Silniční doprava

​Průměrná cena povinného ručení v květnu klesla o 169 Kč

24.6. – V květnu se průměrná cena povinného ručení opět snížila, a to na 6543 Kč. Je to o 169 Kč méně než v dubnu. Znamená to rovněž nejnižší průměrnou cenu od začátku sledování vývoje POVIndexu od loňského srpna. Za 6543 Kč bylo možné podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, typický vůz, kterým jezdí české domácnosti.

​WeShare odkládá kvůli koronaviru expanzi na příští rok

24.6. – Služba pro sdílení aut WeShare, která patří automobilce Volkswagen, odkládá kvůli koronaviru expanzi do dalších měst z letošního roku na rok 2021. Agentuře DPA to řekl generální ředitel WeShare Philipp Reth. Společnost plánovala letos začít nabízet sdílená elektrická auta také v Praze.

Široká nabídka náhradních dílů pro vozidla značky Renault

Groupe Renault je francouzský výrobce aut. Společnost byla založena v roce 1899 a patří mezi nejstarší a největší (podle objemu výroby) automobilky na světě. Sídlo firmy je ve francouzském městě Boulogne-Billancourt. Zakladatelem společnosti byl Louis Renault, Marcel Renault a Fernand Renault. První auto vyrobeno touto malou firmou mělo název Renault Voiturette 1CV (název označuje malé auto). Náhradní díly pro vaše auto najdete na webových stránkách topnahradnidi­ly24.cz.

​Česká republika se připravuje na využívání LNG, dovoz do Evropy se zdvojnásobil

21.6. – V Evropě výrazně stoupá zájem o zkapalněný zemní plyn (LNG). Jeho dovoz se meziročně zdvojnásobil na téměř 86 megatun, což představuje 90 % z celkového světového nárůstu. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní plynárenské unie (IGU) za rok 2019. Na tento trend reagují i plány ČR, které počítají s podporou rozvoje využívání LNG především v dopravě. Podle aktuální podoby Národního akčního plánu čisté mobility (NAP CM) by do roku 2030 mělo být v tuzemsku v provozu až 6900 vozů a na tři desítky plnicích stanic.

​Český automobilový průmysl se rozjíždí jen pozvolna

21.6. – Český automobilový průmysl zaznamenal v květnu 2020 opět výrazný pokles. Vyrobeno bylo 62 609 motorových vozidlech, tedy meziročně o 52,8 % méně. Celková čísla kopírují vývoj výroby osobních automobilů, která se i přes postupný restart trhů rozjíždí jen pozvolna. Od začátku roku tak pandemie koronaviru způsobila propad produkce motorových vozidel o 35,7 %, což je v celkovém součtu více než 223 000 vozidel.

​Ford představil modely modely Trail a Active a řadu Transit pro jízdu mimo zpevněné silnice

20.6. – Ford rozšiřuje nabídku modelů Transit a Tourneo o nové varianty Trail a Active s robustním vzhledem a zvýšenou schopností jízdy mimo zpevněné komunikace. Nový Transit Trail a Transit Custom Trail jsou určeny k nasazení v náročnějších provozních podmínkách. Transit Custom je ve variantě Trail vybaven mechanickým samosvorným diferenciálem, zatímco Transit Trail je dostupný s inteligentním pohonem všech kol.

​Ve Finsku jezdí jednatřicetimetrová souprava na zkapalněný plyn

20.6. – Kombinace tahače a návěsu, kterou vlastní Juha a Matti Luokkalaovi, měří působivých 31 metrů. Ve Finsku jsou ale takové rozměry běžné a nejedná se o nic neobvyklého. Toto nákladní vozidlo se však přeci jen něčím liší od ostatních – využívá totiž pohon na zkapalněný plyn, což je v této zemi skutečně vzácné.

Skupina C.S.Cargo loni navýšila zisk o 142 milionů na 404 milionů korun

17.6. – Dopravní a logistická skupina C.S. Cargo loni navýšila zisk před zdaněním o 142 milionů na 404 milionů Kč. Tržby skupiny činily 4,8 miliardy Kč, což je podobné číslo jako předloni. Největší růst skupina zaznamenala v logistice, dále také v námořní a letecké přepravě.

Společnost BringAuto testuje rozvážkové auto, z něhož si zákazník zásilku vyzvedává sám

17.6. – Firma BringAuto, jejíž vývojáři se společně se sesterskou firmou Roboauto několik let podílejí na vývoji autonomně řízeného auta, začala testovat auto, které rozváží zásilky koncovému zákazníkovi. Jde o elektrovůz, jehož součástí je 22 různě velkých boxů a zákazník se nemusí setkat s řidičem, protože si zásilku vyzvedne zadáním kódu a poté se mu otevře box. Uvedla to Andrea Najvárková z brněnského start-upu.

​ČD dnes obnovují spoje do Rakouska, Flixbus linky na Slovensko

15.6. - České dráhy dnes obnovují provoz svých vlaků do Rakouska a přiřadí se tak k RegioJetu, který první vlaky k jižním sousedům vypravil už v pátek. Dráhy začnou jezdit z Prahy do Lince a také z Prahy přes Vídeň do Štýrského Hradce, v úterý začne tato linka jezdit až z Berlína. V provozu opět budou i přeshraniční spoje do Německa a Rakouska. Na Slovensko pak ode dneška začnou jezdit i autobusy FlixBusu. V příštích dnech bude následovat obnovování dalších linek tuzemských dopravců do zahraničí.

spinner