Silniční doprava

Kapschi v pololetí stouply tržby, zisk ale klesl o polovinu

21.11. – Rakouskému provozovateli mýtných systémů Kapsch TrafficCom klesl v prvním pololetí finančního roku 2019/20 provozní zisk (EBIT) o polovinu na 8,8 milionu EUR (téměř 225 milionů Kč). Na vině jsou jednorázové položky, jako je předčasné vypovězení smluv na výběr mýtného ze strany Německa a brzké vypršení dohody o výběru mýtného v České republice, ale i investice do materiálu a zaměstnanců. Vyplývá to z údajů, které včera firma zveřejnila a z nichž cituje agentura APA.

Dopravce převzal první tahač na LNG značky IVECO Premium

Dopravce převzal první tahač na LNG značky IVECO

21.11. – První LNG tahač IVECO Stralis poháněný zkapalněným zemním plynem převzali od autorizovaného dealera IVECO, společnosti Auto Future České Budějovice, zástupci dopravní firmy ALFA Bravo. Její jednatel Rostislav Soudek popsat tento historický okamžik jako další krok směrem k udržitelnosti pro naši „zelenou“ planetu.

MD a kraje chtějí vytěsnit dálkové kamiony z krajských silnic

21.11. – Ministerstvo dopravy, kraje a obce prosazují zákaz tranzitu kamionů na komunikacích druhé a třetí třídy. Nesměla by na ně dálková nákladní doprava nad 12 tun, těžké vozy dopravců z regionu by po krajských silnicích jezdit mohly. Kvůli zpoplatnění některých silnic první třídy od ledna příštího roku se kraje a obce obávají výrazného nárůstu počtu kamionů na silnicích nižších tříd. Uvedl to starosta Všerub Václav Bernard z pracovní skupiny ministerstva dopravy k rozšíření mýta a potvrdilo to i ministerstvo.

Do nového mýtného systému je registrováno jen 51 % vozidel

20.11. – Pouze 234 tisíc vozidel z očekávaného počtu 458 tisíc registrovali zatím dopravci do nového mýtného systému, který začne platit 1. prosince. Ve třetím týdnu před spuštěním nového mýta rostl průměrný denní počet registrovaných vozidel, v souladu s očekáváním začínají registrovat automobily i dopravci, kteří nechali splnění povinnosti na poslední chvíli.

Aktuality ze světa 45-46/2019 Premium

Aktuality ze světa 45-46/2019

15.11. – LOGISTIKA – Převzetí koncernu Panalpina dánským DSV, jež bylo oficiálně dokončeno 19. srpna, se do výsledků celé skupiny promítlo pozitivně. Podle Jense Bjorna Andersena, generálního ředitele skupiny včetně Panalpiny jsou hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí potěšující. „S integrací prvních operativních obchodů jsme na dobré cestě i přes částečně obtížné tržní podmínky, zejména v sektoru leteckého zboží, a těší nás silný třetí kvartál,“ uvedl. Za devět měsíců letošního roku vykázala logistická společnost obrat 64,5 miliardy DKK (8,6 miliardy EUR). Jde o meziroční nárůst o 11 procent. Jen ve třetím čtvrtletí došlo ke zvýšení o 21 procent na 24,5 miliardy DKK (3,2 miliardy EUR). Zisk před zdaněním a úroky vzrostl o 18,3 procenta na 4,87 miliardy DKK (651 milionů EUR). Odpovídající hodnota třetího čtvrtletí činí 1,78 miliardy DKK nebo 238 milionů EUR (tedy + 18 procent). Složka leteckého a námořního carga dosáhla operativního výsledku 3,3 miliardy DKK (441 milionů EUR) po 2,7 miliardy DKK (361 milionů EUR) za loňské období.Panalpina realizovala 39 milionů DKK (5,3 milionu EUR). Výsledky pozemní dopravy Panalpiny ve třetím čtvrtletí stagnovaly zejména v oblasti přeprav automobilů.

DKV nabízí DKV BOX EUROPE pro šest zemí a tři tunely Premium

DKV nabízí DKV BOX EUROPE pro šest zemí a tři tunely

14.11. – Poskytovatel služeb pro dopravce DKV Euro Service umožňuje úhradu mýta prostřednictvím DKV BOX EUROPE již v šesti zemích a třech tunelech. Jednotné vyúčtování mýta prostřednictvím jedné palubní jednotky je k dispozici pro Německo, Belgii, Francii, Rakousko, Portugalsko, Španělsko, německé tunely Herren (Lübeck) a Warnow (Rostock) nebo belgický Liefkenshoek. Další země budou brzy následovat, informovala firma v tiskové zprávě.

Volvo Buses získalo největší objednávku na elektrické autobusy v Evropě Premium

Volvo Buses získalo největší objednávku na elektrické autobusy v Evropě

14.11. – Společnost Volvo Buses získala největší objednávku na elektrické autobusy v Evropě. V roce 2020 zahájí společnost Volvo Buses dodávku 157 elektrických kloubových autobusů firmě Transdev. Autobusy se budou provozovat na několika různých trasách po Göteborgu. Výsledkem nasazení těchto autobusů bude výrazné omezení emisí a hluku, a tak bude možné elektrické autobusy provozovat i v chráněných zónách nebo oblastech podléhajících speciálním omezením.

Po spuštění mýtného systému hrozí v prosinci u hranic až čtyřicetikilometrové kolony Premium

Po spuštění mýtného systému hrozí v prosinci u hranic až čtyřicetikilometrové kolony

13.11. – „Mizivá aktivita malých dopravců může způsobit 1. prosince na hranicích ČR zásadní dopravní komplikace nejen pro nákladní dopravu, ale i pro řidiče osobních vozidel. Pouze dopravci, kteří si již zajistili palubní jednotku nebo to udělají v příštích dvou týdnech, se vyhnou dlouhému čekání v kolonách na státní hranici,“ uvedl včera na tiskové konferenci Matej Okáli, generální ředitel společnosti CzechToll.

ÚOHS nemusí řešit námitky Kapsche proti mýtnému tendru

8.11. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se nemusí zabývat námitkami společnosti Kapsch proti mýtnému tendru. Krajský soud v Brně včera zamítl žalobu Kapsche, která projednání firemních námitek proti tendru požadovala. Verdikt se netýká přezkumu nové smlouvy na provoz mýtného systému. Kapsch trvá na tom, že tendr byl plný chyb.

Registrace nákladních vozidel za prvních deset měsíců vzrostly Premium

Registrace nákladních vozidel za prvních deset měsíců vzrostly

7.11. – Registrace nákladních vozidel oproti loňsku vzrostly o 3,60 % (z 8163 vozidel na 8457, tedy o 294 kusů). V říjnu však v meziočním srovnání klesly o 27,47 %.

spinner