Silniční doprava

​E-shopy: Prodej dálničních známek by byl pro nás ztrátový

30.8. – Prodej elektronických dálničních známek v internetových obchodech bude pro e-shopy ztrátový. Jejich zapojení do projektu v současnosti nedává žádný smysl. Oznámila to Asociace pro elektronickou komerci (APEK), která se účastnila veřejné konzultace k projektu.


​Slovenská policie po tragických nehodách zintenzivní kontroly

28.8. – Slovenská policie po nárůstu počtu tragických dopravních nehod ohlásila zintenzivnění kontrol na silnicích, do kterých chce nasadit maximální počet policistů. Zaměřit by se měli na odhalování nejčastějších příčin nehod, informovala ČTK mluvčí slovenského policejního prezidia Denisa Bárdyová.

Vjezd do centra Brna bude přísnější, návštěvy nevjedou

27.8. – Brno zásadně omezilo vjezd autem do historického jádra města. Úpravu rezidentního parkování, která dopravu v centru omezí, schválili  radní. Řidiči tam již nevyužijí krátkodobé návštěvnické oprávnění. Do centra vjedou autem pouze lidé, kteří tam trvale bydlí nebo podnikají. Změny začnou platit od 1.září. V příštím roce přibude také dalších osm oblastí města s modrými parkovacími zónami. Novinářům to řekl radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS).

​Policejní akce se od čtvrtka do neděle zaměří na rychlost i pásy

26.8. – Policie naplánovala na konec prázdnin akci zaměřenou na bezpečnost v dopravě. Od čtvrtka do neděle se chce soustředit mimo jiné na dodržování povolené rychlosti a zákazu pití alkoholu, používání bezpečnostních pásů a telefonování za jízdy. Zejména v místech dopravních omezení na dálnicích bude dohlížet i ze vzduchu. Oznámila to mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová.

Dopravci mohou dostat kvůli krizi stamiliony, uvedl v televizi Prima ministr Havlíček

26.8. – Zájezdovým dopravcům by mohl stát dát přímou peněžitou pomoc až v řádu stamilionů korun kvůli krizi způsobené koronavirem. Televizi Prima to řekl ministr dopravy a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Pomoc ale ještě musí projednat s ministerstvem financí. Až polovině tuzemských zájezdových dopravců hrozí kvůli omezení cestování v souvislosti s pandemií krach, řekl již dříve ČTK mluvčí sdružení Česmad Bohemia Martin Felix.

ŘSD vypíše do konce letošního roku výběrová řízení na minimálně 15 nových dálničních a silničních staveb

25.8. – Vzhledem k pokročilé fázi přípravy vypíše Ředitelství silnic a dálnic do konce letošního roku výběrová řízení na minimálně 15 dálničních a silničních staveb s předpokládanou hodnotou 20,6 miliard Kč (bez DPH). Na dalších 14 staveb o celkovém objemu téměř 17 miliard Kč (bez DPH) již výběrová řízení probíhají, případně jsou stavby již připraveny k zahájení.

​Příští rok by mohla začít stavba dalších středočeských úseků D6

25.8. – Příští rok by mohla začít stavba zbývajících tří středočeských úseků karlovarské dálnice D6. Nyní pokračují výkupy pozemků, příprava nejdál pokročila v úseku u Krupé, na něj by Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) mělo vypsat tendr na práce ještě letos. Na úseky u Hořesedel a Hořoviček v příštím roce, uvedl na dotaz ČTK mluvčí ŘSD Jan Studecký. ŘSD předpokládá, že by úseky měly být hotovy v roce 2024.

​Pražská Jižní spojka bude mezi 5. května a Vídeňskou rozšířena

24.8. – Pražská Jižní spojka bude v úseku mezi kříženími s ulicemi 5. května a Vídeňská rozšířena. Magistrát si nechá vypracovat studii rozšíření komunikace a rovněž nových napojení na zmíněné ulice. Důvodem je zvýšení bezpečnosti a kapacity. Náklady na vytvoření projektu by neměly přesáhnout 3,1 milionu korun bez DPH. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Jižní spojka je součástí městského, vnitřního silničního okruhu. Z údajů Technické správy komunikací za loňský rok vyplývá, že Jižní spojka je třetí nejvytíženější pražskou komunikací, denně po ní projede 129 000 aut.

Ve Vršovicích a části Vinohrad začaly platit parkovací zóny

24.8. – Ve Vršovicích a části Vinohrad, která spadá pod Prahu 10, začaly platit zóny placeného stání. Magistrát je spouští na žádost radnice městské části, která plánuje placené parkování zavést na celém území Prahy 10. Ve Strašnicích mají začít platit 5. října a v Malešicích 2. listopadu. Za první auto lidé stejně jako v zónách ve zbytku Prahy zaplatí 1200 korun ročně, druhé vyjde na 7000 korun.

​Polovině zájezdových dopravců hrozí krach, krize potrvá do jara

23.8. – Až polovině tuzemských zájezdových dopravců hrozí krach. Současná krize v oboru totiž podle jejich odhadů potrvá zřejmě až do jara příštího roku. Žádají proto o pomoc stát. V současnosti mají autobusoví dopravci zhruba pětinu obvyklého počtu zakázek. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí sdružení Česmad Bohemia Martin Felix. V Česku krize zasáhla kolem 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady asi 9000 autobusů.

spinner