Silniční doprava

EU nařizuje rozšířit dobíječky pro elektroauta i vozy na vodík, Česko zaostává

26.7. - Znásobení dobíjecích stanic pro elektromobily i vozy na vodík a zajištění bezkontaktního placení na těchto stanicích. Tak lze shrnout hlavní úkol z nařízení, které včera schválila Rada EU. Česko ale není na splnění nových standardů dostatečně připraveno, upozornila společnost KPMG.

Společnost cargo-partner představuje nové řešení kamionové přepravy mezi Čínou a Evropou

26.7. - V reakci na zvýšenou poptávku v Číně začal tento poskytovatel mezinárodní logistiky nedávno nabízet silniční přepravu FTL přes střední koridor, a to jako doplněk ke stávajícím službám železniční přepravy na Železné hedvábné stezce. Společnost v současné době nabízí služby kamionové dopravy přes Kaspické moře s tranzitními časy 22–25 dní. První přeprava, dodání lithiových baterií při regulované teplotě pro zákazníka z automobilového průmyslu, byla dokončena na začátku července.

ŘSD vykoupilo přes 85 procent pozemků na úsek Pražského okruhu od Běchovic

26.7. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vykoupilo přes 85 procent pozemků na výstavbu úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Stavební povolení očekává ještě v tomto roce, zahájit výstavbu by mělo do konce příštího roku. Včera to řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl novinářům. Zásah stavby do přírody bude ŘSD kompenzovat v 16 lokalitách, nad Počernickým rybníkem například vzniká biotop pro vodní ptactvo.

Dachser Czech Republic zavádí elektrické nákladní vozidlo ve vnitrostátní dopravě

25.7. - Mezinárodní logistický provider Dachser Czech Republic nasadil na svoji linku Kladno – Hradec Králové a zpět nové vozidlo Volvo FH Electric. Plně elektrický tahač Volvo bude používán jako tandemová souprava se dvěma výměnnými nástavbami a trasu tam a zpět o délce přibližně 330 kilometrů absolvuje zcela bezemisně. Na tuto pravidelnou denní linku navazují v obou městech regionální rozvozy realizované také s nulovými emisemi. Dachser kromě toho také na obou pobočkách investuje do své vlastní dobíjecí infrastruktury s cílem zajistit si nezávislost na veřejných dobíjecích stanicích.

Po obchvatu Frýdku-Místku už budou moci řidiči jezdit bez omezení

24.7. - Po obchvatu Frýdku-Místku už budou moci řidiči jezdit bez jakýchkoliv dopravních omezení. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes odpoledne a večer spustí plný provoz i v úseku u kopce Hůrky v katastru Starého Města, kde se dosud kvůli sanaci svahu jezdí pouze v omezeném profilu, tedy v každém směru jedním pruhem. Novinářům to řekl ředitel ŘSD Radek Mátl.

Vrácení DPH a spotřební daně pomáhá dopravcům šetřit, Eurowag nabízí předfinancování

24.7. - Stejně jako ostatní podnikatelé mají i dopravci nárok na vrácení DPH z položek, které zakoupili v zahraničí. Nákupy nafty, mýtné poplatky, ale i občerstvení či ubytování řidičů na cestě tak mohou být znatelně levnější. Částečná refundace je v některých zemích možná i v případě spotřební daně z pohonných hmot. Kde je háček? Administrace daňových vratek je pro firmy složitá a náročná na čas, kapacity i know-how. Existují však služby, které firmám vrácení daní významně usnadní.

Liberecký kraj opraví za víc než 131 milionů další tři úseky krajských silnic

24.7. - Liberecký kraj vybral dodavatele pro rekonstrukci dalších tří úseků krajských komunikací, dohromady za více než 131 milionů korun včetně DPH. Další soutěže připravuje. Začít by tak měly práce na obnově silnic v Tuhani na Českolipsku, ze Stružince na Lomnici nad Popelkou na Semilsku a v Jablonném v Podještědí na Liberecku. V současné době se už v kraji pracuje na 18 silničních stavbách, dalších deset se předává a 13 dalších se soutěží, uvedl náměstek hejtmana Jan Sviták.

Vozidel s povinným ručením v ČR letos přibylo 136 000 na 9,19 milionu

23.7. - V Česku v letošním prvním pololetí přibylo 136 000 vozidel se sjednaným povinným pojištěním odpovědnosti z provozu vozidla. Takzvané povinné ručení má celkem 9,189 milionu vozidel, vyplývá z aktuálních dat České kanceláře pojistitelů (ČKP). Nepojištěných vozidel je podle jejích dřívějších odhadů v ČR asi 160 000.

Prodej elektromobilů v EU nabral mocně dech, naftové motory byly odsunuty na třetí příčku

22.7. - Podle dat Evropské asociace výrobců automobilů trh s osobními automobily pokračuje v nepřetržitém růstu. V červnu se počet registrovaných aut meziročně zvýšil o 17,8 %, tedy o milion aut. Trh s automobily v EU za první půlrok tohoto roku dosáhl 5,4 milionu registrovaných vozidel, což představuje nárůst o 17,9 %. Mezi alternativními pohony jsou nejoblíbenější hybridní elektromobily, které tvoří čtvrtinu trhu. Elektromobily s 15,1% podílem na trhu historicky poprvé překonaly podíl naftových motorů. Ze statistiky Sdružení dovozců automobilů vyplynulo, že v Česku se prodej nových aut od ledna do června meziročně zvýšil o 16,8 %.

ŘSD získalo stavební povolení na úsek dálnice D35 Opatovec - Staré Město

22.7. - Ministerstvo dopravy vydalo stavební povolení na úsek dálnice D35 Opatovec – Staré Město. Součástí 16,6 kilometru dlouhé stavby bude i nejdelší dálniční tunel v České republice u Dětřichova. Na twitteru to včera uvedl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.

spinner