DN č. 15 - IT v dopravě a logistice, Telematika, Silniční nákladní doprava, vychází 19.7., uzávěrka již 28.6.! 

Silniční doprava

Nová řada Scania XT staví na osvědčených základech

Zkušenosti společnosti Scania ve stavebnictví jsou již více než stoleté. V té době totiž byly švédské silnice bez kvalitního povrchu a ve špatném stavu, a Scania tak měla hned za branou svého výrobního závodu v Södertälje nepřetržitý přístup k ideální testovací dráze. Tehdy ještě Scania vyráběla okolo 200 vozidel ročně, navíc vždy v souladu s individuálními potřebami zákazníků. V současnosti výroba probíhá ve zcela odlišném měřítku, ale řešení na míru a upřednostňování spolehlivých, technicky vyspělých a zároveň jednoduchých řešení je pro společnost Scania stále prioritou.

Renault Trucks: modely K 480 a C 440 – speciály do terénu i na silnici

Minulý týden jsme si v lomu v blízkosti Berouna mohli vyzkoušet dva stavební speciály značky Renault Truck – modely K 480 8 × 4 Euro 6 a C 440 8 × 4 Optitrack Euro 6.

Přijíždí třetí generace modelu Mercedes-Benz Sprinter

Dlouho očekávaná novinka, třetí generace modelu Mercedes-Benz Sprinter, byla představena veřejnosti.

Krádeže zásilek stojí Německo ročně 2,2 miliardy €

Německé Pracovní společenstvo pro předcházení krádežím v nákladní dopravě a logistice varovalo začátkem února v aktuálním rozboru před škodami z krádeží dopravovaných zásilek. Spolupracující hospodářské svazy, mezi nimi mezinárodní Asociace na ochranu přepravovaného zboží (TAPA) a Svaz německého pojišťovnictví (GDV), dopady na Německo spočítaly. Výsledek: hospodářské škody obnášejí ročně 2,2 miliardy € (přes 57 miliard Kč). Tato částka se týká roku 2016.

Pojištění odpovědnosti nelze zaměňovat s pojištěním zásilky

Jak ukazuje praxe při obstarávání a provádění přeprav stejně jako rozhodovací praxe soudů, stále častějším problémem je stanovení odpovědnosti zasílatelů či dopravců za škodu, kterou tyto subjekty způsobí tím, že pro své zákazníky neuzavřou řádně zbožové pojištění zásilky. A nejen tím, že třeba přímo neuzavřou majetkové pojištění proti rizikům hrozícím zásilce v průběhu přepravy, ale i tím, že jej někdy sice uzavřou, ale v nevhodném rozsahu či obsahu.

„Zpětné vyplácení mezd by bylo pro firmy likvidační“

Premiér v demisi Andrej Babiš chápe, že pro tuzemské dopravce by bylo případné zpětné doplacení mzdy řidičům na německou úroveň likvidační. Směrnice o vysílání pracovníků by se podle něho na dopravu proto neměla vztahovat.

Úmluva CMR: platnost mezinárodních pravidel i pro tuzemské přepravy bude přínosem

Od 1. ledna 2019 bude Úmluva o přepravní smlouvě v mezinárodní silniční nákladní dopravě (Úmluva CMR) nově platit také pro vnitrostátní silniční nákladní přepravy v rámci České republiky. „I přes možné budoucí diskuse a případné nejasnosti je tato novinka, kterou přinesla novela zákona č. 111/ 1994 Sb., o silniční dopravě, přijatá zákonem č. 304/2017 Sb. (vyšel ve Sbírce zákonů dne 19. září 2017), přínosem,“ uvedl Mgr. Tomáš Roubal z právní a poradenské kanceláře Regula – JUDr. Václav Roubal, s. r. o.

Modernizace výrobního závodu IVECO Bus ve Vysokém Mýtě

27.3. – Společnost Iveco Czech Republic, a. s., ve svém výrobním závodě ve Vysokém Mýtě slavnostně otevřela nové svařovací linky. Završila tím modernizaci několika klíčových pracovišť, jejímž výsledkem je zvýšení výrobní kapacity a také větší flexibilita ve výrobě autobusů značky IVECO Bus.

Doprava bude mít speciální pravidla pro vysílání řidičů Premium

Doprava bude mít speciální pravidla pro vysílání řidičů

26.3. – Po náročných jednáních dosáhly evropské instituce minulý týden finální dohody o nových pravidlech pro vyslané pracovníky. Dálková kamionová doprava bude podle dohody z novely směrnice o vysílání pracovníků vyjmuta a upravena speciálními pravidly pro vysílání řidičů.

Tísňové volání z aut eCall jde v dubnu do ostrého provozu

26.3. – Systém automatického tísňového volání eCall začne od 1. dubna fungovat v ostrém provozu. Od tohoto data budou mít výrobci povinnost instalovat palubní jednotky systému do všech nových modelových řad osobních aut a nákladních vozidel do 3,5 tuny homologovaných pro evropský trh. V pátek to oznámilo ministerstvo dopravy.

spinner