Silniční doprava

Jihočeský kraj požádá stát, aby zavedl mýtné na silnici I/22

21.2. – Jihočeský kraj požádá ministerstvo dopravy, aby zavedlo mýtné na silnici I/22. Kraj zjistil z měření provozu v lednu a únoru na I/20, kde již mýtné od letošního ledna je, a I/22, že doprava na nezpoplatněných úsecích stoupla proti měření z podzimu 2019 o desetinu. Někteří řidiči totiž zřejmě zpoplatněnou silnici I/20 objíždějí. Požadavek ministerstvu pošle kraj do měsíce. Předtím chce ještě o spolupráci požádat Plzeňský kraj, jehož územím část silnice I/22 vede. Včera to řekl krajský radní pro dopravu Jiří Švec.

​Značka DAF dosáhla loni druhého největšího tržního podílu ve své historii Premium

​Značka DAF dosáhla loni druhého největšího tržního podílu ve své historii

20.2. – Rok 2019 byl pro společnost DAF Trucks úspěšný. Tržní podíl 16,2 % v kategorii těžkých vozidel (nad 16 tun) zajišťuje společnosti DAF pozici mezi třemi nejlepšími výrobci nákladních vozidel v Evropě. Podíl společnosti DAF v kategorii lehkých vozidel vzrostl z 9,0 na 9,7 %. „Naše prvotřídní vozidla a služby spojené s vynikající sítí autorizovaných dealerů nám zajišťují pevnou pozici pro dosažení dalšího růstu,“ uvedl Harry Wolters, prezident společnosti DAF Trucks.

​Volkswagen Užitkové vozy dodá 420 vozidel e-Crafter francouzské společnosti Chronopost Premium

​Volkswagen Užitkové vozy dodá 420 vozidel e-Crafter francouzské společnosti Chronopost

20.2. – Volkswagen Užitkové vozy dodá v průběhu příštích dvou let celkem 420 skříňových vozů e-Crafter francouzské společnosti Chronopost, která se specializuje na městskou logistiku. Dceřiná firma koncernu Groupe La Poste se rozhodla pro model e-Crafter po rozsáhlých testech.

​Společnost ASKO uvedla v Norsku do provozu čtyři nákladní vozidla na vodík Premium

​Společnost ASKO uvedla v Norsku do provozu čtyři nákladní vozidla na vodík

19.2. – Společnosti ASKO a Scania uvedly v norském Trondheimu do provozu čtyři elektrická nákladní vozidla s vodíkovým pohonem a vodíkové čerpací stanice. V rámci elektrifikace těžkých užitkových vozidel neexistuje podle Scanie univerzální řešení, které by vyhovovalo všem. Jednou z technologických oblastí, na které se Scania ve spolupráci se svým zákazníkem ASKO zaměřuje, jsou nákladní vozidla s elektrickým pohonem na vodíkové články.

Systém pro dálniční známky by měl stát 128 milionů korun

18.2. – Nový systém pro elektronické dálniční známky bude stát 128 milionů Kč. Bude propojen s Portálem občana a bude do něj částečně zapracován elektronický obchod, který vzešel z lednové programátorské akce hackaton. Novinářům to včera řekli premiér Andrej Babiš a vládní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla před odletem na návštěvu Estonska.

Albert vozí čtvrtinu sortimentu kamiony na CNG, podíl plynových vozidel poroste Premium

Albert vozí čtvrtinu sortimentu kamiony na CNG, podíl plynových vozidel poroste

18.2. – Kamiony a větší vozidla na CNG tvoří stále podstatnější část vozového parku obchodů Albert. Nyní se jedná o celkem 47 aut na CNG a další budou přibývat. V současné době až jedna čtvrtina objemu jeho sortimentu putuje vozy na CNG.

​Soud odmítl žalobu německých dopravců na kartel výrobců vozidel, firmy se odvolají Premium

​Soud odmítl žalobu německých dopravců na kartel výrobců vozidel, firmy se odvolají

14.2. – Poté, co okresní soud v Mnichově minulý týden zamítl hromadnou žalobu poskytovatele právního servisu Financialright Claims GmbH na kartel prodejců nákladních vozidel, německý dopravní a logistický svaz BGL se prostřednictvím advokátní kanceláře chystá proti rozhodnutí soudu odvolat.

FlixBus testuje autobus se solárními panely Premium

FlixBus testuje autobus se solárními panely

14.2. – Dopravce FlixBus vybavil první mezinárodní autobus na lince mezi Dortmundem a Londýnem solárními panely. Vyrobená zelená energie se využívá mj. na provoz klimatizace, Wi-Fi, portů USB a elektrických zásuvek pro dobíjení smartphonů a notebooků. Prokazatelná úspora paliva odpovídá nižším emisím oxidu uhličitého do ovzduší.

​​​Přijíždí plně elektrický Mercedes-Benz eSprinter

Mercedes-Benz Sprinter se stává plně elektrickým. Düsseldorfská továrna oslavila v prosinci spolu se svými zaměstnanci a hosty zahájení výroby nového eSprinteru.

Modernizovaná řada Transporter 6.1 je od konce loňského roku v prodeji i v České republice

Značka Volkswagen Užitkové vozy zahájila koncem loňského roku prodej modernizované modelové řady T6.1. Ikona mezi lehkými užitkovými vozy přichází na český trh s aktualizovaným vzhledem a rozsáhlými změnami v oblasti techniky a výbavy.

spinner