Informatika

​Nové telematické řešení soupravy s návěsy Krone

Dopravci, kteří používají návěsy značky Krone, už nemusí být neustále u svého návěsu. Německý výrobce vyvinul telematický systém, který umožňuje sledování všech relevantních dat na dálku, z pohodlí řidičovy kabiny, případně dispečinku. Krone Telematics zprostředkuje online údaje o pozici a stavu návěsu, teplotě zboží atd. Systém využívá nezávislou platformu, která dokáže přenášet do jednoho portálového řešení informace získané pomocí telematických produktů od různých výrobců. Výsledkem je konzistentní a jednoduše přehledná soustava dat „all-in-one“. Nezáleží tedy na typu vozidla, jeho výrobci či nainstalovaném hardwaru – uživatel získává přístup ke všem údajům.

​Agentura GSA přinesla za čtyři roky české ekonomice 800 milionů korun Premium

​Agentura GSA přinesla za čtyři roky české ekonomice 800 milionů korun

30.11. – Působení Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém (GSA) v Praze přineslo za poslední čtyři roky české ekonomice zhruba 800 milionů korun. Informoval o tom výkonný ředitel GSA Carlo Des Dorides. Počet českých podniků žádajících o evropské peníze na výzkum a vývoj satelitní navigace, a s tím objem peněz pro české firmy od Evropské komise, se od přestěhování sídla GSA do Prahy téměř zdesetinásobil, u­vedl.

ČD - Telematika zamířila na dálnice a silnice

Chceme být předním poskytovatelem telematických řešení na silnici, říká Bruno Wertlen, člen představenstva ČD – Telematiky

​Kontrolně analytické centrum řízení dopravy zvyšuje bezpečnost na železnici

3.11. – Společnost ČD – Telematika úspěšně vybudovala kontrolně analytické centrum pro společnost Správa železniční dopravní cesty. Využívání centra vede ke snížení nehodovosti a zlepšení efektivity dálkového řízení železniční dopravy. Projekt v souladu s evropskými trendy vytváří předpoklady pro postupné zavádění centralizovaného dálkového řízení provozu v rámci celé železniční sítě České republiky. 

​Sjednocení komunikace je nutné pro vznik společného železničního trhu

Jednou z podmínek pro to, aby dopravci mohli provozovat své vlaky napříč Evropou bez větších problémů, je sjednocení komunikace mezi jednotlivými dopravci a rovněž mezi dopravci a správci železniční infrastruktury. Přispět k tomu má i evropské nařízení TAF TSI, které se týká využití telematiky v nákladní železniční dopravě. Co konkrétně tato směrnice přináší dopravcům a jaké na ně má dopady jsme se zeptali Marka Neustadta, zástupce společnosti OLTIS Group, který je zároveň v ČR kontaktní osobou mezi Evropskou železniční agenturou a železničními podniky, provozovateli dráhy a držiteli nákladních vozů pro implementaci TAF TSI.

​Hamburk chce hostit světový kongres ITS

Hamburk hodlá hostit Světový kongres ITS v roce 2021 a předložil oficiálně svou žádost. V červnu v Glasgow na Evropském kongresu ITS jeho zástupci nastínili, co vše může v oblasti informatiky a telematiky nabídnout, a výkonný ředitel ITS Deutschland Harry Evers a viceprezident Sdružení pro dopravní telematiku Roman Srp zde podepsali memorandum o porozumění vztahující se k podpoře kandidatury Hamburku.

Aktuality ze světa 20 Premium

Aktuality ze světa 20

23.8. – Zvýšení kontejnerových sazeb na moři opět vybouchlo a zvýšené sazby ze začátku července nepřinesly očekávaný úspěch. Po polovině měsíce průměrné sazby zásilek ze Šanghaje do Evropy jakož i do Severní Ameriky poklesly podle indexu SCFI (Shanghai-Index) o zhruba 7 až 12 procent. Kontejnery do severní Evropy se knihovaly za průměrných 713 USD za TEU. Na počátku července se sazby za kontejner přitom vyšplhaly na 1200 USD. Jednotlivé námořní linky plánovaly nové zvýšení od 1. srpna – všeobecně kolem 600 USD za kontejner, aby povzbudily své obraty v sezonně silném třetím čtvrtletí


​Pražský workshop představil využití satelitní navigace na železnic

9.8. – V rámci projektu NGTC (Next Generation Train Control) koordinovaného Unií evropského železničního průmyslu UNIFE a podporovaného experty na globální navigační satelitní systémy GNSS z evropské agentury GSA a Evropské kosmické agentury ESA se v Praze 7. července uskutečnily konference a workshop zaměřené na koncové uživatele. Účastníci se mohli seznámit s nejnovějšími výsledky NGTC a možnostmi využití evropského satelitního navigačního systému v železniční dopravě.

Hl

​Platit v celé pražské MHD bezkontaktně by mohlo jít do dvou let Premium

​Platit v celé pražské MHD bezkontaktně by mohlo jít do dvou let

2.8. – Do dvou let by mohli cestující platit bezkontaktní platební kartou v celé pražské MHD. Uvedla to primátorka Adriana Krnáčová při slavnostním zahájení pilotního provozu platby jízdného kartou na jedné z pražských tramvajových linek. Liberec tuto službu zavedl jako první v Česku už před dvěma lety. Stejnou možnost už mají také lidé v Plzni, Brně či Ostravě.

Nová funkce Optifleetu pro ekonomickou jízdu

Renault Trucks rozšiřuje nabídku svého systémového řešení pro správu vozového parku Optifleet o novou funkci pro podporu hospodárné jízdy řidičů. Ta umožňuje individuální sledování a vyhodnocení jízdy a optimálního používání vozidla řidičem.

spinner