DN č. 24 - Logistika, Železniční doprava, Dopravní infrastruktura - vychází 22. 11., uzávěrka již 1. 11.!!! 

Informatika

Ing. Roman Srp (SDT a ITS Nationals) pro DN

„Naše předsednictví v ITS Nationals prospívá i českým firmám“

V činnosti Sdružení pro dopravní telematiku (SDT) došlo během letošního a loňského roku k několika důležitým událostem. O tom, co se událo a co se letos na domácí i mezinárodní půdě ITS chystá, jsme hovořili s viceprezidentem SDT a předsedou ITS Nationals Ing. Romanem Srpem.

IDOS

K dispozici je nová verze aplikace Jízdní řády IDOS

Nová verze je k dispozici od začátku července. Přišla 18 měsíců po uvedení její předchůdkyně, nepočítáme-li drobné updaty aplikace, vyžádané průběžně z důvodů kompatibility s některými zařízeními a verzemi operačních systémů.

Trans.eu

IT v dopravě: Ovládací panel pro efektivitu a přehlednost informací

Oblast logistiky se neustále rozvíjí. Objevují se i nové požadavky na IT systémy a aplikace, které dopravci nebo speditéři používají. Stejně jako v jiných oborech je aktuálním trendem zvyšování efektivity snaha o přehlednost nebo snadné a rychlé sdílení informací mezi různými aktéry. Vítaným pomocníkem firem z odvětví logistiky je už řadu let Systém Trans.eu. Letos byl obohacen o Ovládací panel. Co vše umí a jaké zkušenosti s ním dopravci mají?

LeasePlan Mobility Monitor

Telematika v autech vede k vyšší bezpečnosti řidičů i úsporám

PRAHA (30.7.) – Využití telematiky vede ke zvýšené bezpečnosti řidičů, menšímu počtu nehod, výraznému snížení spotřeby paliva a tedy i k poklesu emisí CO2. Vyplývá to z globálního průzkumu LeasePlan Mobility Monitor, který provedla nezávislá agentura TNS mezi 3377 řidiči ve 20 zemích po celém světě.

Schmitz Cargobull

Telematický Systém TrailerConnect snižuje celkové náklady vlastnictví návěsů

Jedním z výrobců vozidel, kteří se začátkem března představili v Mnichově na veletrhu transport logistic 2015, byl i německý výrobce přípojných vozidel a nástaveb Schmitz Cargobull. Ten se zaměřil vedle svých novinek, jako například nového šasi s hlavními nosníky válcovanými z jednoho kusu, i na přiblížení doplňkových služeb pro dopravce, a to především na telematiku.

Platby v MHD

Ve všech vozidlech plzeňské MHD bude dostupná platba bezkontaktní kartou

PLZEŇ (26.5.) – Společnost MasterCard dlouhodobě podporuje inovace nejen v obchodě, ale také ve veřejné dopravě. Po loňském úspěšném komerčním uvedení v MHD v Liberci a Brně se bezkontaktní placení v dopravě dále rozšiřuje. V Plzni minulý týden proběhla instalace bezkontaktních platebních terminálů do všech autobusů, v dalších týdnech budou následovat trolejbusy a tramvaje.

Evropa

Hit Rail a Raildata posílí spolupráci

Hit Rail a Raildata, dvě přední evropské organizace pro podporu interoperability přeshraniční železniční dopravy, podepsaly v dubnu dohodu o úzké spolupráci při propagaci služeb. Raildata je pracovní sdružení v rámci Mezinárodní železniční unie UIC, které vzniklo v roce 1995 z iniciativy některých železničních podniků. Hlavní náplní je centrální sběr a výměna dat v evropské železniční nákladní dopravě. Sídlem organizace je Basilej.

Výběrové řízení

MD hledá zpracovatele dat z oblasti dopravy

PRAHA (11.5.) – Ministerstvo dopravy vypsalo veřejnou soutěž na zpracovávání dopravních statistik. Hodnotu zakázky úřad odhadl na osm milionů Kč bez DPH. Vítěz bude informace ze železniční, autobusové, vodní a letecké dopravy pro ministerstvo sbírat a vyhodnocovat od letošního 4. čtvrtletí do konce roku 2017. Informoval o tom mluvčí úřadu Zdeněk Neusar.

Telematický systém Kögel

Společnost Kögel představuje vlastní telematický systém pro návěsy

BURTENBACH (7.5.) – Vlastní telematický systém společnosti Kögel pro návěsy s názvem Kögel Telematics slaví na mnichovském veletrhu transport logistic svou premiéru. Ve veletržním stánku 312 v hale A6 je na modelu v měřítku 1:10 názorně zobrazeno, ke kterým datům se řidiči, přepravci a zákazníci mohou prostřednictvím nového systému snadno a pohodlně dostat.

Informatika

Vláda schválila Akční plán rozvoje ITS

Vláda ČR minulý týden schválila Akční plán rozvoje inteligentních dopravních systémů (ITS) v ČR do roku 2020 (s výhledem do roku 2050). Jedná se o doposud chybějící strategický dokument, na jehož přípravě se vedle ministerstva dopravy podílela široká odborná veřejnost; jeho přípravu zajišťoval odbor kosmických aktivit a ITS, a byl zejména projednán v rámci koordinační rady ministra dopravy pro ITS.

spinner