Silniční doprava

​Autoklub ČR zajišťuje školení pro řidiče PPL CZ

9.11. – Autoklub České republiky rozvíjí na poli zvyšování bezpečnosti silničního provozu a prevence dopravních nehod řadu projektů, od nejmenších účastníků – předškoláků – až po řidiče seniory. Jedním ze segmentů širokého spektra aktivit v této oblasti je také zajištění vzdělávání profesionálních řidičů. V rámci pilotního programu Autoklub ČR navázal spolupráci s jednou z nejvýznamnějších firem na českém trhu v oblasti balíkové logistiky, společností PPL CZ. Pilotní kurz ve spolupráci PPL CZ s Autoklubem ČR se konal již v roce 2021. Pro rok 2022 bylo naplánováno celkem sedm praktických školení pro 200 řidičů PPL CZ. Na podzim probíhají ještě kurzy na polygonech v Příbrami, Vysokém Mýtě a Mostě.

​DB Schenker využije elektrické návěsy společnosti Trailer Dynamics

8.11. – Společnost DB Schenker pokračuje v zelené transformaci pozemních přeprav předobjednávkou 2000 kusů elektrických návěsů. Ve spolupráci s Trailer Dynamics a Krone Commercial Vehicle Group plánuje nasadit eTrailers do evropských logistických operací už od roku 2024.

​Vít Rakušan: Kontroly na hranicích se Slovenskem kvůli migrantům zrušit nelze

7.11. – Kontroly na česko-slovenských hranicích podle ministra vnitra Víta Rakušana nyní kvůli migrantům zrušit nelze, čekací doby dopravců by se ale mohly zkrátit. Ministr to řekl novinářům v souvislosti s noční blokádou jednoho z hraničních přechodů slovenskými autodopravci.

​Slovenští dopravci ráno ukončili protest na dálnici D2 s Českou republikou

7.11. – Slovenští autodopravci dnes časně ráno ukončili protest na dálničním hraničním přechodu na D2 s Českou republikou Brodské/Břeclav. Dopravu tam hodlají zablokovat znovu v pátek pro případ, že se na hranicích s ČR kvůli obnoveným českým hraničním kontrolám budou vytvářet kolony. Řekl to šéf Unie autodopravců Slovenska (UNAS) Stanislav Skala.

​První továrna vyrábějící užitkové vozy na vodík, elektřinu i fosilní paliva

7.11. – Carlos Tavares, šéf koncernu Stellantis, oznámil během své návštěvy v továrně ve francouzském Hordainu, že v tomto závodě se rozjede velkosériová výroba lehkých užitkových modelů řady „K-Zero“ (Peugeot Expert, Citroën Jumpy, Opel Vivaro) poháněných vodíkovými palivovými články.

​Dálnice D55 má ulehčit přetížené oblasti střední a jižní Moravy

6.11. – Dálnice D55 by po svém dokončení měla ulehčit dopravně přetížené oblasti střední a jižní Moravy a centrům řady měst. Její dokončení je však stále ještě vzdálené, byť se s její stavbou začalo již v roce 2000. Tento první pouze 1,2 km dlouhý úsek u Olomouce, který však nebyl značen jako dálnice, ale jako R55, byl otevřen 8. listopadu 2002.

​V Jihlavě otevřeli tunel na silnici 38 o den dříve

6.11 – Silničáři otevřeli včera v Jihlavě v 19:00 tunel na hlavním silničním tahu 38. Zavřený byl kvůli pracím, které navázaly na jarní rekonstrukci jeho technologií. Silničáři původně avizovali, že zavřený bude do nedělního večera, nakonec ho otevřeli s předstihem již včera večer.

​Barometr nákladní dopravy ČESMAD Bohemia predikuje hospodářské potíže

5.11. – Sdružení ČESMAD BOHEMIA publikuje na svých webových stránkách další vydání Barometru nákladní dopravy – čtvrtletní hodnocení situace v oboru silniční nákladní dopravy samotnými dopravními firmami. Výsledky jsou na www.odoprave.cz.

​Dachser využívá telematiku pro sledování zásilek ve sběrné službě

4.11. – Mezinárodní logistický provider Dachser spustil sledování výměnných nástaveb přes GPS pomocí technologie 5G/LPWAN a telematických systémů. Od začátku roku vybavil Dachser 8 500 výměnných nástaveb, které používá pro přepravu zboží na dlouhé vzdálenosti mezi svými evropskými pobočkami, inteligentními sledovacími zařízeními. Jednotlivé výměnné nástavby lze tedy sledovat v reálném čase a pomocí internetu věcí přesně kalkulovat časy příjezdu. Nyní Dachser spustil i centrální platformu pro vizualizaci a analýzu všech těchto údajů o poloze přepravních jednotek – včetně údajů z návěsů a tahačů – a „páruje“ je s údaji o zásilkách ve svém systému pro řízení přepravy (TMS). Z této inovace, která přispívá k větší transparentnosti dodavatelského řetězce, těží především zákazníci společnosti Dachser.

​Oficiální český e-shop edalnice.cz nabízí novou službu

4.11. – Od včerejška přibyl na státním e-shopu s elektronickými dálničními známkami edalnice.cz nový rozcestník. Ten uživatele navede na stránky oficiálních e-shopů okolních zemí, kde je možné koupit elektronickou dálniční známku bez dalších dodatečných poplatků.


spinner