​České Budějovice chtějí, aby obchvat města na D3 nebyl zpoplatněný

​České Budějovice chtějí, aby obchvat města na D3 nebyl zpoplatněný

18.6. - České Budějovice požádají ministerstvo dopravy, aby zařadilo obchvat města, který povede po nově stavěné dálnici D3, mezi úseky bez poplatku. Vedení radnice se obává, že kdyby na obchvat směla auta pouze s dálniční známkou, řada řidičů jej nebude chtít používat. Na včerejším zasedání o tom rozhodla rada města.

"V současné době projíždí doprava přímo středem našeho města. Snažíme se, aby se po zprovoznění dálnice provoz na budějovických silnicích co nejvíce zklidnil. Pokud bude obchvat zpoplatněn jako běžný dálniční úsek, tak máme obavy, že někteří řidiči budou dál jezdit přes město. Právě proto jsme přistoupili k tomuto kroku," uvedl náměstek primátorky pro dopravu Lubomír Bureš.

Obchvat Českých Budějovic bude dlouhý deset kilometrů. Povede od sjezdu na Úsilné na 131. kilometru po sjezd na Roudné na 141. kilometru. Zprovozněn by měl být do konce roku.

"Naše město na dálnici velmi dlouho čekalo. Ještě letos nastane historický okamžik a Budějovice se dočkají napojení na evropskou dálniční síť. Je nám jasné, že obchvat budou velmi často využívat Budějčáci a naší strategií je, aby občanům zůstávalo v peněženkách co nejvíce peněz. Proto jsme se rozhodli požádat ministerstvo, aby byl náš obchvat zařazen mezi dálniční úseky bez poplatku," uvedla primátorka Dagmar Škodová Parmová.

V provozu je nyní 70 kilometrů D3, která má v budoucnu spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Měřit má 170 kilometrů. Celou D3 z Prahy k hranicím včetně středočeských částí chce stát podle ministerstva dopravy dokončit do roku 2031, jihočeskou část do roku 2026. Ve výstavbě je teď na jihu Čech 31,9 kilometru dálnice D3.

(čtk)

Ilustrační foto: LAN

spinner