Silniční doprava

​Smrtelných nehod aut s chodci neubývá, pětina je na přechodech

25.10. – Smrtelných střetů automobilů s chodci i přes letošní oslabení provozu během koronavirové krize neubývá. Letos se jich stalo do konce září 62, což je meziročně o pět více. Pětina takových nehod se stane na přechodech pro chodce. Nejčastějšími příčinami těchto nehod je nedání přednosti řidičem a také nepozornost motoristů i chodců. Upozornila na to asociace Záchranný kruh.


​Vláda omezila část dopravních služeb, klíčové provozy fungují

22.10. – Koronavirová krize a s ní spojené vládní restrikce omezily i část dopravních služeb. Část provozu už v minulých dnech přerušili železniční a autobusoví dopravci a také dopravní úřady, úplně zavřít nyní musí i autoškoly. Provozy klíčové pro automobilový provoz však fungují i nadále. Proti jaru jsou možné i cesty do zahraničí. Vyplývá to z aktuálních informací ministerstva dopravy.

​Nejvyšší soud určil koncentrace drog vylučující řízení auta

22.10. – Nejvyšší soud (NS) v novém stanovisku naznačil, jaká minimální koncentrace drog v krvi bude u řidičů trestná bez nutnosti psychiatricky zkoumat stupeň ovlivnění. Nezpůsobilý k řízení auta je například člověk, který má v krevním séru 10 nanogramů konopné účinné látky THC na jeden mililitr anebo třeba 75 nanogramů kokainu. Stanovisko, které soud zveřejnil na svém webu, zmiňuje také amfetaminy a morfin.

​Vládní zákazy zastaví autoškoly, zdrží to tisíce studentů

22.10. – Vládní protikoronavirová opatření znovu zastavila provoz autoškol. Výuka a zkoušky měly přitom po jarní krizi skluz a autoškoly nyní měly velké množství studentů. Současný zákaz tak znovu zdrží výuku a zkoušky tisíců žadatelů. Řadě provozovatelů navíc další pauza může způsobit existenční potíže, budou proto žádat kompenzace. Řekl to předseda Asociace autoškol ČR Ondřej Horázný. Jarní krize mírně zvýšila ceny autoškol, další vývoj jejich fungování je podle Ondřeje Horázného složité odhadovat.

Soud zrušil verdikt o změně územního rozhodnutí na D1 u Přerova

21.10. – Krajský soud v Ostravě zrušil rozhodnutí olomouckého krajského úřadu, který v červnu potvrdil změnu územního rozhodnutí na stavbu posledního úseku dálnice D1 z Přerova do Říkovic. Příprava této dopravní stavby se kvůli tomu zkomplikuje. Na twitteru to oznámil ředitel Ředitel­ství silnic a dálnic ČR Radek Mátl. Poslední úsek D1 odvede automobilovou dopravu z Přerova, kde nyní řidiči denně čekají desítky minut v dlouhých kolonách. Stavba musí začít nejpozději na podzim 2021, kdy pro tento dopravní projekt končí výjimka z EIA.

​Ministerstvo dopravy vydalo stavební povolení k výstavbě D4 mezi Milínem a Lety, stavět se má formou PPP

21.10. - Ministerstvo dopravy (MD) vydalo stavební povolení k vybudování dálnice D4 mezi Milínem na Příbramsku a Lety v jižních Čechách. Úsek dlouhý 11,4 kilometru je součástí dostavby zbývajících 32 kilometrů dálnice mezi Příbramí a Pískem. Stát chce D4 postavit formou PPP, tedy za pomoci soukromých peněz, informoval Jan Studecký z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

​Zájezdoví dopravci budou moci žádat o kompenzace od 26. října

20.10. – Zájezdoví autobusoví dopravci budou od pondělí 26. října moci žádat o kompenzace, které by jim měly pomoci zmírnit ztráty z jarní krize. Stát mezi ně v programu COVID-BUS rozdělí až miliardu korun. Oznámilo to ministerstvo dopravy. Krize v Česku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady asi 9000 autobusů.

Nízké ceny pohonných hmot podpořily oblibu prémiových paliv

18.10. – Spotřeba prémiových paliv kontinuálně roste. Podle odborníků jsou za tím nejen vyšší nároky motoristů, ale také poměrně levné pohonné hmoty. Jejich ceny byly extrémně nízké během jarní koronavirové krize, což přispělo k ještě větší oblibě prémiové nafty i benzínu. Například v odběrech prostřednictvím tankovacích karet poskytovaných nákupní aliancí Axigon se podíl prémiových paliv v posledních letech téměř zdvojnásobil. Ne každá dražší varianta paliva je však nutně prémiová. Pro prémiové palivo totiž neexistuje jednotný standard nebo norma.

​Mercedes Benz představil GenH2 Truck, nákladní vozidlo poháněné palivovými články

Výrobce nákladních vozidel Daimler Trucks představil v září technologickou strategii elektrifikace svých vozidel určených pro rozmanitý provoz od městské rozvážkové dopravy až po mezinárodní dálkovou dopravu – a tím potvrdil svůj zájem o naplňování cílů Pařížské dohody o ochraně klimatu. Akce se zaměřila především na technologii nákladních vozidel s palivovými články na vodík pro segment dálkové dopravy.

Umberto de Pretto (IRU): Jako jediné bezemisní řešení pro kamiony se jeví obnovitelný vodík

Mezinárodní unie silniční dopravy IRU jednala na konci září s prvním místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem o strategii EU v oblasti dekarbonizace a o realizaci Zelené dohody pro Evropu (Green Deal). Generální tajemník IRU Umberto de Pretto po jednání uvedl, že IRU je odhodlána pomoci zajistit Zelenou dohodu, a uvítal ochotu komise lépe porozumět realitě komerčních subjektů. Umberta de Pretta jsme proto požádali o podrobnější přiblížení pohledu IRU na tuto problematiku. 

spinner