Silniční doprava

Aktuality ze světa 17/2019 Premium

Aktuality ze světa 17/2019

29.4. – LOGISTIKA – BVL vyznamenal autodopravce LKW Walter. Rakouský dopravní podnik LKW Walter obdržel ve Vídni počátkem dubna cenu udržitelné logistiky 2019 za projekt „Omezování nákladních aut na silnicích“ od spolkového společenstva Logistika (BVL). Společné vyznamenání od BVL Rakouska a BVL Německa oceňuje podniky z oboru a výzkumné projekty, které přinášejí pozitivní impulsy v oblastech ekologie, ekonomie a v sociálních věcech. LKW Walter organizuje především dopravy celovozových zásilek. Třetinu denních 6 000 transportů zajišťuje tento rodinný podnik v kombinované dopravě. V posledních čtyřech letech dlouhodobého projektu dokázal podnik z dolnorakouského Wiener Neudorfu převést více než 1,5 milionu silničních transportů na koleje a na krátkou námořní dopravu. Toto vedlo k rozhodnutí osmičlenné jury o udělení ceny. O cenu se ucházelo se svými projekty pro rok 2019 sedm podniků – z toho čtyř z Rakouska a tří z Německa. O udělování této ceny rozhodly svazy BVL před sedmi lety.

​Využití příležitostí plynoucích z elektromobility a chytré mobility bude pro další rozvoj klíčové

V rámci kolokvia o budoucnosti automobilového průmyslu v České republice diskutovali v březnu v Mladé Boleslavi představitelé české vlády v čele s premiérem se zástupci Sdružení automobilového průmyslu, reprezentanty energetického a telekomunikačního odvětví i odborníky z univerzit a zahraničními hosty o podmínkách, které jsou klíčové pro trvalý rozvoj a konkurenceschopnost tuzemského automobilového odvětví.

​Co přinesl březen 2019 v dopravě

S nástupem jara spatřilo na úseku dopravy světlo světa několik odborných studií a také konkrétních organizačních záměrů. V dnešním komentáři zmíním dvě studie; jednu věnovanou rostoucímu uplatňování zemního plynu v dopravním sektoru a další na téma vysoce kapacitní silniční dopravy. A nelze pominout železnici: v závěru se věnuji nové Evropské drážní zbožové koalici. Zkapalněný zemní plyn (mezinárodně značený LNG) má podle analýzy energetického koncernu Shell vysoký potenciál snížit v Evropské unii emise z výfukových plynů lodí a těžkých nákladních aut. Do roku 2040 by se mohly jenom v plavbě snížit emise o 132 milionů tun za rok; studii o tom zveřejnila v minulých dnech společně s Německým centrem pro leteckou a kosmickou dopravu (DLR) Technická univerzita Harburg. Autoři vycházejí z toho, že až 6000 hlavně velkých námořních lodí bude poháněno LNG.

​Počet krádeží zboží dramaticky roste, Evropa potřebuje bezpečná parkoviště

Ochrana přepravovaného nákladu a bezpečnost silničního provozu jsou pro odvětví logistiky a dopravy, které v Evropě zaměstnává 10 milionů lidí a tvoří pět procent evropského HDP, klíčové. Přitom Asociace pro ochranu přepravovaného zboží TAPA prostřednictvím svého systému o hlášených incidentech IIS informovala o tom, že v loňském roce dosáhl počet krádeží zboží v regionu EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika) rekordní úrovně v celé 21leté historii sdružení. Ještě děsivěji pak vypadá statistika bezpečnostních rizik za leden letošního roku.

​Ministerstvo vnitra chce prosadit zákaz jízdy kamionů od sobotní půlnoci

25.4. – Ministerstvo vnitra chce prosadit zákaz jízdy kamionů od sobotní půlnoci do nedělních 22:00. Očekává, že se tím uvolní odstavná místa pro nákladní automobily, kterých v Česku chybí zhruba 1500. Kamiony nyní nesmějí jezdit po dálnicích v neděli od 13:00 do 22:00. Za porušení zákazu jízdy by hrozila řidičům pokuta do 5000 Kč. Šoféři návrh kritizují s tím, že budou muset být déle na cestách a čekat před hranicemi.

