Silniční doprava

Na českých silnicích v lednu vyhaslo 28 životů, méně než loni

1.2. – Při dopravních nehodách v Česku zemřelo letos v lednu 28 lidí. Vyplývá to z předběžných statistik na webu dopravní policie a z informací ČTK. Loni byl počet obětí v prvním kalendářním měsíci o pět případů vyšší. Nejméně tragickým počátkem roku od vzniku samostatné České republiky byl leden před dvěma lety s 25 oběťmi nehod. Na opačném konci žebříčku je leden 1993, kdy na silnicích vyhaslo 117 životů.

​Od února po dálnicích již pouze s elektronickou dálniční známkou

1.2. – Včerejším dnem po čtvrtstoletí definitivně skončila éra papírových dálničních známek. Do konce ledna platily ještě staré roční. Od 1. února lze po dálnicích jezdit již pouze s elektronickými známkami.

​DACHSER se stal členem svazu DWV na podporu vodíkových technologií v dopravě

1.2. – Mezinárodní logistický provider DACHSER se stal členem Německého svazu pro vodíkové a palivové články (DWV), lobbistické skupiny, která od roku 1996 usiluje o rychlé uvedení vodíku jako zdroje energie na trh a propaguje technologii palivových článků. DACHSER bude participovat i na činnosti pracovní skupiny HyLogistics.

​Nové modely Volvo FM a FMX nyní i s kabinou pro posádku

1.2. – Nová nákladní vozidla Volvo FM a Volvo FMX jsou nyní k dispozici jako vozidla záchranné služby s kabinou pro posádku až pro devět osob. Nové varianty obou modelů vyvinuté v úzké spolupráci s výrobci nástaveb a pohotovostními složkami mají řadu vylepšení speciálně určených pro vozidla hasičského a záchranného sboru.

​Model DAF LF Electric pro městský rozvoz s „nulovými emisemi“

1.2. – Společnost DAF Trucks představuje vozidlo LF Electric: plně elektrické rozvážkové vozidlo s nosností 19 tun, určené pro městské aplikace. Vozidlo nejmodernější konstrukce nabízí dojezd až 280 kilometrů.

​Dalších sedm vozidel Scania pro elektrifikované dálnice

1.2. – První testovací elektrifikovaný úsek v Německu s aktuální délkou pět kilometrů na dálnici A5 poblíž Frankfurtu bude dále rozšířen o téměř sedm kilometrů nadzemního elektrického vedení. Společnost Sca­nia v této souvislosti rovněž dodá dalších sedm nákladních vozidel, která budou jezdit po této silnici. Elektrifikovaná nákladní vozidla Scania jsou již používána v Lübecku a po dokončení třetí testovací trati jich bude nasazeno do provozu ještě více – celkem bude brázdit elektrifikované silnice až 22 nákladních vozidel.

​Gebrüder Weiss převzal svůj první truck poháněný vodíkem

31.1. - Gebrüder Weiss má ve svém vozovém parku nový přírůstek. V Alternheinu ve Švýcarsku byl společnosti předán nový nákladní automobil Hyundai XCIENT Fuel Cell poháněný takzvaným “zeleným vodíkem”. Provoz toho vozu dokáže ušetřit až 80 tun CO2 za rok.

​Scania představuje odpojitelnou tandemovou nápravu

31.1. – Společnost Sca­nia představuje tandemovou nápravu RB662 s přídavnou zvedací a odpojovací funkcí. Používáním těchto přídavných funkcí lze, v závislosti na provozních podmínkách, dosahovat úspory paliva až o 6 procent a současně zmenšit poloměr otáčení. Zvedání trvá méně než 25 sekund a při normální výšce podvozku činí světlá výška zvednutí u vozidla vybaveného běžnými pneumatikami téměř 70 mm.

​Kamionům do pěti let postačí podle Eurowagu jediná palubní jednotka

31.1. – Do pěti let bude kamionům po celé Evropě stačit jediná univerzální palubní jednotka na mýtný systém. Ta vedle mýta bude mít i další funkce. Z čelních skel vozů by tak mělo zmizet současné velké množství jednotek a systémů nutných pro přejezdy jednotlivých států. Tvrdí to poskytovatel služeb pro dopravce společnost Eurowag. Systém už někteří provozovatele pro některé země nabízejí. V budoucnu by měl usnadnit dopravu i v Česku.

​V autoškolách bude nutný respirátor FFP2, řekl ministr Karel Havlíček

29.1. – V autoškolách budou muset instruktoři i žáci využívat nově respirátory třídy FFP2 nebo KN95. Dále se ale budou moci řidičské lekce konat. Rozhodla o tom včera vláda. Na tiskové konferenci po jejím jednání to řekl ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček. Nové nařízení kabinet přijal v rámci dnešního zpřísnění protiepidemických opatření.

spinner