Informatika

Ministerstvo dopravy plánuje větší investice do chytrých technologií

17.6. – Vláda schválila plán rozvoje inteligentních dopravních systémů. Počítá s pořízením moderních dopravních řídicích a informačních systémů, díky nimž budou řidiči dostávat rychleji než dosud zprávy o tom, co se před nimi na cestě děje. Nové technologie také zvýší bezpečnost železničních koridorů, přejezdů a dalších důležitých částí dopravní infrastruktury.


​Mobilita jako služba – alternativa k individuální dopravě

Jedno z hlavních plenárních zasedání letošního Evropského kongresu ITS bude zaměřeno na koncept multimodální dopravy Mobilita jako služba (Mobility As A Service – MAAS), který představuje jednu z možných budoucích alternativ k individuální osobní dopravě.

Součástí kongresu ITS bude i summit primátorů

Ve dnech 6. až 9. června se ve skotském Glasgow uskuteční jedenáctý Evropský kongres ITS. Jeho mottem je Delivering Future Cities Now a pořádá jej mezinárodní instituce ERTICO – ITS Europe. Jeho součástí bude i summit evropských primátorů, kteří budou diskutovat o problémech evropských měst z pohledu inteligentní mobility. Pozváni byli i zástupci českých měst.


Bezkontaktní platba jízdného v Plzni slaví roční výročí Premium

Bezkontaktní platba jízdného v Plzni slaví roční výročí

18.5. – Už více než desetina cestujících v Plzni si kupuje jízdenky ve vozidlech MHD bezkontaktní platební kartou. Podle Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP), ČSOB i kartové společnosti MasterCard je to za rok fungování této služby vysoké číslo. Plzeň zůstává v ČR jediným místem, kde je toto odbavení možné ve všech 370 vozech. Tyto platby už předstihly populární nákupy SMS zprávami a snížily počet černých pasažérů, zejména v noci.

​Správu IT systémů pro ministerstvo dopravy zajistí CENDIS s. p.

12.5. – Státní podnik CENDIS se bude ve spolupráci s Ministerstvem dopravy podílet například na projektu budování Národního kontaktního místa pro přeshraniční výměnu dat v souvislosti se spáchanými přestupky, dále bude spolu s ministerstvem pracovat na kybernetické bezpečnosti důležitých informačních systémů a ochraně dat obyvatel. Vyplývá to z rámcové smlouvy uzavřené s Ministerstvem dopravy.

​IDOS se stane součástí projektu na snížení emisí veřejné dopravy v Evropě Premium

​IDOS se stane součástí projektu na snížení emisí veřejné dopravy v Evropě

2.5. – Brněnská společnost CHAPS, specializující se na vývoj softwaru pro veřejnou dopravu, se stala součástí evropského konsorcia řešícího problematiku snížení produkce škodlivých plynů při provozu veřejné dopravy. CHAPS do EU projektu Green Your Move (GYM) implementuje funkcionalitu svého plánovače IDOS, který patří mezi celoevropsky ojedinělá řešení v oblasti informačních systémů o jízdních řádech.

​Nový systém výrazně změní projíždění křižovatek

12.4. – „Čím později jedete, tím větší máte šanci, že chytíte červenou na každé křižovatce.“ Tak zní Murphyho zákon, který si v praxi vyzkoušela pravděpodobně většina řidičů. Situace pak bývá o to víc frustrující, pokud na křižovatce neprojede jediné auto a vy jste jediní, kdo na ní stojí. Nejde ovšem jen o zbytečnou zátěž pro kardiovaskulární systém, ale také pro vaši peněženku a v neposlední řadě pro životní prostředí. Společnost Siemens proto vyvíjí inteligentní komunikační systém, díky němuž by v budoucnu mohlo projíždění křižovatek vypadat výrazně jinak.

​Chytrá města slibují průjezd na zelenou vlnu a čistší vzduch Premium

​Chytrá města slibují průjezd na zelenou vlnu a čistší vzduch

8.4. – Do roku 2050 se podle odhadů Evropské unie zdvojnásobí počet obyvatel žijících ve městech. Narostou nároky na prostor, dopravu i na dodávky energií. Česká města se proto připravují na výzvy, které s sebou tento rozvoj přinese. Řešením se mají stát chytrá města. Koncept Smart City už začíná nabírat konkrétní rysy. Například ve třicetitisícovém Písku, který je v této oblasti považován za průkopníka, chystají nové dobíjecí stanice pro elektromobily, kogenerační jednotky nebo chytré řízení dopravy. Už brzy by tak řidiči díky senzorům mohli projet na zelenou vlnu nebo se nechat navést na parkoviště s volným místem.

​Češi prý důvěřují novým bezpečnostním technologiím, ale často je nepoužívají

5.4. – Podle aktuálního průzkumu společnosti Continental, který se zaměřil na postoj Čechů k bezpečnosti na silnicích, věří 82 procent respondentů moderním bezpečnostním technologiím v autech, ne každý je ovšem v praxi využívá. Například aktivní parkovací asistent zná 80 procent řidičů, ale k dispozici jej má jen sedm procent z nich. Mezi nejčetnější pokročilé technologie ve výbavě českých vozů se řadí adaptivní tempomat nebo systém kontroly tlaku v pneumatikách (oboje s 13procentním zastoupením).

​FleetBoard Trailer dokáže spojit data tahače a návěsu

Společnost Daimler FleetBoard, která je stoprocentní dceřinou společností automobilového koncernu Daimler, představila rozšíření telematického systému FleetBoard. Novinka FleetBoard Trailer Management je schopná vyhodnocovat údaje z tahače i návěsu. Poprvé se data zobrazují společně na obrazovce aplikace FleetBoard Cockpit. Provozovatel vozového parku díky tomu získává přehledné a komplexní informace o celé soupravě.

spinner