Silniční doprava

​CDV: Loni přibylo LPG vozidel a bateriových elektromobilů, zájem o CNG znovu klesl

9.1. – V roce 2022 bylo v Centrálním registru vozidel evidováno 192 087 nových osobních vozidel, nejméně od roku 2013. Z uvedeného počtu bylo 7 455 elektrických (BEB, PHEV, FCEV) a 4 774 plynových vozidel (LPG, CNG). „Z čistých vozidel, sledovaných v rámci Národního akčního plánu čisté mobility, byly u LPG a BEV evidovány historicky nejvyšší počty registrací, kdy LPG meziročně poskočilo o 76 % a BEV o 47 %. LPG vozidla dominantně registruje značka Dacia, která si vloni připsala 3 732 registrací, nejúspěšnějším modelem byla Dacia Duster (1 255). Každé 3. registrované BEV v roce 2022 byla Škoda Enyaq, která evidovala 1 293 vozidel, s významným odstupem pak následoval Volkswagen ID.4 (220) a Hyundai Kona (205). V posledních 5 letech každoročně klesá počet registrovaných CNG vozidel, vloni jich bylo 808, nejméně od roku 2013, vloni nejoblíbenějším CNG modelem byla Škoda Octavia, která si připsala 418 registrací. Vozidla s vodíkovými palivovými články, pravděpodobně i v důsledku toho, že v České republice je stále pouze 1 veřejná plnící stanice v Ostravě, si připsala pouze 3 registrace, všechny Toyota Mirai,“ uvedl uplynulý rok Jindřich Frič, ředitel Centra dopravního výzkumu, v. v. i.

​Loni zemřelo na silnicích 454 lidí, nejméně za více než 60 let

8.1. – Loni zemřelo na českých silnicích nejméně lidí od roku 1961, kdy policie začala vést souhrnné statistiky. Mrtvých bylo 454, tedy o 16 méně než předloni. Dopravních nehod policisté zaznamenali 98.460, což je o 872 méně než v předloňském roce. Vzrostl ale počet zraněných a také výše celkové hmotné škody, která přesáhla 7,5 miliardy korun. Na tiskové konferenci to uvedli náměstek policejního prezidenta Tomáš Lerch a ředitel dopravní policie Jiří Zlý.

​ŘSD loni opravovalo na Vysočině vozovky o celkové délce přes 30 kilometrů

7.1. – V uplynulém roce probíhaly větší opravy na 20 místech dálnice a silnic I. tříd v Kraji Vysočina. To například znamená, že se v různém rozsahu pracovalo na 8 mostech a opravovaly se vozovky v celkové délce přes 30 kilometrů. Mimo mostů a konstrukčních vrstev komunikací byla pozornost věnována také jejich funkčnímu odvodnění, protihlukovým opatřením nebo komplexní opravě tunelu Jihlava. Opravy rámci kterých proběhlo v roce 2022 uvedení stavby do provozu jako celku, vyšly na více než 300 milionů Kč bez DPH ve smluvních cenách.

​E.ON loni postavil 58 veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily

7.1. – Celkem 58 nových veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily postavil loni E.ON v rámci své sítě E.ON Drive v České republice. Ke konci loňského roku tak měla síť celkově 272 dobíječek, z nichž je 154 stanic v provozu přímo postavených a provozovaných společností E.ON. Z počtu 58 dobíjecích stanic vybudovaných v loňském roce jich teď čeká 25 na připojení do sítě a zprovoznění se dočkají v nejbližších týdnech.

​Za jízdu bez dálniční známky loni policie uložila pokuty za 32,4 milionu korun

6.1. – Za jízdu bez platné elektronické dálniční známky loni dopravní policisté uložili na místech přestupků pokuty v celkové výši přes 32,4 milionu korun. Zjistili celkem 34 500 takových přestupků, přes dvě stovky z nich pak oznámili celní správě. V takzvaném příkazním řízení může policista za jízdu bez elektronické dálniční známky uložit na místě až pětitisícovou pokutu. Ve správním řízení může být pokuta až čtyřnásobná. „Při odhalení záměrného zneužití systému osvobození od dálničního poplatku může pachateli hrozit pokuta až 100 000 korun,“ připomněli policisté.


​ŘSD loni opravilo ve středních Čechách opravilo na 54 km dálnic a silnic I. třídy

4.1. – V uplynulém roce probíhaly větší opravy na více než 45 místech dálnic a silnic I. tříd ve Středočeském kraji. To například znamená, že se v různém rozsahu pracovalo na 20 mostech, z nichž 15 bylo před koncem roku 2022 uvedeno do provozu. Opravovaly se vozovky v celkové délce cca 54 kilometrů (bez úseku D1 v km 16,000– 20,854) a zhruba 50 kilometrů se jich podařilo uvést do provozu. Uvedl to Martin Buček z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic.

​V Rakousku musí odpad na koleje, pokud je trasa po silnici delší než 300 kilometrů

4.1 – Od 1. ledna 2023 se musí v Rakousku vozit odpad po železnici, pokud je přepravní trasa po silnici delší než 300 kilometrů. A bude následovat postupné zpřísňování: Od 1. ledna 2024 nebude smět přepravní vzdálenost odpadu po silnici přesáhnout 200 kilometrů, od 1. ledna 2026 pak bude možná maximální vzdálenost 100 kilometrů.

​MD: Rok 2023 je spojen s rekordní rozestavěností silnic a dálnic a s rekordním rozpočtem

3.1. – Ministr dopravy Martin Kupka představil priority resortu pro letošní rok. Aktuálně je ve výstavbě rekordních 241,3 kilometrů dálnic a silnic I. třídy s výhledem otevření převážně v letech 2023 a 2024. Dále zjednodušujeme lidem komunikaci s úřady a přístup k informacím v dopravní oblasti, přibydou i další funkce Portálu dopravy, navrhli jsme zpřehlednění bodového systému a chystáme se na zrušení velkých techničáků od počátku roku 2024. Pokračuje i příprava dálničních staveb: např. na D 35 se nyní hledá zhotovitel hned 4 dalších úseků směrem k Mohelnici.

​Bodový systém řidičů se od příštího roku výrazně změní, změnu projedná vláda

3.1. – Vláda ve středu projedná významnou změnu bodového systému řidičů. V rámci novely zákona o provozu na pozemních komunikacích se má systém bodování řidičů od roku 2024 zjednodušit a být srozumitelnější. Nově například zavádí pouze tři skupiny trestných bodů nebo možnost řídit auto od 17 let pod dohledem či řidičský průkaz na zkoušku. Na setkání s novináři to uvedl ministr dopravy Martin Kupka.

​Elektromobily jsou v Evropě konkurenceschopnější, Česko je ale drahé

3.1. – I přes rostoucí ceny elektrické energie jsou celkové náklady na vlastnictví a provoz elektromobilu ve většině evropských zemí stejné nebo nižší než u srovnatelného vozu se spalovacím motorem. Vyplývá to z aktuálního vydání analýzy Car Cost Index, kterou každoročně zveřejňuje leasingová společnost LeasePlan.

spinner