Informatika

Kyberkriminalita ohrožuje světovou logistiku a dopravu

Od posledních velkých útoků s virem WannaCry neuplynuly ještě ani dva měsíce, a už dochází k další vlně ataků kyberútočníků na světové systémy IT. Tentokrát jsou oběťmi zejména velcí poskytovatelé logistických služeb jako Maersk Line, APM Terminals, Deutsche Post a TNT Express. Nejvíce byly zasaženy podniky a filiálky na Ukrajině. Kdo za útoky stojí, není dodnes ještě jasné.


​Byla založena platforma pro plně autonomní vozidla

První zasedání Platformy pro plně autonomní vozidla se uskutečnilo letos na jaře. Její vznik inicioval rezort dopravy s cílem využít a integrovat snahy různých subjektů a zájmových skupin v České republice týkající se rozvoje oblasti autonomního řízení.

​Podepsáno memorandum o porozumění o komunikaci vozidel

Koncem června se ve Štrasburku uskutečnil 12. evropský kongres ITS. Jedním z jeho výstupů bylo podepsání memoranda o porozumění mezi konsorciem Car 2 Car, které sdružuje automobilový a telematický průmysl, a Platformou C-Roads o přípravě ITS služeb napříč Evropou do roku 2019, které budou založeny na bezdrátové komunikaci vozidel navzájem a také mezi vozidly a infrastrukturou.

​Na již dokončené projekty bylo vynaloženo přes 2,5 miliardy Kč

Letos byla schválena aktualizace Implementačního plánu k Akčnímu plánu rozvoje inteligentních dopravních systémů (ITS) v České republice do roku 2020. Z celkových osmdesáti projektů již bylo k dubnu letošního roku dokončeno osm a celkem na nich bylo proinvestováno 2,645 miliardy Kč bez DPH. Plánované náklady u nových projektů se odhadují na 2,675 miliardy Kč bez DPH s tím, že u jednoho projektu ještě nejsou stanoveny.

​Co přinesl květen 2017 v dopravě

Nejenže se digitalizace stále rozšiřuje, ale také se zvyšuje počet útoků na počítačové sítě. S osvětou všeho druhu týkající se digitalizace a automatizace v dopravě a logistice jako by se roztrhl pytel. Již méně je návodů, jak se chránit před novou kvalitou tzv. kyberútoků. Proto poučení třeba od sousedů nejsou na škodu. Podíváme se například na severoněmecké námořní přístavy, které pracují na svém ochranném systému. Brémský projekt PortSec je má v tom podpořit.

​Plán chytré dopravy počítá s online informacemi o kolonách

Ministerstvo dopravy minulý týden informovalo vládu o aktuálním stavu rozvoje inteligentních dopravních systémů a o jednotlivých projektech, díky kterým budou řidiči dostávat rychleji než dosud zprávy o tom, co se před nimi na komunikaci děje. Nové technologie také zvýší bezpečnost železničních koridorů, přejezdů a dalších důležitých částí dopravní infrastruktury. Plán chytré dopravy počítá s online informacemi o kolonách či detekcí závad na železnici. Investiční projekty se dají rozdělit do čtyř hlavních skupin: silniční doprava, železniční doprava, vnitrozemská vodní doprava a průřezové projekty, které jsou zaměřeny zejména na výměnu a poskytování dat a dopravních informací a na systémy řízení.


​Česko má v placení kartami ve veřejné dopravě značný prostor pro růst

18.5. – Česká republika má velký růstový potenciál v placení kartami ve veřejné dopravě. Počet vydaných platebních karet činí 11,3 milionu, z nichž více než čtyři pětiny jsou bezkontaktní. Možnost platby kartou ve veřejné dopravě vnímá jako výhodu 76 procent pasažérů, ale pouze 18 procent cestujících si platbu kartou během přepravy skutečně vyzkoušelo. Pro města je to výzva, aby bezkontaktní platby v dopravě obyvatelům a turistům zavedla. Studii Platební karty a jejich role ve veřejné dopravě představila společnost Mastercard.

​Zájem o placení jízdenek MHD bankovní kartou v Ostravě strmě roste

10.4. – Od 30. června 2016 existuje v Ostravě unikátní systém jízdného, který umožňuje ve všech prostředcích MHD provozovaných Dopravním podnikem Ostrava (DPO) platit jízdné bezkontaktní platební kartou. Systém negeneruje žádné papírové jízdenky, a navíc cestujícím vyhodnocuje nejvýhodnější tarif a cenu jízdného.

​Češi a Slováci chtějí společně testovat autonomní vozidla

29.3. – Zástupci českého a slovenského státu, mobilních operátorů, automobilového průmyslu a akademické sféry by měli vytvořit společný projekt na testování autonomních vozidel a dalších moderních technologií na dálnici D2 mezi Bratislavou a Brnem. Takový je závěr ze společného jednání českého ministra dopravy Dana Ťoka se slovenským místopředsedou vlády pro investice a informatiku Peterem Pellegrinim.

​SAP představil novou technologii v oblasti propojených automobilů

3.3. – Ve spolupráci s Concur Technologies (dceřiná společnost SAP), Hertz, Nokia a Mojio představila společnost SAP SE na světovém mobilním kongresu MWC 2017 v Barceloně novou technologii, která prostřednictvím internetu věcí usnadní řízení a pronájem automobilů. Řešení SAP Vehicles Network automatizuje jednotlivé kroky od pronájmu vozidla, parkování, hledání tankovací stanice a platby až po integrovanou navigaci a správu výdajů pro firemní zákazníky. Řešení je součástí SAP Leonardo, inovativního portfolia zaměřeného na internet věcí.

spinner