Silniční doprava

Benzina ORLEN inovovala svůj benzín Efecta 95

18.4. - Síť čerpacích stanic Benzina ORLEN představila vylepšené benzínové palivo Efecta 95 s čistícími vlastnostmi. Palivo Efecta 95 bylo uvedeno na trh v roce 2017 a nyní prošlo modernizací. Díky aditivům od české společnosti VIF totiž odstraní až 99 % usazenin v motoru a zároveň zabraňuje tvorbě nových usazenin v motorech s přímým i nepřímým vstřikováním. Vylepšená Efecta 95 má vysoce pozitivní vliv na chod motoru, který se projevuje sníženou spotřebou včetně snížení emisí škodlivých látek.

Bělorusko zakázalo nákladním autům registrovaným v EU vstup na své území

17.4. - Bělorusko zakázalo nákladním automobilům registrovaným v Evropské unii vstup na své území. Zákaz platí od soboty, nevztahuje se však například na přepravu pošty. Vozidla, která se v pátek nacházela na běloruském území, mají na odjezd čas do 23. dubna. Informovala o tom polská veřejnoprávní televize na svých internetových stránkách.

Nejdelší buspruh v Praze na Strakonické se zprovozní o dva měsíce dříve

17.4. - V pátek 13. května 2022 dokončí Technická správa komunikací (TSK) přes rok trvající stavební práce na Strakonické. Vytíženou výpadovku tak čeká plynulejší doprava. Řidiči aut budou mít více místa ve dvou komfortních jízdních pruzích s novým povrchem. Cestující v MHD pak nebudou muset čekat v případných kolonách díky plnohodnotnému vyhrazenému jízdnímu pruhu pro autobusy. Práce měly původně skončit až v polovině července 2022 včetně dopravního omezení, které se z původně plánovaného rozsahu zkrátí o dva měsíce.

Výběr mýtného na Slovensku v 1. čtvrtletí stoupl, v březnu dosáhl nového maxima

15.4. - Výběr mýtného za jízdu nákladních automobilů a autobusů po dálnicích a dalších zpoplatněných silnicích na Slovensku v prvním letošním čtvrtletí stoupl meziročně o 8,5 procenta na 58,92 milionu EUR (1,44 miliardy Kč), v samotném březnu byl nejvyšší za kalendářní měsíc od spuštění systému v roce 2010. ČTK o tom informoval provozovatel mýtného systému, společnost SkyToll.

Budějovický Budvar převzal do své flotily první IVECO S-way na zemní plyn

14.4. - Národní pivovar Budějovický Budvar převzal první tahač na zemní plyn IVECO S-way a vyrazil tak cestou odpovědného podnikání a udržitelného transportu. Pohonná jednotka IVECO S-way NP (Natural Power) nabídne výkon 460 koní a na zadní nápravu přenáší kroutící moment skrze dvanáctistupňovou robotizovanou převodovku. Osazené nádrže 2× 540 l pak nabídnou dojezd až 1 600 km na jedno naplnění.

Bratislavský tunel Sitina má díky ČD - Telematice nový řídící systém

14.4. - Sdružení společností ČD – Telematika a Tritium Systems provedlo v rekordně krátkém čase výměnu centrálního řídicího systému a vizualizace dálničního tunelu Sitina v Bratislavě. Celá akce, zahrnující nainstalování a zprovoznění nového systému včetně komplexního vyzkoušení všech tunelových technologií, trvala nakonec pouhých 49 hodin.

Právě vychází v DN č. 7 - 8

​Daniel Priban: Našim uživatelům a partnerům chceme vždy poskytovat přidanou hodnotu

14.4. – Společnost TIMOCOM se zpočátku profilovala především jako provozovatel burzy nákladů a dopravních kapacit. Postupem času se však rozrostla v globální technologickou firmu, která v rámci svého systému Smart Logistics System nabízí komplexní služby pro oblast logistiky. Jaká je její aktuální nabídka i jaké jsou plány do budoucna, to nám přiblížil ředitel jejího českého zastoupení Daniel Priban.

Právě vychází v DN č. 7 - 8

​Jan Hyťha: Enormní nárůst vstupů v dopravě i logistice je nutno promítnout do cen

14.4. – Společnost HOPI Holding, a. s., patří k předním logistickým a dopravním společnostem nejen v České republice. Jak její podnikání ovlivňuje současná ekonomická situace a jaké jsou její plány do budoucna, to mám přiblížil její provozní ředitel pro oblast dopravy Jan Hyťha.

Vláda schválila návrh novely o snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,5 Kč

13.4. - Vláda dnes schválila návrh novely zákona o dočasném snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,5 koruny na litr. Premiér Petr Fiala to oznámil na tiskové konferenci po jednání kabinetu. Ministr financí Zbyněk Stanjura před týdnem uvedl, že opatření by mělo platit v období od 1. června do 30. září. U nafty přitom ministerstvo financí zvažuje zavést snížení trvale.

Dopravci v březnu zaplatili za mýto rekordních 1,35 miliardy Kč, dosud nejvíce

13.4. - Dopravci v březnu zaplatili za mýto přes 1,35 miliardy korun, což je dosud nejvíce za kalendářní měsíc od spuštění systému v roce 2007. Meziročně výběr mýtného vzrostl o 5,3 procenta. ČTK dnes o tom informoval správce mýtného systému CzechToll. Výběry byly rekordní i přes osvobození 694 vozů od poplatků, které dopravují humanitární pomoc na Ukrajinu.

spinner