Silniční doprava

V prvním pololetí stát vybral na mýtu 5,5 miliardy Kč, meziročně více

8.7. – V prvním pololetí letošního roku stát vybral na mýtu 5,5 miliardy Kč, což je meziročně o 2,6 procenta více. Nejsilnějším měsícem byl zatím květen, kdy se vybralo 979 milionů korun. Vyplývá to z informací správce mýtného systému, společnosti Kapsch. Celkové výběry mýta za uplynulých 12,5 roku překonaly 104 miliard Kč.

Aktuality ze světa 27/2019 Premium

Aktuality ze světa 27/2019

4.7. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Německá námořní plavba usiluje na své cestě do budoucnosti o hlubokou změnu struktury. „Jsme nadále v krizové ochablosti,“ řekl Alfred Hartmann, prezident Svazu německých rejdařů (VDR). Plavba však stále ještě celosvětově roste, v průměru o tři procenta ročně. Německá obchodní flotila se za posledních deset let zmenšila ze svého nejvyššího stavu s více než 3 500 loděmi na dnešních 2 300 plavidel. Počet rejdařství se snížil z více než 400 podniků na 330. Díky zlepšeným rámcovým podmínkám jiné země svá postavení vybojovaly. Na letošní Národní námořní konferenci ve Friedrichshafenu hodlají rejdaři dosáhnout, že se své konkurenci vyrovnají. Znamená to především přístup k úvěrům, kde se německé námořní banky široce odtáhly od trhu a rejdařství ještě nestačila mobilizovat vlastní prostředky. Stát by mohl podpořit nákupy nových lodí například cestou prostředků KfW (Institutu úvěrů pro rekonstrukci), občanského vlastnictví a záruk.

První prototyp autonomního autobusu IVECO má být vyroben již v roce 2021 Premium

První prototyp autonomního autobusu IVECO má být vyroben již v roce 2021

3.7. – V roce 2017 byl spuštěn projekt STAR zaměřený na budování systému rychlé autonomní dopravy, konkrétně na vývoj prvních standardních plně automaticky řízených autobusů. Tyto autobusy bez řidiče jsou schopny fungovat v podmínkách podobných reálnému provozu a jejich první prototyp by měl být vyroben již počátkem roku 2021.

Kapsch může provozovat mýtné do konce roku, řekl soud

1.7. – Dodatek ke smlouvě na provoz mýtného z roku 2016 sice porušuje zákon, ale platí dál, protože fungování mýtného je ve veřejném zájmu. Dřívější rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potvrdil Krajský soud v Brně. Podle rozsudku zveřejněného na úřední desce, soud zamítl žalobu společnosti Skytoll, která žádala po ÚOHS, aby další provoz systému na základě dodatku ke smlouvě z roku 2016 zastavil. Úřad to ale odmítl s odkazem na veřejný zájem.

D-Trans testoval novou ruskou TIR trasu z Číny do Turecka Premium

D-Trans testoval novou ruskou TIR trasu z Číny do Turecka

1.7. – Ruský dopravce D-Trans, člen ruského svazu mezinárodní silniční dopravy ASMAP, realizoval dálkovou TIR přepravu z Číny do Turecka po nové ruské trase. Cesta z čínské Šanghaje do tureckého Istanbulu měřila více než 13 tisíc km, trvala celkem 19 dnů a nebyla zdržena žádnými celními procedurami. Jediný kamion projel z Číny přes Rusko, Bělorusko, Ukrajinu, Rumunsko a Bulharsko do Turecka.

Skupina C.S.CARGO navýšila loni tržby na více než na 4,8 miliardy korun Premium

Skupina C.S.CARGO navýšila loni tržby na více než na 4,8 miliardy korun

28.6. – Tržby dopravní a logistické skupiny C.S.CARGO v loňském roce vzrostly na více než 4,8 miliardy Kč. Klíčovým pro tento nárůst byl zejména segment silničního transportu s meziročním nárůstem o 7 %, což činí 242 milionů korun. Kontinuální růst potvrdila v roce 2018 i logistika se 71 tisíci m2 skladovací kapacity. V růstovém trendu pokračovaly i přepravy do států SNS nebo námořní a letecké přepravy a celní služby. Provozní výsledek na úrovni EBITDA činil 262 milionů Kč.

Řidiči mohou zjišťovat informace o svých přestupcích na internetu

27.6. – Řidiči se zřízenou datovou schránkou nebo elektronickou občankou mohou nově zjišťovat informace o svých přestupcích, uložených zákazech řízení či profesní způsobilosti na internetu. Údaje budou dostupné na Portálu občana. Lidé už tak kvůli toho nebudou muset na úřad. Uvedlo to včera ministerstvo dopravy. Své údaje si prostřednictvím portálu ověřovalo přes 68 000 řidičů.

T High 1894 Edition: Limitovaná edice k 125. výročí Renault Trucks

27.6. – Renault Trucks slaví 125 let své historie s novou limitovanou edicí T High 1894 Edition. Toto vozidlo v sobě spojuje moderní prvky společně s odkazem na historii značky. Limitovaná edice čítá 125 vozidel, která budou v prodeji na evropském trhu. Francouzský výrobce vzdává tímto modelem, který nese barvy a logo značky Berliet, hold svým kořenům.

Správní soud neodložil účinnost verdiktu o mýtném tendru

27.6. – Nejvyšší správní soud (NSS) nepřiznal odkladný účinek stížnostem antimonopolního úřadu a ministerstva dopravy v kauze tendru na výběr elektronického mýtného. Podle sporného verdiktu krajského soudu má Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) znovu prošetřit námitky společnosti Kapsch.

​​ASFINAG buduje v Rakousku nové moderní odpočívky pro kamiony Premium

​​ASFINAG buduje v Rakousku nové moderní odpočívky pro kamiony

26.6. – Pro bezpečnost dopravy je velmi důležitý dostatek odstavných míst pro nákladní vozy, aby řidiči mohli v klidu dodržovat zákonem stanovené přestávky v jízdě. Je také potřebné zřizovat kontrolní místa, kde lze prověřit technický stav těžkých vozidel a souprav. Rakouský provozovatel dálniční sítě ASFINAG otevřel v polovině června na dálnici A 21 u Allandu novou odpočívku Wessenweg, která nabízí 57 parkovacích míst pro kamiony také prostor pro kontroly těžkých a speciálních přeprav.

spinner