Silniční doprava

​Díky novým plnicím stanicím CNG opět přibývá počet čerpacích stanic

21.8. – Zatímco ke konci loňského roku celkový počet čerpacích stanic v Česku po letech růstu klesl, za první pololetí 2017 se opět vrátil nad 7000. Pro běžného motoristu má však význam hlavně počet veřejných stanic a těch přibývá neustále již devět let v řadě. Poslední dobou je to však hlavně zásluhou dynamicky se rozšiřující sítě plnicích stanic CNG. Čerpacích stanic nabízejících paliva s vyšší koncentrací biosložek ale ubylo. Kvůli vyšším spotřebním daním se totiž biopaliva stala takřka neprodejná.

​Měření na D1 zklidnilo provoz, rychlost nedodrželo jen jedno procento řidičů

18.8. – Plynulejší a bezpečnější provoz přineslo letošní úsekové měření rychlosti na modernizované dálnici D1. Podle analýzy měření v úseku Psáře – Soutice se přestupku jízdy nepřiměřenou rychlostí dopustilo pouze 1,2 procenta řidičů. Drtivá většina motoristů tedy zúženými pruhy projížděla bezpečně a respektovala omezení rychlosti. Vzhledem k vysoké intenzitě dopravy na D1 ovšem i tak policie zaznamenala téměř 50 tisíc přestupků.

Termín pro přihlášky do mýtného tendru posunut na 24. srpna

14.8. – Ministerstvo dopravy posunulo o deset dní na 24. srpna termín, do kterého mohou uchazeči v tendru na provoz elektrického mýta pro období po roce 2019 podávat přihlášky. Důvodem je upřesnění informací na dotazy žadatelů a úprava formálních náležitostí. Minulý týden to oznámil mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

EK podpoří stavbu pump pro alternativní paliva v ČR

14.8. – Evropská komise (EK) schválila přidělení částky téměř 45 milionů € (přes 1,1 miliardy Kč) na výstavbu čerpacích a dobíjecích stanic pro nízkoemisní vozidla v České republice. Státní podpora by měla být v příštích šesti letech použita na vybudování sítě stanic pro auta poháněná plynem či elektřinou. Komise o tom minulý týden informovala v tiskové zprávě.

RHA: Brexit nesmí ohrozit plynulost silniční dopravy

14.8. – Britská asociace silničních dopravců RHA znovu vyzvala britskou vládu a orgány Evropské unie, aby při vyjednávání o brexitu věnovaly mimořádnou pozornost zajištění plynulosti silniční nákladní dopravy na hranicích mezi Velkou Británií a státy EU. Vystoupení země z Evropské unie a opuštění celní unie i jednotného evropského trhu přinese nevyhnutelně zavedení řady celních formalit.

BGL vítá kontroly zemědělských dopravců

14.8. – Spolkový úřad pro nákladní dopravu BAG nedávno spustil kontroly podnikatelských subjektů, které zajišťují nákladní dopravu v zemědělském sektoru. Zaměřil se na to, zda firmy mají příslušné národní povolení nebo evropskou licenci a zda dodržují předpisy o přístupu na trh a zaměstnávání pracovníků. Nová právní úprava nabyla účinnosti 1. června, nicméně z důvodu rozdílných interpretací některých ustanovení a nedostatečným kontrolním mechanismům v minulosti se praxe posunula víceméně do zóny šedé ekonomiky.

Po zavřeném mostě u Černé Hory by se mohlo znovu částečně jezdit

11.8. – Po zavřeném mostě u Černé Hory na Blanensku by se mohlo znovu částečně jezdit. Podle statika ho stačí podepřít. Ředitelství silnic a dálnic už má na podepření vypracovanou projektovou dokumentaci, řekl mluvčí Jan Rýdl. Rozhodné stanovisko musí vydat odbor dopravy Jihomoravského kraje, což by se mělo stát příští čtvrtek přímo na místě. Alespoň částečný provoz na mostě by značně ulehčil městysu, přes který proudí přes den dlouhé kolony aut včetně těžkých kamionů.

BGL: Spolková rada ohrožuje bezpečnost na německých silnicích

11.8. – Německý svaz spedice a logistiky BGL ostře kritizoval Spolkovou radu za její postoj k návrhům Bruselu týkajícím se balíčku mobility. Zástupci spolkových zemí totiž odmítají podpořit záměr Evropské komise na přísnější regulaci provozu nákladních vozidel do 3,5 tuny, která se výrazně podílejí na dopravních nehodách. Tato kategorie v současné době nepodléhá striktní právní regulaci jako je tomu v případě kamionů. Autodopravci s dodávkami a lehčími nákladními vozy nepotřebují například licenci s dokladem finanční a odborné způsobilosti.   

​Nákladnímu trhu v Německu nadále dominuje silniční doprava

11.8. – Německý spolkový úřad pro nákladní dopravu BAG zveřejnil zprávu o vývoji trhu v roce 2016. Výroční zpráva konstatuje, že v podmínkách ekonomického růstu překvapivě zabodovala pouze silniční nákladní doprava, které se podařilo zvýšit přepravní výkony. 

​DKV zavádí další funkce pro zvýšení bezpečnosti karet

7.8. – Společnost DKV Euro Service zavedla další funkce zvyšující bezpečnost bezhotovostních plateb. Majitelé karet DKV mohou nově využívat flexibilní nastavování limitů či možnost dočasné deaktivace a aktivace.

spinner