Silniční doprava

​V roce 2021 se razantně sníží emise z výfuků

6.11. – Automobilky se neustále snaží snižovat emise skleníkových plynů a zavádějí další nové technologie. Prezident Evropského sdružení výrobců automobilů Dieter Zetsche tvrdí, že v roce 2021 budou emise CO2 skoro o polovinu nižší než před deseti lety. Výroba motorů se pod vlivem požadavků na splnění emisních norem hodně změnila. V roce 2015 průměrné emise nových automobilů činily 119,6 g CO2/km a byly o 36,5 procent nižší ve srovnání s rokem 1995, kdy dosahovaly 186 g CO2/km. 

​O zimní údržbu části českých silnic se postarají soukromé firmy Premium

​O zimní údržbu části českých silnic se postarají soukromé firmy

6.11. – Silničáři v Česku jsou na příchod zimy připraveni. Ve skladech mají desetitisíce tun posypových materiálů a leckde čeká na svůj první výjezd i nová nebo vylepšená technika. V některých krajích budou letos zimní údržbu hlavních tahů provádět soukromé firmy, nikoliv krajští silničáři.

​Francouzské zastoupení značky Krone otevřelo nové centrum v Lyonu

Francouzské zastoupení výrobce návěsů Krone otevřelo za přítomnosti přibližně 250 hostů z logistiky nové centrum v Lyonu nedaleko mezinárodního letiště Saint-Exupéry. V zahajovacím projevu předseda představenstva Bernard Krone řekl: „Stále se držíme naší strategie být co nejblíže zákazníkovi. Jako profesionální výrobce návěsů samozřejmě zajišťujeme i všechny související služby a nabízíme kompletní servisní balíčky.“

​Nová řada CF a XF je kompletní, přijíždí nový model LF

Společnost DAF Trucks v září představila dalších jedenáct konfigurací podvozků řad CF a XF, a obě řady jsou tak nyní kompletní. A spolu s nimi také nový model LF. Se všemi těmito novinkami jsme měli možnost se seznámit i přímo v provozu v okolí španělské Barcelony. Všechna nová vozidla vykazují podle výrobce až o sedm procent nižší spotřebu paliva, která je výsledkem řady vylepšení, a především jinak integrovaných a zcela nových poháněcích soustav s nižšími otáčkami při provozní rychlosti vozidla.

​Nová vozidla na plyn výrazně snižují emise CO2

Společnost Volvo Trucks právě zahajuje prodej vozidel, která dokážou snížit množství emisí CO2 o 20 až 100 procent. Splňují normu Euro 6 a výkonem i úsporou paliva se vyrovnají vozidlům s naftovým pohonem. Daleko méně ale zatěžují ovzduší.

Ředitelem českého zastoupení DAF byl jmenován Ing. Luděk Šlajer

V polovině září byl do funkce ředitele zastoupení výrobce nákladních vozidel DAF pro Českou republiku a Slovensko, společnosti DAF Trucks CZ, s. r. o., oficiálně jmenován Ing. Luděk Šlajer.

Scania představila novou řadu XT do náročného terénu

Scania pokračuje v uvádění své nové generace nákladních vozidel a nyní představila i produkty a služby orientované na stavební sektor. Již na první pohled robustní design nové řady XT naznačuje, že novinka je určená zejména pro zákazníky, kteří se musejí vypořádat s vysokými nároky na provozuschopnost, produktivitu a odolnost vozidla.

​BAG testuje nový naváděcí systém pro silniční kontroly

Jedním z úkolů, které Spolkový úřad pro nákladní dopravu BAG plní, je provádění silničních kontrol podle zákona o silniční nákladní dopravě a zákona o mýtném na spolkových dálkových silnicích. Část kontrolní činnosti vyžaduje, aby personál BAG pomocí návěstidel navedl kontrolované vozidlo z jízdního pruhu na vyčleněné stanoviště kontroly u dálničního odpočívadla nebo parkoviště.

​Firma EDIKT převzala Volvo FH s jeřábem

Začátkem měsíce září převzala českobudějovická stavební společnost EDIKT nákladní vozidlo Volvo FH 8×4 tridem s hydraulickým jeřábem Epsilon. Konfigurace 8×4 tridem se zvedací a řiditelnou poslední nápravou byla zvolena kvůli co nejlepší manévrovatelnosti a malému poloměru otáčení.

​Na IAA byla představena studie Amarok Aventura Exclusive

Volkswagen Užitkové vozy představil na mezinárodním autosalonu IAA (Internationale Automobil-Ausstellung) ve Frankfurtu nad Mohanem dvě nové verze modelu Amarok. Studie prémiového pick-upu Amarok Aventura Exclusive v metalickém laku žlutá kurkuma představuje výhled na budoucí vrcholnou verzi s motorem TDI 3,0 litru. Vystavena byla rovněž nová speciální edice Dark Label, která bude k dispozici již od jara příštího roku.

spinner