Silniční doprava

Na českých silnicích zemře ročně 80 nepřipoutaných lidí

21.8. – Na silnicích v České republice zemře ročně 80 nepřipoutaných lidí. V tiskové zprávě to uvedla Hana Estefányi z Centra dopravního výzkumu v Brně. Připomněla, že pás zvyšuje šanci na přežití, nepřipoutaní se každoročně významně podílejí jak na množství usmrcených, tak zraněných. Na silnicích v Česku loni při nehodách zemřelo 547 lidí, 2110 se těžce zranilo.

Distribuci dálničních známek provede stát a Čepro

20.8. – Stát podepsal smlouvu na distribuci elektronických dálničních známek s Českou poštou a Čeprem. Společné konsorcium státních podniků uspělo s cenově nejnižší nabídkou, proti tendru nebyly námitky. ČTK o tom informoval podnik Cendis, který má přípravu systému elektronických známek na starosti. Elektronické dálniční známky by měly nahradit současné papírové kupony od příštího roku.

Účet za slevy v dopravě v pololetí klesl o 41 procent na 1,7 miliardy Kč

20.8. – Stát letos za první pololetí dopravcům vyplatil za slevy poskytnuté studentům a seniorům 1,7 miliardy korun, což je meziročně o 41 procent méně. Důvodem poklesu je především omezení provozu během koronavirové krize. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Během krize jezdila vlaky a autobusy zhruba desetina původního počtu cestujících, část spojů dopravci navíc zrušili.

​Starostové žádají, ať je D56 z Ostravy do Frýdku-Místku zdarma

19.8. – Starostové 13 obcí z Frýdecko-Místecka a městských obvodů Ostravy sepsali petici, ve které požadují, aby byla dálnice D56 mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou vyňata ze zpoplatněných úseků. Chtějí pod ni nasbírat co nejvíce podpisů a přinutit orgány v Praze k jednání. ČTK to sdělila mluvčí frýdecko-místecké radnice Jana Matějíková.

Kraj zabezpečí silnici z Českého Krumlova, mohla by se tam zřítit skála

18.8. – Jihočeský kraj zabezpečí silnici II/160 z Českého Krumlova do Rožmberka nad Vltavou před rizikem, že se v úseku zřítí skála. Práce za 52 milionů korun začnou v roce 2021. Riziko, že se svah zřítí, je na několika místech vysoké. Česká geologická služba zařadila skálu do katalogu Svahových nestabilit. ČTK to řekly mluvčí krumlovské radnice Petra Nestávalová a Hana Brožková z kanceláře jihočeské hejtmanky. Jde o silnici, po níž jezdí řada vodáků, kteří sjíždějí Vltavu.

Vláda podpořila možnost zajistit auto kvůli neuhrazeným pokutám

17.8. – Policisté a celníci by mohli dostat možnost na místě odebrat registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Nový právní předpis, který by mohl začít platit od poloviny příštího roku, má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Návrh ministerstva vnitra schválila vláda, informoval šéf resortu Jan Hamáček (ČSSD).

Vláda schválila aktualizaci bodového systému, je přísnější k závažným přestupkům, mírnější k těm bagatelním

17.8. – Po čtyřech letech diskusí s veřejností i odborníky vláda schválila největší aktualizace bodového systému od jeho vzniku v roce 2006. Návrh je přehlednější, mírnější k bagatelním přestupkům, přísnější k těm závažnějším, kvůli kterým umírají lidé na silnicích. Novelu zákona o silničním provozu teď projednají poslanci.


Třetina řidičů při páteční policejní akci překročila rychlost

17.8. – Policisté při bezpečnostní akci, ve které se minulý týden v pátek zaměřili na dodržování rychlosti na silnicích v Česku, zjistili při kontrole 5300 aut 2281 dopravních přestupků. Povolenou rychlost jízdy porušilo 1740 řidičů, tedy zhruba třetina kontrolovaných. V několika případech také policisté zjistili, že lidé za jízdy nemají zapnutý bezpečnostní pás, technický stav aut nevyhovuje požadavkům nebo že auta nemají dálniční známku. Policie výsledky zveřejnila dnes na webu. O stanovištích a celé akci byli řidiči předem informováni. „V tuto chvíli stále probíhá vyhodnocování celé akce a na základě provedených analýz v různých lokalitách se policisté i v budoucnu na nejvíce problematická místa opět zaměří,“ uvedla policie.

Předepsané mýtné v ČR udrželo i v červenci meziroční růst nad hranicí 6 procent

13.8. – V červenci 2020 zaplatili dopravci za jízdu po zpoplatněných komunikacích na mýtném 982,8 milionu Kč. Podobně jako v červnu překonal růst předepsaného mýtného hranici 6 procent – konkrétně se meziročně zvýšil výběr o 6,11 procent. Při stejném počtu pracovních dnů v letech 2019 a 2020 je dán růst zejména rozšířením sítě zpoplatněných komunikací od 1. ledna 2020. Uvedla to společnost CzechToll.

Společnost DB Schenker spustila kampaň #WeKeepEuropeMoving

12.8. – Společnost DB Schenker zajistila během pandemie koronaviru funkčnost své přepravní sítě díky dobře nastaveným procesům, blízkým vztahům se zákazníky a inovacím. Nyní společnost podporuje cestu zpět k novému začátku a její celoevropská kampaň vysílá optimistický signál směrem k zákazníkům.

spinner