Silniční doprava

​125 let ŠKODA AUTO: Speciální výstava ve Wolfsburgu

2.8. – ŠKODA AUTO slaví 125. výročí od svého založení také ve wolfsburském Autostadtu. Návštěvníci pavilonu značky ŠKODA se tak v rámci speciální výstavy nazvané „Od počátků k budoucnosti“ mohou projít historií společnosti ŠKODA AUTO, a to od jejího založení Václavem Laurinem a Václavem Klementem v roce 1895 až po počátek elektromobility.


​SUV jsou bezpečná pro své cestující, při nárazu působí víc škod

1.8. – Stále oblíbenější auta typu SUV jsou sice bezpečná pro ty, kdo sedí v nich, při nehodě ale páchají větší škody na druhém účastníkovi srážky, ať už jde o malé auto nebo o chodce. Upozornilo na to v tiskové zprávě Centrum dopravního výzkumu (CDV).


​Stát má územní rozhodnutí pro úsek Pražského okruhu mezi D1 a D11

30.7. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je investorem pražského vnějšího okruhu, má územní rozhodnutí ke stavbě úseku 511 na jihovýchodě metropole mezi D1 a D11. Na twitteru o tom informoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Kromě tohoto úseku zbývá z vnějšího okruhu dostavět ještě úsek na severozápadě metropole, tam zatím o územní rozhodnutí zažádáno nebylo.

Ministerstvo vnitra odebere v následujících 3 letech téměř 3300 automobilů ŠKODA

30.7. – Ministerstvo vnitra ČR a jeho podřízené organizace pokračují v obnově vozového parku. Flotila téměř 3300 vozů ŠKODA je připravena pro potřeby resortu, který ji postupně odebere v souladu s rámcovou smlouvou v průběhu následujících 3 let. Jen v letošním roce to bude přes 1250 vozidel. Ke slavnostnímu předání prvních 35 kusů došlo v Zákaznickém centru ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi za přítomnosti ministra vnitra ČR Jana Hamáčka, policejního prezidenta Jana Švejdara a ředitele tuzemského zastoupení automobilky ŠKODA Luboše Vlčka.

​TATRA TRUCKS získala další významnou zahraniční zakázku na hasičské speciály

29.7. - TATRA TRUCKS za první pololetí letošního roku zaznamenala velmi dobré prodejní výsledky a meziročně navýšila výrobu, a to navzdory celosvětové pandemické krizi. Navíc získala další velkou zahraniční zakázku na desítky hasičských speciálů.

​Dopravci budou muset zajistit dodržování přestávek řidičů kamionů

28.7. – Dopravci budou muset zajistit dodržování povinných přestávek řidičů nákladních aut. V návaznosti na evropské předpisy s tím počítá novela zákona o silniční dopravě, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. O podpisu informoval Pražský hrad. Novela také zavádí opatření proti neoprávněným zásahům do tachografů. Zároveň zakazuje taxikářům, aby znemožnili úředníkům nebo taxikářům kontrolu objednané jízdy.

Kladno chce vést kamiony průmyslovou zónou, chystá nové napojení

25.7. – Kladno chce vést kamiony průmyslovou zónou a odlehčit od dopravy obytné zástavbě města. Chystá nové napojení na hlavní tahy. Kladenští radní schválili vypsání tendru na projekt pro stavbu silničního průtahu industriální částí města, který povede areálem bývalé Vojtěšské huti též zvané Koněv.

​Nová silnice mezi Slaným a Velvary by měla být hotová koncem září

25.7. – Nová silnice mezi Slaným a Velvary na Kladensku by měla být hotová koncem září, jde o přeložku silnice I/16, která odvede dopravu z několika obcí. Původní termín zprovoznění byl plánovaný na listopad, ale protože se podařilo i přes koronavirovou pandemii zajistit dostatek pracovníků, je aktuální plán spuštění provozu na přelomu září a října, řekl  ředitel Ředitel­ství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.

ŘSD zahájilo výběrové řízení na stavbu obchvatu Olbramovic, stavět se má začít ještě letos

24.7. – Stavbaři by do konce roku mohli začít s budováním obchvatu Olbramovic na Benešovsku. Ře­ditelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo výběrové řízení na zhotovitele, předpokládané náklady jsou 478,5 milionu korun, řekl ČTK mluvčí ŘSD Jan Studecký. Olbramovice trápí nadměrná doprava, starosta Ivan Novák (nez.) informaci o zahájení tendru přivítal. „Určitě je to pro nás dobrá zpráva,“ řekl ČTK.

CzechToll loni utržil 2,3 mld. Kč, zisk navýšil na 26,7 mil. Kč

24.7. – Společnost CzechToll, současný správce mýtného systému v ČR, v loňském roce utržila 2,3 miliardy korun, předloni nevykázala žádné tržby. Zisk podniku po zdanění činil 26,7 milionu korun, o rok dříve společnost skončila ve více než desetimilionové ztrátě. Vyplývá to z výroční zprávy CzechTollu, kterou má ČTK k dispozici. Firma začala provozovat mýto v prosinci loňského roku, do té doby se věnovala přípravám nového satelitního systému.

spinner