Silniční doprava

Přejmenování mostu na pražské Jižní spojce neprošlo

12.3. - Most na Jižní spojce, který vede na pražském Zahradním Městě přes železniční trať, ponese nadále oficiální název Y529-SDO-ČSD přes Mitas. Místopisná komise magistrátu zamítla návrh Technické správy komunikací (TSK) přejmenovat jej na Lanový most. Přejmenování by podle ní zkomplikovalo orientaci. Vyplývá to z magistrátního dokumentu, který má ČTK k dispozici. Pražané mostu dlouhodobě říkají lanový, ale oficiálně se tak nejmenuje. Stejný název vybrali Pražané v anketě TSK.

Slovinsko uzavře svou hranici s Itálií pro osobní dopravu

11.3. - Slovinsko plánuje uzavřít svou hranici s Itálií pro osobní dopravu. Na twitteru to včera oznámil slovinský premiér Marjan Šarec. Kdy přesně začne nařízení platit, ale podle Reuters zatím není jasné.

RegioJet loni zaznamenal rekordní zisk před zdaněním 165 milionů Kč

11.3. - Největší český soukromý vlakový dopravce RegioJet zaznamenal za loňský rok rekordní zisk před zdaněním 165 milionů Kč, což je nárůst o 62 procent. Napsal to deník E15.

Za zimní údržbu silnic zaplatil Liberecký kraj o třetinu méně

10.3. - Zhruba o třetinu méně než před rokem zaplatil zatím Liberecký kraj za zimní údržbu svých silnic II. a III. třídy. Do konce února ho údržba komunikací stála 74,4 milionu Kč, před rokem ve stejném období náklady přesáhly 115 milionů Kč. Celkově loni údržba krajských silnic stála přes 127,4 milionu Kč. Z pohledu nároků na údržbu byla letošní zima podprůměrná, řekl Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která má údržbu krajských silnic na starosti.

Výběr mýta v únoru vzrostl o 11 procent Premium

Výběr mýta v únoru vzrostl o 11 procent

9.3. - Dopravci uhradili v únoru za používání zpoplatněných komunikací v České republice celkem 974 milionů Kč. Meziroční nárůst o 11 procent je způsoben rozšířením zpoplatnění na silnicích I. třídy i skutečností, že letošní únor měl 29 dní. Z celkového výběru mýtného připadá 874 milionů Kč na dálnice, zbylých 99,7 milionu Kč bylo vybráno na silnicích I. třídy.

Aktuální informace ke koronaviru

9.3. - Všichni čeští občané, kteří se vracejí z pobytu v Itálii, budou muset strávit dva týdny po návratu v karanténě. Na základě aktuálního vývoje šíření nákazy novým koronavirem Sars-CoV-2 vydalo příslušné zákonné opatření Ministerstvo zdravotnictví.

​O víkendu se obnoví práce na dvou úsecích dálnice D1

6.3. – Stavbaři o víkendu obnoví práce na dvou opravovaných úsecích dálnice D1. Začnou pracovat na úseku mezi Mirošovicemi a Hvězdonicemi a v okolí Velkého Meziříčí. Oba úseky by měly být dokončeny letos. Oznámilo to Ředitelství silnic a dálnic.

​Sněmovna opět zachovala nulovou toleranci k alkoholu u cyklistů

5.3. – Pro cyklisty bude i nadále platit nulová tolerance k alkoholu. Sněmovna včera odmítla pozměňovací návrh Senátu, který by jim umožnil jezdit s nejvýše 0,5 promile alkoholu v krvi na cyklostezkách, místních a účelových komunikacích. Odpovídá to zhruba dvěma decilitrům vína nebo dvěma desetistupňovým pivům. Senátoři chtěli návrh vložit do novely zákona o silničním provozu, která má hlavně liberalizovat pravidla taxislužby ve prospěch alternativních služeb. Sněmovna ji stvrdila v původně přijatém znění. Nyní ji dostane k podpisu prezident.

​Sdružení automobilového průmyslu partnerem vzdělávání v oblasti baterií Premium

​Sdružení automobilového průmyslu partnerem vzdělávání v oblasti baterií

5.3. – ALBATTS (Alliance for Batteries Technology, Training and Skills) je nový evropský projekt, jehož úkolem je nastavit úzkou spolupráci mezi průmyslovými podniky a vzdělávacími institucemi v dynamicky se rozvíjejícím ekosystému baterií nejen pro elektromobilitu.

​Železniční přejezdy jsou nebezpečné nejen pro řidiče Premium

​Železniční přejezdy jsou nebezpečné nejen pro řidiče

5.3. – V roce 2019 bylo na železničních přejezdech evidováno 398 nehod (meziročně +10), 19 usmrcených (0) a 129 zraněných osob (+20). Při srážkách s vlakem (152 nehod) bylo usmrceno 18, těžce zraněno 13 a lehce zraněno 72 osob. Nejvíce těchto nehod bylo evidováno v lednu a v červenci.

spinner