Silniční doprava

Josef Mařík (Mercedes-Benz Truck ČR): Bezpečnost patří k naším základním pilířům a často zde udáváme směr

Značka Mercedes-Benz letos představila řadu novinek v segmentu nákladních vozidel a stále více zdůrazňuje svou orientaci na nové technologie, včetně automatizovaného řízení, zvyšování bezpečnosti či alternativních pohonů. O podrobnostech jsme hovořili s s ředitelem její divize nákladních vozidel Josefem Maříkem.


​Ing. Michal Žižák (EWT): Zakrátko představíme českým dopravcům nejvyšší stupeň naší telematiky

Nedostatek řidičů, snaha výrobců motorových vozidel o urychlené zavedení automatizovaného řízení do reálného provozu, to jsou asi hlavní trendy, které dnes i v blízké budoucnosti budou ovlivňovat dění v silniční dopravě i v automobilovém průmyslu. Jak na tuto situaci reaguje přední výrobce přípojných návěsů a nástaveb, společnost Schmitz Cargobull, nám přiblížil Ing. Michal Žižák, jednatel společnosti EWT, s. r. o., která vozidla této značky do České republiky a na Slovensko dováží.

​Hejtmanství chce zakázat kamionovou dopravu přes Svitavy Premium

​Hejtmanství chce zakázat kamionovou dopravu přes Svitavy

5.12. – Pardubický kraj chce zakázat tranzitní kamionovou dopravu na silnici druhé třídy v úseku Mikuleč – Svitavy. Cílem je zvýšit bezpečnost provozu, omezit ničení silnice, zmírnit kolony a snížit škodlivé látky ve vzduchu. Řekl to hejtman Martin Netolický. Návrh budou schválovat 12. prosince zastupitelé, poté ho musí povolit příslušný úřad, což je město Svitavy, a souhlasné stanovisko musí dát i policie. V případně zákazu jízdy kamionů kolem zámku v Litomyšli na Svitavsku už byl v minulosti kraj úspěšný.

​Kopřivnická společnost TATRA TRUCKS získala ocenění Tradiční česká značka 2017

30.11. – Současné postavení, prestiž i význam značky TATRA podtrhují nejen hospodářské výsledky, vývoj nových vozů, stoupající prodeje a podpora různých projektů, ale i společenská ocenění. Nejnověji byl kopřivnický výrobce nákladních a užitkových vozidel oceněn titulem Tradiční česká značka 2017 v rámci projektu Česká značka, který pořádá sdružení CZECH TOP 100 ve spolupráci s mezinárodní výzkumnou agenturou GfK.

​Benzina modernizuje své čerpací stanice

27.11. – Společnost Benzina modernizuje koncept rychlého občerstvení. Přestavuje své čerpací stanice a gastronomickou nabídku rozšiřuje o zdravá jídla z čerstvých surovin pro všechny skupiny zákazníků, včetně rodin s dětmi či vegetariánů. Benzina začala s modernizací v srpnu, do konce roku bude mít takto zmodernizovaných třicet čerpacích stanic. V příštím roce bude v tomto rozsahu upraveno dalších 70 stanic.

​Aktuality ze světa 34/2017 Premium

​Aktuality ze světa 34/2017

25.11. - SILNIČNÍ DOPRAVA – Již na jaře očekávaný 8. návrh změn nařízení o nasazování dlouhých nákladních aut (25,25 m) se nyní nachází v připomínkách spolkových zemí a svazů. Potvrzuje to německé spolkové ministerstvo dopravy. Návrh předpokládá, že do tzv. Pozitivního seznamu budou zařazeny další trasy. 

​Ústecký kraj si pro dopravu na Ústecku pronajme 29 autobusů Premium

​Ústecký kraj si pro dopravu na Ústecku pronajme 29 autobusů

25.11. – Ústecký kraj si pronajme na pět let linkové autobusy pro zajištění regionální dopravy na Ústecku. Zakázka na dodávku 29 vozů je ve výši 191 milionů korun bez DPH. Vyjet na trasu mají autobusy v roce 2019. Řekl to náměstek hejtmana Martin Klika. Krajský dopravní podnik zřídila samospráva letos po krizi v autobusové dopravě kvůli mzdám řidičů.

​Rakousko pro příští rok zdražilo dálniční známky Premium

​Rakousko pro příští rok zdražilo dálniční známky

25.11. – Rakousko pro příští rok zdražilo dálniční známky. Cena roční nálepky se zvýšila o 90 centů na 87,30 eura (cca 2218 korun), dvouměsíční zdražila o 30 centů na 26,2 eura (666 Kč) a desetidenní stojí o deset centů více, tedy devět eur (229 Kč). Oznámil to ÚAMK, který v Česku rakouské známky prodává.

​U Lovosic může vzniknout servisní místo pro kamiony Premium

​U Lovosic může vzniknout servisní místo pro kamiony

23.11. – U Lovosic může vzniknout servisní místo pro kamiony. Krajský úřad zamítl odvolání proti územnímu rozhodnutí. Se vznikem servisního centra s parkovištěm pro nákladní vozy dlouhodobě nesouhlasí spolek Nové Klapý. Proti rozhodnutí krajského úřadu už se nelze dále odvolat.

​Od května 2018 se zpřísní ochrana osobních údajů, připravte se na to!

Ještě pár měsíců zbývá do okamžiku, než nabude účinnosti evropská směrnice o ochraně osobních údajů. Konkrétně se tak stane 25. května 2018. Jelikož sankce za porušení směrnice jsou poměrně značné, měl by se každý subjekt na novou směrnici řádně připravit. Obecné informovanosti pomohl i seminář na téma ochrany osobních údajů, který společně uspořádaly Svaz spedice a logistiky ČR a Dopravní noviny.

spinner