Silniční doprava

​Výběr mýtného stagnuje, přesto již překročil celoroční výnos z roku 2016

13.9. – Výběr mýtného od vozidel s maximální povolenou hmotností nad 3,5 tuny stagnuje. Za prvních 8 měsíců roku 2023 zaplatili dopravci na mýtném 9,897 miliardy korun, jen o 7,5 milionu korun více, než za prvních 8 měsíců roku 2022. V samotném srpnu v meziročním srovnání poklesl výnos z mýtného o 1,15 procenta na 1,218 miliardy ko­run.

​VCHD Cargo GmbH oznámila změnu sídla

13.9. – Přepravní společnosti VCHD Cargo GmbH učinila strategické rozhodnutí a přestěhovala svoje sídlo z Radeburgu do Alsfeldu v německém Hessensku. Důvodem je výhodná poloha u dálnice A5 na křižovatkách jejích mezinárodních linek i blízkost k dceřiné společnosti Völker Logistik, která v Alsfeldu působí již 18 let.

Rok nazpět stálo CNG až 140 Kč/kg, aktuálně je odpovídající množství i za polovinu ceny benzínu

11.9. - Cena stlačeného zemního plynu (CNG) je oproti loňskému září téměř o 60 % nižší. Průměrných 32 Kč/kg je sice stále o něco více než před ruským vpádem na Ukrajinu, vzhledem k poměrně drahému benzínu ale vychází CNG cenově výrazně lépe. V průměru je ekvivalent litru benzínu levnější o 17 korun, na mnoha čerpačkách však lze odebírat CNG levněji asi o 20 korun.

Kutná Hora vybuduje parkoviště pro 49 aut v Uhelné ulici

11.9. - Kutná Hora vybuduje parkoviště pro 49 aut v Uhelné ulici a investuje do opravy ulic a výstavby chodníků v okolí. Náklady budou několik milionů korun, cena bude známa po dokončení projektové dokumentace a výběrovém řízení. Nyní má město projekt jen pro parkoviště a chce ho doplnit o úpravy okolí, řekl starosta Lukáš Seifert.

Plzeň postaví na Lochotíně za 100 milionů korun třípodlažní parkoviště

9.9. - Nové třípodlažní parkoviště postaví Plzeň vedle obchodního centra Atom v Sokolovské ulici na sídlišti Lochotín. Stavba se 179 parkovacími místy vyroste na místě dnešního pozemního parkoviště a kapacitu parkování v lidnaté oblasti města zvýší o 70 míst. Stavba bude stát přibližně 100 milionů korun a její zahájení plánuje město na počátek roku 2025, řekl včera technický náměstek primátora Pavel Bosák.

Středočeský kraj přidá na opravy silnic po zimě dalších 152 milionů korun

8.9. - Středočeský kraj přidá krajským cestářům na opravy škod po zimě dalších 152 milionů korun. Příspěvek dnes odsouhlasili krajští radní. Kraj navýšil částku oproti původnímu rozpočtu letos podruhé, celkem dá na opravy přes 880 milionů korun, dosud nejvíce. Opraví za ně 190 kilometrů silnic na téměř 170 úsecích, informoval ČTK mluvčí hejtmanství David Šíma.

ŘSD zprovoznilo výjezdovou větev z D8 ve směru na Mělník

8.9. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes zprovoznilo stavbu „D8 MÚK Zdiby, II. etapa“, což představovalo realizaci výjezdové větve z dálnice D8 na silnici I/9 ve směru na Mělník. Došlo tak k odstranění výrazného kolizního bodu na MÚK Zdiby (EXIT 1), kde se denně tvořily velké kolony. Výjezdovou větev využije každý den až 9 tisíc vozidel.

Scania Smart Dash otevírá nové perspektivy pro řidiče nákladních vozidel

8.9. - Nová digitální přístrojová deska Scania Smart Dash umožňuje všem řidičům řídit lépe: chytřeji a bezpečněji. Její modulární koncepce a nejnovější technologie přinášejí více bezpečí, informací a klidu za volantem. Řidiči díky ní získají vynikající přehled o svém vozidle i jeho okolí a také virtuálního chytrého společníka, od něhož budou dostávat diskrétní upozornění vždy, když bude hrozit nebezpečí, nebo bude nutné, aby něco udělali.

Provozovatel mýta CzechToll loni zvýšil zisk o 17 procent na 128,5 milionu Kč

7.9. - Provozovatel mýtného systému v Česku CzechToll loni zvýšil zisk o 17 procent na 128,5 milionu korun. Meziročně také navýšil tržby o sedm procent na 13,7 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin. Mýtný systém spravuje CzechToll od roku 2019. V loňském roce dopravci za mýto zaplatili dosud nejvíce, a to 14,85 miliardy korun. Náklady na provoz a rozvoj systému byly necelá miliarda Kč.

Nejlepší nabídku na stavbu D11 Trutnov - hranice za 11,4 miliardy Kč dal Budimex

7.9. - Nejvýhodnější nabídku v tendru na stavbu úseku dálnice D11 Trutnov – státní hranice s Polskem dala Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) polská společnost Budimex. Nabídla cenu 11,35 miliardy korun bez DPH, tedy 86,8 procenta předpokládané ceny. Na síti X, dříve twitteru, to včera uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl. ŘSD dostalo šest nabídek. Termín pro podání nabídek vypršel včera. Hodnoticí komise nyní bude prověřovat reference a cenové nabídky jednotlivých uchazečů.

spinner