Silniční doprava

​Provoz na D1 se po dokončení rekonstrukce výrazně zvýšil, dopravcům chybí místa

2.10. – Motoristé už rok jezdí po zrekonstruované dálnici D1. Provoz na ní po skončení prací výrazně stoupl v obou směrech, a to místy i o téměř 30 procent. Vyplývá to ze statistik mýtného systému společnosti CzechToll. Podle dopravců se kvalita dálnice výrazně zlepšila, rekonstrukce však podle nich nevyřešila problém s nedostatkem odstavných ploch u ní. V současné době navíc pokračují další práce na rozšíření dálnice u Brna.

​Olbramovice na Benešovsku se dočkaly obchvatu

1.10. – Obyvatelé Olbramovic mají ode pátku svůj obchvat. Desítky tisíc automobilů denně už nebudou jezdit skrz obec, která byla kvůli chybějícímu obchvatu rozdělena na dvě poloviny. Nová silnice je dlouhá 3,4 kilometru a stavební firma ji zvládla dokončit s půlročním předstihem.

​Putin podepsal dekret týkající se zákazu tranzitu kamionů ze Západu přes Rusko

30.9. – Ruský prezident Vladimir Putin podepsal ve čtvrtek dekret, kterým zmocňuje vládu k zákazu tranzitu kamionů z některých západních zemí přes ruské území. Zákaz, jenž vstupuje v platnost okamžitě, se týká zemí, které přijaly podobné restrikce vůči Rusku, uvedla agentura Reuters s odvoláním na ruská média. Mezi státy, které omezily vstup ruským kamionům na své území, patří hlavně země Evropské unie.

​Daniel Priban: Společnost TIMOCOM spojila celou Evropu

Logistika zboží je úzce provázaná s časem a financemi. Ti, kteří chtějí obstát v silném konkurenčním prostředí, potřebují nejen rychle reagovat a mít neustálý přehled o evropském dopravním trhu, ale také naplno využívat potenciál IT nástrojů, kam mimo jiné patří burzy nákladů a volných vozů. Jedná se o efektivní nástroj, bez něhož se dnes speditéři, dopravci i zasilatelé jen velmi těžko obejdou. Špičkou v tomto oboru je společnost TIMOCOM, která letos slaví 25. výročí působení na českém trhu. O začátcích působení české pobočky a o jejím vývoji jsme hovořili s Danielem Pribanem, Director Representative Office Czech Republic ve společnosti TIMOCOM.

​GasNet: Bez LNG a obnovitelného bioLNG se v nákladní dopravě neobejdeme

Pokud chce Česká republika plnit své emisní cíle v oblasti nákladní silniční dopravy, musí víc podpořit alternativní paliva jako LNG, které má oproti dieselu o 20 procent nižší emise CO2. V dlouhodobém horizontu pak každá koruna investovaná do LNG infrastruktury znamená i investici do plně obnovitelného bioLNG, které si dokážeme vyrobit sami a jehož emisní stopa je prakticky nulová. To je jasný vzkaz, který vyslala skupina GasNet na Dni plynové mobility.

​Prodloužení oprav Barrandovského mostu si podle stavitele vyžádaly změny projektu

30.9. – Posunutí termínu dokončení letošních oprav Barrandovského mostu si podle stavební firmy Porr, která má pro město opravy mostu provést, vyžádaly mimo jiné změny projektové dokumentace nad rámec původního zadání. Uvedla to mluvčí firmy Jana Mašínová. Firma Porr tak podle ní smlouvu neporušila. Stavební firma požádala v pondělí 26. září magistrát a Technickou správu komunikací (TSK) o prodloužení termínu dokončení letošních oprav do 22. října. TSK však s prodloužením termínu nesouhlasí a plánuje uplatňovat kvůli zpoždění prací finanční sankce, které vyplývají ze smlouvy.

​Renault Trucks otvírá demontážní závod na použité díly

30.9. – Značka Renault Trucks podniká další kroky k přechodu svých průmyslových provozů na oběhové hospodářství s cílem snížit dopad nákladních vozidel na životní prostředí a využívání přírodních zdrojů. Na počáteční iniciativu, kde v továrně pro ojetá vozidla Used Trucks Factory v Bourg-en-Bresse a továrně v Limoges repasovala vybraná ojetá vozidla, navazuje otevření závodu na použité díly Renault Trucks v domovském sídle značky v Lyonu – Vénissieux, kde budou vozidla demontována a jejich díly znovu použity.

​Zeptali jsme se Ing. Luďka Šlajera, ředitele společnosti DAF Trucks CZ

Jak se těšíte na letošní veletrh IAA a co od něj očekáváte z pohledu českého zastoupení značky DAF?

​Mercedes Benz představí eActros LongHaul pro dálkovou dopravu

Model eActros LongHaul, nákladní vozidlo pro dálkovou dopravu s akumulátorovým elektrickým pohonem, bude v expozici divize Mercedes Benz Trucks hvězdou letošního veletrhu IAA Transportation, který se uskuteční v září v Hannoveru. Výrobce informoval o vývoji elektricky poháněného nákladního vozidla s celkovou hmotností 40 tun v roce 2020 a přesně o dva roky později představuje první „koncepční prototyp“.

​Schmitz Cargobull získal ocenění Trailer Innovation 2023

Přední evropský výrobce přípojných vozidel Schmitz Cargo-bull opět získal první místo v renomované soutěži Trailer Innovations Award, tentokrát v kategorii Životní prostředí. Aerodynamický plachtový návěs S.CS EcoFLEX v provedení s plachtou Power Curtain a s aerodynamickým úložným boxem Eco Pack (vozidlo z řady EcoGeneration) přesvědčil mezinárodní odbornou porotu. Společnost Schmitz Cargobull se umístila na třetím místě také v kategorii Podvozek.

spinner