Silniční doprava

Svaz BGL adresoval německému ministerstva dopravy tři požadavky Premium

Svaz BGL adresoval německému ministerstva dopravy tři požadavky

6.7. – Německý spolkový svaz spedice a logistiky BGL zveřejnil pro druhou polovinu legislativního období současné spolkové vlády tři klíčové požadavky adresované spolkovému ministerstvu dopravy a digitální infrastruktury. Mluvčí BGL Dirk Engelhardt k dokumentu uvedl: „Středně velké spediční a logistické firmy v Německu od spolkového ministra dopravy očekávají posílení konkurenceschop­nosti domácího sektoru a realizaci našich tří požadavků.“

Zákaz předjíždění pro kamiony se rozšířil o 116 km dálnic

2.1. - Zákaz předjíždění pro nákladní auta nad 12 tun platí od 1. ledna na 145 kilometrech dálnic D1, D5, D8 a D11. Dosud se vztahoval na necelé tři desítky kilometrů dvou dálnic. Nových 11 úseků o celkové délce 116 kilometrů vybralo Ministerstvo dopravy ve spolupráci s policií.

Na silnicích I. třídy se na Nový rok na mýtném vybralo přes 51 000 Kč

2.1. - Za prvních 12 hodin nového roku zaznamenal mýtný systém 22 000 průjezdů jednotlivými mýtnými úseky na silnicích I. třídy. Dopravcům tak bylo za tyto průjezdy naúčtováno 51 080 Kč. Informoval o tom mluvčí provozovatele mýtného systému CzechToll Miroslav Beneš. Mýtný systém se dnes rozšířil o 868 km silnic I. třídy a vedle toho také o dalších 34,9 km dálnic. Systém aktuálně podle Beneše funguje na rozšířené síti zpoplatněných komunikací bez jakýchkoli problémů.

Liberecký kraj chce omezit průjezd kamionů, chvíli to ale potrvá

31.12. - Liberecký kraj chce omezit průjezd kamionů po krajských silnicích po rozšíření mýtného na silnice I. třídy, které začne platit od Nového roku. Obavy mají hlavně v Mimoni na Českolipsku kvůli zpoplatnění silnice I/38. Kraj chce své komunikace osadit značkami zakazujícími vjezd kamionů nad 12 tun. Ještě to ale nějakou dobu potrvá, zatím nemá ani projekt. Hotov by měl být v lednu, pak bude třeba ho projednat s policií a dalšími orgány, řekl včera ČTK hejtman Martin Půta.

Aktuality ze světa 1/2020 Premium

Aktuality ze světa 1/2020

31.12. - SILNIČNÍ DOPRAVA – V listopadu 2019 se disponibilní kapacita ložného prostoru na evropských silnicích zvýšila ve srovnání s říjnem o 15,5 procent. Uvádí to aktuální Monitor dopravního trhu TMM (Transport Market Monitor) organizace Transporeon a jejích dceřiné společnosti Tim Consult, která je vedoucím poskytovatelem benchmarkingu a inteligence trhu pro všechny druhy dopravy. Důvody jsou mj. slábnoucí konjunktura a klesající poptávka po exportu. „Je zneklidňující, že disponibilní dopravní kapacita v některých klíčových odvětvích znovu stoupla. Ukazuje to na další poklesy výroby, v každém případě však na nízké využití průmyslových zařízení“ řekl Oliver Kahrs, ředitel společnosti Tim Consult. Příkladem je automobilový průmysl. Výroba zde v Německu meziročně poklesla o 8 procent a export dokonce o 10 procent. Dopravní ceny naproti tomu klesaly jen mírně a jsou stále na úrovni předchozího roku. 

Mýtné se rozšíří na celkem 2409 km dálnic a silnic I. třídy

30.12. – Vybírání mýta pro vozidla nad 3,5 tuny za jízdu po dálnicích v ČR bude od 1. ledna 2020 rozšířeno o 868 km silnic I. třídy. Mýtné se v České republice vybírá od roku 2007.

​Od ledna se zákaz předjíždění pro kamiony rozšíří na 145 km

23.12. – Od ledna příštího roku se rozšíří zákaz předjíždění pro kamiony nad 12 tun. Platit bude bez ohledu na situaci v provozu celkem na 145 kilometrech dálnic D1, D5, D8 a D11. Dosud se zákaz vztahoval jen na 29 kilometrů na D1 a D8. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. Přes zimu navíc vedle toho platí dočasný zákaz na části dálnice D1 na Vysočině, který se vyhlašuje pouze při špatném počasí nebo hustém provozu. Dopravcům vybírání kritických úseků nevadí, uvítali by však raději proměnlivé zákazy.

Firmy, které měly vybírat mýtné v Německu, chtějí vysoké odškodné

19.12. – Společnosti Kapsch a CTS Eventim, které měly mít na starosti systém mýtného pro osobní auta na německých dálnicích, požadují po spolkové vládě odškodné 560 milionů EUR (zhruba 14,3 miliardy Kč). Oznámily to dnes firmy. Německo chtělo mýtné spustit od října příštího roku, Soudní dvůr EU však letos v červnu dospěl k závěru, že systém diskriminuje majitele motorových vozidel ze zahraničí, a je tak v rozporu s unijním právem.

GEFCO získalo od Bureau Veritas certifikát GDP v dalších devíti zemích

Dalších devět položek přibylo na seznam zemí, kde získala společnost GEFCO od úřadu Bureau Veritas certifikaci GDP (Good Distribution Practice) pro silniční přepravu farmaceutických produktů. Aktuálně má GEFCO certifikát GDP, který je zárukou, že je firma schopná zajistit procesy řízení kvality i v komplikovaných dodavatelských řetězcích se specifickými požadavky, v 15 zemích.

Nový Actros získal titul Truck of the Year 2020

Mezinárodní jury složená z odborných novinářů z 24 evropských zemí hlasovala pro Mercedes-Benz Actros již popáté jako pro nejlepší nákladní vozidlo roku. Příběh úspěchu začal v roce 1997 prvním actrosem a každá z následujících generací si tento titul zasloužila také. S devíti tituly je nyní Mercedes-Benz historicky nejúspěšnější značkou v bitvě o cenu za technologický rozvoj, což je základní kritérium při výběru mezinárodní poroty Truck of the Year.

spinner