Silniční doprava

​Ve Finsku jezdí jednatřicetimetrová souprava na zkapalněný plyn

20.6. – Kombinace tahače a návěsu, kterou vlastní Juha a Matti Luokkalaovi, měří působivých 31 metrů. Ve Finsku jsou ale takové rozměry běžné a nejedná se o nic neobvyklého. Toto nákladní vozidlo se však přeci jen něčím liší od ostatních – využívá totiž pohon na zkapalněný plyn, což je v této zemi skutečně vzácné.

Skupina C.S.Cargo loni navýšila zisk o 142 milionů na 404 milionů korun

17.6. – Dopravní a logistická skupina C.S. Cargo loni navýšila zisk před zdaněním o 142 milionů na 404 milionů Kč. Tržby skupiny činily 4,8 miliardy Kč, což je podobné číslo jako předloni. Největší růst skupina zaznamenala v logistice, dále také v námořní a letecké přepravě.

Společnost BringAuto testuje rozvážkové auto, z něhož si zákazník zásilku vyzvedává sám

17.6. – Firma BringAuto, jejíž vývojáři se společně se sesterskou firmou Roboauto několik let podílejí na vývoji autonomně řízeného auta, začala testovat auto, které rozváží zásilky koncovému zákazníkovi. Jde o elektrovůz, jehož součástí je 22 různě velkých boxů a zákazník se nemusí setkat s řidičem, protože si zásilku vyzvedne zadáním kódu a poté se mu otevře box. Uvedla to Andrea Najvárková z brněnského start-upu.

​ČD dnes obnovují spoje do Rakouska, Flixbus linky na Slovensko

15.6. - České dráhy dnes obnovují provoz svých vlaků do Rakouska a přiřadí se tak k RegioJetu, který první vlaky k jižním sousedům vypravil už v pátek. Dráhy začnou jezdit z Prahy do Lince a také z Prahy přes Vídeň do Štýrského Hradce, v úterý začne tato linka jezdit až z Berlína. V provozu opět budou i přeshraniční spoje do Německa a Rakouska. Na Slovensko pak ode dneška začnou jezdit i autobusy FlixBusu. V příštích dnech bude následovat obnovování dalších linek tuzemských dopravců do zahraničí.

​Řidičské průkazy propadlé během krize se prodlouží o sedm měsíců

13.6. – Platnost řidičských průkazů, osvědčení o technické způsobilosti vozidel a další dopravní doklady, jejichž platnost vypršela mezi letošním únorem a srpnem, se prodlouží o sedm měsíců. Informovalo o tom  minister­stvo dopravy. Opatření by mělo zmírnit komplikace s vyřizováním dokladů během pandemie koronaviru, úřady v současnosti už běžně fungují.


​Cestování po Česku se v příštím týdnu vrátí do normálu

12.6. – Doprava v Česku by se už v příštím týdnu měla vrátit téměř do normálu. Dopravci plánují na všech vnitrostátních spojích už skoro plný provoz, vrátit by se tak měly poslední dříve zrušené spoje. Zájem cestujících je sice stále přibližně o třetinu nižší než před krizí, ale podle dopravců s každým týdnem stoupá. V následujících dnech budou ve větší míře přibývat i spoje do zahraničí. Vyplývá to z informací dopravních firem. Dopravci zároveň vyčíslují škody z koronavirové krize, které budou ve stovkách až miliardách korun.

Ford a Volkswagen se dohodly na společných projektech v oblastech užitkových vozů, elektromobilů a autonomního řízení

12.6. - Ford Motor CompanyVolkswagen AG podepsaly smlouvy, které jim umožní reagovat na rychle se měnící potřeby zákazníků v Evropě i dalších regionech. Spolupráce využije silných stránek obou partnerů v oblastech užitkových a elektrických automobilů. 

Výběry mýta v květnu klesly o 13 procent na 852 milionů Kč

12.6. – Pokles výběru mýta se kvůli koronavirové krizi projevil i v květnu. Dopravci za mýto zaplatili 851,7 milionu korun, což je meziročně o 13 procent méně. Proti dubnu je však pokles nižší. Informoval o tom správce mýtného systému společnost CzechTo­ll. Pokles nezastavilo ani rozšíření mýta na začátku roku o 900 kilometrů.

​FlixBus začne příští týden jezdit jako první linkový spoj do Chorvatska

11.6. – Autobusový dopravce Flixbus obnoví od příštího týdne své linky na Slovensko a začne jezdit jako první také do Chorvatska. Spoje budou zastavovat i v Rakousku a ve Slovinsku. Vedle toho společnost obnovuje další linky v Evropě. Mezinárodní dopravu obnovují i další dopravci.

Značku Volkswagen povede nově Ralf Brandstätter, šéfovi koncernu Herbertu Diessovi se tak uvolní ruce

10.6. Koncern Vol­kswagen zavádí změny ve vedení značky Volkswagen i celého koncernu. Klíčovou značku Volkswagen osobní vozy povede od 1. července 2020 dosavadní provozní ředitel značky Ralf Brandstätter. Předseda představenstva koncernu Volkswagen Dr. Herbert Diess, který dosud nesl odpovědnost za obě funkce, tím získá více volnosti pro plnění svých úkolů v roli vedoucího koncernu. V představenstvu koncernu si ponechá celkovou odpovědnost za oblast Volkswagen osobní vozy a za skupinu mainstreamových značek. Cílem přijatých změn je umožnit členům vrcholného managementu koncernu a značky ještě intenzivnější zaměření na důležité úkoly v probíhající fázi transformace automobilového průmyslu.

spinner