Silniční doprava

Moravskoslezský finanční úřad eviduje přeplatky na silniční dani za 134 milionů

24.9. - Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj eviduje přeplatky na silniční dani ve výši 134 milionů korun a vyzývá poplatníky, aby o ně požádali. Přeplatky nebývale rostou i kvůli placení záloh na daň, která byla od ledna zrušena, což ne všichni zaregistrovali. ČTK to řekla mluvčí úřadu Petra Homolová.

Začala stavba obchvatu Jaroměře za 688 milionů korun, hotovo má být v roce 2024

23.9. - Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) včera oficiálně zahájilo dlouho připravovanou stavbu obchvatu dvanáctitisícové Jaroměře na Náchodsku. Obchvat po severním okraji města odvede z Jaroměře tranzitní dopravu ve směru z Hradce Králové na Náchod a Polsko. Řidičům by měl začít sloužit v září 2024. Obchvat postaví společnost Metrostav Infrastructure za 688 milionů korun bez daně. Předpokládaná cena před soutěží byla 863 milionů korun.

Po silnicích v Česku projela v srpnu nákladní vozidla z 51 zemí

22.9. - Exportní orientace české ekonomiky a její umístění ve středu Evropy přispívají k tomu, že je ČR součástí významných dopravních tras v Evropě. V srpnu tak kromě vozidel z České republiky projela po našich silnicích vozidla z dalších padesáti zemí světa: nejčastěji registrovaných v Polsku a na Slovensku, ale výjimečně také z USA, Turkmenistánu, Kypru či Mongolska.

Test modelu Peugeot e-Traveller - 9. díl

Řešení pro zelenou logistiku: Peugeot e-Traveller

22.9. - Blížíme se do finále pětiměsíčního testu elektrického e-Travelleru. Ještě však stihneme další detaily dobíjení.

ŘSD zajistilo 85 procent pozemků pro poslední část obchvatu Olomouce

21.9. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zajistilo pro dlouho plánovanou poslední část dálničního obchvatu Olomouce mezi Slavonínem a Křelovem už 85 procent pozemků. Řekl to dnes Miroslav Mazal z olomoucké pobočky ŘSD. Stavbu tříkilometrového úseku obchvatu, díky kterému se přestanou tvořit dlouhé kolony před křižovatkou poblíž hypermarketu Globus v západní části města, plánuje ŘSD zahájit v roce 2024. Zprovozněn by měl být v roce 2026. Dokončení obchvatu Olomouce bude stát zhruba miliardu korun.

Model DAF XD získal ocenění „International Truck of the Year 2023“

21.9. - Řada DAF XD nové generace pro specializovanou a distribuční přepravu získala ocenění „International Truck of the Year 2023“. Harald Seidel, prezident společnosti DAF Trucks, v rámci slavnostního předávání cen na IAA Transportation v německém Hannoveru převzal nejprestižnější ocenění v odvětví dopravy. Řada XD – včetně celé řady plně elektrických variant s dojezdy přes 500 kilometrů na jedno nabití – byla včera oficiálně odhalena na veletrhu IAA.

Finanční správa eviduje přeplatky silniční daně 1,5 miliardy korun

20.9. - Finanční správa eviduje přeplatky více než 1,5 miliardy korun na zálohách silniční daně. Přeplatky vznikly po novele zákona, která omezila okruh vozidel, za která se silniční daň platí. Finanční správa dnes doporučila poplatníkům, aby požádali o vrácení přeplatku. Po šesti letech nárok na vrácení zanikne.

Výrobci vozidel dohání ztráty z první poloviny roku, drahé energie ale ohrožují celý sektor

20.9. - Výroba automobilů v České republice se po letních měsících konečně dostala do černých čísel. Od začátku roku bylo vyrobeno celkem 801 774 nových osobních vozidel (+ 3,4 %). Za růstem stojí zlepšení situace v dodavatelsko-odběratelských řetězcích, ale také nízká srovnávací základna loňského roku. Od května loňského roku totiž začalo docházet k postupnému poklesu produkce v důsledku nedostatku polovodičových čipů. Ani mírné zlepšení situace ve finální výrobě ale firmy automotive a zejména dodavatele, neuchrání před devastujícími dopady vysokých cen energií, které extrémně zvyšují produkční náklady i nejistotu plánování na příští rok a nadále tak ohrožují jejich existenci.

Řidiči podceňují kontrolu zraku, během října si mohou nechat zrak změřit zdarma

19.9. - BESIP a GrandOptical si přístup řidičů k péči o zrak letos zmapovaly průzkumem. V něm se ukázalo, že zhruba každý pátý řidič auta si na řízení nebere brýle, přestože by měl. Při jízdě na kole je to dokonce polovina. Rizikem je také podceňování pravidelného měření – jen asi polovina lidí si nechává změřit zrak alespoň jednou za dva roky a 14 % řidičů nebylo na měření nikdy. Podle reálných loňských výsledků měření zraku přitom zhruba každé čtvrté měření skončilo doporučením změny korekce o nejméně 0,75 dioptrie. Měření zdarma bude probíhat ve všech 60 prodejnách GrandOptical po celý říjen.

Kotevním nájemcem v AFI City 1 je společnost Škoda Auto

19.9. - Developerská společnost AFI Europe podepsala nájemní smlouvu se společností Škoda Auto. Ta si v první kancelářské budově v nové čtvrti AFI City, vznikající na bývalém brownfieldu v Praze 9, pronajme celkem 5 podlaží s téměř 5 000 m2 plochy. Navíc Škoda Auto plánuje v rámci budovy AFI City 1 další expanzi. Největší výrobce automobilů v Česku bude prostor využívat zejména jako kanceláře; jedno celé podlaží bude vyhrazeno pro vzdělávací institut „42 Prague“, kde by během příštích tří let mělo získávat kvalifikaci až 450 studentů. Dalším novým nájemcem budovy AFI City 1 je společnost Nussli (CZ) specializující se na interiérový design a truhlářská řešení. Ta bude působit na 470 m2 plochy. Dalších 600 m2 si v AFI City pronajala francouzská farmaceutická společnost Pierre Fabre zaměřující se především na dermatologii, onkologii, angiologii a dermokosmetiku, kterou pod značkami Avène, A-Derma, Klorane a Ducray prodává v českých a slovenských lékárnách.

spinner