Silniční doprava

Jiří Kabelka, DEL: Elektromobilita vyžaduje větší účast státu

Inženýrská společnost DEL se sídlem ve Žďáru nad Sázavou nedávno představila v Praze v prostorách Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT modernizované nabíjecí stanice elektromobilů. V čem jsou jejich hlavní přednosti, ale i brzdy jejich rozvoje, jsme se zeptali Jiřího Kabelky, předsedy představenstva společnosti DEL.

Lenka Kovačovská, ČPS: Zemní plyn je dnes nejdostupnější alternativa. Snažíme se mu pomoci

Český plynárenský svaz (ČPS) na konci září vyzval komerční a veřejný sektor k intenzivnějšímu využívání plynových vozidel. Na to, jaké vidí cesty k naplnění tohoto cíle, jsme se zeptali Ing. Lenky Kovačovské, výkonné ředitelky ČPS.

Skupina Bonett věří CNG i LNG, ale teď začala sázet i na vodík

Skupina Bonett je největším specializovaným dodavatelem stanic na alternativní paliva ve středoevropském regionu, působí na českém, polském a slovenském trhu. Nyní se zapisuje do historie – jako první v tuzemsku začala budovat veřejné plnící stanice na vodík. „Vybudovali jsme již stovky stanic na alternativní paliva, desítky jich sami provozujeme, ale úspěch v tak prestižním vodíkovém tendru je pro nás tou nejvyšší metou,“ uvedl k tomu člen představenstva Bonettu Václav Holovčák.

Internetové obchodování prosperuje, města se vyrovnávají s hustším provozem

Pandemie koronaviru letos na jaře posílila trend, který je ve světě již delší dobu patrný – zájem o e‑commerce roste a stejně tak se zvyšují i nároky zákazníků na rychlost dodání. Vzhledem k tomu, že v důsledku elektronického obchodování a tlaku na rychlost se přepravuje více menších zásilek více vozidly, dochází ve městech, která již tak trpí rostoucí individuální dopravou, k dalším komplikacím v provozu i k většímu znečišťování ovzduší.

Silničáři dokončují první etapu oplocení jihomoravské dálnice D52

11.11. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dodělává oplocení dálnice D52 v úseku od exitu Popovice po Pohořelice-jih. První etapa instalace oplocení tam skončí pravděpodobně ve čtvrtek. Další etapa musí počkat na vypořádání majetkoprávních vztahů k pozemkům, na kterých je oplocení navrženo, řekla  ČTK mluvčí ŘSD Lucie Trubelíková.

​Výběr mýta v říjnu opět překonal rekord, činil 1,11 miliardy Kč

11.11. – Výběr mýta v říjnu opět překonal rekord. Dopravci během uplynulého měsíce zaplatili 1,11 miliardy korun, což je meziročně o 10,7 procenta více. Zároveň je to nejvíce za kalendářní měsíc od spuštění mýtného sytému v Česku v roce 2006. Na stoupajících platbách za mýto se projevuje zatím nepřerušené fungování velkých podniků, zejména automobilek. ČTK to sdělil správce mýtného systému, společnost CzechTo­ll. K růstu přispělo především letošní rozšíření mýta o 900 kilometrů a letní ekonomické oživení v zemi.

Policie obvinila advokáta z nabídky úplatku kvůli mýtnému

10.11. – Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili advokáta Martina Janouška z toho, že se snažil ovlivnit zakázku na auditora mýtného systému. Podle kriminalistů nabídl úplatek 1,5 milionu korun, vyplynulo ze sdělení mluvčího NCOZ Jaroslava Ibeheje na webu policie a z vyjádření Janouškova právního zástupce Lukáše Trojana. Janoušek obvinění odmítá, podle něj je absurdní, důkazně nepodložené a založené výlučně na tvrzeních bývalého ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. Advokátovi hrozí v případě odsouzení za trestný čin podplacení až šestiletý trest vězení.

Celková modernizace dálnice D1 skončí v říjnu 2021

10.11. – Oprava dálnice D1 skončí v říjnu příštího roku. Přes nadcházející zimu budou řidiči opět jezdit bez omezení, práce se přeruší, začnou opět na jaře. Poslední letošní úsek by měl být hotový na začátku prosince, řekli v úterý novinářům ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) a generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Modernizace D1 začala v roce 2013.

​Leasingová společnost Arval chce v roce 2025 provozovat globálně půl milionu elektromobilů

10.11. – Počet prodaných elektromobilů se meziročně zdvojnásobil. Přesto v září činily jejich prodeje jen procento z nových registrací, jak uvádí Svaz dovozců automobilů. Zájem o elektromobily ovlivňuje vysoká pořizovací cena, například Škoda Enyaq stojí v základu více než milion korun. Zájem o hybridy a elektromobily je pro automobilky zásadní kvůli limitům emisí, pomoci s prodejem mohou i leasingové společnosti. Přední poskytovatel operativního leasingu ARVAL plánuje v Česku každoročně zdvojnásobit počet smluv na tyto vozy a globálně plánuje do roku 2025 provozovat půl milionu elektrifikovaných automobilů. Chce tak snížit o třetinu emise CO2 ve své flotile.

​Index bezpečnosti: Nejbezpečněji se letos jezdilo v Ostravě, nejhůře v Plzni

9.11. – Nejbezpečnější silnice mezi krajskými městy měla v prvním pololetí letošního roku Ostrava. Vyplývá to z žebříčku Indexu bezpečnosti zpracovaného Ge­nerali Českou pojišťovnou, která o tom informovala ČTK. Pojišťovna monitoruje 13 krajských a 59 okresních měst od roku 2004. Na základě údajů z policejních statistik o počtech nehod s vážným či smrtelným zraněním sestavuje jejich žebříček bezpečnosti.

spinner