Informatika

Dopravní podnik města Brna

Platba za jízdné kartou má určitě budoucnost

Také Brno patří mezi průkopníky možnosti platit v hromadných dopravních prostředcích jízdné bezkontaktní kartou. I když zatím pouze v několika autobusech jezdících na tuřanské letiště. O dalších plánech na rozvoj těchto systémů hovoří vedoucí tarifního odboru Dopravního podniku města Brna Vít Prýgl.

ARRIVA

Cestující si musí na novou službu zvyknout

Prvním dopravcem na meziregionálních spojích, který přišel s nabídkou zaplatit jízdné přímo v autobuse bezkontaktní kartou, byla společnost Arriva. Letos v lednu se platební terminály objevily na lince mezi Prahou a Jeseníkem. Na dosavadní zkušenosti s novým systémem jsme se zeptali generálního ředitele této společnosti Daniela Adamky.

ITS World Congress 2015

Francie se v říjnu stane centrem světového dění v ITS

Ve dnech 5. až 9. října se v Bordeaux uskuteční největší světová událost v oblasti inteligentních dopravních systémů a služeb – Světový kongres ITS. Připraveno bude na dvě stě zasedání a tři stovky předních společností působících v oblasti ITS se představí na souběžné výstavě, která se uskuteční na ploše o rozloze 25 000 m2.

Ing. Roman Srp (SDT a ITS Nationals) pro DN

„Naše předsednictví v ITS Nationals prospívá i českým firmám“

V činnosti Sdružení pro dopravní telematiku (SDT) došlo během letošního a loňského roku k několika důležitým událostem. O tom, co se událo a co se letos na domácí i mezinárodní půdě ITS chystá, jsme hovořili s viceprezidentem SDT a předsedou ITS Nationals Ing. Romanem Srpem.

IDOS

K dispozici je nová verze aplikace Jízdní řády IDOS

Nová verze je k dispozici od začátku července. Přišla 18 měsíců po uvedení její předchůdkyně, nepočítáme-li drobné updaty aplikace, vyžádané průběžně z důvodů kompatibility s některými zařízeními a verzemi operačních systémů.

Trans.eu

IT v dopravě: Ovládací panel pro efektivitu a přehlednost informací

Oblast logistiky se neustále rozvíjí. Objevují se i nové požadavky na IT systémy a aplikace, které dopravci nebo speditéři používají. Stejně jako v jiných oborech je aktuálním trendem zvyšování efektivity snaha o přehlednost nebo snadné a rychlé sdílení informací mezi různými aktéry. Vítaným pomocníkem firem z odvětví logistiky je už řadu let Systém Trans.eu. Letos byl obohacen o Ovládací panel. Co vše umí a jaké zkušenosti s ním dopravci mají?

LeasePlan Mobility Monitor

Telematika v autech vede k vyšší bezpečnosti řidičů i úsporám

PRAHA (30.7.) – Využití telematiky vede ke zvýšené bezpečnosti řidičů, menšímu počtu nehod, výraznému snížení spotřeby paliva a tedy i k poklesu emisí CO2. Vyplývá to z globálního průzkumu LeasePlan Mobility Monitor, který provedla nezávislá agentura TNS mezi 3377 řidiči ve 20 zemích po celém světě.

Schmitz Cargobull

Telematický Systém TrailerConnect snižuje celkové náklady vlastnictví návěsů

Jedním z výrobců vozidel, kteří se začátkem března představili v Mnichově na veletrhu transport logistic 2015, byl i německý výrobce přípojných vozidel a nástaveb Schmitz Cargobull. Ten se zaměřil vedle svých novinek, jako například nového šasi s hlavními nosníky válcovanými z jednoho kusu, i na přiblížení doplňkových služeb pro dopravce, a to především na telematiku.

Platby v MHD

Ve všech vozidlech plzeňské MHD bude dostupná platba bezkontaktní kartou

PLZEŇ (26.5.) – Společnost MasterCard dlouhodobě podporuje inovace nejen v obchodě, ale také ve veřejné dopravě. Po loňském úspěšném komerčním uvedení v MHD v Liberci a Brně se bezkontaktní placení v dopravě dále rozšiřuje. V Plzni minulý týden proběhla instalace bezkontaktních platebních terminálů do všech autobusů, v dalších týdnech budou následovat trolejbusy a tramvaje.

Evropa

Hit Rail a Raildata posílí spolupráci

Hit Rail a Raildata, dvě přední evropské organizace pro podporu interoperability přeshraniční železniční dopravy, podepsaly v dubnu dohodu o úzké spolupráci při propagaci služeb. Raildata je pracovní sdružení v rámci Mezinárodní železniční unie UIC, které vzniklo v roce 1995 z iniciativy některých železničních podniků. Hlavní náplní je centrální sběr a výměna dat v evropské železniční nákladní dopravě. Sídlem organizace je Basilej.

spinner