Silniční doprava

​Mýtné pro kamiony zůstane v rukou státu

Spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer v polovině ledna rozhodl, že výběr mýtného u nákladních vozů převezme natrvalo stát. Smlouva s provozovatelem mýtného systému Toll Collect vypršela 31. srpna 2018. Spolková vláda nejprve na přechodnou dobu společnost převzala a hledala po Evropě nového provozovatele.

​CzechToll vyrábí palubní jednotky na mýto, výměny budou na podzim

1.3. – Silniční dopravci budou muset v říjnu a listopadu vyměnit své palubní jednotky pro mýtný systém. Společnost CzechToll už začala s jejich výrobou, 450 000 jednotek by mělo být hotovo do září. Budoucí provozovatel mýtného systému to včera oznámil na tiskové konferenci. Nový mýtný systém se satelitní technologií by měl být na dálnicích spuštěn 1. prosince, na silnicích první třídy od ledna 2020.

​Generálním ředitelem CzechTollu se stal šéf SkyTollu Matej Okáli

28.2. – Generálním ředitelem společnosti CzechToll se stal Matej Okáli. Zároveň je v čele slovenské firmy SkyToll, druhé společnosti v konsorciu, které bude od příštího roku provozovat mýtný systém. Dnes to řekl mluvčí firmy Miroslav Beneš. CzechToll dosud jako jednatel vedl investiční ředitel skupiny PPF Robert Ševela.

​Výstavba D52 se zdrží, soud zrušil výjimky ze zákona o přírodě

27.2. – Příprava stavby dálnice D52 se zdrží. Krajský soud v Brně totiž zrušil výjimky udělené podle zákona o ochraně přírody a krajiny pro stavbu D52 v úseku Pohořelice-Ivaň. Naopak u obchvatu Mikulova výjimky potvrdil, vyplývá z pondělních rozsudků na webu Krajského soudu a informací mluvčí ministerstva životního prostředí Petry Roubíčkové. Jak bude ministerstvo postupovat, nelze podle Roubíčkové sdělit, zatím totiž nemá k dispozici odůvodnění rozsudku.

Smlouva na mýtné s CzechToll/SkyToll platí, potvrdil ÚOHS

26.2. – Smlouva mezi ministerstvem dopravy a konsorciem Czech Toll/Sky Toll na provoz mýtného je platná. Rozhodl o tom předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj, který potvrdil prosincové rozhodnutí úřadu a zamítl rozklad, který proti němu podala firma Kapsch. Firma podpis smlouvy napadla s tím, že odporoval dřívějšímu rozhodnutí ÚOHS. Úřad o rozhodnutí předsedy informoval v tiskové zprávě.

​Profesia: V ČR chybí tisíce řidičů, problémem jsou mzdy a stárnutí

25.2. – V Česku chybí tisíce profesionálních řidičů. Problémy jsou způsobeny především výší mezd, průměrně to v dopravě je 27 000 Kč. Zároveň roste věkový průměr šoférů, který je 57 let. Uvedl to pracovní portál Profesia.cz. V Česku je nyní zhruba 130 000 profesionálních řidičů, podle dopravců jich k ideálnímu stavu schází přes 15 000.

​Průzkum: Sněhové řetězy využívá asi třetina řidičů, část to neumí

25.2. – Sněhové řetězy častěji využívá v Česku při bohatší sněhové nadílce necelá třetina řidičů, část šoférů to neumí. Vyplývá to z průzkumu agentury Stem/Mark. Většina řidičů se podle průzkumu při jízdě na sněhu spoléhá zejména na zimní pneumatiky, ty však v některých úsecích nemusí stačit.

Aktuality ze světa 8/2019 Premium

Aktuality ze světa 8/2019

25.2. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – Insolvenční řízení vůči Railrunner Europe. Úřední soud Hamburk zahájil hlavní insolvenční řízení o majetku podniku Railrunner Europe GmbH. Insolvenční správkyní byla jmenována právní zástupkyně Susanne Riedemannová z Hamburku. Požadavky se mají předkládat do 28. března. Shromáždění věřitelů má proběhnout 30. dubna. Railrunner požádal 18. ledna o vyhlášení platební neschopnosti. Gerhard Oswald se bezprostředně potom stáhl z vedení firmy, když se obával konfliktu zájmů ve spojitosti s jeho poradenskou společností Gomultimodal GmbH. Právní zástupkyně Riedemannová podle zprávy v odborném tisku nechala prověřit, zda poskytovatel bimodálního systému, který naposledy fungoval mezi Braunschweigem a Bratislavou v konvenční kombinované dopravě, může znovu pokračovat v provozu. Následná jednání insolvenční správkyně se zúčastněnými stranami však zůstala bez výsledku. Podle toho by se měla rentabilita nabídky výrazně zlepšit. ČD Cargo a Drážní společnost Potsdam (EGP) odmítly slevy z cen v požadovaném rozsahu.

​Do zákona by se mohl vrátit poplatek za kontrolní vážení vozidla

20.2. – Provozovatelé vozidel by mohli v budoucnu opět platit šestitisícový poplatek za kontrolní převažování automobilů na silnicích, pokud se zjistí, že jejich vozidlo bylo přetížené. Ve Sněmovně to navrhla poslankyně a karlovarská hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová v pozměňovacím návrhu k poslanecké novele, která mění pravidla likvidace autovraků. Hlavně krajům to má pomoci kompenzovat náklady. Sdružení dopravců ČESMAD Bohemia její návrh odmítá. Poukazuje například na to, že by šlo o dva tresty za jeden přestupek.

​Výbor EP bude hlasovat o systému přizpůsobení rychlosti v autech

19.2. – Do Evropského parlamentu míří návrh, který by od výrobců aut požadoval jako povinnou součást výbavy inteligentní asistenční systém přizpůsobení rychlosti, a to od roku 2022. Odborníci i politici si od něj slibují výrazné snížení nehodovosti a také zmírnění důsledků nehod. Výbor pro vnitřní trh Evropského parlamentu bude o návrhu hlasovat ve čtvrtek, uvedlo včera v tiskové zprávě Centrum dopravního výzkumu, které zároveň citovalo zprávu Evropské rady bezpečnosti dopravy (ERBD).

spinner