Silniční doprava

Scania: Přípravy na špičkový elektrický pohon Premium

Scania: Přípravy na špičkový elektrický pohon

10.2. - Společnost Scania letos očekává zahájení sériové výroby elektrických vozidel. Technici a operátoři, kteří se ve výrobních halách v Södertälje podílejí na produkci tří prototypů převodovek týdně pro novou elektrickou akumulátorovou pohonnou jednotku, zde proto dolaďují své dovednosti a znalosti.

Vítr měl rychlost až 180 km/h, zastavil vlaky a přerušil proud

10.2. - Vítr v Česku dosáhl v noci na dnešek rychlosti až 180 kilometrů za hodinu, už brzy ráno přerušil mnohde dopravu i dodávky proudu až pro 120 tisíc odběratelů. Spadlé stromy si kromě výpadků proudu a přerušení železniční i silniční dopravy vyžádaly také jedno zranění. Na Prachaticku byl jeden člověk lehce zraněn po pádu stromu na auto. Během dopoledne se situace zlepšila, do 11:00 klesl počet míst bez proudu na 76 000 a ubylo i výluk na tratích. Vítr ovlivnil i leteckou dopravu.

Karel Havlíček chce zrychlit dostavbu D11 Premium

Karel Havlíček chce zrychlit dostavbu D11

7.2. - Zatímco mezi Hradcem Králové a Jaroměří je ve výstavbě 22,4 km dálnice D11 směrem k Polsku, zbývajících 40,8 km mezi Jaroměří, Trutnovem a státní hranicí se má podle současných plánů dokončit nejdříve v letech 2026–2027. Přípravu zbývajících úseků je podle ministra dopravy potřeba zrychlit, protože polská strana bude na hranicích mezi lety 2023–2024 a mohou nastávat dopravní komplikace.

Kamiony v Libereckém kraji objíždějí podle obcí nové mýtné úseky a ničí silnice

7.2. - Kamiony, které objíždějí nově zpoplatněný úsek silnice I/38 z Mladé Boleslavi na Jestřebí na Českolipsku, ničí silnice v Libereckém kraji. V Mimoni, Zákupech nebo Jablonném v Podještědí kvůli mýtnému od Nového roku výrazně přibylo těžkých nákladních aut. Třeba v Jablonném jsou největším problémem polské kamiony se dřevem, kterých jede třeba pět za sebou. Nárůst nákladní dopravy ve městě odhadují na 20 až 25 procent. Řekl to starosta Jablonného Jiří Rýdl.

Výběr mýta v lednu meziročně vzrostl o šest procent Premium

Výběr mýta v lednu meziročně vzrostl o šest procent

7.2. - Satelitní mýtný systém potvrdil předpoklady a přináší České republice na mýtném více peněz, než původní mikrovlnný systém. Na zpoplatněných dálnicích a silnicích I. třídy v celkové délce 2409 km bylo od dopravců v průběhu ledna vybráno 948 milionů Kč. To oproti částce 894 milionů Kč v roce 2019 představuje nárůst o 6,01 %.

Česká vláda zatím nechystá zákazy aut se spalovacími motory

6.2. - Česká vláda zatím podle ministra dopravy Karla Havlíčka nechystá zákazy aut se spalovacími motory. Považuje to za předčasné. Je to ale trend, který je třeba sledovat. Karel Havlíček to včera řekl českým novinářům v Berlíně, kde jednal se svým protějškem Andreasem Scheuerem.

Úřední projednání odvolání na D1 u Přerova má zpoždění

5.2. - Projednávání odvolání proti změně územního rozhodnutí na stavbu posledního úseku D1 z Přerova do Říkovic nabírá zpoždění. Novinářům to včera řekla senátorka Jitka Seitlová. Olomoucký magistrát podle ní nedodržel třicetidenní lhůtu a podklady předal hejtmanství až na konci ledna. Rychlost přípravy důležité dopravní stavby přitom závisí na délce vyřizování odvolání, uvedla senátorka. Poslední úsek D1 odvede automobilovou dopravu z Přerova, kde nyní řidiči denně čekají desítky minut v dlouhých kolonách. Olomoucký magistrát nic nezdržuje, řekl ČTK jeho mluvčí Michal Folta.

Skupina RSBC investovala do autobusového dopravce FlixBusu

4.2. - Investiční skupina RSBC finančníka Roberta Schönfelda získala padesátiprocentní podíl ve společnosti Umbrella Invest Group, která po Evropě provozuje pod značkou FlixBus mezinárodní autobusovou dopravu. Vzniká tak společnost Umbrella Mobility. Transakce oceňuje hodnotu společnosti ve stovkách milionů korun. RSBC o tom informovala ČTK.

Autodopravci budou mít na Slovensku slevy na mýtném už od prvního kilometru Premium

Autodopravci budou mít na Slovensku slevy na mýtném už od prvního kilometru

4.2. - Ministerstvo dopravy a výstavby SR se dohodlo na slevách na mýtném se sdružením ČESMAD, které zastupuje většinu slovenských autodopravců. Silniční dopravci přijali návrh resortu, na základě kterého budou moci využívat množstevní slevy z mýtných sazeb už od prvního ujetého kilometru. Celkový roční objem slev se zdvojnásobí. Podle návrhu nařízení, které minulý týden přijala slovenská vláda, se slevy začnou uplatňovat od 1. července 2020.

Ministerstvo dopravy podpoří výstavbu plnicích stanic na vodík Premium

Ministerstvo dopravy podpoří výstavbu plnicích stanic na vodík

31.1 - Ministerstvo dopravy podpoří z Operačního programu doprava (OPD) výstavbu dalších plnicích stanic na vodík. Za tímto účelem je vyčleněna z evropských prostředků částka 102 milionů Kč v rámci programu podpory infrastruktury pro alternativní paliva.

spinner