Informatika

​DKV Box Italia Fleet umožňuje platby mýtného pro vozidla s hmotností do 3,5 tuny

10.11. – Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, nově nabízí palubní jednotku DKV Box Italia Fleet. Jednotka je určena vozidlům s celkovou hmotností do 3,5 tuny a umožňuje úhradu mýtných poplatků v Itálii. Dosud byla k dispozici pouze pro vozidla s celkovou hmotností vyšší než 3,5 tuny. Nyní ji mohou využívat jak osobní, tak lehká užitková vozidla nebo motocykly. Ocení ji především společnosti se smíšenými vozovými parky, neboť jim poskytne komfortní a transparentní vyúčtování mýtného pro všechna vozidla, která využívají dálnice v pevninské části Itálie.

​Za nehody samořízených vozů v Británii mají být odpovědní jejich výrobci

10.11. – Za nehody samořízených vozidel v Británii budou právně odpovědní jejich výrobci, nikoli majitelé, uvedla britská vláda. Právní zodpovědnost výrobců za nehody bude podle kabinetu součástí nových pravidel pro vývoj samořízených vozů, informovala agentura Reuters. „Moji ministři představí nový právní rámec na podporu bezpečného komerčního rozvoje nových průmyslových odvětví, jako jsou samořízené vozy,“ řekl tento týden britský král Karel III. při prezentaci legislativního programu vlády, kterou zahájil nové zasedací období parlamentu.

​Sbíráme zkušenosti s ETCS pro budoucí provoz na koridorech, uvedla SŽ k situaci na Olomoucku

9.11. – Vlaky mezi Olomoucí a Uničovem jezdí od loňského prosince pod výhradním provozem jednotného evropského zabezpečovacího systému ETCS. Tato trať byla po modernizaci vybrána jako nejvhodnější k zavedení pilotního provozu moderního technického zařízení, jehož instalací se zvyšuje bezpečnost i kapacita tratí. Cílem je zejména ověřit správnou komunikaci mezi traťovou a palubní (vlakovou) částí ETCS. Jde o první případ, kdy na provoz vlaků dohlíží pouze evropský zabezpečovač, proto může v průběhu ověřovacího provozu docházet ke kalibraci systému. Uvedla to Správa železnic v reakci na zpoždění vlaků v daném úseku a přiložila následující vysvětlení a popis situace.

​Provoz vlaků mezi Olomoucí a Šumperkem komplikují výpadky zabezpečovače ETCS

8.11. – Provoz vlaků na modernizované a elektrifikované železniční trati z Olomouce do Šumperka komplikují časté výpadky evropského zabezpečovacího systému ETCS, kvůli kterým vlaky nabírají zpoždění a některé spoje musí být odřeknuty. Za část problémů v plynulosti provozu mohou i poruchy vlaků. Na komplikace si stěžují cestující, krajský úřad situaci řeší. Uvedl to hejtman Josef Suchánek. Trať mezi Olomoucí a Šumperkem je od začátku letošního roku jako první v Česku obsluhována pouze osobními vlaky vybavenými nejmodernějším zabezpečovacím systémem ETCS.

​Systém AutoStore od Element Logic umožňuje Knuspru doručovat zboží do tří hodin

7.11. – Společnost Knuspr, která je součástí Rohlik Group se sídlem v České republice, je díky automatizaci svého distribučního centra v Mnichově schopna vyskladňovat zboží až třikrát rychleji. Zároveň zdvojnásobila svou celkovou produktivitu a snížila potřebu budoucích investic. Systém AutoStore Knuspru dodala společnost Element Logic.

​Klimatická neutralita jako nutnost, zákazníci ČEZ ESCO ji požadují ve velkém

7.11. – Společnost EP Rožnov, lídr v návrhu a realizaci čistých prostor, chce být nejpozději do roku 2030 klimaticky neutrální. Zásadní snížení emisí oxidu uhličitého pomůže EP Rožnov získat nové zákazníky a udržet si stávající velké odběratele, mimo jiné významné mezinárodní firmy, pro které je zodpovědný přístup k podnikání a ochraně klimatu stále větší prioritou a zásadně ovlivňuje strukturu jejich dodavatelského řetězce. Klimatická neutralita všech dodavatelů je například zásadní pro největšího výrobce čipů v Česku, dceru nadnárodního giganta onsemi.

​Škoda Group a Speno International uzavřely partnerství na integraci systému ETCS

7.11. – Škoda Group uzavřela strategické partnerství se společností Speno International, odborníkem na řešení reprofilace železničních tratí a výhybek. Tato spolupráce se soustřeďuje na inženýrské a autorizační služby v oblasti systémové integrace při zavádění evropského vlakového zabezpečovacího systému (ETCS) do 15 žlutých vozidel společnosti Speno. Tímto novým kontraktem Škoda expanduje do Švýcarska, které je pro skupinu novou zemí.

Správa železnic posiluje ochranu před kybernetickými útoky

1.11. – Správa železnic dnes zahájila provoz jednoho z největších a technicky nejvyspělejších pracovišť kybernetické bezpečnosti ve státní správě. Nové dohledové centrum významně posílí ochranu železniční sítě před neustále narůstajícími kybernetickými útoky. To je důležité především kvůli faktu, že se jedná o součást kritické infrastruktury stá­tu.

Právě vyšlo v DN č. 22

TIMOCOM: Digitalizace je zdatným pomocníkem, API rozhraní přispívá ke zvýšení efektivity

26.10. - Ruční přepisování dat ze systému do systému bezpochyby patří do minulosti. V dnešní době je kladen velký důraz na efektivitu přenosu dat, kterou může zajistit pouze digitalizace. Dopravní firmy potřebují především rychlá a přesná data. V této souvislosti společnost TIMOCOM nabízí propojení přes API rozhraní, které je pro dopravní firmy zdatným pomocníkem

PST CLC Mitsui-Soko uspěla v soutěži The Best of Czech and Slovak Logistics

25.10. - Společnost PST CLC Mitsui-Soko ve velké konkurenci uspěla v soutěži The Best of Czech and Slovak Logistics. V kategorii „Nejlepší logistický projekt“ získala druhé místo za implementaci digitálního dvojčete ve skladech hotové výroby a přímého materiálu ve společnosti Philip Morris ČR v Kutné Hoře, kde PST CLC Mitsui-Soko zajišťuje outsourcing logistiky. Výsledky soutěže byly vyhlášeny v rámci konference The Best of Czech and Slovak Logistics konané na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Soutěž organizovala Logistika.Tv spolu s odbornými časopisy TechMagazín a Robotic journal, ve spolupráci s Veletrhy Brno.

spinner