Silniční doprava

​Benzina ORLEN se potřetí v řadě stala Obchodníkem roku

20.2. – Benzina ORLEN, člen nadnárodního koncernu ORLEN a lídr maloobchodního prodeje paliv v České republice, zvítězila v kategorii Čerpací stanice s prodejnou v rámci soutěže Mastercard Obchodník roku 2020. Obhájila tak své prvenství potřetí v řadě.

​Scania 540 S zvítězila ve dvou srovnávacích testech

20.2. – Společnost Scania se na podzim loňského roku zúčastnila v Německu dvou srovnávacích testů pořádaných odbornými časopisy. Nyní byly zveřejněny výsledky, které ukázaly, že v 1000 Punkte Test i European Truck Challenge (ETC) zvítězila Scania.

​Ztráty dopravců kvůli kolonám do Německa rostou do stovek milionů korun

20.2. – Ztráty kamionových dopravců kvůli kolonám u hranic s Německem dosahují desítek až stovek milionů korun. Přepravy tak nabírají velká zpoždění. Důvodem je povinné testování řidičů před vjezdem do Německa, pozitivní test zatím mělo 0,65 procenta šoférů. Uvedlo to Sdružení ČESMAD Bohemia.

​ŠKODA AUTO vyrobila už 100 000 baterií pro plug-in-hybridní modely

19.2. – Společnost ŠKODA AUTO na počátku února vyrobila 100 000. vysokonapěťovou trakční baterii. Aby byly v sídle podniku v Mladé Boleslavi vytvořeny předpoklady pro výrobu baterií, investovala česká automobilka v roce 2019 téměř 25,3 milionů euro. V areálu o ploše zhruba 2000 čtverečních metrů dnes vedle vysokonapěťových trakčních baterií pro vlastní plug-in-hybridní vozy vznikají také baterie pro plug-in-hybridy koncernových značek AUDI, SEAT a Volkswagen. Závod má k dispozici i nejmodernější testovací zařízení, na kterém se baterie důkladně testují, čímž je zajištěno splnění nejvyšších bezpečnostních a kvalitativních standardů.

Vydání č. 3-4

Výběr článků z DN 3–4 přineseme 1. března

(red)

​Německé restrikce zpožďují více než polovinu zakázek dopravců

18.2. – Německé restrikce u hranic zpožďují více než polovinu zakázek tuzemských nákladních dopravců. Vedle toho se dopravcům komplikuje i plánování přeprav a navyšují se finanční ztráty. Přetrvávají navíc problémy s testováním, přičemž hlavně u hranic se kvůli němu tvoří několikahodinové fronty. Dopravci se obávají toho, že kolony mohou vést i k šíření nákazy mezi řidiči. Řekl to mluvčí Sdružení ČESMAD Bohemia Martin Felix. Dopravní firmy proto dál žádají o zrušení povinného testování řidičů nebo alespoň o prodloužení platnosti testu.

​Dopravci si budou moci rezervovat registrační značky na auta

17.2. – Žádosti o zápis do registru vozidel nebo o zápis změn v registru by mělo být možné podávat elektronicky. Zjednodušit by se mohl i zápis změny vlastníka nebo provozovatele vozidla, protože obě strany by mohly podávat společnou žádost, ale pomocí dvou oddělených podání. Dopravci by si také mohli rezervovat registrační značku. Díky tomu by si mohli vyřizovat potřebná povolení ještě předtím, než úřad vozidlo zapíše do registru. S těmito a dalšími změnami počítá vládní novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, kterou projednává Sněmovna.

​VCHD Cargo: Německá opatření na hranicích způsobují velká zpoždění přeprav

17.2. – Česká přepravní společnost VCHD Cargo má flotilu více než 160 nákladních vozidel, většina jezdí na mezinárodních linkách. Vzhledem k tomu, že Německo zařadilo Českou republiku s ohledem na šíření nových mutací koronaviru (onemocnění COVID-19) a vysoké počty nakažených osob do rizikových států, je společnost VCHD Cargo postavena před problémy spojené s novými opatřeními na státních hranicích: na všech hraničních přechodech s Německem jsou od 15. 2. 2021 prováděny kontroly oprávněnosti vstupu do země a testů na koronavirus.

​Pro Bolt nesmí v Praze jezdit řidiči bez oprávnění, rozhodl soud

16.2. – Pro estonskou společnost Bolt nesmí v Praze jezdit řidiči, kteří nejsou držiteli oprávnění řidiče taxislužby a nemají zapsané vozidlo v evidenci. Dnes o tom pravomocně rozhodl Vrchní soud v Praze, který vyhověl žalobě Sdružení pražských provozovatelů taxislužby. Podle manažera Boltu pro Českou republiku Jakuba Dvořáka nebude mít rozhodnutí soudu na provoz aplikace žádný vliv, protože zákonné podmínky respektuje.

​Česká auta jsou pátá nejstarší v Evropě, stárnutí zpomalují firmy

16.2. – Česká osobní auta loni opět zestárla, na průměrných 15,27 let. Tuzemský vozový park je tak pátý nejstarší v Evropě, předhání nás sousední Slovensko, ale také Maďaři, Poláci a Litevci. Vyplývá to z posledních dat Svazu dovozců automobilů a Evropské asociace výrobců vozů (ACEA). Výrazný podíl na tom má také skladba dovážených ojetin, z nichž je více než polovina (54 %) starších 10 let a téměř čtvrtina (23,5 %) starších 15 let.

spinner