Silniční doprava

​Češi začali shánět obytné vozy, zimní prodeje stouply o 200 procent

11.2. – Češi při současných protikoronavirových omezeních, které uzavřely mnohá ubytování, si začali ve větší míře pořizovat obytné vozy a přívěsy. Prodej během letošní zimy stoupl meziročně až o 200 procent, pronájem zhruba o 50 procent. Velká část těchto vozů už je tak pro letošní rok vyprodána. Vyplývá z informací A­sociace kempování a karavaningu pro ČTK. Lidé s karavany nyní často jezdí do hor a parkují poblíž sjezdovek.

​Uber je dál ve ztrátě, rychle ale roste jeho donášková služba

11.2. – Provozovatel alternativní taxislužby Uber vykázal ve čtvrtém čtvrtletí čistou ztrátu 986 milionů dolarů (téměř 21 miliard Kč). Stejně jako v předchozích měsících jeho hospodaření nepříznivě zasáhla koronavirová krize. Donášková služba Uber Eats ale ve stejném období vzrostla o 130 procent. 

​ŠKODA AUTO zveřejnila první snímek nové generace modelu FABIA

​ŠKODA AUTO zveřejnila první snímek nové generace modelu FABIA Premium

11.2. – Automobilka ŠKODA AUTO zveřejnila první snímek čtvrté generace modelu FABIA. Silueta ukazuje linii střechy a nové proporce vozu, který poprvé využívá modulární platformu MQB-A0 koncernu Volkswagen. Platforma přináší více prostoru v interiéru, nejmodernější asistenční systémy a široké možnosti konektivity. Hnací ústrojí modelu je poháněno zážehovými motory nové generace a díky tomu je nová FABIA ideální pro mladé rodiny, čerstvé absolventy nebo jako druhý rodinný vůz. Světová premiéra nové generace modelu ŠKODA FABIA se uskuteční na jaře 2021.

​Brno chce vyměnit pozemky pro stavbu okruhu za dotaci na halu

11.2. – Brněnští radní schválili dohodu mezi městem a TJ Sokol Husovice, která usnadní budování velkého městského okruhu Tomkovo náměstí a Rokytova. Město získá potřebné pozemky, jednota naopak dotaci na sportovní halu a na rekonstrukci sportoviště. Memorandum musí schválit ještě zastupitelé, uvedla v tiskové zprávě Anna Dudková z brněnského magistrátu.

​ČS navrhla podmínky dostavby D4 formou PPP projektu

10.2. – Výmoly budou sankcionovány. Dostupná a kvalitní vozovka bude klíčovou prioritou. Takové jsou hlavní parametry, které jako hlavní finanční proradce doporučila Česká spořitelna Ministerstvu dopravy při přípravě pilotního silničního projektu dálnice D4. Projekt dálnice D4 se má stát prvním úspěšným PPP projektem (tzv. Public Private Partnership), na kterém se podílí jak veřejný, tak soukromý sektor.

Mercedes-Benz eCitaro poprvé zkouší ICOM transport v Třebíči

10.2. ICOM transport bude testovat plně elektrický autobus Mercedes-Benz eCitaro. Rozhodl se ho použít v reálných podmínkách obslužnosti města Třebíče.

​Výběr mýta v lednu vzrostl po zavedení nových sazeb o 12,6 procenta

9.2. – Výběr mýta na českých dálnicích a silnicích v lednu vzrostl meziročně o 12,6 procenta na téměř 1,07 miliardy korun. K růstu přispělo především letošní zavedení poplatků za hluk z provozu a za znečištění ovzduší. Informoval o tom dnes správce mýta, firma CzechToll. Nové sazby mýta prodražily dopravu nákladním společnostem a měly by letos navýšit výběry mýta na odhadovaných 12,6 miliardy Kč, což by bylo o 1,6 miliardy korun více než v předkrizovém roce 2019. Loni dopravci na mýtném zaplatili přes 11,5 miliardy Kč, což bylo meziročně o 5,24 procenta více.

​Sněmovna schválila finanční závazek státu za výstavbu D4

9.2. – Sněmovna schválila finanční závazek státu vůči francouzskému konsorciu DIVia za dostavbu dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem. Celkem jde asi o 30,5 miliardy korun. Konsorcium postaví dálnici formou PPP projektu, tedy projektu partnerství mezi státem a soukromým sektorem. Schválení finančního závazku státu vůči vítěznému konsorciu je podmínkou pro to, aby s ním vláda mohla uzavřít koncesionářskou smlouvu. Její návrh schválila začátkem ledna.

​Liberecká policie má přístroje, jež urychlí zaměření místa nehody

9.2. – Policie v Libereckém kraji má nové geodetické přístroje, které oproti předchozím zkracují dobu zaměření místa dopravní nehody až o polovinu. V republice jde o pilotní projekt, do něhož jsou zapojení ještě policisté z Jihomoravského kraje. ČTK to řekl vrchní komisař odboru služby dopravní policie Libereckého kraje Tomáš Hnilička.

​VCHD Cargo zaznamenala v roce 2020 růst

9.2. – Přepravní společnost VCHD Cargo uzavřela rok 2020 s pozitivními výsledky. Navzdory velkému propadu exportních přeprav v prvním a druhém kvartále minulého roku navýšila podle předběžných výsledků svůj obrat o 6,5 procenta na 777 milionů korun. Majoritní podíl na růstu obratu má dceřinná německá společnost VCHD Cargo GmbH. Společnost v loňském roce udržela svoji investiční strategii a posílila i po personální stránce.

spinner