Silniční doprava

​IRU/IRF: Prezident IRU Radu Dinescu přiblížil hlavní výzvy pro silniční dopravce

10.10. – Pod heslem Silniční doprava pro udržitelný a inkluzivní růst vystoupil prezident Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU) Radu Dinescu na úvodním zasedání výroční konference Mezinárodní silniční federace (IRF) v marockém Marrákeši. Posluchačům z řad vládních agentur pro správu silnic, silničních stavebních společností a poskytovatelů dopravních služeb z celého světa nastínil tři hlavní výzvy: dekarbonizaci, digitalizaci a řidiče.

​V rámci dostavby dálnice D4 se u Mirotic odstraňuje mostní konstrukce

10.10. – Na stavbě dálnice D4 Via Salis, která je prvním českým PPP projektem v oblasti infrastruktury, začne tento týden u Mirotic v pořadí již druhá demolice mostní konstrukce. Jedná se o most těsně za Miroticemi, přes který vede místní komunikace do Cerhonic a kříží budoucí dálnici D4. Nový most v místě by měl být dokončen v říjnu 2023.

​Nové značení pomáhá českým řidičům dodržovat bezpečnou vzdálenost

8.10. – Nedodržování bezpečné vzdálenosti od ostatních vozidel patří k nejčastějším příčinám dopravních nehod. Navíc zhoršuje následky havárií, které mají jinou přímou příčinu, jako je například nevěnování se řízení či nepřiměřená rychlost. Doporučený odstup dvě vteřiny od ostatních vozidel přitom nedodržuje mimo obec téměř sedmdesát procent řidičů, vyplývá z aktuálních statistik Ministerstva dopravy. Zlepšit by to mělo nově instalované dopravní značení přímo na vozovce na vybraných úsecích dálnic, které řidičům pomůže bezpečný odstup poznat.

​O víkendu bude na dálnici D4 uveden do provozu nový most

7.10. – Ředitelství silnic a dálnic uved o víkendu na dálnici D4 do provozu nový dálniční most ev.č. D4–024.2 v levém jízdním pásu ve směru na Prahu. Po demontáži dopravně inženýrského opatření se v dané části dálnice v km 28,9 u Staré Huti bude poprvé od dubna 2022, kdy ŘSD opravu zahájilo, opět jezdit v běžném vedení provozu 2+2 jízdní pruhy. Uvedl to Martin Buček z týmu komunikace ŘSD.

​Společnost DHL Express převzala 14 vozů Ford E-Transit

6.10. – České zastoupení přepravní služby DHL Express, která je součástí mezinárodní logistické skupiny DHL, převzalo do užívání prvních 14 vozů E-Transit s elektrickým pohonem. Po Spojeném království se tak Česká republika stává druhou zemí v Evropě, kde byly tyto užitkové automobily s nulovými lokálními emisemi předány.

​Raben se přidává ke skupině firem s vědecky podloženými cíli dekarbonizace

5.10. – Skupina Raben Group se připojila k iniciativě Science Based Targets (SBTi) a stanovila si své krátkodobé cíle v oblasti dekarbonizace. Ty byly schváleny odborníky SBTi, což jasně dokládá, že plán snižování oxidu uhličitého, který si skupina Raben Group stanovila, je v souladu s vědeckými poznatky a reálně přispívá k zastavení globálního oteplování na hodnotě pod 2 ⁰C v porovnání s hodnotami před průmyslovou revolucí.

​Stát v příštím roce nejspíš otevře 25,7 km nových dálnic, v roce 2024 skoro 100 km

5.10. – Dálniční síť v Česku by se v příštím roce měla podle současných odhadů rozšířit o 25,7 kilometru. Největší část z nich přibude v jižních Čechách na dálnici D3, další nové kilometry pak budou moci řidiči využívat na dálnicích D7 a D48. V roce 2024 by pak stát mohl otevřít téměř 100 nových kilometrů dálnic. Uvedl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Letos by se mělo zprovoznit přes 25 kilometrů nových dálnic.

​Lidl jako první řetězec v ČR využívá elektrické nákladní vozidlo k zásobování

4.10. – Společnost Lidl zahájila zásobování svých prodejen s plně elektrickým nákladním vozidlem Volvo. Ve spolupráci s C.S.CARGO tak bude nyní ze svého distribučního centra v Buštěhradu pravidelně zavážet zboží do svých prodejen v centru Prahy. Společnost C.S.CARGO v provozu pro Lidl intenzivně testovala elektrické nákladní vozidlo Volvo FL Electric již v loňském roce a po vyhodnocení všech kritérií se rozhodla pro verzi Volvo FE Electric v chladírenském provedení a její zařazení do své flotily.

​Natalie Daňková je novou HR manažerkou Porsche Česká republika

4.10. – Na pozici personální manažerky Porsche Česká republika, největšího importéra osobních a užitkových vozů do Česka, nastoupila od 1. října 2022 Natalie Daňková. Natalie Daňková přebírá řízení oddělení Human Resources. K jejím hlavním úkolům bude patřit vytvoření a lokalizace dlouhodobé strategie lidských zdrojů, realizaci strategických projektů jako je digitalizace HR a rozvoj hybridní spolupráce, CSR, interní komunikace a další.

​Scania a HAVI zahajují celoevropsky první pilotní projekt přepravy autonomními vozidly

4.10. – Scania se spojila se společností HAVI a spouští průlomový zkušební projekt, v jehož rámci bude autonomní nákladní vozidlo přepravovat zboží po veřejně přístupných silnicích. Pilotní nasazení bude probíhat v rámci běžného provozu a cílem je zjistit, jestli se autonomní vozidla hodí pro přepravu mezi logistickými centry.

spinner