Silniční doprava

​Výběry mýta opět rostou, za osm měsíců stát vybral o procento víc

8.9. – Výběry mýta v Česku znovu rostou. Za osm letošních měsíců stát vybral 7,4 miliardy korun, což je meziročně o jedno procento více. Růst podpořily především letní výběry, které takřka smazaly ztráty z jarní koronavirové krize. Informoval o tom správce mýtného systému, společnost CzechTo­ll. K růstu přispělo zejména letošní rozšíření mýta o 900 kilometrů a letní ekonomické oživení v zemi.

O prázdninách zemřelo při nehodách nejméně lidí od roku 1990

8.9. – O letošních letních prázdninách zemřelo na českých silnicích 98 lidí. Počet obětí dopravních nehod je tento rok nejnižší od roku 1990. Oproti loňskému červenci a srpnu si kolize vyžádaly o 20 mrtvých méně, oproti předloňsku o 17. Policejní statistiky nehodovosti dnes na tiskové konferenci představil ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Za mírnější následky dopravních kolizí podle něj může zejména to, že lidé v důsledku koronavirové pandemie zůstali častěji v Česku. Na hlavních tazích byl proto hustější provoz a rychlost byla pomalejší.

​Na dálnici D1 končí několik uzavírek

6.9. – Od neděle 6. září končí na dálnici D1 několik dopravních omezení. Po rekonstrukci se plně otevře úsek u Prahy mezi druhým a 12. kilometrem, stavbaři pro letošní rok přeruší i práce na dalších třech úsecích dálnice. Další uzavírky budou končit postupně během podzimu.

​Byla vydána aplikace Navigator Truck Pro určená řidičům rozměrných vozidel

4.9. – Společnost MapFactor vydala novou aplikaci pro Android Navigator Truck Pro, která je určena speciálně pro řidiče rozměrných vozidel, jako jsou například kamiony, dodávky, karavany či obytné přívěsy.


Koncept EcoDuo výrazně zvyšuje efektivitu kamionové dopravy

Philipp Reich, majitel spedice Reich z Vimfow v německé spolkové zemi Meklenbursko – Přední Pomořansko, převzal dva nové plachtové návěsy konceptu EcoDuo vybavené systémem Power Curtain z továrny Schmitz Cargobull v Altenberge. Slavnostního aktu se zúčastnil předseda představenstva Andreas Schmitz i prodejní ředitel Benjamin Bröderdörp.

Končí tři ze sedmi omezení na D1, na konci listopadu bude dálnice plně průjezdná

1.9. – Na třech úsecích dálnice D1 v délce 32,7 kilometrů zmizí v září dopravní omezení. V říjnu pak bude kompletně dokončen 10kilometrový úsek mezi Souticemi a Loktem. Do konce listopadu chtějí stavební firmy přerušit práce na všech zbývajících 28,3 kilometrech. Celá modernizace dálnice D1 bude hotová na podzim příštího roku.

Policejní akce zjistila u 28 tisíc vozidel 4676 dopravních přestupků

1.9. – Policisté v Česku při bezpečnostní akci od čtvrtka do neděle zjistili 4676 dopravních přestupků, třetina z nich byla překročení povolené rychlosti. Při akci naplánované záměrně na konec letních prázdnin, kdy obvykle houstne silniční provoz, kontrolou prošlo víc než 28 000 aut. Oznámila to mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová.

Spotřeba benzinu a nafty v době pandemie klesla, plynným palivům se daří

31.8. – Ekonomický útlum související s mimořádnými opatřeními kvůli COVID-19 výrazně omezil spotřebu pohonných hmot. Jak již dříve uvedla Česká asociace petrolejářského průmyslu a obchodu, výtoč benzinu a nafty letos zřejmě nedosáhne úrovně loňského roku.

Konec prázdnin byl klidný, tragických nehod bylo méně než loni

31.8. – Poslední prázdninový víkend byl na silnicích v Česku klidný. Při nehodách od pátku do dneška zemřeli dva lidé, což je o jednoho méně než loni za poslední prázdninový víkend včetně pátku. Vyplývá to z dopravních statistik policie a informací ČTK. Provoz na českých dálnicích byl dnes odpoledne většinou plynulý. Kolony se podle serveru Ředitelství silnic a dálnic DopravníInfo.cz tvořily jako obvykle hlavně v úsecích D1, které jsou zúženy kvůli opravám.

​Ministerstvo dopravy připravilo výzvu OPD na podporu výstavby dobíjecích stanic

31.8. – Ministerstvo dopravy vyhlásilo v pondělí 31. srpna pátou výzvu OPD v rámci dotačního programu na podporu infrastruktury pro alternativní paliva zaměřenou na vybudování tzv. doplňkové sítě dobíjecích stanic (Výzva). Žádosti je možné předkládat do 30. listopadu 2020.

spinner