Silniční doprava

​Zpoplatnění vjezdu do části Prahy 1 by mohlo začít v říjnu příštího roku

18.11. – Plánované zpoplatnění vjezdu na část pražské Malé Strany a Smetanovo nábřeží by mohlo začít platit v říjnu příštího roku. Vyplývá to z harmonogramu, který tento týden projednal dopravní výbor pražského zastupitelstva. V prosinci by podle něj měly začít městské části připomínkovat návrh příslušné vyhlášky. Vedení města návrh zatím nezveřejnilo, podle dřívějších informací by řidiči mohli platit 200 korun denně a poplatek se by se netýkal místních obyvatel.

​MMR rozdělí 266 milionů obcím do deseti tisíc obyvatel na opravy místních komunikací

18.11. – Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) rozdělí 266 milionů korun obcím od 3001 do 10 000 obyvatel na opravy místních komunikací. Celkově schválilo podporu 74 projektů a prioritně MMR podpoří projekty obcí z hospodářsky a sociálně ohrožených území a strukturálně postižených regionů. MMR o tom informovalo v tiskové zprávě zveřejněné na webových stránkách. Ministerstvo již dříve obdobným způsobem rozdělilo miliardu korun na rozvoj komunikací pro obce do 3000 obyvatel.

​ORLEN Unipetrol přechází na výrobu automobilového benzinu BA95 v kvalitě E10

17.11. – Rafinérská a petrochemická skupina ORLEN Unipetrol realizuje postupné kroky na své cestě k emisní neutralitě, které chce dosáhnout nejpozději v roce 2050. V rámci svého úsilí o snižování emisí oxidu uhličitého a plnění emisních cílů vytýčených evropskou legislativou začne od 1. ledna 2024 distribuovat na českém trhu automobilový benzin BA95 s označením E10. Tento benzin výrazně snižuje emise skleníkových plynů, protože obsahuje až 10 procent obnovitelného paliva vyráběného z hmoty či odpadu organického původu.

​Staré karty řidičů jsou v nových tachografech zčásti nefunkční

15.11. – Od 21. srpna 2023 se na základě unijního rozhodnutí nesmí prodávat nová nákladní vozidla s hmotností nad 3,5 tuny s tachografem druhé generace G2/V1, ale pouze s novější verzí, tedy s tachografem druhé generace G2/V2. Tato změna se očekávala, nastal však problém. Aby řidič mohl využívat všechny funkce tachografu druhé generace V2, musí pracovat s kartou řidiče stejné verze G2/V2, ne se starým typem V1. Většina řidičů má karty typu V1. Když ji řidič založí do nového tachografu, část nových funkcí je nefunkčních. Jak upozorňuje společnost ČSAD Uherské Hradiště, která je členem sdružení ČESMAD Bohemia, tento problém lze řešit jedině výměnou karet za novější, ale ta je možná na základě zákona pouze po pěti letech, nebo v případě poškození či ztráty.

​Volvo představuje inovovaná elektrická nákladní vozidla pro městskou dopravu

15.11. – S dojezdem až 450 km, o 50 procent kratší dobou nabíjení a novými prvky aktivní bezpečnosti jsou modernizovaná středně těžká elektrická nákladní vozidla Volvo navržená pro městské prostředí – umožňují bezpečnou městskou přepravu a logistiku s lokálně nulovými emisemi.

Raluca Marian (IRU): Unie dopravce tlačí k drahým vozidlům, ke kterým chybí dobíjecí infrastruktura

V Evropské unii se v současné době projednává a schvaluje řada předpisů, které budou mít velký dopad na fungování silniční nákladní dopravy. O vyjádření ke klíčovým tématům jsme požádali Ralucu Marian, ředitelku sekce IRU pro prosazování zájmů dopravců v EU.

​ORLEN Benzina získala pošesté ocenění Nejdůvěryhodnější značka roku

14.11. – Největší síť čerpacích stanic v České republice ORLEN Benzina, patřící do skupiny ORLEN Unipetrol, opět potvrdila svou dominanci v devátém ročníku soutěže Nejdůvěryhodnější značka roku, když pošesté triumfovala v kategorii čerpacích stanic. Lídr českého trhu v posledních letech akcentuje svoji příslušnost do mezinárodní skupiny ORLEN, díky které neustále rozvíjí své čerpací stanice a služby pro zákazníky. Se svými 434 čerpacími stanicemi a 25,7 % tržním podílem je ORLEN Benzina největším hráčem v zemi.

​Scania a sennder založily společný podnik JUNA, má podpořit nákladní elektromobilitu

14.11. – Společnosti Scania CV AB a sennder Technologies GmbH oznámily založení společného podniku JUNA, který z nich má učinit lídry v oblasti elektrické nákladní dopravy a logistiky v celé Evropě. Cílem společnosti je umožnit širší nasazení elektrických nákladních vozidel a usnadnit přechod k udržitelným logistickým řetězcům v souladu se společným prohlášením ACEA/PIC, že do roku 2040 se musí všechna nově prodaná užitková vozidla obejít bez fosilních paliv.

​Ministerstvo dopravy: NKÚ nezohledňuje aktuální stav výstavby D35

13.11. – „Nejvyšší kontrolní úřad (NKU) dnes ráno vydal tiskovou zprávu, která se věnuje závěrů z kontroly NKÚ: Peněžní prostředky státu a Evropské unie určené na výstavbu dálnice D35. S celkovým zhodnocením situace na stavbě D 35 nesouhlasíme, neb učiněný závěr je v přímém rozporu s aktuální situací a vývojem v nadcházejících letech. D35 bude nejrozestavěnější dálnicí u nás, intenzívně se na ní pracuje a probíhají i přípravy posledních úseků před Mohelnicí. Hotovo bude za několik let. Minulost (místy až hodně vzdálenou) nezměníme, ale poučili jsme se z ní,“ uvedl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Komentář MD ke zprávě KÚ přináším v původním znění.

SDT: Dopravní informační centra je třeba budovat evolučně, nelze začínat maximalistickou variantou

Cílem dopravního informačního centra (DIC), zřízeného a provozovaného vlastníkem a/nebo správcem pozemních komunikací, je podporovat provozuschopnost pozemních komunikací. Návodem mohou být Technické podmínky (TP 172). Ty současné z roku 2005 jsou primárně zaměřené na DIC ve velkých městech a NDIC (Národní dopravní informační centrum) a dnes již neodpovídají duchu 21. století a ani neodrážejí požadavky vyplývající na DIC ze zákonných předpisů. Pracovní verzi nové verze TP172 představili zpracovatelé z SDT na tematickém Semináři pořádaném Zlínským krajem ve spolupráci s MD, ŘSD a právě SDT.

spinner