DN č. 21 - Silniční, Autobusová doprava, Přeprava nadrozměrných nákladů, vychází 12. 10., uzávěrka již 21. 9. !!! 

Silniční doprava

​Češi zkvalitňují hromadnou dopravu v evropských městech

17.7. – Čistý vzduch, tichý provoz, maximální pohodlí pro cestující a nízké provozní náklady. To jsou jen některé z výhod zapojení elektrobusů do městské hromadné dopravy v evropských městech. Česká republika je součástí aktuálního projektu ZeEUS, v jehož rámci se provoz elektrobusů testuje. Moderní dvanáctimetrové nízkopodlažní elektrické autobusy s odlehčenou karoserií a plným komfortem jsou výsledkem aplikovaného výzkumu, který v minulých letech podpořila Technologická agentura ČR (TA ČR).

​Automobilový průmysl prochází revolucí, v Česku má střední sektorové riziko

17.7. – Vývoj automobilů s automatickým řízením, mohutné investice do snížení emisí, doznívání aféry „Dieselgate“ či rozvoj alternativních paliv. To všechno se v současnosti odehrává v oblasti automobilového průmyslu, který je pro českou ekonomiku dlouhodobě jedním z nejdůležitějších. Aktuální analýza společnosti Euler Hermes předpovídá celosvětově výrazné zpomalení růstu v tomto sektoru a České republice přisuzuje střední sektorové riziko stejně jako Francii či Velké Británii.

​ČESMAD Bohemia: „O společném trhu a pohybu služeb již nelze mluvit“

Dne 22. června proběhla v pražském hotelu Clarion konference o silničním balíčku organizovaná Sdružením ČESMAD Bohemia za účasti ministra dopravy Dana Ťoka, místopředsedy Evropského parlamentu Pavla Teličky a zástupce generálního delegáta IRU v Bruselu Jana Němce.

​Iveco představilo nový vůz pro stavebnictví Stralis X-WAY

Novou řadu Stralis X-WAY představila začátkem června značka Iveco ve své madridské výrobní továrně. Stalo se tak při příležitosti odevzdání zlaté medaile v programu World Class Manufacturing.


​Co přinesl červen 2017 v dopravě

V Evropské unii skončilo s koncem pololetí předsednictví Malty a zanechalo užitečnou upomínku: ministři dopravy členských zemí přijali nedávno v jejím hlavním městě tzv. Vallettskou deklaraci o námořní dopravě. Ta s ohledem na námořní strategii EU identifikuje největší výzvy a cíle příštího desetiletí. Patří mezi ně konkurenceschopnost a ekologická udržitelnost evropské námořní plavby.

​V Holýšově byl představen autonomní Future B

Německý koncern Daimler AG představil minulý týden v Česku poprvé autonomní městský autobus Mercedes–Benz Future Bus. Vůz jezdí bez řidiče. Prezentace byla součástí tradičního dne otevřených dveří výrobního závodu EvoBus v Holýšově na Domažlicku, kde je 630 zaměstnanců.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - červen 2017

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

ELA MÁ NOVÉHO PREZIDENTA

Na svém letošním výročním zasedání zvolili členové ELA nového prezidenta. Stal se jím Ital Paolo Biso-gni, prezident italského logistického svazu AILOG. Zasedání se konalo v Mnichově v rámci nedávného dopravního veletrhu transport logistics.

​Přijíždí nová generace řad DAF XF a CF

V květnu v nizozemském Limburgu představila společnost DAF pod mottem Pure Excellence (čistá dokonalost) novinářům z evropských zemí nové generace svých řad XF a CF. Podle výrobce tyto nové modely nastolují nový standard pro efektivitu dopravy a pohodlí řidičů.

Zeptali jsme se Ing. Ladislava Němce, náměstka ministra dopravy ČR

„Jaký dopad by měl silniční balíček na českou kamionovou dopravu, pokud by byl schválen v předložené podobě?“

„Balíček mobility by měl podle vize Evropské komise zvýšit bezpečnost silničního provozu, odstranit zbytečnou administrativu, usnadnit řidičům návrat domů a zamezit nekalým praktikám některých dopravců při obcházení pravidel pro usazení podnikatele či provádění kabotáže. S touto vizí se jistě dokáže ztotožnit každý, ať už zastupuje nové členské státy EU nebo staré, ať už je to podnikatel, řidič či úředník.

​Česká republika a Slovensko mají vytvořit hlukové mapy

Evropská komise minulý týden vyzvala Českou republiku a Slovensko, aby vytvořily strategické hlukové mapy a akční plány, jak požaduje směrnice o hluku. Země mají na odpověď dva měsíce, v případě Slovenska se pak komise může obrátit na soud EU, český případ je o krok „pozadu“.

spinner