Silniční doprava

Co přinesl červen 2019 v dopravě

Nejvýznamnější zdravotnická instituce světa – Světová zdravotnická organizace WHO se sídlem v Ženevě – sestavila souhrnnou zprávu o stavu silniční bezpečnosti ve světě, která hodnotí stav několika posledních let. V dnešních řádcích se zaměřím na její hlavní poznatky. Připomínám, že WHO – World Health Organisation, patřící do rodiny agentur OSN, byla založena 7. dubna 1948. Tento den se oslavuje ve světě jako Den zdraví. Členy WHO je 193 států a jejím cílem je zajistit, aby všechny země světa dosáhly v oblasti zdravotnictví co nejvyšší úrovně.

Kapsch: Nové mýto bude přes rozšíření méně efektivní než nyní

25.7. – Nový mýtný systém bude i přes rozšíření o zhruba 870 kilometrů silnic první třídy podle společnosti Kapsch méně efektivní než ten současný. Stávající provozovatel mýta zpochybňuje i očekávané příjmy z nového sytému. Včera to uvedl mluvčí firmy David Šimoník. Podle CzechTollu Kapsch mate veřejnost a samotný provoz nového mýta bude výrazně levnější než v současnosti.

Hospodářská komora bude registrovat vozidla a vydávat palubní jednotky pro nový mýtný systém

25.7. – Registrovat vozidla, jejich provozovatele a plátce mýtného, vydávat a provádět zpětný odběr palubních jednotek v rámci nového satelitního mýtného systému bude Hospodářská komora České republiky. V tiskové zprávě to oznámila po uzavření dohody s novým provozovatel mýtného, společností CzechToll. Nový satelitní mýtný systém bude spuštěn od začátku prosince.

Pro značku Scania pracují absolventi stipendijního programu Premium

Pro značku Scania pracují absolventi stipendijního programu

25.7. – Absolventi stipendijního programu Mladí profesionálové Scania mají možnost pracovat v servisech švédského výrobce nákladních vozidel a autobusů. A řada z nich této možnosti už využila. Scania si tak v rámci tříletého učebního oboru zakončeného výučním listem vychovává své vlastní zaměstnance.

Obchodní dohoda mezi EU a zeměmi Mercosuru podpoří české exportéry Premium

Obchodní dohoda mezi EU a zeměmi Mercosuru podpoří české exportéry

25.7. – Čeští exportéři se zapojí do největší zóny volného obchodu na světě. Evropské unie se koncem letošního června dohodla na podobě smlouvy o volném pohybu zboží s latinskoamerickým obchodním spolkem Mercosur. Bezbariérové obchodování přinese vedle celních úlev také nové exportní příležitosti českým firmám z automobilového průmyslu a dalších segmentů. Upozornil na to Luděk Procházka ze společnosti Gerlach, která v Česku poskytuje celní služby pro exportéry a dovozce. Obchodní spolek Mercosur aktuálně zahrnuje země, jako jsou Brazílie, Argentina, Paraguay nebo Uruguay.

Výstražné zvuky jsou u elektromobilů povinné Premium

Výstražné zvuky jsou u elektromobilů povinné

24.7. – Od začátku července letošního roku musí být elektromobily podle nového nařízení EU vybaveny zdrojem výstražného zvuku. Nová legislativa stanovuje, že v nově homologovaných vozidlech s hybridním či elektrickým pohonem, včetně automobilů s palivovými články, ale také nákladních vozidel a autobusů s tímto druhem pohonu, musí být součástí výbavy výstražný akustický systém AVAS (Acoustic Vehicle Alerting System) pro ochranu ostatních účastníků silničního provozu. V EU musí elektricky poháněná vozidla vydávat výstražný zvuk do rychlosti jízdy 20 km/h. Nařízení definuje velmi podrobné rámcové podmínky, jak smí zvuk, vydávaný zařízením AVAS, znít, a jak ne. Stanovuje například minimální a maximální hlasitost, ale také určité hodnoty frekvencí zvuku a jejich podíly.

České a německé obce u hranic založily iniciativu proti kamionům

23.7. – Přes 20 českých a německých pohraničních obcí včera ve Všerubech na Domažlicku založily Česko-německou občanskou iniciativu proti mezinárodní nákladní dopravě. Chtějí zabránit přibývání kamionů na hraničním přechodu Všeruby-Eschlkam, která stále více zatěžuje obce v okolí. Situace by se mohla ještě zhoršit od ledna příštího roku, kdy chce stát začít vybírat mýtné i na některých silnicích I. třídy, v Plzeňském kraji ve směru na České Budějovice a na Domažlice. Oznámil to Václav Bernard, starosta městyse Všeruby, jemuž kvůli nákladní dopravě ubývá obyvatel.


TATRA TRUCKS letos dodá do Jordánska stovky podvozků

23.7. - Kopřivnická společnost TATRA TRUCKS letos získala několik významných armádních zakázek. Nejnověji jde o více než tři stovky podvozků, které budou exportovány do Jordánska.


Aktuality ze světa 29-30/2019 Premium

Aktuality ze světa 29-30/2019

22.7. – SPEDICE, LOGISTIKA – DSV zavedla novou relaci Truck/Rail mezi Velkou Británií a Itálií přes Zeebrugge. Jde o novou každodenní službu z Hullu nebo Tilbury ve Velké Británii do Itálie s dobou tranzitu od pěti do osmi pracovních dnů. V přístavu Zeebruggese návěsy překládají na vlaky do italské Novary, kde se návěsy vykládají před konečným dodáním. Podle logistického koncernu DSV se stejný systém používá pro importy z Itálie do Velké Británie. Drážní varianta má nabízet pružnost v ceně a v době tranzitu plus úsporu CO2 proti přímé dopravě silniční. Ředitel DSV Denis Clarke řekl: „Následně po zahájení drážního nákladního řešení mezi Velkou Británií a Španělskem jsme velmi rádi obdrželi velmi pozitivní odezvy. Věříme, že použití stejného přístupu v zapojení dráhy mezi Británií a Itálií bude správným řešením i pro zlepšení naší ekologické bilance. Podobně jako ve službě GB/Španělsko budeme operovat do a z určitých poštovních kódů ve všech zemích a až se provoz bude dále rozvíjet, pokrytí dále rozšíříme.“ V návaznosti na tvrdý brexit společnost DSV zveřejnila na své britské webové stránce nabídku odesílatelům, aby udělili firmě povolení konat jako celní agent v jejich prospěch. „Bude se to týkat jak exportní deklarace, tak importního clení. Konání bez tohoto povolení bude mít dopad na dobu tranzitu v případě No Deal Brexit,“ uvedla DSV.

Firmě ČSAD Hodonín vrostly tržby na 1,47 miliardy a klesla ztráta

19.7. – Dopravní firmě ČSAD Hodonín loni rostly tržby o 131 milionů na 1,47 miliardy Kč a snížila ztrátu na 700 000 Kč. Z posledních čtyř let tak skončilo hospodaření již potřetí v minusu, avšak nejnižším. Na hospodaření působila řada negativních faktorů, avšak i přesto se podařilo dosáhnout dobrého výsledku a stabilizace společnosti i díky lepšímu hospodaření jiných než přepravních služeb, uvedl předseda představenstva František Luža ve výroční zprávě ve Sbírce listin.

spinner