Silniční doprava

​Dopravci zřejmě kvůli zdražení mýta zvýší ceny pro své zákazníky

19.11. – Nové sazby mýta znamenají pro dopravce citelné zdražení dopravy. Dopravní firmy proto budou se zákazníky jednat o nových cenách za své služby. V úpravách však dopravci vidí i pozitiva, například množstevní slevy by tuzemským firmám mohly vůči zahraniční konkurenci pomoci. Vyplývá to z vyjádření dopravců na dotaz ČTK. Vláda v pondělí schválila úpravy mýta, kamiony si v příštím roce připlatí.

​GEFCO z Kolína odbavilo největší fleetovou zakázku v historii firmy

19.11. – Společnost GEFCO, evropská jednička v logistice pro automobilový průmysl, odbavila z kolínské pobočky v čase tří měsíců rekordní fleetovou zakázku. Postprodukčně upravila více než tisíc lehkých užitkových vozů, které následně, dle stanoveného harmonogramu, přepravila klientovi do 12 dep po České republice.

České firmy stále více využívají telematiku ve vozovém parku

18.11. – České firmy stále více využívají telematická zařízení pro správu svých vozových parků. Techniku používá už přes 35 procent tuzemských podnikatelů, což je i více, než činí evropský průměr. Vyplývá to z průzkumu Arval Mobility Observatory. Telematiku využívají nejčastěji pro snižování nákladů na vozový park, prevenci zneužití a lokalizaci vozidel nebo zlepšení provozní efektivity.

Za střety aut s chodci může často viditelnost, zima je kritická, varuje asociace Záchranný kruh

18.11. – Za střety automobilů s chodci může často špatná viditelnost na silnicích. Více než polovina smrtelných nehod chodců s autem se stává podle statistik v noci. Chyby jsou přitom na straně řidičů i chodců. Problematické jsou zejména zimní měsíce. V tiskové zprávě to uvedla asociace Záchranný kruh. Loni na tuzemských silnicích zemřelo 93 chodců, 53 procent těchto nehod se stalo v noci.

Velká dálniční odpočívka Šlovice u Plzně na D5 pojme dvakrát více kamionů

18.11. – Více než dvojnásobek kamionů než dosud pojme rekonstruovaná velkokapacitní dálniční odpočívadlo Šlovice u Plzně na 83. kilometru D5 z Prahy ve směru na hraniční přechod Rozvadov. Ředi­telství silnic a dálnic (ŘSD) jej zprovozní ve středu dopoledne, cena stavby byla 162 milionů Kč bez DPH. Oboustranné místo pro zastavení, odpočinek, doplnění paliva a občerstvení je na dálničním obchvatu Plzně, který byl celý uveden do provozu v roce 2004. Ve Šlovicích se otevřou všechna parkovací místa pro kamiony, řekl ČTK mluvčí ŘSD Adam Koloušek.

Prodeje elektromobilů vzrostly letos skoro trojnásobně. České firmy jsou v jejich zavádění stále zdrženlivé

17.11. – Prodeje elektromobilů v Česku meziročně stouply skoro trojnásobně. Zatímco v loňském roce bylo registrováno za leden až říjen 649 kusů bateriových elektrických vozů, letos je to 1888 aut. Vyplývá to z říjnové statistiky Svazu dovozců automobilů (SDA). Podle jeho dat tvoří největší podíl nových registrací firemní vozy, přesto jsou české podniky v zavádění vozů na alternativní pohony zdrženlivé. Podle průzkumu Arval Mobility Observatory se bateriové elektromobily objevují jen ve 4 % firemních flotil, což je čtyřnásobně méně než ve zbytku zemí EU.

​Dopravci si za mýto připlatí, nově i za hluk a znečištění

16.11. – Kamionoví dopravci si v příštím roce za mýto připlatí, platby za užití dálnic navýší poplatky za hluk a znečištění. Vedle toho se změní i některé další sazby včetně slev na mýtu. Úpravy mýtných sazeb schválila vláda. Výběry z mýta by se tím měly ve srovnání s loňskem zvýšit o 1,6 miliardy korun, celkem by příjmy měly činit 12,6 miliardy korun. Minister­stvo dopravy chce příjmy z nových poplatků využít ke zmírnění dopadů dopravy, například na budování protihlukových stěn.

Dopravci si v příštím roce asi za mýto připlatí, probere to vláda

15.11. – Dopravci si zřejmě v příštím roce za mýto připlatí. Stát plánuje zavedení nových sazeb mýtného, což by mělo zvýšit příjmy z něho zhruba o 1,5 miliardy korun. Vyplývá to z návrhu minis­terstva dopravy, který v pondělí projedná vláda. Změny se ovšem nelíbí podnikatelům. Návrh dále zavádí také změny platnosti dálničních známek, roční viněty budou místo kalendářního roku platit po dobu 365 dní.


​ŠKODA AUTO: Dr. Florian Weymar bude novým vedoucím Řízení kvality

15.11 – Společnost ŠKODA AUTO povolá Dr. Floriana Weymara k 1. lednu 2021 do pozice vedoucího Řízení kvality. Ve své současné pozici je tento promovaný strojní inženýr v české automobilce zodpovědný za vývoj celého vozu. V nové funkci vystřídá Franka Schreiera, který po své více než čtyřicetileté kariéře v koncernu Volkswagen odchází do důchodu.

​Lidé vzpomínali na oběti dopravních nehod. Letos je jich zatím meziročně méně

15.11. – Lidé v neděli vzpomínali na oběti dopravních nehod. Akci každoročně v listopadu pořádá České sdružení obětí dopravních nehod při příležitosti Světového dne obětí dopravních nehod. Tradiční organizovaný pietní akt u památníku obětí dopravních nehod na nultém kilometru dálnice D1 v Praze Chodově se letos kvůli koronavirové situaci neuskutečnil.

spinner