DN č. 21 - Silniční, Autobusová doprava, Přeprava nadrozměrných nákladů, vychází 11. 10., uzávěrka již 20. 9. ! 

Silniční doprava

Divize Mercedes-Benz Trucks představila svou vizi nákladní dopravy budoucnosti

Zhruba stovka odborných novinářů se koncem června v rámci akce FutureLab@Mercedes-Benz Trucks v oborovém informačním středisku BIC (Branchen-Informations-Center) závodu Mercedes-Benz ve Wörthu mohla seznámit s vývojovými aktivitami divize Mercedes-Benz Trucks.

Německý výrobce přípojných vozidel přijede na letošní veletrh IAA s řadou novinek

V červnu v Berlíně představil německý výrobce přípojných vozidel a nástaveb Schmitz Cargobull řadu novinek, s nimiž se budou moci seznámit návštěvníci letošního veletrhu IAA v Hannoveru.

IVECO získalo titul Podnik roku 2017

Společnost Iveco Czech Republic se stala držitelem titulu Podnik roku 2017 v České republice. Výrobce autobusů z Vysokého Mýta získal ocenění v kategorii firem s počtem zaměstnanců nad 250 osob. Nejlepší firmy z českého autoprůmyslu ocenilo Sdružení automobilového průmyslu, jednalo se již o dvacátý ročník prestižní soutěže.

Kompromisní návrh dopravního výboru mezi europoslanci neprošel

V Evropském parlamentu začátkem července nedošlo k dohodě o prvním mobilitním (silničním) balíčku EU a jeho třech sociálních částech. Vysílání řidičů, jejich doby řízení a odpočinku a budoucí kabotážní pravidla se budou muset znovu projednávat v Dopravním výboru EP a hledání kompromisu bude obtížné. A to z toho důvodu, že stanoviska europoslanců z jihoevropských a severozápadních států stojí téměř nepřekonatelně proti sobě.

EvoBus rozšíří svůj výrobní závod v Holýšově

Před dvěma týdny v Holýšově položili zástupci společnosti Daimler Buses základní kámen nové výrobní haly tamního závodu. Ten v budoucnu převezme kompletní výrobu karoserií zájezdových autobusů a nadále bude dodávat komponenty karoserií městských autobusů.

Co přinesl červen 2018 v dopravě

Podle Evropské unie je digitální transformace klíčem k otevření budoucího růstu v Evropě. Dnes pohlédneme na digitalizaci ve třech souvislostech: předně pokud jde o její finanční podporu, dále zmíníme poslední měření úrovně digitalizace podle indexu DESI a konečně se budeme věnovat digitalizaci dopravních dokladů.

V Rakousku vyzkouší, zda zvýšit maximální rychlost na dálnici

31.7. – Řidiči budou moci jet od středy 1. srpna na dvou úsecích rakouské dálnice A1 mezi Vídní a Salcburkem rychlostí až 140 kilometrů za hodinu. Ministerstvo dopravy, v jehož čele stojí Norbert Hofer, chce totiž v rámci pilotního projektu rok testovat, zda by bylo přínosné zvýšit maximální povolenou rychlost na dálnici ze současných 130 kilometrů za hodinu. Podobný projekt už v Rakousku jednou ztroskotal, testy totiž tehdy ukázaly, že přibylo škodlivin, hluku a zvýšilo se i riziko dopravních nehod.

Uber přestane vyvíjet samořízené nákladní vozy

31.7. – Přední světový provozovatel alternativní osobní přepravy Uber Technologies přestane vyvíjet samořízené kamiony. Podle svého pondělního sdělení se chce s touto technologií nadále soustředit pouze na osobní vozy. První komerční samořízený nákladní vůz na světě poslal Uber na silnici v roce 2016.

Aktuality ze světa 29/2018 Premium

Aktuality ze světa 29/2018

20.7. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – V Německu pokračuje výprodej námořní flotily. Německá obchodní flotila se nadále zmenšuje. V letošním prvním pololetí prodali němečtí rejdaři 133 lodí. Mezi nimi bylo 72 kontejnerových nosičů, 27 bulkerů, 15 víceúčelových lodí, 13 tankerů a šest jiných plavidel. Pokračoval tedy loňský výprodejový kurs. V roce 2017 se vyprodalo 300 jednotek – jako nikdy předtím během jediného roku. Německá obchodní flotila, která v roce 2015 dosáhla špičky počtem 3 784 lodí, se zmenšila ke konci loňského na 2343 jednotek. V současnosti je stav 2227 plavidel. Z tohoto důvodu rostou obavy, že se HSH Nordbank může oddělit od dalších stovek jednotek, což vede v branži k poplašné náladě. Prezident Svazu německých rejdařů řekl: „Očekáváme jenom v souvislosti se změnou majitelů u HSH Nordbank, že se může prodat dalších 400 lodí. Když tyto lodě půjdou do ciziny, znamená to významnou škodu pro námořní stanoviště Německa.“ Alexander Geisler, předseda lodních makléřů v Hamburku uvedl: „Z našeho pohledu by stálo přinejmenším za zvážení pokusit se ovlivnit vývoj ve vlastní odpovědnosti – také v zájmu námořního sektoru a co nejnižšího dopadu na podniky. Na straně kupujících jsou hlavně rejdaři z jiných zemí, zejména z Řecka. Ceny byly 50 až 70 procent pod pořizovací hodnotou.“

Stát v pololetí na mýtném vybral 5,4 miliardy Kč, meziročně víc

20.7. – Za prvních šest měsíců letošního roku vybral stát na elektronickém mýtném 5,4 miliardy Kč, což je o 4,85 procenta meziročně víc. Kontinuální růst výběru mýta je dán především posilováním české i evropské ekonomiky. Vyplývá to z údajů správce mýtného systému, společnosti Kapsch. Stát na mýtném od roku 2007 vybral celkem 93,4 miliardy Kč.

spinner