Silniční doprava

Tomáš Vondráček: Stát zkusí zakázku na IT systém známek zrušit či zúžit

20.1. – Stát se pokusí zakázku na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky zrušit, případně výrazně zredukovat. Zakázka by měla být rozdělena tak, aby se stát věnoval jen tomu, co je důležité z hlediska bezpečnosti a provozu kamerového systému. Servisy směřující k občanům by měl přenechat třetím stranám. Po dnešní schůzce s premiérem Andrejem Babišem to novinářům řekl podnikatel v informačních technologiích Tomáš Vondráček. Předseda vlády plánuje schůzku okomentovat dnešního dne.

​Slovenské ministerstvo financí vylepšilo nabídku autodopravcům, ti ji nepřijali

17.1. – Slovenské ministerstvo financí nabídlo autodopravcům, kteří blokovali silnice a některé hraniční přechody s ČR, výraznější úlevy v silniční dani oproti svému původnímu návrhu. Jedna ze dvou organizací dopravců, jež stála za nedávnými protesty, návrh zatím nepřijala. Vyplývá to z vyjádření ministra financí Ladislava Kamenického a zástupců autodopravců po jejich včerejším společném jednání.

​Zakázka k dálničním známkám je podle SFDI v pořádku, premiér má jiný názor

17.1. – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) si za zakázkou na IT systém k dálničním známkám stojí, podle fondu byla její organizace v pořádku. V pondělí představí materiály o ní vládě. Průměrné roční náklady by se v příštích deseti letech měly pohybovat okolo 205 milionů Kč, přibližně o 120 milionů méně než v současnosti. Uvedl to dnes šéf fondu Zbyněk Hořelica. Premiér Andrej Babiš dnes řekl, že zakázka byla zorganizována špatně a měla by být zrušena.

Aktuality ze světa 2/2020 Premium

Aktuality ze světa 2/2020

17.1. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – Spolková síťová agentura zveřejnila výsledky rozšíření trhu v drážním sektoru s daty za rok 2018. Podle nich dopravovaná množství a dopravní výkony v železniční nákladní dopravě od roku 2014 do 2018 průběžně stoupaly na 413 milionů tun (plus 2 procenta ve srovnání s rokem 2017) a 132 miliard tkm (plus 4 procenta ve srovnání s rokem 2017).

Omezení průjezdu kamionů přijde Liberecký kraj na 3,8 milionu Kč

16.1. – Omezení průjezdu kamionů po zavedení mýtného na silnicích prvních tříd přijde podle odhadů Liberecký kraj na 3,8 milionu Kč bez DPH. Značkami zakazujícími tranzit kamionů nad 12 tun chce kraj osadit úseky silnic druhé třídy 262 z České Lípy na Zákupy a 270 z Jablonného v Podještědí na Mimoň. Právě Mimoň je podle prvních informací postižena nejvíce, řekl liberecký hejtman Martin Půta.

​Zástupci Sdružení ČESMAD Bohemia jednali s premiérem o situaci kamionových dopravců Premium

​Zástupci Sdružení ČESMAD Bohemia jednali s premiérem o situaci kamionových dopravců

14.1. – Zástupci Sdružení ČESMAD Bohemia dnes jednali s premiérem Andrejem Babišem o alarmující ekonomické situaci českých kamionových dopravců. Výkony české mezinárodní kamionové dopravy klesají už čtvrtý rok po sobě a poslední čísla ukazují, že meziroční pokles výkonů za první tři kvartály 2019/2018 byl dalších –33 %.

​E-shop na elektronické dálniční známky bude stát 401 milionů Kč bez DPH Premium

​E-shop na elektronické dálniční známky bude stát 401 milionů Kč bez DPH

14.1. – Státní fond dopravní infrastruktury podepsal smlouvu s vybraným dodavatelem systému evidence vozidel v rámci projektu elektronické dálniční známky. Ta začne v České republice platit od ledna příštího roku. Vybrána byla společnost Asseco Central Europe. Zároveň běží lhůta pro podání námitek v soutěži na zajištění provozu prodejních míst elektronických dálničních známek.

Rozšíření mýta zatím nepůsobí obcím přílišné problémy

13.1. – Problémy v dopravě kvůli letošnímu rozšíření mýta zatím obce a kraje většinou nezaznamenaly. Vyplývá to z vyjádření jejich představitelů. Některé obce se obávají, že kamiony budou placené úseky objíždět po nezpoplatněných silnicích nižších tříd. Od ledna se mýto rozšířilo na dalších asi 900 kilometrů silnic, většinou první třídy. Mýto je tak už na 2409 kilometrech českých silnic a dálnic. Roční výnosy z mýta stoupnou po rozšíření podle státu o 1,5 miliardy Kč na 12,5 miliardy.

NKÚ: Téměř polovinu vybraného mýta na Slovensku si nechá SkyToll

13.1. – Jen deset centů z každého eura zaplaceného prostřednictvím mýta za využívání zpoplatněných úseků silnic na Slovensku bylo v letech 2014 až 2018 použito na výstavbu nových dálnic. Vyplývá to ze zprávy slovenského Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který závěry svého zkoumání zveřejnil před dvěma měsíci. Zjištění úřadu je jedním z důvodů, kvůli kterým teď na Slovensku nespokojení autodopravci blokují část hraničních přechodů.

Scania nabízí novou ochranu před krádeží paliva

10.1. – Společnost Scania proto představuje ochranu před krádeží paliva s nainstalovaným senzorem, který monitoruje hladinu paliva. Toto řešení bude nejprve k dispozici pro samostatnou nádrž a brzy také pro běžnější řešení s nádržemi po obou stranách vozidla.

spinner