Silniční doprava

Svaz průmyslu a dopravy: Pokles průmyslu v červnu již nebyl tak hluboký

11.8. – Průmyslová výroba v Česku v červnu zpomalila meziroční pokles na 11,9 procenta z květnových 25,7 procenta. K lepšímu výsledku přispělo oživení výroby automobilů. V meziměsíčním srovnání byla červnová průmyslová produkce vyšší o 13,4 procenta. Vyplývá to z dat očištěných o vliv počtu pracovních dnů, která zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ) a která nyní komentoval Svaz průmyslu a dopravy ČR (SPČR).

V rámci C-ROADS se hledají řidiči pro testy inteligentních dopravních systémů

11.8. – V rámci celoevropského projektu C-ROADS, který je založen na vzájemné komunikaci vozidel mezi sebou i s okolní infrastrukturou, se hledají řidiči, kteří budou pomáhat s testováním pilotní zkoušky celého systému. Řidiči budou mít po dobu zhruba dvou měsíců ve svých vozech jednotku C-ITS, která bude komunikovat s mobilním telefonem řidiče. Po dobu testování budou řidiči dávat vývojářům a autorům projektu zpětnou vazbu.

Do Spojených Arabských emirátů dorazila ze Saudské Arábie první zásilka v režimu TIR

11.8. – Do Spojených Arabských emirátů dorazila ze Saudské Arábie první zásilka uskutečněná v režimu TIR. Společnost Almajdouie Logistics přepravila na základě jednoho celního tranzitního dokumentu a jediné záruky přes hranice téměř 25 tun hliníku. Využila přitom elektronického predeklarace TIR (EPD), čímž zkrátila čekací dobu na celních úřadech ze dvou dní na pouhé čtyři hodiny.

​Nová generace vozidel MAN TG ušetří podle TÜV Süd až 8,2 procenta paliva

10.8. – Značka MAN představila letos v únoru novou generaci nákladních vozidel TG. Vedle velkého důrazu na pohodlí řidiče a na nový koncept ovládacích prvků byla při vývoji nových vozidel podle výrobce nejvyšší prioritou palivová účinnost. Díky inovativnímu pojetí pohonného ústrojí, aerodynamiky a systému MAN EfficientCruise je nová generace vozidel MAN výrazně ekonomičtější – ve srovnání s předchozí generací vozidel dosahuje až o 8,2 procenta nižší spotřebu paliva. Tento potenciál úspor potvrdil i test TÜV Süd.

​Společnost DAF Trucks dodala do Bělehradu 44 vozidel pro úklid města

10.8. – Společnost DAF dodala do Bělehradu 44 plně vybavených vozidel pro úklid města. Dodávka pro hlavní srbské město se skládá z vozidel LF a CF s různými konfiguracemi podvozků a nástaveb.

​Uber kvůli koronaviru ve čtvrtletí vykázal ztrátu 1,8 miliardy USD

8.8. – Provozovatel alternativní taxislužby Uber vykázal ve druhém čtvrtletí ztrátu 1,78 miliardy USD (39,6 miliardy Kč), protože pandemie nemoci covid-19 téměř zastavila zájem o přepravu osob, když miliony lidí zůstaly doma, aby se co nejvíce zabránilo šíření nemoci. Zájem o rozvoz jídla však prudce rostl, oznámila firma.

​Automobilů se prodává méně, řešením pro výrobce i zákazníky může být operativní leasing

8.8. – Prodej nových osobních aut za sedm měsíců klesl meziročně o 23,6 procenta na 114 799 vozů, oznámil čerstvě Svaz dovozců automobilů (SDA). Nejde zdaleka o jen nákupy aut jednotlivců, podíl firemních automobilů na prodejích totiž činí více než 70 %. A firmy nově více zvažují, zda vůz koupit nebo si ho pronajmout.

​Continental představuje novou nákladní pneumatiku Conti EcoRegional

7.8. – Nižší spotřeba paliva a lepší kilometrový výkon, tyto parametry jako hlavní výhody uvádí u nové řady pneumatik pro nákladní vozidla její výrobce, společnost Continental. Řada Conti EcoRegional podle něj umožňuje provozovatelům nákladních fleetů dále zvyšovat efektivitu i v regionální dopravě.

Aplikace Autopay používaná v Polsku usnadňuje platbu za jízdu po dálnici

7.8. – Nová technologie nesoucí jméno Autopay je založená na systému čtení registrační značky z videa. Technologii již úspěšně používá Polsko a má ambice rozšířit se do celé Evropy. Uživatelům stačí jen aplikace, kde si koupí dálniční známku dané země. Aplikaci Autopay využijí řidiči kromě poplatků za dálnice také pro tankování, parkování a restaurace s drive-thru. Navíc pomáhá snižovat emise z výfukových plynů.

​Uber pasažérům umožňuje pomoci PINu zkontrolovat, že nasedají do správného vozu

7.8. – Společnost Uber představila ve své aplikaci novou bezpečnostní funkci, která zajistí, že pasažér vždy nastoupí do toho správného vozu a k tomu správnému řidiči. Uživatelé si nyní mohou zapnout funkci ověřování jízd pomocí PINu a řidiči i pasažéři se tak před jízdou v aplikaci jednoduše ujistí, že se jejich bezpečnostní kódy shodují a na cestu skutečně mají vyrazit spolu.

spinner