Silniční doprava

Sněmovna schválila konec povinného přimíchávání biosložky do paliv

28.4. – Povinné přimíchávání biosložky do motorové nafty a benzinu zřejmě od letošního července skončí. Omezí se i okruh vozidel, za která se musí platit silniční daň. Zaměstnanci, kteří můžou k soukromým účelům využívat služební nízkoemisní vozidla, například elektromobily, by se měli dočkat daňového zvýhodnění. Počítá s tím vládní předloha, kterou včera ve zrychleném režimu v prvním čtení schválila Sněmovna. Změny mají pomoci firmám i občanům proti rostoucím cenám pohonných hmot. Předloha počítá i s dvouletým odkladem termínu zákazu provozu starých kotlů na uhlí o dva roky na 1. září 2024. Návrh změn zákonů nyní dostane k projednání Senát.

​Ministerstvo dopravy a Asociace autoškol představily nové zkušební otázky

26.4. – Již brzy se zájemci o získání řidičského oprávnění budou v testech i při přípravě na ně setkávat s dalšími novými otázkami. Ty se zaměří ještě více i na předvídání a bezpečnou jízdu v provozu s jeho nejzranitelnějšími účastníky: motorkáři, cyklisty a chodci. Poprvé budou zařazena i edukativní videa, která spolu s již zavedenými animacemi ještě lépe vtáhnou budoucí řidiče do řešení každodenních situací v reálném provozu. Nové zkušební otázky dnes představili zástupci Ministerstva dopravy a Asociace autoškol.

​Počet firem, které potřebují nové zaměstnance, se zvyšuje

26.4. – Zatímco v loňském roce nabírala nové pracovníky třetina firem, letos to plánuje již více než polovina. Nejčastěji chtějí stavy navyšovat zaměstnavatelé v automobilovém průmyslu. Problémem je přetrvávající nedostatek uchazečů, a to zejména na vyšší technické a kvalifikované pozice ve výrobě. Situaci nevyřeší ani ukrajinští uprchlíci, jejichž většinovou část tvoří ženy, které pro tyto pozice obvykle nemají kvalifikaci. Stále více firem proto své zaměstnance hledá v cizině, v rostoucím počtu případů je chce přijímat dokonce do kmene. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Hofmann Personal, který byl zrealizován letos v únoru mezi 241 personalisty.

​Akcionáři Schmitz Cargobull potvrzují dlouhodobý závazek vůči společnosti

25.4. – Zátěž způsobená pandemií koronaviru a dopady války na Ukrajině vyvolaly velkou nejistotu v osobní i ekonomické rovině. Společnost Schmitz Cargobull jako výrobní podnik byla přímo zasažena eskalací cen surovin a energií a zpomalením hospodářského oživení. Současně se společnost zasazuje o neustálý růst a vyšší efektivitu a pomocí inovativních, digitálních řešení pohání vpřed transformaci v oblasti dopravy a logistiky.

​Dopad západních sankcí vůči Rusku se zřejmě plně projeví teprve od května

25.4. – Jaké faktory ovlivní v krátkodobém a dlouhodobém horizontu vývoj ceny energií? Jakým směrem se jejich tržní ceny vydají? Odpovědi hledá ve svém komentáři Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select. „Řada domácností a firem musí v současnosti čelit extrémnímu nárůstu cen elektřiny a pohonných hmot. Na nárůstu ceny elektřiny se jasně projevuje zdražování plynu a nejistoty spojené s jeho budoucími dodávkami. Dále do růstu ceny vstupují i povolenky a nemalá část jde za vyšší cenou černého uhlí. U odběru plynu se některým zákazníkům oproti částkám předcházejícím podzimnímu zdražení zvýšily zálohy i o 150 %,“ řekl Richard Bechník.

​Nový Multivan byl českou veřejností zvolen „Autem roku 2021/2022“ v kategorii MPV

24.4. – Nový Volkswagen Multivan získal v anketě Auto roku v České republice 2021/2022, vyhlašované Svazem dovozců automobilů (SDA), od české veřejnosti nejvíce hlasů mezi modely zařazenými do kategorie MPV. „Vítězství nového Multivanu v kategorii MPV tradiční ankety Auto roku v ČR 2021/2022 si velmi ceníme, protože je výsledkem hlasování široké veřejnosti, které zrcadlí preference českých motoristů,“ řekl Jakub Šebesta, ředitel značky Volkswagen Užitkové vozy v České republice. „I počty objednávek nového Multivanu od jeho lednového uvedení na trh ukazují, že nová generace, stejně jako její legendární předchůdci, dokonale splňuje představy českých řidičů o všestranném automobilu pro celou rodinu, aktivní životní styl i podnikání.“

​VCHD Cargo rozšířila sídlo společnosti v Kladně o velké parkoviště

22.4. – Přepravní společnost VCHD Cargo disponuje na své centrále ve středočeském Kladně novými parkovacími plochami. Na brownfieldu navazujícím na budovu společnosti bylo vybudované parkovišti na ploše více jak 16.000 m2 s kapacitou více než 30 nákladních a na 50 osobních vozidel. Součástí parkoviště jsou také manipulační a skladové plochy.

​Společnost cargo-partner se zaměřuje i na chlazené kusové zásilky a přepravu B2C

22.4. – Mezinárodní poskytovatel přepravních a info-logistických služeb cargo-partner se v poslední době zaměřuje také na logistiku chlazených kusových zásilek a přepravu B2C. Své služby zajišťuje z logistických center v Dobrovízi u letiště Praha Ruzyně a v Brně.

​Automobilový průmysl v Česku pociťuje dopady války na Ukrajině

21.4. – Výroba motorových vozidel v České republice v prvním čtvrtletí poklesla meziročně o 18,7 procenta na celkových 271 315 kusů. Propad je daný negativním trendem produkce osobních vozidel v důsledku nedostatku některých komponentů a narušených dodavatelských řetězců způsobených ruskou invazí na Ukrajinu. Finalisté v ostatních segmentech zaznamenali v prvním kvartálu meziroční růst produkce, když se dařilo jak výrobcům autobusů, tak i nákladních automobilů a motocyklů. Elektrická vozidla se na objemu produkce podílela necelou desetinou.

​V Česku roste počet dobíjecích stanic, Evropa je v přípravě na elektromobilitu dál

20.4. – Česká republika loni udělala velký pokrok v rozvoji infrastruktury dobíjecích stanic pro elektromobily. Přesto v porovnání s jinými zeměmi Evropy zaostává v přípravě na přechod k čistě mobilitě. Vyplývá to z nejnovějšího vydání analýzy EV Readiness Index, kterou každoročně zveřejňuje leasingová společnost LeasePlan.

spinner