DN č. 13 - Silniční nákladní doprava, Autobusová doprava, vychází 21.6., uzávěrka již 31.5.! 

Silniční doprava

Aktuality ze světa 16/2018 Premium

Aktuality ze světa 16/2018

17.4. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Saudská Arábie usiluje o přístup k úmluvě TIR. Tamní rada ministrů schválila přístup k Úmluvě OSN TIR, aby podpořila zlepšení regionální integrace. Kolem 30 procent světového obchodu směřuje přes Rudé moře a Saudská Arábie je v tomto směru aktivní prostřednictvím Kooperační rady Arabského zálivu a působením na Středním východě. Umožňuje jí to její geografické i ekonomické postavení. Kromě toho existuje návaznost na Saudskou vizi 2030 – strategii přeměnit zemi v logistickou křižovatku pro Asii, Evropu a Afriku. Rozhodnutí přistoupit k systému TIR má pomoci zlepšit a profesionalizovat silniční a přeshraniční dopravu. Ve spojitosti se světovou konferencí IRU 2018 v letošním roce v Ománu se uvádí, že IRU bude usilovat o vstup dalších arabských zemí do globální sítě TIR. Ve hře bude také utváření nových intermodálních koridorů propojujících Afriku, Asii a Evropu přes země začleněné do Kooperační rady Arabského zálivu. Dvoustranný obchod mezi arabskými zeměmi je v současnosti na nízké úrovni (dosahuje pouze 10 až 15 %) a zavedení systému TIR by mělo výrazně podpořit zlepšení regionální hospodářské a obchodní integrace.

Letošní zima byla podle silničářů ohledně nákladů podprůměrná

16.4. – Letošní zimní sezona na českých dálnicích a silnicích byla podle silničářů z hlediska nákladů podprůměrná. Celkové náklady na zimní údržbu se vyšplhaly na 749 milionů Kč, což je o zhruba 20 milionů Kč méně, než loni. Oznámilo to Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Aktuality ze světa 15/2018 Premium

Aktuality ze světa 15/2018

13.4. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – Tříměsíční intervalové stávky francouzských železničářů. Od 3. dubna stávkují po tři měsíce až do 28. června, aby vyjádřili svůj protest proti plánované reformě francouzské dráhy SNCF. Pracovní boj je pojat tak, že po dvou dnech stávky následují tři dny pracovní. Tím chtějí odbory účinně narušovat drážní provoz, avšak současně chtějí držet v mezích hněv cestujících, jakož i své mzdové ztráty. V dotazovacích akcích 63 % Francouzů neprojevilo porozumění pro odpor proti reformě. Posledním popudem k tvrdým bojovým akcím byly závěry ministerské rady ze 14. března. Tím bylo zřejmé, že vláda chce prosadit drážní reformu v případě potřeby dekretem. Měl by jej projednávat parlament, kde se neočekává zásadní problém při schvalování, a to s ohledem na hlasovací většinu vládní koalice. Zásadní elementy drážní reformy má přinést návrh zákona včetně otevření francouzského drážního trhu konkurenci a k tomu změnu organizace, managementu a právní formy státní dráhy SNCF. Cílem má být, aby SNCF byla efektivnější a tím byla fit pro soutěž se soukromými konkurenčními podniky

České Budějovice nakoupí autobusy na zemní plyn, otevřely plnící stanici

13.4. – Plnicí stanici CNG pro novou flotilu autobusů včera zprovoznil Dopravní podnik města České Budějovice. Podnik kupuje 24 nových autobusů na stlačený zemní plyn za 172,7 milionu Kč, 85 procent ceny pokryla dotace EU. Stanici na CNG zaplatil městský dopravce ze svých zdrojů, stála 27 milionů. Oznámil to mluvčí dopravního podniku Viktor Lavička. MHD ve městě ročně přepraví 38,6 milionu cestujících.

BusStore působí na trhu již pět let a dále roste

Prodejce ojetých autobusů BusStore (součást koncernu EvoBus) slaví pět let na trhu. Firmě se podařilo vybudovat si přední pozici na trhu použitých autobusů v Evropě. V jubilejním roce se BusStore ještě více přiblížil ke svým zákazníkům: přišel s novými pobočkami a službami a ve dnech 9. a 10. března se ve Varšavě uskutečnil veletrh BusStore Show, poprvé jinde než v německém Ulmu.

Volvo modernizovalo svou řadu FE

Společnost Volvo Trucks rozšiřuje řadu nízkopodlažních kabin pro nákladní vozidla Volvo FE o několik dalších prvků pro náročné dopravní zakázky v městském provozu. Většina nových prvků se týká zvyšování bezpečnosti a produktivity řidičů. Současně se nově nabízí plynový pohon pro všechny kombinace kabin a podvozků vozidel Volvo FE. Díky tomu jsou vozidla Volvo FE vhodnou volbou pro náročné dopravní zakázky v městském provozu, včetně možnosti přizpůsobení konkrétním potřebám dopravců.

Zahájen prodej inovovaných Transitů Custom a Tourneo Custom v ČR

V březnu začal v České republice prodej inovovaných modelů Ford Transit Custom a Tourneo Custom. Podrobně seznámit jsme se s nimi mohli před dvěma týdny v nově otevřeném Technickém školicím centru společnosti Ford Motor Company, a. r. o., v pražských Letňanech.

Model eActros je již v provozu u zákazníků

Společnost Mercedes-Benz Trucks byla v roce 2016 prvním výrobcem na světě, který uvedl elektricky poháněné těžké nákladní vozidlo. Nyní podniká další krok a v únoru začala předávat prvních deset nákladních vozidel eActros (s celkovou hmotností 18 nebo 25 tun) s elektrickým pohonem do zkušebního provozu u zákazníků.

BMW úspěšně testovala Iveco Stralis NP s LNG pohonem

Německá automobilka BMW testovala v rámci pilotního logistického projektu tahače IVECO Stralis NP s plynovým pohonem. IVECO více než dvě desetiletí vyvíjí inovativní technologická řešení využívající zemní plyn a v současné době je jediným výrobcem, který nabízí nákladní vůz s čistě plynovým pohonem (Stralis NP) určený pro dálkovou dopravu.

Nákladní doprava s digitálními dokumenty se stává realitou

Nákladní doprava s digitálními dokumenty se stává realitou v zemích Beneluxu. Dopravci v Nizozemsku, Belgii a Lucembursku mohou využívat výhod bezpapírového nákladního listu – prozatím v rámci zkušebního provozu, který byl slavnostně spuštěn 5. března letošního roku.

spinner