DN č. 19 - IAA Hannover 2018, Automobilová technika, InnoTrans Berlín, vychází 13.9., uzávěrka již 23.8.! 

Informatika

IDOS

K dispozici je nová verze aplikace Jízdní řády IDOS

Nová verze je k dispozici od začátku července. Přišla 18 měsíců po uvedení její předchůdkyně, nepočítáme-li drobné updaty aplikace, vyžádané průběžně z důvodů kompatibility s některými zařízeními a verzemi operačních systémů.

Trans.eu

IT v dopravě: Ovládací panel pro efektivitu a přehlednost informací

Oblast logistiky se neustále rozvíjí. Objevují se i nové požadavky na IT systémy a aplikace, které dopravci nebo speditéři používají. Stejně jako v jiných oborech je aktuálním trendem zvyšování efektivity snaha o přehlednost nebo snadné a rychlé sdílení informací mezi různými aktéry. Vítaným pomocníkem firem z odvětví logistiky je už řadu let Systém Trans.eu. Letos byl obohacen o Ovládací panel. Co vše umí a jaké zkušenosti s ním dopravci mají?

LeasePlan Mobility Monitor

Telematika v autech vede k vyšší bezpečnosti řidičů i úsporám

PRAHA (30.7.) – Využití telematiky vede ke zvýšené bezpečnosti řidičů, menšímu počtu nehod, výraznému snížení spotřeby paliva a tedy i k poklesu emisí CO2. Vyplývá to z globálního průzkumu LeasePlan Mobility Monitor, který provedla nezávislá agentura TNS mezi 3377 řidiči ve 20 zemích po celém světě.

Schmitz Cargobull

Telematický Systém TrailerConnect snižuje celkové náklady vlastnictví návěsů

Jedním z výrobců vozidel, kteří se začátkem března představili v Mnichově na veletrhu transport logistic 2015, byl i německý výrobce přípojných vozidel a nástaveb Schmitz Cargobull. Ten se zaměřil vedle svých novinek, jako například nového šasi s hlavními nosníky válcovanými z jednoho kusu, i na přiblížení doplňkových služeb pro dopravce, a to především na telematiku.

Platby v MHD

Ve všech vozidlech plzeňské MHD bude dostupná platba bezkontaktní kartou

PLZEŇ (26.5.) – Společnost MasterCard dlouhodobě podporuje inovace nejen v obchodě, ale také ve veřejné dopravě. Po loňském úspěšném komerčním uvedení v MHD v Liberci a Brně se bezkontaktní placení v dopravě dále rozšiřuje. V Plzni minulý týden proběhla instalace bezkontaktních platebních terminálů do všech autobusů, v dalších týdnech budou následovat trolejbusy a tramvaje.

Evropa

Hit Rail a Raildata posílí spolupráci

Hit Rail a Raildata, dvě přední evropské organizace pro podporu interoperability přeshraniční železniční dopravy, podepsaly v dubnu dohodu o úzké spolupráci při propagaci služeb. Raildata je pracovní sdružení v rámci Mezinárodní železniční unie UIC, které vzniklo v roce 1995 z iniciativy některých železničních podniků. Hlavní náplní je centrální sběr a výměna dat v evropské železniční nákladní dopravě. Sídlem organizace je Basilej.

Výběrové řízení

MD hledá zpracovatele dat z oblasti dopravy

PRAHA (11.5.) – Ministerstvo dopravy vypsalo veřejnou soutěž na zpracovávání dopravních statistik. Hodnotu zakázky úřad odhadl na osm milionů Kč bez DPH. Vítěz bude informace ze železniční, autobusové, vodní a letecké dopravy pro ministerstvo sbírat a vyhodnocovat od letošního 4. čtvrtletí do konce roku 2017. Informoval o tom mluvčí úřadu Zdeněk Neusar.

Telematický systém Kögel

Společnost Kögel představuje vlastní telematický systém pro návěsy

BURTENBACH (7.5.) – Vlastní telematický systém společnosti Kögel pro návěsy s názvem Kögel Telematics slaví na mnichovském veletrhu transport logistic svou premiéru. Ve veletržním stánku 312 v hale A6 je na modelu v měřítku 1:10 názorně zobrazeno, ke kterým datům se řidiči, přepravci a zákazníci mohou prostřednictvím nového systému snadno a pohodlně dostat.

Informatika

Vláda schválila Akční plán rozvoje ITS

Vláda ČR minulý týden schválila Akční plán rozvoje inteligentních dopravních systémů (ITS) v ČR do roku 2020 (s výhledem do roku 2050). Jedná se o doposud chybějící strategický dokument, na jehož přípravě se vedle ministerstva dopravy podílela široká odborná veřejnost; jeho přípravu zajišťoval odbor kosmických aktivit a ITS, a byl zejména projednán v rámci koordinační rady ministra dopravy pro ITS.

Tísňový systém eCall

Od roku 2018 bude muset mít každé nové auto tísňový systém eCall

ŠTRASBURK (28.4.) – Evropský parlament schválil zavedení systému nouzového volání pro automobily. Ve všech nových vozech by měl být systém eCall, napojující vozidla na linku tísňového volání 112, umístěn od konce března roku 2018. Podle europoslanců umožní novinka rychleji a efektivněji zachraňovat životy lidí při nehodách a povede ke snížení nákladů. Někteří politici však dali najevo obavu z možného zneužití soukromých údajů řidičů.

spinner