Silniční doprava

​Hejtmani chtějí ze SFDI 4 miliardy na opravy krajských silnic, solidární budou s Karlovarským a Středočeským krajem

9.6. – Ke dvěma miliardám korun příspěvku na opravy silnic I. a II. třídy ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), které přislíbil premiér Andrej Babiš, budou kraje chtít od státu přidat ještě 2 miliardy navíc. Na další avizované 4 miliardy v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) totiž nedosáhne mimo jiné Karlovarský kraj. Kvůli množství potřebných oprav a rozsahu cestné sítě by finance nestačily ale ani Středočeskému kraji. Hejtmani oběma krajům vyšli vstříc a chtějí zohlednit oba regiony i v konečném rozhodnutí o financích, které nakonec kraje od státu a z EU získají.

​Krajský úřad potvrdil změnu územního rozhodnutí na D1 u Přerova

9.6. – Olomoucký krajský úřad potvrdil změnu územního rozhodnutí na stavbu posledního úseku dálnice D1 z Přerova do Říkovic, její příprava tak může pokračovat. Změnu územního rozhodnutí na D1 mezi Přerovem a Říkovicemi loni v listopadu povolil stavební odbor olomouckého magistrátu, proti tomu bylo v prosinci podáno devět odvolání. Krajský úřad odvoláním nevyhověl.

​Dopravci stále čekají na definitivní uvolnění cest na Slovensko

3.6. – Tuzemští dopravci jsou připraveni rychle obnovit své železniční a autobusové spoje na Slovensko, zatím však stále musí čekat na definitivní uvolnění cest hromadné dopravy přes hranice. Naopak do Rakouska a Německa by měly přibýt v polovině června další spoje. Vyplývá to z informací dopravců, které ČTK oslovila. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu se svým slovenským protějškem Igorem Matovičem oznámili od čtvrtka plné obnovení volného pohybu mezi oběma zeměmi. Nevyjasněné však stále zůstávají podmínky pro cestování hromadnou dopravou přes hranice. Slovensko totiž dosud nepovolovalo cesty vlaků a autobusů na své území. Dopravci proto nyní čekají na další vývoj situace.

Dopravci zřejmě budou muset zajistit dodržování přestávek řidičů

3.6. – Dopravci budou muset zajistit dodržování povinných přestávek řidičů nákladních automobilů. Počítá s tím novela zákona i silniční dopravě, kterou  schválila Sněmovna. Novela také zavádí opatření proti neoprávněným zásahům do tachografů. Nyní ji dostane k projednání Senát.

​V úseku D3 u Budějovic, kde hrozí sesuv, ŘSD část svahu odtěží a část zpevní

2.6. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) rozhodlo, že v rozestavěném úseku D3 Hodějovice – Třebonín, kde hrozí sesuv půdy, se část svahu odtěží a část zpevní pilotovými stěnami. Vícenáklady budou asi 15 milionů Kč. Silničáři by práce rádi zvládli v létě. ČTK to dnes řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Trasa D3 se kvůli tomu měnit nemusí. Úsek Hodějovice – Třebonín, jenž se staví za sedm miliard Kč, bude součástí obchvatu Českých Budějovic.

Nákladním a autobusovým dopravcům hrozí problémy i v létě

2.6. – Kamionová doprava v Česku stále není z nejhoršího venku. Po až čtyřicetiprocentním poklesu zakázek hrozí dopravcům v příštích měsících také druhotná platební neschopnost. Situaci navíc může zhoršit i případné prodloužení letní odstávky v automobilkách. Léto tak může být pro řadu firem kritické. Problémy mají nadále i autobusoví dopravci. Na dotaz ČTK to uvedl generální tajemník sdružení Česmad Bohemia Vojtěch Hromíř. Podle dopravců by měl pomoci stát, například formou kompenzací či snížením daní.

Servisní služby značky IVECO jedou stále naplno

Doprava je jedním z oborů, který se nemůže zastavit ani během vážné krize, proto i IVECO udržuje v plném provozu všechny prodejní a servisní kapacity. „Epidemie a opatření nouzového režimu, která by ji měly zastavit, se sice dramaticky podepisují na prodeji užitkových vozidel, ale servisní práce a zásobování náhradními díly musí naopak za současné velmi ztížené situace fungovat na sto procent, a to při dodržení všech velice přísných hygienických požadavků,“ uvedl Vincenzo Nicolò, Business Director společnosti IVECO v České republice a na Slovensku.

Připravuje se vznik nového společného podniku pro sériovou výrobu palivových článků

Společnosti Volvo Group a Daimler Truck AG coby přední zástupci odvětví výroby užitkových a nákladních vozidel sdílejí vizi Green Deal zahrnující udržitelnou dopravu a uhlíkově neutrální Evropu do roku 2050. Obě firmy nyní podepsaly nezávaznou předběžnou dohodu o založení nového podniku se společnou majetkovou účastí.

Anketa DN: Služby spojené s palivovými kartami usnadňují dopravcům činnost a pomáhají i s cash-flow

Palivové karty již dávno neslouží pouze k platbám při tankování, ale jsou spojeny s řadou služeb, které firmám usnadňují jejich činnost. Jaká je jejich nabídka a jak zohledňuje aktuální situaci, na to jsme se zeptali zástupců některých společností, které palivové karty nabízejí.

Více než nárůst sazeb hrozí v pojišťovnictví zájem firem o levnější a méně kvalitní pojištění

V DN 7/20 jsme přinesli informaci o tom, že poté, co dopravci uvádějí do provozu vozidla, která kvůli poklesu zakázek dali do depozitu, nechtějí jim některé pojišťovny obnovit povinné ručení a havarijní pojištění za původních podmínek a snaží se sazby zvýšit. Nyní přinášíme pohled i z druhé strany, tedy jak téma pojištění v silniční dopravě vnímají pojišťovny.

spinner