Silniční doprava

​Praha dostane z fondů EU na rozšíření Strakonické 380 milionů Kč

9.2. – Pražský magistrát dostane z evropských fondů na rozšíření Strakonické ulice na jihu města 380 milionů korun, což tvoří 85 procent nákladů. Nový jízdní pruh bude vyhrazený pro městskou hromadnou dopravu a vozidla integrovaného záchranného systému. Úpravy se týkají úseku od zastávky MHD Dostihová směrem k Barrandovskému mostu. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Strakonická patří mezi nejvytíženější komunikace. V minulosti zde již byly vyhrazené pruhy na některých místech vyznačené.

​Valeo ve spolupráci s VŠB-TUO vyvíjí auto s řízením drive-by-wire

9.2. - Valeo na polygonu v Milovicích testuje ve spolupráci s VŠB – Technickou univerzitou Ostrava první automobil s tzv. drive-by-wire řízením, které je výsledkem jejich společného vývoje. Jedná se o důležitý krok k plně autonomnímu řízení.

​Evropská premiéra kooperativních dopravních systémů se odehraje v Česku

8.2. – Od 2. do 4. června 2021 se na brněnském výstavišti bude konat akce URBIS SMART CITY FAIR. Souběžně s tímto veletrhem proběhne na výstavišti C-ITS Roadshow a v ulicích města Brna reálné předvedení fungování technologií kooperativních inteligentních dopravních systémů, které jsou výsledkem jednotlivých evropských projektů C-Roads. Informovalo o tom ministerstvo dopravy.

Aures Holdings: Na nová auta se čeká dlouho, zákazníci se přesunuli k zánovním

8.2. – Automobilový trh zasáhla v loňském roce pandemie koronaviru. Časté odstávky ve výrobě, nedostatek dílů od dodavatelů, nechuť zákazníků investovat do obměny vozového parku, ale i stále pokračující emisní regulace, které zvyšují ceny nových aut, způsobily podle dat Svazu dovozců automobilů pokles prodejů o 18,78 %. Zákazníci se tak začali orientovat na zánovní ojetiny, které jsou kvalitativně srovnatelné s novými, ale zároveň výrazně levnějším, konstatuje zpráva AURES Holdings.

ŠKODA AUTO dodala v roce 2020 zákazníkům na celém světě více než milion vozů

7.2. – ŠKODA AUTO dodala zákazníkům v roce 2020 celkem 1 004 800 vozů a již posedmé v řadě tak překonala milionovou hranici. Na pozadí náročné situace spojené s pandemií koronaviru tento výsledek jasně potvrzuje účinnost přijatých opatření na podporu prodeje. Po uzavření českých výrobních závodů a dočasném přerušení prodejních kanálů ve druhém čtvrtletí uplynulého roku, dokázala ŠKODA AUTO již v červnu zlepšit své výsledky na mezinárodních trzích. Vedle rozsáhlých restartovacích programů na podporu prodeje k tomu přispěla také atraktivní a moderní modelová paleta.

​Peugeot představil nový model e-Partner

6.2. – Značka Peugeot představila nový model e-Partner, který doplňuje vozy Peugeot e-Expert (International Van of The Year 2021) a Peugeot e-Boxer. Peugeot Partner, jehož jednotlivé generace získaly řadu ocenění včetně titulu International Van of the Year 2019, byl od svého uvedení na trh v roce 1996 vyroben ve 2 000 000 kusech a prodává se ve více než 100 zemích.

Scania: ​Díky bioplynu lze dosáhnout zisku ekologičtějším způsobem

6.2. – V průběhu posledních dvou let vynaložila nizozemská dopravní společnost Van Dijk investice na pořízení deseti nákladních vozidel Scania G 410 na zkapalněný plyn. Cílem je zcela přestat využívat fosilní paliva v rámci celého vozového parku a zajistit udržitelné budoucí podnikání.

Praha 4 zvažuje rozšíření parkovacích zón, udělá jejich analýzu

6.2. – Radnice Prahy 4 zvažuje rozšíření parkovacích zón. Nechá si zpracovat analýzu parkování a dopadu zón na území, kde zatím nejsou zřízeny. Na základě výsledků analýzy se rozhodne, jak bude dál postupovat. Za dokument radnice zaplatí 738 100 korun a vypracuje ho společnost M.O.Z. Consult. ČTK to sdělil mluvčí Jiří Bigas. Zóny začaly ve čtvrté městské části fungovat 1. července 2018. Nejsou na celém území ale pouze v některých částech.

Další parkovací zóny v Praze 10 mají začít platit v polovině roku

5.2. – Zóny placeného stání (ZPS) by v poslední části Prahy 10 měly začít platit v polovině letošního roku. Zavedeny budou na Bohdalci, v Záběhlicích a na Zahradním Městě, lidé mohou do 11. února jejich návrh připomínkovat. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě. Již loni začaly zóny platit ve Vršovicích, Strašnicích Malešicích a části Vinohrad.

U Bechyně začala demolice starého mostu přes Smutnou. Po novém se už měsíc jezdí

U Bechyně začala demolice starého mostu přes Smutnou. Po novém se už měsíc jezdí Premium

5.2. – Mezi městem Bechyně a obcí Radětice začala v pátek demolice silničního mostu z roku 1890, který dosloužil. Dopravu ale neomezí. Přes říčku Smutná se od ledna jezdí po mostě novém, na němž práce společnost SWI­ETELSKY stavební ukončila po necelém roce před loňskými Vánocemi. Nový most měří 43 metrů, má dvě pole a jeho základem je předpjatá železobetonová konstrukce.

spinner