Silniční doprava

Zájem o elektrické nákladní vozy MAN stále roste

2.7 – Poptávka dopravních společností po novém těžkém nákladním automobilu MAN s elektrickým pohonem stále roste – díky nedávnému výraznému rozšíření portfolia až na milion možných variant.

​Silničáři zahájili stavbu poslední jihočeské části D3, hotovo bude v roce 2027

1.7. – Ředitelství silnic a dálnic zahájilo v pátek stavbu posledního úseku dálnice D3 na jihu Čech z Kaplice-nádraží do Nažidel. Je dlouhý 12 kilometrů, bude stát 4,3 miliardy korun bez DPH a postaví ho sdružení firem MI Rouads. Součástí stavby bude 14 mostů, z toho dvě mostní estakády celkem dlouhé 1,5 kilometru. Dálnice se otevře po částech, po prvním úseku se řidiči projedou koncem roku 2026, celý bude hotový v září 2027. Tím bude průjezdná celá jihočeská část D3 od Mezna k rakouským hranicím, řekli dnes novinářům zástupci ministerstva dopravy, ŘSD a zhotovitele.

​Společnost DHL Supply Chain investuje do udržitelných paliv, aby snížila emise oxidu uhličitého

29.6. – Společnost DHL Supply Chain otestovala využití zkapalněného biometanu (bioLNG) a hydrogenovaných rostlinných olejů (HVO100) v reálném provozu. Do testu bylo zapojeno pět tahačů s návěsem. Vozidla se pohybovala na svých pravidelných dálkových trasách do Německa a Maďarska. Během tříměsíčního testování byla v případě bioLNG průměrná úspora emisí CO2e 80 %, u HVO100 88 %.

​Blíží se oprava a úplná uzavírka frekventovaného průtahu Hlučínem

28.6. – Přibližně za týden začíná oprava velice frekventované komunikace zásadního významu. Od příštího čtvrtka 4. července odstartuje zhruba tříměsíční rekonstrukce silnice I/56 přes Hlučín, kudy projíždí přes 13 tisíc aut všech kategorií denně. Uvedl to Miroslav Mazal ze Samostatné oddělení komunikace Ředitelství silnic a dálnic.

​Futtec expanduje a přichází se samostatnými mikrovlnnými pecemi pro celoroční opravy výtluků

28.6. – Česká společnost Futtec, která vyvinula patentovaný mikrovlnný systém pro celoroční, neinvazivní a trvanlivou opravu výtluků na asfaltových površích, za poslední rok posílila své postavení na tuzemském trhu. Dosáhla toho i díky úsilí svého vývojářského týmu, který neustále pracuje na inovacích konstrukčního řešení unikátních strojů: mezi jeho nejžhavější novinky patří již třetí, velmi výkonná generace „mikrovlnného cestáře“ série FT3 a samostatná strojní sestava s mikrovlnnou pecí FF-9, dosud využívanou jako součást zařízení FT3. Samostatné mikrovlnné pece, určené především pro potřeby měst a obcí, slouží k dočasné, rychlé, celoroční a ekonomicky výhodné opravě větších výtluků na silnicích II. a III. tříd teplou balenou směsí.

​V Plzni se uskutečnil 23. ročník konference Trends in Automotive Logistics

27.6. – Jak se dostat do rychlého pruhu digitalizační dálnice, udržet tempo s novými trendy v logistice a zároveň zachovat klidnou hlavu? Své recepty představili řečníci na 23. ročníku konference Trends in Automotive Logistics, kterou pořádala 18. června v Plzni společnost Aimtec ve spolupráci s DTIHK a IHK Regensburg. Na pódiu konference zaznělo zamyšlení nad digitální transformací dodavatelských řetězců, zkušenosti z průmyslové praxe a tipy na udržení digitálního well-beingu.

​Dohlížet na kamiony bude Inspekce silniční dopravy

Centrum služeb pro silniční dopravu se od 1. července 2025 změní na Inspekci silniční dopravy (INSID). Silniční inspekce bude kontrolovat například technickou způsobilost vozidel, povinné přestávky a odpočinky, provádět kontrolní vážení, zaměřovat se na podvody s tachografy a používání zařízení, která zabraňují přimíchávání AdBlue.

​Novým generálním ředitelem skupiny ORLEN Unipetrol je Mariusz Wnuk

26.8. – Novými členy představenstva ORLEN Unipetrol, a. s., se stali Mariusz Wnuk a Zbigniew Pawłucki. Mariusz Wnuk byl na včerejším zasedání představenstva zvolen předsedou představenstva a bude vykonávat funkci generálního ředitele skupiny ORLEN Unipetrol. Zbigniew Pawłucki byl zvolen místopředsedou představenstva skupiny ORLEN Unipetrol.

​DB Schenker spouští v rámci platformy Connect emisní kalkulačku

27.6. – Začátkem letošního roku vstoupila v platnost nová směrnice CSRD zavazující korporace k ESG reportingu. Velké společnosti tato povinnost čeká již příští rok a střední podniky v dohledu dvou let. Logistická společnost DB Schenker chce svým zákazníkům rozvahu nad ESG reportingem ulehčit, a proto do své platformy Connect zakomponovala emisní kalkulačku i report mapující uhlíkovou zátěž. Zákazníci si nyní mohou vypočítat kolik emisí přeprava jejich zboží vyprodukuje a dle výsledku vhodně zvolit logistické řešení.

​Goodyear otvírá čtvrtý ročník průzkumu udržitelnosti v oboru dopravy

25.6. – Cílem průzkumu Sustainable Reality Survey je odkrývat úroveň znalostí, pokrok a největší překážky při zavádění trvale udržitelných postupů do praxe evropských dopravců. Do ankety společnosti Goodyear se mohou dopravci zapojovat na odkazu www.sustainablerealitysurvey.eu/cs do 21. července 2024. Stejně jako v předchozích letech bude za každý vyplněný dotazník vysazen jeden strom.

spinner