Silniční doprava

Nedostatek profesionálních řidičů ohrozí celou evropskou ekonomiku Premium

Nedostatek profesionálních řidičů ohrozí celou evropskou ekonomiku

21.9. – Stále větší nedostatek profesionálních řidičů nákladních vozů bude mít velmi nepříjemný dopad na celou evropskou ekonomiku. V současné době jen logistický sektor v Německu postrádá kolem 45 tisíc kvalifikovaných řidičů, přičemž nedostatek se dále rychle prohlubuje. Situace se komplikuje nejen v samotné silniční nákladní dopravě, ale dominový efekt zasahuje i celé zásobovací řetězce a mezinárodní výměnu zboží. Dopady pociťují také obchodníci a výrobci.

Aktuality ze světa 26/2017 Premium

Aktuality ze světa 26/2017

18.9. - LETECKÁ DOPRAVA – Ve sporu kolem zakázaných dohovorů o cenách se Německá dráha dohodla se společnostmi Singapore Airlines a Qantas o náhradě škod. Tímto získal koncern dosud celkem více než 100 milionů USD na náhradách škod od různých členů tak zvaného kartelu leteckého zboží.

​Vítězem českého kola Optifuel Challenge se stal Josef Lux

15.9. – Českým šampiónem v hospodárné jízdě Optifuel Challenge 2017 se stal o uplynulém víkendu Josef Lux ze společnosti Eurotrans – Lux. Během finálového klání, které se konalo v sobotu 9. září 2017 v Renault Truck Centru Čestlice, získal z jedenáctky finalistů nejvyšší počet bodů a s tím spojený titul národního vítěze. Soutěžící řidiče přišlo podpořit více jak 250 pozvaných hostů z řad zákazníků a obchodních partnerů, na které čekal po celý den bohatý doprovodný program.

​Kamionová doprava se stane exkluzivní službou

Česká kamionová doprava se pomalu stává exkluzivní službou, která bude lépe placená než doposud. A to v důsledku snižujících se kapacit, které jdou na vrub především nedostatku řidičů. Vyplynulo to z jednání předsednictva Sdružení ČESMAD Bohemia, které se uskutečnilo minulý týden v Praze.

​Tažení proti vznětovým motorům ovlivní zaměstnanost i dopravu

V komentáři k měsíci srpnu uvádíme několik závažných podnětů a akcí vedoucích k omezování jízd vozidel s naftovými motory, ne-li k jejich úplnému zákazu. V tomto článku se věnujeme dopadům těchto kroků na logistiku a dopravu, jakož i na automobilový průmysl a na celkový evropský vývoj v tomto směru.

Společnost DAF představuje nový model LF

13.9. - Společnost DAF představila řadu inovací u svého modelu LF spadajícího do hmotnostní kategorie 7,5 až 19 tun. Tyto inovace zahrnují nový motor PACCAR se zdvihovým objemem 3,8 litru a možnost volby rychlejších poháněcích soustav pro zajištění úspory paliva. Nový LF přináší také svěží design exteriéru a interiéru v souladu s novými modely CF a XF. Pojem Pure Excellence (Ryzí dokonalost) tak byl přenesen na celou řadu vozidel DAF.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - srpen 2017

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

CENU ELA 2017 PRO PROFESIONÁLA ROKU ZÍSKAL JOSH START

Josh Start je čelným pracovníkem podniku Wilson James z Velké Británie: je šéfem logistického centra v Colnbrooku, jež se nachází těsně u největšího britského letiště Heath-row. Svou kariéru zahájil v armádě, stal se zde mimo jiné logistickým trenérem afghánské armády a byl hodnocen jako velmi kvalifikovaný mladý muž.

​Ministerstvo dopravy podpoří zavedení platooningu

Letos v lednu jsme v DN 2/17 přinesli informaci o tom, že poskytovatel logistických služeb DB Schenker a výrobce nákladních vozidel MAN plánují v příštím roce provozovat platooning. Dnes je projekt zase o kousek blíž realitě, protože obě firmy společně s vysokou školou Hochschule Fresenius obdrží na jeho rozvoj finanční prostředky od Spolkového ministerstva dopravy a digitální infastruktury (BMVI). Projekt seskupování autonomně řízených a digitálně navzájem propojených kamionů, do kterého je zapojena i akademická sféra, potrvá do ledna 2019.

​Bez většího zastoupení alternativních paliv nelze plnit požadavky EU

Do budoucna je žádoucí snížit v dopravě závislost na ropě, respektive na palivech vyráběných z ropy, a zvýšit zastoupení alternativních paliv v dopravě, vybudovat dostačující infrastrukturu pro vozidla na alternativní pohon, jako jsou například zemní plyn či elektřina. Zaznělo to v příspěvku Pavla Šenycha z odboru plynárenství a kapalných paliv Ministerstva průmyslu a obchodu na semináři Nová paliva pro vznětové motory, který v červnu v Praze uspořádala Česká asociace petrolejářského průmyslu a obchodu ve spolupráci se Slovenskou asociací petrolejářského průmyslu a obchodu.

Inovační tým pracuje na řešení proti krádežím paliva

Jednou z největších výzev u digitálních řešení je rychlé zavedení produktu a zajištění dostupnosti pro zákazníky. Přední poskytovatel internetových služeb na bázi telematiky pro nákladní vozy a autobusy Daimler Fleetboard od léta 2016 používá pro urychlení procesu tzv. Innovation Funnel – do tohoto „trychtýře“ nápadů mohou přispívat zaměstnanci, partneři i zákazníci s návrhy na vylepšení budoucí platformy pro optimalizaci využití vozového parku a plánování tras.

spinner