Silniční doprava

​Zasílatelé zatím platnost Úmluvy CMR pro vnitrostátní dopravu moc nezaregistrovali

Od letošního roku platí některá ustanovení Úmluvy CMR i pro vnitrostátní silniční nákladní dopravu. Jak upozornil výkonný ředitel Svazu spedice a logistiky ČR Ing. Petr Rožek, Ph.D., většina zasílatelů si však zatím změny, které pro ně novela zákona č. 304/2017 Sb. přináší, neuvědomuje.

​Paragraf 9a vychází vstříc potřebám dopravců

K počátku ledna tohoto roku vstoupil v účinnost zákon č. 304/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 111/1994 Sb., o silniční dopravě, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony (dále jen zákon). Sem nově zahrnutý § 9a upravuje tento zákon tak, že do přepravní smlouvy uzavírané ve vnitrostátní silniční nákladní přepravě zavádí přímé použití některých ustanovení Úmluvy CMR.

​Zákaz předjíždění pro kamiony by bezpečnost nezvýšil, ale naopak ohrozil

S nástupem zimního počasí loni na opravovaném úseku dálnice D1 u Humpolce zkolabovala doprava. Přestože se po kritice, která se vzápětí snesla na ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic, problematický úsek podařilo relativně brzy rozšířit, událost měla další dohru.

​Silniční balíček je již od počátku příliš ambiciózním projektem

Dopravní výbor Evropského parlamentu (TRAN) před dvěma týdny zamítl kompromisní dohodu o pravidlech pro vysílání řidičů do zahraničí, a hrozí tak, že řidiči budou muset být placeni podle pravidel té země, jíž právě projíždějí. Podobně je tomu dnes již například v Německu či Francii. Podpořena byla pouze část týkající se kabotáže.

​DAF CF Electric pro Tinie Manders Transport z Geldropu Premium

​DAF CF Electric pro Tinie Manders Transport z Geldropu

12.2. – Společnost DAF Trucks dodala společnosti Tinie Manders Transport z nizozemského Geldropu nákladní vozidlo s plně elektrickým pohonem. DAF CF Electric s technologií E-Power od výrobce VDL zajišťuje kyvadlovou přepravu zásilek pro DHL v oblasti Eindhovenu. První vozidlo CF Electric bylo uvedeno do provozu v prosinci loňského roku a využívá jej řetězec supermarketů Jumbo.

Aktuality ze světa 6/2019 Premium

Aktuality ze světa 6/2019

10.2. – KOMBINOVANÁ DOPRAVA – Přístav Hamburk s novou intermodální linkou. Mezinárodní kontejnerová služba Eurogate Intermodal (EI) zahájila dvakrát týdně drážní spojení mezi přístavem Hamburk a terminálem v Singenu v Bádensku – Württembersku. Singen je středisko silniční a železniční dopravy, sloužící jižnímu Německu a regionu tří hranic v čele s jezerem Constance, regionem rakouského Voralbergu a východním Švýcarskem. Nová přímá služba s celkovou kapacitou 88 TEU na jednosměrnou jízdu má za cíl poskytnout zákazníkům alternativu vůči dalším terminálům v regionu B-W spojením vnitrozemské a interní přepravy s námořním přístavem. EI také nabízí zákazníkům kamionovou službu na první a poslední míli z terminálu do konečné destinace. Podnik uvádí, že v rámci nové služby se užívají nejnovější e-lokomotivy, pomáhající snižovat množství emisí C02. „Naším cílem je poskytnout lépe vyváženou alternativu dopravní služby v tomto a sousedních regionech,“ řekl Niels Riedel, šéf obchodu u EI. „Dále shledáváme naši spolupráci s kontejnerovým terminálem TSG Singen jako ideální příležitost k dalšímu rozšiřování naší námořní logistické činnosti. Až dosud byla logistika v tomto regionu zaměřena hlavně na intrakontinentální přepravu s poměrně omezeným přístupem na námořní trasy. S naší novou službou činíme krok směrem ke změně“.

​Výběr z mýta se v lednu zvýšil o čtyři procenta na 894 milionů Kč

8.2. – Stát v lednu vybral na mýtném 894 milionů Kč, což je meziročně o čtyři procenta více. Celkové výběry mýta za uplynulých 12 let a jeden měsíc činí 99,6 miliardy Kč. Vyplývá to z informací správce mýtného systému, společnosti Kapsch. Výběry mýta nepřetržitě rostou šestým rokem.

​Rekordní rok 2018 pro společnost DAF Premium

​Rekordní rok 2018 pro společnost DAF

7.2. – Díky historicky vysokému tržnímu podílu 16,6 % se značka DAF stala druhou největší v Evropě v segmentu těžkých nákladních vozidel nad 16 tun. Společnost DAF je s významným podílem 19,8 % jedničkou na evropském trhu v segmentu tahačů.

​EUROWAG a společnost ADS se spojily a staly se jedním z leaderů integrované mobility v evropě

Společnost Eurowag, nejrychleji rostoucí poskytovatel integrované mobility v Evropě a registrovaný poskytovatel EETS, koncem ledna oznámil nabytí majoritní části společnosti ADS, která je vedoucím provozovatelem palivových karet pro silniční nákladní dopravu ve Španělsku a Portugalsku.

​Body loni mělo 480 000 řidičů, nejčastěji za překročení rychlosti

6.2. – Nejčastějším dopravním přestupkem bylo loni překročení nejvyšší dovolené rychlosti o méně než 20 kilometrů za hodinu. Takového přestupku se dopustila třetina všech bodovaných řidičů, což je více než 130 000 případů. Trestné body loni mělo na konci roku 480 000 motoristů, z toho osm procent jich nasbíralo 12 bodů, a na rok jim tak byl odebrán řidičský průkaz. Včera to oznámilo ministerstvo dopravy. Úřad chystá změny v bodovém systému, překročení rychlosti o méně než 20 km/h by nově mělo být bez bodu.

spinner