Informatika

​Jiří Černý: Chytrá automatizace a digitalizace zvyšuje efektivitu výroby i logistiky

Společnost Continental Automotive Czech Republic uvedla do provozu systém AutoStore, který je dalším krokem k plně digitálnímu závodu v Brandýse nad Labem. Zkušenosti s tímto systémem po ruce fugnování i další výzvy, které se dotýkají logistiky tamního výrobního závodu, nám přiblížil ředitel jeho Supply Chain Managementu Jiří Černý.

Letos bude pokryto palubní sítí ČD WiFi už přes 2000 vozidel v provozu ČD

13.4. – Tisíce regionálních vlaků a stovky dálkových spojů Českých drah v současnosti nabízejí připojení k internetu prostřednictvím palubní sítě Wi-Fi. Letos přibude dalších více než 300 vozidel a celkový počet vozů, ve kterých je Wi-Fi dostupná, přesáhne 2000. U všech dálkových vozidel a také u velké části regionálních souprav jsou kvůli co nejlepší dostupnosti Wi-Fi instalovány routery osazované SIM dvou operátorů.

​Ness se zaměří na rozvoj GINIS a posiluje partnerství se společností Gordic

5.4. – Společnosti Ness Czech a Gordic posilují partnerství v oblasti informačních systémů. Ness Czech se ve spolupráci s Gordicem více zaměří na rozvoj řešení GINIS, nejrozšířenějšího informačního systému v české veřejné správě. Ness Czech se společností Gordic spolupracuje již od roku 2017, a to zejména v oblastech podnikových informačních systémů, systémů pro správu dokumentů a spisových služeb, které jsou postaveny na platformě GINIS Enterprise+.

​Vesmírná firma Virgin Orbit vyhlásila v USA bankrot, dál hledá kupce

4.4. – Společnost Virgin Orbit britského miliardáře Richarda Bransona vyhlásila ve Spojených státech bankrot. Firma usiluje o prodej majetku, a proto dál hledá kupce, informovala agentura Reuters. Minulý týden podnik oznámil, že propustí zhruba 85 procent z celkových 750 zaměstnanců. V dokumentech pro konkurzní řízení teď firma uvedla, že k loňskému 30. září měla aktiva přibližně za 243 milionů dolarů (5,2 miliardy Kč) a dluh 153,5 milionu dolarů.

Konsorcium tří českých firem vybuduje komunikační síť na slovenské železnici

23.3. - Konsorcium tří českých firem pod vedením pražské společnosti Kontron Transportation získalo na Slovensku zakázku v hodnotě téměř 39,39 milionu eur (939 milionů korun) na vybudování digitální rádiové komunikační sítě GSM-R na 329 kilometrů dlouhém úseku železniční tratě ze severu země po slovensko-ukrajinskou hranici. Smlouva o zakázce byla podepsána včera. ČTK o tom informovala mluvčí správce slovenské železniční infrastruktury ŽSR Ria Feik Achbergerová. Dalšími členy konsorcia jsou společnosti AŽD Praha a Elektrizace železnic Praha.

Optika ČD - Telematiky propojí brněnskou Masarykovu univerzitu s Vídeňskou univerzitou

15.3. - ČD – Telematika zajistí propojení Ústavu výpočetní techniky brněnské Masarykovy univerzity s Výpočetním centrem Vídeňské univerzity (Zentraler Informatikdienst Universität Wien). Společnost poskytne formou pronájmu sdružení CESNET, které toto propojení dvou významných univerzit zastřešuje, jeden pár nenasvícených optických vláken a zajistí housing síťových technických zařízení určených především ke zlepšení přenosových parametrů trasy (např. optických zesilovačů), přenosu unikátních fotonických služeb, testování či monitoringu provozu.

​NKÚ: Systém dálničních e-známek je efektivní, optimálního stavu ale nedosáhl

13.3. – Elektronické dálniční známky jsou ve srovnání s původním systémem papírových vinět efektivní a hospodárné, uvádí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Zavedení elektronických známek podle jeho zjištění snížilo roční náklady v průměru o 120 milionů korun. Optimálního stavu však ministerstvo dopravy podle kontrolorů nedosáhlo, chybí zejména automatizovaná výměna dat s registrem silničních vozidel. Podle úřadů je její spuštění naplánováno na letošní rok.

​Aplikace Českých drah dostala ocenění na mezinárodní konferenci v Londýně

10.3. – Aplikace Můj vlak byla oceněna v rámci soutěže světové konference Transport Ticketing Global. Odborná mezinárodní komise vyhodnotila aplikaci Českých drah jako nejlepší v kategorii Digital Champion. Tato kategorie je vyhrazena pro podniky odpovědné za vývoj nebo provoz digitální služby, která všem cestujícím zjednodušuje přístup k dopravě a jízdnému a která změnila způsob, jakým mohou zákazníci dostávat cestovní informace, plánovat si cestu od začátku do konce a využít flexibilní platební metody.

Výpadek počítačového systému Lufthansy zkomplikoval plány tisícům lidí

15.2. - Největší německé aerolinky Lufthansa se dnes potýkají s následky výpadku svého počítačového systému, který zkomplikoval plány tisícům lidí po celém světě. Fungovat ráno přestaly systémy pro odbavení i nástup do letadla. Lufthansa kvůli tomu svolala krizový tým a později oznámila, že za výpadkem byly stavební práce, při kterých byly poškozeny optické kabely. Frankfurtské letiště kolem poledne uvedlo, že zruší všechny přílety a že letadla začne odklánět na jiná letiště. Odpoledne byly přílety obnoveny a později se přidaly také odlety, jak se začaly systémy vracet k normálu. K běžnému provosu se začal vracet i provoz na letištích v Hamburku a ve Frankfurtu nad Mohanem, už v pátek ho ale má znovu ochromit rozsáhlá stávka.

​Alstom a ČD - Telematika podepsaly dohody o dodávkách systému ETCS úrovně 2

6.2. – Společnost Alstom získala zakázku od společnosti ČD – Telematika, významného dodavatele a poskytovatele služeb pro železniční dopravu v České republice a na Slovensku, na dodávku systému ETCS (European Train Control System) úrovně 2 pro 7 jednotek Pendolino řady 680 a 66 elektrických jednotek řady 471. Obě smlouvy zavazují společnost Alstom k dodávce systému ETCS, včetně návrhu a implementace řešení. Systém ETCS bude doplněn o národní systémové funkce, které umožní provoz vlaků v České republice a na Slovensku.

spinner