Informatika

Zájem o telematiku pro návěsy narůstá

Schmitz Cargo Telematics má za sebou nejúspěšnější obchodní rok ve své dvanáctileté historii. Tato složka výrobce návěsů Schmitz Cargobull vykázala 40procentní nárůst odbytu, více než 25procentní růst obratu a velmi solidní vylepšení zisku.

Internet věcí proniká i do logistiky

Internet věcí je skutečný a současný fenomén. Do konce loňského roku se po celém světě operovalo s 12,8 miliardy připojených zařízení, včetně propojených vozidel, inteligentních elektroměrů, prediktivní údržby, sdílených inovací, individualizovaných produktů atd. A český trh internetu věcí dosáhne podle účastníků konference IDC IOT Forum 2015 do roku 2018 hodnoty jedné miliardy USD.

​ ČR se bude podílet na přípravě rakety Ariane 6

Česká delegace v ESA pod vedením ministerstva dopravy se minulý týden prosadila proti připomínkám Švýcarska a Španělska a úspěšně zajistila ČR vstup do volitelného programu ESA pro přípravu nových nosných raket.

​Česká města se úspěšně prezentovala na summitu primátorů

Více než třicet zástupců z dvanácti evropských měst včetně Brna, Ostravy a Plzně se začátkem června setkalo v rámci 11. evropského kongresu ITS v Glasgow, kde si vyměnili své poznatky z oblasti inteligentní dopravy a tzv. chytrých měst.

​Odborníci volají po národní kosmické agentuře, pomůže i firmám Premium

​Odborníci volají po národní kosmické agentuře, pomůže i firmám

19.7. - Česko je pozadu za evropskými státy, které jsou aktivní v kosmickém výzkumu, protože nemá centrální úřad, který by výzkum řídil. Shodli se na tom odborníci, které oslovila ČTK. Zřídit národní kosmickou agenturu jako silného státního partnera pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA) i americkou NASA by proto chtěl vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek. Zatím je stále ve fázi plánů. Státní agenturu přitom požadují i firmy, zajistila by jim nové obchodní příležitosti.

​Síťové propojení výrazně zvýší dostupnost vozidla

Síťové propojení vozidel a jeho přínos pro dopravce, to bude jedno z témat, na něž se značka Mercedes-Benz soustředí na letošním veletrhu užitkových vozidel IAA, který se bude konat v září v Hannoveru. Svůj přístup ke konektivitě stejně jako další novinky, jež budou mít v Hannoveru premiéru, představila novinářům v předstihu již v červnu.

​Cestující potřebují komplexní mobilitu, od „dveří je dveřím“

Uplatnění dopravní telematiky je velice široké a přínosy jsou patrné i ve veřejné dopravě. Tyto systémy zde významně přispívají k dosahování celospolečenského cíle, kterým je výkonná, nákladově efektivní a k životnímu prostředí šetrná veřejná osobní doprava. Jedná se hlavně o tzv. informační a odbavovací systémy (OIS), mezi něž patří mimo systémy pro plánování dopravní obslužnosti, návazností spojů, správu jízdních řádů, dispečerské systémy veřejné dopravy, systémy preference vozidel VD, vyhledávače spojení (v ČR například IDOS), rezervační systémy, platební a zúčtovací systémy, elektronické odbavovací systémy (EOC), centrální systém jízdních řádů, informace o poloze vozidel a zpoždění a vozidlová a stacionární informační technika.


​Novinky z dopravní databáze jsou dostupné i přes newsletter

Dopravní databáze IODA, která je v provozu již třetím rokem, usnadnila orientaci v novinkách na svých webových stránkách (www.ioda.cz). Vedle toho stejnojmenný spolek (IODA, z. s.) zájemcům po registraci zasílá formou newsletteru i měsíční souhrn novinek a například také upozornění na nové publikace, které vydává. Součástí newsletteru jsou i přímé prokliky na konkrétní aktualizované gra­fy.

 

​České firmy mají ve srovnání s Evropou stále malé vozové parky, oblíbily si ale telematiku

1.7. – České firmy mají ve srovnání s většinou vyspělých evropských zemí ještě stále poměrně malé vozové parky. Aktuální průzkum, který si nechala napříč velkými i malými firmami z různých výrobních odvětví zpracovat leasingová společnost Arval, ukázal, že medián českých autoparků činí pouze 25 vozidel na firmu. V Německu, Španělsku, Itálii nebo Portugalsku je ale tato střední hodnota výrazně vyšší a činí 40 vozidel, a například ve Francii nebo Belgii ještě více. Z výzkumu také vyplývá, že čeští manažeři příliš nevěří alternativním pohonům, naopak si oblíbili telematiku ve vozech.

​Cestující v Ostravě mohou platit jízdné bezkontaktními bankovními kartami a bezpapírově

1.7. – Koordinátor ODIS spustil ve spolupráci s Dopravním podnikem Ostrava (DPO) a společnostmi ČSOB, Mikroelektronika, VISA EUROPE a XT-Card ostrý provoz systému, který umožní cestujícím zaplatit jízdné přímo ve vozidle DPO, pouhým přiložením jakékoliv bankovní karty VISA nebo Mastercard. Autobusy, tramvaje i trolejbusy ostravského DP jsou u každých vstupních dveří vybaveny validátory, které nově umožnují cestovat nejen s využitím již známé ostravské čipové karty ODISka s nahranou elektronickou jízdenkou, ale i s jízdným uhrazeným bezkontaktní bankovní kartou. Cestující jednoduše kartu přiloží k validátoru, podobně jako v obchodě přikládá kartu ke čtečce, a validátor zobrazí její přijetí. Nyní lze tímto způsobem zaplatit elektronickou přestupní a elektronickou nepřestupní jízdenku, další tarify budou postupně následovat.

spinner