Silniční doprava

Ministerstvo financí zvažuje, že by nižší spotřební daň u nafty zůstala natrvalo

8.4. - Ministerstvo financí zvažuje ponechat sníženou spotřební daň u nafty trvale. Důvodem je konkurenceschopnost s okolními zeměmi. Na dnešním setkání s novináři to uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura. Vláda ve středu schválila snížení spotřební daně na naftu i benzin o 1,50 koruny na litr, a to pro období od 1. června do 30. září. Příslušnou novelu zákona ještě musí schválit Parlament a podepsat prezident. Z litru benzinu se nyní odvádí daň 12,84 koruny a u nafty 9,95 koruny.

Stellantis se v USA podílí na testech vozidel s připojením 5G, které v reálném čase upozorňují na hrozící nebezpečí

7.4. - Skupina Stellantis se zúčastnila testování vozů využívajících 5G připojení a technologii MEC (Multi-access Edge Computing). Tyto testy provedla asociace 5G Automotive Association (5GAA) a proběhly na otevřených silnicích v Blacksburgu ve Virginii. Simulace nebezpečné situace pro řidiče a chodce ukázala, jaký význam má tato nová roamingová technologie pro bezpečnost silničního provozu.

Vláda schválila balík novel, které ruší silniční daň a přimíchávání biosložky

7.4. – Vláda v reakci na růst cen pohonných hmot v souvislosti s válkou na Ukrajině schválila balíček novel zákonů, které ruší povinné přimíchávání biosložky do pohonných hmot a silniční daň pro osobní automobily, autobusy a nákladní auta do 12 tun. Součástí vládního balíčku jsou i daňová opatření na podporu elektromobility. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr financí Zbyněk Stanjura. Částečné zrušení silniční daně sníží její výnos o zhruba 4,2 miliardy korun ročně. Loni stát získal na silniční dani 5,43 miliardy korun, předloni to bylo 5,96 miliardy korun.

Vláda rozhodla o snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,5 koruny na litr

7.4. - Vláda schválila snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,50 koruny na litr. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Petr Fiala. Z litru benzinu se nyní odvádí daň 12,84 koruny a u nafty 9,95 koruny. Ke snížení spotřební daně delší dobu vyzývali vládu mimo jiné dopravci, podle kterých dosavadní opatření vlády byla pro ně nedostatečná. Snížení spotřební daně bude podle ministra financí Zbyňka Stanjury platné od 1. června do 30. září.

S nástupem jara se naplno rozjíždějí práce na dostavbě dálnice D4

6.4. - Dostavba dálnice D4 mezi Příbramí a Novou Hospodou je v plném proudu. Na stavbě pokračují skrývky ornice, sanace podloží a zemní práce. Pracovat se bude také na přeložkách elektrického vedení a ostatních sítí křižujících budoucí dálnici. Práce na D4 budou probíhat paralelně na několika úsecích a s tím také souvisí některá omezení pro řidiče.

Výrobní závod Mercedes Benz v Düsseldorfu oslavil jubileum

5.4. - Výrobní závod Mercedes-Benz v Düsseldorfu se 1. dubna ohlédl na 60 let produkce lehkých užitkových vozů Mercedes-Benz včetně modelu Sprinter, který je ikonou v segmentu lehkých užitkových vozů, ale i historických legend, mezi něž patří vozidla přezdívaná „Bremer“ a „Düsseldorfer“. Tehdejší společnost Daimler-Benz AG převzala düsseldorfský výrobní závod začátkem šedesátých let od společnosti Auto Union. Výrobní závod založený v roce 1962 je v současnosti největším závodem pro výrobu lehkých užitkových vozů v rámci koncernu Mercedes-Benz Group AG. Dodnes v něm bylo vyrobeno více než 4,9 milionu vozidel. Od roku 1995 sjíždí z jeho montážních linek vozidla Mercedes‑Benz Sprinter s uzavřenou karoserií a od roku 2019 také v elektricky poháněné verzi eSprinter. Od prvních dnů patří mezi největší přednosti tohoto výrobního závodu inovace a kvalita.

​SPČR: S průkazy skupiny B by mělo být možné řídit i těžší vozidla na alternativní pohony

5.4. – Svaz průmyslu a dopravy ČR (SPČR) spolupracuje s Ministerstvem dopravy ČR na úpravě pravidel pro řidičské průkazy skupiny B. Některé alternativní pohony výrazněji zvyšují hmotnost automobilů. Proto Svaz průmyslu za podpory dalších oborových asociací z oblasti dopravy požádal, aby nově umožňovaly řidičské průkazy skupiny B řízení vozidel na alternativní pohon, zejména elektrických dodávek, do 4,25 tun. Nyní mohou řidiči s tímto oprávněním řídit automobily pouze do 3,5 tuny.

​Klaus Zellmer se od července stane novým předsedou představenstva Škoda Auto

4.4 – Novým předsedou představenstva společnosti Škoda Auto, a. s., bude od 1. července 2022 Klaus Zellmer, který v současnosti jako člen představenstva značky Volkswagen odpovídá za oblast Prodeje, marketingu a after sales. Dosavadní předseda představenstva Škoda Auto Thomas Schäfer převezme k 1. červenci 2022 funkci předsedy představenstva značky Volkswagen, zároveň se stane členem koncernového představenstva a bude řídit skupinu objemových značek.

​Ole Klose se stal finančním ředitelem společnosti Krone

4.4. – Silný růst ve všech obchodních segmentech vedl skupinu Krone k tomu, že od 1. dubna 2022 rozšiřuje své výkonné představenstvo. Rozhodla o tom dozorčí rada a její předseda Bernard Krone, podle něhož to posílí životaschopné struktury skupiny, protože rodinný podnik pokračuje ve svém úspěšném kurzu. Novým členem se stal finanční ředitel Ole Klose (56), který spolu s členy představenstva generálním ředitelem Davidem Frinkem a provozním ředitelem Stefanem Binnewiesem působí ve vedení Krone Holding od října 2019, kde má na starosti řadu oblastí podnikání včetně leasingu, financování a obchodu.

​GasNet zprovoznil v Mladé Boleslavi a Nýřanech další LNG plničky

3.4. – Největší tuzemský distributor zemního plynu GasNet úspěšně zprovoznil svou první „kamennou“ plnicí stanici zkapalněného plynu (LNG) pro veřejnost. Nachází se v Mladé Boleslavi u dálnice D10, kde řidiči dosud využívali jen mobilní stanici. Plynaři z GasNetu uvedli do provozu i další LNG plničku – tentokrát mobilní u dálnice D5 v Nýřanech na Plzeňsku. GasNet tak nadále pokračuje v rychlém rozvoji využití LNG v nákladní silniční dopravě.

spinner