Silniční doprava

Tržby autobusových dopravců ze zájezdů jsou na minimu, mnozí propouštějí

8.5. – Zájezdová autobusová doprava se dostala kvůli šíření koronaviru do krize. Tržby společností se totiž propadly téměř na nulu. Dopravci kvůli tomu propustí až 28 procent svých zaměstnanců, což může být odhadem až kolem tisícovky lidí. Markantní pokles je i v linkové dopravě, v ní se však velké propouštění neočekává. ČTK to sdělil generální tajemník sdružení Česmad Bohemia Vojtěch Hromíř.

Od pondělka mohou dopravci jezdit do zahraničí

10.5. – Tuzemští vlakoví a autobusoví dopravci budou moci od pondělí obnovovat své linky pro cestující do zahraničí. Jako první z velkých dopravců začne do ciziny jezdit RegioJet, který ve středu vypraví autobusy do Německa a brzy i Rakouska. Ostatní dopravci zatím vyčkávají, klíčové budou zejména podmínky pro cestování do dalších sousedních států. Zákaz v Česku platil od 14. března, dopravci kvůli tomu museli zrušit desítky spojů. O zrušení zákazu rozhodla v uplynulém týdnu vláda.

Závody společnosti Volvo Trucks postupně obnovují svou výrobu

7.5. – Závody společnosti Volvo Trucks ve Švédsku a Belgii, které byly z velké části odstavené od poloviny března, nyní postupně obnovují svůj provoz. Restart proběhne podle prohlášení firmy pomalu a bezpečně, vždy s ohledem na nový, odlišný způsob práce. Ten bude brát v úvahu dodržování odstupů a další opatření pro bezpečný provoz.

Vznikl unikátní Katalog testovacích oblastí pro autonomní vozidla v ČR

6.5. - Centrum dopravního výzkumu ve spolupráci s Ministerstvem dopravy a Státním fondem dopravní infrastruktury vytvořilo Katalog testovacích oblastí, jenž má přispět k vytvoření atraktivního prostředí pro vývoj, výzkum a testování autonomních a automatizovaných vozidel v České republice.

Krize snížila tržby kamionových dopravců o více než 40 procent

6.5. – Koronavirová krize snížila tržby tuzemských kamionových společností o více než 40 procent. Vedle toho se zvýšil také podíl jízd nenaložených kamionů a situaci podniků navíc oslabuje zhoršující se platební morálka jejich zákazníků. Masivní propouštění však dopravci kvůli dlouhodobému nedostatku profesionálních řidičů nepřipravují. Uvedl to generální tajemník sdružení Česmad Bohemia Vojtěch Hromíř.

Vláda uvolnila od 11. května mezinárodní dopravu pro cestující

4.5. – Mezinárodní železniční a autobusová doprava bude moci znovu začít fungovat od 11. května. Uvolnění vládního opatření, které od 14. března cesty dopravců do zahraničí kvůli pandemii koronaviru zakazovalo, v pondělí schválila vláda. Potvrdil ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Obnovení mezinárodních linek bude podle dopravců záviset na podmínkách cest do zahraničí, například Slovensko a Polsko totiž stále omezují vstup cizinců do země. Bude také záležet na zájmu cestujících.

​Ministerstvo dopravy podpoří výstavbu plnicích stanic na stlačený zemní plyn

4.5. – Ministerstvo dopravy otevírá další výzvu z Operačního programu Doprava (OPD) zaměřenou na podporu výstavby dalších plnicích stanic na stlačený zemní plyn (CNG) pro vozidla osobní i nákladní dopravy. Za tímto účelem je vyčleněna z evropských prostředků částka 30 miliónů Kč v rámci programu podpory infrastruktury pro alternativní paliva.

​Petr Kozel (VCHD Cargo): Dopravci v ČR se obávají kolapsu dopravního trhu

4.5. – Dopravci v Čechách se obávají kolapsu dopravního trhu – odstavují se kamiony, musí se platit fixní náklady a klesá platební morálka zákazníků. Není na mzdy a řidiči jsou propouštěni, varoval Ing. Petr Kozel, předseda představenstva VCHD Cargo, a. s. „Za VCHD Cargo musíme říci, že citelné ochlazení na trhu v důsledku opatření proti novému koronaviru pociťujeme také, ale rozhodli jsme se nepropouštět. Chtěli bychom ovšem upozornit na jeden podstatný fakt, který zatím zůstává mediálně v pozadí,“ uvedl Petr Kozel.

ČESMAD Bohemia: Výkony silniční dopravy klesají

Sdružení ČESMAD Bohemia minulý týden zopakovalo mezi dopravci anketu, jak jejich podnikání ovlivňuje současná koronavirová krize. Bohužel se potvrdil totální propad u zakázek pro autobusové dopravce, více než poloviční pokles zaznamenává i 40% dopravců nákladních. Uvedl to mluvčí sdružení Martin Felix.

Jan Kohlmeier novým jednatelem MAN v České republice a na Slovensku

Funkci jednatele a ředitele společností MAN Truck & Bus Czech Republic, s.r.o., a MAN Truck & Bus Slovakia, s r. o., zastává od března Jan Kohlmeier. Před převzetím funkcí v českém a slovenském zastoupení mnichovské značky MAN zastával řídící pozice v segmentu poprodejních služeb a prodeje nákladních vozidel s působností v regionu Evropa a Asie.

spinner