Silniční doprava

​Kateřina Kačírková (MD logistika): Při jednání se zákazníky je hlavní stále cena a je to vždy o kompromisu

Společnost MD logistika upořádala koncem dubna na Polygonu Hradec Králové akci Road Safety Tour 2024, kde si návštěvníci mohli vyzkoušet jízdu s osobními vozidly i kamiony v krizových situacích a měli možnost seznámit se s novými vozidly značky DAF s moderními bezpečnostními prvky i s pneumatikami Michelin. O této akci a také o přístupu k problematice řidičů a o logistice jsme hovořili s Kateřinou Kačírkovou, obchodní a marketinkovou ředitelkou společnosti MD logistika.

​Užitkový model E-Transit s prodlouženým dojezdem

Ford Pro odhalil novou verzi modelu E-Transit s prodlouženým dojezdem. Nový model se vyznačuje využitelnou kapacitou akumulátoru 89 kWh pro maximální dojezd až 402km a také rychlejším nabíjením střídavým a stejnosměrným proudem. Zákazníci rovněž mohou využívat prodloužené dvouleté/neomezené servisní intervaly, což je dvojnásobek současného jednoletého intervalu.

​Evropská rada schválila nové limity CO2 pro kamiony

Evropská rada dospěla ke konečnému rozhodnutí o nových normách EU týkajících se emisí CO2 pro těžká nákladní vozidla. Tím se uzavírá legislativní proces, který vedl k příliš idealistickým cílům snižování emisí. „Další práce je však teprve před námi,“ uvedla Mezinárodní unie silniční dopravy IRU.

​ŘSD vybralo pro D11 Trutnov - hranice sdružení MI Roads, Budimex se brání u ÚOHS

15.6. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) po opětovném posouzení vybralo pro stavbu úseku dálnice D11 z Trutnova k hranici s Polskem sdružení v čele s firmou MI Roads. Původní vítěz tendru, polská stavební společnost Budimex, se proti vyloučení ze soutěže brání u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na síti X to uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Stavba úseku o délce 21,1 kilometru měla původně začít loni v prosinci, ale vše zdržely spory o vítězství v tendru.

Daimler Truck spojuje e-infrastrukturu a nabíjecí služby v Evropě pod novou značku TruckCharge

14.6. - Daimler Truck zavádí v Evropě novou značku TruckCharge. Tento název sdružuje všechny stávající i budoucí nabídky společnosti týkající se e-infrastruktury a nabíjení elektrických nákladních vozidel, tedy poradenství, hardwarové a digitální služby. Tímto způsobem má Daimler Truck v úmyslu poskytnout zákazníkům nákladově efektivní celkový balíček, od výroby energie až po provoz vozidla, který jim umožní využít plný potenciál elektrifikace. TruckCharge je zaměřen nejen na provozovatele vozových parků nákladních vozidel, ale také na průmyslové podniky s vlastním nebo outsourcovaným vozovým parkem. Protože se obecně používají vozidla různých výrobců OEM, TruckCharge bude k dispozici bez ohledu na značku nákladního vozidla. Daimler Truck oficiálně spustí TruckCharge na IAA Transportation v Hannoveru v září.

Ministerstvo dopravy představilo investorům dostavbu dvou úseků D35 formou PPP

14.6. - Přes 50 km dálnice D35 bude realizováno státem ve spolupráci se soukromým sektorem. Na Ministerstvu dopravy se proto sešlo 111 zástupců (dalších 92 se připojilo online) investorů, stavebních firem, financujících institucí nebo například poradců, kteří mají o projekt zájem, aby se seznámili s jeho klíčovými parametry. Celá tato klíčová tepna se pro řidiče zprovozní v roce 2029.

​ÚS otevřel cestu k širšímu odškodnění sekundárních obětí, například po nehodách

13.6. – Ústavní soud (ÚS) otevřel cestu k širšímu odškodňování takzvaných sekundárních obětí, například po dopravních nehodách. Zabýval se případem ženy, jejíž snacha a dvě vnoučata zemřely v roce 2016 při nehodě u Tvarožné na Brněnsku. Žena nebyla účastnicí nehody, událost však měla devastující dopady na její duševní zdraví, skončila v invalidním důchodu. Od pojišťovny vozidla, které nehodu způsobilo, žádala náhradu ztráty na výdělku a nákladů léčení, dosud bez úspěchu. Ústavní soudci včera její stížnosti vyhověli.

​Společnost DKV Mobility snížila emise oxidu uhličitého o 50,4 procenta

13.6. – Společnost DKV Mobility zveřejnila svou Zprávu o trvalé udržitelnosti v roce 2023, která informuje o strategii společnosti DKV Mobility v oblasti ESG (ochrana životního prostředí, společenská odpovědnost a odpovědné řízení a správa podniku) a o jejích závazcích i dosaženém pokroku při realizaci cílů v oblasti ESG.

​Výměna protihlukové stěny na dálnici D5 u Drahelčic pokročila

13.6. – Výměna protihlukové stěny u Drahelčic na dálnici D5 v km 4 – 5 směr Plzeň pokročila. Práce, které v posledních dnech nabraly velkou intenzitu, i nadále ovlivňují provoz pouze částečně. Nová bariéra proti hluku je už z části na svém místě. V navazujících částech stavby jsou nadále osazovány podkladové panely a kovové profilové sloupky, do kterých jsou následně pomocí jeřábu osazovány jednotlivé segmenty protihlukové stěny. Tam kde je stěna už osazena započaly práce na chodníku k únikovým východům podél ní, ten je tvořen zámkovou dlažbou. Uvedl to Jiří Veselý ze Samostatného oddělení komunikace Středočeského kraje a Kraje Vysočina.

​Goodyear pomáhá s logistikou na Le Mans

12.6. – Letošní závodní sezóna bude pro společnost Goodyear nejnáročnější od jejího návratu na Le Mans v roce 2020. Goodyear bude totiž letos spolu s 16 vozy LMP2, které se zúčastňují závodů na celém světě, například v seriálech European Le Mans Series nebo Asian Le Mans Series, pneumatikami zásobovat i nabité startovní pole 23 vozů kategorie LMGT3, jež které na okruh vyjedou vůbec poprvé.

spinner