DN č. 19 - IAA Hannover 2018, Automobilová technika, InnoTrans Berlín, vychází 13.9., uzávěrka již 23.8.! 

Silniční doprava

Kapsch nabídl státu odkup části firmy, která má na starosti mýto

10.7. – Současný provozovatel mýtného systému v tuzemsku, firma Kapsch, nabídla státu odkup akcií části svého podniku, která zajišťuje provoz a obsluhu mýta. Podle firemních odhadů by se prodejní částka měla pohybovat mezi 200 až 400 miliony Kč. Společnost Kapsch o tom včera informovala v tiskové zprávě. Ministerstvo dopravy se návrhem firmy zabývá, prioritou je však podle mluvčího Jakuba Stadlera dokončení současného tendru, který byl nepravomocně zrušen antimonopolním úřadem.

Evropský parlament vrátil na začátek jednání o pravidlech pro řidiče kamionů

9.7. – Evropští poslanci minulý týden vrátili na začátek jednání o tom, zda se mají na řidiče kamionů stejně jako dosud vztahovat obecná pravidla Evropské unie pro vysílání pracovníků. Kontroverzní otázkou, zda i pro řidiče nákladní dopravy má, nebo nemá platit princip stejného platu za stejnou práci na stejném místě, se tak bude znovu zabývat dopravní výbor parlamentu. Budou ji řešit také členské státy.

Aktuality ze světa 27/2018 Premium

Aktuality ze světa 27/2018

4.7. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Euroports rozšiřuje skladovou kapacitu v Tarragoně. Provozovatel námořních přístavů Euroports rozšiřuje kapacitu skladů pro celulózu a papír ve španělském přístavu Tarragona. Podél 300 metrů dlouhého překládkového mola s hloubkou vody 16,5 metrů je nyní k dispozici 30 tisíc m2 plochy. Odpovídá to navýšení kapacity o 24 procent, jak uvedli představitelé Euroports. Celkově provozuje podnik deset terminálů pro lesní produkty v pěti zemích. Tarragona patří k nejrychleji rostoucím přístavům pro tyto komodity v prostoru Středozemního moře. Přístav slouží jak pro přepravu zboží z jižní Ameriky a severní Evropy do Španělska, tak i jako tranzitní hub pro další země ve Středomoří jako jsou Turecko, Řecko, Rumunsko a severní Afrika.

C.S. CARGO hlásí nárůst tržeb na 4,7 miliardy Kč

3.7. – Tržby dopravní a logistické skupiny C.S.CARGO v loňském roce vzrostly na téměř 4,7 miliardy Kč. Významně se na tom podílel zejména segment logistiky, kde se výnosy díky rozšíření skladové kapacity zvýšily o plných 40 procent. Pozitivní vliv do výsledků firmy přineslo také oživení v přepravách do Ruska a do všech bývalých států SNS. Investice skupiny do obnovy vozového parku přesáhly 200 milionů Kč, oznámila firma v tiskové zprávě.

DAF představuje vozidlo CF s plně elektrickým pohonem

29.6. – Společnost DAF Trucks uvede ve spolupráci se společností VDL v letošním roce do provozu a předá zákazníkům první sérii nákladních vozidel CF Electric. Vozidla disponují nejmodernější technologií VDL E-Power, která neprodukuje žádné emise a je téměř bezhlučná. Vozidla pro provozní zkoušky vyrobí společnost DAF, kompletní montáž elektrické výzbroje pak provede VDL Groep. Projekt je ukázkou úzké spolupráce obou společností v oblasti elektrifikace užitkových vozidel.

Od pondělí bude možné žádat o řidičský průkaz kdekoliv v zemi

28.6. – Od začátku července si řidiči budou moci zažádat o nový řidičský průkaz na kterémkoliv úřadě obcí s rozšířenou působnosti v zemi. Díky elektronizaci systému by se navíc měla doba zpracování žádostí zkrátit ze současných standardních 20 dní na polovinu. Nový systém včera představilo ministerstvo dopravy. Se zavedením nového systému podraží žádost o nový průkaz.

Pět set vozidel DAF XF pro Girteka Logistics

25.6. – Přední evropská dopravní společnost Girteka Logistics si objednala 500 vozidel DAF XF. „Přesvědčila nás vynikající spolehlivost, bezpečnost a nízké provozní náklady, proto jsme se rozhodli přidat k našemu rozrůstajícímu se vozovému parku 500 vozidel DAF XF. Většinu převezmeme do provozu v období mezi červencem a říjnem 2018,“ řekl Mindaugas Raila, ředitel společnosti Girteka Logistics. „Nová vozidla DAF jsou součástí našich plánů na další rozšiřování podnikání po celé Evropě,“ dodal.

Aktuality ze světa 25/2018 Premium

Aktuality ze světa 25/2018

25.6. – LETECKÁ DOPRAVA – Turkish Airlines zakládají joint venture se ZTO (Čína) a s Pal Air. Turkish Airlines, čínská expresní služba ZTO i v Hongkongu sídlící Pal Air uzavřely v minulých dnech v Istanbulu strategické partnerství. Podle něho zakládají joint venture se sídlem v Hongkongu a vytvářejí tím nového globálního integrátora. Podnik bude podle potřeby zajišťovat logistické služby „dům – dům“, tak i správu skladů, management objednávek a management dodavatelských řetězců. Partneři plánují s ohledem na světově rostoucí poptávku po e-commerce v příštích pěti letech obrat ve výši dvou miliard USD. ZTO patří v Číně k vedoucím poskytovatelům balíkových služeb. Roční objem vyčísluje podnik na 6,22 miliardy balíků (2017). Velká část aktivit ZTO připadá na podnik Alibaba. Tento obr v on-line obchodě a jeho logistická dceřiná společnosti Cainiao chtějí získat za 1,38 miliardy USD kolem 10 % podílu na ZTO. Transakce bude zřejmě završena ještě do konce června. Pal Air disponuje širokou sítí expresních poštovních služeb v Hongkongu, Číně, Thajsku, Vietnamu, Indii a v USA. Turkish Airlines nalétává asi 300 destinací ve 121 zemích. 29. října má zahájit provoz nové letiště v Istanbulu.Bude fungovat jako nejdůležitější křižovatka pro Turkish Airlines. Postupně zde bude mít nákladní dceřiná společnost Turkish Cargo překládkovou kapacitu až čtyři miliony tun.

Ford a Volkswagen zkoumají možnost vytvoření strategické aliance Premium

Ford a Volkswagen zkoumají možnost vytvoření strategické aliance

25.6. – Volkswagen AG a Ford Motor Company podepsaly memorandum o vzájemném porozumění a zabývají se myšlenkou na vytvoření strategické aliance, která by posílila konkurenceschopnost obou společností a umožnila jim lépe sloužit zákazníkům po celém světě. Informoval o tom Ford Motor Company.

Europoslanci proti podvodům s najetými kilometry

V České republice je nedovoleně manipulováno s tachometrem až u 42 procent ojetin. V jiných zemích EU je tato situace podobná. Poslanci Evropského parlamentu proto vyzývají Evropskou komisi, aby proti těmto praktikám v rámci EU zakročila. Koncem května to uvedla europoslankyně a členka Výboru pro dopravu Evropského parlamentu Olga Sehnalová, která je současně členkou Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů.

spinner