Silniční doprava

​Rakousko vypomůže Česku se zavedením elektronických známek

25.1. – Rakousko vypomůže Česku se zavedením elektronických dálničních kuponů. Včera se na tom dohodli ministr dopravy Dan Ťok a jeho rakouský protějšek Norbert Hofer. Rakouské ředitelství silnic a dálnic (Asfinag) tak bude českým úřadům poskytovat průběžné konzultace se svými zkušenostmi se zavedením tzv. videotollingu. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. Stát plánuje nahradit papírové kupony elektronickými známkami od roku 2021.

​Co přinesl rok 2018 v dopravě

Evropská unie formulovala začátkem roku 2018 své priority na období let 2018 a 2019. Hlavním předsevzetím byla jednotnější, silnější a demokratičtější unie. Její prohlášení obsahovalo sedm prioritních oblastí a 31 nových legislativních návrhů, jež by měly být přijaty do voleb do Evropského parlamentu v roce 2019. Jinak v praktickém životě dopravní sektory vcelku utěšeně prosperovaly také díky solidní světové hospodářské situaci. Problém především v Evropě měl sektor říční dopravy kvůli nebývalému nedostatku vody.

​Aplikace bluTacho usnadní řidičům práci

Česká společnost DC NEST uvedla na trh novou aplikaci pro kamionovou dopravu nazvanou bluTacho. Řidičům nabízí řadu praktických funkcí – od výpočtu minimální mzdy v závislosti na tom, kterou zemí právě projíždějí, přes efektivní zpracování dat z tachografů a ukládání dokumentů na jednom místě až po informace o místní legislativě, právní servis a 24hodinovou pomoc.

​Nicotrans převzala tahač DAF XF 90th Anniversary Edition

Společnost Nicotrans slavnostně převzala nový DAF XF z exkluzivní limitované edice představené k 90. výročí založení značky DAF. Nicotrans tak obohatil svou flotilu 160 vozidel o prestižní tahač s mimořádnou výbavou a nepřehlédnutelným designem.

​Unie chce o třetinu nižší emise z užitkových vozidel

Země Evropské unie chtějí, aby se emise oxidu uhličitého u nákladních automobilů a autobusů k roku 2030 snížily o 30 procent proti hodnotám roku 2019. V prosinci po jednání ministrů životního prostředí unie oznámilo končící rakouské předsednictví.

​Náměstek Scheinherr: Zákaz vjezdu kamionů do Prahy je nereálný

23.1. – K plánu minulého vedení Prahy na zákaz vjezdu kamionů na území metropole dorazilo takové množství námitek, že je nereálný. Novinářům to včera řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr. Zákaz, který měl platit pro nákladní vozy nad 12 metrů délky, stále schvalují silniční úřady, dá se však předpokládat zamítavé stanovisko.

Ministr: návrh na změny v bodovém systému předložíme na začátku února

21.1. – Ministerstvo dopravy předloží na začátku února do meziresortního připomínkového řízení návrh na změny v bodovém systému, který slouží k postihu řidičů za přestupky. V pořadu Partie televize Prima to včera řekl ministr dopravy Dan Ťok. Ze současných pěti kategorií výše bodů mají zůstat dvě – čtyři a šest bodů, u některých menších prohřešků se body už ukládat nebudou.

Europarlament chce zajistit kybernetickou ochranu autonomních vozidel

16.1. – Evropský parlament (EP) vidí v autonomních dopravních prostředcích velký inovační potenciál, chce ale, aby Evropská komise (EK) vypracovala strategii kybernetické bezpečnosti a uživatelské ochrany dat související s jejich provozem. Včera se na tom na plenárním zasedání ve Štrasburku shodli europoslanci. Od roku 2020 na evropský trh vstoupí automobily s vysokou mírou automatizace, za jejich provoz bude ale stále zodpovědný řidič. Plně autonomní vozy, které se zcela obejdou bez řidiče, by se realitou evropského provozu měly stát po roce 2030.

Brexit bez dohody může omezit část nákladní dopravy do Británie

16.1. – Tzv. tvrdý brexit, tedy odchod Velké Británie z EU bez dohody, může omezit část tuzemské nákladní dopravy směřující na ostrovy. Důvodem je očekávané prodloužení čekacích dob na hranicích, v jejichž důsledku se zvýší náklady na přepravu i bezpečnostní rizika, uvedl zástupce generálního tajemníka sdružení ČESMAD Bohemia Jan Medveď. Britský parlament včera večer odmítl dohodu o brexitu, kterou s EU vyjednala premiérka Theresa Mayová.

Výběr mýtného na Slovensku loni dosáhl rekordních 213 milionů EUR

16.1. – Výběr mýtného od dopravců za jízdu po dálnicích a dalších zpoplatněných silnicích na Slovensku loni vystoupil na rekord. Vyplývá to z údajů, které včera poskytl provozovatel mýtného systému, společnost SkyToll.

spinner