závěr roku přinesl řadu událostí kolem krádeží zásilek z dopravních prostředků i ze skladů a také krádeží zboží včetně vozidel a nezřídka i za použití násilí. Bylo by milejší věnovat se na konci roku tématu pohodovějšímu, než je moderní loupežnictví. Avšak rádi ukážeme i to pozitivní – některé nové kroky, jak se touto situací do budoucna potýkat.

Dohoda o balíčku mobility je pro nás přijatelná, vyhráno však ještě není

Začátkem prosince při jednání rady ministrů dopravy o budoucnosti tzv. balíčku mobility I. se podařilo dosáhnout pro české dopravce přijatelného kompromisu. O hlavních výsledcích tohoto jednání, ale i o dalších aktuálních tématech v oblasti silniční, železniční a kombinované dopravy jsme hovořili s náměstkem ministra dopravy Ing. Ladislavem Němcem.

Zákaz kamionů v levém pruhu dálnic povede podle Hospodářské komory k úbytku řidičů

8.1. – Plošný zákaz jízdy kamionů v levém pruhu na dálnicích povede k dalšímu úbytku profesionálních řidičů, a tím i k celkovému poklesu tuzemské nákladní dopravy. Vyplývá to ze stanoviska Hospodářské komory ČR k poslaneckému návrhu, který prošel připomínkovým řízením. Zákaz by podle novely skupiny poslanců platil v pracovní dny od 06:00 do 22:00. Ministerstvo dopravy návrh podpořilo.

Aktuality ze světa 1/2019 Premium

Aktuality ze světa 1/2019

4.1. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – SSAB a dopravce Green Cargo obnovili ocelovou dohodu. Švédský ocelářský průmysl a drážní podnik Green Cargo obnovily svou spolupráci v dopravě oceli a současně odsouhlasily optimalizaci procesů. V příštích pěti letech bude dopravce přepravovat pro výrobce oceli SSAB polotovary a jeho hotové výrobky. Jedná se o dopravní objem kolem tří milionů tun za rok. Oba partneři jednali o nové dohodě rok a půl. Středem pozornosti přitom byla spolehlivost a nákladová efektivnost tak zvaných ocelových kyvadlových vlaků. „Vlaky jsou tepnami našich továren a válcoven, a proto je tak důležité, aby spolupráce s dráhou dobře fungovala,“ řekl Rickard Backlund, šéf logistiky u SSAB. Současně však musí také fungovat nezbytná pružnost, protože výroba bude kolísat více než dosud. Klíčovou roli v novém dopravním systému sehraje 16 lokomotiv Transmontana, jež Green Cargo pořídila. Díky větší tažné síle přepraví stejné množství zboží značně méně vlaků. Šestinápravové lokomotivy jsou přizpůsobeny severskému klimatu.

Letos bude pokračovat příprava mýta nebo liberalizace železnice

2.1. – K nejzajímavějším tématům v dopravě bude v roce 2019 patřit příprava na vybudování nového mýtného systému, který konsorcium CzechToll/SkyToll spustí od roku 2020. Zároveň se do letošního roku přesunou i spory kolem mýtného tendru. Pokračovat bude také liberalizace železniční dopravy, kraje vyberou nové provozovatele svých tratí. Další rekord očekává i pražské letiště. Řada událostí z roku 2018 bude mít dohru i v roce 2019.

Rok 2018 v dopravě: mýtný tendr a personální změny na železnici

28.12. – Rok 2018 byl v tuzemské dopravě rokem významných personálních změn na nejvyšších místech největších organizací a podniků na železnici. Nového šéfa mají Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) i České dráhy. Jasno je i o novém mýtném systému od roku 2020 i o jeho provozovateli, po 13 letech skončí firma Kapsch. Cestování ve veřejné dopravě pak pozměnily vládní slevy pro studenty a důchodce. Řada událostí bude pokračovat i v roce 2019.

Autodopravci vítají posun v jednání o brexitu

Britská asociace silniční nákladní dopravy RHA oceňuje posun v přípravě dohody o brexitu mezi vládou Velké Británie a Evropskou unií. Svaz považuje za zásadní, že se daří odvrátit nejistotu, která by na hranicích mezi Velkou Británií a Evropskou unií nastala od března 2019 v případě nedohody.

Zemní plyn je dnes ideálním řešením pro udržitelnou dopravu

Společnost IVECO představila na letošním veletrhu IAA v Hannoveru v rámci své expozice, která byla koncipována jako stoprocentně bezdieselová, 18 vozidel. Přestože k vidění byla i dnes tak prosazovaná elektrická vozidla, důraz byl položen na jiné alternativní řešení, a to na pohon na zemní plyn.

Krone podporuje iniciativu BGL

Spedice Langenlonsheimer Transport GmbH (LTG) vydražila v aukci první návěs Krone Profi Liner nové edice Brummi Edition podáním nejvyšší nabídky 26 500 €. Výtěžek akce slouží jako základní kapitál společné iniciativy spolkového svazu spedice, logistiky a zásobování BGL a výrobce návěsů a výměnných nástaveb Krone na posílení image profesionálních řidičů na veřejnosti.

eActros s elektrickou chladicí jednotkou Schmitz Cargobull

Elektromobilita se prosazuje ve stále větší míře také v segmentu užitkových vozidel. Schmitz Cargobull pokročil ve vývoji elektricky poháněných chladicích jednotek a uvedl na trh čistě elektrickou výměnnou nástavbu určenou pro distribuci. Produktové portfolio Schmitz Cargobull se od října rozrostlo o speciálně vyvinutou chladicí jednotku, jejíž elektrický pohon má nulové emise.

spinner