Silniční doprava

​Řidičům kamionů a autobusů se usnadní práce – systém placení mýta v EU se zjednoduší Premium

​Řidičům kamionů a autobusů se usnadní práce – systém placení mýta v EU se zjednoduší

18.2. – Poslanci Evropského parlamentu ve čtvrtek schválili dohodu, která umožní zavedení Evropské služby elektronického mýtného (EETS). V praxi to znamená, že dopravcům, kteří jezdí do zemí Evropské unie, odpadne povinnost pořizovat několik zařízení pro platbu elektronického mýtného po Evropě. Firmy se navíc nebudou muset registrovat do různých národních systémů, což zefektivní výběr silničních poplatků. Novinku pocítí i sami řidiči autobusů a kamionů, kterým zmizí z čelního skla velké množství nechvalně známých „krabiček“, které jim mnohdy komplikují výhled.

​Dačická THK investuje rekordně - přes 400 milionů, tržby klesly

18.2. – Dačická společnost THK Rhythm Automotive Czech, která dodává díly pro automobilový průmysl, měla loni podle předběžných výsledků tržby 4,6 miliardy Kč. Meziročně klesly zhruba o deset procent. Letos firma plánuje tržby 5,3 až 5,4 miliardy Kč a rekordní investice přes 400 milionů Kč. Souvisí i s chystaným projektem pro Renault-Nissan, kde by roční objem zakázek měl být za 30 milionů EUR (asi 768 milionů Kč). Řekl to finanční ředitel firmy Ladislav Černý.

Aktuality ze světa 7/2019 Premium

Aktuality ze světa 7/2019

17.2. – LETECKÁ DOPRAVA – Svaz varuje před poplatky za vykládku na letišti Frankfurt. Velmi ostrý spor vznikl mezi leteckými speditéry a službou odbavení leteckého zboží Frankfurt Cargo Services (FCS). Jde o poplatky za vykládku exportního zboží, vyhlášené ve výši 3,3 centu za kilogram. Neplatí se za zboží vykládané samotnými řidiči. Německý svaz spedice a logistiky DSLV je přesvědčen, že bez odpovídající dohody s příslušným speditérem je takové účtování poplatků za vykládku nelegální, protože zákonné předpisy vykládkovou povinnost speditérovi nepředepisují. Proto musí být poplatek za vykládku mezi subjektem odbavování zboží a speditérem dohodnut. Svaz doporučuje, aby vlastní a od spolupracujících podniků nasazený jízdní personál pracovní podklady o odbavení nepodepisoval při vlastní vykládce a použití vykládkového zařízení, když o tom není smluvní prohlášení. Lze však očekávat že takový způsob jednání povede k diskusím a může vést ke zpožděním na rampách. Pro případy, že řidič pracovní podklady v zájmu urychlení podepíše, měl by dotyčný podnik sdělit odbavující firmě, že jízdní personál není k uzavírání takových ujednání zmocněn. Při odepření příjmu by měl dotyčný letecký speditér podle DSLV informovat najatého dopravce, že smluvní dodání letecké zásilky ztroskotalo. Současně by měl speditér informovat svého příkazce o překážce v přepravě podle paragrafu 419 BGB. V zájmu vyhnutí se problému na rampě radí DSLV, aby se dotyční letečtí speditéři a FCS informovali o různých právních pozicích tak, aby se následné náklady udržely co nejníže.


​Čeští řidiči nemohou pykat za neschopnost Francie Premium

​Čeští řidiči nemohou pykat za neschopnost Francie

13.2. – ČESMAD BOHEMIA apeluje na Ministerstvo zahraničních věcí ČR, aby se aktivně angažovalo v případu ve Francii uvězněného českého řidiče Jiřího Sagana.

​Půlmiliardová investice do rozsáhle automatizovaných nákladních vozidel

Společnost Daimler Trucks investuje v nadcházejících letech 500 milionů EUR do vývoje rozsáhle automatizovaných nákladních vozidel (úroveň 4 podle SAE). Daimler Trucks kromě toho vytvoří v rámci této investice více než 200 nových pracovních míst. Noví specializovaní pracovníci připraví techniku rozsáhle automatizovaných nákladních vozidel k uvedení na trh, s nímž se počítá již během příštího desetiletí.

​Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - leden 2019

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

SUMMIT EVROPSKÉ INFORMAČNÍ BEZPEČNOSTI: TEISS AMSTERODAM

ELA informuje členy o akci, která proběhne letos 12. a 13. února. Budou zde představeny paralelní proudy zaměřené na kulturu a vzdělání a dále na hrozby a rizika; uskuteční se tak dvě konference v jedné. TEISS Amsterodam dále zorganizuje workshopy a odborné diskuse u kulatého stolu. Více než 200 profesionálů z oblasti kyberbezpečnosti a informačních technologií přijde informovat o posledních hrozbách a nejlepších zkušenostech při realizaci organizačních změn.

​IVECO vyrobilo loni v ČR 4286 autobusů a vyplatilo zaměstnancům sjednané odměny

Společnost Iveco Czech Republic, a. a., vyrobila v loňském roce 4286 autobusů, což je o několik desítek více než v roce 2017. Získala rovněž ocenění pro druhého nejlepšího zaměstnavatele v Pardubickém kraji a zaměstnancům byly vyplaceny sjednané odměny.

​Mercedes-Benz již posedmnácté v řadě dominuje trhu s nákladními vozidly

Ani v roce 2018 značka Mercedes-Benz svou pozici jedničky na trhu nákladních automobilů v České republice neztratila. Mercedes-Benz obhájil posedmnácté v řadě celkové prvenství v prodeji nákladních aut nad šest tun celkové hmotnosti.

​Zasílatelé zatím platnost Úmluvy CMR pro vnitrostátní dopravu moc nezaregistrovali

Od letošního roku platí některá ustanovení Úmluvy CMR i pro vnitrostátní silniční nákladní dopravu. Jak upozornil výkonný ředitel Svazu spedice a logistiky ČR Ing. Petr Rožek, Ph.D., většina zasílatelů si však zatím změny, které pro ně novela zákona č. 304/2017 Sb. přináší, neuvědomuje.

​Paragraf 9a vychází vstříc potřebám dopravců

K počátku ledna tohoto roku vstoupil v účinnost zákon č. 304/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 111/1994 Sb., o silniční dopravě, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony (dále jen zákon). Sem nově zahrnutý § 9a upravuje tento zákon tak, že do přepravní smlouvy uzavírané ve vnitrostátní silniční nákladní přepravě zavádí přímé použití některých ustanovení Úmluvy CMR.

spinner