Silniční doprava

E-mobilita na vzestupu, v 1. čtvrtletí meziročně stouply odběry o 65 %

24.4. - Za posledních 12 měsíců se síť veřejných dobíjecích stanic ČEZ pro elektromobily rozrostla o 135 stojanů. Každá čtvrtá nově postavená „dobíječka“ měla přitom výkon 150 kW a vyšší, který umožňuje řidičům během 10 minut doplnit baterie na dalších až 150 km jízdy. Počet registrovaných zákazníků vzrostl i vlivem zlevněného dobíjení na 27 231 řidičů. To všechno se projevuje na objemu odebrané bezemisní elektřiny. Zatímco za první tři loňské měsíce řidiči u stojanů ČEZ načerpali přibližně 1 milion kWh, letos je to už přes 1,8 milionu kWh. Síť roste díky prostředkům z Operačního programu Doprava i z vlastních investic Skupiny ČEZ.

Ceny pohonných hmot jsou nejvyšší za poslední půlrok, nafta je v ČR z okolních zemí nejlevnější

24.4. - Litr pohonných hmot od začátku roku zdražil o několik korun, benzín dokonce překonal hranici 40 Kč/l. Přesto je Česko ve srovnání s okolními zeměmi nejlevnější, výjimkou je pouze Polsko, kde je mírně levnější Natural 95. Odborníci nevylučují, že ceny i vzhledem k sezónním vlivům ještě porostou. Plošné ceny pro firemní odběratele paliv ale naznačují, že zejména nafta brzy zlevní.

Tatra Trucks má nejmladšího ředitele výzkumu a vývoje ve své historii

22.4. - Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub Pončík, který spojil svou profesní dráhu s nejstarší českou automobilkou již v roce 2016. Dosud tento post zastával Radomír Smolka, jehož nová role člena představenstva automobilky zodpovědného za vývojové projekty a výzkum se posouvá do roviny strategického plánování a rozhodování. Jakub Pončík se tak ve svých 30 letech stává nejmladším ředitelem výzkumu a vývoje v historii Tatry.

Mercedes-Benz Trucks překonává „zvukovou bariéru“ při elektrickém nabíjení s výkonem 1000 kW

22.4. - Vývojáři z Mercedes-Benz Trucks poprvé úspěšně nabili prototyp loni představeného eActrosu 600 na nabíjecí stanici o výkonu jeden megawatt ve vlastním vývojovém a testovacím centru ve Wörth am Rhein. Mercedes-Benz Trucks se rozsáhle podílel na vývoji nového celoodvětvového standardu nabíjení Megawatt Charging System (MCS). To hraje ústřední roli zejména pro veřejné nabíjení podél důležitých dopravních tras.

Stížnost na výběr firem z ČR a SR pro mýtný systém v Chorvatsku byla zamítnuta

21.4. - Chorvatský antimonopolní úřad zamítl stížnost proti výběru konsorcia zahrnujícího českou společnost TollNet a slovenskou firmu SkyToll v tendru na nový systém mýtného v Chorvatsku. Informoval o tom chorvatský deník Jutarnji list.

ŘSD drží s ohledem na počasí znovu zimní pohotovost

20.4. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) drží s ohledem na počasí znovu zimní pohotovost. Ve skladech jen na dálnicích je 30 000 tun soli, k dispozici je 650 řidičů na údržbu komunikací. Novinářům to včera na dálnici D8 ve středisku Řehlovice na Ústecku řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Obvykle je zimní režim od listopadu do konce března. Chladné počasí a varování meteorologů před nízkými teplotami a sněhem přimělo správce silnic se k režimu vrátit.

V EU se v 1. čtvrtletí registrovalo 333 tisíc nových osobních bateriových elektromobilů

19.4. - V EU se v prvním čtvrtletí roku 2024 registrovalo 2 768 639 nových osobních vozidel (meziročně o 4,4 % více), z nich 322 999 bylo bateriových elektrických (meziročně o 3,8 % více). Bateriové elektromobily se s podílem 12 % staly čtvrtou nejoblíbenější volbou, nejvíce registrací si připsaly benzínové motorizace (35,4 %), před hybridními bez externího dobíjení (28,9 %) a dieselovými (12,8 %), plug-in hybridy pak dosáhly podílu 7,4 %.

Stát vybral za první čtvrtletí na mýtném 4 miliardy Kč, meziročně o 8,6 pct více

19.4. - Dopravci v prvním čtvrtletí za mýtné na českých silnicích zaplatili 4,01 miliardy korun, meziročně o 8,6 procenta více. V samotném březnu stát na mýtném vybral 1,49 miliardy Kč, což byl v meziročním srovnání růst o 9,5 procenta. Na výběr mýtného měly vliv zejména Velikonoce a nová emisní složka mýta zavedená od března, uvedla v dnešní tiskové zprávě společnost CzechToll, který mýtný systém spravuje.

Vladimír Starosta (O.K. Trans Praha): Nechceme si nechat od politiků vnutit komplikovaná auta odtržená od reality

Silniční dopravci začínají být postupně tlačeni k lokálně bezemisním vozidlům. O přiblížení toho, jak oni sami vnímají tento tlak a jaký je jejich pohled na budoucnost kamionové dopravy, jsme požádali Vladimíra Starostu, jednatele společnosti O.K. Trans Praha a čestného prezidenta Sdružení ČESMAD Bohemia.

Společnost DAF představuje službu PACCAR Connect

19.4. - S širokou škálou informací a snadným použitím stanovuje PACCAR Connect nový standard pro online platformy pro správu vozového parku. PACCAR Connect je snadno dostupný a umožňuje velmi jednoduchou integraci se stávajícím softwarem třetích stran. Každé nové vozidlo řady DAF XB, XD, XF, XG a XG+ bude dodáno společně se službou PACCAR Connect na deset let.

spinner