Silniční doprava

Auta s nejméně třemi lidmi budou v Německu moci do pruhů pro autobusy

7.11. – Osobní auta, v nichž jedou nejméně tři lidé, budou v Německu moci využívat zvláštní pruhy dosud vyhrazené autobusům. Počítá s tím alespoň návrh novely zákona o silniční dopravě, kterou včera schválila vláda. Kontroverzní opatření musí ještě projít parlamentem.

V jízdních pruzích určených autobusům veřejné dopravy mohou už nyní města povolit jízdu také vozům taxislužby a kolům, což se také často stává. Nově budou mít obce možnost vpustit do těchto pruhů také osobní auta s nejméně třemi pasažéry. Vláda tím chce podpořit společné využívání aut.

ŘSD zprovozní část D3 Ševětín - Borek do poloviny prosince

5.11. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zprovozní do poloviny letošního prosince část jihočeské dálnice D3 Ševětín-Borek dlouhou 10,6 kilometru. Stavba pokračuje podle harmonogramu. Včera to oznámil mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Reagoval tak na vyjádření generálního ředitele stavební firmy Eurovia CS Martina Borovky, která úsek staví. Ten v denním tisku uvedl, že je nutné změnit technologii a podepsat novou smlouvu, aby bylo možné stavbu stihnout.

Sjízdnost dálnic bude přes zimu zajišťovat 183 sypačů

5.11. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zajistí zimní údržbu dálnic 183 sypači, 45 nakladači soli a 599 řidiči. Ve skladech středisek správy a údržby dálnic (SSÚD) už leží asi 45 000 tun soli a solného roztoku. Informoval o tom mluvčí ŘSD Jan Studecký. Česká dálniční síť má více než 900 kilometrů. Zimní údržba bývá náročná zejména v úseku D1 na Vysočině. Výdaje na loňskou zimní údržbu dálnic překročily 800 milionů Kč.

Škoda Auto za prvních devět měsíců roku 2019 zvýšila tržby i provozní výsledek Premium

Škoda Auto za prvních devět měsíců roku 2019 zvýšila tržby i provozní výsledek

4.11. – Škoda Auto pokračuje v úspěšném kurzu. Od ledna do září zvýšila automobilka tržby o 17,6 % na 14,8 miliardy EUR a dosáhla tak rekordní hodnoty v historii. Na vysoké úrovni je nadále také provozní výsledek, který vzrostl o 8,5 % na 1,175 miliardy EUR a nachází se tak jen mírně pod dosavadní rekordní úrovní (první tři čtvrtletí roku 2017: 1,206 miliardy EUR).

​ŘSD začne příští rok na jaře stavět nový most přes Nové Mlýny

1.11. – Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) začne příští rok stavět nový most přes vodní nádrž Nové Mlýny na Břeclavsku. Práce začnou na jaře a skončí v listopadu, řekl ředitel brněnského závodu ŘSD David Fiala. Starý most je ve špatném stavu. Náklady jsou kolem 350 milionů Kč. Součástí investice jsou i úpravy krajských silnic pro objízdnou trasu nebo vybudování lávky pro cyklisty, kterou zaplatí Jihomoravský kraj. Plánuje totiž podél silnice I/52 cyklostezky.

Letos u dálnic vznikne 207 parkovacích míst pro kamiony

Praha 1.11. – V letošním roce by mělo v Česku u dálnic vzniknout 207 nových parkovacích míst pro kamiony. V dalších dvou letech by pak mělo přibýt dalších 300 míst. Informovalo o tom Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). I přes stavbu nových míst je pro kamiony u hlavních tahů nedostatek parkovacích ploch, podle dopravců jich schází až 2000. Nyní je v Česku vyhrazeno pro kamiony zhruba 4500 míst.


V novém mýtném systému je nyní přihlášeno 122 000 z očekávaných 458 000 vozidel

31. 10. – Do nového mýtného systému, který má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 122 000 vozidel. Je to zhruba 27 procent z celkového počtu vozů, které bude potřeba registrovat. I přes zvýšení informační kampaně však stále pomalu postupuje registrace malých dopravců, většinu z přihlášených tvoří velké firmy. Včera o tom informoval budoucí správce mýtného systému společnost CzechToll. Kvůli pomalým registracím se stát obává toho, že po spuštění mýta nastane na silnicích dopravní kolaps.


Unipetrol ve třetím čtvrtletí vykázal čistý zisk ve výši jedné miliardy korun

30.10. – Rafinérská a petrochemická skupina Unipetrol zveřejnila hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí roku 2019. Unipetrol utržil 34,8 miliard Kč. Provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA LIFO) dosáhl výše 2,5 miliardy Kč. Čistý zisk činil jednu miliardu Kč. V maloobchodním segmentu Unipetrol pokračoval v upevňování své pozice v České republice a v rozvoji na Slovensku.

Nákladní i osobní dopravu v Německu čeká v příštích letech růst Premium

Nákladní i osobní dopravu v Německu čeká v příštích letech růst

29.10. – Spolkový úřad pro nákladní dopravu BAG zveřejnil střednědobý výhled vývoje nákladní a osobní dopravy v Německu do roku 2021. Dokument vznikl na základě objednávky Spolkového ministerstva dopravy a digitální infrastruktury za účasti poradenské společnosti Intraplan Consult. Základní tezí je, že nákladní i osobní doprava poroste, a to navzdory očekávanému oslabení hospodářského růstu v Německu i v EU.

Na německých dálnicích chybí až 40 tisíc míst pro parkování kamionů Premium

Na německých dálnicích chybí až 40 tisíc míst pro parkování kamionů

29.10. – Spolkový svaz silniční nákladní dopravy, logistiky a zásobování BGL považuje nedostatek vhodných parkovacích míst a odpočívek pro kamiony za ohrožení bezpečnosti silničního provozu. Na německých dálnicích podle expertů BGL chybí 35 až 40 tisíc míst pro nákladní vozy. 

spinner