Silniční doprava

Dálnice se od revoluce rozrostly, zvýšil se také provoz

19.8. – Dálniční síť v Česku se od sametové revoluce v roce 1989 rozrostla na více než 3,5násobek. Zatímco před 30 lety stát evidoval 336 kilometrů dálnic, na konci loňského roku to bylo 1251 kilometrů. Nejde ale jen o nově postavené cesty, část dálnic vznikla překvalifikací ze silnic první třídy. Železnice se spíše modernizovaly. Úpadek pak zaznamenala vodní doprava. Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy. Mnohonásobně se také zvýšila hustota dopravy.

Stát pro omezení objíždění mýta využije i data z kamionů

16.8. – Pro opatření, která by měla pomoci zamezit možnému objíždění mýtných úseků, stát nejspíše využije i dopravní data z kamionů. Možností jejich využití se na včerejším jednání zabývali zástupci ministerstva dopravy, krajů, obcí a policie. Pracovní skupina chce využít i slovenské zkušenosti s rozšířením mýta. Další jednání bude v polovině září. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Mýtný systém se od příštího roku rozšíří o 860 kilometrů silnic první třídy.

Němečtí silniční dopravci jsou pod velkým tlakem Premium

Němečtí silniční dopravci jsou pod velkým tlakem

15.8. – Situace pro německé podniky silniční dopravy je stále napjatá. Vytížení klesá, obraty stagnují a náklady stoupají. Ukazují to odpovědi od 260 firem, které s dotazníkem oslovil Spolkový svaz silniční nákladní dopravy a logistiky (BGL).

Společnost VCHD Cargo zavedla nový nástroj pro tracking a analytiku Premium

Společnost VCHD Cargo zavedla nový nástroj pro tracking a analytiku

14.8. – Česká dopravní společnost VCHD Cargo spustila do provozu nový IT nástroj Smart Trace Control. Na míru vyvinutá aplikace upozorňuje dispečery na právě vznikající zpoždění vozidel a zvyšuje tak transparentnost průběhu přepravy pro zákazníky. Umožňuje i zpětné vyhodnocování všech realizovaných pravidelných přeprav. Investice do informačních technologií včetně tohoto nového nástroje činily jen v letošním roce více než dva miliony korun.

Česká policie odhalila organizovaný gang podvodných dopravců Premium

Česká policie odhalila organizovaný gang podvodných dopravců

14.8. – Česká policie zadržela na přelomu roku pachatele přímo při činu, a to při převozu podvodně vylákaného zboží z Německa do České republiky. Zboží zajistili přímo na nákladových plochách kamionových návěsů nebo ukryté v utajovaných skladech. Celkem bylo zajištěno 15 přeprav v celkové hodnotě 48 milionu Kč, dále nákladní tahače a návěsy, kterými byla trestná činnost páchána. Včera to oznámila mluvčí policejního prezidia Lenka Sikorová.

Soutěž DAF International Driver Challenge 2019 zná své národní finalisty

12.8. – V Hradci Králové se uskutečnilo společné česko-slovenské národní finále soutěže DAF International Driver Challenge 2019. Celkem deset finalistů, mezi nimi i jedna žena, se vydalo poměřit dovednosti, které jejich náročná profese vyžaduje. Zdaleka však nešlo jen o umění jezdit ekonomicky. Českým vítězem se stal Miroslav Svoboda ze společnosti LaDo Sped a za Slovensko vyzrál Vladimír Badinka ze společnosti TruckWay. Oba vítězově postupují do evropského finále, které se uskuteční na podzim v Lucembursku.

Tyrolsko je se zákazem sjíždění z dálnic pro tranzit spokojeno

12.8. – Rakouská spolková země Tyrolsko si pochvaluje zákazy sjezdů z dálnic, které v některých úsecích zavedla o prázdninových víkendech pro tranzitní dopravu. Podle informací tyrolského hejtmana Günthera Plattera z minulého týdne policisté zpět na dálnici poslali dosud na 3000 aut.

Značka Peugeot vykázala v prodejích v ČR druhý nejlepší červenec v historii

9.8. – V červenci zaregistrovala značka Peugeot v ČR 1085 osobních a lehkých užitkových vozů. Lepšího červencového výsledku dosáhla za 22 let svého působení na českém trhu pouze jednou, a to loni. Celkově za prvních sedm měsíců roku 2019 dosáhla nárůstu o 5,4 procenta, což je v rámci první dvacítky značek na českém trhu třetí nejvyšší růst.

Návrh na rozšíření nových úseků zpoplatněných mýtem prošel připomínkovým řízením

8.8. – Návrh vyhlášky o rozšíření mýtného systému prošel připomínkovým řízením. Nově zpoplatněno by mělo být 860 kilometrů silnic první třídy, mýto se rozšíří i na 35 kilometrů nových dálnic. Vyplývá to z návrhu vyhlášky. Případné omezení vjezdu kamionů na objízdné silnice, o kterém stát uvažuje, v návrhu zatím není. O možnostech zmírnění rizik rozšířeného zpoplatnění bude ministerstvo jednat s kraji a obcemi. Podle Asociace krajů by měly být na vytipované silnice instalovány zákazové značky do konce roku.

Skupině Jihotrans klesl obrat na 3,1 miliardy, menší je i zisk

8.8. – Skupina Jihotrans, kterou tvoří dopravní a servisní firmy, měla loni konsolidovaný obrat 3,1 miliardy Kč, klesl meziročně o 400 milionů. Konsolidovaný zisk po zdanění byl 100 milionů, o 20 milionů méně než v roce 2017. Řekl to generální ředitel GW Jihotrans Robert Krigar.

Do skupiny patří společnosti GW Jihotrans, ČSAD STTRANS, ČSAD Jihotrans, GW Bus, GW Logistics, GW Train Regio, Auta Borek, Tachoservis nebo TBT Servis. „Zaznamenali jsme pokles zejména v nákladní dopravě a logistice,“ řekl Robert Krigar.

spinner