Informatika

​Systém eCall by mohly mít i nákladní vozidla či autobusy Premium

​Systém eCall by mohly mít i nákladní vozidla či autobusy

30.10. – Rychlejší a efektivnější zásah složek integrovaného záchranného systému při dopravních nehodách nákladních automobilů či autobusů by mohl v budoucnu umožnit projekt I-HeERO. Díky němu by vozidla měla být vybavena softwarem s automatickým voláním o pomoc na linku 112 (eCall 112) v zemích EU. Problematikou zavedení systému do praxe se na dvoudenní konferenci v Ostravě zabývají IT specialisté, ale i záchranáři či zástupci automobilového průmyslu z 28 zemí.

​ČD-Informační systémy koupila za stovky milionů firmu Chaps Premium

​ČD-Informační systémy koupila za stovky milionů firmu Chaps

27.10. – Dceřiná společnost Českých drah ČD-Informační systémy (ČDIS) koupila stoprocentní podíl ve firmě Chaps, která Českým drahám dodává prodejní systémy. V tiskové zprávě to oznámily České dráhy. Nejznámější aktivitou společnosti Chaps je dodávání dat do vyhledávače spojení Idos.cz.

​Na chytré technologie v dopravě půjde příští rok 2,6 miliardy Kč Premium

​Na chytré technologie v dopravě půjde příští rok 2,6 miliardy Kč

27.10. – Množství peněz určených na vznik chytrých dopravních technologií na českých silnicích a železniční síti příští rok výrazně vzroste. Zatímco letos stát plánuje za technologie připravující nástup samořiditelných aut utratit 1,4 miliardy korun, příští rok počítá schválený rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) s 2,6 miliardy korun. Informoval o tom ředitel fondu dopravy Zbyněk Hořelica. Nejvýznamnějším počinem, který bude financovaný z těchto peněz, je projekt C-Roads vytvářející moderní dálnici komunikující s projíždějícími vozidly.

​První české Smart City funguje nově v tureckém Izmiru

23.10. – Sdružení českých společností pod vedením AŽD Praha dokončilo a předalo tureckému Izmiru rozsáhlý dopravní projekt v rámci Smart City. Jeho cílem bylo vyřešit inteligentními technologiemi především složitou dopravní situaci na rušných silnicích tohoto čtyřmilionového města. Součástí bylo také zpřístupnění dopravních informací obyvatelům města a vytvoření celistvého, provázaného a inteligentního systému fungování městské dopravy. Hodnota zakázky činila téměř 540 milionů korun.

​Evropský projekt C-ROADS Czech Republic položí základy pro autonomní vozidla a „chytré“ dálnice

12.10. – Do roku 2020 bude na světě podle odhadů až 10 milionů datově propojených a autonomních vozidel. Aby na to Česká republika byla připravena, rozjela evropský projekt C-ROADS. Ministerstvo dopravy a další partneři projektu podepsali společnou konsorciální smlouvu, čímž projekt C-ROADS oficiálně odstartoval.

​České firmy výrazně zaostávají ve využití alternativních pohonů. Jsou však na špici v telematice

6.10. – České firmy jsou již několik let na čele ve využití telematických systémů, které umožňují monitorování spotřeby paliva, chování řidiče či polohy vozu. Ukazuje to aktuální průzkum, který si nechala napříč velkými i malými evropskými firmami z různých výrobních odvětví zpracovat leasingová společnost Arval. Podle průzkumu však Česko zaostává ve využití alternativních pohonů, ovšem s výjimkou CNG, kde naopak vede. Zahraniční firmy pak mnohem více využívají operativní leasing.

​Ministerstvo dopravy prý rozdává citlivá data

Ministerstvo dopravy vydává uchazečům o tendr na správu mýtného systému citlivá data, která mohou být zneužita k hackerským útokům na platební infrastrukturu ČSOB. Banka proto zvažuje podání stížnosti Nejvyššímu bezpečnostnímu úřadu a Národnímu centru kybernetické bezpečnosti. Začátkem srpna to uvedla mluvčí společnosti Pavla Hávová. S kritikou postupu se firma připojila ke správci mýtného systému, společnosti Kapsch, která postup úřadu kritizovala už koncem minulého měsíce.

Kyberkriminalita ohrožuje světovou logistiku a dopravu

Od posledních velkých útoků s virem WannaCry neuplynuly ještě ani dva měsíce, a už dochází k další vlně ataků kyberútočníků na světové systémy IT. Tentokrát jsou oběťmi zejména velcí poskytovatelé logistických služeb jako Maersk Line, APM Terminals, Deutsche Post a TNT Express. Nejvíce byly zasaženy podniky a filiálky na Ukrajině. Kdo za útoky stojí, není dodnes ještě jasné.


​Byla založena platforma pro plně autonomní vozidla

První zasedání Platformy pro plně autonomní vozidla se uskutečnilo letos na jaře. Její vznik inicioval rezort dopravy s cílem využít a integrovat snahy různých subjektů a zájmových skupin v České republice týkající se rozvoje oblasti autonomního řízení.

​Podepsáno memorandum o porozumění o komunikaci vozidel

Koncem června se ve Štrasburku uskutečnil 12. evropský kongres ITS. Jedním z jeho výstupů bylo podepsání memoranda o porozumění mezi konsorciem Car 2 Car, které sdružuje automobilový a telematický průmysl, a Platformou C-Roads o přípravě ITS služeb napříč Evropou do roku 2019, které budou založeny na bezdrátové komunikaci vozidel navzájem a také mezi vozidly a infrastrukturou.

spinner