Silniční doprava

​Benzina už provozuje přes 400 čerpacích stanic

2.11. – Největší síť čerpacích stanic v České republice Benzina, která patří do skupiny Unipetrol, otevřela 400. čerpací stanici a upevnila tak svoji vedoucí pozici na trhu. Růst počtu stanic souvisí s přebíráním čerpacích stanic od OMV. Z 65 koupených stanic dosud převzala 54 stanic. Akviziční proces bude ukončen v prvním čtvrtletí roku 2018.

Aktuality ze světa 32/2017 Premium

Aktuality ze světa 32/2017

2.11. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Kontejnerový překlad v největším evropském přístavu Rotterdamu se během letošních tří čtvrtletí značně zvýšil. Celkově šlo včetně září o 10,2 milionů TEU, což znamená nárůst o 10,1 procent. Vůči druhému čtvrtletí, jež podle přístavní správy již registrovalo rekordní kontejnerovou hodnotu, tu bylo další plus o 3,1 procenta.

​Systém eCall by mohly mít i nákladní vozidla či autobusy Premium

​Systém eCall by mohly mít i nákladní vozidla či autobusy

30.10. – Rychlejší a efektivnější zásah složek integrovaného záchranného systému při dopravních nehodách nákladních automobilů či autobusů by mohl v budoucnu umožnit projekt I-HeERO. Díky němu by vozidla měla být vybavena softwarem s automatickým voláním o pomoc na linku 112 (eCall 112) v zemích EU. Problematikou zavedení systému do praxe se na dvoudenní konferenci v Ostravě zabývají IT specialisté, ale i záchranáři či zástupci automobilového průmyslu z 28 zemí.

​Ostrava má moderní myčku pro nákladní a autobusovou dopravu

30.10. – Dopravci poskytující osobní autobusovou dopravu nebo nákladní kamionovou dopravu mají v Ostravě konečně k dispozici moderní mycí centrum pro svá vozidla. Ve středu 25. října zahájila v areálu ČSAD Ostrava provoz nová mycí linka, kterou provozuje společnost Nikey.

Počet plnicích stanic na CNG atakuje hranici 200

26.10. – V posledních měsících je patrné, že benzín i nafta pomalu zdražují. To nahrává většímu využití alternativního stlačeného zemního plynu (CNG). Zatímco na konci minulého roku jezdilo v ČR okolo 15 500 CNG vozidel, nyní je to již 18 900 a úměrně tomu roste i spotřeba CNG. Plnicí stanice přibývají neuvěřitelným tempem a aktuálně jich je v provozu již přes 160. Podle odborníků dosáhne jejich počet za pár měsíců dokonce 200. Firmy a podnikatelé navíc budou moci nově využít slevu 2 Kč/kg CNG.

​Valeo rozšiřuje v České republice své pražské vývojové centrum

25.10. – Společnost Valeo zrychluje růst v České republice a investuje 125 milionů korun do rozšíření svého výzkumného a vývojového centra. Vývojový tým společnosti Valeo se rozroste o dalších 250 odborníků pracujících na nejmodernějších bezpečnostních a asistenčních systémech pro autonomní auta. Předpoklad dokončení stavby rozšířeného centra je březen 2018.

​Aktuality ze světa 31/2017 Premium

​Aktuality ze světa 31/2017

23.10. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Francouzské liniové rejdařství CMA GM přebírá přes svou dceřinou společnost ANL Sofrane Unilines. Ty jsou specialistou na dopravní oblast Oceánie a pacifických ostrovů. Podnik provozuje deset lodí na osmi linkách a najíždí přitom celkem 21 přístavů v Austrálii, na Novém Zélandu, v Papua Nová Guinea a na pacifických ostrovech.

​Podle stratéga Mercedesu brzký konec spalovacích motorů rozhodně nehrozí Premium

​Podle stratéga Mercedesu brzký konec spalovacích motorů rozhodně nehrozí

19.10. – Ačkoli řada automobilek se plně věnuje vývoji alternativních pohonů svých modelů a některá evropská města již avizují, že za pár let na svá území nepustí automobily se spalovacími motory, rychlý konec spalovacích motorů rozhodně nehrozí. Na přednášce o budoucnosti pohonů a řízení automobilů v Praze to řekl šéf divize strategického plánování značky Mercedes Benz Johannes Reifenrath.

​Praha má novou trolejbusovou trať

17.10. – Po dlouhých 45 letech se vrací trolejbusová trať do systému veřejné dopravy v Praze. Protože trolejbusový provoz spadá dle zákona do drážního provozu, musel Drážní úřad posuzovat, zda technické provedení tratě vyhovuje všem platným normám. Zároveň bylo posuzováno i trolejbusové vozidlo. Obojí nakonec bylo oficiálně schváleno, nic tedy nebrání tomu, aby se v neděli 15. října mohla uskutečnit první slavnostní jízda.

​Jiří Povolný (ČESMAD Bohemia) pro DN: „Silniční doprava se nesmí stát obětí politického boje“

Sdružení ČESMAD Bohemia minulý týden vydalo stanovisko k iniciativě Evropské komise Evropa v pohybu, v kterém shrnuje své výhrady k návrhu budoucí evropské legislativy. Co na něm českým dopravcům vadí především a s čím se dnes ve svém podnikání vedle omezování dopravního trhu v některých zemích nejvíc střetávají, o tom jsme hovořili s viceprezidentem sdružení, předsedou jeho sekce nákladní dopravy a předsedou představenstva společnosti Mátra Transport, a. s., Jiřím Povolným.

spinner