DN č. 9 - Dopravní prostředky ve stavebnictví, Dopravní infrastruktura, vychází 26.4., uzávěrka již 5.4.! 

Silniční doprava

Nové tahače DAF XF pro společnost Primafrio

Významná španělská dopravní společnost začala používat 280 tahačů DAF XF. „Na základě vysoké spolehlivosti a vynikající hospodárnosti prvních třiceti vozidel DAF XF jsme do naší flotily zařadili dalších 250 vozidel,“ uvedl Juan Conesa, generální ředitel společnosti Primafrio. „Tato vynikající vozidla hrají důležitou úlohu v plánu další expanze našeho podnikání v celé Evropě,“ dodal.

Lucembursko pozastavilo hlášení zahraničních řidičů

Lucemburská pravidla pro vysílání pracovníků v dopravě do zahraničí, účinná od léta 2017, jsou prozatím zrušena.

Přijíždí úsporný návěs Transformers

Inovativní návěs Schmitz Cargobull Transformers dokáže snížit emise CO2 o 15 procent ve srovnání s konvenčním návěsem. Testovací jízdy ukázaly, že úspora škodlivých emisí může být dokonce výrazně vyšší – až o 25 procent. Na podobné úrovni jako emise se pohybuje i úspora paliva.

Město schválilo dokumentaci pro omezení vjezdu kamionů

Vedení hlavního města učinilo další krok k zákazu jízdy kamionů v metropoli. Radní minulý týden schválili technickou dokumentaci, která popisuje nutná dopravní opatření pro jeho zavedení. Nyní ji odešle silničnímu úřadu, který má poslední slovo. O přijetí nebo nepřijetí zákazu úředníci rozhodnou v řádu měsíců.

Škoda Electric dodá trolejbusy do Bulharska Premium

Škoda Electric dodá trolejbusy do Bulharska

28.2. – Škoda Electric se bude podílet na dodávce čtrnácti trolejbusů pro bulharský Pleven. Firma je přitom v Bulharsku dlouhodobě úspěšná. V ulicích bulharského města Pleven jezdí už od roku 2014 čtyřicet nových trolejbusů vyrobených plzeňskou společností. Trolejbusy z této zakázky jezdí vedle Plevenu také v Burgasu, Varně a Stare Zagoře.

Aktuality ze světa 8/2018 Premium

Aktuality ze světa 8/2018

27.2. – LETECKÁ DOPRAVA – Aerolinky zřejmě uhýbají oblasti přepravy nákladu před kartelovým soudem. Po několikaletých sporech se očividně Německé dráze (DB) podařilo získat od jednotlivých leteckých společností náhrady škod za ilegální dohovory v přepravě zboží. Podle novin Handelsblatt se DB a Air France – KLM i jejich dceřiná společnosti Martinair dohodly na mimosoudním vyrovnání ve výši kolem 60 milionů €. Německý drážní koncern podal před čtyřmi lety žalobu proti deseti leteckým společnostem v celkové výši skoro tři miliardy €. K tomu se připojili odesilatelé jako BMW, Continental, Bosch, jakož i spediční společnost Kühne+ Nagel. Řada kartelových úřadů udělila již před lety leteckým společnostem citelné pokuty za nedovolená cenová ujednání v případech palivových a bezpečnostních příplatků. Souběžně s tím běžely žaloby poškozených zákazníků na náhrady škod.

ČESMAD Bohemia: mzdové požadavky řidičů jsou v rukou zákazníků dopravců Premium

ČESMAD Bohemia: mzdové požadavky řidičů jsou v rukou zákazníků dopravců

23.2. – Vypadá to, že dohoda u německého soudu, podle níž Deutsche Post dorovnala českému řidiči mzdu na minimální německou úroveň, podnítila vlnu zájmu dalších řidičů. Včerejší jednání předsednictva Sdružení ČESMAD Bohemia jednoznačně konstatovalo, že příčinou této situace je naprostá neochota objednatelů přeprav akceptovat v cenách za dopravu navýšení platu řidičů na úroveň požadovanou v Německu. Místo toho nutí dopravce, aby podepisovali prohlášení, že německé mzdy vyplácejí, ačkoliv jim na to neplatí dostatečnou cenu za přepravu.

Pardubice budou mít možná vlastní přístav, prý do pěti let

23.2. – Pardubice by do pěti let mohly mít vlastní přístav a u něj logistické centrum. Takzvaný dopravní uzel, který počítá i se silničními a železničními stavbami a leteckou dopravou, bude stát 3,5 miliardy Kč. Oznámil to ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec. Stavbu navrhují politici, kteří se postupně ve vedení samospráv střídají, už více než deset let.

Eurowag otevřel další z evropských čerpacích stanic

23.2. – Společnost Eurowag, která se zabývá platebními řešeními v oboru silniční dopravy, rozšířila síť svých čerpacích stanic podél hlavních evropských tahů. Nejnovějším přírůstkem je objekt v katastru obce Gorzyczki v polském Slezském vojvodství, která byla uvedena do provozu 2. února. Jde už o třináctou čerpací stanici této značky v Evropě, v České republice jich má Eurowag šest.

Česko chce vyjmout dopravu ze směrnice EU o vysílání pracovníků

16.2. – Česká republika chce do poloviny roku vyjmout dopravní služby z návrhu obecných pravidel směrnice EU o vysílání pracovníků. Dálková tranzitní doprava by neměla regulaci podléhat. Na včerejší tiskové konferenci to uvedl ministr dopravy Dan Ťok.

spinner