ČD - Telematika loni vykázala hrubý zisk 169,6 mil. Kč, meziročně o 35 procent vyšší

ČD - Telematika loni vykázala hrubý zisk 169,6 mil. Kč, meziročně o 35 procent vyšší

22.5. - Dceřiná společnost Českých drah ČD - Telematika za loňský rok vykázala hrubý zisk 169,6 milionu korun, meziročně byl o více než 35 procent vyšší. Tržby z prodeje firmě loni ve srovnání s předešlým rokem vzrostly o 19 procent na 2,86 miliardy korun. Růst tržeb firma zdůvodňuje realizací zakázek při instalaci evropského vlakového zabezpečovače ETCS a výstavbě infrastruktury. Společnost zaznamenala také 16procentní růst u provozního zisku EBITDA, a to na 244 milionů korun. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy společnosti.

Historicky nejlepších hospodářských výsledků firma podle předsedy představenstva Jana Hobzy dosáhla druhý rok za sebou. "Do lepších než plánovaných výsledků se pozitivně promítly nižší tržní ceny energií," uvedl Hobza. Negativně se podle něj ve výsledcích projevily nárůsty cen vstupů kvůli inflaci. "Ty se nám za poslední dvě hospodářská období zvedly o čtvrtinu," dodal.

Ve výsledku se projevily významné úspory převážně v oblasti fixních nákladů a lepší marže u některých zakázek, uvedla společnost v tiskové zprávě. Firma také zaznamenala vyšší než plánované tržby. Narostla jí hodnota tržeb na jednoho zaměstnance. Za loňský rok se zvedla o 0,8 milionu na 5,19 milionu korun.

Nejvíce se firma aktuálně zabývá dodávkami mobilní vlakové části evropského zabezpečovače ETCS pro ČD a ČD Cargo. Mezi další priority společnost řadí rozvoj poskytování služeb servisu, údržby a výstavby telekomunikačních infrastruktur a velkoobchodní telekomunikační služby se zajištěním kybernetické bezpečnosti. ČD - Telematika od loňského roku prostřednictvím služby ČDT-NET nabízí komplexní bezpečnostní řešení síťové a serverové infrastruktury ve formě služby a bezpečnostního dohledu. V listopadu firma spustila vlastní bezpečnostní dohledové centrum SOC. V budoucnu se společnost plánuje zaměřit na získávání zakázek od dalších subjektů veřejné správy.

Telekomunikační firma ČD - Telematika je poskytovatelem telekomunikačních služeb nebo drážních technologií pro zabezpečení a komunikaci. Provozuje vlastní optickou síť napříč Českou republikou, která je součástí kritické infrastruktury státu. Nabízí služby také ve správě, údržbě a výstavbě optických infrastruktur a v kybernetické bezpečnosti. Firma má více než 500 zaměstnanců a letos slaví 30 let od založení.

(čtk)

Logo: ČD - Telematika

spinner