Silniční doprava

​IRU: Nedostatek řidičů v Evropě se do roku 2026 ztrojnásobí

Nová zpráva Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU) ukazuje, že nedostatek řidičů nákladních automobilů, autobusů a autokarů v Evropě se vymyká kontrole, což je způsobeno zvýšenou poptávkou po dopravě a stárnutím populace řidičů.

​IRU/ETF: Revize nařízení o TENT bude pro dopravu klíčová

Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU) a Federace pracovníků v dopravě (ETF) považují probíhající revizi nařízení o transevropské dopravní síti (TENT) za zásadní pro dopravní systém EU, zejména pro silniční odvětví. Klíčové podle obou sdružení bude, aby se členské státy dohodly na pragmatických a včasných řešeních.

​ŘSD zahájí stavbu posledního úseku D1 u Přerova příští týden v úterý

15.12. – Stavba posledního úseku dálnice D1 u Přerova bude zahájena příští týden v úterý. Sdělila to tisková mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Nina Ledvinová. Začít stavět se může díky tomu, že ministr dopravy Martin Kupka minulý týden po projednání šesti podaných rozkladů potvrdil stavební povolení pro tuto stavbu. Vybudování 10,1 kilometru dlouhého úseku D1 mezi Přerovem Říkovice má zabrat zhruba tři roky. Nejvýhodnější nabídku na stavbu úseku podalo sdružení firem Strabag, Doprastav a IDS Olomouc, cena je 6,922 miliardy ko­run.

​Chytrý monitoring Agdata City dokáže samosprávám ušetřit při zimní údržbě komunikací

14.12. – První přívaly sněhu opět zaměstnaly silničáře a pracovníky technických služeb. Ti často neví, kam dřív skočit, kterou silnici posypat dřív a kam poslat sněžné pluhy. Jedním z řešení jsou hyperlokální senzory meteorologických podmínek od startupu Agdata City. Kromě úspory času a dokonalejšího plánování zimní údržby totiž dokážou obcím a městům ušetřit za sezónu více jak 10 % prostředků určených na zimní údržbu, které v konečném součtu mnohdy představují i vyšší statisíce korun. Zasílání oznámení na občany v reálném čase navíc snižuje riziko pádů a zranění spojených s tvorbou náledí.

​První vojenská vozidla DAF CF byla dodána belgickým ozbrojeným silám

14.12. – Společnost DAF Trucks dodala první vojenská vozidla z celkem 879 nákladních vozidel belgickým ozbrojeným silám. Generálmajor Thierry Esser a generálporučík Frédéric Goetynck obdrželi klíče od prezidenta společnosti DAF Trucks, Haralda Seidela. Předání proběhlo ve výrobním závodě pro nápravy a kabiny DAF ve Westerlo v Belgii.

​Na dostavbě D4, jež vzniká v režimu PPP, je hotova více než třetina prací

13.12. – Osmnáct měsíců po oficiálním startu dostavby dálnice D4 Via Salis, která je prvním českým PPP projektem v oblasti infrastruktury, je hotovo zhruba 36 % díla. Stavba D4 Via Salis byla zahájena v červnu 2021. Zatímco v loňském roce probíhaly desítky činností, které lze označit jako přípravné, letos již stavební práce běžely naplno. „Odhadem bude v průběhu letošního roku prostavěno přibližně 36 % z celkové hodnoty projektu“, uvedl generální ředitel Via Salis Christian Biegert. „Jsme rádi, že se daří postup prací na Via Salis držet tak, jak byl naplánován, protože dostavba D4 je důležitá pro budoucnost PPP projektů v ČR. Je tedy naším cílem, aby zůstal první PPP projekt i nadále pozitivní referencí,” dodal Biegert.


​DKV Mobility spolupracuje s EG Group v oblasti mobilních plateb

12.12. – DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšiřuje svou akceptační síť pro mobilní platby. Zákazníci mohou nyní pomocí platební funkce DKV APP&GO v aplikaci DKV Mobility pro chytré telefony platit u více než 500 čerpacích stanic Esso, Texaco a Firezone v Beneluxu. Provozovatelem těchto značek je společnost EG Group se sídlem v Bredě (Nizozemsko), která patří mezi světové nezávislé dodavatele v oblasti maloobchodu s potravinami, stravovacích služeb a prodeje paliv.

​Continental v Brandýse vyrobil už sedm milionů řídicích jednotek informačního systému

12. 12. – Společnost Continental Automotive Czech Republic slavila na začátku roku 2018 úspěch s jedním milionem vyprodukovaných řídicích jednotek informačního systému vozidel. Po následném navýšení výroby a přijetí desítek nových zaměstnanců se produkce zrychlila a na začátku tohoto měsíce z brandýské výrobní linky předního dodavatele automobilové elektroniky vyjel sedmimiliontý kus takzvaného OVIP (Open Vehicle Infotainment Platform) silverboxu.

​Počet dobíjecích stanic v Česku se za poslední dva roky zdvojnásobil

12.12. – V Česku je podle aktuálních statistik Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) celkem 1 266 nabíjecích stanic pro elektromobily. Přibývají však takovým tempem, že reálně je jich mnohem více. Jen tři největší provozovatelé – ČEZ, PRE a E.ON – aktuálně udávají v součtu přes tisícovku nabíječek. Česko má statisticky jednu z nejrobustnějších a nejrychlejších dobíjecích sítí v Evropě.

​Volvo uvádí na trh nové konfigurace podvozků elektrických nákladních vozidel

12.12. – Volvo Trucks pokračuje v rozšiřování své řady uvedením několika nových konfigurací podvozků elektrických nákladních vozidel, které umožňují elektrifikovat ještě více dopravních tras ve městech a regionech. Společnost Volvo Trucks, která podle svého vyjádření již vyrábí nejúplnější elektrickou řadu v celosvětovém odvětví nákladních vozidel, nyní rozšiřuje svou nabídku uvedením podvozků svých těžkých elektrických nákladních vozidel: Volvo FH, Volvo FM a Volvo FMX.

spinner