Silniční doprava

​Manažerský tým Porsche Inter Auto CZ doplnila Katarína Ardová

12.10. – Importér vozů Porsche do České republiky pokračuje v expanzi, s níž souvisí také personální zajištění – do společnosti Porsche Inter Auto CZ přichází Katarína Ardová. Nově bude zaštiťovat oblast marketingu, public relations a CRM. Zkompletovala tak manažerský tým pod vedením Jana Sedláčka, který nedávno doplnil ještě Josef Nastoupil coby Business Development Manager.

​Modernizovaný závod v Hannoveru spustil sériovou výrobu nového Volkswagenu Multivan

9.10. – Volkswagen Užitkové vozy spustil sériovou výrobu nového Multivanu včetně verze s plug-in hybridním pohonem. Nový Multivan nabízí kromě nového pohonu také vyšší úroveň komfortu i bezpečnosti a inovativní interiér. Zahájení výroby je milníkem v procesu transformace hlavního výrobního závodu značky Volkswagen Užitkové vozy. Jeho rekonstrukce dále pokračuje a závod se připravuje na zahájení výroby plně elektrického modelu ID. BUZZ v příštím roce.

​Vícero států EU kritizuje návrh obchodování s emisními povolenkami v dopravě

8.10. – Zda obchodování s emisemi pro silniční provoz a budovy bude v EU zavedeno, není v žádném případě samozřejmostí. Mnoho ministrů životního prostředí v EU odpovědných za toto téma je k návrhu Evropské komise kritických. Mnoho z nich se obává, že občané, zejména ti s nižšími příjmy a z ekonomicky slabších členských států, budou příliš zatěžováni růstem cen pohonných hmot. Strach z prudkého růstu cen energií byl zmíněn také v první diskusi o balíčku EU pro ochranu klimatu „Fit for 55“ v Radě ministrů životního prostředí. Obzvláště velký odpor je v Polsku a Maďarsku.

​Daily Access CNG: nové udržitelné řešení značky IVECO Bus8 pro městskou mobilitu

8.10. – Společnost IVECO Bus využila příležitosti národní konference o veřejné dopravě v Toulouse k představení nového přírůstku do své městské řady: modelu Daily Access CNG. Tento nový nízkopodlažní minibus, který je určen pro městské mise, je k dispozici hlavně ve verzi na zemní plyn a je kompatibilní s biometanem, aby uspokojil stále rostoucí potřeby provozovatelů veřejné dopravy v tomto odvětví a podpořil je v energetickém přechodu.

​Praha hostila automobilový kongres FISITA Congress Prague 2021

8.10. – Prestižní světový kongres automobilových techniků, pořádaný jako bienále od roku 1947, podruhé ve své historii a po čtvrt století zavítal ve dnech 14 – 16. září do Prahy. Pořadatelem byla Česká automobilová Společnost CAS-SAE a organizátorem agentura Guarant.

Setkání se uskutečnilo pod záštitou Karla Havlíčka, místopředsedy vlády a ministra průmyslu a obchodu. Prezidentem kongresu byl prof. Jan Macek z ČVUT v Praze, titulárním partnerem byla Škoda-Auto, a. s., a dalšími partnery byly společnosti Bosch, TÜV SÜD, ZF, CzechInvest a CzechTourism.

Třídenní kongres byl řízen z kongresového centra O2 arény v Praze, ale prezentace byly on-line. Téměř 800 účastníků z 52 zemí automobilového světa sledovalo maraton prezentací, kterých bylo 163. Nejvíce účastníků bylo z pořádající země (150) a další země s nejpočetnější účastí (50 až 100) byly Indie, Německo, Japonsko, Čína, Španělsko a Jižní Korea. Skutečnost, že polovina z nich jsou asijské země, naznačuje, kam se přesouvá těžiště automobilového průmyslu. Pečlivě vybrané a lektorované prezentace předních odborníků automobilového průmyslu byly zařazeny do 10 tematických sekcí: 1. Digitalní transformace – digitalizace; 2. Pokročilá ústrojí pohonu a řízení energie; 3. Emise a škodliviny vozidel; 4. Konvenční a alternativní paliva a maziva; 5. Pohodlí a mobilita; 6. Automatizovaná a propojená mobilita; 7. Dynamiky jízdy vozidla a její řízení; 8. Pasivní a integrovaná bezpečnost jízdy; 9. Vozidlová elektronika a software; 10. Výroba, materiály a odlehčená řešení.

