Silniční doprava

​Index udržitelné mobility mapuje proměny městské individuální dopravy v Česku

1.9. – V kolika městech jezdí elektrokoloběžky a kde funguje carsharing? Asociace Mobilní Česko představuje Index udržitelné mobility, který bude v pravidelných intervalech sledovat rozvoj alternativních prostředků osobní dopravy v českých městech.

​Test modelu Peugeot e-Traveller - 7. díl

Řešení pro zelenou logistiku: Peugeot e-Traveller

31.8. – Nedílnou součást celkových nákladů na vozidlo tvoří servisní prohlídky. Kolik stojí v případě elektrického Peugeotu Traveller? Při pořizování automobilu je velmi rozumné získat informace nejen o vzdálenosti do autorizovaného servisu, ale rovněž předpokládané finanční nároky. Existují značky, které si u modelu vyšší střední třídy řeknou za běžnou servisní prohlídku klidně dvacet, třicet tisíc, přičemž provedly výměnu oleje, filtrů a dalších nezbytných součástí. Když si chceš koupit opici, musíš mít také na banány, zní dobrá a lapidárně vyjádřená rada.

​České firmy jsou na špičce v telematice, podle Arvalu ji využívají nejvíce v Evropě

31.8. – Tuzemské firmy jsou ve využívání telematických aplikací pro správu svých vozových parků jedničkou v Evropě. Podle průzkumu Arval Mobility Observatory pracuje s telematikou 52 % českých firem, což představuje nárůst o 17 % v posledních třech letech. Takřka o dvacet procent tak převyšují průměr zemí EU. Firmy používají telematické systémy hlavně pro snazší lokalizaci vozidel a zlepšení jejich bezpečnosti, zvýšení efektivity provozu vozových parků a také snížení nákladů.

​Správě železnic se letos rozpočet navýší o 3,4 miliardy na víc než 55 miliard Kč

31.8. – Správa železnic získala ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 3,4 miliardy korun do svého letošního rozpočtu. Celkově tak bude letos hospodařit s více než 55 miliardami korun. Hlavní část peněz navíc půjde na investice, další bude mít správa na údržbu a opravy tratí.

​Škoda investuje během příštích pěti let 138 miliard do elektromobility

31.8. – Automobilka Škoda Auto investuje v příštích pěti letech dalších 5,6 miliardy eur (tedy zhruba 138 miliard Kč) do elektromobility a 700 milionů eur (přibližně 17,2 miliardy Kč) do digitalizace. Loni firma uváděla, že chce během pěti let do elektromobilů investovat 1,4 miliardy eur, tedy čtvrtinovou částku. Do roku 2026 automobilka uvede na trh tři nové čistě elektrické modely a další budou následovat. Podíl čistě elektrických vozů na prodejích značky má v Evropě do roku 2030 vzrůst na více než 70 procent. Urychlení přechodu na elektromobilitu a digitalizaci má prezentovat nové logo a vizuální styl značky. Uvedli to včera zástupci firmy při představení studie nového elektromobilu Vision 7S.

​Policisté o posledním prázdninovém víkendu zaznamenali na šest tisíc přestupků

30.8. – I letos na českých silnicích proběhla o posledním prázdninovém víkendu dopravně bezpečnostní akce Policie ČR. Ve dnech od 26. do 29. srpna při ní více než 3200 policistů kontrolovalo dodržování stanovených rychlostních limitů, způsob jízdy, používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů, zákaz požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek řidiči vozidel před a během jízdy, držení telefonního přístroje nebo hovorového zařízení za jízdy, technický stav motorových vozidel, doklady předepsané pro řízení motorových vozidel a dodržování ostatních obecně platných ustanovení zákona o silničním provozu.

DPDgroup dosáhne nulových čistých emisí o 10 let dříve, než ukládá Pařížská dohoda

29.8. – DPDgroup, největší balíková přepravní síť v Evropě, jejíž součástí je i česká DPD, se zavázala výrazně snížit emise skleníkových plynů. K dosažení ambiciózního cíle nulových čistých emisí do roku 2040 skupina plánuje využívat po celé Evropě pouze elektrické dodávky, pěší a cyklokurýry (realizace do roku 2035), zapojit do dálkové přepravy (linehaul) více vlaků a využívat výhradně alternativní zdroje jako bioplyn, biopalivo, elektřinu a vodík (do roku 2040), v rámci provozu všech budov využívat ze 100 % obnovitelnou energii (do roku 2035), a konečně nahradit zbytkové emise pomocí projektů na zachycování uhlíku.

Na Jičínském veletrhu 2022 se představila celá řada speciálů Tatra

29.8. - Tradiční Jičínský veletrh se uskutečnil ve dnech 23. až 25. srpna v areálu společnosti KOBIT. Byl to již 26. ročník této odborné přehlídky komunálních, silničářských, hasičských vozidel a speciálních nástaveb i techniky.

Kamiony skupiny Kuehne+Nagel v Nizozemsku využívají fotovoltaiku

27.8. – Skupina Kuehne+Nagel v Nizozemsku v rámci zvyšování udržitelnosti dodavatelského řetězce eliminuje emise oxidu uhličitého pomocí fotovoltaiky instalované na střechách svých kamionů. Solární panely umožňují snížit spotřebu paliva jednoho vozidla až o 1 200 litrů ročně. Celková roční spotřeba každého kamionu tak klesne až o 6 %, což zamezí produkci emisí oxidu uhličitého na jedno vozidlo o 3,8 tuny ročně.

Obchvat Českých Budějovic bude fungovat od ledna 2025

26.8. - Obchvat Českých Budějovic, který bude součástí dálnice D3, bude fungovat od ledna 2025. Stát zprovozní oba úseky najednou. Stavba se prodraží nejméně o 100 milionů korun. Novinářům to včera řekli ministr dopravy Martin Kupka a jihočeský hejtman Martin Kuba. Úsek, kde bude i tunel Pohůrka, bude hotový jako druhý v pořadí. Stavba nabrala zpoždění, protože silničáři museli změnit kvůli spodní vodě technologii při stavbě tunelu.

spinner