Silniční doprava

Přijíždí nový model Actros s více než šedesáti inovacemi

Nový Mercedes-Benz Actros bude mít oficiální světovou premiéru na veletrhu IAA 2018. Novinářům však výrobce svou novou vlajkovou loď představil již začátkem září v Berlíně.

Nové návěsy, nástavby pro kurýrní služby i telematika

Po dvou letech přijede německý výrobce přípojných nástaveb a nástaveb na veletrh IAA s řadou novinek, které reagují na nové trendy v dopravě a logistice (viz DN 15/18). Ať již se jedná o nové či vylepšené návěsy s nižší hmotností a menšími celkovými náklady na vlastnictví vozidla (TCO), žhavou novinku – nástavby pro kurýrní služby, zdokonalenou vlastní chladicí jednotku či telematické služby.

Hannover umožní pohled do blízké budoucnosti užitkových vozidel

Digitalizace, konektivita, autonomní řízení a alternativní pohon jsou hlavními tahouny inovací v segmentu užitkových vozů. Tato témata stojí i v centru pozornosti 67. veletrhu užitkových vozů IAA, který se uskuteční letos v září v Hannoveru.

Mýto na silnicích 1. třídy bude asi s nulovou sazbou

5.10. – Mýto na většině silnic 1. třídy bude nejspíš bez poplatku, tedy s nulovou sazbou. Ministerstvo dopravy tím chce vyjít vstříc krajům a obcím, které mýto nechtěly. Včera to oznámilo ministerstvo dopravy. Mýtný systém se po roce 2019 rozšíří na 900 kilometrů silnic 1. tříd. Postup ministerstva kritizují dopravci.

Senát schválil přísnější postihy za stáčení tachometrů

Senátem schválená vládní novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích zavádí od 1. října 2018 až půlmilionovou pokutu za stáčení tachometrů. Tachometr je také možné nově zkontrolovat na www.kontrolatachometru.cz bez čísla protokolu poslední technické prohlídky.

Mýtný box DKV prochází závěrečnou fází testů

DKV BOX EUROPE, mýtný box, který má v budoucnu umožnit úhradu a vyúčtování všech mýtných poplatků v Evropě, absolvuje v těchto dnech poslední fázi testů u belgického provozovatele mýtného systému Viapass. Testováno je několik tisíc boxů zákazníky DKV v celé Evropě. Kromě údajů o transakcích jsou kontrolovány a testovány také všechny procesy související s boxem, například nouzový stav nebo zákaznická podpora.

Výrobce inteligentních světel dál rozšiřuje výrobu Premium

Výrobce inteligentních světel dál rozšiřuje výrobu

2.10. – Varroc Lighting Systém otevřel v České republice v pořadí již pátou výrobní halu o rozloze přesahující 7000 metrů čtverečních, která je vybavena moderními technologiemi 3. tisíciletí. Díky tomu teď přední výrobce vnějšího osvětlení pro automobilový průmysl může vyrábět a obsluhovat linky rychleji, beze ztrát a celkově navýšit produkci o jeden milion světlometů ročně.

​Blíží se konference o nových trendech v silniční nákladní dopravě

1.10. – Dne 18. října se v TOP Hotelu Praha pod záštitou ministra dopravy uskuteční konference s názvem „Kamiony bez řidičů, doprava bez dopravců?“, kterou pořádá Sdružení ČESMAD Bohemia. Zaměřena bude na aktuální trendy v silniční nákladní dopravě a na výzvy, kterým dopravci dnes čelí, případně v blízké budoucnosti s velkou pravděpodobností čelit budou.

Aktuality ze světa 37-38/2018 Premium

Aktuality ze světa 37-38/2018

1.10. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Boom kontejnerového překladu v Rotterdamu. Přístavy v ústí Rýna stále sázejí na rozvoj kontejnerové dopravy. Po Antverpách ohlásil také přístav Rotterdam za letošní první pololetí silné plus. Celkem 7,077 milionu odbavených kontejnerů znamenalo nárůst 415 000 TEU neboli 6,2 procent proti roku 2017, uvedlo vedení přístavní správy. Pro srovnání: Hamburku zaznamenal u překladu kontejnerů v prvním čtvrtletí pokles o dvě procenta. Tím mohou Rotterdam a Antverpy získat další podíly na trhu v pásmu Hamburk-Le Havre. Na základě prvního čtvrtletí činil podíl Rotterdamu 31,2 procent. Avšak značný nárůst překladu kontejnerů nemohl plně kompenzovat pokles překladu hromadného zboží. Celkový překlad v Rotterdamu v prvním pololetí letošního roku se snížil o 2,2 procenta na 232,8 milionu tun. Snížil se překlad uhlí (minus 11,9 procent), ropy (minus 7,6 procenta) a minerálních produktů (minus 4,8 procenta). Naopak se zvýšil překlad zkapalněného zemního plynu a biomasy. Poslední omezení v obchodě sice ještě nejsou zohledněna, avšak importní cla a obchodní kvóty na straně jedné a nejisté výsledky jednání mezi EU a Velkou Británií „přispívají k tomu, že perspektivy pro další růst světového obchodu se staly nejistými“. Důsledky budou citelné teprve až po určité době.

Kapsch napadl smlouvu o mýtu, podle firmy je protiprávní

26.9. – Společnost Kapsch podala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) návrh na zákaz plnění smlouvy o mýtném systému po roce 2019, kterou ve čtvrtek podepsal ministr dopravy Dan Ťok s konsorciem firem CzechToll/SkyToll. Podle firmy Kapsch je smlouva neplatná, protože nadále platí předběžné opatření ÚOHS zakazující podpis smlouvy s vítězem. Rakouská společnost to včera oznámila na tiskové konferenci. Ministerstvo dopravy po uzavření smlouvy uvedlo, že předběžné opatření pozbylo platnosti po stažení ministerského rozkladu proti dřívějšímu rozhodnutí ÚOHS. Ministerstvo i CzechToll budou i přes zpochybnění smlouvy Kapschem v přípravách mýta pokračovat.

spinner