Silniční doprava

Čína otevře od 25. června všechna svá kontrolní místa pro systém TIR

20.5. – Generální celní správa Číny (GACC) přijala významné rozhodnutí – od 25. června 2019 plně otevře všechny své kontrolní body pro mezinárodní silniční dopravě v rámci systému TIR.

IVECO New Daily s větším výkonem a menší spotřebou

Společnost IVECO představila v dubnu v Turíně svůj nový model New Daily, který je podle výrobce prvním vozidlem ve svém segmentu, jež splňuje emisní normy Euro 6D / Temp a nabízí udržitelnost spolu s vyšším výkonem a úsporou paliva.

Průmyslová výroba v Německu oslabila, logistici však věří v opětovný růst Premium

Průmyslová výroba v Německu oslabila, logistici však věří v opětovný růst

16.5. – Míra průmyslové výroby v Německu v dubnu prudce poklesla, i když poněkud pomaleji než o čtyři týdny dříve. Vyplývá to z indexu IHS Markit / BME Purchasing Manager (PMI), který německá Asociace pro řízení dodavatelských řetězců, zásobování a logistiku (BME) využívá jako ukazatel ekonomického vývoje.

ÚOHS musí znovu rozhodnout o námitkách Kapsche k tendru na mýto

16.5. – Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj se musí znovu vypořádat s námitkami, které měla firma Kapsch k tendru na mýtné. Rozhodl o tom Krajský soud v Brně, který zrušil jeho rozhodnutí z prosince loňského roku. Je to uvedeno na úřední desce soudu.

Recyklační jednotka OMV ReOil mění plastový odpad v syntetickou ropu Premium

Recyklační jednotka OMV ReOil mění plastový odpad v syntetickou ropu

16.5. – „Tato technologie nám umožňuje využít jeden barel ropy vícekrát. To znamená, že se spálí méně plastů ve spalovnách a tím snížíme emise skleníkových plynů. Metoda ReOil tedy pomáhá naplnit cíle OMV v oblasti trvalé udržitelnosti, které se týkají emisní efektivity z hlediska cyklu CO2,“ řekl Manfred Leitner, člen představenstva OMV pro oblast Downstream.

Hospodářský výbor doporučil zavedení elektronických dálničních známek

16.5. – Řidiči v České republice si zřejmě budou pořizovat pro jízdu na dálnicích elektronické známky, nynější papírové kupony úplně skončí. Poplatky budou motoristé hradit elektronicky, elektronická bude i kontrola. Zavedení elektronických kuponů od roku 2021 předpokládá vládní návrh novely zákona o pozemních komunikacích, jehož schválení včera doporučil Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny.

Slovensko chystá změnu dopravních předpisů a chce přitvrdit při telefonování za jízdy

16.5. – Ministerstvo vnitra SR předloží ještě před létem vládě a následně pak i poslancům sedm zásadních změn dopravních předpisů. Mezi ty hlavní patří vyšší postih za telefonování za volantem. Předpis navíc podobně jako je tomu i v západní Evropě rozšiřuje zákaz používání mobilních telefonů při řízení i na další telekomunikační a audiovizuální prostředky, jako jsou například tablety nebo kamery a podobná zařízení. O chystané změně informoval ÚAMK.

CzechToll má již prvních 25 tisíc palubních jednotek, v září bude mít všechny Premium

CzechToll má již prvních 25 tisíc palubních jednotek, v září bude mít všechny

15.5. – Společnost CzechToll, nový správce mýtného systému v České republice, převzala prvních 25 tisíc palubních jednotek pro nový satelitní mýtný systém. Po prověření kvality bude spuštěna výroba v plné kapacitě 25 tisíc jednotek týdně. Nejpozději v polovině září tak bude připraveno všech 450 tisíc jednotek. 

Jihomoravský kraj vybral v soutěži nové autobusové dopravce

14. 5. – Jihomoravský kraj v soutěži vybral nové dopravce pro zajištění autobusových linek na Brněnsku, Blanensku a v oblasti Jihovýchod, kterou tvoří převážná část břeclavského a hodonínského okresu. Jde o oblasti, v nichž vypověděl dopravcům od loňského 1. listopadu smlouvu. Kraj tím řešil problémy, kdy dopravci museli zvyšovat mzdy řidičům, ale neměli dostatek peněz a kraj už neměl možnost jim přidat. V nově uzavřených smlouvách budou dopravci jezdit v průměru za 35 Kč za kilometr, což je zhruba o sedm korun více než dříve, řekla mluvčí kraje Monika Brindzáková.

​Od července budou platit nové tarify Eurovignette Premium

​Od července budou platit nové tarify Eurovignette

14.5. – S účinností od 1. července letošního roku budou v systému Eurovignette platit nové tarify. Oznámila to společnost AGES, který je z pověření členských států poskytovatelem služeb pro tento systém.

spinner