DN č. 24 - Logistika, Železniční doprava, Dopravní infrastruktura - vychází 22. 11., uzávěrka již 1. 11.!!! 

Silniční doprava

TADAO převzala klíče od pětistého autobusu Crealis

Během výstavy Evropského týdne mobility, která se konala v červnu v Paříži na výstavišti Porte de Versailles, předala společnost IVECO Bus zástupcům dopravní sítě TADAO oficiálně klíče od jednoho ze svých 41 hybridních 18metrových autobusů určených pro systém Bus Rapid Transit. Jde o pětistý vůz Crealis vyrobený v závodě Annonay ve francouzském departementu Ardche.

Nákladní silniční přeprava stojí na prahu nové éry

Nákladní silniční přeprava stojí díky inovacím a nástupu nových a chytřejších technologií na prahu nové éry. Podobně jako internet a chytré telefony od základu změnily životy jednotlivců, promění digitální technologie a od nich odvozené chytré služby způsob fungování přepravních společností. V červenci to oznámila společnost Eurowag.

Prvních pět tahačů Ford pro ČSAD Logistik Ostrava

Generální ředitel společnosti ČSAD Logistik Ostrava, a. s., Miroslav Konečný převzal koncem června prvních pět tahačů Ford Trucks. Na přípravě vozidel k předání spolupracoval autorizovaný servisní partner v Olomouci, společnost KAR-mobil, s. r. o.

Prototyp Urban Lab 2 dosáhl o 12,8 procenta nižší spotřeby

Po osmi měsících vývoje a sedmi měsících testování prototypu distribučního vozidla Urban Lab 2 dosáhl Renault Trucks snížení spotřeby paliva a emisí CO2 v městském a příměstském prostředí o 12,8 procenta v porovnání se standardním vozidlem. Tohoto výsledku bylo dosaženo optimalizací aerodynamiky, pohonu, pneumatik a komunikací mezi infrastrukturou a vozidlem.

V Říčanech opět platí zákaz průjezdu kamionů

24.9. – V Říčanech u Prahy v sobotu začal opět platit zákaz průjezdu kamionů. Původní zákaz vyhlášený loni v listopadu krajský úřad zrušil. Město ale podstoupilo celý proces znovu a opatření obecné povahy nyní znovu nabylo účinnosti.

Ministerstvo dopravy uzavřelo desetiletý kontrakt na mýtné s konsorciem firem CzechToll a SkyToll

21.9. – Ministerstvo dopravy včera uzavřelo desetiletý kontrakt s konsorciem firem CzechToll a SkyToll na provozování mýtného systému na dálnicích a vybraných silnicích první třídy. Novinářům to oznámil ministr dopravy Dan Ťok, dohodu potvrdil i vítězný CzechToll. Stalo se tak krátce poté, co Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) včera zamítl stížnost neúspěšné firmy Kapsch Telematic Services proti tendru. Podle firma Kapsch, který v České republice provozuje dosavadní mýtný systém, jde o předem připravený scénář.

PR text

Praha již dva roky přispívá k rozvoji ekologické logistiky a dopravy

17.9. Velký vliv na stav ovzduší v Praze má osobní i nákladní doprava. Toxický vzduch ve velké míře ovlivňuje imunitu, způsobuje respirační onemocnění, přispívá ke vzniku rakoviny a dokonce může mít různé dopady na psychické zdraví člověka. Evropská federace pro dopravu a životní prostředí nedávno konstatovala, že se čtyři dny pobytu v hlavním městě mohou přirovnat k vykouření čtyř cigaret.

Aktuality ze světa 35/2018 Premium

Aktuality ze světa 35/2018

14.9. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Mýtné je požadováno v SRN již pro vozidla od 3,5 tuny. Výbor pro životní prostředí Spolkové rady přichází s tímto požadavkem. Také autobusy by měly být zahrnuty pod mýtné pro spolkové dálkové silnice.Nejde údajně jen o zvýšení příjmů pro infrastrukturu těchto komunikací. Má jít o naplňování cíle převodu dopravy ze silnic na železnici. Závěrečná doporučení výborů pro životní prostředí, dopravu a hospodářství bude Spolková rada diskutovat v blízké době. Výbor pro životní prostředí považuje za nezbytné, aby se mýtné z nákladních vozidel rozšířilo rovněž na nižší stupně komunikací, tedy na okresní a krajské sítě. Jde o vytvoření stejných životních podmínek na celém území státu. Výbory pro dopravu a životní prostředí vítají osvobození od mýtného pro elektrická nákladní auta. Ovšem spatřují v tom znevýhodnění železnice. Proto požadují ulehčení na drážní straně. Dále výbory pro dopravu a pro hospodářství požadují změnu v zákoně o mýtném na dálkových silnicích tak, aby se mýtné vztahovalo rovněž dopravy zemědělských podniků. A konečně výbor pro životní prostředí ještě požaduje vyšší sazby mýtného za hlukové zatížení v noci.

Česko a Rakousko uzavřou smlouvy o přeshraničním propojení dálnic do Vídně a Lince

14.9. – Dokončení jihočeské dálnice D3 a propojení s rakouskou S10 nebo obchvat Mikulova na D52 a spojení s dálnicí A5 byly hlavními tématy jednání ministra dopravy Dana Ťoka s rakouským ministrem Norbertem Hoferem ve Vídni. K oběma dálničním spojením by měly být sjednány mezistátní smlouvy. Dan Ťok také zopakoval požadavek několika členských států EU na vynětí mezinárodní dopravy z aplikace obecné směrnice o vysílání pracovníků v rámci tzv. Balíčku mobility.

Společnost Eurowag inovovala svou vizuální identitu

12.9. – Společnost Eurowag, poskytovatel integrovaných řešení mobility v Evropě, inovovala svou identitu tak, aby v souvislosti s nedávným uvedením vlastní palubní jednotky systému evropského elektronického mýta odpovídala novému postavení firmy. Úpravou a vylepšením rovněž prošly vnější symboly společnosti včetně loga, vzhledu platební karty, moderního barevného schématu či vzhledu nákladních vozů.

spinner