Silniční doprava

Test modelu Peugeot e-Traveller – 2. díl

Řešení pro zelenou logistiku: Peugeot e-Traveller

27.6. – V minulém vydání dlouhodobého testu Peugeotu e-Traveller (1. díl) jsme slíbili, že se podíváme na schopnosti elektrického vozidla dobíjet akumulátory. Pojďme na to. Akumulátory e-Travelleru s kapacitou 75 kWh nemá téměř smysl dobíjet z klasické domácí zásuvky 230 V/16 A. Ledaže byste přijeli s téměř prázdnou baterkou v pátek večer a chtěli s plnou vyjet až v neděli ráno. Tento výsledek dávají i jednoduché počty, takže jsme se od začátku testu soustředili na rychlodobíjení.

​ŘSD plánuje zahájit stavbu severovýchodního obchvatu Pardubic nejpozději v září

27.6. – Stavba severovýchodního obchvatu Pardubic by mohla začít nejpozději letos v září. Dvě nabídky s nejnižší cenou budou vyloučeny, nejnižší cenovou nabídku 1,446 miliardy korun bez DPH tak podalo sdružení firem Hochtief CZ, Doprastav a Silnice Čáslav. Na twitteru to včera uvedl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.

​SČS: Hodnotit emise z dopravy podle emisí z výfuku je pokrytecké

27.6. – Dne 28.června se v Lucemburku sejde Rada Evropské unie pro životní prostředí. Jedním z projednávaných témat je i direktiva o emisích C02 z osobních a lehkých užitkových vozidel. K problematice, jíž se bude nadcházejí jednání zabývat, se vyjádřil Ivan Indráček, předseda představenstva SČS – Unie nezávislých petrolejářů.

​ŘSD zahájí u Nové Vsi opravu mostu přes D8

26.6. – V úterý 28. června zahájí ŘSD opravu mostu ev. č. 16–011, který u obce Nová Ves převádí silnici I/16 přes dálnici D8. Most z roku 1996, který doposud neprošel žádnou významnou rekonstrukcí, opraví společnost Poor, s. r. o., za 27,74 milonu Kč bez DPH. Uvedl to Martin Buček z týmu komunikace ŘSD.

​Metrostav Infrastructure v jižních Čechách nezačal tři opravy, chce víc peněz

25.6. – Společnost Metrostav Infrastructure nezahájila tři silniční stavby v jižních Čechách. Uvedla to Česká televize. Firma chce podle ČT navýšit cenu zakázek kvůli výraznému zdražení materiálů. Jde o opravy silnic a mostu na Jindřichohradecku a Táborsku. Práce měly začít na jaře. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na jihu Čech uzavřelo s firmou pět smluv, staví se ale jen na dvou místech.

​Model DAF XD nové generace se představí v září na veletrhu IAA 2022

24.6. – Budoucnost distribuce a specializované přepravy začíná uvedením modelu DAF XD nové generace. Tato zcela nová řada nákladních vozidel stanovuje nový standard kvality, bezpečnosti, efektivity a pohodlí řidiče a je plně připravena pro hnací soustavy s nulovými emisemi. Model DAF XD nové generace bude odhalen v září na veletrhu IAA v německém Hannoveru.

​ESA logistika posiluje v reverzní logistice

24.6. – ESA logistika převzala s účinností od 1. června aktivity společnosti Vlková Partners, s. r. o., sídlící ve Stříbře. Jedná se zejména o služby přidané hodnoty (VAS) jako součásti reverzní logistiky poskytované firmám z oblasti on-line prodeje. (Služby přidané hodnoty, VAS – Value Added Services, zajišťují balení, etiketování, kompletace a další speciální úpravy zboží. Reverzní logistika zabezpečuje zpětný tok zboží nebo vratných obalů od prodejců k výrobcům nebo obchodníkům.)

​IRU navrhla své řešení krize

Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU) představila sedmnáctibodový krizový plán pro vlády, který má řešit rostoucí ceny paliv a jejich dopad na dopravní sítě, energetickou bezpečnost a plány dekarbonizace.

​IRU: Navržený systém ETS je pro silniční dopravu nevyhovující

Po květnovém hlasování předložil výbor Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Evropského parlamentu (ENVI) Evropskému parlamentu nepraktický a kompromisní návrh na rozšíření systému ETS (systém obchodování s emisemi) na silniční dopravu a budovy (ETS II), který se vztahuje pouze na komerční dopravu. Uvedla to Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU).

​ACEA vytipovala prioritní místa pro dobíjení kamionů

Nová analýza, kterou provedl Fraunhoferův institut pro výzkum systémů a inovací ISI jménem Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA), pomůže vládám a provozovatelům infrastruktury určit, kde je třeba začít s instalací nabíjecích míst pro elektrické nákladní automobily.

spinner