Silniční doprava

ČESMAD Bohemia: Bezprecedentní zvyšování nákladů dusí české autodopravce

6.5. - ČESMAD Bohemia dlouhodobě publikuje čtvrtletní index nákladů v silniční dopravě. Náklady v kamionové dopravě vzrostly v 1. čtvrtletí o 5,86 % ve vnitrostátní dopravě o 7,13 %. Obdobně se náklady zvyšovaly už v poslední čtvrtině loňského roku a kvůli extrémnímu růstu ceny nafty, vysoké inflaci a úrokovým sazbám očekáváme další výrazný skok v nákladech v aktuálním čtvrtletí. Zvyšující se náklady se dopravcům nedaří zcela promítat do cen pro zákazníky. To dokládají i aktuální výsledky v Barometru nákladní dopravy. Dopravci vždy odpovídají na otázku, zda dosáhli v posledním čtvrtletí zisku, jestli očekávají zisk v probíhajícím čtvrtletí a jak vidí zakázky na půl roku dopředu.

Volvo Trucks zvyšuje rychlost řazení převodovky I-Shift až o 30 procent

6.5. - Inteligentní automatizovaná převodovka I-Shift společnosti Volvo Trucks je nyní rychlejší než kdy dříve. Rychlejší odezva poskytuje lepší jízdní vlastnosti a plynulost jízdy jak dieselových, tak elektrických nákladních vozidel těžké řady. Výrazného zlepšení jízdních vlastností, které bylo přidáno do hnacích soustav na všech úrovních emisí, je dosaženo novým způsobem interakce převodovky I-Shift s motorem. Aktualizace zahrnuje rychlejší aktivaci spojky, která má za následek kratší přerušení točivého momentu. Také řazení převodových stupňů je hladší pro harmoničtější zážitek z jízdy.

​Eurowag: Naše komplexní podpora elektromobilů je pro klienty zásadní

Společnost Eurowag je celoevropskou integrovanou platformou pro platby a mobilitu zaměřenou na odvětví silniční dopravy. Stranou její pozornosti nezůstává ani elektromobilita a alternativní paliva. Co v těchto oblastech nabízí, to nám přiblížili David Nurkovič, Product Owner eFleet Management, a Roy van Son, Alternative Fuel Manager.

​MVDr. Martina Šmídlová: Nechceme se spokojit s ničím jiným než s růstem

Společnost Šmídl Holding působí na trhu od roku 1990 a za tu dobu se vypracovala v předního poskytovatele dopravních a logistických služeb. Jak funguje v současné době a jaké jsou její plány do budoucna, to nám přiblížila její jednatelka MVDr. Martina Šmídlová.

​Raluca Marian: Green Compact IRU dobře zapadá do ambicí Zelené dohody pro Evropu

Odvětví silniční dopravy prochází v posledních letech nelehkým obdobím. Po dvou letech pandemie koronaviru přišlo prudké zdražení pohonných hmot a to vše se děje na pozadí snad o dekarbonizaci silniční dopravy, která si vyžádá nemalé finanční prostředky. O vyjádření, čím se aktuálně zabývá Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU), jsme požádali vedoucí její stále delegace při EU Ralucu Marian.

​Martin Klíma (E.ON): V následujících letech chceme vybudovat ultrarychlé dobíjecí huby s výkonem 900 kW

5.5. - Společnost E.ON se dlouhodobě zaměřuje na podporu elektromobility a je také spoluzakladatelem Elektromobilní platformy v České republice. Současný stav v oblasti dobíjecí infrastruktury i plány do budoucna nám přiblížil vedoucí oddělení Mobility Services Martin Klíma.

ŘSD staví v Plzni tunel pod modernizovanou železniční tratí na České Budějovice

5.5. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) staví v Plzni-Božkově tunel pod modernizovanou železniční tratí ve směru na České Budějovice. Nejprve vybuduje takzvaný tunelový zárodek, který bude mít dva tubusy dlouhé asi 180 metrů a přijde zhruba na miliardu korun. Dosud se prostavěla polovina. Tunel dokončí mezi roky 2029 až 2032, kdy v místě povede nová silnice I/20, tedy východní okruh Plzně. ČTK to řekl ředitel plzeňského ŘSD Miroslav Blabol.

ContiConnect 2.0 přináší digitální správu pneumatik budoucnosti

4.5. - Společnost Continental představuje novou generaci systému správy pneumatik ContiConnect. Verze 2.0 zavádí nezbytnou infrastrukturu pro komplexní digitální správu pneumatik budoucnosti. Continental jakožto technologická společnost doposud ladila prostředí svého systému tak, aby bylo dokonale v souladu s konkrétními požadavky zákazníků provozujících vozové parky po celém světě.

Zahájení prodeje nového modelu Mercedes Benz Třída T

4.5. - Nový model Mercedes‑Benz Třída T lze již objednávat. Prémiové kompaktní MPV pro rodiny a zákazníky s vášní pro aktivní trávení volného času přichází na trh nejprve v pětimístné variantě. Později bude k dispozici také verze s delším rozvorem a až sedmimístným interiérem. Na prvních trzích budou vozy Třídy T předány zákazníkům v červenci. Ceny začínají od 529 500 Kč za verzi T 160 poháněnou zážehovým motorem o výkonu 75 kW (102 k) ve spojení s mechanickou převodovkou ve standardní výbavě.

V Německu lze používat CMR také elektronický

3.5. – Ve spolkovém věstníku (Federal Law Gazette) byl 9. března 2022 oznámen vstup v platnost dodatkového protokolu k Úmluvě o přepravní smlouvě v mezinárodní silniční nákladní dopravě (CMR), týkající se elektronického nákladního listu (Federal Law Gazette 2022 II, s. 231). Základem je „Zákon o dodatkovém protokolu ze dne 20. února 2008 k Úmluvě z 19. května 1956 o přepravní smlouvě v mezinárodní silniční nákladní dopravě (CMR), týkající se elektronického nákladního listu“ (Federal Law Gazette 2021 II, s. 1035).

spinner