Silniční doprava

Rakouská část dálnice D3 k hranici na jihu Čech bude hotová do roku 2029

27.9. - Rakouská část dálnice D3 k hranici na jihu Čech bude hotová do roku 2029, řekli včera novinářům jihočeský hejtman Martin Kuba a hornorakouský hejtman Thomas Stelzer. Jihočeská část D3 bude hotová do roku 2026, jak již dříve oznámili členové vlády a silničáři. V Rakousku zatím končí dálnice u Freistadtu, necelých 20 kilometrů od hranice. Do roku 2027 bude hotová část z Freistadtu do Rainbachu, do roku 2029 pak až k hranicím, sdělil Thomas Stelzer. Do roku 2029 tak budou muset jezdit řidiči od hranice po staré silnici.

Krone v tureckém Tire slaví 10 let

26.9. - Společnost Krone letos slaví desáté výročí založení závodu Krone v tureckém městě Tire, které leží asi 60 km jižně od hlavního města provincie Izmir. Tímto umístěním, které doplňuje mezinárodní výrobní síť, zdůrazňuje společnost Krone svůj geostrategický přístup. Kromě domácího tureckého trhu s velkým objemem dodávek zásobuje závod v Tire tři desítky zemí v Evropě, na Středním a Dálném východě, v Africe a Jižní Americe. Podíl exportu v roce 2022 činil přibližně 63 procent.

ŘSD zprovoznilo novou šestikilometrovou silnici za Plzní na Klatovy za 1,3 miliardy

26.9. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) včera po poledni zprovoznilo nový úsek hlavního tahu silnice I/27 za Plzní, který vede na Klatovy, Železnou Rudu až do Německa. Jde o kapacitní čtyřpruhovou komunikaci Šlovice – Přeštice o délce téměř 6,1 kilometru, která stála 1,276 miliardy korun. První po ní začala jezdit auta ve směru od Plzně, opačný směr od Přeštic byl otevřený později odpoledne. ČTK to řekl ředitel plzeňského ŘSD Miroslav Blabol.

​Martin Kupka: Emisní norma EURO 7 bude výrazně přijatelnější, než navrhovala Evropská komise

25.9. – Návrh nové emisní normy EURO 7 bude nakonec výrazně mírnější, než bylo původně navrženo. Shodli se na tom ministři členských států na dnešním zasedání Rady pro konkurenceschopnost v Bruselu. Do nového kompromisního návrhu se podařilo zahrnout všechny klíčové požadavky České republiky a koalice států, které chtěly změnit původní návrh Evropské komise. Emisní limity výfukových plynů zůstanou na úrovni současné normy EURO 6, a to včetně podmínek testování, dále dojde k prodloužení lhůt vstupů v platnost, zásadních změn dozná i systém monitorování emisí vozidla.

​Tatra Trucks spolu s partnery vyvíjí Tatru Force se systémem automatizovaného řízení

25.9. – Kopřivnická společnost Tatra Trucks se vedle vývoje a výroby standardních modelových řad nákladních vozů věnuje i vývoji alternativních pohonů a dalších moderních technologií pro automobily. Proto se zapojila společně se svými partnery i do výzkumu na poli automatizovaného řízení vozidel a vývoje potřebného softwaru.

​ACEA chce zabránit zdanění elektromobilů vyvážených z EU do Velké Británie

25.9. – Evropská asociace výrobců automobilů (ACEA) naléhavě žádá Evropskou komisi, aby okamžitě jednala a zabránila uvalení daní na elektromobily obchodované mezi EU a Spojeným královstvím od ledna 2024.

​Vodíkový autobus pro Mostecko se osvědčil, v zimě jej čekají testy na mráz

25.9. – Rafinérská a petrochemická skupina ORLEN Unipetrol uskutečnila ve spolupráci s městy Most a Litvínov pilotní provoz vodíkového autobusu, který vyvinula slovenská společnost Mobility&Innovation Production, s. r. o. „Vodíkový autobus byl zařazen do provozu na vybraných linkách ve městech Most a Litvínov od čtvrtka 29. června do neděle 9. července,“ přiblížil Daniel Dunovský, ředitel Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova, a dodal: „S výsledky letního testování vodíkového autobusu za vysokých teplot v městském prostředí i kopcovitém terénu jsme spokojeni. Provoz byl bezproblémový, průměrná spotřeba autobusu dosáhla 3,37 kg vodíku na 100 kilometrů. Pozitivní ohlasy jsme získali také od cestujících. Autobus je tichý a bezemisní. Navzdory vyšší náročnosti letních testů, plánujeme zimní provozní testy na lednové a únorové měsíce. Po jejich dokončení vydáme doporučení ohledně možného zařazení těchto autobusů do našeho vozového parku.“

​Škoda Auto oficiálně vstupuje na vietnamský trh

25.9. – Škoda Auto vstupem na vietnamský trh učinila významný krok ve své strategii internacionalizace. Slavnostní akce proběhla za účasti představitelů vietnamské a české vlády a společnosti TC Group, která je partnerem české automobilky pro prodej a výrobu vozů ve Vietnamu. Škoda Auto plánuje rychlé rozšíření dealerské sítě až na 30 prodejen a roční odbytový potenciál má po roce 2030 překročit hranici 40 000 vozů. Nabídku budou zpočátku tvořit automobily dovezené z Evropy, prodej firma zahájí s modely Karoq a Kodiaq. V příštím roce dojde ke spuštění výroby vozů z plně rozložených sad (CKD) v nově budovaném místním závodě, čímž se využije synergie se stávajícím výrobním zázemím v Indii. Škoda Auto považuje Vietnam zároveň za bránu do sdružení zemí ASEAN.

​Havarijní oprava omezí provoz na D5 u Třebonic

25.9. – V pátek 29.9. zahájí ŘSD víkendovou opravu havarijního stavu vozovky dálnice D5 u Třebonic. Potrvá pouze 48 hodin. Jedná se o opravu asfaltové hutněné vrstvy v pomalém i rychlém jízdním pruhu na 0 km dálnice D5 na příjezdu do Prahy, konkrétně v místě sjezdové větve na dálnici D0 mimoúrovňové křižovatky Třebonice. Celková délka úseku, na kterém bude vyměněná obrusná, ložná i podkladní vrstva, je cca 50 m.

​ČESMAD Bohemia: Stane se silniční doprava luxusní službou?

24.9. – Pohled na rychle rostoucí ceny paliv u čerpacích stanic znepokojuje všechny motoristy. Sice zde není tak urgentní příčina, jakou byl začátek ruské invaze, ale přesto cena za tři měsíce poskočila o razantních 9 Kč. Pro kamionové dopravce, u nichž cena nafty tvoří zhruba třetinu nákladů, to znamená nárůst výdajů cca o 3 Kč na kilometr. Tedy o více než 10 %. O dalších téměř deset procent zvyšuje ostatní náklady stále vysoká inflace. Časy levné silniční dopravy zjevně končí a v příštím roce bude s největší pravděpodobností ještě hůř. Upozornil na to mluvčí Sdružení ČESMAD Bohemia Martin Felix.

spinner