DN č. 21 - Silniční, Autobusová doprava, Přeprava nadrozměrných nákladů, vychází 11. 10., uzávěrka již 20. 9. ! 

Silniční doprava

V Bratislavě se hovořilo o budoucnosti silniční dopravy v EU

Mezinárodní konference DOPRAVA 2018 přilákala koncem dubna do Bratislavy řadu zajímavých přednášejících i odborníků z oblasti silniční dopravy nejen ze Slovenska, ale i ze zahraničí. Odbornou záštitu nad akcí převzalo Sdružení ČESMAD Slovakia a Sdružení autobusové dopravy ZAD. Hlavním tématem konference byla Silniční doprava jako klíčový prvek dalšího ekonomického a sociálního rozvoje v EU.

Stát nemá podle expertů pro mýto strategii

Příčinou potíží mýtného tendru, který před dvěma týdny zrušil antimonopolní úřad, je dlouhodobá absence vládní strategie, jak s mýtem efektivně nakládat. Tvrdí to odborníci na dopravu. Stát podle nich ve své politice o mýtu pouze reaguje na aktuální situaci bez dlouhodobých cílů.

ACEA: nákladní vozidla slouží všem

Evropská komise minulý týden navrhla, aby se emise CO2 produkované těžkými nákladními vozidly snížily do roku 2030 ve srovnání s rokem 2019 alespoň o 30 procent.

Mercedes-Benz používá návěsy Schmitz Cargobull

Výrobce užitkových vozidel Mercedes-Benz v programu výcviku profesionálních řidičů začal používat dalších pět návěsů Schmitz Cargobull S.CS Universal. Německá automobilka se snaží při nácviku co nejvíce přiblížit reálným situacím, s nimiž se řidiči souprav setkávají v běžném provozu.

ČESMAD Bohemia: „Trváme na zrušení rozšiřování mýtného“

„Jsme rádi, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v komentáři k prvoinstančnímu rozhodnutí o zrušení výběrového řízení na provozovatele mýtného systému uvedl, že problémem je i rozšíření zpoplatněných úseků o 900 kilometrů, byť v kontextu toho, že není jasný konečný rozsah.“ Uvedl to generální tajemník Sdružení ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř s tím, že sdružení toto rozhodnutí považuje od začátku za špatné.

Dopravní podnik města Děčína má velkou plnicí stanici CNG

6.6. – V Děčíně byla slavnostně otevřena nová CNG stanice, kterou Bonett vybudoval coby generální dodavatel pro Dopravní podnik města Děčína. Její výkon je 700 m3 stlačeného zemního plynu za hodinu a má zásobníky na 5000 m3, díky čemuž se zařadila mezi největší a nevýkonnější CNG plnicí stanice v České republice.

Andrej Babiš slíbil Danu Ťokovi podporu v mýtu, ministr by mohl pokračovat

5.6. – Premiér v demisi Andrej Babiš nevyloučil, že současný ministr dopravy Dan Ťok bude pokračovat i v nové vládě, kterou by mělo sestavit hnutí ANO se sociálními demokraty s podporou komunistů. Ministr dříve uváděl, že necítí podporu ANO v kauze mýtného tendru, proto nechtěl pokračovat. Včera Andrej Babiš řekl, že Dana Ťoka v mýtu podporuje. Nicméně současně uvedl, že jeho podporu má například i ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který chce skončit v politice. Dan Ťok se podrobněji vyjádřit odmítl.

Menší dopravci se kvůli zdražování nafty dostávají do potíží

1.6. – Růst cen ropy a s tím spojené zdražování paliv výrazně ovlivňuje i dopravu. Problémy mají především menší firmy v nákladní dopravě, pro které ceny paliva představují třetinu celkových nákladů. Uvedl to mluvčí sdružení ČESMAD Bohemia Martin Felix. Zdražovat mohou také ceny letenek a zájezdů. Pohonné hmoty jsou kvůli celosvětovému zvyšování cen ropy nyní v Česku nejdražší za téměř 3,5 roku.

Výdaje na GDPR se u některých dopravců vyšplhaly k milionům Kč

1.6. – Náklady na zavedení evropského nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) se u některých firem působících v dopravě vyšplhaly přes milion Kč. U jednotlivých oslovených dopravců se lišily s ohledem na potřebu a rozsah provedených změn. Vyplynulo to z ankety ČTK. Dopravci museli pozměnit zejména své interní systémy, databáze a rovněž vlastní věrnostní programy.

Mercedes-Benz zahájil prodej Třídy V Night Edition

30.5. – Exkluzivní Night Edition Třídy V je k dispozici je již v prodeji. Nový speciální model populárního velkoprostorového modelu značkyMercedes-Benz vyniká svými sportovními prvky s exkluzivními černými designovými detaily. Přední a zadní spodní díl nárazníku od AMG, stejně jako AMG prahy jsou k dispozici už ve standardu.

spinner