Silniční doprava

Motivací k dodržování pravidel silničního provozu je bodový systém, shodují se řidiči

18.1. - Více než polovina českých řidičů se na silnících necítí bezpečně a důvodem jsou podle nich ostatní motoristé. Svou jízdu vnímají jako správnou, a to i přesto, že sami připouští porušování pravidel a páchání přestupků. Hrozící pokuty totiž považují za nedostatečné, motivací pro dodržování předpisů je pro 84 % řidičů bodový systém. 

Evropské společnosti rozšiřují své flotily o 100% elektrická vozidla Renault Trucks

17.1. - Značka Renault Trucks aktivně pomáhá svým zákazníkům v procesu dekarbonizace dopravy v širokém záběru působení a napříč celou Evropou. Řada významných dopravců se rozhodla vsadit na 100% elektrická vozidla francouzského výrobce v zájmu snížení produkce emisí v silniční dopravě.

​Výběr mýtného na Slovensku loni stoupl o 4,4 procenta na 240,7 milionu eur

16.1. – Výběr mýtného za jízdu nákladních aut a autobusů po zpoplatněných silnicích na Slovensku loni stoupl o 4,4 procenta na 240,66 milionu eur (5,77 miliardy Kč). Informoval o tom provozovatel mýtného systému, společnost SkyToll, který spolu s českým správcem mýta CzechToll patří do skupiny ITIS Holding.

​ŘSD postaví na D1 podél obce Hulice protihlukovou stěnu

16.1. – „Při krajnici levého jízdního pásu dálnice D1 ve směru na Prahu postavíme novou 400 metrů dlouhou protihlukovou stěnu (dále PHS) podél obce Hulice (okr. Benešov). Stavba nové PHS, která vychází z požadavků zpracované hlukové studie, naváže na stávající stěnu. V místě napojení stěn bude provedeno odstranění koncového náběhu té původní, tj. dvou výplní a dvou sloupků, a její nahrazení novými, které umožní přechod na novou PHS větší výšky, tj. 4 metrů. Část nové PHS bude vedena také na mostě ev.č. D1–062 v km 59,632 – 59,660.“ Uvedl to Martin Buček z týmu komunikace ŘSD.

​ŘSD obnovilo stavební práce na obchvatu Havlíčkova Brodu hned po svátcích

14.1. – „Abychom maximálně využili příznivé klimatické podmínky na začátku ledna, byly práce na JV obchvatu Havlíčkova Brodu zahájeny hned 3. ledna proti původně plánovanému termínu 9. téhož měsíce. Aktuálně je dokončeno odtěžení skalního masivu u MÚK Skalka a došlo tak jejímu propojení s navazujícím mostem přes údolí říčky Šlapanka. Hned v prvním lednovém týdnu jsme dokončili betonáž předposledního pole tohoto mostu. Nyní čekáme na výsledky zkoušek betonu a pokud výsledky budou v normě, provedeme v příštím týdnu předpětí pole nosné konstrukce. Následně budeme odbedňovat a demontovat skruž po betonáži, abychom ji začali budovat v posledním poli mostu mezi pilířem a opěrou. Pracuje se i na dalších mostech,“ uvedl to Martin Buček z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic.

​E.ON dokončil výstavbu 50 AC dobíjecích stanic pro elektromobiliy v osmi krajích

13.1. – V roce 2020 začala společnost E.ON s výstavbou veřejných AC dobíjecích stanic v rámci Operačního programu Doprava. Po třech letech tak vzniklo v osmi krajích České republiky 50 veřejných pozvolných dobíječek za téměř 16 milionů korun. Nejvíce jich stojí na území jižních Čech, a to více než polovina. U těchto stanic už dobilo své elektromobily několik tisíc uživatelů.

​Škoda Auto dodala v roce 2022 celosvětově 731 300 automobilů

11.1. – Uplynulý rok byl pro společnost Škoda Auto, stejně jako pro celé automobilové odvětví, naplněn řadou výzev. Avšak navzdory přetrvávajícímu nedostatku polovodičů, válce na Ukrajině, potížím v dodavatelském řetězci, rostoucím cenám energií a surovin a pokračující nejistotě na globálních trzích dodala automobilka zákazníkům celkem 731 300 vozů a vysoký zůstává i počet zatím nevyřízených objednávek. To dokládá, že poptávka po vozech Škoda je stále na vysoké úrovni. Vzrůstající popularita plně elektrického modelu Enyaq iV (+20 %) podle automobilky ukazuje, že elektrická ofenziva značky Škoda byla zahájena úspěšně. Kromě toho se i nadále těší velké zákaznické oblibě modely Škoda se spalovacími motory, nejprodávanější je i nadále Octavia následovaná vozy SUV Kamiq a Kodiaq. V roce 2022 Škoda také výrazně posílila své aktivity v oblasti internacionalizace: Na strategicky významném a rostoucím indickém trhu Škoda Auto své dodávky dokonce více než zdvojnásobila. Dalším klíčovým krokem k využití růstového potenciálu bude expanze na vietnamský trh.

​Příprava oprav Barrandovského mostu začne ve druhém čtvrtletí, dopravu neomezí

11.1. – Přípravné práce letošních oprav pražského Barrandovského mostu začnou ve druhém čtvrtletí a dopravu neomezí. Práce, které vyžadují omezení dopravy, jsou plánované na květen a opravy skončí v srpnu. Řekl to dosluhující náměstek primátora Adam Scheinherr. Zahájení prací na mostu budou předcházet opravy některých dalších komunikací. Rekonstrukce Barrandovského mostu začala loni na jižní polovině jeho jižní části. Práce jsou rozložené do několika let a mají trvat vždy jen část roku. Za celé období vyjdou na 594,5 milionu korun. Soumostí z roku 1983 tvořené dvěma částmi, severní a jižní, se dosud nikdy neopravovalo.

​Scania eviduje velký zájem o regionální elektrická vozidla

11.1. – Scania představila svou novou generaci regionálních elektrických vozidel loni v červnu. Od té doby již firma podle svého vyjádření eviduje na 640 objednávek a vidí i znatelný příklon zákazníků k bezemisním řešením. „Víme, že s naši širokou paletou elektrifikovaných vozidel můžeme nabídnout udržitelné a lokálně bezemisní řešení pro celou řadu našich zákazníků,“ řekl Fredrik Allard, Head of Electrification ve Scanii.


​Mercedes-Benz Trucks ČR se opět stal jedničkou mezi dovozci nákladních automobilů

10.1. – Mercedes-Benz Trucks obhájil po jednadvacáté v řadě celkové prvenství v prodeji nákladních automobilů nad 6 tun celkové hmotnosti v České republice. V roce 2022 bylo podle údajů z registru vozidel z 2. 1. 2023 v ČR nově registrováno celkem 8.563 nákladních automobilů, tedy jen o necelých 300 vozidel více, než v roce 2021. Z toho bylo 1.795 nákladních vozidel Mercedes-Benz s celkovou hmotností nad 6 t. Mercedes-Benz Trucks tím dosáhl opět prvního místa mezi dovozci a výrobci nákladních vozů, přičemž si oproti loňsku výrazně vylepšil podíl na trhu z 18,4 % na 21 %. Uvedlo to české zastoupení výrobce ve svém výročním hodnocení, které přinášíme v původním znění.

spinner