Silniční doprava

​Embargo zatím pohonné hmoty nezdraží, plošné ceny naopak naznačují zlevňování

8.2. – Od neděle 5. února platí v EU embargo na námořní dovoz ruských ropných produktů a současně se na tyto komodity zavádějí cenové stropy. Avizovaný konec „levných“ paliv u čerpacích stanic se však zatím nekoná. Jednak nelze očekávat, že by po zavedení sankcí, o kterých se vědělo půl roku dopředu, nastalo skokové zdražování. Navíc tzv. plošné ceny pohonných hmot naznačují pro nejbližší týdny spíše zlevňování, uvedl Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která je autorizovaným distributorem tankovacích karet Shell.

​Ředitelství silnic a dálnic zahajuje výstavbu dálnice D6 u Hořesedel

7.2. – Ředitelství silnic a dálnic dnes zahajuje výstavbu dálnice D6 u obce Hořesedly. Prodloužení dálnice D6 výrazně přispěje ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti dopravy a také ke zkrácení přepravní doby mezi Prahou a Karlovými Vary. Zlepší se také celková dostupnost Karlovarského kraje, což zvýší jeho atraktivitu pro investory i občany.

​Autoklub ČR bude školit řidiče PPL CZ i v roce 2023

6.2. – Již předloni proběhl pilotní program vzdělávacích kurzů pro řidiče PPL CZ, který zajišťoval Autoklub České republiky. V minulém roce se spolupráce mezi tradiční motoristickou organizací a jednou z nejvýznamnějších tuzemských firem v oblasti balíkové logistiky rozběhla naplno. Proškoleno bylo na dvě stovky řidičů. Stejný rozsah je naplánován i letos, všechny kurzy proběhnou na polygonech sdružených v Asociaci center pro zdokonalovací výcvik řidičů AČR.

​Fond dopravní infrastruktury by mohl získat právo k vydávání dluhopisů

6.2. – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), jenž hradí dopravní stavby, možná získá právo vydávat dluhopisy jako další zdroj peněz k pokrytí svých výdajů. V novele zákona o SFDI to navrhla skupina poslanců všech koaličních stran včetně ministra dopravy Martina Kupky. Fond podle předkladatelů potřebuje rozšířit možnosti získávání příjmů s ohledem na výrazné omezení výnosů ze silniční daně a na nynější celkový stav veřejných rozpočtů.

​ŘSD chce ještě letos rozšiřovat část silnice I/20 z Českých Budějovic do Písku

6.2. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by chtělo ještě letos začít rozšiřovat první úsek silnice I/20 z Českých Budějovic do Písku. Silničáři mají stavební povolení na část z Pištína do Českého Vrbného, což bude zároveň obchvat obcí Češnovice a Dasný. Výběrové řízení na stavební firmu chtějí vypsat do konce března. Řekl to generální ředitel ŘSD Radek Mátl. ŘSD chce vozovku I/20 mezi Pískem a Budějovicemi rozšířit, aby byl provoz plynulejší. Po skončení prací by měly být na vytíženém tahu tři jízdní pruhy místo současných dvou.

​DAF má vedoucí postavení v šesti evropských zemích a v segmentu tahačů

4.2. – Díky podílu 17,3 % na evropském trhu těžkých nákladních vozidel a celkové výrobě 68 000 jednotek dosáhla společnost DAF Trucks v roce 2022 nových rekordů. Tyto úspěchy odrážejí vysokou poptávku po přepravě díky silné ekonomice a také impozantní úspěch modelové řady DAF XD, XF, XG a XG⁺ nové generace.

​Barometr nákladní dopravy ČESMAD Bohemia předpovídá výrazný úbytek zakázek

4.2. – Dopravci každé čtvrtletí pro Barometr nákladní dopravy reportují, jak vidí objemy zakázek na přepravy pro příštích 6 měsíců. Nyní na konci ledna se jejich optimismus propadl na nejnižší úroveň za poslední rok. Pouze 32 % dopravců v mezinárodní kamionové dopravě vidí zakázky na půl roku dopředu optimisticky. To je méně než polovina ve srovnání s koncem ledna loňského roku, tedy před ruskou invazí na Ukrajinu. Ve vnitrostátním provozu má pozitivní výhled dokonce jen 28 % dopravců.

​Plzeňský kraj bude kvůli gigafactory schvalovat zadání nového plánu rozvoje

3.2. – Zastupitelé Plzeňského kraje budou v pondělí schvalovat zpracování nových zásad územního rozvoje. Mají zohlednit vznik strategického průmyslového parku na záložním armádním letišti Líně u Plzně, kde automobilový koncern Volkswagen (VW) zvažuje stavbu továrny na výrobu baterií do elektromobilů, kterou vláda podporuje. Maximální plocha zóny bude 280 hektarů, ne 700 či 400 hektarů, jak se dříve diskutovalo. Plán má obsahovat také požadavky obcí, aby je v budoucnu nebylo možné obejít, řekl náměstek hejtmana Petr Vanka. S okolními obcemi už byl podle něj návrh nových zásad konzultován.

​ŘSD zahájilo stavbu silnice I/34 mezi Lišovem a Vranínem

3.2. – Ředitelství silnic a dálnic včera zahájilo výstavbu silnice I/34 mezi Lišovem a Vranínem. Nová komunikace nahradí v současné době již nevyhovující silnici, kde dochází k častým dopravním nehodám. „Silnice mezi Lišovem a Vranínem je další důležitou dopravní stavbou v Jihočeském kraji. Cesta z Vysočiny do Českých Budějovic tak bude po dokončení nové silnice snadnější a bezpečnější. Uleví se také obyvatelům Lišova, kterým denně projede až 14 tisíc vozidel,“ řekl při zahájení stavby ministr dopravy Martin Kupka.

​Volvo uvádí na trh vozidlo na bioplyn pro dálkovou dopravu

2.2. – Společnost Volvo Trucks uvádí na trh nové, výkonnější nákladní vozidlo na plyn, které může jezdit na zkapalněný bioplyn. Nové nákladní vozidlo může provádět náročné úkoly při přepravě na dlouhé vzdálenosti a zároveň snížit celkové emise oxidu uhličitého.

spinner