Silniční doprava

​Z Číny vyplula do Evropy první nákladní loď s elektromobily

12.1. – Z Číny vyplula do Evropy první nákladní loď určená speciálně pro vývoz automobilů. Plavidlo schopné přepravit 7000 automobilů si pronajal čínský výrobce elektromobilů BYD, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na příspěvek firmy China International Marine Containers Group (CIMC), která loď vyrobila, na sociální sítí WeChat.

​Výběr mýtného na Slovensku loni stagnoval na úrovni 240 milionu eur

12.1. – Výběr mýtného za jízdu nákladních aut a autobusů po zpoplatněných silnicích na Slovensku loni stagnoval. Přesáhl 240,3 milionu eur (5,9 miliardy Kč) v porovnání s částkou 240,66 milionu eur (5,91 miliardy Kč) o rok dříve. Informoval o to provozoval mýtného systému, společnost SkyToll.

​ŘSD zahájilo výstavbu dálnice D3 z Nažidel na státní hranici s Rakouskem

11.1. – Ředitelství silnic a dálnic zahájilo výstavbu pokračování dálnice D3 z Nažidel na státní hranici s Rakouskem. Stavba o délce 3,5 kilometrů nahradí současnou silnici I/3, z velké části povede v její stopě. „V loňském roce uplynulo 20 let od tragické nehody autobusu u Nažidel, při které zahynulo dvacet cestujících. Už tehdy se mluvilo o dálnici jako prioritě a jediném možném řešení pro silnici I/3, která je v mnoha úsecích pro současný automobilový provoz naprosto nevyhovující. Bohužel to nebyla poslední tragédie, která se zde odehrála. Silnice I/3 u Nažidel získala nelichotivý přívlatek – silnice smrti. Výstavbou dvou úseků D3 Kaplice Nádraží – Nažidla a Nažidla – Dolní Dvořiště nejen dovedeme dálnici D3 k rakouské hranici, ale také splatíme velký dluh bezpečnosti,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka.


​Ceny paliv jsou v Česku nižší než ve všech okolních zemích

11.1. – Srovnáme-li úvod letošního roku se začátkem toho loňského, jsou pohonné hmoty levnější. S průměrnými asi 36 Kč/l benzinu nebo nafty je Česko dokonce nejlevnější zemí v porovnání se svými sousedy. Podle odborníků se zatím výraznějšího zdražování netřeba obávat, trh je nicméně citlivější a náchylnější k větším výkyvům. Plošné ceny nafty, které obvykle naznačují další vývoj standardních cen pro koncové zákazníky, s příchodem nového roku dokonce klesly pod úroveň plošných cen benzinu.

​Zatěžkávací zkoušky omezí dopravu u Olbramovic na Benešovsku

10.1. – Ve čtvrtek 11. ledna 2024 dojde k částečnému omezení dopravy na přeložce silnice I/3 u Olbramovic na Benešovsku. Důvodem jsou plánované zatěžkávací zkoušky na nadjezdu SO 201. Jedná se o mostní objekt, který je součástí mimoúrovňové křižovatky u Olbramovic a přes přeložku silnice I/3 převádí místní komunikaci III/00336 mezi Olbramovicemi a obcí Semtín.

​Svaz průmyslu a dopravy ČR: Průmysl v listopadu poklesl

8.1. – Průmyslová produkce v listopadu meziročně reálně klesla o 2,7 %, samotný zpracovatelský průmysl poklesl o 2 %. Kondice celého sektoru není příliš příznivá, o čemž svědčí celkové snížení produkce za loňský leden až listopad. Většina sledovaných odvětví se potýká se snížením výkonu již více než rok a s negativními výsledky se potýká např. i strojírenství, jež bylo donedávna v kladných číslech. Mírný růst automotive a některých navazujících oborů nedokázal kompenzovat převažující klesající trend.

​Společnost Daimler Truck ČR se opět stala jedničkou mezi dovozci nákladních automobilů

8.1. – Značka Mercedes-Benz obhájila po dvaadvacáté v řadě celkové prvenství v prodeji nákladních automobilů nad 6,5 tuny celkové hmotnosti v České republice. Přesvědčivé první pozice ve své kategorii dosáhla i značka Fuso. V roce 2023 bylo podle údajů z registru vozidel z 2. 1. 2024 v ČR nově registrováno celkem 9 946 nákladních automobilů nad 6,5 t celkové hmotnosti, tedy o přibližně 1 400 vozidel více, než v roce 2022. Z toho bylo 2 044 nákladních vozidel značky Mercedes-Benz, což znamená podíl na trhu 20,6 %. Daimler Truck ČR tím dosáhl opět prvního místa mezi dovozci a výrobci nákladních vozů v počtu registrovaných vozidel.

​Kia prodala v 30. roce působení v České republice historicky nejvíce automobilů

8.1. – Kia prodala v roce 2023 v České republice 11 424 osobních automobilů. Jde o historicky nejvyšší počet od vstupu značky na český trh. Kia dosáhla nových maxim i v prodeji elektrifikovaných vozů a podílu na trhu. Historicky druhou nejvyšší úroveň dosáhla Kia v tržním podílu, který loni činil 5,16 %. Automobilka se díky tomu už třetím rokem drží mezi pěti nejprodávanějšími značkami v České republice, přičemž se rychlost prodejů za posledních šest let více než zdvojnásobila. V případě plně bateriových vozidel si Kia loni připsala 25% růst a tržní podíl 3,72 %. Všechny nízkoemisní modely (HEV, PHEV, BEV) tvořily v roce 2023 dokonce 7,35 % prodejů Kia, což představuje nárůst o 20 %.

​Vloni v Česku přibylo 6 640 nových osobních bateriových elektromobilů

7.1. – V České republice byl v roce 2023 zaregistrován historicky nejvyšší počet nových bateriových elektrických vozidel. Podle kategorií se jednalo o 6 640 osobních vozidel, 353 lehkých užitkových vozidel, 10 nákladních vozidel a 6 elektrobusů, vyplývá z aktualizovaných informací webu Čistá doprava, které vycházejí ze zdrojových dat Svazu dovozců automobilů a Ministerstva dopravy.

​Zahájení stavby D11 z Trutnova k hranici se zdrží, MI Roads se obrátila na ÚOHS

6.1. – Zahájení stavby úseku dálnice D11 z Trutnova ke státní hranici s Polskem se komplikuje a nabere další zpoždění. V soutěži neúspěšné sdružení firem v čele se společností MI Roads nesouhlasí s výběrem vítěze a obrátilo se na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vyplývá to z vyjádření generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) Radka Mátla na síti X. Původně ŘSD plánovalo, že by stavba úseku o délce 21,1 kilometru mohla začít již loni 19. prosince. Stavět má úsek polská firma Budimex.


spinner