Silniční doprava

Ústavní soud: Pojišťovny mají platit náhradní vůz i u zcela zničeného auta

7.8. – Ústavní soud dospěl k závěru, že pojišťovny by měly z povinného ručení platit náhradní vůz i v případě takzvané totální škody, tedy tehdy, když byl původní vůz při nehodě zcela zničen. Podle Ústavního soudu judikatura soudů v této oblasti není jednotná a je především na Nejvyšším soudu, aby se zabýval jejím sjednocením, uvedl dnes ústavní soudce zpravodaj Tomáš Lichovník.

Ekologicky šetrná auta asi budou moci mít zvláštní značky

7.8. – Majitelé vozidel na elektrický nebo vodíkový pohon zřejmě budou moci do budoucna získat zvláštní registrační značky označené písmeny EL. Tyto značky by jim do budoucna mohly přinést některé výhody. Vozy policie a záchranného systému asi budou moci být vybaveny kvůli lepší viditelnosti i modročervenými, nejen modrými majáky. Novinky přinese novela o provozu na pozemních komunikacích, kterou dnes doporučil beze změn schválit senátní dopravní výbor. Horní komora o předloze rozhodne příští týden.

Čínská Didi investuje miliardu dolarů do servisních služeb

6.8. – Čínská alternativní taxislužba Didi Chuxing Technology bude investovat jednu miliardu USD (přes 22 miliard Kč) do servisních služeb. Didi, která patří k největším firmám svého druhu na světě, zvažuje vstup na akciovou burzu a před tímto krokem prochází zásadní proměnou.

Ústecký kraj chce převzít autobusy BusLine do začátku září

3.8. – Ústecký kraj chce do září převzít od společnosti BusLine linky, které pro něj firma provozuje. Společnost má personální problémy a vynechává i několik desítek spojů denně. Nejhorší situace je na Litoměřicku. Po včerejším jednání radních to uvedl náměstek hejtmana Jaroslav Komínek.

FlixBus zahájil spojení z jižních Čech do Vídně i Budapešti

2.8. – Autobusový dopravce FlixBus dnes zavedl každodenní mezinárodní spojení, které přímo propojí jižní Čechy s Vídní, Bratislavou a Budapeští. Lidé tak mohou využít další přímé spojení na nízkonákladové maďarské letiště. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí společnosti FlixBus Martina Čmielová. Nejnižší jízdné z Českých Budějovic do Vídně bude 249 Kč, na letiště v Budapešti pak 449 Kč.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – červenec 2018

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

KAŽDOROČNÍ KONFERENCE O LOGISTICKÉM VÝZKUMU

Již 23. konference proběhne ve dnech 5. až 7. září v britském Plymouthu v Institutu logistiky a dopravy tamní Plymouth University. Regionalizace a vývoj v managementu dat přetvářejí globální logistické systémy; logistika a manažeři dodavatelských řetězců se vypořádávají s nebývalými výzvami. Téma Konference 2018 se zaměří na to, jak mohou výzkumníci asistovat manažerům ve formování logistických aktivit a politiky na podporu integrovaných udržitelných operací.

Divize Mercedes-Benz Trucks představila svou vizi nákladní dopravy budoucnosti

Zhruba stovka odborných novinářů se koncem června v rámci akce FutureLab@Mercedes-Benz Trucks v oborovém informačním středisku BIC (Branchen-Informations-Center) závodu Mercedes-Benz ve Wörthu mohla seznámit s vývojovými aktivitami divize Mercedes-Benz Trucks.

Německý výrobce přípojných vozidel přijede na letošní veletrh IAA s řadou novinek

V červnu v Berlíně představil německý výrobce přípojných vozidel a nástaveb Schmitz Cargobull řadu novinek, s nimiž se budou moci seznámit návštěvníci letošního veletrhu IAA v Hannoveru.

IVECO získalo titul Podnik roku 2017

Společnost Iveco Czech Republic se stala držitelem titulu Podnik roku 2017 v České republice. Výrobce autobusů z Vysokého Mýta získal ocenění v kategorii firem s počtem zaměstnanců nad 250 osob. Nejlepší firmy z českého autoprůmyslu ocenilo Sdružení automobilového průmyslu, jednalo se již o dvacátý ročník prestižní soutěže.

Kompromisní návrh dopravního výboru mezi europoslanci neprošel

V Evropském parlamentu začátkem července nedošlo k dohodě o prvním mobilitním (silničním) balíčku EU a jeho třech sociálních částech. Vysílání řidičů, jejich doby řízení a odpočinku a budoucí kabotážní pravidla se budou muset znovu projednávat v Dopravním výboru EP a hledání kompromisu bude obtížné. A to z toho důvodu, že stanoviska europoslanců z jihoevropských a severozápadních států stojí téměř nepřekonatelně proti sobě.

spinner