Silniční doprava

​Tento týden bude zprovozněn opravovaný pravý pás dálnice D5 mezi Rokycany a Mýtem

9.11. – Opravy pravého pásu dálnice D5 mezi Rokycany a Mýtem mezi kilometry 48,0 – 61,8 se blíží ke konci. Ve skoro dvanácti kilometrovém úseku dálnice probíhaly od letošního května stavební úpravy na vozovce, které omezovaly průjezd tímto místem. Nejpozději od středy budu úsek podle informací ŘSD zprovozněn.

​Většina autoškol vydrží bez tržeb tři měsíce, žádají vládu o pomoc

8.11. – Většina tuzemských autoškol vydrží bez příjmů z provozu maximálně tři měsíce, pak by musela ukončit činnost. I v případě kratšího omezení však bude mít řada z nich velké ekonomické i personální potíže. Autoškoly proto žádají vládu o pomoc, konkrétně formou dotací na auta a prominutí či úpravu některých poplatků. Uvedla to Asociace autoškol ČR. V Česku působí zhruba 3000 autoškol.

​Česká kamionová doprava zatím krizi odolává, obavy však přetrvávají

6.11. – Kamionová doprava aktuální krizi zatím oproti jaru odolává, poptávka se v posledních dvou měsících držela na stabilní úrovni. Důvodem je nepřerušený provoz automobilek a dalších podniků a také příznivější situace v okolních zemích. Negativní vliv však do dalších týdnů může mít zpřísňování podmínek v zahraničí, zejména pak v Německu. Uvedl to mluvčí Sdružení ČESMAD Bohemia Martin Felix. Během jara přišla většina dopravců až o polovinu svých tržeb.

​Slovenský parlament vyhověl autodopravcům, snížil silniční daň

6.11. – Sazby silniční daně na autobusy, těžká nákladní vozidla, kamiony i návěsy na Slovensku klesnou. Rozhodl o tom včera parlament, který schválil vládní návrh příslušného zákona. Úlevy požadovali autodopravci, kteří kvůli tomu letos v lednu blokovali silnice i některé hraniční přechody s Českou republikou. Dopravci po podpisu zákona prezidentkou na zmíněné dani, která se platí zpětně, ušetří za tento rok 28,5 milionu EUR (762 milionů Kč).

​O dálnice a část silnic se bude v zimě starat přes 750 silničářů

6.11. – O dálnice a část silnic se v letošní zimě bude starat přes 750 silničářů z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), zejména řidičů a také dispečerů. K dispozici budou mít 198 sypačů a desítky nakladačů a dalších vozidel s různým vybavením. Loňská zimní údržba stála 603 milionů Kč, což bylo nejméně za posledních minimálně šest let.

​Společnost DKV nabízí celoevropský trajektový portál

*5.11. – DKV Euro Service, poskytovatel služeb pro mobilitu, nabízí svým zákazníkům na novém Trajektovém portále DKV (DKV Ferry Portal) možnost porovnávat více než 1000 trajektových spojů v celé Evropě, rezervovat trajekty online a realizovat bezhotovostní úhradu objednaných služeb. Portál zahrnuje nabídky téměř všech evropských trajektových společností. Uživatelé si na něm spolehlivě vyhledají nejlepší spoj za nejvýhodnější cenu.

Dopravci stále nevrátili až dvacet tisíc jednotek ze starého mýta

4.11. – Dopravci stále ještě nevrátili až 20 000 palubních jednotek ze starého mikrovlnného mýtného systému. Termín pro jejich vrácení a tím získání zaplacené kauce za ně přitom mají už jen do konce listopadu. Uvedli to zástupci současného správce mýta společnosti CzechToll a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Starý mikrovlnný mýtný systém přestal fungovat po listopadu 2019.

Scania staví na Mladoboleslavsku nové servisní centrum

4.11. – Na Mladoboleslavsku zatím mohou zákazníci společnosti Scania využívat dočasného servisního místa v Mnichově Hradišti, ale v současné době už probíhá výstavba nového servisu. Ten se bude nacházet jen přibližně 400 metrů od sjezdu Kosmonosy na dálnici D10. Stavba by měla být dokončena v polovině roku 2021 a bude se jednat o jeden z nejekologič­tějších a nejmodernějších servisů ve střední Evropě.

​Papírové dálniční známky končí, v prosinci začíná prodej elektronických

4.11. – Už od prosince bude možné koupit nové elektronické dálniční známky platné od roku 2021. Novinkou bude možnost libovolně nastavit datum začátku jejich platnosti, a to až 90 dní předem. Hlavním prodejním kanálem bude internetový obchod na webu www.edalnice.cz.

Staré palubní jednotky je možné vrátit ŘSD jen do konce listopadu

3.11. – Jen do konce listopadu mohou vracet dopravci palubní jednotky starého mikrovlnného mýtného systému, jehož provoz byl ukončen 30. listopadu 2019. Dopravci mohou získat zpět nespotřebovaný kredit a kauci za palubní jednotky premid, které nejsou poškozené ani expirované.

spinner