Některé příspěvky byly zásadní až revoluční a lze těžko rozhodnout co nebo kdo byl nejlepší. Průlomové však bylo, že vedení FISITA přijalo myšlenku pražského kongresu odborníků, že elektrifikace vozidel není jediným řešením problémů životního prostředí, neobnovitelných přírodních zdrojů energie a dopravy.

Pořadatelem dalšího kongresu v roce 2023 bude STA, španělská členská společnost FISITA.

(br)

Foto: FISITA

​EP chce nižší rychlost v obytných zónách a nulovou toleranci alkoholu za volantem

7.10. – Omezení rychlosti na 30 kilometrů v hodině v obytných zónách a nulovou toleranci k řízení pod vlivem alkoholu si přeje Evropský parlament (EP). Tato a další doporučení Evropské komisi, schválená na plenárním jednání ve Štrasburku poměrem 615 ku 24 hlasům, jsou reakcí na fakt, že se v EU v posledních letech nedaří výrazněji snižovat počty úmrtí na silnicích. Usnesení prošlo bez podpory většiny českých europoslanců. Proti jich hlasovalo deset, další dva se zdrželi.

Právě vychází v DN 20

​Chyby v databázi ČKP u povinného ručení musí opravit pojišťovna, ne klient

8.10. – Že výše povinného ručení se vypočítává podle doby bezeškodního průběhu předchozího pojištění klienta, na základě tzv. bonusů a malusů, je motoristům dobře známo. A každý asi předpokládá, že v jejich evidenci je pořádek. Že tomu tak být nemusí, to však klient pojišťovny většinou zjistí v okamžiku, kdy potřebuje uzavřít pojistku na nové vozidlo nebo mění pojišťovnu. Sám do databáze České kanceláře pojistitelů (ČKP) přístup nemá. A že náprava chyb, byť povinnosti pojišťovny jsou jednoznačné, nemusí být vždy snadná a rychlá, to přibližujeme v následujícím článku.

​Tunelovým komplexem Blanka za šest let provozu projelo více než 205 milionů vozidel

7.10. – Nejvýznamnější dopravní stavba metropole oslavila v září šest let svého provozu. Za tuto dobu projelo alespoň jedním z tunelů více než 205 milionů vozidel, což je v průměru 93,5 tisíce vozidel v pracovní den. Nejvíce vozidel v časovém úseku 24 hodin projelo tunelovým komplexem Blanka 3. srpna 2016, a to 117,65 tisíce vozidel. Nejméně pak 22. března 2020, pouhých 28,18 tisíce vozidel, kdy v rámci protiepidemických opatření došlo k výraznému útlumu dopravy a pohybu obyvatel v rámci hlavního města Prahy i celé ČR.

​Vojtěch Hromíř: Nové technologie nemohou být drahé a zároveň snižovat efektivitu

Zavádění nových technologií s cílem dosáhnout dekarbonizace dopravy nemůže jít cestou drahých technologií za současného snižování efektivity. Nedomyšlená politická rozhodnutí nelze prosazovat represí a čeští politici by měli být obezřetní a jít s hlavním proudem, nikoliv se hrnout do neodzkoušených novinek, neboť svým jednáním ovlivňují konkurenceschopnost na trhu. V rozhovoru pro Dopravní noviny na to upozornil generální tajemní Sdružení ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř.

​Přijíždí nová generace modelů DAF XF, XG a XG+

Společnost DAF představila letos zcela novou řadou nákladních vozidel. Nové modely XF, XG a XG + nabízejí podle výrobce o deset procent lepší účinnost paliva, celou řadu pasivních a aktivních bezpečnostních prvků a další úroveň luxusu v designu nákladních vozidel. Začátkem září jsme si novou generaci vozidle mohli vyzkoušet sami přímo v provozu v okolí španělské Malagy.

spinner