DN č. 19 - IAA Hannover 2018, Automobilová technika, InnoTrans Berlín, vychází 13.9., uzávěrka již 23.8.! 

Silniční doprava

V Rakousku vyzkouší, zda zvýšit maximální rychlost na dálnici

31.7. – Řidiči budou moci jet od středy 1. srpna na dvou úsecích rakouské dálnice A1 mezi Vídní a Salcburkem rychlostí až 140 kilometrů za hodinu. Ministerstvo dopravy, v jehož čele stojí Norbert Hofer, chce totiž v rámci pilotního projektu rok testovat, zda by bylo přínosné zvýšit maximální povolenou rychlost na dálnici ze současných 130 kilometrů za hodinu. Podobný projekt už v Rakousku jednou ztroskotal, testy totiž tehdy ukázaly, že přibylo škodlivin, hluku a zvýšilo se i riziko dopravních nehod.

Uber přestane vyvíjet samořízené nákladní vozy

31.7. – Přední světový provozovatel alternativní osobní přepravy Uber Technologies přestane vyvíjet samořízené kamiony. Podle svého pondělního sdělení se chce s touto technologií nadále soustředit pouze na osobní vozy. První komerční samořízený nákladní vůz na světě poslal Uber na silnici v roce 2016.

Aktuality ze světa 29/2018 Premium

Aktuality ze světa 29/2018

20.7. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – V Německu pokračuje výprodej námořní flotily. Německá obchodní flotila se nadále zmenšuje. V letošním prvním pololetí prodali němečtí rejdaři 133 lodí. Mezi nimi bylo 72 kontejnerových nosičů, 27 bulkerů, 15 víceúčelových lodí, 13 tankerů a šest jiných plavidel. Pokračoval tedy loňský výprodejový kurs. V roce 2017 se vyprodalo 300 jednotek – jako nikdy předtím během jediného roku. Německá obchodní flotila, která v roce 2015 dosáhla špičky počtem 3 784 lodí, se zmenšila ke konci loňského na 2343 jednotek. V současnosti je stav 2227 plavidel. Z tohoto důvodu rostou obavy, že se HSH Nordbank může oddělit od dalších stovek jednotek, což vede v branži k poplašné náladě. Prezident Svazu německých rejdařů řekl: „Očekáváme jenom v souvislosti se změnou majitelů u HSH Nordbank, že se může prodat dalších 400 lodí. Když tyto lodě půjdou do ciziny, znamená to významnou škodu pro námořní stanoviště Německa.“ Alexander Geisler, předseda lodních makléřů v Hamburku uvedl: „Z našeho pohledu by stálo přinejmenším za zvážení pokusit se ovlivnit vývoj ve vlastní odpovědnosti – také v zájmu námořního sektoru a co nejnižšího dopadu na podniky. Na straně kupujících jsou hlavně rejdaři z jiných zemí, zejména z Řecka. Ceny byly 50 až 70 procent pod pořizovací hodnotou.“

Stát v pololetí na mýtném vybral 5,4 miliardy Kč, meziročně víc

20.7. – Za prvních šest měsíců letošního roku vybral stát na elektronickém mýtném 5,4 miliardy Kč, což je o 4,85 procenta meziročně víc. Kontinuální růst výběru mýta je dán především posilováním české i evropské ekonomiky. Vyplývá to z údajů správce mýtného systému, společnosti Kapsch. Stát na mýtném od roku 2007 vybral celkem 93,4 miliardy Kč.

Evropská komise kritizovala Volkswagen za přístup k zákazníkům v EU

18.7. – Evropská komise včera kritizovala německou automobilku Volkswagen za její přístup k evropským spotřebitelům v souvislosti s aférou označovanou jako Dieselgate. Společnost podle evropské exekutivy neposkytla uživatelům v EU plné záruky, že úpravy po aféře svolaných 8,5 milionu osobních automobilů nemají vliv na výkonnost vozů.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - červen 2018

Evropská logistická asociace – ELA

PŘÍPRAVA UDĚLENÍ EVROPSKÝCH LOGISTICKÝCH CEN ELA 2018

ELA informuje o letošních finalistech v obou hlavních soutěžích – Projektech roku a Profesionálech ro­ku.

LNG u kamionů je alternativním palivem budoucnosti

V plánech Evropského parlamentu a Evropské komise na ambiciózní snížení emisí CO2 u kategorie nákladních vozů hraje velkou roli použití zkapalněného zemního plynu LNG jako alternativního paliva k naftě. Při spalování LNG je produkováno výrazně méně pevných částic a oxidů dusíku NOx i ve srovnání s normou Euro 6.

Krone představil systémy zabezpečení nákladu

Společnost Krone na veletrhu We are Transport, který se uskutečnil ve dnech 1. až 3. června na bruselském výstavišti Expo, představila plachtový návěs (curtainsider) Profi Liner vybavený systémy uchycení a zabezpečení nákladu Multi-Lock a Multi-Block.

Pomáháme firmám optimalizovat tankování, mýtné platby i snižovat administrativu

Společnost DKV Euro Service pomáhá již od roku 1934 profesionálům v dopravě k výrazným finančním a časovým úsporám. Majitelům nákladních vozů i firemním flotilám poskytuje především služby v oblasti bezhotovostních plateb. Držitelé více než tří milionů tankovacích karet DKV mají ve 42 zemích Evropy k dispozici 49 000 partnerských čerpacích stanic a 12 100 servisů.

Přehled sociálních aspektů silničního balíčku

Výbor pro dopravu a cestovní ruch TRAN Evropského parlamentu před dvěma týdny hlasoval o sociálních aspektech silničního balíčku upravujícího pravidla pro vysílání řidičů v mezinárodní silniční dopravě. Poslanci v něm rozhodli, že tranzit a mezinárodní doprava budou z pravidel o vysílání vyjmuty. Informace o pozadí projednávání tématu a další souvislosti zveřejňujeme v přehledu, který poskytla česká europoslankyně Martina Dlabajová (viz i text Silniční balíček se zvrhl v boj mezi východem a západem).

spinner