​Výběr z mýta stále roste, ve čtvrtletí stát vybral 2,7 miliardy Kč

24.4. – Česko vybralo v letošním prvním čtvrtletí na mýtu 2,7 miliardy Kč, což je meziročně o čtyři procenta více. Nejsilnějším měsícem byl zatím březen, kdy se vybralo 963 milionů Kč. Vyplývá to z informací správce mýtného systému, společnosti Kapsch. Celkové výběry mýta za uplynulých 12 a čtvrt roku překonaly 101 miliard Kč.

​Kapsch z Česka neodejde, nejspíš však propustí část zaměstnanců

24.4. – Společnost Kapsch po skončení smlouvy na provoz mýta z Česka neodejde. Chce se zaměřit na další projekty, například systém elektronických dálničních známek. Kvůli ztrátě mýta však firma nejspíš propustí část zaměstnanců. Řekl to generální ředitel tuzemského Kapsche Karel Feix. Rakouská firma je provozovatelem mýtného systému v Česku od roku 2007, na konci letošního roku ji vystřídá konsorcium CzechToll/SkyToll.

​Jan Hák jmenován novým obchodním ředitelem PEMA Praha Premium

​Jan Hák jmenován novým obchodním ředitelem PEMA Praha

23.4. – Novým obchodním ředitelem společnosti PEMA Praha se stal Jan Hák, který ve společnosti působí čtvrtým rokem a ve světě dopravní techniky se pohybuje více než patnáct let. Pod jeho vedením bude PEMA Praha nadále rozvíjet svoji činnost v oblasti pronájmu dopravní techniky, která je pro svoji flexibilitu stále vyhledávanějším ře­šením v oblasti autodopravy v zahraničí i v České republice. Firma to oznámila tento týden v tiskové zprávě.

Aktuality ze světa 16/2019 Premium

Aktuality ze světa 16/2019

23.4. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Německé Sasko chce více parkovišť pro kamiony. Ministři dopravy spolkových zemí absolvovali v Saarbrückenu svou dvoudenní jarní konferenci. Jako host se jednání účastnil spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer. Ministři se radili o mobilitě budoucnosti, jakož i o ochraně klimatu přes dopravu s nízkými emisemi. K tomu také patří úvahy, jak dělat veřejnou dopravu osob atraktivnější, řekla předsedkyně konference, šéfka sárského rezortu Anke Rehlingová. Ministr dopravy Saska Martin Dulig požadoval další parkoviště pro nákladní auta při dálnicích. Příslušný návrh předložil svým ministerským kolegům. Noční odstavování vozidel na dálnicích je velkým bezpečnostním rizikem. Od roku 2010 vzniklo 15 000 nových odstavných stání. Avšak tehdejší předpovědi rozvoje nákladní dopravy byly překonány. Je proto třeba, aby stát konal, pokud jde o parkoviště při přivaděčích. Odhadem chybí jen v Německu mezi 30 000 a 50 000 odstavnými stáními. Martin Dulig požaduje odpovídající podpůrný program. Kromě toho by měly být dobudovány již existující autohófy. „Jinak nás přeroluje nová dynamika v tranzitní dopravě“. Den před konferencí ministrů byl trojúhelník Německo, Francie a Lucembursko předmětem zájmu veřejnosti. V lucemburském Schengenu se konal „Cross-Border Digital Testbed Project Day“ při kterém byla prověřována první přeshraniční digitální testovací pole. Provádění prvních testovacích jízd byli přítomni i ministři dopravy tří zmíněných zemí.

​EUROWAG A Sygic spojují síly a usilují o vytváření mobilních služeb budoucnosti

17.4. Společnost Eurowag, která je nejrychleji rostoucím evropským poskytovatelem řešení v oblasti mobility, společně se společností SYGIC, což je jeden z globálních lídrů v oblasti mobilní navigace a lokalizačních služeb, oznámily, že spojí své síly za účelem poskytování špičkových produktů a služeb.

spinner