Informatika

​Nový systém výrazně změní projíždění křižovatek

12.4. – „Čím později jedete, tím větší máte šanci, že chytíte červenou na každé křižovatce.“ Tak zní Murphyho zákon, který si v praxi vyzkoušela pravděpodobně většina řidičů. Situace pak bývá o to víc frustrující, pokud na křižovatce neprojede jediné auto a vy jste jediní, kdo na ní stojí. Nejde ovšem jen o zbytečnou zátěž pro kardiovaskulární systém, ale také pro vaši peněženku a v neposlední řadě pro životní prostředí. Společnost Siemens proto vyvíjí inteligentní komunikační systém, díky němuž by v budoucnu mohlo projíždění křižovatek vypadat výrazně jinak.

​Chytrá města slibují průjezd na zelenou vlnu a čistší vzduch Premium

​Chytrá města slibují průjezd na zelenou vlnu a čistší vzduch

8.4. – Do roku 2050 se podle odhadů Evropské unie zdvojnásobí počet obyvatel žijících ve městech. Narostou nároky na prostor, dopravu i na dodávky energií. Česká města se proto připravují na výzvy, které s sebou tento rozvoj přinese. Řešením se mají stát chytrá města. Koncept Smart City už začíná nabírat konkrétní rysy. Například ve třicetitisícovém Písku, který je v této oblasti považován za průkopníka, chystají nové dobíjecí stanice pro elektromobily, kogenerační jednotky nebo chytré řízení dopravy. Už brzy by tak řidiči díky senzorům mohli projet na zelenou vlnu nebo se nechat navést na parkoviště s volným místem.

​Češi prý důvěřují novým bezpečnostním technologiím, ale často je nepoužívají

5.4. – Podle aktuálního průzkumu společnosti Continental, který se zaměřil na postoj Čechů k bezpečnosti na silnicích, věří 82 procent respondentů moderním bezpečnostním technologiím v autech, ne každý je ovšem v praxi využívá. Například aktivní parkovací asistent zná 80 procent řidičů, ale k dispozici jej má jen sedm procent z nich. Mezi nejčetnější pokročilé technologie ve výbavě českých vozů se řadí adaptivní tempomat nebo systém kontroly tlaku v pneumatikách (oboje s 13procentním zastoupením).

​FleetBoard Trailer dokáže spojit data tahače a návěsu

Společnost Daimler FleetBoard, která je stoprocentní dceřinou společností automobilového koncernu Daimler, představila rozšíření telematického systému FleetBoard. Novinka FleetBoard Trailer Management je schopná vyhodnocovat údaje z tahače i návěsu. Poprvé se data zobrazují společně na obrazovce aplikace FleetBoard Cockpit. Provozovatel vozového parku díky tomu získává přehledné a komplexní informace o celé soupravě.

​Vyšší bezpečnost dopravního provozu v Cerhenicích zajišťují nové inteligentní dopravní systémy

10.2. – Před několika dny skončila ve středočeských Cerhenicích stavba, která díky využití moderních inteligentních dopravních systémů zajistí vyšší bezpečnost dopravního provozu. Projekt s oficiálním názvem „Bezpečnostní a environmentální úpravy inteligentními dopravními systémy na silnicích č. III/3294 a III/3297 – Cerhenice“, byl financován Středočeským krajem a ze zdrojů ROP, jeho realizátorem byla společnost AŽD Praha s.r.o.

Na Jesenicku se výrazně rozšiřují možnosti bezkontaktních plateb jízdného

3.2. Na 14 autobusových linkách spojujících město Jeseník s přilehlými obcemi je nyní možné nejen ve vozidle platit jednotlivé jízdné bezkontaktní platební kartou, nýbrž si i přiřadit k této kartě časový kupón. Jesenicko je prvním regionem v České republice, kde je podobný způsob odbavení zaváděn. Na projektu dále spolupracují Arriva Morava, Česká spořitelna, Global Payments Europe, Ingenico Group a Telmax, generální dodavatel projektu.


Díky nové aplikaci M2C je správa budov a majetku jednodušší

2.2. – Při správě objektů dochází k různým typům událostí. M2C přišla jako jedna z prvních společností poskytující integrovaný facility management s bezpečnostní mobilní aplikací M2C SUPPORT pro své klienty, která je ideální nejen pro provozovatele logistických a průmyslových skladů, ale i pro správu administrativních budov a obchodních center. Účelem mobilní aplikace je individuální podpůrný a zároveň kontrolní systém při komunikaci běžných i kritických situací na objektech dle preference jejich důležitosti.

​Ve většině velkých měst fungují čipové karty na MHD Premium

​Ve většině velkých měst fungují čipové karty na MHD

29.1. – Čipové karty na MHD fungují ve většině českých krajských měst již mnoho let, některé z nich mají i další funkce. Jejich zavedení stálo radnice maximálně několik desítek milionů korun, často ale výrazně méně. Pražská opencard naproti tomu vyšla hlavní město už na více než 1,75 miliardy korun, její téměř devítileté fungování provázejí problémy a soudní spory. Od poloviny roku ji má nahradit nová karta Lítačka. Papírovou jízdenku potřebují cestující stále v Brně, Ústí nad Labem a průkaz se samolepícím čipem mají v Českých Budějovicích.

​Návrh ochrany osobních dat omezí inovace i investice Premium

​Návrh ochrany osobních dat omezí inovace i investice

Zaměstnavatelské a podnikatelské průmyslové svazy zemí střední a východní Evropy ve svém společném prohlášení adresovaném eurokomisařce Věře Jourové a premiérům i ministrům svých zemí vyjádřily v prosinci hluboké obavy z vývoje jednání o textu nového evropského nařízení o ochraně osobních údajů.

​Telematika může firmám ušetřit až 20 procent nákladů na provoz vozidel

Polovina řidičů by se cítila komfortněji, kdyby měla vůz vybavený telematikou. Vyplývá to z globálního průzkumu LeasePlan MobilityMonitor, který proběhl v druhé polovině loňského roku mezi téměř čtyřmi tisíci řidiči v 17 zemích. Te­lematická zařízení umožňují sběr a následnou analýzu dat odečítaných on-line přímo z jednotlivých automobilů. Podle průzkumu roste počet řidičů, kteří by korigovali své návyky, pokud by do jejich vozu byla telematická jednotka nainstalována.

spinner